1881. Zondag 16 October. N°. 644. Een ontbrekende Schakel ppelen. ITEDIN4 niddelen adeau.. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. SM AN Zonen, KEKERS te rooi?. ivensche EN DOOL, Wa/dLEK, BOLLEN BOOMEN, Heestergewas, mgenoemde artikelen prijzen door hem ge- iTEDINC ^SCHEN ran wen goederen, t Militair-Hospitaal INHOVEN. gegeven. BUITENLAND. BINNENLAND. OOIHOfflffl COURANT maar bogrooting vi opgemaakt S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». van in v< 1GADERING (art. 9 uderdag 13 October e, in het HEEREN- verschillonde reed» ondor- van hot en van al 1 geschreven sn: h< een pat ons zyn toch, “o. m.bunu.1;. I kan alleen tegen ‘eschieden, daar wij len rembours kunnen reld kan het gemak, per aangotoekonden Hingen zijn te adres- innn, •tears, Vo. 8 to tenrijk). an dankbetuigingen r iedereen op ons lergeteekenden maken it bij hun te bekomen loorten groote «PLANTEN, icinida meeat aanbe den van Coniferen, ESTERS, BOZEN SSEN. 8SCHE JAMMEN te .ectoliter. Te bevragen telein te Lekkerkerk. HST te 9 deze aan zijne be- dat hij eene ruime van opregte HAAR- worden door hem ge- heeft schuldig gemaakt, dan wordt hij, zoolang voorondersteld mag worden dat hij »zonder oordeel des ondertcheids’’ heeft gehandeld, naar een verbeterhuis” ge zonden. Of hij daar werk'èlpt verbeterd zal worden, willen we maar in ’t midden laten mogelijk zit het bederf reeds te diep dan dat het door eenige zedelijke reini- gingskuur zou kunnen worden uitgebannen. Maar in elk geval, wat daar aan aopvoe- ding” wordt gedaan, is voor moreel-gezonden volkomen onvoldoende; te meer nog voor kinderen, die aan de meest zorgvuldige verpleging behoefte hebben. Bovendien brengt men in den regel dö zieken eerst dan naar het hospitaalals zij ongeneeslijk zijn. Geen wonder dat er velen verloren gaan. Het eenig middel, om die ongelukkigen te reddenen tevens de zedelijke besmetting die zij voeden te verminderen is, hen opsporen vóór zij reddeloos zijn, hen aan de >ouderzorg” te onttrekken, hen op staats kosten op te doen voeden door personen, die volkomen voor hun taak zijn berekend, die zich geheel aan die hoogst moeielyke taak willen wyden. Maar de Staat zal dat niet doen. De Staat mag de vryheid der ouders niet krenken. De Staat bouwt liever cellulaire gevange nissen, en verdubbelt zyn maréchaussée zijn politie, de gemeenten doen het laatste ook en dan zullen we maar zien. Dat ’s wel zoo gemakkelijk! Bt Militair-Hospltaal ONHOVEN. 1881, des middags ten Bureau van den Ad- lelde inrigtingin het nbesteed in het benoodigde )d, Kruidenierawa- tppelen, Brand- en i behoeve van den jenoemd Hospitaal, ar aanbesteding liggen l Bureau, van ’s mor 's8 4 uur, alwaar to- iniichtingen verkregen Chef der Inrigting L L. VAN QLST. 1881, des middags ten lureau van den Admi- de inrigting, in het besteed: van Wollen De- Jtroozakken, Hem en Handdoeken e van den dienst id Hospitaal. >r aanbesteding liggen Bureau, van ’s mor- igs 4 ure, alwaar te- inlichtingen verkregen 3bef der Inrigting, L. VAN OLST. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 3 maal in rekening gebracht Het Bestuur, 3IJIN0K, Voorz. P T Ale Beers. er falliete Hffrooto >k<( overgenomone werden wogen nood- tingen en om do locali- onder de taxatie ~W ildus Cour., sin naauwelijki hot werkloon alleen, terst Boliod Britani*- - Ned. Cour, kostte >n der artikelen lestaan lende staalklingen (Ivoren vorken eetlepels theelepeltjes loeplepel 1 roömlepel groen tolepel britanik-ulvsr ipen itetel (kandelaars Oostenrijk leed een belangrijk verlies door het overlijden van den Minister van Buitenlandsche Zaken Von Haymerles. Zijne verdiensten als diplomaat, die het behoud van den vrede bevorderde, moeielijkheden op vredelievende wijze wist op te lossen en de vriendschappelijke betrekkingen met vreemde Mogendhedenmet name met Duitschiand, wist te onderhouden en te versterken, worden algemeen erkend. De aanstaande ontmoeting van de Oos tenrij ksche en Russische Keizers wordt nog altijd druk besproken. Nu het er op aankomt tracht Guiteau, de moordenaar van President Garfield, zich voor krankzinnig te doen doorgaan. Hij beweert npqr eene goddelijke ingeving ge handeld te hebben, ton einde Amerika ‘voor een nieuwen burger-oorlog te bewaren, die, ware Garfield in het leven gebleven, niet vermeden had kunnen worden. Het is maar jammer, dat de Amerikaanscho bladen, door die beweringen tot een onderwerp van breedvoerige beschouwingen te maken, min of meer grond aan die beweringen geven. Behalve een jaargeld aan zijne Weduwe, zullen de Amerikanen nog de noodige gel den bijeen brengen om een Garfield-hospitaal op te richten, ter plaatse waar de aanslag werd gepleegd. het Haagscho bosch gelegen, is door een consortium van Engelsche heeren een groote uitgestrektheid grond aangekocht, waarop geschikte banen en velden zullen aangelegd worden tot hot houden van wedrennen criquet- en andere spelen. In verband hier mede is men van plan, om den Wassenaar- schenweg, welke naar die terreinen voert aan weerszijden met sierlijke villa’s te be bouwen en dan tevens den rijweg meer bruikbaar te maken. Naar wjj vernemen, zal de Vreeswijksche boot niet alleen verrijkt wor den met een paviljoen van glas pp het dek, tevenster bevordering van een snelleren gang, worden voorzien van patont- wielon. Wij twijfelen niet of belangheb-* benden en vrienden van vooruitgang zulleö A dit bericht met genoegen vernemen. Door den dood van J. A. Ha- velaar te Dalem is het corps oud-stnjders van Waterloo weer mot één verminderd. De overledene, geboren 5 Mei 1794 te Aalst, (Bommelerwaard), heeft zich zoowel bij Waterloo als in den Tiendaagschen veld tocht, toen hij Vrij willig als .schutter uittrok, allergunstigst onderscheiden, en was ver sierd met de zilveren medaille. Tot op het laatst zijns levens in het volle bezit zijner geestvermogens, is hij na slechts een paar dagen ongesteld te zijn geweest, Woensdag jl. ten huize van een zijner kinderen, te Dalem, overleden. ♦GORINCHEM, 13 Oct. De onroerende goederen toebehoorende aan mevr, do wed. N. Frohn alhier en allen staande en ge legen binnen deze gemeentezijn 1.1. Maan dag bij publieke veiling in ló perceolon ingezet en verhoogd tot f 21.275. Van wege den Minister van Water staat, Handelden Njjverheid zyn den brie vengaarders in Nederland nieuwe voorschrif ten verstrekt voor den dienst der hulpkan toren. Die dienst wordt met menige werk zaamheid vermeerderdmaar daarbij ook het uitzicht geopend op verhooging van tracte- ment. Bereids wordt den brievengaarders in art. 5 jaarlyks eene schadeloosstelling toe gezegd van minstens f 20 ter bestrijding hunner uitgaven wegens vuur, licht, pa pier, touw, lak, schrjjf- on stempelinkt on verdere kantoorbehoeften. •AMEIDE en T1ENHOVEN, 13 Oct. Het vergunningsrecht voor don verkoop van sterken drank in het klein, bedoeld bij art. G der wet tot regeling van dien verkoopis door de raden dezer gemeenten vastgesteld op f 25 van elke f 100 huur waarde, of gedeelte daarvan. ♦AMEIDE, 13 October. Onder begun stiging van goed weder had heden de van ouds beroemde veulen- en paardenmarkt plaats. Aan de Ijjn stonden omstreeks 150 veulens, 880 paarden en 25 hitten. Ook ontbrak het niet aan veel bezoekers en aan kooplieden uit den vreemde. De han del was tameljjk levendig. BENSCHOP, 8 Oct, Ds. Stap, predikant alhier, is beroepen te Wijk bij Duurstede. BOSKOOP, 10 Oct. Do door den Raad vastgestoldo begrooting bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 19813,07. De kosten voor onderwijs zijn geraamd op f6590. BOSKOOP, 10 October. De verzending planten naar het buitenland is reeds rollen gang; ook worden reeds rozen en sommige hoestersoorten verzonden. Jaar lijks breiden do kweekerijon zich hier uit en mot haar de handel harer producten. Misschien, dat eene hier opgerichte plau- tonbeurs daaraan ook bevorderlijk zal zjjn, waartoe wel kans bestaat, als de beurs dagelijks gehouden wordt, in plaats van eens in de week, zooals thans gebeurt. •G1ESEN-OUDEKERK, 13 Oct. Onze geachte predikant, Ds. D. Nieasen heeft voor het beroep naar Giesen en Rijswijk bedankt. •HAASTRECHT, 8 Oct. In de Woensdag avond gehouden gemeenteraadsvergadering is do begrooting voor 1882 vastgesteld. Zij bedraagt f 37868,89 in ontvangst en f 37860 in uitgaaf. Het vergunningsrecht voor den ver koop van sterke dranken in ’t kloin is vastgesteld op f 25 van elke 100 gulden huurwaarde. Dondordag-avond had de eerste open bare vergadering van het Nut plaats. Voor het talrijk opgekomen publiek trad als sprokor op de heer D. M. Maaldrink, pre dikant alhier. Vóór do pauzo droeg hij voor het door hem vervaardigd gedicht „Dahu", eene keltische sage. Na de pauze droeg spreker voor een prozastukje uit het Geldersohe volksleven on een godicht ge titeld: „De trots der grande of de wraak eens broeders.’’ •JAARSVELD, 14 Oct. Door den Raad dezer gemeente is het vergunningsrecht, bedoeld bjj art. 6 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drankvastge steld op f25 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan. De Raad dezer gemeente heeft aan don hulponderwijzerop zijn gedaan verzoek eervol ontslag verleendniet ingang van 15 November a. on dien tengevolge eene oproeping gedaan van sollicitanten naar die betrekkingop eene jaarwedde van f 600. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneer en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Men klaagt over ruwheidover bande loosheid bij het gemeen. Die klacht is gegrond. Men doet uitkomen, dat ondanks de toenemende geestesontwikkeling, de mis daden weinig in aantal en gruwzaamheid verminderen. Alweder, niemand kan die klacht at- wyzen. En zij zal zich bij voortduring doen hooren, omdat men bang is, de ze delijke besmetting, die de maatschappij be dreigt, bij haar oorsprong aan ie lasten. Als ergens een epidemie heerscht, en men heeft daar tevens een vuile sloot ont dekt, welker uitwasemingen het kwaad vermeerderen, dan zal men zich haasten, ten minste deze te dempen of te zuiveren. Doet men dat niet, wat ook weleens gebeurt! nu ja, dan handelt men onver antwoordelijk. Eveneens zoo men verzuimt krachtiger op te treden tegenover de zedelyke ver- waarloozing van kinderen. Onze dwaze vrijheidsbegrippen mogen zich er tegen ver zetten, ouders die hun kroost geestelijk ten gronde doen gaan, de beschikking over hun kinderen te ontnemenmen zal daar toch toe moeten overgaanzij het dun ook slechts uit zucht tot zelfbehoud. Als een kind zich aaneen ernstig misdrijf Wy vormen een aardige, prettigerecht hupsche maatschappij. Voor elkander zyn we alles en nog wat; onze dienstvaar digheid is grenzenloos, onze beleefdheid is boven allen lof verheven. Niet zonder in nerlijke aandoening kunnen wy een natuur genoot zien lijden; mocht dit gebeuren, terstond zijn wij gereed om, ten koste van onze dierbaarste belangen zelfs, zyn smart te lenigen. Zelfs de dierenwereld onder vindt den gezegenden invloed van onze humaniteit, en koestelt zich in den zon negloed van onze liefderijke neigingen; wordt bij voorbeeld niet de trekhond het voorwerp van ieders medelydenzoodat we zelfp liever een sjouwerman zien zwoegen achter den zwaarbeladen wagen dan een hond er vóór? Dat is niéts meer dan bil- lijk ook; als die man zyn geestvermogens wat meer had ontwikkeld en een ambacht geleerd, dan behoefde hij zoo niet te tob ben,terwijl van een hond moeielyk het zelfde kan worden gezegd. Deze is, ten opzichte van zyn Jotsbedeeling, volkomen lijdelijk. We zijn bezig om gasthuizen te bouwen voor zieke paarden en ezels, toe vluchtsoorden voor verlaten of verdwaalde katten en honden; en indien, ondanks de meest tedere zorgen, een dier lijders en verstootelingen toch den laatsten adem uit blaast, dan wordt hij met alle deftigheid in een kist gestopt en met gepasten eer bied aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zyn stoffelijk overschot zal niet door spot ternij ontwijd worden. Voor paarden is deze laatste bewerking wat lastig; eerlang wordt een prijsvraag uitgesebreven naar een geschikt model van kist. Toch is er een wezendat ons heel nabij staat, nader nog dan een paard en hond, die wel familie van ons zyn maar in verwijderden graaden tochin weer wil van die vrij nauwe betrekking, geheel over het hoofd wordt gezien. Niet, dat het ons ontbreekt aan goeden wilevenmin aan warmte van gemoed en aan offervaar digheid. Alleen ontbreekt het ons aan moed: wij durven niet. Ziet gij daar ginds dien knaapmet ge scheurde en bemodderde kleederengebar sten klompen aan de voeten, een pet op het hoofd die aan geen fatsoenlijk hoofd deksel meer herinnert, dien knaap met Rine levendige, brutale oogen, schreeuwe rige stem en afschuwelijke manieren? In de straten onzer groote en kleine steden is hy een niet zeldzame verschijning; zijn figuur stoffeert als het ware de kaden en pleinengelijk die van een reiger den wa terkant want het weer moet al bijzonder slecht zyn als hij er zich niet in waagt, met het doelja, enkel en alleen om zijn vrijheid te genieteneen voorrecht dat hem meer dan iemand anders te beurt valt. Niets bijzonders heeft er plaats, of hij is er bijvallen er geen standjes voor die zyn belangstellende aandacht nu en dan wat verlevendigen, dan doet hij zijn best om ze zelf te verwekken. In zyn behoefte aan bezigheid die te gelijk zyn verveling ver- drijft en zyn zucht tot pleizier wat bevre digt, stapelt hy de eene baldadigheid op de andere, en is hij de schrik der politie mannen; zjjn vindingrijkheid op het gebied van guitenstrekensoms van den meest schadelijken aardmaakt hem tot een ge vierde persoonlijkheid bij die soort van jongens, die een trapje hooger staan op den zedelyken ladder, die wellicht niet gaarne zouden erkennen dat zy af en toe met hem omgaan, en bij wie het geheel van de verdere opvoeding en levensomstan digheden zal afhangen of zy mede weg zullen zinken in ruwheid, onzedelijkheid en losbandigheid, dan wel de boeien van het lage en gemeene afschudden en hun plaats innemen te midden van de geregelde, ordelijke, Welgezinde burgerij. Van onzen straatjongen is dat laatste niet te verwachten, of er iets heel bij zonders met hem geoeurèn. Hy is als het ware de drager van een zedelyk bederf, dat misschien vele geslachten achtereen heeft voortgewoekerd en dat hij, zoo ook hem nakroost ten deel valt, zal voortplan ten. De Nederlandsche straatjongen is een zeer onhebbelijk exemplaar van het men- schensoort, en de »man” die er eenmaal uit groeien zal is nog veel onhebbelyker. Van den Parijschen gamin zegt men, dat hy althans, door zyn geestige snaakschheid, iets aantrekkelijks bezit; wy kunnen dat moeielijk beoordeelen, aangezien wij nooit persoonlijk met de gavroches en voyons van de hoofdstad der beschaafde wereld kennis maaktenalleen gelooven we dat de dichters en teekenaars hen wel wat mooier voor stellen dan zy inderdaad ziin althans', de schurkachtige misdadigers, wier verrich tingen thans de stof opleveren voor de >ge- mengde berichten” der dagbladenkunnen onmogelyk ate jongens veel bijzonders zyn geweest. Hoe dit zyn moge, van zyn Ne- derlandscben geestverwant is al zeer weinig goeds te zeggen; hy is in één woord een naar wezen. Vertoont er zich bij hem eens Overzicht Als men in Engeland de Ministers aan het spreken wil hebben, heeft men hun slechts een feestmaal aan te bieden; dat werkt precies als eene interpellatie in het Parle ment. Zoo viel Leeds in het laatst der vorige week de eer to beurt van een be zoek van Gladstone, die er niet minder dan vijf redeneeringen hield, waarbij hij in ruil voor het hem aangeboden banket eenige beschouwingen ten beste gaf over den tegenwoordigen toestand. Ierland, de Afghaansche oorlog, het Berlijnsche trac- taat, de toestand van Egypte en Turkije, de groote strijd op het gebied van de han- delsbeginselen, alles werd vluchtig of meer breedvoerig besproken en zóó kwam ook het geschil met den Transvaalschen Volks raad ter sprake. Wat de Premier daar omtrent mededeelde geeft hoop, dat het zoo’n vaart niet zal loopen en de Boeren, mits zij niet al te veeleischend zyn, tevre den zullen gesteld worden. Terwijl do Raad nog altijd aan het beraadslagen is, heeft de regeering zich rechtstreeks met Glad stone in betrekking gesteld, ter beëindiging der gerezen verschillen. Parnell heeft zich de min gunstige wyze waarop zijn tegenstander Gladstone zich over hem heeft uitgelaten, zeer aangetrok kén en niet Onbeantwoord gelaten. Hij noemt den premier een dolend ridder in een maskerade-pak, die wej den schijn aan neemt van een voorvechter te zijn voor do vrijheden van alle volkendoch in lersche zaken bewijst het tegendeel te zijn. In de Tuneesische zaken, die op dit oogenblik in Frankrijk alles overheerschen, is eene kleine verandering gekomen, door do bezetting van Tunis door de Fransche troepen. Dit geschiedde tegen den zin van den Beij doch op verzoek der Europeesche bevolking. Vermoedolijk kan men hierin het begin van het einde, nl. de annexatie van Tunis, zien. Naar van zijden bericht wordt, zjjn er handelingen over den afstand grondgebied met den Beij geopend. Wat zoo lang reeds als waarschijnlijk is voorgesteld en misschien wol voornamelijk ten gevolge van al hetgeen daarover ge sproken en geschreven is, is eindelijk een feit gewordenhet Kabinet heeft zijn ont slag aangeboden en natuurljjk worden Gam- betta’s kansen naar aanleiding daarvan we der druk besproken. De President schijnt echter met het denkbeeld van een eventueel Kabinet Gambotta niet zeer ingenomen, en met het oog daarop is het niet zoo onwaar schijnlijk dat hij de tegenwoordige Ministers zal weten te beduiden, dat er geen reden tot aftreden bestaat. De Kamers, die wel dra bijeenkomen, zullen dan uitspraak doen. Generaal Farre, de Minister van Oorlog, zal die uitspraak wel het minst gerust afwach ten, nu het in Tunis niet alles voor den j wind ging, al houdt Gambotta hem ook de hand boven het hoofd. Tegenover do demonstratie van den Sultan van 'I'vklJ. door het zendon van een ge zantschap naar Egypte, hebben Frankrijk en Engeland het noodig geacht een contra- demonstratio op touw te moeten zetten, door het zenden van twee pantserschepen, die vóór Alexandrië een oog in ’t zeil zullen houden. Tot nog toe hoeft het gozantschfip echter nog geen enkelen stap gedaan, die op eene uitdaging of inmenging gelijkt. De Vorst van Bulgarije heeft op niet onaar dige wyze zich van een gevaarlijken tegen stander ontslagen. Hij benoemde hot hoofd der oppositie, Zankoff, tot eene belangrijke rechterlijke betrekking te Sofia. In ruil daar voor zal deze nu wol wat water in zijn wijn doen. Aan het Departement van wa terstaat, handel on nijverheid werd Woens dag te ’s Hage aanbestoodhet maken van eenige werken aan den benedenmond der Nieuwe Merwede onder de gemeente Zwa- luwe, provincie Noord-Brabant. Minste in schrijver was de hoer C. Roskam Jz. te Sliedrecht, voor f34.945. ♦—In de vergadering der veree- niging van burgemeesters en secretarissen uit de omstroken van Gouda, gehouden te Gouda op 29 September jl., is met een toe passelijk woord aan den voorzitter den heer R. Blok, burgemeester van Lekkerkerk, en den secretaris den heer D. Nugteren, se cretaris der gemeente Moordrecht, als be wijs van dankbare waardeering voor de vele goede diensten door hon aan do vereeniging bewezen, namens do leden oen barometer aangeboden. Op Woensdag 26 Oct. a. s. zal ten huize van den heer C. Ooms te Gou- derak de stemming plaats hebben voor een hoofdingeland-plaatsvervanger in het 2de district van de Krimpenerwaard. Deze stem- 1 ming geschiedt ter voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer A. J. De Jong te Berkenwoude. De volgende heeren zijn op de voordracht geplaatst voor de betrekking van djjkgraaf van hot groot-waterschap van Woerden: G. II. L. Baron van Boetzelaer te de Bilt bij Utrecht, mr. W.-O. T. van Oudheusdon te ’s Gravenhage, en H. van der Lee te Woorden. •—Door het bestuur van het wa terschap Lopik, Lopikorkapel en Zevenho ven is de begrooting voor den dienst 1882 voorlpopig opgemaaktin Ontvangsten en Uitgaven op f 12351,75. De omslag is ge raamd op f5 per Hectare, hetzelfde bedrag als voor 1881. In zake do quaestio tusschen het bestuur van den polder Kromme, Geer en Zjjde en Dr. Van Rooijen te Ouderkerk a/d IJsel is gisteren door den Kantonrech ter van Schoonhoven do uitspraak ambts halve acht dagen uitgestold. De ontworpen spoorwogliju Gouda—Sliedrecht, die, van het station te Gouda uitgaande ,g de Krimpenerwaard zal doorsnijden, zal waarschijnlijk nabij hot dorp Lekkerkerk over de Lek gaan. Tengevolge der reorganisatie in hot bestuur der gevangenis voor jeugdige vrouwolijke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding van meisjes te Montfoort, zijn door den Min. van juatitio benoemd, tot directrice mej. C. E. Boon, tot kommies F. M. W. Lignian en tot on derwijzeres, adjunct-directrice, mej. M. H. Dekker, wed. Werdmüllor van Elgg. Naar men vernoemt, is er sprake van eene verandering in de uniform bij het wapen dor infanterie, met uitzonde ring van de bataljons jagers. Do wijziging zou hoofdzakelijk bestaan in de uitvoering van een nieuw model broek en hooge laarzen. Het departement Alblasser- dam der Maatschappij tot Nut van ’t Al gemeen heeft mot algemeene stemmen be sloten tot do oprichting eener school voor huisarbeid, en tot onderwijzer daarvan be noemd den hoer J. Stans, die den cursus te Amsterdam in den ufgeloopen zomer heeft bijgewoond. Waarschijnlijk zal de inrich ting mot 1 November met een veertiental leerlingen geopend worden. De werkzaamheden aan de suikerfabriek der heeren Ravonswaay en Jaeger te Gorinchom hebben Maandag een aanvang genomen. Ruim 200 man groot en klein, uit do omliggende dorpen, hebben daardoor weer geruiinen tijd en geregeld werk. Naast da buitenplaats Klin- gendaal van den Baron Van Hrienen, nabjj een opwelling van beter gevoel, aan den dag gelegd door een verrassend flinke han deling, dan bewijst zulks alleen, dat geen enkel schepsel ’t welk den naam van mentch draagttotaal bedorven isen dat de wenken die we zoo aanstonds de eer zullen hebben ter overweging aan te biedenniet geheel overbodig zyn. Wordt die knaap dan volstrekt niet op gevoed? Ja, dat is te zeggen, ’s nachts en eenige uren van den dag is hij onder dak. Zijn ouders geven hem te eten, en zoo zij soms dronken mochten zijndan moet hij het maar nemen. Ruwe taal en scheldwoorden daarvan wordt hij echter ruimschoots voorzien, en door de kracht der gewoonte heeft hij het gevoel voor klappen reeds lang verloren. Het kan zijn dat hij weleens de school heeft bezocht, maar dat is dan toch heel kort geweestde on derwijzer heeft hemna herhaalde pogingen om hem terug te krijgen, als weggebleven” moeten aanteekenen. Soms gebeurt het, dat hij zijn dierbare vryheid wil opofferen om wat te verdienen; hij weet zich een plaatsje in een fabriek te verschaffen onder mededeeling dat hij twaalf jaar is, eenige. weken later komt het bedrog aan het licht en hij staat weer op straat. Dan wordt hij aspirant-sjouwer man, en dit baantje bevalt hem zoo goed, dat hy later naar geen ander omziet. Ook valt er nu en dan wat te kapende arme drommelwie heeft hem eerbied voor eigendomsrecht kunnen inboezemen, zijn ouders pakken immers ook in wat zy met goed fatsoen machtig kunnen worden? en als het later wat tegenloopthetgeen het in vele gevallen ook doet, dan bestaat zijn verdere levensge schiedenis uit de volgende reeks van feiten Diefstal te X. Arrestatie. Twee jaren tuchthuisstraf. Inbraken te IJ en te Z. Inhechtenisneming bij een poging tot dief stal. Celstrafenz. enz. En de maatschappijdie lieve verztfiheling van teerhartige menschen, onder wie zelfs ziekekatten-verplegeis zyn, ziet dat alles aan komen zij aanschouwt de ontwikkeling van dat zedelyk bederf, doch blijft er zeer kalm onder. Ja, voor dien jongen zou het een weldaad zijnals zijn ouders stiervenwant dan werd hij in een weeshuis opgenomen en althans in de gelegenheid gesteld iets beters dan een landlooper of een misda diger te worden.maar men kan de ouders moeielijk doodslaan om den knaap als wees te verplegen. Voor het overige kan althans de Slaat er niets aan doenwil de maat schappij er zich mee bemoeien, door hem tot voorwerp van philanthropische zorgen te maken, dan moet zyzelve dat weten,-— maar de Staat is niet geroepen om het ouderlijk gezag over te nemen. Het eenige wat hij doen kan is Wacht, onderwijzer,gy moeteen handje helpen. Grijp eens een groot vel papier. Schrijft daarop al de namen van de kinderen die bij u school gaan. En gjj, ambtenaar ter secretarie, neem gij eens een ietwat grooter vel papier, en schrijf daarop al de namen van de kinderen die op school zou den kunnen gaan, als er geen eentje weg bleef. Mooi. Nu zullen we die lysten ver- gelyken, en de namen van de tweede die op de eerste ontbreken gaan we afzonder lijk op een derde stuk papier schrijven. Dat zullen we voor ieder te lezen leggen; verstaat ge, voor ieder, opdat men wete, welke ouders hun pliclften verwaarloozen en hoe nauwgezette zorg ik, de Staat, draag voor het welzyn van allen. Als de straatjongen, man en rykskost- ganger in het tuchthuis geworden, eens mocht vernemen, dat de Staat het toch waarachtig goed met hem heeft gemeend, dat hij zelfs vier of vyf jaar achtereen zyn naam heeft laten opschryven op een stuk papier, dan zal hy wel tranen schreien van aandoening over zóóveel zorg, door zóóveel ondank beloond.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1