minis, ES, N’. 652. Zondag 11 December. 1881. ïERUfG icolaas enz. IAT, LS Surprises, wx. ravenhage. -4"" JAP: jrvanging e Militie: Over Dames. isoen iTZIG. Weekblad voor Zuid+lolland en Utrecht. - onhoven, EEK ‘261. f ERKEN, WERKEN R8TPLAAT. OVEN. neerd. IPRISES. Lappen IANTZIG. (einden, maat, BINNENLAND. BUITENLAND. 'gz, SCHOOKHOVEN8CHE COÜRW Uil, BUI bouwt jonden ii tm «11e »n. 1 Ion. waarschijnlijk door de gun- i laats ten tijd- Ad vertentiënwaarvan de plaatsing S maal slechts 2 maal in rekening gebracht dag M November STREKEN, dat hij eeste achting, Dienaar, GUBELS. >er, No. 25. te Leiden. 'b Bosch. i Nummerver- «i Heer J. W. aan dag ITSLETTERS, ih of meer zei werkkring L belangh< i haar het eerste, noodige. DEAUX. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, vaarden. Alle beschouwingen over het min dfstandige van haar toekomstigen zijn hierhjpvan ondergeschikt iet begrip v*n plicht is ook voor .Jte, het en het derde Juist omdat de vrouw in den regel dieper gevoelt, is het een des te moeielyker taak, haar op te voeden. Het is erg jammer dat men dit niet algemeener begrypt, en dat vry algemeen wordt gedacht' dat zij met een minimum van ontwikkeling kan volstaan. De Nederlandsche moeders heb ben het in haar handonze natie der toe komst te verheffen door haar dochters den naam van >het pronkjuweel der schepping” te doen verdienen. de goedgezinden van ramp is jgestaan ‘p het grond- I aar toe gelijke Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 roffels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uien. Alle binnenlandsche wordt opgegevenworden kinderarbeid volstrekt verbod was men beneden x _r satie gedurende hoogstens 6 weken in den ittijd,) en JoóRl.tJk i'v Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. regeling tot 16 jaar. voortgezette behandeling van IV in do zitting van Donderdag drongen de heeren Wintgens en Patijn aan wettelijke regeling van het politiewezen den grond van meerdere eenheid tus- en Gemeente-politie. De lui-u-fq eener ver beterde organisatie, die echter eerst kon buis. IR enz. vervoeg» mhoven. Een aantrekkelijk onderwerp voorzeker, inzonderheid in deze dagen aan het gezel ligste ,aller feesten gewijd, nu wii, heeren der aabsppingjmm om beate beentje hebben voorgezet om de gezellin onzes levens of de aangebedene onzes harten door een allerwelkomst .geschenk een zoo hoog en zoo diep mogelijk besef te geven van de innige vereering, waarmede we haar persoon omringen of haar beeld in ons binnenste bewierooken. Zelden vond ik ergens een woorddat juister en schooner tevens uit drukt welke plaats de vrouw in demenschheid inneemt, dan de volgende aanhaling uit de lykrede, door Victor Hugo uitgesproken aan het graf van de echtgenoote van zijn vriend Louis Blanc «De man spant zich in, vindt uit, schept, i zaait en oogst, vernielt en bouwt op, denkt, strydt, peinst; de vro2-.v bexint. En wat doet zij met haar liefde? Zy maakt de kracht des mans uit De arbeider heeft behoefte aan een leven in gezelschap. Hoe grooter de arbeider is, des te zachter moet zijn gezellin wezen. >O, laat ons de vrouw vereeren. Laat ons haar heiligen. Laat ons haar roemen. De vrouw, dat is de menschheid gezien van haar rustige zyde; de vrouw, dat is de haardstededat is het huisdat is het middenpunt der vreedzame gedachten. Dat is de teedere raadgeving van een schulde- looze stem te midden van al hetgeen ons tot gramschap prikkelt, ons vertoornt en ons medesleept. Dikwijls, réndomons, is alles de vyand; .de vrouw, dat is de vriendin. O, laat ons haar beschermen. Laat ons haar teruggeven wat haar verschuldigd is. Laat ons haar in de wet de plaats doen erlangen die zij in het recht heeft. Eeren wy die moeder, die zuster, die echtge noote. De vrouw omvat het maatschappelijk raadsel en de menschelijke vei boi genheid. Zy schijnt de groote zwakheid, zy is de groote kracht. De man heeft er behoefte op een vrouw te steunen. En op den w dat zij ons ontbreekt, ontbreekt ons alles. Wy zyn dan dood en zij is levend. De herinnering aan haar neemt ons in bezit. En wanneer wij aan haar groeve staan, dan schijnt het ons toe of wy onze ziel er in zien nederdalen en de hare er uit opstygen.” Een dichter, die in den wintertyd des levens zulke heerlyke gedachten in zoo schoone woorden weet uit te spreken, moet wel veel hebben liefgehad I Als het waar is, dat de waardeering van de vrouw de zekerste maatstaf der beschaving is, dan moeten we zonder eenige bedenking aan den grijzen Franschen schryver den eere- palm toereiken. Het is er evenwel verre van af, dat wij in hem het type van zijn volk hebben te begroeten. Wel zyn sedert overoude tijden de Franschen vermaard wegens hun «hoffe lijkheid” tegenover het schoone getflacht, maar wij vreezen zeer dat deze eigenschap eigenlyk een mengsel is, waarin de eer biedige hulde is samengesinolten met eenige andere, mindei lofwaardige karaktertrekken. Althans, we krijgen van daar soms berichten, die heel wat anders opleveren dan bouw stoffen voor een idylle. Daar hebt ge, bijvoorbeeld, het drie manschap excuseert, ik moet zeggen het drievrouwsclap Louise Michel, Hubertine Auclerc en Paula Minck; de drie gratiën van de sociale revolutie. De geschiedenis de rondheid heeft de nagedachtenis bewaard van de bekende Xantippe, die den goeden Socrates het lezen zoo onbeschrijflelyk zuur heeft gemaakt, ofschoon zy bij den ge- welddadigen dood des wys&eers bewees minder ongevoelig te zyn dpn van haar I kon verwacht worden; maai de roem der vermaarde helleveeg vei bleekst ten eenen- male als men haar plaatst nevens een der drie pas genoemde grootheden. De lieve Hubertine schynt nog de minst gevaai lijke; zy zwetst alleen wat van haar rechten en die van haar sexe-genooten omaangezien zy ook belasting betalen en bij weigering door den deurwaarder op Straat gezet worden, gekozen te worden irj de Volks- vertegenwooidiging en deel te'maken van de Kegeermg, iets, waar in het afge- tiokkene wel iets vóór te zeggen teimmers, zoowel als een vrouw met uitstekend gevolg optreedt als Hoofd van den Staat, zou zy ook zonder bezwaar kunnen fuhgeeren als een der armen of beenen of andere lichaams delen. Monsieur Gan.betta zoü misschien een goeden zet doen als hy haar ilHubertine namelijk een commando opditpeg in het leger in Tunis; zy zou het mét de «op standelingen’’ daar wel klaar spelen, als zij ten minste niet met Buu Anema op den loop ging, wat ook al niet eig zou ■zyn. Louise Michel ig een heldin van geheel ander slag; daar valt wa^rlyk niet mee te spotten. Zy wil beginner) met de wereld in brand te steken en al dè mannen inde vlammen te jagen; wat er dan verder moet volgen zal van de omstaiijiigiieden afhangen. Dat de Paryzenaars id. groeten getale toestroomenals zy ergens een spreekgestoelte beklimt om een van haar opgeno- 12 jaar, (behoudens dispen- 8TATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer nam in haar zitting I oogstt van Maandag zonder beraadslaging met al- Bij gemeene stemmen een zevental kleine wets- Hoofd ontwerpen aan. Woensdag maakte zij een aanvang met de discusaiën over de Indische begroeting, die voornamelijk liepen óver het monopolie van vervoer van gouverne- mentsproducten aan de „Ned. Vereenigjng van assuradeuren”, den financiëelen toestand in verband met de openbare werken op Java, de afschaffing der pantjèndiensten en de openbaarmaking der Atjeh-hescheiden. De rede van den Minister bevatte weinig meer dan oen herhaling van zijne in de andere Kamer afgelegde verklaringen; in zonderheid wenschte hij zichzelven geluk dat hij eerst nu, derhalve na rijp onderzoek, de bedoelde heerendiensten ter afschaffing had voorgedragen, en eerst nu de Atjeh- stukken had doen publiceeren, nu de his torische waarheid, op een afstand gezien, met meer onpartijdigheid kan worden’ be oordeeld. De begroofing werd Donderdag mot 19 tegen 4 stemmen aangenomen. Daarna nam de Kamer het ontwerp be treffende den aankoop door den Staat van de spoorweglijn Batavia—Buitenzorg in be- handelingen verwierp het met 14 tegen 13 stemmen. De Tweede Kamer zette Maandag en vol gende dagen de begrootingsdebatten voort. Op Hoofdstuk II, (Hooge Collegiën van Staat en Kabinet des Konings), was een amendement voorgesteld door de heeren Van der Linden, Blussé, Heydenrijck, Schimmel- penninek van der Oije en Roëll, dat door den Minister van Financiën werd overge nomen, strekkende om den gewezen griffier der Kamer, Mr. D. Veegens, boven zijn pensioen een jaarlijksche toelage van f1600 te doen genieten. Verschillende bezwaren werden tegen dien post ingebracht, meer wat betreft den vorm d«n hot hoginaol, hij werd met 41 tegen 18 stemmen verworpen. Hoofdstuk III, (Buitenlandsche Zaken.) Do heer Wintgens besprak de vestiging op Noord-Borneo, en het vroeger met Transvaal gesloten verdrag; de heer Do Vos van Steen- wijk het Kon. Besluit van 28 Aug. jl. aan gaande de rangen der vertegenwoordigers des Rijks in het.buitenlandde heer Remers de uitloveringstractaten. De heer Van der Hoeven verklaarde niet te kunnen inzien wat bezwaar wij konden hebben tegen het vestigen eener Engelsche maatschappij op Noord-Borneo, waar wij volstrekt geen sou- vereiniteitsrechten hebben uit te oefenen. De heer Keuchenius (zitting van Dinsdag) beschuldigde de Regeering dat zij niet langs diplomatieken weg het gebeurde op Borneo had voorkomen en wilde dat zij bij het Britsch gouvernement zou aandringen op wijziging der Transvaal-conventie in het belang der Boeren. De Minister van Bui- lenlandsche Zaken toonde aan dat over de Borneo-zaak met Engeland op zeer vriend schappelijke wijze was onderhandeld, zoodat er voordons geen kwaad uit ontstaan kan. Hij zal onderzoeken of het vroeger ont worpen doch niet tot stand- gekomen trac- taat met Transvaal thans door een nadere regeling kan worden gevolgd. Het Kon. Desl. van 28 Aug. nam hy, schoon het niet volmaakt achtend, in bescherming. Een uitleverings-tractaat met Duitschland stuit op de moeielijkheid van het vinden eener goede formule voor de niet-uitlevering van politieke misdadigers. Bij de behandeling der artikelen werden twee amendementen van de Commissie van Rapporteurs aangenomen, namelijk: 1. de voorgestelde rangverhooging van den diplo matieken vertegenwoordiger te Konstanti- nopel en daaraan verbonden vermeerdering van bezoldiging ad f 4000 niet toe te staan, doch daarentegen zijn tractement met f 2000 te verhoogen wegens duurdere levenswijze te Konstantinopel(48 tegen 26 st.). 2. f2500, uitgetrokken voor de inrichting van een monsterkamer te Warschau, te schrappen. (49 tegen 22 st.) Het Hoofd stuk word aangenomen met 69 tegen 3 stemmen. Aan het eind der zitting werden nog behandeld de ontwerpen tot vaststelling der begroot'ng over den arbeid der gevan genen, en voor de gestichten Ommerschans en Veenhuizen. Woensdag, Hoofdstuk IV, Justitie. Zeer groot was het aantal onderwerpen, door onderscheiden sprekers behandeld. We noe men daarvan: nuttige vogels, vicarics, mark- verdeeling en begrsfenisbussen in verband met sterfte van kinderen, door den heer Schimmelpenninck Van dor Oije,die de beraadslagingen was begonnen met een woord van hulde aan het overleden Kamerlid, den heer Dr. Idzerda. Wet op den kinder arbeid, door den heer Van Osenbruggen. Wetteljjko regeling betreffende levensverze- kering-maatschappijen on uitvoering der drankwet door den heer De Bruijn Kops. Invóering van het Wetboek van Strafrecht, rechterlijke indeeling van ’79, notariaat en jacht, door den heer Gratama, enz. De Minister gaf omtrent al die punten in het kort zijn meening te kennen; o. a. deelde hij mede, dat in hot ontwerpwet op den grondslag. met bloed- en- wraak- en moordkreten door spekte redevoeringen te houden, is waarlyk niet te verwonderen; zelfs wy, bezadigde en vreedzame Nederlanders zouden er wat voor over hebben, indien we eens een van haar fraaie voor^raqtUfln koaden bywonen. Ate tve 'liaar eens uitnoodigden op het Nut? Onze vrouwen zullen niet jaloersch worden, want men zegt dat zy tamelyk leelyk is. No. 3 is op haar manier een nihiliste. Toen de bekende medeplichtige aan den moord van Czaar Alexander II, Jesse Hell man, ter dood veroordeeld was, heeft zij heel Marseille in rep en roer gebracht met haar geschreeuw over het rechtvaardige van tyrannenmoord en de bewondering die de heldin haar inboezemde. Zy kreeg toen van de politie een kleine terechtwyzing, dat zy zich een beetje moest matigenwant dat zij anders, als zynde een vreemdeling, heel leuk over de grenzen zou worden ge- de vrouw bemint. I zet. «Wacht”, zei ze, «dat Fransch praten zal ik je afleerenl Ik neem een man, een Franschman, en dan ben ik een Franpaise, die je wel binnen je landpalen zult moeten gedoogen.” En waarlijk, zy heeft woord gehouden. Al dacht men mis schien, dat niemand dat boutje zou aan durven, ze vond toch een machinist, zekeren heer Negro, die haar hand en hart? heeft aanvaard. Arme kerel, wat zal hy een leventje hebbenen hoe vaak zal hij gelegenheid vinden voor de philo- sophische opmerking, dat een mensch toch soms erge dwaasheden kan uithalen I Of wil hy misschien beproeven, dat woeste vrouwspersoon door de koorden zyner liefde te boeiende wederspannige te temmen, en de wolvin in een schaap te veranderen? Als hem dat gelukt, is hy de koning der machinisten en verdient hy voorzeker een standbeeld. Dat moet gezegd wordenten aanzien van vrouwelyke buitensporigheden zyn de Franschen buitengewoon toegevend. Ieder oogenblik vernemen we dat een verleide schoone haar trouweloozen minnaar om den hoek van een straat of bij het uitgaart van zijn koffiehuis opwacht, en dan eventjes een fleschje met vitriool op zijn aangezicht stuk slaat, zij wordt dan inc;erekendvoor de rechtbank gebracht door de jury vrij gesproken en door het publiek in zegepraal naar haar woning teruggeleid. Het aantal eenoogigen en neusloozen, op die meer en meer gebruikelijke manier ontstaanmoet al tamelyk groot zyn, en het zou ons niet verwonderen als het verschijnsel invloed uitoefende op de sterkte van de reserve des legers, weshalve de nieuwe Minister van Oorlog er misschien toe zal overgaan op maatregelen tot beteugeling bedacht te zyn, evenals de Duitsche Regeeringen ten opzichte van de landverhuizing. Nu is het wel bedroevenddat de wet nog geen middel heeft gevonden om de vrouw te bescher men tegen den laaghartigsten eerroof; inaar het huldigen door de openbare meening van het beginsel der persoonlijke wraakneming is zulk een kolossale terug gang. dat de krenking van het publiek rechtsgevoel daarvoor geen voldoende ver ontschuldiging aanbiedt. Volgens de bij opvoedkundige welbekenden leer der verwante contrasten hebben we twee voorstellingen tegenover elkander ge plaatst; het vrouwelijk ideaal, door Victor Hugo zoo meesterlyk geschetsten de droeve werkelykheiddie de geschiedenis van den dag ons somtyds te aanschouwen geeft. De vraag is nu, in welke richting we ons het liefst zouden bewegen. Zoo op het eerste gezicht zouden we zeggen, dat de keuze onmogelyk twijfel achtig zou kunnen zyn. Ik ben dat vol maakt met u eens, doch laat ons daarby niet vergeten, dat dat alles niet vanzelf komt. De vrouw wordt datgene, wat de man van haar maakt; er is een geheim zinnige natuurwet, volgens welke zy die eigenschappen het meest zal ontwikkelen, die het andere geslacht het meest waar deert. Ik geef dadelyk toedat voor uit spattingen van lazerny, zooals wij hebben waargenomen in het dusgenaamde centrum der beschaving, in ons Nederlandsch tem perament, dat de uitersten vermydtgeen plaats is; maar behalve deze kan de vrouw haar roeping wel zoozeer miskennei., dat zy vene beneden het standpunt blijft het welk zij. behoort in te nemen. Een vrouw, die vóór alles de uiterlykheden des levens op piys stelt en geen begrip heeft van de eischen des gemoedslevensstaat even ver van het zedehjk ideaal als een Paula Minck en consorten. Zij alleen is bij machte, aan het sociaal en individueel bestaan zijn hoogste wyding te veileenen; haar stille, eenvou dige en gansch natuurlijke plichtbetrachting is de giondtoon van alle huiselyke deug den, die maatschappelijk en Ghristelyk zyn tegelyk. In onze dochters zoo vroeg mogeljik het ernstig besef van die plichten te doen ont staan; haar niet behandelen als een soort van kostbaar speelgoedmaar haai karakter te vormen door woord en daad, dat is, geloof ik, het krachtigst middel om haar die hooge roeping met liefde te doen aan- Overzicht De Duitsche Rykskanielier heeft ditmaal al niet meer voldoening van zijn voorstellen dan tijdens de vorige zitting van den Rjjks- dag. Hoe hij ook tracht de fortschrittspartij wat zachtmoediger te stemmen door het betoogdat zij zelve de schuld is van de tegenwoordige verwijdering; hoe hij ook coquetteert met het centrumdoor het openen van het vooruitzicht tot wederin stelling van een gezantschapspost bij de Curie en op eene herziening der Meiwet- UM1 tenhet kon niet verhinderen dat zijn |*f3 voorstel tot instelling van eenen Oecono- mischen Raad slechts de goedkeuring van eene kleine minderheidbestaande uit een deel van het Centrum en de Conservatieven, kon wegdragen. Ook het middel van be dreiging, dat hij nog een oogenblik bezigde, kon dien uitslag niet verhoeden. Een slecht voorteeken voor het lot der verdere voor stellen, aan welke mode de eer eener tweede aanbieding te beurt valt. De invoering der Duitsche taal voor de beraadslagingen van het Flzasser Landet- Autfchutx heeft veel kwaad bloed gezet. Bij de opening der Vergadering zeide de optredende voorzitter het- eftnu daarvan en zelfs aan den goed aangeschreven staanden Stadhouder Manteuffel gelukte het niet dien ongunstigen indruk weg te nementoen hij bij het gebruikelijke diner den maatregel trachtte te verdedigen en vergoêlijken. Misschien heeft het optreden, als premier in Frankrijkvan den man wiens „geen duim van onzen grond en geen steen van onze vestingen” zoozeer in tegenspraak is met den tegenwoordigen toestandde her innering aan het verleden verlevendigd, vooral nu een regeeringsmaatregel strekt om die herinnering allengs uit te wisschen. Gelukkig dat er geen aanleiding bestaat voor het vermoedendat Gambetta alsnog pogingen zou willen aanwenden om zijne vroegere uitspraak gestand te doen. Het is ook niet waarschijnlijkdat de benoodigde gelden voor zulk eene onderneming hem zoo gewillig zouden worden toegestaan, als de gelden benoodigd voor de expeditie tegen Tunis. Met 400 tegen 50 stemmen stond de Kamer dit crediet toe, eenigszins toegevend gestemddoor de gun stiger berichtendie in den 1-*-*— *:j-’ van het tooneel van den strijd ontvangen worden. Het radicale element te Lyon is zóózeer vooruitgegaan, dat het zelfs met een oud- lid der commissie seen genoegen meer kan nemen. De candidaten moeten nog roo- der zijn! De onafzetbare Senatoren worden door het bij de regeering in bewerking zijnde hervormings-ontwerp bedreigd. Het zal heel wat voeten in de aarde hebben die stoel vaste oude heeren tot ópstaan te dwingen. Als men leest wat er al zoo schier da gelijks in Ierland voorvalt, zou men geneigd zijn er aan te twijfelen of de genomen maat regelen wel voldoende zijn tot wegneming der bestaande moeieljjkheden. De pachters, die hun hutir betaaldenzien hun eigendom bedreigd, terwijl de landheeren jveneens aan beleediging en ruw geweld zyn over gegeven. Met aanvankelijk gunstig gevolg heeft een dames-comité de taak der Land- liga overgenomen, om de pachters in hun verzet aan te sporen en te bedreigen. Tot overmaat ook in Schotland eene partij opgestaan, die herziening der wetten op het grond bezit eisoht en als middel daartoe regelen als in Ierland genomen zijn, rijst. Ging die beweging door, dan Ij op wachtgeld gestelde Zulu-Konirfg OP °P - 1 schen de Ryks4 Min. erkende d^ noodzakelijkheid beterde organisatie, die echter tot stand wordin gebracht na de regeling der financiëele jrerhouding tusschen de ge meenten en het Rijk. Een amendement van den heer De- Vbs van Steenwijk om in be ginsel te besluiten tot verbetering en uit breiding der Rijks-veld wacht in plaats van de voorgestelde uitbreiding der marechaussée, werd door onderscheiden sprekers, ook door den Minister, bestreen, en met 24 tegen 23 stemmen verworpen. Z. M. hoeft benoemd tot Nota rissen te Rottendam J. Hoogerwerffen D. J. Schrauwen, beiden cand.-not. aldaar. Hot nieuwe bestuur van den veroenigdon Zuid-Zijder- en Boezempolder, gelegen onder de gemeente Bodegraven, Lange Ruige Weide en Reeuwyk, gekozen door stemgereentigde ingelandenbestaat thans uit de heeren J. 1. Beyen Gz., voor zitter, H. Van Buuren, J. v. Dommelen, A. Verboom en|H. Koster Hz. leden. Te Rotterdam is verschenen een prospectusbehelzende het leeningsplan voor den bouw van een nieuwen schouwburg aldaar. Men had eerst onderzocht, in hoover het mogelijk wa4 het tegenwoordige gebouw uit te breiden jen te verbeteren, hetgeen bleek eene uitgaaf van 4 ton te zul Ion vorderen, maar! men was algemeen van oordeel, dat hpt beter was een geheel nieuwen schouwburg te bouwen, waarvan de kosten worden begroot op f600.000. Men wil deze leening sluiten tegen eene rente van 4 pCt. Voor de pacht dor restaura- tien op de stations van den Rijnspoorweg te ’s Gravenhage zijn ingekomen 7 en voor die te Gouda 10|biljetten. Voor de eerste is het hoogste f6260 ’s jaars, van J. De Roock te Zutfen en voor Gouda f 3250, van A. Dam te Gouda. Het N'éderl. Werkliedenver bond „Patrimonium” heeft een pensioen-en onderstands verbond voor werklieden en hunne weduwen opgericht. Het Verbond1 is daarbij uitgegaan van het denkbeeld, dat het zich moest aansluiten aan eeno Levensverzekering-maatschappij (de Algemeene Maatschappij van Levens verzekering en Jjijfrento), ten einde te kun? nen profiteeren vfan do theoretische en prac- tische kennis, djevoor het tot stand brengen van zulk eene iaak noodig is. Het hoeft zich echter niet langer verbonden dan voor 10 jaren en bedpngen, dat de Maatschappij, na afloop van dien termijn, een volledig overzicht aan het Verbond zal overleggen van alles wat noodig is om het in staat te stellen te beoordeelen, in hoeverre het wen- scheljjk is veranderingen te brengen in statuten, voorwaarden en tabellen. Verder meent het Verbond, dat het op richten eener oijidorstandskas met het doel om hulpbehoevénde leden te steunen, een eerste vereischte is. Reeds heeft het van vele zijden toezeggingen voor bijdragen ontvangen, zoodat er gégrond vooruitzicht bestaat, dat deze kas mettertijd aan velen, die met de daad bewezen hebben dat zij zelf willen medewerken, hulp zal kunnen verschaffen. Het doel is werklieden met hun zestigste jaar of later te Ipensioneeren; naarmate de kas het toelaat j invalide werklieden te on dersteunen; uitkeeringen te doen ter tege moetkoming in begrafeniskostenweduwen van werklieden te pensioneeren bureau’s voor arbeid en arbeiders op te richten. Er worden onderscheiden algemeene leden, en leden voor het pensioen of voor tege moetkoming bij overlyden of voor het we duwenpensioen. Men kan zich voor beide laten inschrijveii. Als algemeen lid stort men wekelijks ^5 cent en ontvangt dan na 10-jarige deelneming f 100 en op 60-jarigen leeftijd pensioen. Als lid van het pensioen draagt men wekelijks 10 cent bij, of een veelvoud van 10, en ontvangt on 60- of 65-jarigen leeftijd pensioen naar de bijge- voegdo tabellen. Voor tegemoetkoming bij overlijden en voor weduwenpensioen zijn afzonderlijke stortingen noodig naar bijge voegde tabellen. x De onderstaijdskas van hulpbehoevende leden wordt geivormd door vrijwillige bij dragen, de 20 jjicts. vorhooging die patroons moeten betalen, als zij deelnemen, een vaste contributie vaml cent wekelijks, enz. Voor het overige verwijzen wij naar de brochure, door het bestuur uitgegeven, waarin de statuten, voorwaarden en tabellen voorkomen met duidelijke verklaringen en toelichtingen. Volgons verklaring van prof. Jfan Geer en van de directeuren der „Alg. maatsch.van Levensverzekeringen Lijfrente” berusten de tarjeven op wetonschappelijken iederen Zaterdi maanden 0,’ wÏaI. Brievengaarders. maatn aanpriji zou de Citawayo, bij zyn voorgenomen bezoek aan Engeland, zich kunnen overtuigen, dat het in Europa al niet beter toegaat dan in Zuid-Afrika. Rumanië en Oostenrijk liggen overhoop over de quaestie der vrije vaart op den Donau. Oostenrijk heeft zijn gezant bij Vorst Karei voorgeschreven zich „koel” te gedragen. Een lastig postje, zulk een gezante-postje! De Italiaaneche regeering is voornemens het leger on de marine aanmerkelijk te versterken. Van vermindering der staande legers is dus nog weinig te bespeuren.. De Keizer van Japan heefteen constitutie toegezegd tegen1890Of de Japanners daarmede tevreden zyn zal moeten blijken.

Schoonhovensche Courant | 1881 | | pagina 1