advertentien. FAILLISSEHEKT. Aanbesteding. Een akker GRASLAND, TAPPERIJ. nieuw gebouwd Woonhuis, 1883. Dankbetuiging. Uit de hand te koop, Bergambacht LEESBIBLIOTHEEK De Minister -ran Waterstaat beeft bepaald: lo. dat do sinds eenigen tijd gedaan wordende waarnemingen om trent den afvoer van slib op de stations Gorinohem, Dordrecht, Krimpen a/d Lek en Hoek van Holland met 1 Januari e. k. ■uilen wordeu gestaakt, en 2o. dat met dien datum zal worden aangevangen met het doen van slibwaarnemingen te Arnhem, op dezelfde wijze als deze te Pannerden en op de andere punten geschieden. Uit Zwalnwe meldt men: „De pachters van wjjlen Z. K. H. prins Frederik worden wederom per deurwaarder aange maand hunne achterstallige pacht over 1881 en vroeger te komen voldoenook de borgen worden daarover aangesproken. Wanneer deze zaak met ernst wordt doorgezet, ziet het er in de naaste toekomst treurig uit in die gemeentete meer daar de meeste landerijen opnieuw onder water staan". •—Alle onroerende goederen, die wjjlen Z. K. H. Prins Frederik in ons land bezat, zullen het uitsluitend eigendom worden van de vorstin Von Wied. Die goederen zjjn: de paleizen enz. te 's Hage, het paviljoen te Scheveningen, de buitenplaatsen onder Wassenaar en Voorschoten en een duinontginning onder Castrioum. Door de ingezetenen van Lo- cbem is voor rnim f60.000 deelgenomen in het kapitaal voor den aanleg van een stoomtramweg van Borouloo—Deventer. jDe stoomvaart op de rivier de Waal, die sedert 27 November gesloten was, ia weder geopend. Op 1 deser bereikte de Waal te Dalem haar hoogste punt, zijnde 4.83 M. A.P. Sedert is mij 66 oM. gevallen zoodat het peil heden (Donderdag) 4.17 M. -+-A.P. aanwees. De Linge is weer zoozeer gewassen, dat men genoodzaakt was aan den Haven- en Appeldjjk te Qo- rinchem kistingen aan te brengen. Ter vernietiging worden nog steeds dagelijks kisten met oude koperen centen de rijks munt ingevoerd. Blijft men aan het verlangen van den Minister van Financiën voldoen, door ze op de rijks- kantoren in betaling te geven, dan kan men spoedig van den last der oude centen bevrijd zijn. Behalve de rijkskantoren kunnen ook diakonieën en winkeliers de behulpzame hand bieden, om de oude centen spoedig buiten omloop te krjjjgen. Ds. H. J. P. Van de* Linden te Schoonrewoerd heeft voor het beroep naar Sprang bedankt. Ds. J. J. Du Sart te Kamerik heeft, na ruim 40-jarigen diensttijd, zjjn emeritaat verzocht en verkregen. STATEN-GENERAAL. Vrijdag en Zaterdag, 1 en 2 December, beraadslaagde de Tweede Kamer over de conclusiën der commission, in wier handen zjjn gesteld de inlichtingen der Regeering op het adres van den gepensioneerden lui tenant-generaal van het Nederlandsch-In- dische leger K. Van der Heijden. De slot som is onzen lezers reeds vroeger medege deeld de commissie adviseerde in de laatste alinea van haar rapport: „als haar gevoelen uit te spreken, dat de verkregen inlichtin gen en overgelegde stukken niets aan het licht hebben gebracht, dat recht geeft hetzjj tot een beschuldiging van wreedheid tegen het Atjehsche legerbestuur, hetzij tot het in verdenking brengen van adressants eer en goeden naam." Nader is evenwel door een minderheid in die commissio een andere alinea voorgesteld, aldus luidende: „als haar gevoelen uit te Bprokendat met medeweten van den luitenant-generaal Van der Heijdenbjj de toepassing der roian- straf op do in Atjeh aanwezige dwangar beiders, niet is in acht genomen het wet telijk voorschrift, hetwelk wil zien voor komen dat die straf de gezondheid van den veroordeelde in gevaar stelledoch dat mag worden aangenomendat de luitenant-ge neraal ditvoor de handhaving van de tucht onder de veroordeelden, noodigen mitsdien geoorloofd heeft geachtdat uit de verkre gen inlichtingen en overgelegde stukken niets is geblekenhetwelk adressant's eer en goe den naam in verdenking bracht." Deze laatste conclusie werd door den heer De Vos van Steenwjjk in een zeer uitvoerige rede toegelicht. De stemming werd uitge steld tot Donderdag daaraanvolgende: toen werd het voorstel der meerderheid aange nomen met 64 stemmen tegen 12. Maandag en Dinsdag algemeene beraad slagingen over de staatsbegrootingna ver werping van een voorstel van den heer Bergsma om de hoofdstukken in een andere dan de gewone volgorde te behandelen en de wet op de middelen te doen voorafgaan. De heer Gratama kon zich niet vereeni- gen met een uitdrukking van den Min. van Financiën (in de Mem. v. Antw.), dat hjj niet verantwoordeljjk is voor de verhoogin gen, die zjjn ambtgenooten onvermijdelijk achtende heer Viruly drong er op aan, d*n toegXhl'ëir geen gelden besteed toor andere doeleinden dan waarvoor ijj nyn aangeweren. De heeren Wintgens en Oorver Hooft bespraken de vorming der partjjen en haar onderlinge verhouding; de heer Borgesius deed uitkomen dat het Ministerie, aanvankelijk opgetreden als .Cabinet d' affaires", thans als politiek Kabinet een vertrouwen kwam vragen dat hjj voor zich moest weigeren. De heeren De Jong, Gleiohman en Van Blom onthielden zich van politieke beschouwingen, dooh legden den vollen nadruk op den min gunstigen financiëelen toestand. De Minister van Financiën beloofde zeer spoedig zyn plan nen omtrent de geldelijke aangelegenheden te zullen mededeelen, beginnende met een geheel nieuVe wet op het personeel; de Minister vanBinnenlandsche Zaken verde digde in her algemeen de politiek der Ro- georing, inzonderheid het programma: eerst kioswetwijziging, daarna in de toekomst (hij hoopt in een niet te verre toekomst) grondwetsherziening. De algemeene beraadslagingen over Hoofd stuk III (Buitenlandsche Zaken) kenmerkten zich door krachtige aanvallen op het beleid van den Minister in zake de Duitsche kust vaart, hetFranseh handelstractaat, do Borneo- vestiging en de quaestie van het Suez- kanaal. De Minister deelde o. a. mede, dat met Frankrjjk een nieuw tractaat in overweging iswaarbjj de toepassing van het conventioneel tarief op de Fransche wet berust en dat ieder jaar opzegbaar is. By Hoofdstuk IV, Justitie, werd vooral het verbod der duivenschieterij sterk gegispt; bovendien besprak nog de heer Van Eek het onderzoek van papieren, onder geheim houding en in qualiteit aan anderen toe vertrouwd; de heeren Gratama en Clerox over het notariaat, welkB erfelijkheid in beginsel door den laatste werd verdedigd. De Eerste Kamer hervatte Maandag-avond haar zittingen; de ingekomen wetsontwerpen, waaronder Indische begrooting en verleg ging van den Maasmond werden naar de afdeelingen verzonden. GOUDA, 6 Dee. In de gisteren gehou den zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede dat Gedeputeerde Staten de vereischte machtiging hebben verleend tot het instellen van een rechtsvordering tegen mevr. de wed. Koek, in zake het kerkgebouw op do Oosthaven. Voorts werd een reglement vastgesteld voor de inriohting tot opleiding van be- waarschoolhouderessen. Onder de ingekomen stukken was een adres van den heer A. Kaptijn, wien inder tijd concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg Gouda— Schoonhoven, met verzoek den termijn voor het begin van den aanleg bepaald te willen verlengen met 3 maanden, in verband met de prov. verordening, die de vergunning van Gedeputeerde Staten voorschrjjft voor het leggen der railB. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. §GOUDA, 7 Deo. De heer J. H. De Jamaer, pastoor der Oud-Katholieken te Gouda, mocht op den 4on dezer het voor recht genieten, zijne 40-jarige priesterwy- ding te herdenken. ♦AMMERSTOL, 8 Dec. Aan mej. La- aonder, onderwijzeres alhier, is door den raad vergunning verleend om des avonds van 5—7 uren gebruik te maken van een der lokalen der openbare school tot het geven van les in de handwerken. ♦AMMERSTOL, 9 Deo. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 14 winterzalmenwegende van 15—25 halve kilo's; prijs van f 1,75 tot f 2,10 per half kilo. ♦BERG AMBACHT, 4 Dec. Ds. A. Renier heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Maassluis. BERKEN WOUDE, 5 Dec. DebeerTer- noojj Apel, candidaat te Amsterdam, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De rederij kerskamer „Oefening kweekt kennis" zal in het laatst dezer maand hare eerste uitvoering geven. Opgevoerd zal worden Drie puntdichten", blijspel in drie bedryven van Benedix, gevolgd door „Een gedwongen huwelyk", blijspel in een be drijf, bewerkt naar Molière. ♦HAASTRECHT, 8 Dec. Het nieuwe schoolgebouw nadert zijne voltooiing. De timmerlieden en metselaars eindigen morgen hun werk, zoodat de verver dan met alle krachten1 aan het werk gaat om het gebouw tydig te kunnen gereed hebben. Door eenige ingezetenen alhier en uit den omtrek worden pogingen aangewend om een gebouw te stichten, waarin predi- kanten van hunne richting godsdienstoefe ningen kunnen houden. ♦HEI- en BOEICOP, 8 Dec. Van de 51 kiezers namen gisteren 38 kiezers aan de herstemming van een lid van den raad deel. Gekozen Tennis Pesselse Tz. met 19 stemmen. De heer Aart De With Gz. be kwam 18 stemmen. Een briefje van on waarde. ♦HOORNAAR, 7 Dec. Sodert de vo rige week is de prjjs der kaas f0,50 per KG gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f28,50 k f29,50 en voor eenigszins zwaardere en meer belegen, kaas tot f31 per 50 KG. besteed. LI. Zondag-middag geraakte de braak- hut van den bouwman J. De Jong door eeno tot nog toe onbekende oorzaak in brand. Een 70-tal hennepbossen en eenige gereedschappen werden daarbij een prooi dor vlammen. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 7 Dec. In de voorgaande week hebben alhier twee uit voeringen plaatB gehad van de rederijkers kamer „Concordia", die uitmuntend geslaagd zyn. De stukken werden fiks afgespeeld en dat ook het publiek tevreden was, bleek daaruit, dat de beide avonden de zaal ruim bezet was en ieder zeer voldaan huiswaarts keerde. KRIMPEN a/d IJSEL, 8 Dec. Tot leeraar aan de Rijksnormaalschool is benoemd de heer J. C. Van der Hek, onderwijzer alhier. ♦NIEUWPOORT, 7 Dec. Ook uit deze gemeente heeft een oud-strijder, met name K. Do Bruin, de citadelfeesten te Amster dam bjjgewoond. Tot Notabelen zjjn herkozen de hee ren G. Slob en G. Van Vliet. ♦NOORDELOOS, 8 Dec. Vrjjdag werd .nn. «to mooi in wint». volksvoordracht gehouden, en trad als spre ker op de heer Corbyn, die eene lezing hield over de voeding der planten, welke door de vrij talrijk aanwezig zijnde land bouwers met belangstelling werd gevolgd. Na de pauze werden nog eenige bydragen geleverd door de hh. IJpma, Gautier Jr., Van Muijlwjjk en Van Beekum. De gewone vierjaarlyksche verpach ting van hout van den heer Van Dam van Noordeloos te Gorinchem heeft f 203 op gebracht. OUDERKERK a/d IJSEL, 7 Dec. Ds. G. Boer heeft voor het beroep naar Bent huizen bedankt. SCHELLUINEN, 7 Dec. Ds. L. Van Maanen is beroepen te Spyk en te Doeveren en Genderen. ♦SCHELLUINEN, 8 Dec. Tot kerkvoogd is alhier gekozen de heer Ad. Muilwijk. In de laatste dagen is de waterstand in de polders zoo hoog geworden, dat alle veldarbeid is gestaakt. De rjjshakkers kun nen alleen met hooge laarzen aan, hier en daar nog een beetje werken, waartoe de behoefte aan palen en latten veel bijdraagt. ♦STOLWIJK, 6 Dec. De watervrees be gint hier door de meer geruststellende wa- torberichten gelukkig wat te bedaren; t was anders bjj sommigen erg genoeg. Ons pol derbestuur had al vast door het gereed leg gen van bruggen op de Veenkade een by- weg in gereedheidzoo het vee sofns had moeten ruimen. Of die bjjweg no wel zoo heel bruikbaar geweest zou zyn laten we in het middenin elk geval bljjkt er de goede wil van hot gemeentebestuur uit. Een andere voorzorgsmaatregel was, naar het ons voor komt, ook wol wenscholijk, namelijk deze dat er door pol lor- of gemeentebestuur aan een of ander gebouw in de kom van de ge meente eens" een ziohtbanr toeken gesteld werd van de hoogste vloeden in don Ijael, opdat daaruit bleekhoe diep we er waar schijnlijk zouden inloopen. Voorzeker zou wanneer zoo iets door deskundigen ge schiedde het meerendeel der ingezetenen daarmede zeer ingenomen zyn. STOLWIJK, 6 Dec. Sedert ongeveer 30 jaar bestaat hier eene vereeniging onder den naam: „Door Inspanning Uitspanning", die zich ten doel stelt door lezingen, voor drachten enz., den leden eenige nuttige en aangename avonden te verschatfen. Daar toe werden tot heden vergaderingen gehou den in de lste openbare school. Met gelijk doel werd dezer dagen eene nieuwe ver eeniging opgericht, onder den naam: „Tot Nut en Genoegen", die haar vergaderingen houdt in de 2e openbare school. Deze nieuwe vereeniging telt reeds 45 leden. ♦STREEFKERK, 1 Dec. Door notabe len der Herv. gemeente alhier is tot kerk voogd herkozen de heer H. Gautier. VREESWIJK, 7 Dec. Tot hoofd der Christelyke school alhier is benoemd de heer H. A. P. Meyer te Rotterdam. ♦ZEVENHUI^, 1 Dec. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is gekozen de heer A. Paulin de plaats van den heer C. Van der Wilt, die voor die betrekking bedankt heeft. VARIA. Te Heenvli^t overleed dezer dagen de ruim 95-jarige Elisabeth Waardenburg, te Schoonhoven de 97-jarige Van Ipenburg, te Kampen de bjjna 101 -jarige weduwe Lieber en twee oud-stryders van Waterloo, de 90- jarige Van Helvert te Oosterhout en de 93-jarige Aaron Prins te Rotterdam, werden door den dood uit de gelederen der leven den verwijderd. Een inwoner van Naald wijk ving kort geleden een levenden otter, een jager te Bergum schoot een witten haas en in het Elspeeterbosch, bij Nunspeet, werden dezer dagen twee herten buitge maakt. Gambetta heeft zich bij toeval in de hand geschoten. Voor het kogeltje bood een Engelschman f1000. De kooper zelf zou op eene veiling van curiositeiten zeker ook opgeld doen. Te Hamburg organi seert men eene tentoonstelling van kinderen. De ingezonden exemplaren mogen niet ou der zijn dan drie jaar. Eerste prjjs 180 gld. Onder veel vreemds is op de Brazi- liaansche tentoenstelling te Berlijn een doodshoofd te zien met niet minder dan 116 tanden ou kiezen. De gelukkige eigenaar van dat gebit was een Indiaan uit Zuid- Amerika. In ons kliemerig klimaat zou de man zeker van kiespijn omgekomen zijn.— Op Texel, klaagt menzijn de schapen, op vele plaatsen in ons land de hazen ziek van het water os zelfs in 't hooge Drente zit men niet meer droog. Een landbouwer te Rolde vond ten minste zes zyner schapen verdronken in het hok. Door het vele water en het zachte weer, meent men, zyn twee eenden van den landbouwer De Jong in het Friesche ItottoraHe weer aan liet leggen gegaangoed-legs zijn ook de een den van den landbouwer Dousma in die zelfde gemeente: de eigenaar vond dezer dagen niet minder dan 14 eieren in één nest, en voorbarig mogen de twee Meike vers hoeten, die pas geleden in een tuin te Tilburg werden gevonden. Ook niet met den tijd mee gaan de bewoners van het dorp Wjjchembij eene sobere straatver lichting, eene slechte bestrating en een on geregeld torenuurwerk vindt men er een dorpskas, die zoo rijk is, dat de ingezetenen er geene belasting betalen. In de maand October zjjn verongelukt 142 zeilschepen, waaronder 10 Nederlandsche, benevens 15 stoomschepenwaaronder geen uit ons land. Gelukkiger dan voor de zeevaren den was October voor Frankrijk's Minister van Financiën. De indirecte belastingen brachten in die maand 16 raillioen boven de raming op. Zoo gaat het nog om aan 't laadje te zitten. Bjj betalingen, die de Bank van Engeland voor de Britsche re geering doet, worden onderdeelen van stui vers nimmer uitbetaald. Dezer dagen werd do opbrengst van die opgespaarde kleinig heden in de schatkist gestort't was een ex- tratje van1.719.264 gld. plus nog 70 cents. Dat sparen vergaren doet, zagen ook de erven van een onlangs overleden arbeider in 't Friesche Langweer. Behalve nog eenige spaarpotjes werd in 's mans be zit het sommetje van 7000 gld. gevonden. Voor de betrekking van gemeente-opzichter te Nieuwer-Amstel, tractement f 1500, heb ben zich 150 liefhebbers aangemeld en tot direeteur van de Gooische Stoomtram-maat- schappy is, op eene bezoldiging van f 5000, benoemd Jhr. Van Reygersberg Verslajjs. In de Friesche gemeente Koudum hebben men eemge i«.Bws»r—A ge wend met verzoek om de paardespoken (stoomtrammon) uit de gemeento te keeren. Men schijnt daar dus niet by zonder inge nomen te zyn met het nieuwe vervoermid del. Te Philadelphia bestaat eene veree niging die rytuigen wil doen voortbrengen door groote stalen veeren. Ze moeten by de afreis opgewonden worden en onder 't De dr van ont- lang waar- ljjk een geschikt cadeau. Arabi heeft in de gevangenis te Cairo zijne levensgeschie denis geboekt. Vooral zijne jongste lotge vallen, die hem nog versch in 't geheugen liggen, heeft hjj omstandig verhaald. Met goud is do copie door een uitgever betaald. Geen wonder: „gevangenis-kost" wil er bjj het publiok nog al „in." De koning van Spanje heeft drie ter dood veroordeelden genade geschonken. Hjj deed het in zjjne blijdschap over de geboorte eener dochter. Zoo leert men zelfs misdadigers deolon in de vreugde van het koninklijke huis. In de Vereenigde Staten, wordt gemold, bestaan tegenwoordig 125 dagbladen, die door gekleurde journalisten geredigeerd worden. Geen wonder dus, dat uit Amerika in den régel de sterkst gekleurdo berichten komen. In een der Parjjsohe schouwbur gen werd onlangs een Btuk opgevoerd van Victor Hugo. Voor eene enkele plaats werd to vergeefs f 480 gulden geboden. Zóó kan de kunst het uithouden. De jon gens aan onze hoogere burgerscholen schy- nen het ook nog te kunnen. Eene com missie, aangesteld om te onderzoeken hoe veel jongens toch wel door overlading van studie krankzinnig zjjn gewordenheeft bevonden, dat er nog geen enkel slachtoffer is voorgekomen. Men zal nu eene com missie benoemen, die een statistiek maakt van het aantal leeraren, die door overlading van lesuren de kluts kwjjt raakten. In Amsterdam, wordt in het „N. v. d. D." ge- zogd, durft geen fatsoenljjk meisje of vrouw zonder mannelijk geleide over straat te gaan. De Amstordamsche jongens, van allerlei slag, beginnen even gevaarlijk te wor den als do honden, 't Begint er wel fraai uit te zien in onze hoofdstad. In het Binnen gasthuis te Amsterdam worden met 1 Jan. a.s. groote veranderingen verwacht. Verandering kan daar niet anders dan verbetering zyn. Een onverbeterljjk proefje van behendigheid hebben Oostenrjjksche dieven gegeven. Te Prodersdorf hebben ze de klok uit den to ren gohaald. 't Vrachtje woog 300 pond. Gewichtig was ook het voorloopertje, dat eene koo van den landbouwer Boerhof te Smilde ter wereld bracht, 't Was er eentje van 110 halve kilo's. Een slager te Utrecht slachtte pas geleden een vet varken, 't Beest, uit Willeskop afkomstig, had het respectabele gewicht van 724 pond. In 't zu'den van Frankrjjk maakt men tegen woordig kaas uit boonen en de nieuwste uitvinding is de kastanjeboter. 't Recept luidt: men neme eene hoeveelheid Brazili- aansche kastanjes de beste natuurljjk stampt die in een vijzel fijn, vermengt het poeder met tarwemeel, zout en oljjfolie en men verkrygt kunstboter, prima qualiteit, vinding 1882. De uitvinders zelf gebrui ken waarsohynljjk nog de onvervalschte Hollandsche waar. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting 24 Nov. 1882. 1. P. H., wonende te S,, veroordeeld tot eene geldboete van f5,00, bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen; ter zake van „het smijten van steenen in een tuin." 2. H. A. B. en G. d. R., beiden wonende te J., ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 3,00bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen ter zake van „hot tezamen en in vereeniging bevi8schen van eens anders vischwater 4 zon der voorzien te zyn geweest van oen Bchrif- teljjk bewijs vw vergunning van den eige naar of rechthebbende van dat vischwater." 3. H. A. en J. A., beiden wonende te IJ., veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van veertien dagenmet bevel tot vernieti ging van den in beslag genomen zak, ge diend hebbende tot het plegen van het rais- drjjfter zake van „enkelen diefstal van te veld staand grastezamen en in vereeniging gepleegd." 4. D. M., wonende te J.; 5. P. d. V., wonende te 8., beiden veroordeeld tot eene geldboete van f3,00, bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van twee dagee ter zake van „het bevissch«n van eens anders vischwaterzonder voorzien te zjjn geweest van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechtheb bende vuu dat vischwater." 6. A. O., wonende te J-; en 7. D. v. B., wonende te L-, beiden veroordeeld ter zake van .het visschen zonder voorzien te zjjn geweest van eene daartoe betrekkelijke akte; en het bevisschen van eens anders vischwa ter zonder voorzien te zjjn geweest van een schrifteljjk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende van dat vischwa ter"; N#. 6 tot twee geldboeten, elk van f5,00, N*. 7 tot twee geldboeten, elk van f 10,00bjj beiden de geldboeten elk te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen; en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuig. 8. C. Z., wonende to S., veroordeeld tot eene geldboete van f7,50, bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van „het zich in kennelijken staat van dronkenschap beviitden op den openbaren weg 9. J. v. K., wonende te S., veroordeeld tot eene geldboete van f 5,00bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenter zake van „het als geleider van een door honden getrokken wagenzitten op dat voertuigbinnen de gemeente Schoon hoven." 10. H. v. d. S., wonende te U., veroor deeld tot eene geldboete van f 15,00by wanbetaling te vervangen door gevangeals- straf van vijf dagen; ter zake van „het be spannen van een voertuig met honden op eenen publieken weg binnen de provincie Utrechtonder de gemeente Benschop ge legen. 11. M. v. H., wonende te M., veroordeeld tot twee geldboetenelk van f 15,00bjj wanbetaling elk te vervangen door gevan genisstraf van vyf dagen en eene geldboete van f5,00, bjj wanbetaling te vervangen door yoroogoai—fawtf tm drio dagon tar zake van „het als gebruiker van eeif voer tuig bespannen mot een hondlangs eenen publieken weg binnen de provincie Utreoht, onder de gemeenten Willeskop en Hoenkoop gelegenniet vertoonen van het visum van de burgemeesters der gemeenten om aldaar met een dergelijk aangespannen voertuig te mogen rjjden; en het als geleider van een door honden getrokken voertuig zich plaat sen op dat voertuig op een openbaren weg binnen de provincie Utrecht." 12. L. V., wonende te K., veroordeeld tot eene geldboete van f 5,00bjj wanbe taling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenter zake van „het als ge leider van een trekdier op een grindweg liggende ten dienste van het algemeen en dienende tot hoofdverbinding tusschen de verschillende bebouwde gemeontekommen binnen de provincie Zuid-Holland, onder de gemeente Krimpen a/d Lek, dat trekdier niet onder voldoend toezicht stellen of be hoorlijk vastzetten." Zitting 1 Deo. 1882. t 1. F. V., wonende te U.; 2. J. 8., wo nende te W.; 3. A. 8., wonende te L.; 4. C. Z., wonende te 8., allen veroordeeld ter zake van „het zich in kenneljjken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg": 1—3 ieder tot eene geldboete van f7,50, bjj wanbetaling te vervangen door gevan genisstraf van drio dagen 4. tot eene geld boete van f 15,00bjj wanbetaling te ver vangen door gevangenisstrafvan zeven dagen. 5. M. B., W. P. V., H. N., P. v. Z., allen wonende te K.; P. d. H. en D. v. Z., beiden wonende te O., ieder veroordeeld tot eene geldboete van f 7,50bij wanbetaling te ver vangen door gevangenisstraf van drie dagen; ter zake van „het tezamen en in vereeniging maken van nachteljjk burengeruchtversto rende de rust der inwoners"; P. d. J., wo nende te K., van dat feit vrijgesproken. 6. M. V., J. B., J. V. en J. d. G., allen wonende te A., als 5. 7. L. B., wonende te P., veroordeeld tot vier geldboeten elk van f3,00bjj wanbe taling elk te vervangen door gevangenisstraf van twee dagenter zake van „het binnen de gemeente Schoonhoven ter markt bren gen van vier stukken boterdie elk niet een gewicht hadden van vijf hectogram." 8. L. v. D., wonende te L., veroordeeld tot oene geldboete van f 10,00, bjj wanbe taling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van „het als ge zaghebber van een vaartuig, geen stoom- of zeeschiponder zeil langs de rivier de Nieuwe Maas onder Krimpen a/d Lek ge legen niet tusschen zonsondergang en zons opgang voeren van een helder lichtende lan taarn zoodanigdat zy van alle zjjden goed zichtbaar is." 9. R. v. d. P., wonende te G.; 10. J. V., wonende te 8. In beide zaken werd de dagvaarding nietig verklaardals behelzende geen opgave van het feit. 11. H. v. H., wonende te J., veroordeeld tot twee geldboetenelk van f5,00, by wan betaling elk te vervangen door gevangenis straf van drie dagenmet verbeurdverkla ring van het gebezigd vischtnigbevel tot uitlevering of betaling van f 1,25subsi diair één dag gevangenisstraf; ter zake van „het visschenzonder voorzien te zyn ge weest van een daartoe betrekkelijke aote en het bevisschen van eens anders visch water zonder voorzien te zjjn geweest van een schrifteljjk bewjjs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende van dat vischwater." 12. P. D., wonende te J., veroordeeld tot twee geldboeten, elk van f5,00, by wanbe taling elk te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vischtuigter zake van „het visschen in verboden vischwater en het bevisschen enz. als 11." 13. L V., wonende to Z., veroordeeld tot eene geldboete van f 5,00bjj wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen ter zake van „het binnen de ge meente Krimpen a/d Lek bezigen van een hond als trekdierzonder dat dit dier voor zien was van een muilkorf, volgens het voorschrift van den Minister van Binnen landsche Zaken." 14. P. H., wonende te G., veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen; ter zake van het zich in kenneljjken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg bjj herhaling gepleegd." Gemengd Nieuws. In den avond isn Zondag jl. is te Hekendorp een moordaanslag gepleegd op den persoon van I). Niermeijer, klomp maker aldaar. De dader is zekere H. Amersfoort, schippersknecht, wonende te Zwammerdam, 24 jaar oud. De aanleiding hiertoe was: eene minnarjj die genoemde Amersfoort sedert 4 jaar had met de doch ter van genoemdon Niermeijer, die steeds tegen die verkeering was. Dit had reeds meer dan eens aanleiding gegeven tot on aangenaamheden en zoo ook Zondag, toen Amersfoort met zijn meisje wandelde, en Niermeijer tusschen hen in kwam loopen en Amersfoort woldra hy de keel greep, waarop deze laatste twee revolverschoten loste om hem bang te maken en vervolgens een derde schot dat Niermejjer in de zjjde trof. De kogel is uit het lichaam verwy- derd, zoodat er alle hoop is dat de ge kwetste wel weder zal genezen. De re volver is gevonden onder het bed van Amors- foorts moeder, terwijl hjj zelf is gearresteerd te Bodegraven in de boot, geboeid naar Gouda is gebracht en daarna gevankelyk naar Rotterdam is vervoerd. Naar men verneemt, zyn dezer dagen te Rotterdam ook een tweetal inwo ners van Breda gohoordmet betrekking tot de zaak van de millioenen-juffrouw. Te Gouda is Zaterdag oplich ting gepleegd bij den winkelier G. IJsel- stejjn. Een meid haalde op naam van den heer E. O. Cats aldaar twee wollen mutsen en twee cachenez. Bjj onderzoek bleekdat genoemde heer daartoe geen last had gege ven. De meidzijnde E. M., heeft bekend de oplichting te hebben gepleegd. De toevoer uit en naar het noorden en het zuiden van Sinterklaaspak ketten was Maandag-avond te Zwolle zóó groot, dat twee lokalen aan het station vol stonden en de beambten den geheelen nacht werk hadden. Ondei1 voorgeven als meester knecht te zjjn aangenomen, om het stati onsgebouw te Woerden te vergrooten, heeft een lang .mager persoon, van 30 k 40 jaren, zich bij eene weduwe aldaar op 27 November in den kost besteed. Den vol genden morgen is hjj, na van haar vyf gulden en een parapluie te hebben geleend, vertrokken in de richting van Bodegraven, zonder terug te keeren. Zaterdag-avond zjjn te De venter een man en vrouw, die voor het water uit hun benedenwoning naar boren gevlucht waren, en daar eenigo kolen had den medegenomen om zich te verwarmen, door den damp gestikt. Zjj werden den volgenden ochtend bewusteloos in hun le gerstede gevonden. Er werd dadeljjk ge neeskundige hulp ingeroepen, dooh de man is reeds overleden. Men heeft dezer dagen te Como (Italië) een schandelijk dievencomplot ontdekt. Het is gebleken, dat de „Lariana- maatschappjj", de eigenares der fraaie Btoombooten die op het meer Como varen, jaren lang door haar gezamenlijk personeel (gestolen is. Allen, van de kapiteins tot de kajuitsjongens, zjjn medeplichtig aan de diefstallen. Zy vormden een soort van broederschap, vervalschten kaartjes, boe ken enz. en kwamen maandeljjks bijeen om de winst te deelen. De stoomboot maatschappij bemerkte niets van die knoeie- rjjen, totdat onlangs een ontslagen hof- meoBter, wien zjjn vroegere makkers geen vorder aandeel in den roof wilden uitkee- ren, do zaak aangaf Byna al de schuldi gen zjjn reeds in hechtenis genomen. —Een treurig ongeluk meldt men uit Vught. Sedert' eenigen tijd-is men al daar druk aan het werk met het oprichten eener R. C. kerk. Dinsdag-middag waren de werklieden weder aan den arbeid gegaan, toen tegen half vier een stuk muur naar beneden viel en in zijn val ook de stelling meesleeptewaarop zich een groot aantal werklieden bevond. Allen vielen met muur en stelling naar beneden en werden onder het puin bedolven. Jammerkreten hoorde men allerwege. Een talrijke menige be- ijverde zich weldra om de ongelukkigen uit hun benarden toestand te reddenmaar voor velen daagde die hulp te laat op. Zes brave werklieden waren reeds overleden en vier anderen werden zwaar gekwetst. Heel Vüght is in droefheid gedompeld. In Engeland gaat men er ern stig aan denken naast het Suez-kanaal een tweede kanaal te graven om te kunnen voldoen aan de steeds toenemende eischen der drukke vaart. De heer De Lesseps is van meening, dat men het bestaande ka naal voldoende kan verbeteren door ver breeding van het vaarwater en van de dokken en wijkplaatsen. De Engelsche gouvernements-commissarissen echter willen een tweede kanaal. Komt er dit, dan zul len de schepen het eene kunnen gebruiken voor de heen-, 't andere voor de terugreis, zoodat er nooit schepen elkaar in het ka naal zullen behoeven te pas see ren. By de gemeenteraads-verkie- zing te Hei- en Boeicop op 11. Donderdag was een stembriefje van onwaarde in de bus, omdat het geen persoon aanwees, maar het volgende inl ïield „ik heb myn stem niet uitgebragt, omdat ik het niet goet en agt." Een milicien van het te Maas tricht in garnizoen liggende 2de regiment infanterie, die van het begin van de maand October spoorloos was verdwenen, is Vrijdag in de nabyheid van het Belgische dorp Lanaken teruggevonden. De arme drommel, die niet goed bjj het hoofd blijkt te zyn, heeft de garnizoensplaats welgedaan en vet verlaten en is, na eene afwe zigheid van 53 dagen, uitgeteerd en ver magerd teruggebracht. Hy heeft zjjne nach ten grootendeels in een hollen boom, in de bosschen te Pietershiene doorgebracht, zich grootendeels voedende met penen en knol len, die hy op het veld vond. Hy bevindt zich thans in de infirmerie, waar hjj met krachtige spyzen weder wordt opgeknapt. De reddingsboot van Callants- oog welke aldaar zee had gekozen ter red ding der equipage van de gestrand En gelsche stoomboot Strathmoreis op den terugtocht in de branding omgeslagen, waarbjj verscheidene menschen verdronken. Nader wordt omtrent deze ramp het vol gende gemeld. De bemanning van het ge strande schip had eerst hoop loor 't uit werpen van een deel der lading, bestaande uit katoenbalenen met behulp van een paar sleepbooten weder vlot te wordenen was daarmede den geheelen Zondag bezig. Toen dit echter niet gelukte, werd tegen het vallen van den avonddaar de zee steeds onstuimiger werdhet sein om assistentie gegeven. Met veel moeite be reikte de reddingsboot, door de hevige bran ding heen, het verongelukte schip. Halver wege op den terugweg sloeg de boot om. Al de opvarenden waren in het eerst on zichtbaar, daar zij onder de boot lagen. Enkelen slaagden or in zich aan en op de omgekeerde boot vast te klemmen, terwijl van het strand, waar men van de ramp getuige was, terstond een boei te water werd gelaten, om de in nood verkeerenden te helpen. Voor 9 der ongelukkigen kwam echter helaas 1 die hulp te laat; 3 Engel- schen, die van het gestrande schip waren afgehaald, en 6 manschappen der reddings boot vonden hun dood. Van de laatsten waren 2 inwoners van Petten en 4 van Callantsoog; allen laten gezinnen na. In Schotland en het noorden van Engeland hebben zware sneeuwstormen gewoed en heerscht nu strenge vorst. Ook in de Vereenigde Staten heeft men felle koudeen men voorspelt dat de winter er zeer streng zal zyn. Maandag stond de ther mometer in sommige plaatsen van New-York en Connecticut op 12" onder nul. De citadel van Scutari in Al banië is, volgens „l'Avenir militair," door den bliksem vernield. Deze is in het kruit huis geslagen en heeft een hevigen brand veroorzaakt. Het is niet de eerste maal, dat deze citadel door een dergelijke ramp getroffen wordt. Sedert 1850 werd zij reeds driemaal door vuur verwoest. De laatste brand vond plaats in December 1874, toen de bliksem eveneens in het kruitmagazijn sloeg, en wel langs den bliksemafleider. Deze bliksemafleider was zóó aangebracht, dat de electrioiteit, in stede van daardoor in den grond afgeleid te worden, recht streeks er door naar den kruitvoorraad ge voerd werd. De ontploffing was vreeseljjk. In het Fransche consulaat, ongeveer een kilometer van de citadel verwijderd, bleef geen glasruit heel. De muren der citadel stortten ineen en sleepten in hunnen val groote rotsblokken mede, die een aantal personen in de straten van den bazaar en in de aan den voet der citadel gelegen huizen doodden. Het getal slachtoffers is groot. Een flinke daad van een veel- belovenden acht-jarigen knaap wordt door de Fransche dagbladen verhaald. Te Thiais viel een vier-jarig meisje, dat met haar broertje aan het spelen was, in een put. De moeder, die er bij was, riep om hulp, maar er kwam niemand opdagen, en er moest spoedig gehandeld worden. Toen nam de acht-jarige knaap een kloek besluit hij maakte den ketting van den put los, ging in den emmer zitten, liet zich naar beneden zakken, greep zjjn zusje, zette haar in den emmer, en liet haar door zijn moeder naar boven halen, terwjjl hij zich, aan den wand van den put geklemd, boven water hield. Toen de kleine behouden was, het de moeder dén emmer voor de tweede maal neder, om den knaap op te halen. Maar toen hij halverwege boven was, gevoelde de arme, diep geschokte vrouw dat haar krachten bezweken, en dat zij den ketting zou moeten loslaten, en haar kind aan een wissen dood prijs geven. De knaap be merkte dat, en wist ook daarvoor raad. Hij riep haar toe, den ketting vast te ma ken, klauterde daarlangs naar boven, en lag weldra in de armen van zyn moeder. Ook in Hongarije heeft men van overstroomingen te lijden. Verscheidene Bpoorwegdijken zjjn' doorgebroken en het verkeer is op vele plaatsen gestremd. In Bohemen en elders is het evenzoo gesteld. In de overstroomde streken van Duitsch- land, Frankrjjk en België begint het water gelukkig te vallen. De schade is ontzag lijk groot, en het verlies van menschen- levens niet zoo gering als eerst gemoend werd. Te Bodenhoim o. a., waar 16 huizen instortten, zjjn 13 menschen verdronken. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 9 December. Door den Raad zijn de vol gende vaste commis8iën voor 1883 benoemd: Fabricagede heeren J. G. Doesburg (voorzitter), N. Kooiman en D. Brussen. Financiën en verzoekschriftende heeren C. Van Willenswaard C.Lz. (voorz.), Mr. D. Van Oosten 81ingeland en J. G. Does burg. Strafverordeningende heeren E. E. Denekamp en P. Greup. Verordeningen waarbij geen straf is bedreigdde heeren E E. Denekamp (voorz.), Mr. D. Van Oosten Slingeland en J. G. Doesbarg. Teeken- schoolde heeren N. Kooiman (voorz.), J. J. Lazonder en H. A. Boeck. Stem bureau de heeren E. E. Denekamp en H. A. Boeck. Door den Gemeenteraad is herbenoemd tot lid van het Burgerl. Arm bestuur de heer A. Kuylenburg Jz., en be noemd tot regent van het Gereformeerden Weeshuis de heer C. Van Gelderen Pz. Sedert eenigen tijd is in hot buskruit-magazyn op het exercitie-bastion eene hoeveelheid buskruit (wjj vernemen 2000 kilo) geborgen. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente achtten het, evenals andere ingezetenen die deswegen pogingen aanwendden, wensohelyk, dat zoo mogelyk dit buskruit, met het oog op eventuëele onheilen, werd verplaatst naar de forten te Honswijk of te Everdingen. Zy richtten zich te dier zake dd. 18 Oct. en 15 Nov. tot den Commissaris des Konings en ont vingen dd. 2 Dec. de volgende beslissing, welke aan den Gemeenteraad werd mede gedeeld. De Commissaris des Konings had het verzoek van Burg. en Wetb. in overwe ging gegeven aan den Minister van Oor log en deze deelt daaromtrent het vol gende mede: Te Schoonhoven is bus kruit opgelegd voor eventuëele ijsoprui- ming, tengevolge van een ten vorigen jare omtrent deze aangelegenheid gehouden over leg tusschen den hoofd-ingenieur Van Diesen en de kommandeerende officieren van de corpsen genietroepen en torpédisten. Naar aanleiding van de missive van den Com missaris des Konings heeft de Minister van Oorlog zich nu gewend tot den Minister van Waterstaat, H. en N., en dezen verzocht den hoofdingenieur Van Diesen uit te noo- digen opnieuw met genoemde officieren in overleg te treden, ton einde na te gaan of tegen de verplaatsing van dat buskruit be zwaar bestaat. In het rapport van genoemden hoofd ingenieur wordt thans voorgesteld: tot hoofd depot van buskruit voor jjsopruiming te be stemmen de magazijnen te Wierickerschans, zijnde deze dichter bij Schoonhoven dan de forten Honswjjk en Everdingen; te Schoonho ven de tegenwoordige hoeveelheid buskruit tot na dezen winter te laten blijven en daarna tot 500 kilogram te verminderen en over de wijze van verdeeling en de gelegenheid tot spoediger aanvoer bjj jjsopruiming den Kommandant der Instructie-Compagnie te Schoonhoven te hooren. De Min. v. O. meldtdat op laatstge noemd punt het gevoelen van bedoelden kommandant door hem is gevraagdhet welk hij later zal mededeelendoch dat uit den aard der zaak het te Schoonhoven voorhanden kruit nog voorloopig daar moet blijven. De Minister teekent echter hierbjj aan, dat bedoeld kruit is geborgen in een steenen buskruit-magazjjn voorzien van een bliksemafleider en dat dit magazijn is ge- Slaatst op het exercitie-bastiondat steeds oor een schildwacht wordt bewaakt. De Gemeenteraad heeft besloten voor loopig in deze beslissing te berusten. Aan den heer A. H. Van Ber gen te Heiligerlee is op zjjn verzoek door den gemeenteraad uitstel verleend tot 15 April 1883 voor de levering van het nieuwe uurwerk, dat in den grooten toren zal ge plaatst worden. Naar aanleiding van een daartoe door hem gedaan verzoek, is aan den heer A. Kaptein, concessionaris van den stoom-tramweg Gouda -Schoonhovendoor den gemeenteraad uitstel verleend tot 1 Januari 1883, voor de storting van het waarborgkapitaal in de gemeentekas. De gemeenteraad heeft het volgend besluit genomen: „De Raad der gemeente Schoonhoven, waardeerendo het onderwijs dat door mej. Schless aan de school le soort alhier gedurende meer dan 6 jaren word gegeven, waarvoor zij zoo uitnemend berekend is, en waarin de Raad haar niet gaarne zou missen, besluit: als blijk van waardeering hare jaarwedde met f25,- te verhoogen, in te gaan op 1 Jan. 1883." Een ingezeten dezer gemeente heeft Woensdag aan alle kinderen der Bewaarschool alhier groote St. Niklaas- poppen en prenten ten geschenke gegeven. Heden morgen te 8 uren toe kende de peilschaal alhief,3.22 M. Het water is dus in de laatste'wcht dagen al hier 1.16 M. gevallen. Het djjkleger is vertrokken. Ons wordt medegedeeld, dat het bericht omtrent het ongeluk met den postwagen der firma Jonkheid Co. in ons vorig nommer in zooverre onjuist is, dat er geen passagier in bejkusteloozen toe stand te Haastrecht is'achtergebleven. Door de Arr. Rechtbank te Rotterdam is J. A. v. d. g.slachter te Schoonhoven, beklaagd van zekeren G., een jongen van 12 jaar, welke hem sarde, met een slachtersmes aan den enkel ver wond te hebben, vrijgesproken. Jammen f4,80, Wolkammers f4,10, Roode f3,80, Poters f2,60 per Hectoliter. Eieren f5,00 per 100 stuks. Peren f8,00, appelen f7,OU Hennep Schil f 18 A 20, Bint f 16 A 18, Gelling f 18 per 50 kilo. Hennepzaad f8è9. 50 stuks vee aangevoerd. Vette koeien f290 a 300, kalf koeien f280 k 310, vaar- koeien f 170 200, kalfvaarzen f 150 k 180, guiste vaarzen f100 k 120, graskalveren f 50 a 60. Gouda, 7 Dec. Kaas. le qual. f29 k 32,50, 2e qual. f26 k 28, Noordholl. kaas f34,00 k 36,00. Aangevoerd 50 partjjen. Handel zeer vlug. Boter: goeboter f 1,40k 1,50, wei- dito f 1,20 k 1,30 per kilo. Vette varkens 26 k 29 ct. per half Mo. Biggen voor Engeland 20 k 23 ot. per half kilo. Magere biggen f 0,90 k 1,30 per week. Vette schapen f28 k 30. Nuchtere kalve ren f 9 k 16. Gorlncliem, 4 Dec. De aanvoer van vee was heden zeer klein te noemen, han del vlug, zoodat het aangevoerde voor hooire prijzen van de hand werd gezet. lste soort Kalf koeien f235 f325. 2e soort f 170 f 230. Kalfvaarzqp f 150 f 240. Melkkoeien f170 f230. Vare koeien f 140 - f 190. Hokkelingvaarzen f90 f130. Graskalveren f30 f60. Nuchtere kalveren f7 f 15. Vette var kens 23 - 27 ct. het J kilo. Goeboter f0 70 f0,83. Weiboter f0,60 f0,65. Eieren 11,75 f2,00 per 28 «tuk.. Rotterdam. I on 5 Deo. Aanger Spaar den, 1241 runderen, 138 vette en gras- kalveren, 6 nuchtere kalv., 462 schapen of lammeren, 374 varkens, 196 biggen en 3 bokken of geiten. Runderen: lste qnal. 90 ot., 2de qual. 72 ot., 3de qnal. 6* ot.; Kalveren: lste qnal. f 1,15, 2de qnal. f 0,95; Schapen 97 ot., alles per kilo. Weivarkeus 49 tot 60 ets. per kilo. Boter: lste qusl. f68, 2de qual. f64, I 3de qnal. f60; per 1 kilo 65 5 80 cta. Tarwe. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overm. f 8,75 k 9,50, middelbare f7,75 k 8,50, mindere en geringe f 6,75 k 7,60. Rogge. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche en Overm. f 6,50 k 6,80, dito mindere f5,60 k 6,40. Haver, f 3,80 k 4,30, mindere f 2,75 k 3,75. Paardenboonen. f7,20 k 7,50, mindere f6,40 k 7,10. Hennepzaad, f9,50 k 10,50. Bodegraven, 5 Deo. Op de weekmarkt word heden aangevoerd: Kaas, 59^ wa gens, tezamen 2473 stuks, wegende 12.213 kilo, prjjs le soort Goudsche f 28 k 31,50, 2e soort f24 k 27. Boter 13 halve kilo, prjjs 65 ct; handel vlug. niet dringend genoeg aanbevolen worden, zich dit zoo zeker vrerkendo trekmiddel, zender talmen aan te schaffen, to moer nog omdat do betaling, desverkiezendezeer gemakkelijk gemaakt wordt. Voor heeren geestelijken, die, ten opzichte van hunne betrekking of wegens te grooten afstand, de concerten etc. niet kannen by- wonenbereidt zulk een kunstwerk voort durend een heerlijk genot. Nog zjj er by opgemerkt dat de keur der stukken fijn doordacht is; de nieuwste zoowel als de interessante verschillende Opera's, Opere - ton, Dansen en Liederen zjjn u de Speel werken van Heller op de betooverendste wijze vereenigd. Hjj heeft de eer te zynleverancier van vele Hoven en hooggeplaatste personen en is bovendien met verschillende prijzen be kroond. Op de laatst gehouden tentoon stelling te Melbourne verwierf hij als spe cialiteit den ln prijs Diploma benevens Zilveren Medaille. De voor dezen winter voorgenomen premieverdeeling bestaande uit 100 speelwerken tot een bedrag van 20,000 francs zal zeker den verkoop be vorderen; ieder kooper zelfs van een kleinen speeldoos kan daardoor in het bezit geraken van oen groot werk; voor elke 25 francs ontvangt men een Premiebewys. Uitge breide geillustreerde prijslijsten benovens het plan van verloting worden op verlangen franco toegezonden. Het wordt iodereen aanbevolen, zelfs voor kleine Bpeeldoozen zich direct tot de fabriek te wenden, omdat zeer vele werken voor die van Heller verkocht worden, die het niet zijn. Alle werken van Heller zjjn van zijn naam voorzien, waarop men gelieve te letten. De firma Heller houdt geene depóts. dnyBitr vu J. Wurmhout, en P. Van de? Ree, gescheiden eohtgenoote van A. De Jong. Overleden: F. A. Van Ettinger, oud 4 maanden. F. Verheij, oud 3 weken. J. Verhoef, oud 6 weken. —0. Wjjnands, oud 14 dagen. Bevallen van eenen Zoon Mevrouw DE MAN 8CHEPP. Schoonhoven, 5 December 1882. EDUARD6GERARD BARTHOLOMEUS, Zoon van: E. G. B. VAN VOORST VAN BEEST en B. G. VAN VOORST VAN BEEST VAN KREGTEN. A meid e, 6 December 1882. Bevallen van eene Dochter H. VAN EERTEN SCHMIDT. Schoonhoven, 6 December 1882. Afloop van Pubiioke Verkooplngen van Onroerende Goederen. ♦—Openbare verkooping, gehou den den 5. December 1882 te Oudewater, ten overstaan van den Notaris C. A. Van Blaricum, van de oude R. K. Parochiekerk en Pastorie te Oudewator, aan de Oostzijde der Kapelstraat en het Heilig Leven, tot afbraak. Kooper de heer L. Van Dijk, te Laren, bij Hilversum, te zamen voor f 4325. Bij deze betuig ik, ook namens mjjne Kinderen, mijnen hartelijken dank voor de vele vriendschap en belangstelling, tydens de ziekte en bij het overlijden van mijn ge liefden Echtgenoot ondervonden. Wed. J. P. SPERNA WEILAND, geb. C. OOSTENRIJK. Schoonhoven, Deo. 1882. BEURSBERICHTEN. pC. 8 Deo. Nederl. Werk. Schuld. Dito dito 1878 1876. •'21 3 4 4 1 1876. 2 3 5 5 MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 6 Dec. Boter: le qual. 75 ct., 2de qual. 70 ct. per half kilo; kaas f 28k 32, vette varkens 24 k 26 ct., overloo- pers f6 a 8, schapen f30,00, lammeren f 14k 16, vette kalveren 26 a 28 ets. per half kilo, nuchtere dito f 8k 12 per stuk; aardappelen Kloingeel f5,00, Zeeuwsche Dito dito Dito dito Loten Rotterdam. Loten Amsterdam f 100. Spanje. Buitenl. Dito Dito Binnenl. Dito Portugal, Oblig. Rusl., Obl. Hope 1798. Dito 6e Serie. 1855. Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 Dito - 1866 k f 1000. 5 Dito I860 100 p. st. 4j Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1872. 5 Dito 1873. .5 Dito 1876. 4) Dito 1877. 6 Dito 1880. 4 Dito Pandbrieven. 100 Z. R. 5 Dito Aand. 1864 5pC. Rs. 100. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 Dito Feb-Aug. 6 Dito zilver Jan.-Juli. 5 Dito Apr.-Oct. 5 Dito Aand. 4pC. i. 250,1854. Dito 6pC. fl. 500,1860. Dito 6. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 5 Dito 1869 6 Egypte Oblig. 18764 Dito Spoorwegl. 1876. 5 N. Amerika Oblig. 1876 4S Dito 1877 4 Brazilië Oblig. 1865. 5 Dito 1868. 4) Peru Oblig. 1870 6 Dito 1872 5 Or. Buss. Spw. 5pC. aaudeel. Rubs. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 Dito Jelez—Orel Dito Kursk—Charkow. Dito Chark—Azow pd. st. 100. Dito Zuid-West Spoorw.-aand. Hong. Oblig. 1867. Dito Loten 1870. Zuid-IUl. Spoorw©* Oblig- Centraal-Pacific. Oblig. Theiss-loten. Antwerpsche loten. 1874. .3 Aand. loting Madrid. J Aand. Turkye met lot. 1870. 3 79jl 1021 102,', 101 llli 27,», 43j 25 53} 97} 76} 94} 93} 82} 74}} 83} 83} 75} 88} 65} 76} 126} 121} 64} 64} 64}} 100} 110} 143} 10} 11} 72,', 89 ii n 100} 100} 13} 10} 118} 82} 86* 86} 86 84} 55} 95 100} ■2 86} 92 95} 44} 12* RECLAME. Heller's Speelwerken worden jaarlijks om dezen tijd aangekon digd, om spoedig daarna als glaüBpunt op duizende kerstboomtafels de kostbaarste zaken te overstralen. Uit overtuiging roepen wij een ieder toe: Wat kan de man de vrouwde bruidegom de bruid, de vriend de vriendin geven dat schooner en meer welkom is? Hot vertegenwoordigt gelukkige uren, laebt en schertst door zijne spoedige op montering - verheft hart en gemoed door zijne ernstige wjjzen, verbant treurigheid eu melancholie, bet is het beste gezelschap van den eenzamen vriend, en bovenal voor den lijdende, den zieke en voor allen die aan de kamer geboeid zijn 1 in een woord een Speelwerk van Heller mag on zal in geen salon, aan geen ziekbed en bovendien in geene goede huishouding ontbreken. Voor heeren kasteleins conditoren als mede inrichtingen van eiken aard ia het een eenvoudige maar zokero aantrekking voor de gasten en klan-en om ze te boeien. Zooals ons door velen bevestigd wordt, zijn do ontvangsten van zulke etablisse menten gaandeweg verdubbeld; daarom kan i H. H. kasteleins en neringdoenden, die nog niet in het bezit van een speelwerk zyn, Vervolg der Nieuwstijdingen. ITen vervolge op het telegram, medegedeeld in de St-Ct. van 5 dezer, is door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië den 7den dezer nog het vol gende aan het Departement van Koloniën geseind: „Berichten uit Atjeh bevredigend. Bij laatste ontmoeting, waarby kapitein Botter sneuvqlde, verlies vijand zeer be langrijk. „XXVI Moekim in rust. „Radja Passangan door onze bondgenoo- ten, die door marine gesteund werden, ge heel teruggodrevenheuvelbentings Paleuh door zijn volk verlaten en daarna door onze bondgenooten geslecht." Uit Keulen kwamen in de eerste dagen der week berichten van val lend water, hetwelk in de laatste dagen door nieuwen was is gevolgd. De stand van bet water was aldus: 3 Deo. 7.42 M.— 4 Dec 6.92 M. 5 Dec. 6.46 M. 6 Dec. 6.50 M. 7 Dec. 6.67 M. 8 Dec. 6.71 M. Het classicaal bestuur van Harderwijk heeft een adres gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inhoudende verzoek, om, bij voor komende bespreking van post- en spoor wezen, het daarheen te willen leiden, dat, naar het voorbeeld van Engeland en elders, de dienst op Zon- en feestdagen in het belang van het dienstpersoneel in het bij zonder en van ons volk in het algemeen, zooveel mogelijk worde beperkt. De heer T. J. Jansen Schoon hoven predikant bij de Herv. gemeente te Woerdenherdacht gisteren-avond zijn 25- jarigen evangeliedienst in die gemeente. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Oosterhesselen door den heer H. Do Koning, c.nd. te Bo- degraven. ♦BENSCHOP, 7 Dec. Tot predikant naar deze gemeente is beroepen Da. W.A. Hou- bolt, te Westbroek c. a. ♦KRALINGEN8 Dec. In de afgeloopen week worden alhier aan de markt rerkooht 179 salmon. Prijs f 1,70 tot f2,10 per half kilo. ♦POLSBROEK, 8 Dec. Maandag-morgen, omstreeks half-vijf, werd de 77-jarige W. R-, die op eeno kelderkamer, verbonden aan de hofstede van den landbouwer W., woonde, dood in zjj&e woning gevonden. De onge lukkige grijsaard was gedeeltelijk verbrand en lag vóór zijn bed. Het vertrek was vol rook, de gordijnen van de bedstede stonden, toen men de woning binnendrong, in volle vlam. Ofschoon men moeielijk kan zeggen hoc zich alles heeft toegedragen, is een petroleumlampje weer de naaste aanleiding lüt_!"Din8dag-middag raakte de landbou wer J. B., van Willeskop, en twee zijner zoons met paard en rijtnig midden in de wetering. Op het hulpgeroep kwamen eon aantal menschen naar de plaats des onheils; een moedige viBscher uit eene andere gemeonte echter was het, die zich, met een touw in de hand, dat op den wal kant beetgehouden werd, tot driemaal toe in het water begaf en de zelfvoldoening mocht shaken do drie personen achtereen volgens te redden. Ofschoon de drenkelin gen vooral J. B., zelf blijkbaar veel gele den hadden konden zij laterdank zij de liefderijke verpleging in de woning van den landbouwer A. Van Zeiderenhunne reis voortzetten. - Donderdag gleed de dochter van den landbouwer Jobs. M. alhier van de stoop in do wetering. De moeder sprong er da- delijk bij in, maar kon hare dochter met redden. Beiden werden na eenigen tijd met veel moeite op het droge gebracht. Mochten wij, leden der Zangvereeniging Minerva", in het blad van Zondag j.l. eene hartelijke dankbetuiging ontvangen van onzen Voorzitter Dr. E. J. VAN DER MIJLE voor de eer, hem bij gelegenheid van zijn Zilvren Huwelijksfeest betoond, in verge lijking der vele verpliohtingen hem ver schuldigd, door deze brengen wij hem onzen innigen en oprechten dank voor den zoo hoogst genotvollen avond, ons bij die gelegenheid geschonken. De Leden dor Zangvereeniging „MINERVA". Groot-Ammérs, 8 Dec. 1882. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank te Rotterdam, dato 6 December 1882, ia PIET ER ROEM, Tapper, Slijter en Winke lier wonendo te Schoonhovenverklaard in STAAT VAN FAILLISSEMENT, inge gaan den 4en dierzelfde maand, en zijn daarin benoemd tot Regter-Commissaris de Edel Achtbare Heer Mr. A. H. VAN TIEN HOVEN, Regter in gemelde Itegtbank, en tot Curator de Ondergeteekende D. H. SNOEK, Candidaat-Notaris te Schoonhoven. Schoonhoven, 8 December 1882. De Curator voornoemd D. H. SNOEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Lopik zullen op Donderdag den 21sten December 1882, des voormiddags ten 10 uur, in het RAADHUIS te Lopik, aanbesteden: lo. De levering van GRINT, ge durende het jaar 1883, voor den Lopikschen Voordjjk en den Biezendijk. 2o. Het gewoon onderhoud van den Lopikschen Voordjjk, in 4 perceelen, over hetzelfde tijdvak. Informatiën zjjn te bekomen ter Secre- tario te Lopik en bij den Heer VAN DER VOORT te Jaarsveld. Zegt het voort. De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Woens dag 27 December 1882, des middags 12 ure, in de Stads-Herberg van A. J. VAN DEN BERGH te Schoonhoven, in het openbaar verkoopen: onder Bergambacht, in Bovenberg, aan den Huisweg, naast de Fransche kade. Kad. Sectie O, ns. 246 en 2580, groot 25 Aren, 34 Centiaren. Dadeljjk te aanvaarden. Nader onderrigt te bekomen ten kantore van den Notaris. Burgerlijke Stand. Gem. Sohoonhoven. 6 Van 1 tot 8 Deo. 1882. Geboren: Jan Cornelis, ouders H. C.Nayos en A. Bos. Johannes, ouders H. W. Smink en E. Van Asch. Hendrika Johanna, ouders H. J. Van Eerten en H. Schmidt. Johannes, moeder A. Lamoree. Hendrik Cbristiaan, ouders J. E. De Man en W. S. G. Schepp. Leonardus, ouders J. Van dón Bergh en M. De Lange. Ondertrouwd; G. Van den Bergh, we- om 1 Mei aanstaande te aanvaarden, een voor weinige jaren wwrin TAPPEBIJ (met Vergun.lng) staande onder de gemeente aan den Vllsterdlik, nabij do Kransehekade. Te bevragen bij den Notaris D, TEIJINCK te Schoonhoven. VOORHANDEN: Kantoor-Agenda's voor 1883, met ruimte voor iederen dag tot het maken van aan- teekeningen. Prijs 60 en 75 Cents. Alsmedo: Koopmans-, Kantoor- en Huishoudelijk dagelijkse li Zakboek, voor het jaar 1883. In linnen bandje met tasch. Prijs f 1. Boekhandel van S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. TUI S. W. N. van NOOTEN, Schoonhoven. 5 Cents per Boekdeel. - Catalogus gratis.

Schoonhovensche Courant | 1882 | | pagina 2