1881. Zondag 9 October. N’. 643. IER! icours (ACHT, 3RUIJN. miferen, azuivermg. «COURS In Geweer! JOOL, 1 anszoon :rk IEN, ergewas imde artikelen doof hem ge- .LEN ANTEN, jnsche ILEK, aan zijne be- j eene ruime regte HAAR- EN: de Pendule, ofr Horloge, r Horloge, et Zilver. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht pareeren, mi. IBOOM )UDA. EN: dam, [EERDER, 'liet, No. 2. BUITENLAND. Overzicht BINNENLAND. te Schoonhoven, 11. van 4ONTOIR HOR- jane GELD- eente. Nov. a. a., an ter secre- ir voornoemd, ■Burg. Secret. EBESTUUR igt ft aan- afdol yk in de t alagten van tide gemeente, ïl. i door hem ge- II en vervolgens dag en Zondag, nader in dit blad ikendeii maken mn te bekomen groote meest aanbe- in SB, KOZEN en lERING (art. 9 lag 13 October het HEEREN- S. W. N. VAN NO'^EN Uitgewn. :N Zonen, SBB te OP. etooten, de prijs ider inleggeld. ahoudt zich het if van redenen, oe te laten. DE BRUUN. iandeling worden tomen, onverschil- g of andere ziek- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SGHOOBHOVElfSCHE COURANT. )EN, DEKENS, ANTENWIE- jlegde BILL ARD- 20 stooten, de zonder Inleggeld. tohoudt zich het van redenen, per- te laten. SCHEERDER. ITD CYLINDER RLOGE in etui. PENDULE met en de dag der wordt nader ver- landag, Dinsdag, Prjjs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franoo, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Allo binnenlandsche Advertentiönwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht dent bijeenbrengt, bedraagt reeds meer dan 334.000 Dollars. De moordenaar Guiteau is in staat van beschuldiging gesteld on zal zijn euveldaad vermoedelyk met het leven moeten boeten. HU tW miliciens konden daa gerekend worden te behooren tot de reserve, gereed om bij de eerste oproeping ondet de wagens te komen. Natuurlek zou men 4e jongste lichtingen het eerst moeten nu^üiseeren; by klim mende behoefte mêeRtere, tot tien toe. Alleen zou het overweging verdienen, op een of twee bepaalde dagen alle beschik bare lichtingen onder de wapens te roepen en te laten manoeuvreerenten einde net oog te kunnen houden op de sterkte en uitrusting van het leger, dat op voet van oorlog minstens honderdduizend man zou tellen, behoorlijk geoefende soldaten, ge schikt voor de verdediging. Doch wy willen thans eindigen; de ge legenheid tot nadere ontwikkeling onzer denkbeelden zal zich nog weleens voordoen, als ’s Ministers ontwerp in onderzoek komt. et Bestuur, N C K Voorz. 'A, le Secrs. Sohynbaar moge het Oostersche vraagstuk een tijdperk van rust zijn ingetreden vooral nu ook Griekenland zijne wenschen vervuld ziet het minste zuchtje is vol doende om het vonkje weer aan te blazen. Dit blijkt, nu de gemoederen in Egypte aan het roeren zijn en Turkije zijn suze- reiniteitsrechten wil doen gelden. De Sultan zond nl. geheel op eigen hand en zonder zijne Ministers te raadplegen eene commissie naar den Khedive om een onderzoek in te stellen naar de jongste ongeregeldheden; deel te nemen aan mogelijke diplomatieke besprekingen tusschon de vertegenwoordi gers van het buitenland en te protesteeren tegen het gebrek aan ondergeschiktheid van don Khedive, die nog altijd verzuimde zijn suzerein te komen bezoeken. Hoewel deze eigendunkelijke handelwijze van de Porte nu op zich zelve van weinig belang wordt geacht en ook de Khedive zich daarover meer zal ergeren dan ongerust maken, heeft het geval toch aanleiding gegeven tot be schouwingen in de groote pers, die onze bewering, dat het Oostersche vraagstuk nog altijd gevaarlijk smeult, bevestigt. Rusland komt nl. mede zjjn aandeel op- eisohen in de voogdijschap over Egypte, waarmede Frankrijk en Engeland zich tot nog toe uitsluitend meenden te mogen be lasten. Het verklaart, in een zijner grootste en meest invloedrijk^ organen de zaken in Egypte als een deel der Oostersche qnaestie, dat de belangen van alle groote Mogend heden in Europa raakt en waarin elk harer, als het op „verdeelen” aankomt, aanspraak I maakt op een aandeel! Wie nu hieruit mocht willen opmaken, dat de stand van zaken in Egypte op dit oogenblik zeer kritiek is, zou zich vergissen de laatste berichten geven er* geenszins aanleiding toe. Rusland heeft ook waarlijk wel heel wat anders te doen, dan zich met anderer zaken te bemoeien. Het nemen van veilig heidsmaatregelen voor het leven van den Czar en het ontwerpen van nieuwe aan slagen tegen zijn leven gaan daar hand aan hand, terwijl de Jodenquaestio aan de regeering ook handen vol werk geeft. De Minister van Binnenlandsche Zaken wak ker geschud door de openbare meening, die Ruslands onverdraagzaamheid veroordeelt, heeft een onderzoek bevolen dat waarschijn lijk het toestaan van een voorwaardelijk verblijf der Joden in Rusland zal ten ge volge hebben. In Frankrijk smeden de onverzoenljjken nog altijd wapenen tegen de regeering en tegen Gambetta, die nu hun aartsvijand geworden is, uit den ongelukkigen loop van zaken in f Tunis. Uit alles blijkt, dat de Fransche en Tuneesische troepen op welke laatste al zeer weinig staat is te maken, daar zij veelal met den vijand heulen niet zijn opgewassen tegen de opstandelingen. De toestand is daar bepaald kritiek en eischt doortastende maatregelen. In do keuzo dior maatrogelen schijnt de regeering echter te weifelen; sommige meenen, on wol met oonigon schijn van recht, dat de regeering het zóóver wil laten komen, dan eene in bezitneming van do landstreek gewettigd wordt. De President, Grevy, is thans te Parijs teruggekeerd. De Engelsche kiezers worden druk be arbeid door hunne afgevaardigden. In alle deelen van het land worden ’s lands zaken uit verschillende oogpunten bekeken en be sproken en de partijen gevormd. Ook de Ministers nomen daaraan deel. Over de zaken in Pretoria maakt men zich niet zeer ongerust. Men laat de wa penen eens kletteren iets waarover do Boeren zich nu juist niet zoo heel ongerust zullen maken en oordeelt dat hot wol zoo'n vaart niet zal loopen. Nu, daarvoor is alle kans. De Transvaalsche Volksraad is zoo wjjs om de conventie nog eons met gesloten deuren to bespreken en hoogst waarschijnlijk zal hot ’t Driemanschap wel gelukken, het verdrag bohoudens enkele mindor bolangrjjke wijzigingen er door te halen. Do 265.000 pond sterling uitkeering aan Engeland en hot recht van veto dor Koningin in sommige zaken, zijn voor do Boeren do hardste noten. Het fonds, dat het Amerikaausche volk voor de Weduwe van zjjn overleden Presi- schryven thans 1881en de deskundigen verklaren dat er nog zoo heel veel niet veranderd is. Welnu, voor die bezetting insgelyks kunnen we veel meer uitvoeren met een leger van betrekkelyk geringe ge talsterkte maar degely k gehaltezoo we gens geoefendheid van het geheel als van de verstandelyke ontwikkeling der indivi duen als te wachten is van de uitgebreide •levende strijdkrachten", ons door de ont werpen van den Minister Reuther voorge spiegeld. Wanneer we spreken van een >klein” leger, dan wenschen we niet over eenige duizend man meer of minder in discussie te treden. Slechts de beginselen, waarop de Jegerorganisatie der naaste toekomst volgens onze meening moet berusten maken het onderwerp van deze beschouwing uit; de toepassing laten we gaarne aan de deskundigen over. Men spreekt aanhoudend over >militairen dienst”; wy meenen dat langzamerhand dat denkbeeld moet worden opgegeven om plaats te maken voor >militaire oefening.” Soldaten van beroep, de zoogenaamde vrij willigers, zyn in dientl van den Staat; hun getal zouden wy met genoegen zien ver meerderen, door verhooging hunner soldy, door verbetering hunner uitzichtenvooral door een behandeling die in overeenstem ming is met de humane opvattingen van dezen tyd; hun gehalte zou dan vanzelf beter wordendaar het vermeerderd aanbod meer nauwgezette keuzo by de aanneming zou toelatem K Maar de miliciens te laten dienenis eenvoudig een dwaasheid. Zy worden op geroepen om zich tot soldaten te doen vormenniet om gedurende eenige maanden hun dagen door te brengen met van tyd tot tyd op schildwacht te gaan en een enkele maal parade te maken Het is dan ook niet noodig hun meer soldy toe te leggen dan juist voldoend is om in de meest nood- zakelyke behoeften te voorziendaarentegen is het wel noodig, den tyd van oefening zooveel mogelyk te verkortenen de men- schen niet langer dan volstrekt onmisbaar is aan hun beroep te onttrekken. Bij de infanterie kunnen in zes wéken de jongelui vertrouwd gemaaid, worden met de behan deling van het «weer en datgene leeren wat in den regel onder de >exercitie” be grepen wordten nu gelooven we, als die zelfde jonge soldaten eens een paar iaren achtereen gedurende een maand Aarden opgeroepen om zich te oefenen in het schieten, in het marcheerenin het mede- maken van samengestelde ïmanoeuvres” gelijk die troepenbewegingen op eenigszins grootere schaal zeer oneigenaardig worden genoemd, er aan hun krijgsmans-opvoeding zeker al heel weinig zou ontbreken. We zouden alleen eenig voorbehoud willen maken ten aanzien van de recruten, die bij hun indienst-treding (liever; bij hun onder de wapenen komen)—-niet een be paald minimum van kennis in lezen, schryven en rekenen bezittendezen moesten ge houden worden totdat zij ook aan dit ver- eischte beantwoordden. Bij de andere wa pens zou natuurlyk de eerste oefeningst'yd langer moeten genomen worden, maar in geen geval de maanden te boven gaande, gedurende welke de jongelieden worden geschikt gemaakt om aan gecombineerde werkzaamheden deel te nemen. Ofschoon wij het niet volstrekt onver mijdelijk achten, de nieuwe lichting ineen kazerne te huisvestenmen zou de eerste oefeningen kunnen houden overal waar het getal aankomelingen minstens een honderdtal bedraagt en hen dan eenvoudig verplichten op de uren der exercitie tegenwoordig te zynook uit de aangrenzende gemeenten zijn er toch vele redenen om aan het ka- zerne-stelsel de voorkeur te gevenwe gens de gelijkmatigheid van voeding en behandeling, het gewennen aan orde en tucht, het opwekken van het gevoel van ondergeschiktheid ten opzichte van meer deren, van kameraadschap jegens gelyken, al hetgeen van de som der afzonderlijke individuen een leger maakt. Doch die kazerne zoowel als de voeding, de ligging en wat er verder tot het militaire leven behoortmoeten van dien aard zyn dat ook jongens die een beschaafde opvqeding ont* vingener zich thuis kunnen gevoelen. Het behoeft niet te zijn als bij moeder, alles in de puntjes enA zonder dat zelfs de meest kieschkeurige er het geringste op zou? vinden aan te merken, maar toch met inachtneming van regelen die men zelfs voor gevangenen niet over het hoofd ziet. Dan zou er geen enkel bezwaar meer zyn tegen invoering van den persoonlyken oefenplichtgeen enkele reden voor het be houd der plaatsvervanging die we, thans niet de eerste maal dat we het verklaren onvooiwaardelyk af keuren. Voor de herhalings- en uitbreidingsoefe- ningen van het tweede en derde jaar achten we hetkazerneeren niet slechts overbodig, maar zelfs schadelyk. De manschappen moeten dan het militaire leven te velde leeren kennen, derhalve kampeeren. Na het derde jaar gelooven we dat het niet meer noodig zou zyn, exerrb’ën te houden; de STATEN-GENERAAL. Nadat in baar zitting van Dinsdag jl. de Tweede Kamer eerst eenigen tijd had gewijd aan de stoffelijke behoeften van den Staat, onder anderen door goedkeuring van het ontwerp tot overneming van de spoorwegljjn Batavia-Buitenzorgtegen welke voordracht alleen de heer Keuchenius sprak en 10 leden met hem stemdenving het groote debat aan over de eeds-quaestieingeleid door de in terpellatie van den heer Heydenrijck. De discussion bewogen zich hoofdzakeljjk om deze gezichtspunten: Wanneer de Grondwet spreekt van eed of belofte„volgens de gods dienstige gezindheid”, dan beteokent zulks, volgens interpellant„kerkgenootschap”: alzoo worden terecht alleen de Doopsgezin den vrjjgesteld van het uitspreken der eeds formule. Is zulks ook do opvatting der Regeeringdan verklare zij dit rondweg om aan de bestaande onzekerheid op dit punt een einde te maken. De Minister van Justitie gaf aan die uitnoodiging gehoor hij plaatsto zich op het standpunt van het staatsbelang dat het behoud eischt van een meer plochtigen vorm dan de gewone ver klaring dio de waarborgen voor do waar heid vermeerdertdaar hij die de voorge- schreven woorden uitspreekt, gedwongen wordt ernstiger na te denken bij hetgeen hij verzekert. Wilden zij die zich atheïsten noemenvrijstelling bekomendan behoeven zij zich slechts te veroenigen tot een kerk genootschap dat den eed verbiedt. Van de zes sprekers, die de vergadering van W oensdag vuldenwaren de eerste en de beide laatsten, namelyk de hoeren Wint- gens, Haffmans en Mackay van dezelfde meeningde eerste diende zelfs deze motie in„De Kamerzich vereenigende in het algemeen met de inzichten der Regeering, ter beantwoording der interpellatie over den eed door den Minister van Justitie ontwik keld gaat over tot de orde van den dag.” Daarentegen traden do heeren Gratama- De Moijier en Van der Ka a ij op tige bestrijders van de verplichting tot het uitsproken dor eedsformulezij doden uit komen dat do heiligheid van den eed ver loren gaat als men iemanddie verklaart niet aan God te geloovendwingt bij dien God te zweren dat het ongerjjmd is hem die tot geen kerkgenootschap behoort, te plaatsen voor een vormvoorgeschreven door zijn kerkgenootschapdat het oneerlijk is, door geloofsdwang tot de ontdekking der waarheid te komen. Bij Kon. Besluit van 10 Sep tember jl. zijn goedgekeurd de besluiten der Provinciale Staten van Zuid-Holland: tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder den Agterbroek (gemeenten Berkenwoude en Gouderak) en tot wijziging van het bijzonder reglement voor den polder Blommendaal (gemeente* Meerkerk). De Minister van Financiën heeft in de vijfde klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnsen te Gouda (buitenge meenten), waarvan de vermoedelijke bekro ning, na aftrek der bezoldiging van sub- ontvangers te MoordrechtReeuwijk Ze venhuizen en Waddinxveen en van,do overige kosten van beheer kan worden geraamd op f2750 ’sjaars. Bij gunstige dispositie van,: Z. E. den Minister van W. H. en N. zal do gemeente Nieuw-Lekkerland in het bezit komen van een vereenvoudigde telegrafische inrichting door middel van telefoon, geves tigd te Kinderdjjk. Er is sprake van dat HH. MM. de Koning en do Koningin zich in November voor eenigen tijd naar het zuiden van Frankrjjk zullen begeven. •—Door het waterschap den Hoogen Boezem, achter Haastrecht, is be sloten eene geldleening aan te gaantot een bedrag van f 2000ter voorziening in de kosten van de herstellingen aan de Wos- tersche Hoogen Boezemsluis. De bogrooting van inkomsten en uitgaven over 1882, is door hot bestuur vau het waterschap den Hoogen Boezem achter Haastrecht, vastgestold in ontvangsten on uitgaven op f 16848,07*. De riet verpachting te Vlist van hot waterschap den Hoogen Boezem achter Haastrecht, heeft dit jaar f675 op gebracht, tegen f1136 in ’t vorige jaar. De verkoop van brandhout bedroeg f59. By de horbesteding van 300 heet, witte en 100 heet, roodo tarwe ten behoeve der gamizoensbakkerij te Deventer, op 4 dezerwerden alle monsters witte tarwe afgokourd. (Hot kost veel moeite om dit jaar puike witte tarwe te krygen, want zy is bijna overal1 voor oen groot gedeelte ge schoten.) Voor do roode tarwe was de minste inschryvor de heer M. De Gier te Gorinchem af 11,98 por hectoliter, wegende79kilo. In aansluiting by den brief dien we in ons vorig nummer opnamen, en waarin een niet zeer gunstige meening werd uitgespro ken over onze »schuttery” een opinie die wehelaas I niet bij machte zyn met goe den uitslag te bestrijdenwenschen we over het vraagstuk der landsverdediging, anders gezegd de >defensie-quaestie”, nog een enkel woord in het midden te brengen. De lezers zullen ons niet euvel duidendat tweemaal achtereen hun aandacht voor het zelfde onderwerp werd gevraagd; wy ge looven dat bedoelde quaestie op dit oogen blik ernstiger dan ooit aan de orde is al zien we haar oplossing juist nog niet duidelyk in ’t verschiet. De natie is het moede, dat met haar millioenen jaar in jaar uit wordt gespeeld zonder dat de ge ringste zekerheid wordt verkregen omtrent de vraag of ons leger voldoen kan aan de eischen, die men het in oorlogstijd stellen mag; en nu de Minister Reuther door de indiening zjjner wetsvoordrachten een be slissing mogelyk heeft gemaaktis het zeer natuurlijk dat de belangstelling verdubbelt. Zou Nederland wel ooit in oörlog kunnen geraken, en zoo ja, onder welke omstan digheden Het eerste deel dezer vraag is gemak- kelijk genoeg te beantwoorden. Ons geloof aan den eeuwigen vrede is uiterst gering, dat aan de onbaatzuchtigheid der Groote Mogendheden nog geringer. De voornaamste en grootste kans voor het behoud der kleine Staten is gelegen in den onderlingen naijver der groote; Frankrjjk zou Tunis en Enge land zou Egypte misschien zonder compli menten inpakken, als zjj het elkander of de andere Staten van Europa het hun maar gunden. Misschien zal er eenmaal een ge niaal Staatsman opslaandie een nette ver- deeling van al de meer of minder begeer- Ijjke brokjes ontwerpt, maar voorshands zal dat zoo gemakkelijk niet gaan. Even wel, niets is verander!jjker dan de politiek. Op dit oogenblik zou men zich alleen be lachelijk maken, door bijvoorbeeld bij de Duitschers een begeerte te onderstellen om ons land te annexeeren. Toch hoort men nu en dan gewagen van de mogelijkheid, dat in »Holland” de dynastie geen opvolger nalaaten haar rechten dan zouden over gaan opde Hohenzollern Die onzin zou eens veld kunnen winnen er konden zich omstandigheden voordoen waarin de Duitsche Regeering het wenschelijk achtte door een buitenlandsche onderneming de aandacht van binnenlandsche aangelegen heden af te wendenkortom een aanval uit het Oosten achten we geen bepaalde on mogelijkheid. Dan zal Nederland nooit een leger kunnen hebbenwelks getalsterkte voldoende is om het dreigend geweld te keeren; al werden ook vrouwen en kinderen schutter, we zoudeTi toch het onderspit moeten delven. Maar een betrekkelijk kleine armée, flink geoefend, met geestdrift voor de vaderlandsche zaak bezield, en ernstig besloten liever te sterven dan voor een overweldiger te zwichtenzou met gebruik making van onze natuurljjke en kunstmatige verdedigingsmiddelen, den vijand zeer lang kunnen ophouden, de onafhankelijkheid zoo duur mogelijk verkoopen, en aan Europa het bewijs leveren, dat een volk, voor het welk geen offer te zwaar is waar het be houd der vrijheid op het spel staatnog zoo heel gemakkelijk niet ten onder is te brengen. Bleven we zonder bondgenooten, we zouden toch den tegenstand met meer hoop kunnen doorzettendan indien we daar voor den dag kwamen met een groote massa ongeregelde troepen, die wel tellen in de menage maar niet in ’t veld of achter den vestingwal. Doch hoogst waarschijnljjk zouden we wèl bondgenooten krijgen; een strjjd om het bezit van Nederland zou niet anders dan een internationaal karakter aan nemen. Ook in dat geval zou het er op eenige duizenden manschappen die we in ’t gelid meer of minder kunnen brengen, niet aankomen, in vergelijking met de ontzaglijke krjjgsmacht die van elders zou komen aanrukken, maar wèl en in de eerste plaats op het gehalte. Hetzelfde is van toepassing op het geval, dat we niet rechtstreeks betrokken waren by een oorlog, in de nabjjheid onzergren zen gevoerd, maar dat we, om onze onzjj- digheid te bewaren, die grenzen moesten bezetten. Immers, gesteld dat in den strjjd van 1870 Ste loop der gebeurtenissen de legers eens naar dezen kant heen had ge voerd, dan zou de veldheer, die van de plaatselyke hulpmiddelen op ons grondge bied aanwezig, gebruik had kunnen maken, veej vóór hebben gehad; alzoo zouden de Duitschers wel gezorgd hebben dat de Fran- schen zich dat voordeel niet hadden be zorgd of omgekeerd. Die er het eerste by was, zou ons land, in zjjn eigen en volko men gewettigd belanghebben bezet, tenzy wjjzelf in tjjds daartoe de noodige maatre gelen hadden genomen. In 1870 is dat ook gedaan, maar op een wjjze die allér- duideljjkst, zelfs voor het oog van deneen- voudigsten leek, het gebrekkige van onze legerinrichting aan den dag bracht. We Voor het kantongerecht te Gouda stond in de vorige week terecht een visscher uit Moordrecht, ter zake dat hij in de rivier den IJsel onder Gouderak met palingfuiken had gevischt, zonder daartoe schrifteljjke vergunning te hebben van den pachter van het vischwater. De beklaagde beweerde gevischt te hebben in eene slik- zelling van den IJsel, toebehoorende aan een steenbakker uit Gouderak, van wien hij schriftelyke vergunning had verkregen om in do zelling te visschon. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie Mr. Scholten en, zooals bjj de uitspraak bleek, ook de kantonrechter Mr. Van Mierop waren van meening dat het recht van visscherjj in de rivier den IJsel zich uitstrekt tot het water tusschen de dijken der rivier en dus ook tot het water der zellingen, dat bjj gewoon hoog water ééne oppervlakte vormt met het overige der rivier, zoodat de eigenaars der zellingen (steenbakkers, die uit de zellingen bagger trekken) als zoodanig geen recht van visschery daarin hebben. De beklaagde visscher, als zynde niet voorzien van eene schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischwater, werd tot do gerequireerde boeto van drie gulden of gevangenisstraf van één dag ver oordeeld. Het recht van visschery in don IJsel van Gouda af tot het einde dior rivipr behoorde tot 1848 aan de stad Gouda, die hot in dat jajr in het openbaar heeft ver kocht, terwyl het thans behoort aan Jhr. Jantzon van Erffrenten van Babylonieubroek uit Dordrecht, die het aan een vischhande- laar uit Dordrecht heeft verpacht. Tegen den kapitein der stoom boot „Louisa”, varende tusschen Rotterdam en Roermond, is door den brigadier der maréchaussées in laatstgemelde plaats pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat hij Zaterdag geene pogingen heeft aangewend om den van die boot afgevallen matroos Elias te redden, en deze zoodoende den dood in de Maas vond. Er waren reddingsbooten op het vaartuig aanwezig, en men zag den ongelukkige in het water vallen. Op de établissementen de scheepsbouwmeesters J. K. Smit te Kinderdjjk onder de gemeente Nieuw-Lek kerland, wordt wegens do menigvuldige work- als^rach’ zaara*10^en des avonds bjj electrisch Jicht De Autographisc-ho Drukin- richtingfabriek nabij Kampen, Directeur Montijn brengt voor Nederland een nieuw druktoestelzonder pers in den handel onder den naam van de Edison Autograaf, ’t welk, naar men ons mededeelt, de Edison Autograaf alles van dien aard overtreft. •—In het weekblad „Eigen Hulp” van 1 Oct. 11. komt onder de medodeelin- gen van het Hoofdbestuur het volgende voor: Het onderzoek van de naaimachines, diö door den heer F. H. Brinkmann te Elshout aan de Kinderdjjk kunnen worden geleverd, kan als geëindigd worden beschouwd en daarbij als einduitkomst worden medege deeld, dat die naaimachines bijzondere aan beveling verdienen. Deze aanbeveling ont vangt groote kracht door het, oordeel in deze uitgesproken door de Directrice van de te ’s Hago gevestigde industrieschool voor meisjes, mejuffrouw Bejjdals,die, met toestemming van het bestuur dezer school, zich mot de beproeving van een dezer ma chines welwillend en met de grootste be reidwilligheid belastte, en die uit den aard van hare betrekking als oen hoogst bevoegd beoordoelaarster inag worden aangemerkt. Mejuffrouw Beijdals schrjjft: De machine is eenvoudig on gemakkelijk in do behan deling van de fijnste en grofste stoffen en kan een veelvuldig en langdurig gebruik doorstaan. Met den heer Brinkman zal alsnu worden onderhandeld op welke wijze on op welke voorwaarden zijne naaimachines aan de leden van E. H. kunnen worden geleverd. Do uitslag dezor ondcrhandelingen zal zoo spoedig doenlijk in hot weokblad „Eigen Hulp" worden gemeld. De prys van het hooi is in de Tielerwaard thans f21 f22,50 per 500 kilo. Aardappelen (jammen) wordon ver scheept voor f3.50 por HL. In do laatste dagen - is echter do handel in hot eerste artikel levendiger dan in het laatste. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het voor dezen tijd vari het jaar buitengewoon gevroren. In den vroegen morgen wees de thermometer nog 27F., dus 5® vorst. Eenige veldvruchten hebben daardoor zeer geledenen eene massa aardappelendie nog op het land lagen, zyn bevroren bevonden. De tweede cursus der Vrye Universiteit op Geref. grondslag zal met 16 studenten geopend worden. Acte als onderwijzeres is ver kregen door de dames P. W. Kleijn uit Kedichem en D. H. A. Van ’t Bant uit Gorinchem. •- Mejuffrouw P. W. Kloyn, te Oosterwjjkleerlinge bij de Rijksnormaal lessen te Leerdam, heeft bij het examen van 4 tot 6 dezer do acte van onderwijzeres verkregen.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1