De navolgende AFBRAAK, EEN HÏÏIS,, „CONCORDIA". tegen BRANDSCHADE ZUTPHEN, R.C. de BEDIJK Mzn. tegen BRANDSCHADE ZUTPHEN, Gemengd Nieuws. beürsberichten; ui Vervolg der Nieuwstijdingen. aan te besteden Timmer-, Smee-, Metsel-, Verw-, Teer- en Dek werk ADVERTENTIËN. ALTAAR, Te Koop of te Huur: Gouderak's Zangvereeniging Openbare Uitvoering, op Woensdag 24 Januari 1883, ATTENTIE. LAMMERT WILL A. VAN DER BAS, opgericht in 1845, STREEFKERK, Ch. M. HENNY, opgericht irt 1845. Grondkapitaai f 1.000.000,—. Reservefondsen - 290.745,93. K. C. de BRUIJN Mzn., Mr. TIMMERMAN, G. J. NAVES. Aangeboden KOST, INWONING vermisTT DRIE JONGE ZWANEN, ïn plaats van onder* leun.; boste harde on dersteen. Bjj lovoring dezor shorten zou alsdan uit don aard der zaak meer gelet moeten wordon op deugdzaamheiddan wel op kleur of «enigszins getrokken vormen zou dan ook van gemeentewege eene strengo keur moeten worden toegepast waardoor de mogelijkheid werd buitenge sloten, dat iets anders dan prima kwaliteit deugdzaamheid werd geleverd, zooals dit onder moor plaats vindt te 's Gravenhage, waar dezer dagen do levering van IJsel- ondorstoon (zijnde boBte harde ondersteen) word uitbesteed ad f 7,75 per mille. Thans wordt, naar het sohjjnt, moer acht gegeven op notten vorm en goede kleur, dan wel op deugdelijkheid. Do IJselsteen wordt echter bijna zonder uitzondering ver werkt op plaatsen, waar kantige vorm en fraaie kleur niet wordt opgemerkt, en waar werkohjk alleen deugdzaamheid wordt ver- eischt. Wanneer de gemeente wilde aanbesteden straatplavij en beste hardo onderateon, en zij zich in overleg met IjBelsteenfabriekan- ten oen alleszins deugdzaam en leverbaar monster wilde aanschaffen, waarnaar in het vervolg zou moeten worden geleverd, dan zou de Gemeente in aanleg niet noemens waard moer behoeven uit te betalen en de Gemeonte door den langoren duur harer werken finantiool zich zelf zeer bevoordeelen, en ondergeteekenden niet uitgesloten wor den van eene jaarlijks terugkeerende leve rantie, die zij op den hoogsten prijs stellen, en die zij thans vreezen door een ipisver- stand to zullen moeten' verliezen." 't Welk doende enz (was geteekend) P. Schelling Zoon, Ou derkerk a/d IJzel; F. Mijnlieff Az., Nieu- werkerk a/d IJzel; A. Mijnlieff Fz., Idem; L. F. Mijnlieff Az., Idem; J. Van Holst, Ouderkerk a/d IJsel; E. Hoogendijk Az., Nieuwerkerk a/d IJsel; F. De Lange Fz., Idem; E. Hoogendijk van Cappellen, Ouder kerk a/d IJsel; C. Hoogendijk Dz., Krimpen a/d IJsel; J. G. Weggeman Guldemont, Idem; W. Arij Van Capellen, Capelle a/d IJsel; F. Mijnlieff Jz., Krimpen a/d IJsel; G. W. Lans, Capelle a/d IJsel; Firma Jan Mijnlieff Fopz., Krimpen a/d IJsel; J. P. Hoeflake, Idem; C. M. Don Boer, Capelle a/d IJsel; Dirk Molonaar Zonen, IJsel- monde; K. J. Van Houweninge, Gouderak; A. C. Van Houweninge, Idem; Jacob J. Haverkamp (Firma F. A. Van Lange) Gouderak; J. C. Van Vliet Dz., Gouderak; Johs. Smits, Idem; Wed. P. Van Lango Idem; F. Van Lange Lz., Moordrecht; M. Rijkaart, Ouderkerk a/d IJsel; J. J. Van Houweninge, Gouderak; GebB.'t Hooft, Hendrik Ido Ambacht; Van Elk Jacobson, Idem; C. J. Vroege, Alblasserdam. De justitie te Dordrecht heeft zich wederom paar Gorinchem begeren en vandaar naar Vuren, ten einde nog nadere onderzoekingen in te stellen in verband met de zaak van Jannetje Struik. Uit de dezer dagen door den heer N. P. Jongkindt, notaris te Dordrecht, afgelegde rekening en verantwoording in zake den boedel van wijlen den notaris J. Schuyton Hzn., in Februari 1881 aldaar overleden, blijkt dat het passief bedraagt f 630.975,91( en het «ctief f 127.546,80*. Van -dit laatste bedrag gaan af voor piflr ferente Bchuldon en diverso andere uitgaven f 14.917,60*, zoodat ter verdeeling ondor de crediteuren overblijft f 112.629,20 of 17"b/,m pet. De vorige week kwamen te Rotterdam zeven gevallen van pokken voor, te Kralingen één, te Delfshaven drie, te Leiden twee en te Katwijk tweo. By Voorburg hooft Dinsdag ochtend eon spoorwegongeluk plaatsgehad, dat vree6eiyko gevolgen had kumion heb ben. Toen do trein van den Rhijnspoor- weg, ten 6 uur 25 min. uit Den Haag ver trokken en, te Voorburg stoppende, van laatstgenoemd station afreed, stond de spoor brug over de vliet open. Gelukkig had de trein geringe vaart. Locomotief en ten der stortten tussohen de beide hruggehoof- den en bleven even boven het water hangen. De machinist viel in het water, dook weer boven, greep zich aan een wiel enBlaagde er in zich mot een kneuzing van het been te redden. Do stoker hield zich, in spijt van den vreeselijken schok, staande en liet terstond stoom ontsnappen. Do tender bleef staan, maar de volgende goederenwagen werd verbrjjzeld door den schok tegen den volgenden wagen der eersto klasse, waar van de twee eerste compartimenten werden ingedrukt; daarin waren gelukkig geen passagierszij zouden anders zjjn vermorseld. In het derde compartiment zaten twee dames, die ten onderstboven werden gewor pen, doch weinig of geen letsel bekwamen. Al de overige reizigers ondergingen een vreeselijken schok, doch niemand werd ge wond, allen keerden te voet naar het station terug, van waar zy later de reis vervolgden. De oorzaak schijnt te zjjn dat de brug wachter en zijn knecht nog sliepentoen de eerste trein naderde, en dat de overi gens zoo actieve stationschef te Voorburg, onbegrjjpeRjkerwijze, het sein tot het vertrok heeft gegeven, zonder zich door middel van den telegraphischen sein toestel te overtui gen, dat de brug gesloten en de wachter op zijn post was. Reeds den volgenden dag reden alle treinen in beide richtingen roods weder over de brug. Deze inderdaad bewonde renswaardige opruiming van een zoo groot beletsel als den weg versperde, dankt men aan de gelukkige gedachte van den heer Verloop, die achtereenvolgens onder de in de brug hangende locomotief vlotten van dwarsliggers bracht, deze met rails belastte tot zij zonken, en zéé op elkaar gestapeld eindelyk oen vasten bodem vormden, die het gemakkelijk maakte de locomotief te lichten en in het spoor te brengen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat op 12 dezer voor de betrekking van poldermeester van den polder Rhenoy door de stemgerechtigden als candidaten op de voordracht zijn geplaatst, drio broe ders, nl. de hh. D. J. G. C., F. H. A. en G. Van Iterson, respectievelijk als le, 2e en 8e oandidaat. Bedankt voor het beroep naar Buitenpost door Ds. J. G. Verhoef te Bo degraven. GOUDA, 17 Jan. De heer Van Tricht, commissaris van politie alhier, deelt naar aanleiding van een, ook door ons opgeno men, bericht mode, dat er van zijn ver plaatsing geen sprake is en dat hij dus ook geen aanschrijving van den Min. van Justitie heeft ontvangen betreffende het huren, van oene woning. ♦GOUDA19 Jan. De Gemeenteraad bracht heden eene zoodanigo wijziging in do verordening van politie, dat Burg. en Woth. voortaan de bevoegdheid hebben het uit stellen van goederen op stoepen en in het algemeen buitengebouwen te verbieden. De Raad machtigde heden Burg. en Woth. een cursus in hot leven te roepen ter opleiding van onderwjjzers en onder- wyzerossen voor de hoofdonderwijzersacte. Vastgestold werd vervolgens een regle ment voor het Progymnasium, waarby het raadslid Mr. Kist voorsteldo de Kerstvaoantie en Paaschvacantie eenige dagen korter te maken, dan Burg. en Weth. hadden voor gesteld. Dit voorstel werd bestreden door Dr. Van Itereon en Mr. Van Bergon IJzen doorn, doch ten slotte aangenomen. Tot stads-omroeper werd benoemd I. O: Van der Bruggen. De Raad verleende eervol ontslag aan don heer A. L. Schmidt Jr., leeraar aan het Progymnasium. Gisteren-avbnd word in „Ons Genoe gen" .opgevoerd door het Nederlandsch Tooneel Justus Van Maurik's „Fijne Be schuiten". Hot liet niet na ook hier een prettigen indruk teweeg te brengen, en de komische kracht zoowel alB de byzondere tooneelkenniB van den Bchrijver dwongen ook hier bewondering af. Het spel was uitstekend. De zaal was buitengewoon vol. Zeer vele personen konden geen plaats vinden en moesten onverrichterzake ver trekken. GORINCHEM, 17 Jan. Zeer spoedig zullen door den heer De Leeuw te Amster dam, als gemachtigde van den heer P. Lan- geveld Pz., definitieve maatregelen worden genomen, ten einde alhier een waterleiding tot stand te brengen. ♦GORINCHEM, 18 Jan. Naar aanleiding van art. 4 der wet van 23 April 1879, is bij besluit van den Gemeenteraad alhier bepaald, dat de kosten der huwelyks-vol- trekkingen voortaan zullen zijn: op Zondag, f 50,—; op alle andere dagen, na 2 uren f 15,—, tusschen 12 en 2 uren f 10,— en vóór 12 uren f 7,50. Kosteloos kan de voltrekking geschieden deB Vrijdags ten 12* ure. Het woonhuis in de Kraansteeg alhier is 11. Maandag by publieke veiling ingezet voor f 1650. ALBLASSERDAM, 16 Jan. In de gis teren gehouden vergadering van den Raad der gemeente is besloten tot het aangaan eener geld leen ing van f 7000, tegen eene rente van hoogstens 4* pet., ter betaling van de pastorie der Hervormde gemeente, die tot een gemeentehuis zal ingericht wor den. Spoedig zal weder tot een leening besloten moeten worden, daar ook plannen zyn ingekomen tot verbouwing der bestaande openbare school. De begrooting, die juist goedgekeurd is, zal dus dit jaar nog wel eonige wijziging moeten ondergaan, daar waarschynlyk ook de tweede school in ge bruik zal genomen worden. Een verzoek van den kerkeraad der Herv. gemeente om de kermis, die in Juli valt, zoo niet af te schaffen dan toch in te krimpen, lokte nogal discussie uit. Over een voorstel tot inkrim ping werd nog niet gestemd; met 6 tegen 4 stemmen werd tot verjaging besloten. ♦AMEIDE, 19 Jan. De postbode B., van Meerkerk op Ameide, die zich op Nieuwjaarsdag wal veel „vergund" had, is 14 dagen in zjjn dienst geschorst. ♦AMMERSTOL, 19 Jan. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 68 winterzalmen, wegende van 1527 halve kilo'sprijs van f 1,55 tot f 1,70 per half kilo. ♦AMMERSTOL, 19 Jan. De mazelen zyn hier epidemisch. J der sohoolgaande kinderen zyn absent ARKEL, 15 Jan. Zondag werd de heer C. Woutman als predikant tot deze ge meente ingeleid door den heer W. Van Dam, predikant te Middelharnis, aan wien de consulent, Ds. De Pecker, predikant te Gorinchem, het werk der bevestiging be reidvaardig had afgestaan. De bevestiger had tot tekst 1 Cor. 916. Aan de hand- oplegging namen mot den bevestiger en den consulent de heeren Ds. Van Maanon van Dalem en Ds. Wanrooy van Nieuwland deel. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan zijn gemeente met eene rede naar Joh. 1 43a. Beide godsdienst oefeningen werden door een buitengewoon talrijke schare bijgewoond. ♦ttERG-AMBACHT, 17 Jan. Er bestaat veel waarschijnlijkheid dat binnenkort aan den Hem, onder deze gemeente, eene steen fabriek zal worden aangelegddoor de heeren J. Meijer c. s. te Schoonhoven is daartoe verlof aangevraagd. ♦BERKENWOUDE, 19 Jan. De leden der ijsclub alhier hebben besloten, zoo er van dezen winter geene golegonheid komt tot ijsvermaak, in den loop van dit jaar eenige volks vermakelijkheden te doen plaats hebben. ♦HAASTRECHT, 19 Jan. De Nuts- spaarbank heeft in het laatste halfjaar van 1882 ontvangen f 3145,08 on uitbetaald f 2568,42 Het nieuwe schoolgebouw is door de bevoegde autoriteiten opgenomen en zal nu spoedig in gebruik genomen worden. Het geheel is een sieraad voor de gemeente. ♦HOOG-BLOKLAND, 16 Jan. Tot on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school alhier is benoemd mej. Papenhuizen, in de plaats van mej.Woutman, die wegens vertrek naar elders voor deze betrekking bedankt had. Sedert 1 Januari is hier eene belas ting ingevoerd op de honden. Voor een hond van woelde zal f 3, voor oen waak hond f 1,50 en voor een werkhond f 0,50 belasting worden geheven. Voorts is bepaald, dat de waakhonden steeds en do werk honden niet aangespannen zijndezullen moeten vastliggen. ♦HOORNAAR, 18 Jan. In de laatBte 14 dagen is de prijs der kaas f 1 per 50 KG. gestegen. Het wringen is echter zoo good ais gedaan en de voorraad daardoor gering. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f 1.8 A f 29 en voor eenigszins zwaardore en meer belegen kaas tot f 30,50 per 50 KG. besteed. ♦JAARSVELD, 16 Jan. Ook in deze gemcento is door den raad besloten, om de kermis af te schaffen. Tot leden van het Bternb" voor do verkiezingen in dit. jaar zjjn benoemd do heeren L. A. V«n der Voort en J. F. De Gior en tot lunuo plaatsvervangers de hoeren J. Schep en T. Vormoulen. JUTFAAS j 17 Jan. By dé opening der inschrjjvingstüjetten voor de aanbeste ding eouer school met 6 localen, met over dekte speelplaats onderwyzorswouing en I toegangstraat, is (eblekon, dat 25 biljetten, I allen geldig, JVfera ingekomen en wol van C. Romeyn té Dtlft, voor f34.843; J. v. Sohaik te Utrecht, voor f 34.357J. Ren- sink te Culembtrg, voor f34.276; D. M. De Leur te Utrsoht, voor f 84.000; J. De Groot te IJBelstem, voor f33.950; A. O. Vink te Utrecht, voor f38.870; A. Keers te Hilversum, tooi f33.650; J. Bouwman te IJselstein, voor f38.064; G. J. v. Vloten te Utrecht, voor f32.889; W. J. Meilink te Schalkwyk, votr f32.300; J. De Vos te Utrecht, voor f32.229; J. Schouten te Vianen, voor f 31.199; J. A. du Moulin te Vianen, voor f31988; J. H. De Vos te" Utrecht, voor f31916; W. A. G. Jansen te Utrecht, voor f31.520; H. G. Fr ij link te Utrecht, voor' f31j|93; L. Struyckem te Gellicum, voor f 31k*F0E. M. Fr ij link te Utrecht, voor f90.895; J. Friedemau te Jutfaas, voor1 f30.730; K. Keers te Utrecht, voor f 30.499; D. Barneveld te Vreeswyk, voor f 80.440H. Stuiver te Lekkerkerk, voor f30.197; H. termeer te Utrecht, voor f29.540; A. J. v. Maaneu te Utrecht, voor f29.000 en L. D* Bont te Dreumel, voor f 28.585. Binnejk 8 dagen zal besloten wor den ,aan wie» ^aanbesteding is gegund.. ♦KRALINGE1Ï, 19 Jan. Inde afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 511 zalmen. Prijs f 1,65 tot fl,80 por half kilo. KRIMPEN a/d USEL, 17 Jan. Heden is alhier by don scheepsbouwmeester A. J. Otto met het beste gevolg te water gelaten de ijzeren lichter „Helena", groot p.m. 100 laBt, gebouwd voor rekening van den heer H. J. Meijer, te Rotterdam, en daarna is onmiddelljjk de kiel gelegd voor een paviljoen-boeierschuit, voor rekening van schipper J. Hens te Rotterdam. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, (Stormpolder) 20 Jan. Heden ii van de werf van C. Van der Giesseo net goed gevolg te water gelaten eon ijzer Ripschip, groot 280 Lasten, voor rekening van den heer P. Hirschmann te Winkel by Biebrjch. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren Ryn- zeilBchip voor rekening van don heer M. De Visser te Hooge Zwaluwe. ♦LEERDAM, 18 Jan. LI. Donderdag is hier door den Gemeenteraad besloten dat te beginnen met 1 Februari a. s. binnen deze gemeente herhaling»- onderwjjs zal ge geven worden. Al» hoofd voor de herha lingsschool werd benoemd de heer J. Fabries en als onderwijzer daaraan de heer J. P. Renardel de la Valette, beiden in dezelfde kwaliteit werkzaam aan de openbare school alhier. ♦LEKKERKERK, 19 Jan. In de ver gadering der afdeeling Krimponerwaard der Holl. maatschappij v. Landb. op 25 dezer, zal deheer L. Broekema, leeraar in de landbouw kunde aan de Rijkslandbouwschool te Wa- geningen, oene voordracht houde»«g) het ge bied van landbouw. Aan het Rijkstelegraaf kantoor alhier werden in 1882 behandeld: 2286 telegram men, verdeeld als volgt: Verzonden (bin- nenlandsch vorkeer) 1125 byzondere tele grammen, naar Belgie 8, Duitschland 8 en Frankrijk 1 telegram. Ontvangen (binnen- landsch verkoor),l regeerings-, 1001 bijzon- dero en 127 dienst-telegrammon, uit België 8, Duitschland 5, Frankryk 1 en Oosten- "jk -Hongarjje 1 telegram. In de gisteren gehouden leesverga- dering was als spreker opgetreden de heor Brink uit Rotterdam, die ten gehoore bracht eene populaire beschouwing over leervoor- stollingen. Bijdragen werden geleverd door den spreker, mej. S. Blankensteijn en de heeren Tom on Prillevitz. ♦LINSCHOTEN, 18 Jan. Door het bestuur der zangvereeniging „Nut en Ge noegen" alhier is in de vergadering van den 15en dezer besloten, dat de eerste openbare uitvoering zal plaats hebben op Dinsdag 30 Jan. a. s., onder de leiding van don heer I. H. Neu te Oudewater. Tus schen eenige zangnummers zullen onkele komische stukjes'met begeleiding van piano of orgel door de loden en anderen worden voorgedragen, terwijl het strykmuziekgezel- schap der vereeniging Euterpe" van Oude water dien avond hare medewerking hiertoe zal vorleenen. Hot programma belooft veel goeds. ♦LOPIK, 16 Jan. In den nacht van 12 op 13 dezer is in deze gemeente (te Lopi- kerkapel) eene woning met schuur door braud vernield. Een paard, een geit en 12 kippen kwamen in do vlammen om. Eenig inboedel werd gered. Alios was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. ♦MEERKERK, 19 Jan. Togen eenige personen, die op het ijs sterken drank ver kochten of kochten, is proces-verbaal op gemaakt, De gomeenteraad heeft besloten, dat het nieuwe schoollokaal op den 2u Febru ari a. s. in gebruik zal genomen worden. OUDERKERK a/d IJSEL, 17 Jan. Onder do ingelanden van den polder De Nesse alhier circuleert een adres aan het bestuur van dien polder, waarby verzocht wordt het stichten van oen stoomgemaal in de plaats van de bestaande watermolens, welke, zooals reeds jaron achtereen en dezen winter woer in het bijzonder gebleken is, niet in staat zyn den polder, wiens grondslag laag is, geregeld van het overtollige water te bevrijden. Ook de polder Kromme, Geer en Zyde, wolke hooger ligt en een flink windgemaal bezit, staat thans ook op vele plaatsen „blank". ♦VUREN EN DALEM, 18 Jan. Zater- dag jl. ontstond te Dalem brand in twee afzondorlijk staande hooimyten. Met ver eende kracht is het mogen gelukken om het vuur te blusschon, hoewel het hooi grootendoels beschadigd is. By tegenover- gesteldon en heviger wind zouden de ge volgen niet te overzien geweest zijn. Men verdiept zich in allerlei gissingen, de eene al onwaarschijnlijker dan de andere, omtront de oorzaak van dit ongeval. Van de 24862 gehouden schooltyden over 1882 werden aan de openbare school te Dalem 8910 verzuimd, waaronder wegenB veldarboid alleen 3234. ♦W1LLIGË-LANGERAK. Tot leden van hot stembureau voor de verkiezingen"in dit jaar zyn benoemd de heeren B. De Hoop on J. Eikelenboom on tot hunne plaats vervangers ahsheeren Jacob Vermeulen en C. De Vos. ♦WILLIGE-LANGERAKH19 Jan. Een aar, bruid en bruidegom, reed heden naar et rechthuis, om te 'trouwen natuurljjk; doch onderweg trof hen het volgend on geluk. Bij 't afrijden van den Lekdjjk begon het paard te steigeren en te slaan, ten gevolge waarvan het rytuig en allen, die er in zaten, te water gingen. Gelukkig bekwam echter niemand ernstige blesBuron met een nat pak en den schrik kwam hot jonge paar er af. Het rytuig was evenwel heel wat gehavend. VARIA. Te Bakkeveen zyn° dezer dejgen drie vossen geschoten, te Warmond twee otters en to Laren werden onlangs vier dassen in hunne holen betrapt en. afgemaakt. In 't aquarium te 'Berlyn bevindt zich eene ratelslang, die tegelijk eieren en jongen heeft geworpen en onder de merkwaardig- hodon van hetzelfde aquarium telt men thans ook eon walvischskelot, dat oene longte heeft van 21 meter en in den kop plaats voor niet minder dan 12 personen. Eeno koo van den landbouwer Rosingh te Exlo heeft acht kalveren ter wereld ge bracht, maarin vier keoren en sterk in do vermeerdering is ook eene armo vrouw in Posen, die in 't begin van '82 beviel van twee jongens en oen meisje en in Deo. 11. nog aan een drietal meisjes hot leven schonk. De eonden van J. Dekker te St. Maarten loggen reeds sedert 3 Januari eieren en nog vlugger is eeno kip van een landbouwer te Qosterland. Het beest wan- dolt nu al met negen kuikens rond. Van vroege ontwikkeling zijn ook de 15-jarige knapen te Brussel, die zulk eene harts tochtelijke genegenheid hadden opgevat voor een meisje van gelyken leeftijd, dat het dezer dagen tot oen tweegevecht met messen kwam. Dappere jongens vindt men ook in Den Haag. Eene menigte leerlingen zag men dezer dagen verzameld voor het gebouw der hoogere burgerschool. De leeraar, op wien de jongens het voorzien hadden, bleef binnen tot het beleg door de meer moedige dan geduldige knapen werd opgebroken. Men hoort tegenwoordig van vreemde dingen. Te Amsterdam is een soldaat aangehouden wegens bedelary; te Nijmegen zyn een paar „landsverdedigers" in de gevangenis gebracht omdat ze een landbouwer van eene groote som gelds hadden beroofd; maar 't meeat vreemde geval zag men dezer dagen te Assen, waar eenige jongedochters wegens dronkenschap en straatschenderij werden opgepakt. Vroolyker aanblik leverde echter de hard- rijderij op schaatsen door „Klein Thialf' te Heoronveen gehoudon. 108 Frieache jongens van 12 tot 16 jaar waren van do partij. Als 't kwik onder vriespunt gaat dalen, ryst de levenslust by de stoere man nen van 't Noorden. De oude „Leeuwarder- Ct." telde in een harer nummers 21, in 't volgende 43 aankondigingen van hard ry der ijen op schaatsen en „Thialf" te Hee renveen wenschte er een „op eene ronde baan van 500 M.in maniere van de wed rennen te Bussum." Ook de Amsterdam mers hebben zich op 't ijs kostelijk ver maakt. In 't Vondelpark eeno wemelende menigte van vlugge en niet-vlugge schaat senrijders en daar tusschen eene patrouü- leerende politie, gewapend met dreggen, 't Was niet overbodigin vier dagen tjjds namen in 't Park alleen 100 menschen een bad. „Een drenkeling! Of zjjn lyk!" hoorde men uit oen clubje van eon tien, twintigtal menschen, die mompelend on turende in de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam, al spoedig de aandacht trokken van een agent van politie. 'tWas avond. Daar aan de opporvlakte van het water Btak eene hand uit, zei men, en de agent, vol jjver, werpt zijn dreg uit. De spanning onder de menigte klimt en voor de oogen van het ontroerde volk verschijnteen handschoen. Te Haarlem is op droevige wijze de 96-jarige weduwe Schaap omgo- komen; te Beilen (Drente), vierde dezer dagen oene weduwe, mevrouw Bellaard Lormier, haar lOOsten verjaardag en in de buurtschap Hulshorst, onder Nunspeet, leeft Stjjntje Breedoweg, die 102 jaron telt. De AmerikaanBcho stad Milwaukee heeft een harer gewichtigsto personen door den dood verloren. De 23-jarige John Horzer stierf aan zijn dikte. De man woog dan ook niet minder dan 486 pond. Zyn te genvoeter kon men onlangs te Woenen zien. Een onderwijzer, door broodzorgen krank zinnig geworden, vond men op het veld, als een andere Nebucadnezar, gras otende.— Ook al van gebrok overleed dezer dagen eene vrouw te Brugge. Als bedelares leefde ze in kommervolle omstandigheden, meonde men, maar bjj haren dood bleek het, dat de oude by haar leven over een jaarljjksoh inkomen van 2500 gld. had te beschikken.— In onze hoofdstad hebben eenige invloed- ryke mannen getracht do bedelary te weren. Maar bij de bnrgery, met haar aloud zwak voor honden en bedelaars, vonden ze geen steun. Te Apeldoorn tracht eene coramissio 16 duizend gld. bijeen te krjjgen voor de stichting van een bad- en zweminrichting. Het oogenblik is niet bijzonder gelukkig ge kozen; voor de oprichting van een ijsclub zouden, in dezen tijd van 't jaar, de harten wellicht beter gestemd zijn.Te Meppel is onlangs een onderlingoassurantie-maatschap pij opgericht en Zwartsluis volgt thans dat voorbeeld. Een beetje concurrentie op dat gebied kan voor 't publiek niet anders dan voordeelig zjjn. De assurrautie voor Duitsch land to Gotha toch kcort over '82 eon dividend uit van 80 percent. Sprekend cjjferSprekendo cijtérs lovert ook do statistiek van hot aantal faillissementen in Engeland. In 't vorige jaar gingen meer dan 11 duizend personen of firma's op de flesch en dat was nog vooruitgang bij '81, toen er ruim 12 duizend failleerden. In de Nieuwe Wereld doet men aan die din gen op zijn Amerikaanschdat is in 't groot. Amerika kan zich beroemen op een gemiddold aantal faillissementen van 150 per week; in do oerBto week van de vorige maand haddeu or zelfB 190 pluats! Do stad Groningen ontvangt jaarlyks uan hu ren van gronden en landerjjen ruim 395 duizend gulden; de gasfabriek levert eeno jaarlijksche winst van 30 duizend gld. ou het vergunningsrecht brengt er 20 duizeua gld. op. En toch mengen de Groningers hun stem in deu algemeeuen klaagzang over den steeds klimmenden druk dor be lastingen.-— Te Bergen, in Nd.-Holland, verneemt men de zeldzamo Macht van te groote zuinigheid. De hopfdelyke omslag is er afgeschaft, maar op de openbare school ontbreekt ruimte voor dertig kindeten. De vroedschap van Parjjs hoeft een royaal besluit gekomen. Huro leden zullen oen jaarlijksohe vergoeding van 80 duizend gld. genieten. Beter dan zoo heel weinig. Voor 9 koeien werd dezer dagen een land bouwer te Annervoenscho Kanaal 2840 gld. geboden en een paardenliefhebber trachtte te vergeefs voor f 4000 den harddraver Willem 3 van den Brommer te Zjjpe mees ter te worden. Van Sara Bernhardt ver telt een Fransoh blad, dat zij echtscheiding heeft aangevraagd. Als 't waar is, is op Sara wel vaq toepassing wat Pierre Verron van de vrouwon in 't algemeen zegt: „Zy veranderen sneller van neigingen dan van handschoenen." „De liefde is toch een aardig ding", zei iémand; „toen ik pas trouwde, had ik myne vrouw van liefde wel kunnen opeten en nuheb ik spyt dat ik 't niet gedaan hebl" BEVOLKING. Bodegraven. De bevolking der gemeente bestond op 31 Dec. 1881 uit' 1630 m. en 1785 v., totaal 3415. In 1882 werden ge boren 65 m. 69 v., totaal 134 f eb vestigden zich in de gemeente 106 m. en 133 v. Over leden zijn 63 m. en 36 v., terwijl 110 m. on 138 v. de gemeente verlieten13 kinderen werden als levenloos geboren aangegeven. Er' hadden 23 huwolyltsvoltrekkingen plaats; Bevolking op 31 Doe. 1882: 4628 m. on 1813 totaal &UI. Haastrecht Op 31 Dec. 1881 bedroeg de „bevolking 1659 zielen. In 1882 werden ge boren 3o m. 40 v.; overleden 25 m. 27 in de gemeente gevestigd 41 m. 49 v.; ver trokken 68 m. 62 v. De bevolking op 31 Deo. 1882 was alzoo 1643 zielen. Er werden 13' huwelyken gesloten. leerdam. Geboren 78 m. 71 v., totaal 149 overleden 69 m. 44 v., totaal 113; levenloos aangegeven 8 m. 4 v., totaal 12onecht ge boren 5 m. 4 v., totaal 9getrouwd 30 paren ingekomen 128 m. 91 totaal 219; vertrok ken 175 m. 139 v., totaal 314. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1882 3627 zielen. Vlist. Op 31 Dec. 1881 bedroeg de be volking 428 zielen. In 1882 werden gebo ren 4 m. 7 v.; overleden 3 m. 4 v.; in de ge meente gevestigd 19 m. 14 v.; vertrokken 18 m. 12v. De bevolking op 31 Deo. 4882 was alzoo 435 zielen. Er werden 2 huwe lyken gesloten. Vuren. Over 1882 werden alhier geboren 32 m. 27 v., totaal 59 terwijl zich in de ge meente vestigden 32 m. 50 v., totaal 82; overleden 15 m. 12 v., totaal 27, ierwyl 57 m 79 v., totaal 136 de gemeente metter woon verlieten. De bevolking vermindorde duB met 8 m. 14 v., totaal 22 en bedroeg alzoo op 31 Dec. 1882 753 m. 683 v., totaal 1436. Aantal voltrokken huwelijken 15. Dezer dagen is te Leerdam oene vrouw uit den aanzienlyken stand overleden, wier zonderlinge leefwijze veel opspraak gaf. Twee dagen na haar over lijden werd z|j dood in haar bed gevonden. De dokter heeft sulks geconstateerd. In hare kamer en op andere plaatsen stonden tusschen veel vuil on rommel eenige man den en zakken met goud- en zilvergeld gevuld. Ofschoon zjj steeds in lompen ge kleed ging, wordt het vermogen dat zij nalaat op drio ton, zegge driemaal honderd duizend guldon geschat. Nauwelijks had het ijs de wa teren bedekt, of verschillendo ongelukken hadden plaats. Te Amsterdam is een knaapje door het ijs gezakt. Onmiddellyk onder de daarin vastgevroren balken ge dreven, kon slechts zjjn lijk worden ge vonden. Te Brunnepe (gem. Kampen) is Zaterdag-avond de 12-jarige zoon van den visscher P. Bakker door het ys gezakt en verdronken. Door een anderen knaap was hem 5 cent beloofd, wanneer hij diens pet van het jjs wilde halen, doch hij moest het met zijn leven boeten. Vier personen die zich met schaatsenrijden vermaakten op den Schootersingel te Haarlem zyn door het ys gezakt. Na veel moeite werden er drie gered, maar de vierde, zynde de wacht meester der huzaren v.d. 6., is verdronken.— Tusschen Oudendjjk en Avenhorn in Noord- Holland zjjn een paar waaghalzen door het ijs gezakt. Een hunner, 18 jaar ond, is verdronken. Te Zoutkamp zijn tvlreo per sonen door het ys gezakt en verdronken.— Aan de Snippeling bij Deventer is Zondag middag een jongen, die daar schaatsen reod, door het ijs gezakt en verdronken. Te Beets (Noord-Holl.), zakten twee mannen door het ys. De een werd gered, de andor zonk weg en verdronk. Bij Makkum in Friesland verdronk Zondag-namiddag een meisje, dat van Bolsward was gereden om hare ouders te bezoeken. - Op het Borgu- mormeer zakten Vrydag 4 meisjes door het ys, waarvan een 20 jaar oud, verdronk. Te Kollumersijl verdronk' donzelfden dag een 17-jarig jongeling. Een sterk sprekend voorbeeld, dat een schijnbaar levenloos opgehaald dren keling, bij doeltreffende en langdurig voort gezette behandeling, dikwijls nog in het leven kan worden teruggeroepen, werd dezer dagen te Helder gegeven. Een achttien-jarig meisjemet schaatsenrijden te water geraakt, werd voor dood opgehaald en in de woning van den sergeant Brokken gebracht. Deze, de conducteur der artil lerie De Winter, de sergeanten Schermer en Weezenbeek, de wachtmeester Ton, be nevens hunne echtgenooten, begonnen on middellijk, na eonige voorboreidende maat regelen, de kunstmatige ademhaling, vol gens do rolmethode van Marshal—Hal toe te passen. Onder verdere leiding van den heor Peltzor, oudofficier van gezondh. der le klasse, gelukto hot, na een inspannonden arbeid van anderhalf uur, de levensgeesten der drenkelinge weder op to wokken. De millioeneujuffrouw, die nu reods gedurondo moer dan anderhalf jaar tot do „publieke persoonlijkheden" behoort, heeft indertijd Montfoort mot een bezoek vereerd. Het was in hut laatst van de maand Juli 1881, dat A. Van Zutphon, een tim merman, die met werken zijn brood heoft, haar voor een paar dagen onder zijn nede rig dak herbergdeterwijl haar galant, Hootink, zjjn intrek nam in het logoment Hot goudon hoofd. Van hier uit werden in die dagen plei- JerriUon ondernomen naar de omliggende gemeenten, waarby steeds twee rijtuigen dienst deden; één voor de hoofdpersonen en één voor den bevrienden aanhang. De gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden aldaar werd, evenals de toen pas in gebruik genomen nieuwe openbare school, in oogenschouw genomen en hot onderw ysorspersoneel aan laatstgenoemde inriohting genoot de eer van door den ga lanten galant op manilla's te worden vergast, Met het geven van fooien stal de millioenenjuffrouw ook hier het hart van koetsiers en andero gedienstige geesten. De stalhouder zelf plaatste zich op den bok; wan( de fooi beliep twee rijksdaalders en zoo'n paar achterwie len gooit men maar zoo niet weg. Toen zij het logement in oogenschouw had ge nomen, waar haar trawant en aanstaande logeerde Xeen onderkomen had dat zich alhoewel 1. rang voor/Montfoortop niets dan op zindelijkheid en prompte bediening mag beroemen) gaf zjj 10 gulden voor fooi, en men had slechts even de paarden van haar rytuig vast te houden, oih zeker te zijn van zich een gulden^, itf dè band te zien gedrukt.' Yry algemeen stelde men zich in dien tjjd voor, dat eene zoo royale logée den gastheer geene windeieren aou leggen, maar ik geloof niet, dat Yan Zut- phen er veel by heeft opgestoken. Tijdens muur verblijf heeft hjj en zyn gezin er wel licht beter en goedkooper van goleefd dan andere dagen; 't kan zyn, dat een zjjner kinderen er een paar schoenen, misschien een volledig pak, rjjker door is geworden, iaar Van Zutphen is nog dezelfde Van Zu$- len van vroeger; heeft hij werk, dan heeft brood. Thans, nu de toen zoo kwistige dame achter slot en grendel zit, herinnert zich te Montfoort ieder wéér die scheevó figuur, waarmede niemand zioh zou hebben bemoeid, als zy minder met de rijksdaal ders had kunnen spelen. Ook hier schijnen vroege lenteboden te zijn. L.L Dinsdag, 16 Ja nuari, werd ons een levende, licht gele kapel vertoond, dien dag door een onzer stadge- nooten gevangen. Een verschrikkelijk onheil had Zaterdag te Berditschew in Rusland plaats. In een paardenspel van Costari werd eene voorstelling gegeven, welke door ongeveer 800, volgens sommigen 1200 personen werd bijgewoond. Het vyfde nommer was ver toond, eenige clowns maakten wat grappen, toen er een in 't renperk sprong met den kreet: Ogienl (brand!). Eerst geloofde het publiek dat dit eén grap was, iets dat bij ae aardigheden behoorde, en het lachte. Een oogenblik daarna vlogen drie stalmees ters binnen en riepen: „Gorze! Gorzel (Het brandt! Het brandt!) Gillen en kreten vulden nu de ruimte. De menschen sprongen vun de galerijen, en sommigen bleven met den kaften aan de spijkers hangen, zoodat zij iu de lucht bleven zweven; vaders en moeders grepen de kinderen en wierpen ze in vertwijfeling over de borstweringen in de met zand be strooide rijbaan, waar een dik tapyt was gespreid voor de vertooningen der clowns. Weldra sprongen ook de oudere lieden uit parterre en het amphitheater in de rijbaan, zoodat daar een kluwen van monsohon ont stond. De kinderen werden meest plat ge drukt, en verstikten eer de vlammen het gebouw zelf aantastten. Een tiental paar den, schuw geworden van de vlammen on het leven, renden onder den hoop, over de menschen, wild in 't rond. Binnen twintig minuten stond de tent in volle vlam. Red ding was onmogelijk voor wie er zich bin nen bevonden: zij verbrandden of verstik ten. En dat was meer dan de helft van het aantal toeschouwers. Bij den uitgang werdvolgens bericht van ooggetuig on om leven on dood gevochten. De sterksten redden zichde zwakkeren werden teruggeworpen in de vlam. Bij al het ongeluk kwam nogdat de brandspuit van Berditschew in het ijs zakte en eerst door 40 mau er uitgehaald kon worden. Ook was er door de vorst gebrek aan water, en moesten diepe gaten in do Berdiwiza worden gehakt om dit te krijgen. In hot eene be richt vindt men vermeld, dat or ruim 600, in het andere dat er 700 personen zijn om gekomen. Van de galerij is niemand gered. Den volgendeu dag telde men 430 verkoolde lijken en 80 zwaar gewondenen zeer velen waren toen nog vermist. Het schouwspel dat zich toen aanboodwas om het hart te doen breken. Men vond verscheidene per sonen, die onder de dooden hunne dierbare betrekkingen herkend haddenop dezen in onmacht uitgestrekt liggen. De oorzaak van den brand wordt aldus opgegeveneen bediendebelast met ont stoken van licht in den stalwas bezig met het vullen van een olielamphij brandde zich de handen in den schrik of ten gevolge der pijn alle tegenwoordigheid van geest verliezende wierp hjj de lamp in het stroo niet ver van een vat petroleum, van zich af. De vlammen grepen nu dadelijk met eene ontzettende Bnelheid om zioh heen. Allen drongen naar één uitganger was we1 eene reservedeurdoch deze was dicht gespijkerd en in de verbijsteringdie allen had aangegrependacht niemand er aan de reservodeur open te slaan. Later meldt menDe directeuren van het paardenspel zijn gearresteerd, omdat zij twee der uitgangen hadden doen dichtspijkeren op grond dat het te veel tochtte. Toen deze deuren werden geopend vielen ongeveer 50 staande lijken in één hoop op den grond. Van de dooden zijn een derde ongeveer Joden. Van velen zijn de lijken onherkenbaar. ter stede eene inteekenlyst circuleeren voor eene soirée déclamatoire et musicale, te geven door de heeren N. O. Van der Vegt (déclamatiej, Th. B. van Dordmon^ (piano), J. R. Bekkor (viool) en eenige andere hooren uit Utrecht. Men verzoekt ons hierop de aandacht te vestigen en die intee kenlyst in de sandaoht onzer stadgenooten aan te bevelen. Wij doen dat met eenig vertrouwen, omdat wij een nommer der Stichtsche Courant vóór ons hebben liggen, waarin eene dergelijke soirée, door deze heeren te Utrecht gegeven, zeer wordt ge roemd. Naar aanleiding van de vree- Bolijko buskruit-ontploffing te Muiden op gis teren-morgen (waarvan men in dit nummer der courant een uitvoerig bericht i(indt), mag zeker de wensch worden uitgesproken, dat aan de toezegging der Regeering, om de 2000 kilo buskruit, die alhier geborgen zijn, naAr een der forten te verplaatsen, zoo spoedig mogelyk worde gevolg gegeven. pC. 19 Jan. Nederl. Werk. Schuld. Dito dito Dito dito Dito dito 1878 Loten Rotterdam. Loten Amsterdam f 1Ó0. Spanje. Buitenl. Dito 1876. 2 Dito Binnenl. .1 Portugal, Oblig. .3 Rusl., Obl. Hope 1798. 5 Dito 6e Serie. 1855. 5 Dito Obligatiel. 1864 f1000. 5 Dito 1866 k f 1000. 5 Dito 1860 100 p. at. 4( Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito 1875. 4J Dito 1877. 5 Dito 1880. 4 Dito Pandbrieven. 100 Z. R. 5 Dito Aand. 1864 5pC. Rb. 100. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 6 •2* 3 4 .'4 3 3 1 Dito Dito zilver Jan.-Juli. 5 Apr.-Oct. 5 Dito Aand. 4pC. fi. 250, 1854. Dito Dito 5pC.fl. 500,1860. fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Soh. 1865 5 Egypte Oblig. 18764 N. Amerika Oblig. 1876 4J Dito 1877 4 Dito 1863. 4J Peru Oblig. 1870 6 Dito 1872 5 Gr. Russ. Spw. 5pC. aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis k f 1000. 5 Dito Jelez-—Orel5 Dito Kursk—Charkow. 5 Dito Chark—Azowpd. st. 100. 5 Dito Zuid-West Spoorw.-aand. 5 •66 791 102 J 102 101Ï 110 251 43* 24 52[| 971 76{' 95* 94* 82( 74* 82 r« 821 75| 88*1 65* 77 124* 122* 64* 65/, 641* 100* 110 142} Hl 70* 112 118 99 15* 120* 81* 86* 86* 84* 83* 57/, STAJDSN1EU WS. Schoonhoven, 26 Januari. Het Fransohe spreekwoord „Les absents ont tort" kwam ons in de gedachte bij de uitvoering dor zangvereeni ging „Caecilia", onder leiding van den heer Akkerhuijseergister-avond in het lokaal Van ZeBBen gegeven. Een 13tal nom- mers, zoowel voor zang als voor viool en piano, werd ten gehooró gebracht op eene wijzedie deed verlangen dat meerdere onzer stadgenooten bij deze uitvoering wa ren tegenwoordig geweest. De zangver eeniging „Caecilia" verdient naar ons voor komt aller waardooring, vooral nu zij voort- durond blijk geeft, dat het haar noch aan uitnemende krachtennoch aan ijverige toewjjding ontbreekt. Moge zij hot publiek nog menigen genotvollen avond verschaffen ♦—Binnen oenige dagen zal Ijier Gisteren-morgen is door eene tot dusver nog onbekende oorzaak eene ontploffing ontstaan op het terrein der kruitfabriek, welke op ongeveer tien minu ten afstands van Muiden is gelegen. De fabriek is genaamd „De Krijgsman" en staat onder directie van den heer J. J. Bredius, te Amsterdam. De eerste schok, weldra door een drietal lichteren gevolgd, was ontzettend, zoodat al wat in Muiden was zich in de eerste ontsteltenis door de vlucht uit de stad poogde te redden, daar de pannen van de daken vlogen, glasruiten aan scherven door de lucht werden geslingerd, de vensters uit de hengsels werden gelicht enz. Do fabriek zelf en al de gebouwen in den onmidde- lijken omtrek bieden een ontzaglijk tooneel van verwoesting aam Niet slechts de ge bouwen zijn geheel vernield, van dak be roofd en de muren gescheurd, maar ook de houten loodsen zijn te splinter geslagen, gansche vakken kreupelhout zien er uit alsof het geboomte met geweld door een woeste hand was omgehakt, en ook zwaar dere boomen lagen door den schok ontwor teld. Het centrum der verwoesting is de stoomstoof, waar men dan ook vermoedt dat de eerste oorzaak der ontploffing moet gezocht worden. Daar ook heeft men de meeste lijken of gekwetste lichamen van slachtoffers der ramp gevonden. Een twintigtal arbeiders, meest allen hoofden van huisgezinnen, waren op het oogenblik der ontploffing op de fabriek aan het werk, daarvan hebbon Blechts en kelen zich door een overhaaste vlucht kun nen redden, en wonderlijk genoeg is do portier, die zich in de stoomBtoof bevond en toen hij den slag hoorde in een hoek kroop, hoewel hij een lydelijk toeschouwer van het tooneel der vernieling bleef, geheel ongedeerd geblqyen. Men vreest* dat by het onheil een 10 k 12 tel menschen zijn omgekomen. ,Op ver schillende plaatsen vond men afgescheurde ledematen. Een zestal menschen lagen bij het samenstellen van dit bericht nog onder de puinhoopen. De eerste indruk dien de schok in gansch Muiden teweeg bracht was ontzettend. Velen dachten aan eone aardbeving. Allen dat de laatste dag was aangebroken! want niet slechts dat de grond dreunde en de muren waggelden, de deuren en vonsterB uit hunne hengsels geraaktenmeubelen van hunne plaats werden gezetgroote spiegelruiten in stukken sprongen, en eon regen van dakpannen en steonen als 't ware de lucht verduisterde, maar ook de vaart trad buiten hare oevers en Bpatte haar drabbig schuim tegen do huizen. Toen de eersto ontzetting week en men eenigszins tot bezinning kwam, begon ieder om de zijnen te denken, en roerend waren de tooneelen vun droefheid met vreugde tranen vermengd, die men alom aantrof, want geen pen beBchrjjft met nauwkeurig heid hoo mon te rnoedo was zich zoo eens klaps uit eone omgeving van vreedzame rust in eenJ tooneel van wanorde en ver woesting verplaatst te zien. Het ergste was dit iu do woningen der tot de fabriek bohoorende werklieden, die er aan grensden. Daar bleef letterlijk geen stuk op zijn plaa|s of heel, en ook oen viertal runderen en een paar geiten lieten in den stal door den Bchok of het neerval lend puin het leven. Blechts een enkele dezer laatsten bleef ongedeerd. Te Naarden, waar de schok niet alleen gehoord maar ook gevoeld werd en ook menige glasruit kostte, was do militairo bo- zetting, onder loidingf van haren wakkeren commandant, aanstonds goreod om zioh naar het tooneel des onheils te spoodo'n, en wel dra waren een 200-tal militairen, de brand spuiten achter zich aan sleepondo, naar Muiden op weg, waar hunne zoo noodigo diensten zeer gewaardeerd worden. Zij wa ren het, die door hunne tegenwoordigheid van geest grooter„ rampen voorkwamen, want een 200-tal bakken, elk met 30 kilo kruit gevuld, werden van uit eene gevaar lijke plaats, terwijl de brand in de nabij heid woedde, door hen in een sloot geworpen. Uit allo plaatsen in den omtrok kwamen in den loop vaq den dag berichten van de ^groote verwoestingen, door de ontploffingen teweeggebracht a *In Muiden, geljjkwij boven reeds mejd- den. is zelfs geen glasruit heel en geen schoorsteen staande gebleven, muren en daken zjjn gescheurd en ingestort. Of schoon de ramp voor die plaats nog'niet te overzien is, kan de plaats veilig een halve ruïne genoemd wOfdeil. Hoewel door de doeltreffende genomen maatregelen die vrees wellicht wat voorbarig is, is men altijd nog in angBt dat meerder kruit aan wezige is, waar echter de noodige voorzorgs maatregelen genomen zjjn. Ook in het een half uur verwijderdo Weesp zijn scfioorsteenen, daken en ruiten bjj honderdtallen vernield. Te Abcoude, NigtcvegtBaambrugge, NaardenBussum en vele andere plaatsen in den omtrekis door ifc drie achtereen volgende dreunende Blagen mede veel ge havend. Huizen stonden te schudden. Te Hilversum een afstand van 14 kilo meter hemelsbreedte werden de Blagen ge hoord even vóór het vertrek van den trein. De eerste slag gaf den indruk van het ver zetten van zware kiBtende onmiddellijk daarop volgende twee gaven terstond den indruk van een groote ontploffing en doof den op hetzelfde oogenblik alle lichten uit. Toén de trein Weesp bereikte was daar het gebeurde bekend. Tal van reizigors verlieten den treinom zich naar het too neel vau de r»mp te spoeden* Uit alle oorden trouwens zjjn duizenden naar Muiden gestroomd. De drie slagen hebben in velo wjjken van Amsterdameen afstand van 12 kilometer— groote ontsteltenis veroorzaakt. In de buurt van de Muiderpoortaan de Amsteloovers zelfs aan den Overtoom liepen de bewoners vol schrik de huizen uit; huizen dreunden en vele glasruiten sprongen. De gedachte aan eene aardbeving was algemeentotdat al spoedig door conducteurs en reizigers van den Gooischen stoomtram de eerste berich ten van het gebeurde de stad bereikten. De stoomtramdie betrekkelijk kort voor de ramp de nahjj de vaart gelegen fabriek voorbijgereden washeef* geen hinder van den schok ondervonden. Niettemin was de schok zóó hevig dat het water uit de vaart opgezweept werd en tegen den tram sloeg. Tot dusver ontbreken helaas nog berich ten omtrent het lot van onkelen der perso nen, op het terrein van de fabriek aanwezig, daar men bjj het wegruimen der puinhoopen voorzichtigheid in acht moest nemen en dus alle vermisten nog niet tè voorschijn vfaren gebracht. Men gaat echter steeds onver moeid voort. Ook uit Amsterdam was het goheele garnizoen ongewapend ter hulpe gesneld, en behalve de Burgemeester van Muiden, de Procureur-Generaal bij het Gerechtshof in Noord-Holland, de Officier van Justitie, waren ook de Hoofdcommissaris van Po litie en de Directeur der Brandweer van Ara sterdam, op de plaats des onheils aanwezig. Dé thans zoo geteisterde stad Muiden, een zeer oude plaats, telt 1740 inwoners. Het vlak er bij gelegen beroemde Muider- slot zal, gelijk te vreezen is, medo zeer veel geleden hebben. Het vernielde was, naar wij vernemen, niet teeen brandschade verzekerd. (JV. e. d. D.y Het onheil is gebeurd in den schafttijd, en dus waren er maar weinig werklieden van de 60 tegenwoordig. In het Muiderslot is geen ruit heel; do spanningen en kozjjnen zijn vernield. Tot de stukgeslagen werkplaatsen der kruitfabriek bohooreu ook do glanshuizen, waarin ziph niet minder dan tienduizend kilo kruit bevonden, terwijl in eono der droogkamers 180 bakken en in een andere honderd *bakken zich bevonden, iedere bak Wlersma te Maria Hoorebeeke (Oost-Vlaan deren, België), die zich berejd heeft ver klaard, na bekomen approbatie der hoogere besturen eu na gunstig afgologd colloquium doctum, naar deze gemeente over te komen. ♦BLE8KENSGRAAF, 19 Jan. Heden avond werd in de Vergadering van het departement „Sliedrecht" dor Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de gouden me daille der Maatschappij op plechtige wyzè uitgereikt aap den heer J, F. Heiligers, die in November LI. mocht herdenken dat hjj vyftig jaren als hoofdonderwyter alhier was werkzaam gewees't, by welke gelegen- hoid genoemde medaille, bij monde van Dr. Langeveld, hem werd toegozegd. Door de goede zorgen van het depart. Sliedrecht werd de heer Heiligers per rjjtuig aan zijne woning afgehaald en des avonds weer teruggebracht. GOUDÉRAK, 12 Jan. Alhier is beroe pen Ds. Houbolt te Westbfoek. LEXMOND, 17 Jan. Op de oude zalm- visscherij werden heden nacht in' een paar uren, zes prachtige zalmen gevangen. Een heerlyk buitenkansje voor de visschers, die tot heden zulk een slechten winter hadden. OÜDEWATER17 Jan. Heden avond had alhier eene gecombineerdo vergadering plaatl van do CommissiÖnonlangs door het departement van 't „Nut" en door de rede rijkerskamer „Borger" benoemdom maat regelen te treffenten einde het in den loop van dit jaar gelijktijdig samenvallende gop- den feest van 't „Nut" en 't zilveren feest van „Borger" gemeenschappelijk feestelijk to vieren. De leden dezer Commissiön bestaande uit de heeren Dr. H. P. Van Praag, A. W. M. JongëneelP. A. A. MolenaarA. C. Van AelstP. ,J. Mun tendam en J. Kiewiet de Jonge, kozen uit hun midden eerstgenoemden tet president laatstgenoemden tot secretaris. Na eenige voorloopige besprekingen omtrent enkele hoöfdzaken tferd bepaald, in den loop der volgondo maand eene tweede vergadering te houden. ♦POLSBROEK, 19 Jan. In de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is tot algemeen armvoogd her benoemd de heer G. Van der Heeden. Mot den benoemde stond op de voordracht de thoer Herman us Hol. Tiet 'POLDERBESTUUR van UletdkOnBgraaf is \oornemontJllp Woensdag don 31. Januarij 1883, des voormiddags ten 10 ure, feu PÖLDER- RAADHUIZE te Bleskensgraaf en Hofwe gen, voor den tjjd vhn vier jarenbij en kele inschrijving iu het oponbaar DEN ONDERHOUD VAN der Watérniolen9 van de 'polders Zuid- en Noordzijde van Blkskëns- geaaf, met den aankleve van dien, en verdere polder Werken. - De voorwaarden der aanbesteding zullen van af heden ter lezing liggen ten Raad- huize van dezen'polder. Eenige berichten wachten op plaatsruimte- POLITIE. Aan het Bureau van Politie te Schoon hoven is terug te bekomen een Koperen Tabaksdoos, welke gevonden is op 27 De cember 1882. 30 Januari höpen DIRK POTTUIT AALTJE VONCK 1 hunne 60-|arlge Echtvercenlging i te herdenken. Streefkerk, 21 Januari 1883. De Notaris O. A. VAN BLA- RICl/M to Oudewator zal op flnESF Dinsdag 30 Januarij 1883, des morgens ten 9* nre, op het Erf, nabij de OUDE PASTORIE derR. K. Gemeente te OUDB^ATKR aan de Kapelstraat, in het openbaar, om contant geld, verkoopen: afkomstig van do" Oud»-friroelilekerkbe staande in ruim 1000 atnks VLOEU- SCHOT-, ZOLDER- on KAPDEELEN eene groote partij sware en ligte BAL KEN, KOLOMMEN, KAPTEELS en SNIJ WERK, EIKEN LATTEN, SCHROTEN, LIJSTEN, DEUREN on RAMEN (waar- ondor ijzeren), DAKPANNEN, BRAND HOUT, KALK- en STEENPUIN, alamedo ter vërplaatsing zeer goachikt, enz. Daags en 's ochtends vóórdoii verkoop to zien. Breeder by Billotten. dat voor alle zaken kan ingericht worden, te Drlebrufcge bij Oüdewater. Adres franco, letter B, bij den Boekhan delaar E. C. RAHMS te Oudewater. des avonds ten 7 ure, IN HET KERKGEBOUW. Ten voordeele der Armen. Bewyzen van Toegang zijn 25 Cents te verkrijgen bij den Heer C. OOMS te Gonderak. Op 26 Januari a. a. hopen onze geliefde Ouders J. MEIJER en H. WALLICH hunne 25-jarige Echtvercenlging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Ameide, 21 Jannari 1883. Receptie: 27 en 28 Januari. Ondertrouwd: CORNELIS KOOIJ HENRIETTE WILHELMINA ROMANS. Schoonhoven, 19 Januari 1883. Eenige kennisgeving. Getrouwd: gevuld met ongeveer 15 kilo kruit. Men betreurt niet minder dan elf dooien, meest allen gehuwden. Dy een der opstallen was eene stalling met vier koeien, die zyn omgekomen. De aanblik van den omtrek der kruitfa briek moot vorschrikkelyk geweest zijn. Boomen werden uit den grond geslingerd en een eind weg voortgeworpon; stukken steen, enz. vlogen op verren afstand; frag menten van lichamen, hier een platgedrukt hoofd, daar een arm, wat verder oen stuk d|j, werden gevonden, en dat alles was het werk van eenige seconden. De voorraad kruit moét op het oogenblik nog al groot zijn geweest; er was juist voor een paar dagen eon partij van ca. 15.000 kilogr. tor verzending gereed go- maakt, bestemd voor Zuid-Afrika. Vier en dertig jaren geleden hoeft in dezelfde fabriek een groote ontploffing plaats gehad, welke echter lang zoo noodlottig niet was als die van thans. Voor zes of zeven jaren ontploften een paar ovens toon was do verwoesting betrekkelijk ge ring. Wat thans heeft plaats gehad is een rampdio zich nog jaren lang in het ste deken Muideu zal doen gevoeien. Materieel is de schade onberekonbaar groot; maar grooter nog is de rouwwaarin verschei dene gezinnen gedompeld zijn. Ten raadhuize te Kampen word 15 dezer aanbcBteed het leveren van 60.000 gele Üoudsoho IJselklinkertjos, waar voor word ingeschreven door T. Mynlioff Az. to Nieuwerkerk, voor f 7,97; Pieter Schel ling te Ouderkork, voor f 7,97; wed. P. Van Lange te Gouderak, voor f 7,87; Jan Mjjulieff Fz. te Krimpenvoor f 8.06 en Schalij Bokker te Schoonhovenvoor f 8,34 p. m. Db. E. A. Lazondor te Zegveld heeft voor het beroep naar Kamerik be dankt. ♦BENSCHOP, 19 Jan. Door hot kies- collego der Ned. Jlerv. gomoonte alhier is heden tot predikant benoemd D». J. Hy J. KOK, Weduwnaar van S. Stzbk, en M. VAN DER HORST, van Nieuwpoort, die tevens hunnen h^rtelykeü dank betui gen voor d© welgemeende bljjken van be langstelling, bij do voltrekking van hun Huwelijk ondervonden. Schoonhoven, 18 Januari 1883. Het heeft den Almaohtigo behaagd, heden plotseling tot Zich te nemen onze geliefde, dierbare Vader en Be- huwdvaderde Heer T. ROZENDAAL, in den ouderdom van"68 jaren en 2 maandensedert 1849 Lid van den Raad en sedeH 1862 Wethouder dezer Gemeente. J. ROZENDAAL. W. ROZENDAAL. W. GELDERBLOM ROZENDAAL. A. W. GELDERBLOM. Nieuwpoort, 15 Januari 1883. Do Hoer en Mevrouw VAN MANS- VELT SLINGELAND betuigen bij deze hunnen hartelykon dank voor de vele be wijzen van deelneming en belangstelling, op den 15. Jan. jl. ondervonden. Aan elk, die zyne deelneming betoonde bij hot overlijden van onzen Zwager, den Heer A. VAN LOON Burgemeester van Kamerik en Zegvold, wordt dank betuigd "De Familie KOOIMAN. Schoonhoven, 20 Jan. 1883. Do Ondorgoteokendo geoft by dezo ken nis aan zyne geëerde begunstigers, dat uit zijn dioust is ontslagen. Men gelieve dus aan hem geene bestellingen of beta lingen op mijn naam te doen. Een ieder wachto zich voor schade. Kanshuiidclaui-, .Schoonhoven. DE ASSURANTIE-MAATSCHAPPIJ hooft benoemd tot haren Vertegenwoordi ger to in plaats van don Heer K. DE BES te Groot-Ammera, den Heer ZUTPHEN Januari 1883. Directeur. DE ASSURANTIE-MAATSCHAPPIJ Verzekering tegen VASTE en BIL LIJKE PREMIÉN, zonder Inleggelden of Nabetalingen. STREEFKERK, J«nu«ri 1883. Agent De Ondergeteekende bericht 7^- gan de ingezetenen van Schoon hoven eu Omstrekendat hjj zich heeft gevestigd als hopende zich met eene vlugge en civiele -bediening het vertrouwen waardig te maken. Havenstraat. voor eon a twee Heeren: en BEWAS8CHING en genot van VRIJE KAMER. Adres: Bureau dezer Courant. gemorkt met oen schuinen streep dwar» over den bek. Die dezelve terugbezorgt of de plaats kan aanwyzen, waar ze zich bevinden, krijgt van J. BAK to Berken- wonde oune goede bolooning.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 2