N°. 708. Zondag 7 Januari. 1883. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. n COÜRAFT. Een' onderwerp, dat In den laats ten tyd dikwerf aan de orde werd gesteld, han- leiding gaf tot uitvoerige besprekingen en van onderscheiden kanten werd bezien, zonder dat het tot dusver is mogen ge lukken een bevredigende oplossing van het vraagstuk te vinden, is de opleiding van handwerkslieden. Indien wy thans beproeven, enkele op merkingen over die zaak ten beste te geven, dan is het niet omdat wy meenen gevonden te hebben wat door zoovelen, meer rechtstreeks by de industriëele ont wikkeling van Nederland betrokken dan wy, tot dusver vergeefs is gezocht. Maar wy achten haar van zoo overwegend belang, vooral voor de welvaart van onze middelklassen in de naaste toekomst, dat elke bydrage om licht over de quaestie te verspreiden, haar waarde bezit. Een paar algemeene beschouwingen vooraf. Hetgeen wy thans bespreken betieft slechts een onderdeel van het groote vraag stuk van den arbeid, welks veelzijdigheid ten eenenmale wordt miskend door hen, rdie met een enkele grondstelling een ge heel nieuwe regeling meenen te kunnen ontwerpen. Het is, onzes inziens, niet mo- gelyk, een middel aan te wijzen waardoor de arbeidende klasse 'in haar geheel bé- voordeeld zou kunnen wordon, zelfs aange nomen, dat men het in u. e beschaafde landen over de toepassing van dat middel eens zou kunnen worden. En stelsels, in vroeger tyden aanbevolen, en die toen een betrekkelijke bruikbaarheid bezaten, zyn onder de gewijzigde hedendaagsche vormen volkomen onaannemelijk geworden. By den tegen wooidigen toestand onder scheiden we, by de werklieden in engeren zin, drie klassen, tusschen welke een be- Mp*' Tiangend verschil in behoeften bestaat. Van onderen af gerekend hebben we voor eerst: de sjouwerlieden of daglooners, menschen die aan geen geregelde bezig heden gewoon, of wel bij gebrek aan iets beters, eiken tijdehjken arbeid aanvaarden die hun wordt aangeboden. Op hen volgen de fabriekarbeiders, waarvan verreweg de groote meerderheid in dienst is van de groot-industrie. Zy oefenen een bepaald vak uit, dat evenwel niet veel tyd en be kwaamheid vorderde om aangeleerd te worden. De knaap of het meisje, dat op 12-jarigen leeftyd in de fabriek komt, vindt daar bezigheden die na weinige weken door hen evengoed worden verricht als wanneer zy er vele jaren aan geweest zjjn. Vandaar dan ook, dat de loonen, voor jeugdige werkkrachten besteed, daar hooger zyn dan by eenig ambacht. Op gelijke lijn kunnen we plaatsen de arbeiders op het land en de zoogenaamde polderwerkers, roet dat onderscheid, dat hun taak lichaams krachten vereischt die eerst by den vol wassene tot ontwikkeling zjjn gekomen. In hun jeugd hebben zy daarom werk zaamheden van anderen aard verricht, die evenmin veel tyd en zorg tot voorberei ding eischten. In deze beide klassen alzoo behoeft uit den aard der zaak van leerlingschap geen sprake te zyn. Het gewone lager onder wijs, zooals iedere stads- of dorpsschool kan Êeven, en waarby het zelfs raadzaam is et programma geen uitbreiding te doen ondergaan, is voor de kinderen uit die klassen voldoende. Dat wy dit niettemin als minimum eischen, geschiedt niet omdat zy arbeiders, maar omdat zy menschen zyn, en bet alzoo onmisbaar is, hun denk vermogen, edele gave Gods, niet in de kiem te doen verstikken. De redeneering van sommigen die beweren dat een sloot graver die niet lezen of scbryven kan, even bruikbaar is als een die dat wèl ge leerd beeft, laten wij geheel voor 't geen zy is, een miskenning van menschen- rechten. De derde en hoogste klasse in den ar beidenden stand wordt gevormd door de ambachtB- of handwerkslieden. Voor hen en voor hen alleen, bestaat het vraagstuk van het leerlingschap. Courant wordt geregeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franoo per post 'b rgk 0,80. Men kan gich «bonneeren bg alle Poetdirecteuren en Brievengaarder». tunrde, daar als leerling zyn eerste 'oorschoot had versleten. Om den achteruitgang van onze nijverheid, wat de ambachten betreft, te beteugelen, is in den laatsten tijd sterk aangedrongen op verbe teringen uitbreiding van het teek ononderwijs. Wij zulfen dat middel niet afkeuren: in tegendeel, niets is meer* in staat om oog en hand oefening en vastheid te geven. Maar we gelooven nietdat daarmede alles is gezegd. De werklieden van vóór twee, drie en vier honderd jaar leerden by zeld zame uitzondering teekenen; de practyk deed hun de vormen, de modellen aan de hand. Of wel, speciale kunstenaars lever den de ontwerpen, die de werkman met groote bekwaamheid tot in de geringste bijzonderheden keurig uitvoerde. Het ge- achiveerde dat we in de voortbrengselen van die dagen bewonderenkwam niet door den kunstzin, maar door de kunstvaardig heidvan den werkman. Hy kende zijn ge reedschap door en door, en was geheel meester van de stof die hy moest bearbeiden. Een ander middel, om in de bestaande leemte te voorzienzocht uien in de op richting van ambachtsscholen. "Wij hebben van die inrichtingen goede verwachting, maar kunnen over haar invloed op de nij verheid geen oordeel vellen, omdat de meeste een nog te kortstondig besta.ri hebben dan dat haar vruchten duidelyk in het oog zouden springen. Natuurlyk is het, dat thóoretische kennis daar het leeu wenaandeel moet krygenen daaraan is nu juist de behoefte niet het grootst. Het practische werk loopt daar hoofdzakelijk over verkleinde modellen -, een goede voor bereiding ongetwyfold, maar niet op de zelfde lyn te plaatsen met de vaardigheid die men op een wèl-ingerichte werkplaats onder behoorlijke leiding zou kunnen ver krijgen. if r wordt beweerdvan andere zyden weer tegengesproken ook, dat zy die zulke scholen bezoeken, dit meerendeels doen om later metraieranecni, upaniu..-, of teekenaar te worden. By de heerschende en valschemeeningen omtrent stands verheffing klinkt ons dat niet zoo geheel onwaarschijnlijk. Een schrede in de goede richting zouden we het noemenindien eens door een ver- eeniging van werkgevers in hetzelfde vak en m dezelfde gemeente een ernstige proef werd genomen met leerlingschap in de i werkplaats. De jongen die thans voor het eerst den winkel betreedt, wordt dikwijls geheel ver waarloosd. Hy is de boodschaplooperde duivelstoejager"de voetveeg van de knechts, die hem somujdslang niet malsch behandelen. Zoo bij horten en stooten moet hy ecnige naties van zyn vak zien te kry gen straksals hy de behandeling van een paar stukken gereedschap zoowat beet heeft, gaat hij naar een anderen baas die voor het oogenblik behoefte heeft aan werkkrachten en by wien hy zich natuurlyk voor be kwamer uitgeeft dan hij is. Dat hij langs dien weg nooit de hoogere trappen van geschiktheid zal bereikenbehoeft geen betoog. Stel eens: Zes timmermansbazen veree nigen zich voor de opleiding van een gelijk aantal leerlingen. By wien ze te plaatsen Komaan, de eerste twee jaren drie bij A. en drie by B.beiden hebben een flinken winkel, en hun meesterknecht is een ge schikt man. De werktyd der knapen wordt nu beperkt tot aanvankelyk zes uren per dag, onder verplichting om nog twee uren daags herhalings- of teekenonderwijs te ontvangen. Loon krijgen zij natuurlyk niet, maar ook geen leergeld wordt van hen ge- eischt. Alleen moeten zy of moeten hun ouders of voogden voor hen zich ver binden, dat zy, na drie jaren leerling te zyn geweest en by gebleken yver en aan leg nog drie jaren by een der werkgevers zullen blijven als knecht onder vooraf vast gestelde voorwaarden. Oudersdie dadelyk behoefte hebben aan den ünanciëelen steun hunner kinderen, zouden van zulk een gelegenheid niet kun nen profiteeren. Maar wanneer het leer lingschap goed werd geregeld, zou menige knaap, die thans het ambacht niet kiest omdat hy de krullejongensperiode niet aan durft, zich er aan wyden. Dan kregen we, een aanvankelijk kleine, zich later on getwijfeld aanmerkelijk uitbreidende kern van degel'yke, bekwame werklieden, die den roem onzer ambachtsnijverheid zouden herstellen/ De voorstelde proeve moet niet af stuiten op het bezwaar, dat de aldus ge vormde jongelieden later elders een goed heenkomen zouden zoeken. Vooreerst is dat volstrekt niet bewezenen al vare het zoo, het algemeen belang vordert eenige opoffering. Juist omdat we hier te doen hebben inet een bij uitstek practisch soci aal vraagstuk, is het de plicht van ieder, die belang stelt in en belang heeft bij den maatschappelyken vooruitgang, tot li n ge zonde oplossing mede te werken. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». Prjjs der Ad verten tiën: Tan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Ad verten tiënwaarvan de plaatsing S maal wordt opgegevenwordon slechts 1 maal in rekening gebraoht. De wyze, waarop het in vroegere eeuwen, hier en daar zelfs tot nabjj de revolutie van 89, onder de werking der gilden, ge regeld was, mogen we als algemeen bekend onderstellen. De voortreffelijkheid van een aantal meesterstukken van voormalige hand- werksnyverheid wordt, en zeker niet ten onrechte, daaraan toegeschreven, dat de jongelieden, alvorens als gezel op te treden, een zeker aantal jaren leerling waren ge weest, en dan niet aan zichzelven overge laten waren, maar onder vaste leiding de noodige geschiktheid voor hun vak ver wierven. Ook stond het hun niet vrjj, als een troep nomaden van den eenen baas naar den anderen, niet zelden van het eene vak naar het andere te zwerven waar zy zich aanmeldden hadden zy een blyvende plaats, en in de werkinrichtingen was het geen zeldzaamheid, dat de man die als eerste gezel den arbeid regelde en Een der meest bekende Fransche tijdge- nooton Léon Gam betteis iu den Oude jaarsnacht op Ville d' ATrol overleden. He den (Zaterdag) wordtzjjnlgVop staatskosten begraven. Dit zal mett plechtigheid geschieden. Het corps pjlJomathjuede gemeenteraad van Parijs en de algemeene raad der Seine waren voornemens haar en corps bij te wonen. De Grieksche gezant heeft opzettelijk last gekregen zijn koning bij de lijkstaatsie te vertegenwoordigen. Het geheele Parijsche garnizoen zal de laatste eer bewijzen aan den overledene. De Raad van State is bijeengeroepen t>mbij afwezigheid der Kamershet orediet te bepalen voor de kosten der begrafenis 20,000 fr. Een groote menigte meldde sioh bjj 'voortduring bij het sterfhuis aanter wijl talrijke telegrammen van de vreemde gouvernementen werden ontvangenhou dende betuiging van rouwbeklag. Leon Qambetta werd den 30sten October 1838 te Cahors geboren en was van Itali- aansche afkomst. Hij studeerde vlug, zoo dat hij zich reeds in 1859 als advocaat te Parjjs kon vestigen. Behalvo door een po litiek proces in 1862, vernam men in de eerste jaren weinig van hem, totdat op eens, in het begin van 1869, zjjn naam wereldbekend werd door zijne welsprekende verdediging van de aangeklaagden wegens het brengen van een huldo aan Bandin op den 2den December. Die vermaardheid bezorgde hem bij de eerstvolgende verkiezingen in 1869 een zetel in het Wetgevend Lichaam, waartoe hij zoowel te Parijs als te Marseille ge kozen werd als vertegenwoordiger der „ou- verzoonlijken". Als zoodanig wilde hjj ook geen genoegen nemen met de pogingen tot hervormingen, welke Napoleon in het begin van 1870 onder Emile Ollivier wilde in voeren. Hjj bleof oppositie voeren en trad na de omwenteling van 4 September als Minister van Binnenlandsche Zaken op in I het Voorloopige Republikeinscho Bewind. Na de insluiting van Parijs door de Duit- dood hjj (jeu gevaarlijken tocht per luchtballon, om te Tours en te Blois de verdere verdediging van het land te be sturen. Met onverzetteljjken jjver Bpande hij zijne krachten in om nieuwe legers te doen ontstaan, totdat hy, na de overgave van Parijs, zich genoodzaakt zag hot hoofd in den schoot te leggen en afstand te doen van zijn gezag. Onder het bestuur van Thiers lietGam- betta betrekkelijk weinig van zich hooren, doch na den coup-d'état van Mac-Mahon op 16 Mei 1877 trad hij weder als woord voerder van de oppositie op, en het succes der Republikoinsohe partij bij de verkie zingen van dat jaar was voor eon groot deel aan den invloed van zijn woord te danken. Bij de benoeming van Grévy tot Presi dent der Republiek, werd Gambetta tot Voorzitter der Kamer gekozen, welk ambt hij bleef vervullen tot aan zijne optrediu'g als Minister in het najaar van 1881. Dat Ministeriewaarop groote verwachtingen gevestigd waren, is echter, gelijk men weet, slechts van korten duur geweest. Na het mislukken zijner pogingen tot invoering van den Scrutin de lute (Gambetta's lieve lingsdenkbeeld) trad hy af en werd vervan gen door het Ministerie-Do Freycinet. In de laatste maanden van zijn leren steunde hij het kabinet-Duclero, hetwelk aan De Freycinet was opgevolgd. Door Z. M. is op verzoek eer vol ontslag verleend aan C. Hoogendijk Dzn., als dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Krimpenerwaard. Bij Z. M. besluit is aan J. C. De Graaf, op zijn verzoekmet ingang van 1 Januari 1883, eerv. ontslag verleend als notaris te Utreoht. Bij de herstemming voor oen lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict 's Gravouhage op 11. Dinsdag, zijn uitgebracht 1088 geldige stemmen. Gekozen Mr. Th. Borret met 659 stemmen Mr. Haakma van Roijeu had 529 stemmen. Ten behoeve der buitenge wone rivier-correspondentie zijn de tijdelijke rijks-telegraafkantoren te Asperen en Vrees wijk heropend. Bij het Departement van Kolo niën iB het navolgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch In- dië van 2 dezerontvangen Op 29 Dec. werd in Atjeh een transport door talrijke benden aangevallen. Van Atjeh- scho zijde gewaarschuwd, had de militaire kommandant afdoende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmachtigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 dooden in onze handen latende. Aan onze zijde sneuvelde 1 mindere militair en werden 22 mindere militairen en 2 dwang arbeiders gewond. De vervolging wordt voortgezet. Een agtntal belanghebbenden hebben nogmpals in een adres aan de Tweede Kamer aaugedrougen op het ge bruik, zooveel mogelijk, van gebakkon Bteenen in plaats van bazalt, voor de rjjks werken, speciaal voor do werken in het nieuwe Merwede-kanaal. De adressen aan den Minister van Waterstaat gezonden, om de bestekken voor den bouw der sluizen fo Vreeswijk en NigteveoUy in dier voege te wijzigen dat het gebruik van gebakken steenen wordt voorgeschreven, zijn onbe antwoord gebleven, waaruit adressanten af leiden, dat het verzoek door de regeering niet in gunstige overweging genomen is. Zij wenden zich nu tot de Kamer met het verzoek, afdoende maatregelen te nemen, opdat voor de nog te besteden werken aan het Merwede-kanaal geen bazalt worde voorgeschreven. Minstens 70.000 menBchen leven door de steenfabrieken, veenderijen, scheepvaart en aanverwante vakken. Adressanten achten het onverantwoordelijk, een zoo groot deel der bevolking, door gebakken steenen bij rijks werken te weren, arbeid te onthoudon en daardoor aan een onzekere toekomst bloot te stellen. Bovendien is bazalt duur der dan steen. Hit analysen, door een on partijdig deskundige opgemaakt uit de be stekken van de sluizen te Nigtevecht en Vreeswijk, blijkt, dat de kostendo prijs van een kub. meter metselwerk van steenen ongeveer f 1.60 goedkooper is, dan wan neer bazalt wordt aangewend. Op aanvraag der Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft de Minister van financien geantwoorddat het schrijven alleen van den naam op de plakzegels is voorgeschreven en dat mitsdien voor de vermelding van de dagteekening een stem pel kan worden gebezigdterwijl alle ge bruikelijke verkortingen van dagmaand en jaar geoorloofd zijn. Naar men meldt, heeft een der grootste bankiersfirma's te Amsterdam eenige dagen geleden den ontvanger der zegelrechten reeds doen sommeeren tot le vering van plakzegelsen hebben eenige andero bankiers aldaar thans bij deurwaar ders-exploot opnieuw tegen den plakzegel- nood geprotostoord en den Minister aanspra kelijk gesteld voor alle door hen te lijden nadeelen. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Zaterdag den koopprijs voor het pa leis op den Kneuterdijk te 's U»ge laten betalen. De zaak is daarmede afgedaan. In eeno vergadering van het departement Woerden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd Zaterdag aan den heer J. Van Velsen, hoofd der school te Waardor, voor 40jarige ambtsvervulling een zilveren medaille uitgereikt. Wederom is een Nutsspaar- bank opgehevennamelijk die te Schagen. Ook deze opheffing staat in verband met het bestaan der Rijkspostspaarbank. In de vorige week kwamen te Rotterdam weder zeven gevallen van pok ken voor. De pokken zijn thans ook te Charlois uitgebroken, in een huisgezin aan de Lagekade. Een volwassen meisje is er door aangetast.' - Tegen Derkje Vermeer, die voor het gereohtshof te Arnhem terecht staat, wegens opzettelijke vergiftiging Yan haar stiefkind, is eene levenslange gevan genisstraf geëischt. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht is veroordeeld: M. P., to Slie- drecht, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, tot 8 dagen cell, ge vangenisstraf. De Arrondissements-Reoh t- bank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den heer Wam- steeker, die tot een yerzekering van een bedrag van f1400, deel uitmakende van een vordoring, groot f68.000 op de be ruchte millioeneo-juffrouw Jannetje Struik, een arrost had gelegd op eenige haar toe- behoorende goederen, onder berusting van don heer Werker, eigenaar van het Bible- hotol. Nadat het gelegd beslag van waarde was verklaard, heeft de heer Werker ver klaring afgelegd nopens die goederen, en bleek daaruit dat daartoe o. a. behoorden een brandkast, een klok in den vorm van een bij, een zijden costuum en een paar handringeu, waarvan de bekende heer An thony Hooting eigenaar beweerde te zijn. De rechtbank heeft don heer'Werker, over eenkomstig zijn verklaring, veroordeeld om die goederen aan den hoor Wamsteeker af te goven, mits deze hom zijne kosten ver goede. Wederom zijn drie personen, die in de zaak der millioenen-juffrouw zijn betrokkenuit de voorloopige hechtenis ont slagen. Daartoe behoort do juffrouw Van Zutphen. De huiszoeking te Montfoort, in zake de millioenen-juffrouw, heeft niets opgeleverd. Men zocht de vermiste juweelen. Iu den toestand van den juwelier Consenheim, die zich zelveu van kant wilde makenis be terschap gekomen. Van Jannetje Struyk, de z. g. millioenen-juffrouwgeeft het „G. Politie- Nieuws" de volgende levensgeschiedenis. Jannetje Cornelia Struyk word den 25n Juli 1847 te Vuren bij Gorinchem geboren uit burger ouders, die echter in hun stand een zekere welvaart genoten. Zonder juist voor den dienstbaren stand te worden op geleid werden haar niet die zegeningen van het onderwjjs deelachtig, die wellicht voor vele dwaasheden hadden kunnen be- hoedónTtWHIg van khraktor, reeds als kind met eigenaardige gedachten bezield omtrent sommige zaken en toestanden, kon den ha^r een zekere juistheid en gevatheid niet ontzegd worden, eigenschappen waar van zijhelaasop treurige wijze later ruimsohoots gebruik heeft gemaakt. Een erfenis, naar men zegt van f 25.000, haar ten deel gevallen, zou de eerste aanleiding zijn geweest tot het roekeloos omgaan net en verkwisten van geld. Onder die omstandigheden werden haar meermalen huwelijksvoorstóllen gedaan doch Jannetje gevoelde voir geen der aan bidders sympathie. Jff Doch wat" gebeurde ernjOp zekeren dag te Gorinchem zijnde, ziet pij in de uitstal kast van den horlogemaker Antoon Hoetink eenige horloges, die zij mooi vindt. Zij gaat den winkel binnen, koopt voor een zeker bedrag, doch' heeft niet genoeg geld bij zich Dit is echter geen bezwaar; de galante horlogemaker vertrouwde haar. Zjj vertrok in het bezit van het gekochte, maar niet zooals zij gekomen wasde vrije beschikking over haar hart had zjj niet meer. Die galante horlogemaker had een overweldigenden indruk op haar gomaakt hij was zoo vriondelijk, zoo bereidwillig, kortom, dat was oen man zooals zij er een wenschte. De gekochte voorwerpen werdon spoedig betaald ten hnize van den horloge maker Hoetink werd een mandje champagne bezorgd en op zekeren avond waren Jan netje en Antoon, omgeven door vrienden en kennissen, rooht genoeglijk te zamen gekomen om een gezellig avondje te slijten. Toen was het, dat Jannetje den horloge maker Hoetink vroeg: „Of hij niet eens een paar dagen met haar de stad uit wilde?" aan welke zonderlinge uitnoodiging niet zoo gemakkelijk kon worden voldaan met het oog op de zaak doch ten slotte mocht Jannetje het geluk smakou met Hoetink een reisje te ondernemen. De uren, in eikaars bijzijn gesleten, wa ren allergenoeglijkst on in plaats van op winden, slingeruurwerken en passe-partouta, hoorde Hoetink van meer poëtische zaken gewagen en zag zich verplaatst in hettoo- verland der min. IntuBschen gingen de dagen zoo snel voorbij, dat, toon zij een oogenblik tot na denken kwamen, zij berekenden dat hun „Suoepreisje" reeds drio weken had ge duurd. Beiden durfden niet goed huiswaarts keeren on zoo geschiedde het d§t Jannetje en Antoon besloten bij elkaar te bljjvenom later ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand, ook hunne namen neer te schrijven in dat groote boek, waarin sommigen wenachten reeds tien jaren vroe ger te hebben getoekend, terwijl er anderen zijn, die wenschten er nooit mede te heb ben kennis gemaakt. Had Jannotje spoedig gezegevierd over Antoon, dien zij nu haren Antoon mocht noemen, haast werd er niet gemaakt om als man en vrouw den levensweg verder te vervolgen. Want de gebeurtenissen in het Bible Hótol, waar Jannetje f 1200 per week ver teerde on hetgeen verder volgde, deed de huwelijksvoltrekking verdagen. Iu dit hótel schonk zij het leven aan een pand harer liefde. Korten tijd had zij vertoefd in het Amstel- hótel, waar zij door de royaliteit harer fooien het bediendenperaoneel zoo voor zich in beslag nam, dat men haar beduidde dat ze kon heengaan. Thans logeert ze op staatskosten, waar de gasten geen fooien geven. Gedurende deze week haeft het water opnieuw een verbazende hoogte bereikt. Overal zijn de noodige voorzorgen genomen, doch ook thans veroorzaakt de hooge waterstand, vooral in Noord-Brabant en Limburg, ontzaglijke schade. Uit Grave mehSt men: Noordoostelijk Noord Brabant is gwheel onder water gezet. Te Katwijk staan 22 woningen tot de nokken onder water. Eon honderdtal inensohen zijn zonder dak. De ollende is groot. In de dorpen Lith en Lithoyen zijn een aantal gezinnen zonder huisvesting en dek. In overleg met 's Konings Commissaris in Noord-Brabant worden er door den plaat- selijken commandant te 's Bosch militaire tenten en dokens heengezonden. Uit Hintham vluchten de menschen naar 't hooger gelegen Berchom. Uit Oijen wordt gemeld: Door den vree- selyken zuidwesten storm van Woensdag nacht is er veoi afslag aan den dijk; ook hadden er opnieuw dijkverschuivingen aan de binnenzijde plaats. Er wordt druk go- werkt met planken, puin en steen om de zwakke punten te voorzien. De toestand is zeer zorgeljjk. Het binnenwater is ook zeer gewassen', zoodat velen de vluchjM naar den djjk hebben moeten nemen. W' Treurig luiden de bcfrichten uit don om' trek van Maastricht. Te Bunde is het halve dorp geïnundeerddit is ook nog hut geval mot de dorpen Lemmel, Heugom, Borgharen, Itteren enz. In Duitschlaud is de toestand, volgens

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1