RU. Gorinchem 4 uur. litboomen, i-BE boot „8CHOON- dd van boven 1881. Zondag 13 November. In ’t Oosten. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Dinsdag ember, lagen van nan en Zonen, KERS ooi», n prijs alle soor- Jc Co., ntoor, ORG-. ******SëuS\ Mark Mark Mark Mark Mark Mark 10,000, 26,000, 10,000, 8000, iber a. s. EN- fARKT HEM. er a. s. 3 Dzn., BQSKOOP, BUITENLAND. j Overzicht. BINNENLAND. Q DIRECTIE. stam- zyn als verouderd SGHOÖlfflOVBJSfHE COURANT W op beide dagen naar SCHOON- IN, Schoonhoven. ii, Doorbloelende Plantsoenen, enz. «missiën aan door 'an den Heer Jb. te Lekkerkerk HAAN te Nleuw- K. GELDER- ;ijn eiken Woens- ntbieden in het C. DEN HOED Dinsdag 16 an de Stations ren hebben, moe- 12 November en en de vracht 0, 2000 M«rk prijs bedraagt j van een lot prijs der loten bedraagt voor: .60 Ned. Cour. •HO n .90 het bedrag in staegels, of per Prjjs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,60. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht aan voor de gor Geldlotery, de regeering gewaarborgd. 1 100,000 loten dus weer groo- geene loterij kansen biedt, even als in de erjj in 7 snel kingen uitge- e in *t geluk- kunnen wor- Dese Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franc door het geheels rijk 0,80. Men kan zich abonneeren Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. nale loten, met n, in tijds voor i klasse. Uit- mma’s voegen y. Ambtoljjke iwonnene som- ikking prompt Oe uitbetaling jeschiedt onder Bij de laatste ekend rijzen and 36 68907 deze keer onze nd met groote assen. Ten theid alle be- itvoeren, ver ten spoedigste ie Looe A Zonen, ninzaam aan tot van VRUCHT- OUD- en SIER GEWASSEN, £REN, ROZEN, I en wat verder Woensdags te C. DEN HOED nt ook bestellin- ist van ie Oroot-Ammers, !N te Streefkerk, Meerkerk en •It. j Bi vod» l’aves, votre Rhin allemand. ImvCT-y-doiw vos Mvrées d’eiCla res I Met deze meer door verbittering dan waarheidszin en waardigheid ingeboezemde woorden: «Indien gij hem hebt, uw Duit- schen Ryn, wascht dan daarin uw sla venlivreien,” gaf eens de Fransche dichter Alfred De Musset, in een soort van impro visatie, een terugslag op het bekende >Sie sollen ihn nicht haben, den freien Deut- schen Rhein I” Dat was lang, zeer lang vóór de ge denkwaardige dagen, waarin Parijs, het éénige, het onovertroffen Parys, voor de derde maal een vreemden overwinnaar in zijn straten en op zijn pleinen moest aan- vóór dé betrekking tusschen grootvorst van Europa’s relddadig werd af gesneden. Musset zeker kunnen droo- aan de Pruisische regeering lof toe, dat zij onder de bestaande omstandigheden niet bleek gediend te ziju met een bezoek van de Itnliaaiischc Vorstelijke familie. Daar entegen moet Oostenrijk, dat den Koning en de Koningin zoo hartelijk en feestelijk ontving, het misgelden. Do regeering trekt zich daarvan echter weinig aan, daar zij in de delegaties met ingenomenheid van het bezoek gewag maakt en doet uitkomen dat niet alleen do regeering maar ook het volk zich daarin verheugde. Het aantal pachters, dat de toepassing der landwet,wat betreft de bepaling der pachtsom, komt inroepen neemt steeds toe en de party der onruststokers, die naar men wil de pachters daartoe aanzet, hoopt dat de Engelscbe regeering geen handen en hoofden genoeg zal hebben, om al die geschillen in eenigszins be tame! ijken tijd te beslechten. De regeering gaat intusseben voort met het benoemen van sub-commissies, die het Hof in do uitvoering van hare taak bijstaan. De eerste uitspraak van het Hof luidt niet zeer gunstig voor landheeren. In 14 van de 15 gevallen waaroyer uit spraak werd gedaan, werd de pachtsom met 20 a 30 pCt. verminderd. Zulk een uit spraak zou de ontevredenheid, die er heerschte, wel eenigszins rechtvaardigen. Al doen zich hier en daar ook eenige gunstiger verschijnselen voor, rust heerscht er nog niet op het eiland. Nog steeds zijn de zoogen. agrarische moorden aan de orde van den dag. Uit de Transvaal luiden de berichten gunstig. Orde en rust keeren weder. Ge neraal Wood schijnt den slag te hebben met de Boeren om te springen en hunne ongunstige gedachten omtrent Engeland wat weg te nemen. Het proces tegen den Ainerikaanschen Presidfint-moordenaar Guiteau zal 14 dezer aanvangen. j verzonden. Franco per post by alle schouwen, Frankryk en de stroomen” gewr Nooit heeft De i mendat het «volk van slaven” zyn groote natie eenmaal den voet op den nek zou zetten. s Dichters, en vooral van het opgewonden slag waartoe h'y behoorde, zyn zeldenmis- schien nooit volkomen rechtvaardig in hun i oordeelvellingen. Althans in de dagen van De Musset liep er juist door het Duitsche volk een geest van vryheidszin, die nog by zyn leven, in 1848, tot een schitteiende, ofschoon kortstondige openbaring kwam. Wel was de dag nog niet geborenwaarin alle banden konden worden verbroken, maar de Duitsche wetenschap en de Duitsche kunst streden met kloeken moed voor de vryheid, en zij jjoezemden het volk baar denkbeel den en droomen van vryheid en eenheid indie deze dfeuw wellicht 'nog lot een al- geheele verwezenlijking zal zien komen. Het zy ons vergund, uiteen te zetten waarop deze verwachting zich grondt. Duitschland heeft langer dan eenig ander land de gevolgen van het leenstelsel moe ten dragen. Door gebruik te maken van de worsteling tusschen het Keizerlyk en het Pauselijk gezag in de middeneeuwen, tus schen het veldwinnend Protestantisme en de heerschende Katholieke kerk bij den aanvang der nieuwe geschiedenis, hadden de oude leenmannen voor zich en de door hen bestuurde gewesten een zelfstandige stelling weten te verwervenwaardoor het gezag van den Keizer niet veel meer was dan een schaduw, een nevelbeeld, een hulde aan de traditie, maar zonder prac- tisch nut De band, die het Duitsche volk aaneenhield, was gebroken, en werd geheel ontrafeld toen Pruiseneer» Koninkryk ge worden, de groote worsteling aanvaardde om den voorrang, en die met goed gevolg ten einde bracht. Duitschland werd degroote lappendeken, waarvan sommige schryvers gewagen; de Duitscher werd op den ach tergrond geschoven door den Beier, den Sakser, den Pruis. Napoleon gaf aan het waggelend gebouw den laatsten sloot, en zyn Rynverbond, later vervangen door een Duitschen bond, waren slechts zwakke uitdrukkingen voor het beginsel der Duit sche eenheid. Tegelykertyd hielden de groote en kleine monarchen er een stelsel van regeerkunst op na, dat wel berekend was om alle begrippen van iets hoogers en beters dan het burgerschap van hun staat in de borst des volks te verstikken. Toch bleef’ het besef der eenheid leven, vooral door de geschriften van sommige onafhankelyke denkers. Daaraan verbond zich de behoefte aan vrijzinnige Staatsin stellingen, die Duitschland nooit had leeren kennenwaarvan het de heilzame werking in Engeland en in de Nederlanden kon gadeslaan. Velen meenden zelfs, dat die beide begrippen onafscheidelyk bij elkander behoorden, en dat een éénig Duitschland volmaakt hetzelfde beteekende als een vry Duitschland. De geschiedenis der laatste vyf-en-twintig jaren heelt het bewys gele verd, dat dit niet zoo is. De eenheid kon op een gegeven oogenblik geboren worden, uit den schok van hevige politieke beroe ringen; de vryheid moest, wilde zy stand houden, slechts door ontwikkeling en op den langen duur verkregen worden. Voor het herstel der eerste zorgde voornamelyk het buitenland; het gemeenschappelijk ge vaar, waarmede Frankrijk dreigde, dwong tot nauwere aansluiting, waarb'y het als vanzelf sprakdat de machtigste der broe- derataten, Pruisen, als beschermer en hoeder en eerlang als het hoofd des ge- zins zou optreden. Daarmede was een be langrijke schrede afgelegd in de richting der eenheid, en het is aan den tijd over gelaten, haar verder te voltooien, als de nog immer zeer talryke drom van Koningen en Groothertogen en Vorsten of hoe zij verder getiteld mogen zyn als verouderd opzyde wordt geschoven. Wanneer het nageslacht onbevangen kan oordeelen over de gebeurtenissen die in onze dagen hebben plaats gehad, en de tegenwoordige Bismarck-vergoding en Bis marck-verguizing zich zullen oplossen in een verstandige Bismarck-waardeenng, dan zal de groote Rjjkskanselier stralen in het helder licht van zyn onvergankelyken eere- tite!schepper der Duitsche eenheid. Zyn De oeret* Kamer vu afgevaardigden van Frankrijk werd opge- discht, was natuurlijk 'lunis- Nauwelijks was het bureau voor goed samengesteld, met Brisson als Voorzitter in de plaats van Gambetta, of van drie verschillende zijden werden interpellaties aangekondigd over het Tunesische vraagstuk. De regeering aan vaardde het debat als haar galgemaal; zij verklaarde tot af te treden gereed te staan, 1 en drong dus op spoed aan. Dit was echter overbodig. Terdege voorbereid tot den aan- val, verzamelden de woordvoerders der uiter- ste Linkerzijde alles wat in deze in schijn f en in waarheid tegen de regeering kon pleiten, beschuldigden haar van de onder- I neming op touw te hebben gezet ter wille 1 van eenige belanghebbenden en oischten een scherp onderzoek. Terwjjl Ferry als pre mier een deel der verantwoordelijkheid voor 5 do zaak van zich afwierp door er aan te 1 herinneren, dat de Tunesische quaestie een erfstuk was van een vorig Kabinet en dat 1 de expeditie door de vorige Kamer was t goedgekeurd, trachtte Farre als Minister van Oorlog den goeden gang der expeditie 1 te verdedigen, waarop, zooals men weet, 1 menigeen ook veel meent te kunnen af- 1 dingen. Dat Gambetta in deze de zijde t der regeering kiest is bekend en bleek bo vendien uit zijne bijvalsbetuigingen, toon een der afgevaardigden het regeeringsbeleid verdedigde. Doch zooals vele groote man- j nen gewoon zijn te doen, zal de exdictator zyn advies tot het laatst bewaren on dan j tevens het programma der naaste toekomst ontvouwen. Al is het een uitgemaakte zaak, dat hij het recht daartoe heeft, zoo bleef do officieele opdracht tot Kabinetsvorming j nog altijd uit. De nieuwigheden die Gam- betta wil invoeren zoo zou hij bv. Mi- j nister zonder portefuille worden en Grevy j voorzitter zijn van don Ministerraad j schijnen die definitieve opdracht te ver tragen. De officieele berichten uit Tunis luiden intusschen zij het toeval of politiek heel wat gunstiger; verschillende men zouden tot onderwerping geneigd zijn en feitelijk den tegenstand reeds hebben laten varen. Jammer dat Daily News aan dat bericht mindere waarschijnlijkheid geeft, door do medodeeling, dat de regeering 25.000 vrijwilligers zocht tegen eene be zoldiging van 5000 francs voor 5 jaar per hoofd benevens eenig land in eigendom. De herstemmingen voor den Duitsclien Rijksdag hebben den uitslag dor eerste verkiezingen bevestigd. De liberale fracties hebben nog weer gewonnen, ten koste der conservatieven, en de nederlaag zon voor de regeering zeker nog geduchter worden indien het gelukken mocht de nationaal- liberalen, secessionisten en Fortschritts-partij tot eene groote party te vereenigen, waar voor op dit oogenblik pogingen in het werk worden gesteld. Wil de regeering hare voorstellen zien aannemen, dan zal zij nood wendig steun moeten zoeken bij do Centrum partij, die over 100 en rekent men de Elzassers, Polen en andere vlottende cleri- caal-gezinde fracties mede over 140 stommen beschikt. Zij zal dien steun echter moeten koopen; daar de regeeringsgezind- heid dier partij bij do verkiezingen volstrekt acncerscmp i oi niet bleek. De clericalo bladen zwaaien beving of schuivi - Z. M. ;heeft Mr. A. H. A. M. H. Borret, lid van het hof van justitie in de kolonie Suriname, met ingang van 1 Januari 1882, op verzoek, eervol uit’s lands dienst ontslagen en tot de voormelde betrekking benoemd Mr. J. Kalff, ambt, van het openb. min. bij de kantongerechten Rotterdam I en Schoonhoven. Z. M. heeft de benoeming van den burgemeester der gemeenten Haastrecht en VlietD. A. Dupper tot secretaris dier gemeenten goedgekeurd. Z. M. heeft M. H. F. Pichot du Plessisontvanger der directe belast, en acc. te Ridderkerk c. a., benoemd tot ontvanger dor zelfde middelen te Zeist c.a. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer in plaats van den heer Dumaer van Twist gekozen den heer II. Muller Sz. te Rotterdam, met 47 der 70 uitgebrachte stemmen. Door de Prov. Staten van Utrecht is benoemd tot ingenieur van den Provincialen Waterstaat de heer K. Van Rijn ingenieur bij do Kanaalmaatschappij te Amsterdam. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben afgowezon het verzoek van J. A. Van de Werve c. s. te Waddinxveen om vernietiging van een besluit van de vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den Oostpolder in Schielandin zake het onderhoud der Gou- wekadelangs dien polder. De Regeering heeft naar aan leiding van het spoorwegongeluk dat on langs te Botterdam plaats hadaan alle Nederlandscho spoorwegmaatschappijen ge last om op alle treinen het Westinghouse- remtoestel in gebruik te stellen en zulks met 1 Januari a. s. Do telegram uit Point de Gal los meldt, dat te Kaap Dondra, do zuide lijke punt van Ceyloneen boot is aange bracht van de „Koning der Nederlanden”, met 27 opvarendenwaaronder óóne vrouw. In het geheel zijn er dus reeds drie booten, waarin 83 personenaangekomen. Do vólgende brief is door de Directie van de Maatschappij „Nederland” te Amsterdam van den heer Drooglever Fortuijnonder wiens bovol de door de Wyborton gevonden boot stond ontvangen Sues, 27 Oct. 1881. WelEd. Heeron Directeuren der Stoom- vaart-Maatschappij „Nederland”, Am sterdam. WelEd. Ileeren Do telegram uit Aden hoeft u reeds in kennis gesteld met het noodlottig ongeval, do „Koning der Nederlanden” overkómen, en haast mij UEd. eenige nadere byzondor- hedon te doen geworden. Don 4en October 1.1. waren wij stoomendo onder vry gunstige omstandigheden. Flauwe Zuidelijke koelte mot hooge Z.O. deining hoewel niet hinderlijk voor de machine. Des avonds te 8.45 begon eensklaps do machine vreesehjk snol te draaienvergezeld vaneen vervaarlijk geraas, gekraak en gestoot in hot achterschip’t best te vergelijken bij zee- ven ovor koraal. Staatsmansbekwaamheid en Moltke’s mili tair genie hebben in dit opzicht de wen- schen des volks in vervulling gebracht, en beider standbeelden, nog bij nun leven te Keulen opgerichtzullen in volgende eeuwen vooral deze herinnering levendig houden. Tegelyk hebben zij het door hen opgerichte gebouw voor instorten bewaard, door de sterkte des legers tot het hoogste peil op te voerenen hoezeer men ook de ontzet tende lasten moge betreuren, tot dit doel op de schouders des volks gelegd, wij ge- looven dat het hier een onvermydelyke nood zakelijkheid geldt. Een zwak Duitschland zou slechts een kortstondig bestaan hebben; een sterk Duitschland is de beste waarborg voor den algemeenen vrede, en een be dreiging voor niemand. Maar scheppers van krachtige staten zyn nooit voorvechters geweest van de volks vrijheid. Dat is ook zeer natuurlijk. Om kracht naar buiten te ontwikkelen is cen tralisatie van gezag onmisbaar, en Bismarck zou zijn beginselen geweld moeten aandoen, om de constitutioneele instellingen, die in Duitschland heeten te bestaan, tot waarheid te maken. Al wat hij tot dusver deed, diende alleen en uitsluitend tot versterking van de ryks-eenheidmet een ongeëvenaard talent maakte hij alle partyen aan dat belang dienstbaar, en nam hij op het geschikte oogenblik de party die hem het best kon dienen onder zyn bescherming, ten einde de partij die hem in den weg stond te bestryden. Met behulp van de nationaal- liberalen stelde hy perken aan de eischen van het centrum en riep hij de Mei-wetten in het leventen einde het geestelijk gezag te beletten, aan de Ryks-eenheid afbreuk te doenen toen hij de nationaal-liberalen, die misschien zich verbeeldden dat Bismarck zich met hun beginselen had vereenzelvigd, hun rol had laten afspelen, liet hij hen glippen, omdat zy hem niet van dienst konden wezen in de worsteling tegen een anderen, voor zijn ideaal niet mindar ge vaarlijken vijand, en die zich reeds bij den zoogenaamden ibeschavingsstrijd”, (cultur- kampf) met het centrum had verbonden, de sociaal democratie. En thans is die eer- tyds zoo talryke groep van talentvolle man nen, die de roeping in zich gevoelden het par- lementairisine in Duitschland te doen zege vieren, als het ware weggesmolten: de laatste verkiezingen hebben hun partij den doodsteek gegeven. Tegenover de sociaal-democratie volgde de Rijkskanselier een andere politiekdie volkomen begrijpelijk wordt als men zich plaatst op zyn standpunt, als strevende naar versterking van het staatsgezag, zonder meer. Democraat kon dus Bismarck nooit zyn, want volksheerschappij is hem een gruwel; wel kon hy uit het socialistische program eenige punten overnemenname lijk die waarbij de Staatsbemoeiing en bij gevolg de ondergeschiktheid van den burger aan het staatsgezag wordt uitgebreid. Ter- wyl hij dus aan den eenen kant de aan- voeders dier party meestal menschen van zeer weinig politiek doorzicht en van eenzydige ontwikkeling, het spreken en schrijven belette, eenvoudig door hen weg te jagenbeproefde hy aan de andere zyde zekere wenschen van de werklieden te be vredigen, misschien wel om hen hun vroe gere leiders te doen vergeten en hen aan de belangen van het oppergezag te verbinden. Maar daar staat nog de fortschritt, de party der beslist liberalen. Tot dusver heeft Bismarck haar met eenige onder scheiding behandeld, zooals men een te genstander doet dien men acht en ontziet, doch niet vreest. Voor het laatste was dan ook geen reden. De fortschrittmannen hebben zeer mooie théoriëen die zy met talent uiteenzetten en verdedigen; daarentegen stonden zij te zeer vyandig tegenover de werkende klasse, als gekant tegen eiken vorm van staatsbemoeiing op maatschappelijk gebieddan dat hun invloed byzonder sterk zou zyn. Als in den Rijksdag Bismarck bestreden werd door mannen als Löwve, Vir chow en Lasker, dan ontwikkelde zich een krachtig parlementair duelen de inhoud der gehouden redevoeringen werd door den tele graaf "nog denzellden dag naar alle oorden der weréld overgebracht; daar bleef het by. Van lieverlede verandere die verhouding. De beste leden der nationaal-liberale partybe merkende dat met hun geestverwanten geen land te bezeilen was, scheidden zich af en vormden een afzonderlijke fractie met een programmat de beginselen des fortschritt nadert, en er zou niet veel behoeven te gebeuren, om een totalen overgang tot deze laatste te doen plaats heoben. In dat geval zou een nieuwe machtgeduchter dan eenige andere omdat zy van edeler gehalte was, tegenover den Rykskanselier staan,en daar begon’'dan, naar zyn opvatting, het gevaar. Daar komt bijdat de uitkomsten der proefnemingen op sociaal gebied erg zyn tegengevallen. Duitschlands toltarieven zyn lastig voor het buitenland, maar ver- deifelijk voor de eigen bevolking, die ver armt en naar Amerika uitwykt, en de voorgespiegelde ontheffing van belastingdruk blyft achterwege. Een groot wonder ishet dus niet, dat de fortschritt, die steeds voor die plannen waarschuwdeen eigenlyk Zoo spoedig mogehjkja byna op hetzolfdo oogenblik, werd de machine gestopt en ver klaarde do hoofd machinist, na gedaan onder zoek dat de schroefas gebrokende water dichte schotten geheel ontzetde kappen der metalen in de piek en tunnel gebroken on de pakkingbos pl. m. 1| Eng. duim vooruit gezet warendoor deze ontzetting kwam zeer veel wate^ in piek en achterruim, doch niet zooveel als bij onderzoek bleek te zyn in de provisie-magazijtjen boven de piek welke onmiddellijk na het gebeurdehalf ondér water stonden terwijl hot water in de piek nog niet de hoogte van de schroefas be reikt had. Uit dat eon en ander maakte de hoofd machinist op, dat óf de schroef koker ge broken óf achtersteven ontzet óf wel beide het geval moest zijn. Middelerwijl waren de jeketten en wa terdichte deuren geslotende stoom- en handlonsponipen aangezet en onmiddellijk, na de zekerheid van het breken der asde schroefas ontkoppeld en de machine gereed gemaakt om, door middel van de bilge circulatiehet schip drijvende te houden. Te ongeveer 10.30 p. m. werd do machine met aanvankelijk goed gevolg aangezet, doch al Spoedig bleek het, dat zij het niet lang zou kunnen volhoudenwegens ont zetting van verschillende machinedeelen. De kapitein en hoofdmachinist trachtten in de giek nadere bijzonderheden te weten' te komen, b. v. of de schroefas buiten den schroef koker gebroken was, of soms een gat in het schip geslagen was, of wat dan ook; dit onderzoek werd onmogelijk gemaakt door de hooge zee en duisternis, alleen scheen het hun toe, alsof de bouten uit de stevenplaton gesprongen waren en de schroef achteruit en hooger gezet was. Het water stroomde intusschenuit ma gazijnen kruidkamer enz. in het achterruim; in het laatst van den nacht begon het water in de machinekamer en stookplaats zoo geweldig te wassen, dat de lage vuren onder water stonden en door het alingeron van het schip de vuurplaten geheel opsloegen, zoodat het ónmogelijk werd de vuren langer te voeden. Den geheolen nacht waren equipage en militairen bij de handlenspompentevens bij het overboord werpen van lading uit het achterruim. Vooreerst om het schip iets over stuurboord te doen overhellen (ter vergemakkelijking van hot pompen met de machine) en zoo mogelijk het ach terschip te doen rijzen. Daar, niettegenstaande alle mogelijke aangewende pogingen en werkzaamheden, het water steeds bleef wassen, de vuren uitgingen en de machine hot niet lang zou kunnen volhouden, werd des morgens to 5 u. besloten het schip te verlaten. De sloepen waren uitstekend in orde, de equipage bij vertrek uit Holland, do pas sagiers bij vertrek van Batavia ingedeeld en genoegzaam geproviandeerd, de grootero voor p. m. 3 en de kleinere voor p. m. 4 weken; te ongeveer 7 u. 30 m. werd het schip door de laatste sloep verlaten, zijnde bakboord N°. 1, waarin kapt. Bruijns met scheepspapierende verschillende comman danten, overtuigd zyndo, dat niets vergeten was, wat voor do veiligheid noodzakelijk of dienstig kon zijn. Bij het verlaten van het schip schoen het den hoofd-machinist toe, dat de kleine koker in don roersteven ook gebroken moest zijn, daar hot zich voordeed, alsof nieuw metaal achter don roersteven uitstak; te 12 u. zonk de „Koning” in de diepte weg, oen weinig rook de plaats aan duidende, waar dit edel, prachtig schip ver dwenen was, na velen onzer jaron lang tot woonplaats verstrekt to hebben. Eenparig besloten wij te trachten de Cha- gos-oilanden te bereiken (432 Eng. mijlen afstand) en, zoo mogelyk, bij elkander to blijven, hetwelk ons gelukte tot den vol genden (Donderdag) avond 6 Octobertoen werden wij door do duisternis, omloopondo buien, zware regens on hooge deining, van de andere sloepen gescheiden, en hebben helaassedert niets meer van hen vernomen. In hot belang van do 38 personen in mijn boot, vond ik mij des anderon daags niet gerechtigd lang naar do andere sloepen te zoeken, en veranderde ik den door don ka pitein opgegoven koers van O. J N. in O. t. Z., zijnde dit de koers naar hot midden van do Chagos-oilandon. Gedurende ons verblyf in de sloepen wer den wij zeer geteisterd door regenbuien en hooge deining van het N.O. on Z.O. Do regen stolde ons echter in staat nu en dan onze provisie water aan te vullen, elk der sloepen had, buiten do twee daarin beboerende vaten, nog een vat extra van p. m. 80 liter inhoud. Do gezondheids- on gemoedstoestand bleven vrij goed, en ik twijfelde er ook niet aan of wij zouden na langer of korter tijd de Chagos-eilanden be reiken, te meer daar do sloop in de hooge deining uitstekend voldeed. Don Udon October, des morgens te zes uren, ontwaarde de uitkjjk oou zoil on hielden wij onmiddellijk daarop aan. XVat^ wy op dat oogenblik gevoelden, laat zich moeilijk beschrijven de vreugde van een schip te zien en de angst van niet opgo- merkt te zullen worden; naderbij komende S. W. N. VAN NOOTEN ItE Schoonhoven, Uitgevers, a ^jr de eenige was die er zich i-iet klem tegen durfde verzettenby het de.kftjde deel der natie in meer aanzien komt>— en dat Bis marck middelen moest in het werk stellen, om deze party, thans «staatsgevaarlijk” ge worden naar de beteekenis die hy aan dat woord hecht, den pas af te snijden. Bekend is het, wat daartoe is geschied; hoe een pers, die althans haar «livrée d’esclaves” nog niet heeft uitgewasschen, de aanvoerders door het slyk haalde en hen voorstelde als de ergste vyanden des Keizers, hoe de jodenvervolging, door hem toen niet ver hinderd, zyn oogmerken in de hand scheen te werken-en hoe de jongste verkie zingen al die mynen verkeerd hebben doen springen, door aan diezelfde ryksvijanden een aanzienlyke uitbreiding van getalsterkte te geven. Indien het nu waar isdat de rykseenheid een voldongen feit is geworden en zich verder zonder stoornis zal voltooien, en dat het oogenblik van de herschepping der staatsinstellingen is gekomeneen mee rling die wij geneigd zyn tot de onze te maken, dan is thans het woord aan de fortschritt. Die party is nu sterk genoeg om handelend op te treden, om verder het vertrouwen des volks te verwerven door rekening te houden ook met zyn materiëele behoeften. Er heeft lang duisternis ge heerst in ’tOosten, en nog schijnt het licht nietzoolang Bismarck de teugels vastklemt, dat is, zoolang Keizer Wilhelm, misschien ook zoolang hij zelf leeft, zal liet een stryd blijven waarin niet hy het onderspit zal delvendoch waarin de zegepraal der vry’.innige beginselen wordt voorbereid. Heeft Bismarcx de Duitsche eenheid ge schapen, een ander dan hij zal een vrij Duitschland in het aanzyn roepen.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1