I Zondag 28 Januari. 1883. Brieven van Barend. GEK. Hit? UD, I ju L LLING, GOUDA. I Weekblad voor Zuid-Holiand en Utrecht. ou pons, AAGD. eie: tschappij IE", i 1830. kapi- francs. A, ib BUITENLAND. BINNENLAND. STATËS-SENERAAL. f plaats van helaas den 3. Kipeieren maar S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgever». vering 46 a 6 a 8 weken onze sym- te worden, het aan de choonhoven. 1883. os, ouders J. - Leendert T. Turk. oezem en J. rs J. Van der F en, als ge SCHOOMOfflSCHE COURANT .-8 IRAAL. qui hel vangen 1 Hollandsch kilo. qual. f74, 85 ets. weekmarkt is35 wa lgende 5635 f29 A 31,50, f 1 wagen ammerkaas, l 12 halve 4 schapen. ihoonhoven. )0. nt f 16 i 18, pzaad f9k 10. stil. Witte oindere dito if 10 A 10,50. 5,25 a 6,00. 6,00 a 6,25. Dniveboonen >r half kilo. I ot. per half 50 per week. Fokkal veren schen te komen vertellen hoe die nieuwe zegelwet in mekaar xit?” »Wat dat laatste het weleens zeer deskundige een rwe f9,75 a 5, witte dito 7,00 7,20. ‘3,50 A 4,00. Duiveboo- m f 7 A 7,50. unde scheep* nenschippers r, de aanvoer handel mede 7. jaors, ie- mits een halve de. en daarboven Isen verstrekt. g* s s o*®1 Deie Courant wordt g— Prg«: voor Schoonhoven per di. door het geheele rijk 0,80. Boekhandelaren, Postdirecteuren TEN. Ier: Ie qual. If kilo; kaas 3 et», overloo- >4, lammeren i 26 ets. per 8 per stuk; Zeeuwsche r 4,80, Roode •liter. Prijs der Ad verten tién: Van 1 tot 5 regel» f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandache Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts l maal in rekening gebracht. ,00, 2e qual. as f31 A 34. ei zeer vlug. 5, wei- dito ;ev. 14 paar- i, 116 Vette 3 kalveren, 33 varkens, en. 2de qual. veren: 1ste 0; Schapen landgenooten in den nood hulp te bieden en behouden in het Vaderland tq doen terugkeeren, nadat andere reddingsmiddelen te vergeefs aangewend werden. Het Bestuur der Vereeniging „de Willem Barents”, J. D. Fransen van de Putte, Voorzitter, te ’s HageO. Baron Van Wassenaar van Cat- wyck, te ’sHage; Kolonel M. H. Jansen, te ’sHage; Jhr. Mr. J. W. M. Sohorer, te Haarlem; A. De Bruine, te Hellevoetslnis; H. Van BroekhuizenCharles Boissevain te AmsterdamMr. E. N. RahusenPenning meester, te Amsterdam; Mr. G. Wttewaal, le Secretariste ’s HageMr. R. Van Rees, 2e Secretariste Amsterdam. Voor hen die den gang onzer Noordpool- tochten in de laatste jaren niet gevolgd hebben, is het misschien niet ondienstig te vermelden, dat, afgescheiden van de jaar- lyksche tochten der „Willem Barents”, ver leden jaar word uitgerust het schip „do Varna”, bestemd om onze leden der Inter nationale Expeditie naar Dixonshaven te vervoeren. De Internationale Expeditie stelt zich ten doel gedurende omtrent een jaar op verschillende hooggelegen plaatsen tege lijk waarnemingen te doen, vooral met het oog op magnetisme en meteorologie, om uit de aldus verkregen gegevens resultaten af te leiden, waardoor in het vervolg de mogelijkheid zou worden geboren, beter dan tot nu toe geschiedt wind en weder vooruit te berekenen. Aan deze Expeditie namen de meeste voorname mogendheden aandeel, en dus bleef ook Nederland niet achter„De Varna”, na verscheiden malen door het ijs te zijn teruggezet, trachtte nogmaals haar dool te bereiken. Wat van haar geworden is bleef alsnog onbekend. Te Dixonshaven kwam zij niet aan! Bijdragen knnnen worden ingezonden aan de heeren Mr. E. N- Rahusen te Amsterdam en P. M. Schelling te Gouda. Er heeft zich te Utrecht een commissie gevormd, voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van Prof. J. J. Van Oosterzee. In het jaar 1882 zijn te Vrees wijk door de sluis gepasseerd 20991 stoom- en andere vaartuigen, behalve 280 boven- landsche schepen en eenigo houtvlotten. In de vorige week zijn te Rot terdam 13 gevallen van pokken voorgeko men, vorder te Charlois 3, te Delfshaven 2, en te Katwijk 5. Het geval te fijehiedam, vroeger opgegeven, blijkt geen pokziekte geweest te zijn. Was de toevloed van nieuws gierigen naar Muiden Vrijdag en Zaterdag groot, Zondag mocht die toevloed geweldig genoemd worden. Niettegenstaande den dik ken mist spoedden duizenden zichte voet per rgtuig of tram, naar de plaats deson- heils. De Gooische stoomtram en de Ooster- spoorweg deden extra-trams loopenen in zonderheid de eerste bracht duizenden, als haring verpakt, naar de geteisterde stad. In Muiden zelfwas het voor den stoomtram niet om door te komen. De wagens werden letterlijk bestormd. TeWeesp werd bepaald gevochten om in den trein te komen. Ter wijl men op de treinen van den Oosterspoor- weg in bagagewagens was gepakt en zelfs eenigen op de buffers der wagens stonden waren er op den stoomtram die zich aan de wagens lieten hangen. Alleen aan het Cen traalstation te Amsterdam zijn Zondag 6000 retourbiljetten naar Weesp afgegevenbe nevens een zeer groot aantal biljetten enkele reis, terwjjl uit alle richtingen passagiers naar Weesp kwamen. Er werden dien dag alleen door den spoorweg nagenoeg 20.000 menschen naar en van Weesp vervoerd. De Gooische stoomtram gaf Vrijdag en Zaterdag te Amsterdam 3000 retourbiljetten eu Zon dag te Amsterdam10.467 kaartjes. Hoe veel personen nog bovendien per gewoon rijtuigof te voetzijn gegaan, is zelfs niet te benaderen. Te Weesp en te Muiden was alleswat eetbaar was, uitverkocht. Alleen de voor raad drankvooral sterkescheen onuitput telijk. De treurig verminkte overblijfselen slachtoffers waren voor 50 cents een schuur te kijk. ’tWas een stuitend tafereel. Het terrein, waar het onheil plaats hadwas afgesloten. Een zaak werd in de drukte echter niet vergetener werd veel en ruim geofferd tot leniging van den nood, waarmede dit onheil zoo velen bedreigt. Aangaande de ramp zelve worden nog de volgende bijzonderheden vermeld: Zaterdag-nacht ontstond weder brand in een der molenhuizen, die, door een patrouille infanterie ontdekt, in korten tijd bedwongen werd. De ^hoeveelheid buskruid die ontploft is bedraagt ongeveer 8000 kilo. In den eigenljjken kruittoren, slechts 500 A 600 meter van de plaats des onheils verwijderd en die gelukkig gespaard is gebleven, moeten 300.000 kilo” kruid geborgen zijn. De namen der dooden zijn: E. Klok, D. Dolleman, Sepke Van der Weijden, Gerrit Jongkind, Van der Sinijs, G. Van Ravons- waaij, G. Kreunen, J. Van Wilsum, Jacob Vis en J. Vis. Ook de baas dor fabriek. I Nu hebt u me toch waarlijk doen schrik- l f ken, waarde Redacteur! met uwsBarend! j )ben je dood?” op een briefkaart; ik was er zoo confuus van, dat ik haast op een andere briefkaart geschreven had: »Ja”, en dat geadresseerd aan den schryver van de hoofdartikelen in de Schoonhovensche Cou rant. Maar ik begrijp er alles van je wilt me weer eens aan ’t praten hebben en vindt het vreemd dat ik in zoo langen tyd geen mond heb open gedaan met de pen wel te verstaan. Wat zal ik u daarvan zeggen. Ik had wezenlijk eenigen tyd geleden een goeden zin. Ik dacht zoo bij my zelven: Zou het niet goed zyn. als in de courant zoo nu en dan de dingetjes eens op een eenvoudige manier werden besproken, door een bur german zooals ik en een anderzonder omhaal van geleerdheid, zoo dat ieder ter stond kan merken waar je heen wilt? Want dat is toch maar waar, als je bij ons op de sociëteit een poosje in de bladen op de leestafel hebt zitten snuffelen, dan wordt het je groen en geel voor de oogen van al den bombast van vreemde wooraen, ellen lange volzinnen aanhalingen uit vreemde talenen dat alles doorspekt met een zeker aantal woorden en uitdi ok kingen die men reeds honderdmaal ergens anders heeft ge hoord. Het is alsof de heeren die de cou ranten schryven er zich bepaalu np toe leggen heel anders te schryven dan zy zouden spreken, wanneer het hun te doen was iemand een zaak recht duidelyk te maken. (Ik hoop dat gij u daar niet meer van zult aantrekken dan noodig is ik spreek maar zoo in het algemeen en heb evenmin u als dezen of genen van uw collega’s op het oog.) Zoo dacht ik, en meende dat het we- zenlyk zoo heel moeielijk niet zou zijn van tijd tot tyd eens een brief te schryven die gedrukt zou kunnen worden. Maar 't mocht watl Nadat u myn laatsten hebt gehad, probeerde ik het nog tweemaal, maar telkens heb ik mijn geschrijf weer gauw verscheurd.... t Leek naar niets, en 't ergste was, dat de lyst my nu ook in de schoenen zakte. Weetje, ’t gaat /laar net mee als een neef van mij óver kwam: die zou by zekere gelegenheid een vers maken, doch ’t mankeerde hem aan drie dingen: de maat, het rijm en de ge dachte. Op dat beetje na was hij klaar. Bij my was het minder de vraag: Hoe zulje schryven, want dat doe ik, zooals u wel ziet, maar zoo voor *t vaderland weg, raak of mis; maar, waarover zulje schryven? En toen ik op die vraag maar geen antwoord kon vinden, kijk, toen kreeg ik weer respect voor de mannen van de pers, die toch altijd maar een onder werp bij den kop weten te pakken zonder er lang naar te zoeken, waarvoor zij dan ook geen tyd hebben. Ziet ge, geachte heer! nu weetje precies waaróm ik my zoo lang achteraf heb ge houden. Ik schryf alleen als ik wat weet, net als gij. Of ik voortaan wat drukker zal worden, hangt van omstandigheden af. ‘t Is anders hier bekend genoeg, dat ik wel eens wat met de courant uitstaande heb gehad, en nu het nieuwtje er af is, praat niemand er meer over. Laatst zaten we, op de werkplaats, in het schoftuur by elkander, even een trekje aan de pyp te doen, toen opeens een van de jongere snuiters tegen me zei: «Barend!”want al ben ik meesterknecht, we gaan toch heel familiaar met mekaar omweet ge - Barend! ais ge weer eens een oogenbiikje tijd hebt, dan moest je toch inde courant een stukje schryven over die nieuwe zegel wet. Niet over dat handelspapier en al die dingsi^hedendaar heeft een burger- mensch met mee te maken ais hij geen koopman is, maar met die quitantiën. Er zijn toch nog een heele boel dingen by, die een gewoon particulier zooals wy niet best vatten.” »Wel, wat wondt ge daar van weten? Mij dunkt, de zaak is zoo eenvoudig als goeien dag. Koop bedaard Voor één dub beltje de heele wetdan hebJp er aan tekeningen by die alles ophelderen wat misschien niet ai te duidelyk mocht zijn. Ik weet welals ik zeg koop een wet, dan sta jelui net te kijken of ik zei ga het nijl paard in de Artis eens melken, maar daar moet het toch heen: de wetten wor den gemaakt voor al de ingezetenenen zy behooren er kennis van te» nemen. Voor byna geen geld kun je tegenwoordig te recht, en ieder die een klein beetje zijn verstand gebruikt, is dan op de hoogte.” >Dat beloof ik je, de wet zal ik koo- pen, vandaag nog; maar er zijn-toch som mige punten die maar niet zoo gemakke- lyk schynen opgelost te kunnen worden. Waarom zouden er anders in de couranten zoo dikwijls ingezonden stukken komen met vragen om inlichtingenwaarom zouden zelfs op sommige plaatsen vergaderingen worden gehouden, waar ambtenaren van de registratie worden uitgenoodigd de men- g van woon- IOOP aange- eeii halfjarig lijnde TENT- I on BLOK- te bevragen wonde. er spoedig een eind zal komen aan de groote uitgaven voor den aanleg van spoorwegen zoodat er geen vrees behoeft te bestaan dat de uitgaven voor de werken van Noord-Bra- bant ’s lands krachten zullen overschrijden. Van de Znid-Hollandsehe leden stemden de heeren Virulij, Merkes van Gendt en De Raadt tegen. Met ingang van 1 Februari aanstaande wordt op het Rij ka-telegraaf kantoor aan hek Kralingsche Veer dedoor- loopende dagdienst met beperkten Zondag dienst ingevoerd. Het kantoor zal dan open zijnop werkdagen van 8 uren voor- tot 9 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- on van 1 tot 3 en 7 tot 9 uren namiddags. De administratie der poste rijen heeft de mededeeling gedaandat briefkaartenwaarbij de ontvangst van gelden bericht wordt, mogen voorzien wor den van een plakzegel, met geschreven hand en dagteekening. Ook de vasthechting van een plakzegel op gedrukte kaart- of andere formulieren mits geen andere schriftelijke bijvoeging bevattende dan de hand- en dagteekening op het plakzegel, is geoorloofd. Ter bevordering eener eenparige wijze van handelen ten aanzien van duplicaat- kennisgevingen wegens aangeteekende brie ven, wordt bepaald, dat deze moeten worden afgegeven, indien de brief niet binnen 24 uren na de eerste bestelling is gehaald. Blijft ook de duplicaat-kennisgeving zonder gevolg, dan wordt na verloop van vier dagen een derde kennisgeving afgegeven, onder mededeeling dat de brief, na verloop van tien dagen niet afgehaald zijnde, aan den afzender zal worden toegezonden. Van wege de Vereeniging „Willem Barents” is onderstaande circulaire verspreid, waaraan wij gaarne eene plaats in onze kolommen afstaan. Aan de Comités der Vereeniging „Wil lem Barents” en aan allen die, terwijl ze belangstellen in kloeke en wetenschap pelijke ondernemingen naar de Ijszee zich niet laten afschrikken door tegen spoeden als het stoomschip „Varna” ge troffen hebben maar bereid zijp hulp te bieden, wanneer wakkere Nederlanders naar die hulp mochten uitzien. Het Bestuur der Vereenigingdaartoe aangemoedigd door den wensch der onlangs gehouden Algemeene Vergadering, heeft besloten de „Willem Barents” in het aan staande voorjaar voor de zesde maal naar het Noorden te zendendoch nu niet alleen om de waarnemingen voort te zettenwelko noodig zijn om tot eenig wetenschappelijk resultaat te leiden maar meer bepaald met het doel om, ingeval de opvarenden van de „Varna” het schip hebben moeten verlaten en niet over het ijs gered zijndan in epen water te gaan zoeken aan welke kust zij land gehaald hebben en alle pogingen in het werk te stellen om hen uit den nood te reddenwaarin zij zouden kunnen ver- keeren. Zonder uwe krachtige medewerking, ja, tonder de krachtige medewerking van allen die een warm hart toedragen aan Nederlan ders, die uitblinken door stouten onderne mingsgeest tot bevordering der wetenschap en die van ons wellicht hulp zouden kunnen behoevenis onze Vereeniging niet bij machte hulp te verleenen. Helpt ons dus dit jaar op ruimere wijze dan gewoonlyk en helpt ons spoedig. Laat u daarvan niet terughouden door hen die do pogingen onzer Vereeniging niet waardeerenomdat daar aan gevaren verbonden zijnwant zonder die gevaren zonden tochten naar de Ijszee in het belang der wetenschap gemaakt, geen stoutheid en onverschrokkenheid vorderen. De wakkere landgenootendie zich daar heen begeven, hebben recht op pathieom uit den nood gered In het afgeloopen jaar is I „Willem Barents” mogon gelukken de be manning van het stoomschip „Eira”, dat bij Frans Josephland vergaan was, het eerst te vinden. Zoo God het wil, zou datzelfde scheepje dit jaar Nederlanders aan hunne betrekkingen en vrienden kunnen terug voeren. Wanneer eene gedwongen over wintering midden in zee plaats heeft, moet men zich het ergste voorstellen, om daar naar de te verleenen hulp in te richten. Aan redding over ijs kan de „Willem Barents” niets bijdragon, maar wel om in open water onze landgenooten op te sporen, of hen aan eene onherbergzame kust op te nemen. Zendt dus zoo spoedig mogelijk Uwe bijdragen aan het Plaatselijk Comité, zoo er een is, en anders aan den Algemeenen Penningmeester Mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam, opdat wij de handen aan het werk kunnen slaan. En gij allen die deze circulaire zult le zen, zonder lid of donateur onzer Vereeni ging te zijn, zendt ook uwe gave, groot of klein, aan hem of aan een onzer. Elke bijdrage voor het doel wordt dankbaar aanvaard. Welk eene voldoening zou het voor onze Vereeniging, zou het voor U zijn, iets te J .L .iJMggg •verzicht Het manifest van Prins Jeröme Napoleon, in den beginne vry nnchV”- o’WJÖMfn, schijnt gevolgen te zullen hébben.niét aoo- als hij zelf die bedoelde, doch evenmin zoo als dé regeering in Frankrijk diswenscht. Het Fransche Kabinet, dat noj kort ge leden zoo hoog opgaf van zijn solidariteit, ligt op sterven, zonder gestreden te hebben, zooals het blad „La France” zich uitdrukt. Het voorstel Floquet gaat volgens sommige Kamerleden niet ver genoeg. Deze wen- schen namelijk de Prinsen van Orleans, die in het Fransche leger hooge betrekkingen bekleeden, onmiddellijk ontslagen te zien; aan welk verlangen de Ministère van Oorlog en Marine niet genegen zijn te voldoen. Ook de legitimisten doen weer van zich spreken. Volgens geruchten zouden zij plan hebben eene samenzweering op touw te zetten, en kunnen zij een leger hij elkander brengen van 32.000 man met éen pause- lijken generaal Charette aan het hoofd. De Orleanisten, die vermeenen te kunnen rekenen op het leger, geven te kennen dat zij tot president der republiek 4en hertog van Aumale wenschee benoemd te zien. Door al deze sensatietijdingei verkeert de Parijsche beurs in spanning; het aan bod van Fransche rente was in de laatste dagen zoo groot, dat men een nieuwe krach vreesde. Do daling werd niet veroorzaakt door speculatie, doch door verkooporders uit de provincies. Prins Frederik Karel Alexander, broeder van den Keizer van Dultschland grootvader van Prinses Hendrik der Nederlanden, is Zondag-mid dag in den ouderdom van bijna 82 jaren overleden. Zyn dood wordt toe geschreven aan een dijbreuk, die hij in Juni jl. te Kassei aan het station kreeg. Hij was een krachtig grijsaard, die in zyn leven steeds veel belang stelde in de ver betering van het krijgswezen. Alle hoffoeaten zyn onmiddeiljjk.afgezegd, Op den dag der zilveren bruiloft van den Kroonprins zal alleen eene cour plaats hebben van familieleden. Bij de behandeling der hegrooting van Oorlog in den Duitschen Rijksdag werd door onderscheiden leden geklaagd over de hondsche behandelingen, die in vele ge vallen de recruten van hunne superieuren, met name de sergeants, moeten ondervin den, en over het bespottelijk en noodeloos patronen verknoeien. De Engelscho Minister Hartington deelde in een der redevoeringen, door hem gehou den, eenige bijzonderheden omtrent do plan nen der regeering mede: Eene wet zal worden ingediend betreffende de vergunning tot het verkoopen van sterken drank om daarna eene wet in te dienen tot uitbrei ding van het stemrecht. Omtrent den gezondheidstoestand van Gladstone worden bevredigende berichten ontvangen. De Czaar van Rusland heeft in ver schillende correspondenties niet onduidelijk te kennen gegeven, dat zijne plechtige kroning te Moscou binnen een niet al te ver verwijderd tijdstip kan worden te gemoet gezien. De nihilisten geven helaas den moed nog niet op. Een bericht uit St.-Pe- tersburg meldt dat de politie te Odessa eene geheime drukkerij heeft ontdekt, waarbij talrijke brochures en oproerige proclamation zijn in beslag genomen. Vele personen werden in verband met deze ontdekking gearresteerd. Uit Transvaal tegenstrijdige berichten. De j,Times” meldt dat nog slechts een stelling van Mapoch moet worden genomen volgens de „Standard” is echter de toestand van het leger der Boeren geenszins bevre digend, en achten de Boeren den verderen veldtocht hopeloos. geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden, per drie maanden 0,70. Franco per post I Men kan zich abonneeren bij alle en Brievengaardere. punt betreft, vind ik nuttig nu en dan een voordracht over een wet te hooren houden; je komt dan, behalve hetgeen er duidelyk voor ieder te lezen staat, nog dikwyls een aantal dingen aan de weet, waaraan ieder niet zoo terstond zou denken. Ik moet je zeggen, ik heb ook zoo’n zegel wet-byeenkomst bijgewoond, en ging er van daan met het gevoel dat ik myn tyd goed had besteed, ’k Wou dat er maar wat meer gelegenheid was, om op die manier over de werking van verschillende wetten iets te hooren. Die ingezonden stukken in de couranten, nu ja, je hebt toch ook wel gemerkt dat de lui daarin dikwyls naar den bekenden weg vragen.” »Dat ben ik niet met je eens, Barend.’ Bij voorbeeld, in dit geval. Myn broer in Amsterdam, die een vrygezel is en het goed missen kan, stuurt, als hy jarig is, voor elk van myn vyf kinderen een rijks- daalder voor hun spaarpot. Dat gaat altijd per postwissel. Nu teeken ik op het post kantoor: Het bedrag, aan oramezyde ver meld, voldaan. Mooi. Dat is dus zooveel als een quitantie, en wel boven de tien gulden. Moet er nu zegelrecht van worden betaald? En wie moet dat betalen? Na- tuurlyk de schuldenaar, dat is dus de post administratie. Maar op wien moet zij dat verhalen? Op den afzender, mijn broer? Maar deze is geen schuldenaar. Of moet zy het zelf betalen. Dan gaat ook de heele winst voor de verzending verloren. Maak jy me dat dan eens duidelijk. Ik heb het dit jaar nog niet bij de hand gehad, en zou daarom eens gaarne willen weten hoe dat gaan zal.” »Wel, mij dunkt, dat is gemakkelijk ge> I noeg. Wat jy daar op het postkantoor gaat teekenen en een quitantie noemt, is geen quitantie. Het is eenvoudig een be wijs dat het Ryk de boodschap heeft ver richt, door uw broeder opgedragen. Het Rijk is hier geen handelaar, maar expediteur. Als uw broer een gewonen boodschapper of schipper had gestuurd, en gy gaaft hem een briefje met uw handteekening ten be wijze dat het geld u in orde is geworden, dan zal niemand dat kunnen beschouwen als een quitantie die aan zegelrecht is on derworpen. Het Ryk treedt hier in de van den schipper, dat is alles.” »Maar het kan toch somtyds gebeuren, dat men een re$u van een postzegel litantie beschouwt. By voorbeeld, ?bt uit een andere plaats goederen ont- .jrgen ter waarde van twintig gulden. Nu stuurt ge het geld per postwissel. Een poos later stuurt de koopman je een reke ning. Je schrijft hem: Ho, ventje, u hebt abuis, ik heb reeds betaald; en tot bewijs kan ik u het re$u laten zien dat my bij de verzending vhn het geld op het post kantoor is afgegeven. Als je trek hebt, kotn dan maar kijken.” »Ja, welk gebruik je van dat strookje papier maakt, verandert aan de zaak niets. In rechten zal het dan moeten uitgemaakt worden, of ge nog schuld hebt, ja of neen, en het re?u kan als middel dienen om het al of niet bestaan der schuld tot klaarheid te brengen, maar is op zichzelf geen bewijs dat de betaling is geschied. Was dat wèl het geval, dan zou de koopman er inloo- pen, en niet gy; hy had dan zyn nota met 5 cents moeten verhoogen en u, zelfs on gevraagd, een gezegelde quitantie moeten zenden. Maar zoover zal hy het niet laten komen, en ik blijf bij myn idéé, dat geld- verzendingen per postwissel met de zegel wet niets te maken hebben." Nu mengde zich een ander in het gesprek. j»Vind jy die wet pleizierig, Barend?” ïledere belasting is onaangenaam,” zei ik zoo deftig alsof ik in een volksvergade ring het woord voerde, »maar ik vind deze volstrekt niet onhebbelyker dan een andere. Wy kleine burgerluidjes kunnen wel maken dat we er heel weinig last van hebben, als we maar zorgen geen schulden te maken. Voor wie niet aan poffen doet, behooren betalingen boven de tien gulden tot de zeldzaamheden. Ga je een Zondag- schen jas koopen of een meubelstuk, welnu, dan betaal je contant, kunt dan zoo krap dingen als mogelyk is, en mocht dan de koopman naderhand voor de tweede maal om zyn geld komen, dan vertel je hem maar dat hjj naar de pomp mag loopen. Voorts zorg je dan, dat de kameraden het aan de weet komen, en dan neem je een volgende keer maar twee getuigen mee. Maar geloof me, zoo iets zal wel nooit gebéuren; de handelaars zyn veel te blij als zij de kleur van je geld zien. Ik zou daarover nog veel kunnen babbelen, doch ’t is twee uur we moeten weer aan den slag.” Ziedaar, mijn waarde Redacteur! het heele relaas van mijn redenatie. Heb ik er dat niet goed afgebracht? Als ik mis schien den bal heb misgeslagen, dan zult ge het my weleens onder vier oogen in de courant vertellen, niet waar? Gegroet! Drie zittingendie van Maandag, Dinsdag en Woensdag, zijn door do Eerste Kamer gewijd aan het ontwerp tot verlegging van de uitmonding der Maas, on met een meerderheid van slechts drie stemmen (21 tegen 18)werd de voordracht aangenomen. Noord-Brahant en Limburg stemden als één man voorGelderland tegenterwijl ook uit het Noorden de meeste leden tegen waren. De Minister van Waterstaat ontkendedat het hier .een provinciaal belang golddewijl rivierverbetering bij het voorgesteldo work op den voorgrond staat. De oppositie grondde zich hoofdzakelijk op deze bezwarenHet Rijk mag geen werken voor de provincie on de waterschappen uitvoerenonder de tegen woordige financiëele omstandigheden is een werk van zoo grooten oinvang en dat niet volledig is voorbereidniet gerechtvaardigd de Regeering gebruikt de rivierverbetering als een voorwendselom de verbetering van den waterstaatstoestand in Noord-Brabant aannemelijk to doen schijnenNoord-Bra bant zou veel beter en vooral veel spoediger te helpen zijn met een subsidie van ander half millioen voor een uitwateringskanaal en verhooging en verbetering der dijkeS. Het financieel bezwaar werd door den Minister bestreden met de opmerking dat J, A. Karsemeijer, is aan de gevolgen der

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1