DIENSTBODE. WANDGEDIERTE, Bekendmaking'. VIJF WATERMOLENS HEERENHÏÏIS mm en SUST. WASCHTAFELS puike, grove Steenkolen VIIOULOOm BERICHT. THÉATRE de VARIÉTÉS, ADVERTENTIEN. Finale Uitroeiing van Herkenwoudsche Opweg", AFGESLOTEN. TE kOOP, te Schoonhoven. Het Heerenhuis, get. B 14, J. DE GREIJTEK. ONTVANGEN: Wed. THIM. Wed. Joh. de Jong, G. BODE, te Berg-Ambacht, Wed. J. CALP ZOON. TE KOOP: Wandgedierten. L. H. vam OSS, r B[j koninkljjk besluit is be noemd? met ingang van 1 September 1882, tot burgemeester van UBelmonde C. A. Molenaar, secretaris dier gemeente. Bg koninklpk besluit is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als officier bij do rustende schutterij in Zuid- Holland, 9do bat., aan F. S. W. Gautier, als 2de luit. ♦—In de buitengewone vergade ring der afdeeling „Krimpenerwaard" van de Ilollandsche maatschappij van Landbouw, gehouden te Krimpen a/d Lek den 15 Au gustus jl., werd door den penningmeester der gewezen afdeeling „Schoonhoven" re kening gedaan over het boekjaar 1881, die reeds door eene commissie uit haar midden was nagezien en goedgekeurd. Daaruit bleek dat ontvangen was f 145,98* en uitgegeven f 145,80, zoodat een batig saldo van f 0,18» aan de afdeeling Krimpenerwaard werd over gedragen, dat mot de noodige bescheiden en boekerjj, d°or den voorzitter namens do vergadering onder dankbetuiging werd aan vaard. Vervolgens werden aan de orde gesteld de punten van besohryving voor de alge- meene vergadering op 7 September a. s. te Gouda te houden. a. Voorstel dor afdeeling Diemen—Wa tergraafsmeer, om by do bevoegdo autori teiten aan te kloppen, om öf een nieuw ministerie daarvoor in 't leven te roepen óf bij een der bestaande ministerien eene bijzondere afdeeling te vestigen voor land bouw, veeteelt en zuivelbereiding. Wordt bepaald de te benoemen afgevaardigden te doen stemmen vóór het voorstel. b. Voorstel Overflakkeo en Goedereede, om met het oog op den uadeeligen finan- ciêeien uitslag den tentoonstelling te Schagen onz., voortaan de jaarlijksche tentoonstel lingen te doen houden in de daarbij ge noemde 5 groote steden, besloten vóór dit voorstel te stemmen. c. Voorstel van het hoofdbestuur om bij de daarby betrokkene ministerien pogingen aan te wenden, om de Engelsche regeering te doen intrekken het verbod van invoer van vee. Besloten voor dit voorstel te stemmen. d. Teruggaaf van den accjjns van zout by uitvoer van boter en kaaB. Besloten werd voor dit voorstel te stemmen. e. Besproken van middelen om tegen te gaan het vervalschen van natuurlijke boter door kunstboter. Besloten werd vóór dit voorstel te stemmen. f. Bepaling van de plaats en maand tot het houden der vier en twintigste algemeene vergadering in 1883 in Noord-Holland. Besloten afgevaardigde vrjj te laten. g. h en Benoemingen van leden van het hoofdbestuur voor Zuid- en Noord- Holland en benoemingen van een lid der financiëele oommissie. De afgevaardigde vrij te laten. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren K. Smit Jz. te Krimpen a/d Lek en L. Akker- huys J.Ez. te Schoonhoven, terwijl tot plaatsvervangers werden benoemd de heeren P. W. Van Milaan te Lekkerkerk en M. Boogaerdt Bz. te Krimpen a/d Lek. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren B. Streefland te Lekkerkerk en W. Dogterom Wz. te Krimpen a/d Lek. Tussohen het polderbestuur van den polder „den Hoek en Schuwagt" te Lekkerkerk en het djjkBcollege van de Krimpenerwaard is een geschil gerezen over het maken en onderhouden der vleugels of wangen van de zoogenaamde „loet" bruggen, aan den polder toebehoorende. l)e zaak is reeds bij Gedoputocrde Staten aanhangig, welke in de vorige week een onderzoek in loco hebben ingesteldzoodat zjj zullen te beslissen hebben of de vleugels of wangen behooren by het onderhoud der brug of by do onderhoudsplichtigen van den weg, die in dit geval aan de waard toebehoort. Mocht de heer M. L. Spruijt te Ouderkerk a/d.IJsel Zaterdag 19 dezer met gunstig gevolg examen doen voor het tweede gedeelte van het notariëel examen, Dinsdag mocht het hem gelukken ook voor het derde gedeelte te slagen. Bij besluit van Z. Exc. den Minister van Financiën zyn met 1 Septem ber a. s. verplaatst de kommiezen 3e klasse W. Heijmans van Ameide naar Nieuwesluis en H. L. Eras van Belfeld naar Ameide. Uit Dalem schrijft men ons: De landbouwers zjjn in deze streken druk bezig om tarwe en haver binnen te bren gen; jammer dat gedurige regenbuien hun arbeid nog al vertragen. De kwaliteit der genoemde producten valt bijzonder meê; 't is toch nog meer dan een middelmatig gewas. De paardeboonen, die buitengewoon goed zijn, rjjpen zeer aan. De late aard appelen zijn klein, on over 't algemeen niet zoo goed van smaak als hot vorige jaar. Het gras groeit buitengewoon, zoo dat de weiden een prachtig gezicht op leveren. Een drietal jongelingen uit Vreeswijk, (H. v. Beest GAz., H. v. Beest Hz. en J. v. Doorn) hebben Zondag namiddag een heer uit Londen, Ellis Smith geheeten, het levon gered. Deze dood te Vianen met een klein vaartuigje een plei- ziertocht op de rivier de Lek. Het ranke bootjo sloeg echter eensklaps om, en zeker waro de heer S. jammerlijk omgekomen, indien bovenvermelde personendie zijn toestand zagen, hem niet met buitengewone snelheid waren ter hulp gekomen. De menschenliefde, door hen betoond, werd door den Engelschman met kwistige hand beloond. Een der slachtoffers van het spoorwegongeluk aan de Vogelenzang, mej. Humel, is 11. Zaterdag aan de bekomen kwetsuren bezweken. De toestand van mej Brak te Amsterdammede een der gekwet sten wordt met den dag zorgwekkender, 't Is dus helaaste vreezendat dit onheil nog een tweede slachtoffer vergen zal. Door don rechter-commissaris bij do Ilaar- lemsche rechtbank is oen aanvang gemaakt met de instructie dezer zaak. Een aantal getuigen zyn gedagvaard. ♦—Do heer M. H.Woutman, hoofd der school te Hoog-Blokland, heeft tegen I October a. s. zyn ontslag gevraagd als onderwijzer aan de rijkB-normaallossen te Leerdam.^ R y w j hoofd der openbare school te Ronoy (gom. Beest) heeft tegen 1 Januari a.B. zyn eer vol ontslag aangevraagd, na 52 jaren lang, waarvan 48 op zijne tegenwoordige stand- 1 plaats, bij 't onderwijs werkzaam geweest te zijn. Te 's Hage is benoemd, aan de met September te openen openbare school voor onvermogenden aan de Rembrandstraat aldaar, tot: onderwijzer (plaatsvervanger van hot hoofd) de heer J. Meermanhoofd ■der school te Papekop. Benoemd tot onderwyzeres in de vrouwelijke handwerken te Everdingen mej. P. M. T. M. Bakker, geb. Opdien aldaar. De heer J. M. Vallentgoed te Ouderkerk a/d Amstel is benoemd tot hoofd der Chr. school te Arum, welke benoeming door hom is aangenomen. Te Westdongeradeel, alsook te Bu88um zyn de collectanten voor do Bchool met den bijbel door de politie, uit naam van den burgemeester, belet met de inzameling voort te gaan. De Minister van Binnenl. Zaken, wien daarvan kennis werd gegeven, zond den volgenden morgen den betrokken burgemeesters een telegram van den volgenden inhoud: „De collecte voor de scholen met den bijbel mag door nie mand verhinderd of bemoeielijkt worden. Ds. J. L. Tichelaar te Wijn gaarden is beroepen te Ouddorp. Ds. W. Van Roggen te Har- dinxveld heeft voor het beroep naar Alk maar bedankt. Beroepen by de Chr.'Geref. gem. te Sliedrecht Ds. E. Van het Loo pred. te Genomuidon. Bedankt voor het beroep naar Bolnes door Ds. T. Meyster, pred. by de Chr. Ger. gem. te Maassluis. GOUDA, 22 Aug. Op de gisteren gehou- dene vergadering der Maatschappij van Land bouw afd. Gouda en Omstreken zyn tot afgevaardigden voor de algemeene vergade ring benoemd de heeren J. M. Noothovon van Goor en W. Grootopas, tot hunno plaats vervangers do RH; J. De Zwart en P. Hooft- man Jz., aan wien tevens is opgedragen tegen het voorstel te stemmen om de jaarlijksche vergadering altoos te houden in de vijf groote Bteden van Noord- en Zuid-Hollandin plaats van de aftredende bestuursleden dezer afdee ling de HH. Grootepasde Zwart en Hooft- man, zijn gekozen de HH. W. T. BlomW. Grootepas en P. Hooftman Jz., terwijl de can- didatuur zal worden ondersteund voor lid van het hoofdbestuur voor Zuid-Holland op den heer Mr. H. Ph. De Kanter te Brielle en voor Noord-Holland op den heer Herman F. Bultman te Haarlemmermeer. ♦GOUDA, 25 Aug. In de heden gehou den Raadsvergadering kwam de gemeente- begrooting voor 1883 in, die werd gesteld in handen eener commissie, waarin werden benoemd de heeren Kist, Jager en Prince. De voordracht voor drie leden in het college van zetters werd heden opgemaakt en bestaat uit de hoeren C. C. Knaap, W. Post DrostG. A. Oudijk en L. P. Hoo- gendijk, A. Schoneveld v. d. Cloet en B. H. Van de Werve. Op de aanbeveling voor tjjdeljjk leeraar in het hand- en reohtlyuigteekenen staan de heeren H. Van Steelleeraar aan de teeken-academie te 's Hage en A. Coppejan Jr. te Delft^^* ♦GOkWTThEM 24 Aug. De drie bier brouwerijen vier heerenhuizen en verdere aanverwante gebouwen, boboorende tot.de firma Eijckmans en Van Renosse alhier, zijn 11. Maandag slechts f300 boven den inzet, dat is voor f91175 gemijnd. De lan derijen onder Arkol en deze gemeentemede van genoemde firma, werden f1150 boven den inzet, dat is voor f9650, gemijnd. J)e onroerende goederen dezer firma hebben dus te zamen f 100.800 opgebracht. GORINCHEM, 24 Aug. Alhier is tot predikant beroepen Ds. E. E. Gewin Bz., te Renkum. ALBLASSERDAM, 21 Aug. De door don gemoonteraad voorloopig vastgestelde rekening over 1881 sluit met een batig saldo van fll88,08j;do uitgaven heb ben bedragen f26.688,82}, de ontvangsten f27.876,91. AMEIDE, 22 Aug. Na ruim 40-jarigen dienst heeft Ds. W. Van Beuningen, pre dikant alhier, emeritaat aangevraagd, in te gaan met 1 November. §AMEIDE, 24 Aug. Don 20. Sept. a. s. zullen binnen dezo gemeente eene voor- en eene namiddag-harddraverij door paarden worden gehouden, om tiinke prjjzen en premiönbijeengebracht door ingezetenen uit Ameide en Tienhoven. De commissie bestaat uit de heeren J. L. De Jongh, presidentP. G. J. De Jong, secret-penningm. en G. De Kruijf en P. Romein, leden; terwyl het eore voorzitterschap iB aangebo den aan den heer Burgomeester. Het langs de baan gelegen stuk land, zonder hetwelk eene harddraverij alhier onmoge lijk is, is door den eigenaar, den heer Van Lomwei, weer met de moeste bereid willigheid ten gebruike voor dien dag af gestaan. Alhoewel deze zaak ditmaal alleen uitgaat (zooals men 't wel eens noemt) van boeren, burgers en buitenlui, zyn do finan cien evenwel toereikend om haar zoo goed als op denzolfden voet te doen plaats heb ben als in 1878, terwijl het van zelf spreekt dat met eene commissie, bevattende zóó de rechte mannen op do rechte plaats, een en ander ook niet minder ordeljjk en flink sal afloopen. ♦AMMER8TOL, 25 Aug. In de afge- loopen week werden alhier aan de markt verkocht 141 zomerzalmen, wegende van 8 tot 28 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,10 k f 1,30. 175 St. Jakobszalraen, prjjs per half kilo f 1,00 k f 1,25. BENSCHOP, 21 Aug. Donderdag vierde onze geachte geneesheer, do heer C. P. Van Beusekom, zyn 25-jarig jubilé. Reeds vroeg in den morgen wapperde onze geliefde driekleur van alle woningen, als een huldebetoon aan den waardigen man. Des middags te 2 uren verscheen hij met echtgenoot, kinderen en verdere familiebe trekkingen, op uitnoodiging Z. E. gedaan, op het gemeentehuis, waar hem by monde van den heer W Do Jong, voorzitter dor schoolcommissie, een schoon cadeau van do iugezetenen der gemeente werd overhan digd, bestaande uit een prachtig schrijf bureau on daarbij bohoorend zilveren inkt- stol on een dozjjn zilveren lepels en vorken in sierlijk étui met passend inschrift.^ Zichtbaar getroffen, nam de jubilaris het bowijs dor hulde aan, en hoopte, dat het hom gegeven moge worden om by voort during met lust en ijver de lijdonde mensch- heid te hulp to komen. Aan den avond vun den schoonen dag was de woning van den geneesheer als het ware te klein om alle belangstellenden te bevatten. Menig schoon en hartelijk woord werd daar gesproken, en de wenscb, ook daar geuit, worde verhoord in het belang van den geachten eskulaap en zijn talrijk gezin, maar ook in het belang der gemeente Benschop. ♦GIESEN-NIEU WKERK24 Aug. Ds. W. Van Asoh, beroepen predikant naar Ethen en Drongelen, hoopt op Zondag den 24. Sept. e. k. alhier zijne afMteidarede te houden. Jr ♦GROOT-AMMERS23 Jhig. Door notabelen der Hervormde gfceente alhier is tot kerkvoogd verkozen de sheer O. Ver- hey, in plaats van wijlen den ffoer C. Zwart. ♦HAASTRECHT, 25 Aug! Woensdag 16 dezer heeft de oudste zoon van den burgemeester den eorsten steen gelegd van het nieuw te stichten schoolgebouw. Na eene korte toespraak van den burgemeester, vereenigde zich het dagelyksch bestuur met de leden van den raad, den aannemer en den opzichter op het raadhuis, waar men nog eenige uren gezellig bjjeen bleef. Het werkvolk werd des middags flink onthaald. ♦HOORNAAR, 24 Aug. Sedert de vorige week is de püg der kaas f 0,50 per 50 Kg. gestagen.* Boór de opkoopers wordt1 thans hier en in de omstreken f 26,50 k f 27,50 en voor eenigszins meer belegen kaas tot f 29,— per 50 Kg, besteed. ♦JAARSVELD, 24 Aug. De begrooting dezer gemeente voor den dienst 1883 is opgemaakt, in ontvangsten en uitgaven op f4794,11*. De hoofdelijke omslag is ge raamd op f700, zijnde f200 lager dan over 1882. Do kosten vaa ondorwys bedragen f2150. ♦LEERBROEK, 22 Aug. Ds. M. J. Bouman te Baambruggo heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. ♦LOPIK24 Aug. De begrooting dezer gemeentevoor den dienst 1883 is opge maakt in ontvangsten en uitgaven op f 11961,57*. De hoofdelijke omslag bedraagt, even als over 1882f 2000. Do kosten van onderwy's zijn geraamd op f3950. MONTFOORT, 24 Aug. In de heden gehouden raadsvergadering werd tot wet houder en ambtenaar van den burgerij) ken stand benoemd de heer C. Pauw. ♦NIEUWLAND (Land van Arkel), 24 Aug. De heer Wanroojberoepen predi kant naar deze gemeente, hoopt alhier den lOden September, des namiddags te half twee uren, zijne intreerede te houden. ♦OUDERKERK a/d IJSEL, 24 Aug. Zondag werd der gemeente bericht, dat Ds. Boer een beroep naar Harlingen had ontvangen. OUDEWATER, 21 Aug. Tot predikant alhier is beroepen Ds. A. F. Simons te Veen bij Heusden. SLIKKERVEER, 19 Aug. Van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. alhier, werd heden met goed gevolg te wa ter gelaten de ijzeren Bleepkaan „Vorsorge", groot circa 375 last, gebouwd voor reke ning der RheinschiffervefBinigung te Rot terdam. kie* Ritluyel -r—een dito sleepkaan7 te bouwen voor rekening van den heer G. I. Andres te Herwen. WOERDEN, 21 Aug. Onder hot beheer der genie is Vrydag ton behoove van 's Rijks Centraal Magazijn alhier aanbestoed het bou wen van een'droogloods. Minste inschrijver was de heer A. Van Selmsalhier, voor f1139. De vier overige inschrijvers waron de heeren: J. Van Vliet; alhier, voor f1197; A. Koterus, alhier, voor f1200 J. J. Wei sin kalhier, Voor f1340; H. Berkhof, te Oudewater, voor f1389. De begrooting was f1560. ♦ZEVENHUIZEN, 25 Aug. De stoom boot „Schieland" heeft haar dienst tusschen onze gemeente en Rotterdam gestaakt. Tot lid van het Burgerij)k Armbestuur alhier is benoemd de heer C. Van der Wilt. Deze week heeft de tarwe op de bouwakkers veel geleden. Niet alleen is er veel verwaaid, doch ook het schot begint zich op sommige plaatsen te vertoonen. Indische Brieven. HL Eene pur force]acht. Mijn vriend Kri- bclprawan en zijne poedels. West minster abbey en Tower. Een com plimentje aan Albion's schoonen. Londen is eene groote stad! Er zijn waarheden, die niet genoeg her.- haald kunnen worden, die van eene grootsche taak, eene edele roeping spreken, waarhe den, die den mensch een steun zijn in zijne pogingen ter volmaking van zichzelf, die hem den weg wijzen naar het ideale rijk van licht en vrede. Er zyn ook vuurvliegen en glimwormen, lezer, ik noemde ze u ryods in mijn eersten brief. Onder welke categorie mijne diepdoor dachte uitspraak gecatalogiseerd moot wor den, ik waag het niot te beslissen en met gepaste bescheidenheid onderwerp ik mij aan het oordeel mij nor lezers. We stappen uit in Charing-croBS-station, ontsnappen aan de gevaren van London's woelige straten en weinige minuten later staan we voor Charing-cross-hoteJ, een dier kolossale gebouwen, paleizen, zou ik bijna zeggen, die slechts een wereldstad ons te zien geeft. We vragen kamers aan het loket en stijgen opwaarts in een ascensoir. Een chambermaidzoo engelachtigals slechts dienen kan oiji do poëtische kleur van mijn reisverhaal te verhoogen, wijst ons vriendelijk den weg in hot labyrinth van gangen en trappen. Na zich verfrischt te hebben, richt ons dozijn, want zooveel jongelui tolt het ge zelschap, in de eerste plaats zijn of liever hun schreden naar een bureau of exchange en weemoedig glijdt het Hollandsch goud ons uit de handen, om nooit weer daarin terug te koeren. Doch we hebben hot te druk, om ons te laten meesleepon door melancholische mij meringen; do maag, moer dun onze nieuws gierigheid verlangt konnis te maken met eene bedaagde matrone, nooit verzadigd van roastbeef en schapenvleesch, de Engelsche keuken; we spoeden onsdus naar een res taurant en treden oen dor keurige zalen van Carlo-Catti binnen. Onder aanroeping der woorden van Floor Florensse, den wijsgeer der toekomst „zoo lang een mensch individueel genot kan sma ken, zoolang heeft elk mensch recht op individueel genot" gebruiken wij het vette dor aarde on als we ons gelaafd hebben aan bier en biofstuk springen we in een „hand some" en de parforcojaoht is begonnen op London's merkwaardigheden. We springen in een „handsome" en ont- loopen daarmede de kans van zonder armen of boenen weer te keeren. Mijn vriend Kribelprawan heeft ons daarvan gisteren, terwyl we aan tafel eenige saprijke raang- gistanB verschalkten, nog eon hartroerend tafereel opgehangen. Doch ge hebt nog geen kennis gemaakt denk or aan, dat ik u bij gelegenheid eenB voorstel, 't Is een oud-procureur-generaal met paarsch- roode gebolde wangen en iets dergelijks daartusschen. Van zjjne oogen is weinig te zien, doch wannoer hij een geestigheid zegt, manoeuvreert hij daarmee niet zonder verdienste. Als hjj lacht raakt go verbys- terd, lezer, want zijn mond doet u denken aan Charing-cross-hotel. Hij heeft de eigen aardigheid, dat hij aan de a een hollen o-ach- tigen klank geoft en aan het einde van oen woord de modeklinkers inslikt. Een tiental honden, zoo aanminnig als peperkleurige, magere poedels, gaan om beurten met hun heer uit wandelen. Als overtuigdrecht zinnig vijand van vrouwen en „apenkooi" heeft deze zich nog altijd buiten don hou- welycken staat gphouden en Bpreekt hij met misprijzen en verachting van negentiendo- eeuwsche beschaving. Onlangs zei hij dan: „Mijn vriend Pril- gel is in Londen geweest, 'n aardige stad. Daar worden zoo eiken dag eenige mon- schen de ribben ingetrapt of ze breken een paar vlerken (licontia poëtica voor lodomaten). Och, wat zou dat, daar kraait geen haan naar. Laatst gebeurt een on geluk met twee treinendie op elkaar loopen mot succes twaalf menschon dood en zestig gewond. Maar wat is dat nou? 'n droppel in een emmer, 't Mooist is echter, terwijl die twee treinen daar op elkaar zitten komt er een derde aanloopon en die springt er boven op en toen eon vierde (let wel, lezer, een vorhaal, dat als een nachtkaars uitgaat)enfin maar de machinist zag het nog bijtijds." Als de groen-student met bezwaard ge moed en spy tig gelaat een ui debiteert, luidt het bevel zijner tirannen, dat hij het kritiek moment door fluiten hun doet kennen. Hoe zoudt ge het vinden lezer, als we ook onzen Kribelprawan eens daarop attent maakten. Hij zon zich in een „handsome" niet op zijn gemak voelen, die liisterne oude-jongeheerhij heeft altijd oen stok bij zich om de Javaansche koet siers, die naar zijn zeggen veel te hard rijden, by wijze van bestraffing, in den rug te porren. „Ik ben eens met de expres van Haar lem naar Amsterdam gereden, vertelde hij mij een ander maal, maar halfweg zoowat maakte do trein een bocht en dat hotste en schudde, je moest je lijf vasthouden. Er was eon ingenieur bij me en die vond het toch ook wat bar. Dat is tegenwoor dig maar snel, en nog er eens snel en expres snel; snertsnel, dat ïb het (in de volheid zijner verontwaardiging zijn de vmi Kiibdprawan niot «Uijii or«Il gekuischt) je vliegt overal overheen en je ziet niks. 't Is goed voor menschen, die leverziekte willen oploopen. Ik zou altijd met postpaarden rijden, desnoods eenige rijtuigen achter elkander, voor gevolg etc., dat is grandioos. Vroeger in die diligen ces, Dikke Jan, zooals wij ze noemden, daar had je nog eens aardige rencontres, maar dat is er ook uit. In die treinen speelt ieder stommetje. Ik heb hot eens geprobeerd, (de oogjes van den oud-procu reur beginnen levenslustig te flikkeren, hy scheelt naar zijn buurman) 't was nogal een mooie juf zoo, en ik was juist bezig ze een propositie te doen, toen moest ze er uit." We zullen den praatzieken Kribelprawan nog wel eens meer ontmoeten en zitten nu in een handsome, een tweewielig vervoer middel voor twee passagiers. De koetsier hangt in een bak achteraan. Of ge nu procios zult weten, wat een handsome is, bot wij fel ik, en daar hiermede de hemel niet valt, zal ik geone wanhopige pogingen doen om mijne halfwassen schildering-te voltooien. Ze zijn practisch als Old-England, vlug als slangen bewegen zo zich tusschen die ontelbare massa karren, rijtuigen en menschen; waar zich eene ledige ruimte opent, dringt de handsome vooruit, in vol len draf schiet hij door de nauwste gan gen, om de scherpste hoeken. Sentimen- teele Amelie's (ieder kent toch het juffertje uit de Camera Obscura) zouden al menig gilletje gegeven hebben als we den koet sier een shilling reiken, als we afstap pen aan de Westminster-abbey, oen der trotsche monumentale gebouwenwaarop Engeland roem draagt. Westminster-abbey! Wolk een rijken kunstschat bieden ons die galerijen van standbeelden en praalgraven, die gangon en nissen, waaraan de hand deB meostors vorm en levon gaf. Hulde aan de waardige, koninklijke wijze, waarop Engeland zijne mannen en vrouwen eert, die het voorgegaan zijn in plichtsbe trachting en beleid, moed en vernuftHulde aan de nobele, grootsche wijze, waarop het Britsche volk zich van den plicj^ der dank baarheid jegens verdienste od grootheid kwjjt! Westminster-abbeyWe zouden weken willen doorbrengen onder uwe bogen, om de graven uwer koningen en staatslieden, dichters en helden, meer dan vluchtig to bezichtigen; we zouden er wijken moeten doorbrengen, om al het schpons te overzien, dat ge ons in zulk oen overvloed aanbiedt, om der kunstbeschouwing eenige waarde te geven, die ons tot u voerde. O ja, gaarne zouden we het. Maar ons dozijn wil het anders en de tijd eischt, dat wij zuinig zyn. We moeten ons dus met den indruk van het geheel tevreden stellen en deze is machtig genoeg, om zelfs dit bezoek in a hurry, niot als verloren te boschouwen. Yoort gaat het weer, voort door de gon zende, rumoerige straton van Engeland's hoofdstad, wier bruischend gewoel en vlot tende beweging, wier trotsche gebouwen en vroolijke drukte, den oppervlakkigen toe schouwer slechts levenslust en weelde te zien geven o, als we eens achter de sohermen konden kijken voort naar den Tower. Naar den Tower! Wie kent dien naam niet? een naam, dien we op elke bladzijde van Engeland's archieven weervinden, die zulk een groote rol speelde in de geschie denis van het Vereenigd Koninkrijk. Ge bouwd door Willem den Normandiër, om het verzet zjjnor onderdanen, de onderwor pen Saksers, te bedwingen, vereenigde hy in de Tower weelde en gezag, paleis en veste. Do werkzame getuige van alle bin- nonlandscho woelingen, zag do Tower ge durende acht eeuwen, sedert den dag, dat voor het eerst do Thoemsvloed haar streng en somber gelaat weerkaatste, «ooit een vreemden vijand vóór hare muren. Hier in de „Bloody Tower", een harer torens, werden do jonge zonen van Eduard IY op last van hunnen oom Richard III in kus sens gesmoord; hier, niet verre van St. Peters kapel, ging Lady Jane Grey, do jeugdige koningin van tien dagen, het on gelukkig slachtoffer der heerschzucht, den weg naar het schavot, naar hotzelfde scha vot, dat nog geen twintig jaar teloren, in vijftien honderd zes en dertig, oen niet min droevig schouwspel bood, toen het hoofd van Anna Boleyn, de van ontrouw beschuldigde vorstinonder de bijl van den scherprechter viel, van Anna Boleyn, die in 1533, onder het geschal der trom petten en den machtigen toon van het ge schut in dit paleis haar intree doed, die met nooit geëvenaarde pracht door haren gemaal Hendrik VIII hier als koningin verwelkomd werd. O, die Tower kan bloedige verhalen doen, lezer. Doch genoeg, Albion's historie is aan bevoegder handen toevertrouwd, Macaulay zal u waardiger leidsman zijn. Wenden we ons tot de „Wakefield Tower". Daar toch bovinden zich de Regalia der Engelsche dynastie. Schepters, kroonen, kruizen en andero voorworpen van onschat bare waarde, allen schitterend van zilver en goud en diamanten. Hoe moet hot den vrek hier wel te moede zyn, verslonden in de aanschouwing van al die oogverblin dende pracht. We gaan verder en bozooken do zaal der wapenrustingen. Zwaarden en bajonetten, in den vorm van zonnen en andere figuren aan den wand bevestigd, vormen hier een eigenaardig ornament. Ridders van alle eeuwen, van Willem den Veroveraar tot Jakobus II, te paard en te voet, uitgerust naar de oischen van hunnen tijd, meer of minder schitterend, zij allen geven elkan der hier een vredig rendez-vous, omringd van pages en wapenknechten. Het schijnen mannen geweest te zyn, die geharnaste krjjgers, waarbij de petit-mëi tres onzer da gen wel sentimenteele Amelie's lijken. Ge zult tovreden moeten zijn, waarde lezer, met deze oppervlakkige en waarde- looze schets van het heraldiek museum in de Tower. Ik ben niet genoeg archeoloog, mij ontbreekt voor het tydvak der ridder schap evenzeer de liefde als de studie van een Walter Scott, om uwe belangstelling op te wekken voor de wapenschilden en monteeringen dier dagen. Na een vluchtigen blik in een dier onder- aardsche holen geworpen te hebben, welke Yan evenveel wreedheid als ellende getui gen, roggmi wij de sombere muren v/d Tower vaarwel en haasten ons naar Hydepark, hot tooneel van reünie der beaumonde. Alas! onze illusie's lijden jammerljjk schipbreuk; als onze „cab" in de buurt van Hydepark stilhoudt, heeft het vergevorderd uur reeds alle schoonen verjaagd en geene enkele is weekhartig genoeg geweest, om onzentwille haar diner te verdagen. Het spijt mij, lezer, want ik sta verre van Heine eri zijn afkeer van Engelsche vrouwen. Spreekt hij niet ergens van plumpuddings mit Rosinenaugen Integendeel, die blanke, fijn besneden gezichten, die welsprekende, rogelmatigo trekken, die klare grijsblauwe oogon, niet schitterend als het Oosten, maar diep als het Noorden, zo bieden ons niet zelden de meest sympathieke personificatie dier echt-vrouwolijko deugden, vertrouwen en toewijding, hechte, bljjvendo liefde. Het park, dat voor ons ligt, biedt ons geene vergoeding. Jupiter drenkt het aardryk met oen fijnen motregen en zyne kwistige goedertierenheid ontneemt niet alleen alle charme aan deze combiuatie van natuur en kunst, maar doet ons ook al spoedig de vlucht nemen. Batavia, Juni 1882. J. De Gruijter, Gemengd Nieuws. Woensdag was de wind zóó hevig, dat men de Bchipbrug te Vreeswijk niet durfde openen, zoodat de Pruisische en Arnhemsche stoombooten aldaar eenigen tijd moesten vertoeven. De passagiers zijn over Utrecht naar Rotterdam gereisd. Dinsdag-avond omstreeks elf uur brak in de bovenverdieping eener villa aan den Hoogdijk te Bodegraven een brand uit, die zich bij den hevigen zuidwesten wind vrij ernstig liet aanzien. Door do ijverige bemoeiingen der brandweer even wel wist men de vlammén spoedig te be dwingen en de vernieling te bepalen bij een gedeelte der vliering en een paar bo venvertrekken. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. -Een 5-jarig meisje, wonende nabij Fort do Liede (Ilaarlemmermeor)is in een pot met kokende pap gevallen en aan de gevolgen overleden. Zondag trof den secretaris der gemeente Moordrecht hot volgende on geval. Met zijne zuster een wandeling naar de Snellen gemaakt hebbende, had hij daar het ongeluk te vallen en onder een hek te geraken. Zijn been brak daarby op twee plaatsen, terwijl hij ook aan het hoofd be langrijke kwetsuren opliep. Zijne tochtge- nooto brak daarbij hare hand. Dinsdag-avond is de spoorweg wachter van den Ned. Rbijnspoorwog N. J. D., post hebbende aan de IJselmondsche Laan te Kralingen, door den sneltreindie ten 8 uur 15 min. uit Rotterdam vertrok, overreden. De ongelukkige word op gru welijke wijze verminkt. Zijn hoofd werd gedeeltelijk verbrijzeld, en borst en beenou zwaar gekwetst. Do dood volgde onmid dellijk. Do man had kort geledon zjjn 25-jarig dienstfeost bij gemeldo maatschappij gevierd. Maandag-namiddag is te Vreeswjjk het ljjk opgovischt van oen on bekend persoon. Duur het in vergevorder den staat van ontbinding verkeerde, ia het op last van den Burgemeester terstond begraven. - Dinsdag-ochtend 13 te Nieu- werkerk a/d IJsel, vóór de glasfabriek van de heeren Sauerbier en Mijnlieff, een jon gen van 15 jaar, terwyl hij bezig was met het schoonmaken der schuit, in het water gevallen en verdronken. Eenige oogen- blikken later is zijn lijk opgevisoht. De geheimzinnige „Ameri kaan", van wien eenigen tijd geleden sprake was, heeft Maandag jl. het opgekochte rund vee te Purmerende in ontvangst genomen. Smiths en Powel (want de naam is geen geheim meer) zjjn vertrokken met ruim 140 stuks rundvee, opgekocht in Noord-Holland, naar Amerika. Dat inderdaad fabelachtige pryzen besteed zijn, kan o. a. uit het vol gende blijken Van don bekenden veefokker J. Wit Az. te Mid woud werden elf stuks vee geleverd, nl.: een koe 4 jaar oud, drie koeien 3 jaar oud, een vaars 2 jaar oud, twee hokkelingen 1} jaar oud, eert stier 1jaar oud, drie kalveren gebo ren in April 1882, te zamen voor de kapitale som van f3875. Opmerkeljjk is het, dat dezo elf stuks vee en bovendien van de thans geleverde nog dertig stuks van ver schillende eigenaren, van vaders zjjde af komstig zijn van de by herhaling op ver schillende tentoonstellingen bekroonde stie ren, welke in het Ned. rundvee-stamboek bekend staan onder denamen Jacob n°. 20, Jacob H n*. 56 en de Ruiter n°. 89, alle gefokt by den heer J. Wit Az. Met vorige bezendingen mee hebben Smiths en Powel dit jaar 342 stuks rundvee in ontvangst genomen. Eene vrouw met drie kinderen liep Zondag, bij het station te Amsterdam, op de sporen der Gooische stoomtram, juist toen een trein in aantocht was. Op hot waarsohuwingsteeken van den machinist kon do vrouw niet spoedig genoeg uitwij ken, met het noodlottig gevolg, dat zij werd overreden en een half uur later den geest gaf. Een der kinderen geraakte eveneens onder de wagens, doch kwam ongedeerd weder te voorschijn. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. ♦—Ten overstaan van den Notaris W. A. Mejjboom, te Lekkerkerk, in open baren verkoop op den 23. dezer, een woon huis en erf op het dorp aldaar, voor f3575. STADSNIEUW S. Schoonhoven26 Augustus. jDe Minister van Oorlog heeft toegekend het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp „Atieh 1873—80" aan den len luit. G. A. Yan Steelvan de art.-instr. comp. Bij den gemeenteraad is inge komen de begrooting van het Burg. Alg. Armbestuur dezer gemeentevoor het dienst jaar 1883, bedragende in ontvangst en uit gaaf f4876,11. De gemeente-rekening over 1881 is door den Raad goedgekeurd- en vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst f41435,80; in uitgaaf f36488,03*; batig saldo f4947,76*. ♦—Door den Minister van Finan ciën is afwjjzend beschikt op het verzoek van den Gemeenteraad, om binnen deze gemeente een kantoor der registratie en domeinon te vestigen. De verpachting dor noten, aan de gemeente behoorendeheeft opge bracht f27. Paohter P. Stalenburg. De Unie-collecte, op 17 Au gustus alhier langs de huizon gohouden, heeft opgebracht do som van f 167,03. ♦—Voor de aanstaando kermis is tot hedenbehalve voor een paar draaimo lens eenige galanterio- en andero kramen aanvraag gedaan voor de Bchouwburgtent van don heer NieuwenhuisTheatre des Variétés van wed. Calp Zn., het Bpel „Pakt de Leuning" en een paar andere kleine tenten. BEURSBERICHTEN. PC. 25 Aug. Nederl. Werk. Schuld. 2} 68 Dito dito 3 81} Dito dito 4 102}} Dito dito 1878 4 103 Loten Rotterdam3 101 Loten Amsterdam f 100. .3 109} Spanje. Buitenl1 28} Dito 1876. 2 44} Dito Binnenl1 26 Dito 1876. .2 Portugal, Oblig3 53} Rusl., Obl. Hope 1798. 5 96,», Dito 6e Serie. 1855. 5 76 Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 94 Dito 1866 k f 1000. 5 93} Dito 1860 100 p. st. 4; 82} Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 74} Dito Obligatieleen. 1872. 5 83('y Dito 1873. 5 83} Dito 1875. 4} 75} Dito 1877. 5 87* Dito 1880. 4 66} Dito Pandbrieven. 100 Z. R. 5 76 Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 128 Dito 1866127} Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 64} Dito Feb.-Aug. 5 64 f Dito zilver Jan.-Juli. 5 65 Dito Apr.-Oct. 5 64} Dito Aand. 4pC. fl. 250,1854. 101 Dito 5pC.fl. 500,1860. 109} Dito fl. 100, 1864. 147} Turkije. Alg. Sch. 1865 5 10f| Dito 1869 6 9| Egypte Oblig. 18764 61r', Dito Spoorwegl. 1876. 5 86} N. Amerika Oblig. 1876. .4} 111} Dito 1877 4 117} Brazilië Oblig. 1865. 5 101} Dito 1863. .4} 99} Peru Oblig. 1870 6 15 Dito 1872 5 12 Gr. Iiuss. Spw. 5pC. aandeel. 121 Russ. Spoorw. Jelez Griasi. .5 82} Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 84}| Dito JelezOrel5 85} Dito Kursk—Charkow. 5 84)} Dito Chark—Azowpd. st. 100. 5 84} DitoZuid-WeBtSpoorw.-aand. 5 58} Hong. Oblig. 1867. 5 95 Dito Loten 1870. 101} Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .3 511 Centraal-Pacific. Oblig. 6 92 Theiss-loten4 93} Antwerpsche loton. 1874. 3 97 Aand. loting Madrid3 46 Aand. Turkjje met lot. 1870. 3 11} VARIA. Slechts 62 oentimeter lang was de 17- jarige dwergdie dezer dagen op de kermiB te Beaupié was te zien; niet minder dan 120 centimeter in omvangen 55 pond zwaar de roode kooldie uit een tuin bij Eindho ven werd opgehaald, en rnim 770 gram de paddestoeldie onlangB in 't Fransche Bar sur Aube werd gevonden. 102 jaar was de barones, die dezer dagen in 't Fransche stadje Pau overleedjuist 85 het Haagsche moedertje, dat Zondag, voor het eerst in haar leveneen reisje per spoortrein maakte 92 is de weduwe Krom te Appelschadie men nog dageljjkB aan haar huiswerk en aan het spinnewiel kan vindeu; even oud de oud-onderwijzer te Leur bij Nijmegen die Dinsdag zijn 75-jarig feest als koster en voorzanger vierde; 95 de krasse schrijver van een flink werkdat onlangs bij den Franschen uitgever Dupin het licht zagen 70 jaar do grjjsaard die pas door den rech ter in Frieslands hoofdstad werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens moedwil lige brandstichting. Te Leitien zal men eerstdaags een zwemwedstrijd houdente Kampen eene harddraverij op velooipèdes, en te Amsterdam zijn dezer dagen proeven genomen met draagbare bootjesdie beur telings dienst kunnen doen als roei- en zeil boot, hangmat, bad- en reddingstoestel.— Een vernielingstoestel heeft de Zweed Him- melman uitgevonden, 't Is een werktuig dat twee maal zoover draagt als het beste der bekende vuurwapenen. Elke minuut braakt het 500 kogels van 5 duim middel- lyn uit. Duitschland kan uls de nood het vordert, bijna 5 millioen soldaten onder de wapenen brengenruim de helft daarvan staanals Bismark spreektin 14 dagen slagvaardig. Een Franschman, die Duitsch land langen tjjd heeft doorreisdnoemt de Duitschers een volk, dat Mtiller heet. Uit de jongste volkstelling blijktdat hy het niet geheel mis heefter wonen in Duitsch land niet minder dan 629.987 Müllers dus op elke 73 personen één. De stad Parijs is er nog steeds op uit, om hare politie macht te versterken. Een leger van 25 hon derd man en eene uitgaaf van 2} millioen guldon acht men nog noodigom een beetje veiligheid in hot brandpunt der beschaving te brijngen. In de Deensche hoofdstad Kopenhagen, schijnt het ernst met de be strijding van het drankmisbruikeene pas ingevoerde wet verbiedt om aan personen beneden 18 jaar te tappen; beschonken per sonen moetenheel netjesop kosten van den kroeghouder per rijtuig naar hunne woning gebracht worden. De Duitsch- Oostenryksche studenten-vereenigingen heb ben eene zevende glasbelasting ingevoerd. Zjj verbinden zich 't zevende glas niet meer te dfinken maar daai voor 7 kreuzor te be talen aan de kas der Duitsche schoolver- eeniging. Wel studentikoos 1 In hot Zwit- sersche kanton Neufch&tel gaat men nog niet algemeen met de thans heerschendo matigheidsbegrippen mee. Een wetdie ten doel had om het jeneverdrinken te be perken werd dezer dagen bij volksstem ming verworpen met nagenoeg 43 tegen ruim 28 honderd stemmen. Duistere begrippen op het punt van matigheid had ook een politieman te Amsterdamdoor zyne colle ga's evenwel werd de aangeschoten agent naar het politie-bureauof zooals de Am sterdammers het bij overtreding der drankwet noemennaar de 50-centsbazaar gebracht. Eene -gedwongen wandeling naar het hoofd der politie maakten dezer dagen ook 32 molk- verkoopers te Parijs. Zij werden juist be trapt op het oogenblik, dat ze al te groote zindelijkheid aan den dag legden. De eer lijke melkboeren, zegt mendreigden naar Holland te zullen verhuizenals de politie het hun weer lastig maakte. In Limburg, rqeldt menneemt de kwakzalverij en do handel in geheimmiddolen hand over hand toe. Ook in andero provinciën van hot lieve vaderland heeft „de vereeniging tegen kwakzalverij" de handen vol. Een apotheker in eene stad waar voel examens worden afgenomenheeft onlangs het non plus ultra van alle uitvindingennl. „examen druppels", in den handel gebracht. Hij hoopt met het oog op de hedendaagscho examenwoede op een groot debiet. Een Londensche apotheker, de pillenkoopman Holleway, ook in ons land wèl bekend, heeft in Engelands hoofdstad oen ziekenhuis gesticfit, waarvan de kosten op 6 millioen gulden worden geschat. Bij hèm hebben de pillen dus good gewerkt. Hot Londen sche doklorsgild, aan wien de stichter het huis heeft aangeboden heeft het aanbod met verachting van do hand gewezen. Hèn schijnen de Hollewayspillen dus nog dwars in de maag te zitten. Hamburg heeft dezer dagen zijn zangersfeest gehad en niet minder dan 15 duizend personen op de uitvoering dor laatste zangnummers. 553 nummers bevatte de hondententoonstelling, die van 1215 dezer in de Belgischo stad Spa is gehouden. Liefhebbers namen eert hondje mee voor.... f 1000. Iü Amster dam houdt men tegenwoordig niot zoo veel van honden. 21 van die straatschenders hebben, men zegt op last der politie, den vasten grond mot de golven verwisseld. In de nieuwe wereld komen de katton in eore. Zij doen dienst op de verschillende postkantoren. 25 honderd guldon wordt reeds door de regeering betaald, om de muizen- en rattonverdelgersals 't noodig is, „van voedBol te voorzien en met alle zorg vuldigheid te verplegen." In Amerika zul len do katten het al heel gauw beter hebben dan de postboden bij ons. 't Gaat ongelijk in de wereld. Hoeren brievengaarders, in ons land nl. genieten voor hunno bomoeiingen met do postspaarbank de som van 1 tot 5 cents per weeken hoeren afgevaardigden in de Fransche Kamor krijgen per jaar weinig mindor dan 7 duizend gulden. Blondin staat tegenwoordig in Berlijn op de koord to danson en verdient eiken dag 12 honderd guldenen de beroepen leeraar bij do nieuw gestichte mormonen-gemeente in het Friescho Haulerwijk is vrachtrijder en zal mèt het leoraarsambt de vrachtrij- derij met zijn ezelskar moeten aanhouden. Baron Mayer Rothschild heeft een jaarlijksch iukomen van 3 millioen gulden en kan dus, als zijne huishouding niet al te groot is, fatsoenlijk rondkomen, maar hoe volo ar beidersgezinnen in ThuringenSilezië en Saksen, die niet meer dan 180 gulden per jaar hebben te verteerenmoeten rondsprin gen zal Mayor Rothschild zeker niet graag willen uitrekenen. Maar, overmaat schaadt. Niemand, die dat beter weet dan eeu hof raad te Weenen. Bij hot nazien van do staatsschuldenkas, stortte oene slecht op gestapelde hoop van 30 duizend Oosten- rij ksche guldens over hem heen, zoodat hy letterlijk onder den last van 700 pond bedolven werd. Met moeite werd hij door de aanwezigo beambten uit don zilverberg opgegraven. Een werkman te Amsterdam kwam er nog slechter af. Voor het geo pende zolderluik zat hij in het schoftuur to lezen; hij sluimerde echter in en viel voor dood op de straat neder. De vraag rijst nu: Is de schrijver van het slaapver wekkende artikel al of niet aansprakelijk voor 's mans dood. Een metselaar te Berlijn had zich dezer dagen ook voor den rechter te verantwoorden. „Zoo vent, hoe maak je 't, was zijn vraag en hy drukt zijn vriend de hand bijna te morsel. Dien krach- tigen handdruk moet hij nu betalen met 7,20 gld. per week zoolang zyn vriend niet in staat is te werken. Even onhandig ging dezer dagen eene vrouw van een stu- cadoorsknecht te Amsterdam te werk. „Vooral 't hoofd van je man maar nat houden, vrouwtje", zei de dokter, en zij nam een grooten pot met koud water en goot den inhoud in eens over het hoofd van haar echtgenoot uit. De dokter had niets te zeggen, maar de man Eene kleine aanmerking zal misschien ook maken zekere B. te Stadskanaal. De man zit voorloopig achter slot en grendel; do eisch van het Openbaar Ministerie is 6 maanden gevangenisstraf en de schriftelijk bij den officier van justitie ingediende wensch van vrouwlief is: „Verminder straf van mijn man niot, dan kan ik geruster den winter ingaan." Vervolg der Nieuwstijdingen. ♦—Dijkgraaf en Hoogheemraden met hoofdingelanden van de Krimpener waard hielden Vrijdag 25 Aug. te Stolwjj- kersluis eene vereenigde vergaderingin welke de rekening van het hoogheemraad schap, over het dienstjaar 1881/82, werd vastgesteld tot een bedrag van f 83020,56* in ontvangst en f79660,58 in uitgaaf, ma kende dus een batig Blot van f 3359,98*. Daar het waterschap Pols broek van Hoenkoop f 150 per dag vraagt voor de wegmaling van het overtollige wa ter, hebben de ingelanden van Hoenkoop, dfo een voorstel deden, om met Polsbroek een overeenkomst aan te gaan, ten einde, in geval van behoefte, het Hoenkoopsche water met het Polsbroeksche stoomgemaal weg te malen, dit voorstel ingetrokken. Door den heer H. A. Montijn is thans voorgesteld om in vereeniging met de wa terschappen Roozendaal, Vliet en Dijkveld, een stoomgemaal te stichten en, ter voor bereiding daarvoor, een onderzoek in te stellen omtrent de mogelijkheid daarvan en omtrent de gezindheid der betrokken be sturen om tot bereiking van dit doel mede te werken. Regen en wind sohenen Don derdag samen te spannen om te Vianen de feestvreugde van den dag te vergallen. Toch verkeerde de bevolking er in opge wekte stemming. Er waren geen kosten ontzien om op luisterrijke wijze gedachte nis te vieren van het 25jarig bestaan der bloeiende afdeeling „Vianen en Omstreken" van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Later op den dag begunstigde beter weder de feestviering. - De harddraverij van boerenpaarden is in de beste orde afgeloopen. De prijs, f 100, werd gewonnen door de donkerbruine merrie van A. VoorBpuij te Groot-Ammersdoor hem zei ven beredende premie, f 25, werd behaald door de bruine merrie van P. J. Heijboer te Tienhoven, pikeur M. Heijboer. De volksvermakelijkhedendie daarna plaats haddon, verhoogden de geestdrift van don dag niet weinig. Tot laat in den avond duurden de feestelijkheden voort, die door een flink vuurwerk besloten werden. Naar men verneeiiit, hebben er weder belangrijke verzakkingen in de aardebaan van den spoorweg tusschen Go- rinchem en Gelderraalsen bewesten den Diefdijk plaats gehad, zoodat de opening van dit traject met 1 November a. s. nog zeer twijfelachtig is. Tegen de zoogenaamde milli- oenen-juffrouw is door de arronfltaements- rechtbank te Rotterdam rechtsingang ver leend. —De jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebracht: te Gouda f 270,515te Kralingen f 320te Vreeswijk f170; te Lekkerkerk f58,85; te Nieuwer- kerk a/d IJsel f27,11*. Ds. A. F. Simons te Veen heeft een beroep ontvangen naar Zevenhoven. BRANDWIJK en GIJBELAND, 22 Aug. Zondag werd de vacature vervuld door de bevestiging en intrede van Ds. P. Damsté van Purmerland. Ds. J. J. Damsté, predi kant te Diopenheimtrad bij welwiJlenden afstand van den consulent als bevestiger op met eene leerrede naar 1 Cor. IV 20terwijl de bevestigde sprak naar Rom. 116. ♦KRALINGEN, 25 Aug. Inde afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 1725 zalmen. Prys der groote zalm van f 1,25 tót f 1,40, kleine zalm f 1,10 tot f 1,30, St. Jakob-zalm f 1,00 tot f 1,40 per half kilo. OUDEWATER, 25 Aug. De reke ning dezer Gemeente over het jaar 1881, voorloopig door den Raad vastgesteld, zoo als die hem is aangeboden, bedraagt in ontvangst f 56052,85», in uitgaaf f53343,37 en levert dus~ een voordeelig slot op van f2709,48*. Ter benoeming tot zetters voor 's Rijks belastingen zijn door den Raad alhier voor gedragen do heeren D. Boer Jz. (aftr. lid), A. W. M. Jongeneel (aftr. lid), M. J. J. Nielsen en A. Van Aelst. Door den raad dezer gemeente is met eenparige stemmen besloten omin plaats van de bestaande openbare schooldie "niot aan de oischen der nieuwe wet voldoet, eene geheel nieuwe school te doen bouwenop gemeentegrond nabij de gewezen Waard- poort daarvoor beschikbaar. Door den heer S. Van der Roost, ge meente-opzichter alhier, is tegen 1 October a. s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. ♦POLSBROEK, 25 Aug. Het grasgewas, 2e snede, der kaden 011 boezems van het waterschap Polsbroek heoft bij de op 19 dezer gehouden verpachtiug opgobracht de som van f 809. Behoudens nadere goedkeuring is voorloopig besloten do kwoekèlingen J. Schakel on W. De Jong alhier mot ingang van 1 October aan de gemeensch. school van Polsbroek en Vlist als werkkrachten te verbinden, en is hunne bezoldiging: voor het eerste jaar vastgesteld respectievelijk op 100 en 50 gulden. ♦SCHELLUINEN 25 Aug. In deze stre ken zijn de bouwlieden druk bezig met het aardappelen delven. Het beschot is over 't algemeen beneden het middelmatigeter wijl enkele stukken meer aan arbeid gekost hebben dan de opbrengst aan aardappelen bedraagt. Maandag is te Gorinchem verpacht de 2de snede hooigras van de buitonwaar den. Overal is er veel gras, maar enkele stukken zullen nu nog meer dan de lste keer, als hot goed gewonnen mag worden, kunnen opleveren. De hooiprijzen zijn min der en er wordt weinig op levering verkocht. SLIKKERVEER, 23 Aug. Heden werd met goed gevolg van het établissement des heeren P. Smit Jr. to water gelaten het stoomschip „Batavier", groot 300 ton, ge bouwd voor rekening van don gezagvoerder D. Nagtegaal te Hindeloopen. De compound surface condensing machine, alsmede do stoomketels zijn aan dezelfde fabriek vervaardigd. Onmiddellijk daarna is het stoomschip Echo, groot 1300 ton, op stapol gezet, hetwelk gebouwd zal worden voor rekening van de firma Hudig Blok- huijzen te Rotterdam. ANTWERPEN, 25 Aug. Een groote brand heeft heden bij de dokken gewoed. Verscheiden graanpakhuizen en hout- en guano-loodsen zyn een prooi der vlammen geworden, en men vreesde voor de petroleum- magazijnen. Een regiment genietroepen en het corpB pompiers zijn aangokomen om den brand te blusschen, die voortduurt en aan merkelijke schade aanricht. Voorspoedig bevallen van een Zoon MARIA VAN DER BREGGEN, geliefde Echtgenooto van S. I. VAN NOOTEN, le Luitenant der Artillerie. Delft, 21 Augustus 1882. Voorspoedig bevallen van twee levende Meisjes J. KOSTER, geliefde Echtge- noote van L. J. GAILLARD. Schoonhoven, 22 Aug. 1882. Voorspoedig bevallen van een Jongen A. WOLTERS, geboren KRAMER. Schoonhoven 22 Augustus 1882. Overleden te Stockton (Amerika), voorzien van de Genademiddelen der Ster- vonden, onze geliefde jongste Broeder en Behuwdbroeder, de Heer PETRUS HEN DRIEKUS ROST, in den ouderdom van zob en vijftig jaren. Uit aller naam, A. ROST. Haastrecht, J. ROST. 17 Augustus 1882. Op heden, den 24. Augustus, overleed, ten huize van haar Broeder J. P. SPERNA WEILANDmijn dierbare Echtgenooto AGATHA THEODORA SPERNA WEI LAND, in den ouderdom van 66 jaren. Tovens eene dankerkentenis voor de vele deelneming en belangstelling. Ab. VERHEIJ, Predikant te Woerden. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ter gelegenheid onzer 25-jarige Echtver- eenlging ondervonden, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, door deze onzen welgemeendon dank. J. J. DRIESEN. M. C. DRIESEN Schoonhoven, VAN HELDEN. 20 Aug. 1882. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het 25-jarig Huwelijksfeest ondervonden, betuigen de Ondergeteekenden hunnen har- telijken dank. L. COPIER. M. COPIER-WALTER. Schoonhoven, 22 Augustus 1882. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mijn geliefden Echt genoot ondervondenbetuig ik mijn op rechten dank. Wed. Js. BURGER, Stolwijk, geb. HOL. 23 Aug. 1882. Voor de buitengewone en hartelijke bljj- ken van belangstelling, ons betoond, alsmede voor de geschenken bjj ons 50-jarig Huwe lijksfeest op 25 dezer, betuigen wij aan de ingezetenen en die der omstreken onzen innigen dank. AART NATZIJL Az. NEELTJE NATZIJL Hd. ZANEN. Kinderen en Kindskinderen. Stolwijk, 27 Aug. 1882. De Ondergeteekenden brongen bij deze openlijk hunnen hartelyken dank aan J. J. HARTMAN, voor de redding van hun kind op 13 Aug. 1.1. J. VAN SOLINGE en Echtgenooto. Voor waardoering van wat pligt mij gebiedde, is zeer dankbaar J. J. HARTMAN. Tegen 1 November 0. k. wordt tegen goed loon verlangd eene zindelijke DIENST BODE een goeden burgerpot kunnende koken en genegen mot behulp van een tweede meisje huiswerk te verrigten. Adres in persoon bij Notaris TEIJINCK te Schoonhoven. zonder beschadiging en zonder reuk. INSPECTIE GRATIS. Goed of geen geld. A. J. YAH DEN BERG, Mr. Metselaar, Wolstraat, Schoonhoven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Berkenwoude maken bij deze bekend, dat de weg van Berkenwoude naar Zuid broek, genaamd do van den 28sten Augustus 1882 tot en met den 4den September daaraanvolgende, voor de passage met RIJTUIGEN zal zjjn Berkenwoude, den 26sten Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoomd, De Burgemeester, M. BRON. De Wethouder, L.-Secr. A. BOER. waarbij één voor weinige jaren nieuw ge bouwde WIPMOLEN, met IJzeren Boven- assen en oen IJzeren Roede; vorder Wielen, Schjjven, Houten Waterassen, enz. Adresfranco brievenaan JOHs. VAN DAM, Mr. Timmerman te Haastrecht bij Gouda. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven is voor nemens, op Maandag 4 September bij in zet en op Maandag 11 September 1882 bij afslag, telkens des avonds 7 ure, in het Koffijhuis VAN ZESSEN te Schoonhoven, in het openbaar te verkpopen: met grooten TUIN daarachter, binnen Schoonhoven, aan de Voorhaven op den hoek der Koestraat, thans nog bewoond door Movr. Wed. Dr. A. J. P. DE WILDE. Uitmakende het kadastrale perceel Sec- tie C, no. 450, ter grootte van 10 Aren, 40 Centiaren. Het perceel bevat beneden 6 Kamers, waarvan 2 en suite, allen behangen en van stookplaatsen voorzien; voorts 9 Bovenka- mors, groote Zolders, Keuken èn Provisie kamers, Open Plaats, met uitgang in de Koestraat, en verder alle gemakken, tot eeno goed ingerichte Woning behoorende. De verkoop zal geschieden in 3 porcoelen, bij combinatiën en in massa. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen, vóór of op 1 November aan staande. Na voorafgaande belet vraging, dagelijks te bezigtigen, en inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bjj den Notaris. De Ondergeteekende maakt be- kend, dat hij HANDELAAR is geworden in vrjjbljjvend verkrjjgbaar. Puike grove RIJST bjj 12} kilo. f 1,75, Middelsoort idem 1,50, Fjjne per 50 kilo. 5,25, Dito gemalen, puik varkensvoer, idem 5,60, Goede VOERTARWE per 70 kilo 7,75, MAIS, ERWTEN enz. enz., prompte en civiele bediening. Voorloopig ten huize van J. W. VAN GANGELEN. voor óón- en twee persoonsgebruik, als ook voor Kinderen, in verschillende prijzen ruim voorhanden in het MEUBELMAGAZIJN van Lopikerstraat, Schoonhoven. zal aanstaande week lossen, tegen 65 Cts. a contant per mud, uit de Bchuit aan Bergstoep. Standplaats op den Dam te Schoonhoven. De Directie bericht aan het geëerde pu bliek, dat zij voor het eerst alhier gedurende do KERMIS eenige voorstellingen zal geven met haar Gezelschap, bestaande uitSprin gers, Voltigeurs, Equilibristen, Tableaux Vivants, gemonteord met Romeinsche en Spaansche Costumes enz. lederen avond tot slot groot Ballet Pantomime met olec- triBche verlichting. Te bevragen bij JANUS VERBOOM, Bouwman te Haastrecht. FINALE UITROEIING zonder reuk of beschadiging, met 6 jaar garantie. In spectie gratis. Lekkerkerk.

Schoonhovensche Courant | 1882 | | pagina 2