OPRNIUKE lEKWm, VEL en HOOILAND, '07- Een Woonhuis, Schuurtje, HERBERG BESTELLER. vTrTa! ui AÜVERTENTIËN. Wei- en Hooiland, REEUWIJK, WAUD1NXVEEN, HAASTRECHT. en UITSPANNING, te Oudewater, ATTENTIE!!! LAMMERT WILL, A. VAN DER BAS, Women wonden overleden. Zjjn vrouw ligt ®eer gevaarlijk. Er zijn zestien ge wonden, waarvan velen in bedenkcljjken toestand vorkeeren. Do weduwe van een der omgekomen werklieden, J. Vis, is ook door den schrik en pas eenige dagen na haar bevalling overleden. Maandag had de plechtige ter aarde- bestelling tan do bij de ramp' omgeko menen plaats. Dat de militaire bezetting uit Naarden zich na het onheil zeer flink heeft gehou den, wordt algemeen erkend. Zij legde onder anderen den afstand van Naarden naar Muiden in 5 kwartier af, met 6 spuiten in 't gevolgterwijl de weg 7 kwartier gaans is. De garnizoens-commandant te Haarden, majoor A. Greeveheeft de volgende gar nizoensorder bekend gemaakt: „Door het ongeluk aan de buskruidfabriek te Muiden was het voor de militairen van het garnizoen te Haarden een buitengewone gelegenheid om te toonen, hoe zelfs jonge militairen, onder behoorlijke leiding, kun nen bewijzen, dat zij govoel hebben voor hetgeen ongeluk en ramp beteekent en we ten mede te werken tot wering van verdere oqheilon. Door de volijverige plichtsbe trachting van heeren officieren, onderoffi cieren en minderen is het mogelijk geweest, zonder stoornis, met goede orde, overleg en vlugheid al die maatregelen te nemen en uit te voeren, welke oogenblikkeljjk dienden bewerkstelligd te worden. Ik reken het mij dan ook tot een bepaalde onderscheiding, door Z. E. den Minister van Oorlog belast to zijn gewor den om de hooge tevredenheid van Zijne Excellentie aan hoeren officieren, onder officieren en minderen kenbaar te maken voor de wijze, waarop zij hebben medege werkt tot don goeden afloop tot wering van vorder onheil. Ook door andere civiele autoriteiten, maar vooral door heoren directeuren der fabriek, is mij verzocht geworden, ook hun ingenomenheid met alles, wat zjj van mili tairen bij dozo gelegenheid gezien hebben, te doen kennen. Persoonljjk, als kommandant van het garnizoen, betuig ik mijn besten dank, in de eerste plaats aan heeren officieren, doch ook niot minder aan onder-officieren en minderen voor de groote^bereidwilligheid, hulpvaardigheid, goede orde en ijver, waar mede alles is geschied." Volgens de werklieden van de kruidfa- briek moet de vreoseljjke ramp vermoede lijk zijn ontstaan door het ontvonken van een stuk vuursteen, hoe klein dan ook, dat bij ongeluk in het kruid gebleven en bjj het malen uit elkander gespat is. Intus- schen wordt gemeld, dat uit het onderzoek, door den officier van justitie en den reoh- ter-commissaris ingesteld, gebleken is, dat o. a. op de fabriek petroleum werd gebruikt. Getuigen zijn opgeroepen, om te trachten hieromtrent meer zekerheid te verkrijgen. Men hoop te Muiden zeer, dat de fabriek niet zal worden herbouwd en naar een minder gevaarlijke plek overgebracht moge worden. De vraag of de inwoners van Muiden en andere plaatsen, die door de ramp groote schade hebben geleden, al of niet het recht hebben zich die schade door hunne brand assuradeuren te laten vergoeden, wordt druk besproken. Volgens art. 292 van het wet boek van koophandel zou men wel recht hebben om schadevergoeding te eischen. Doch uit het gedrukte formulier van de Amsterdamsche beurs-polis en in polissen van Bommige assurantie-maatscliappjjen wordt vermeld, dat by buskruid-ontploffin gen geen scbado wordt vergoed. Althans kan dit punt tot moeielijke quaesties aanleiding geven. Door Z. M. is 's Koninga Com missaris in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Vrijdag 2 Maart a. s., om daarin aan de orde te stellen: lo. de verbetering van den water weg tus8chen het IJ en de Zuid-Hollandsche rivieren cn stroomenin verband met het thans bij de Staten-Generaal aanhangig wetsontwerp tot onteigening voor het maken van een nieuwe verbinding van den Holl. IJsel met de Gouwe; 2o. de vaststelling van een bijzonder reglement voor den ge- oom binoerden Veenpoider onder Zwammer- dam en Reeuwjjk; en 3o. de vaststelling eener wijziging in het bijzonder reglement voor den polder Reeuwijk (gemeenten Reeu wjjk en Zwammerdam). De loting voor de Nationale Militie zal plaats hebben in de kantons Woerden 24 Febr., Gouda 26 en 27, Vianon 12, Gorinchem 14, Sliedrecht 16, Alblas- serdam 20 Febr. en Schoonhoven 1 Maart. Het nieuwe stoomgemaal en het nieuwe gemeentehuis te Willeskop wer den 25 dezer feestoljjk ingewijd. Naar men verneemt, zijn al de gronden, behoorende tot het voormalig sta tion buiten de Delftsche poort te Rotterdam, door het bestuur van do Holl. Spoorweg maatschappij verkocht aan eene combinatie van Rotterdamsche heeron. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht zjjn veroordeeld: J. v. d. F. te Kedichem, wegens gewelddadigheid jegens een bed. beambte, tot 15 dagen cell, gevang. A. v. d. W. te Sliedrecht, wegens geweldd. en moedw. mishandeling tot 1 jaar cell, gevang., 2 boeten van f 8, subs. 1 dag cell, voor elke boete. A. K. te Alblasser- dam, wegens beleed, met woorden en ge- weldd., f 8 boete, subs. 1 dag cell. gev. Aan den heer G. Blokhuis, schoolopziener in het district Dordrechtis op zijn verzoekbij beschikking van den Minister van Binnenl. Zakenvergunning verleend, om zijn vaste woonplaats met ingang van 1 April 1883 tot wederopzeg ging te Gorinchem te vestigen. Ds. H. J. P. Van der Linden te Schoonrewoerd is beroepen te Balk. Beroepen te Rotterdam Ds. F. Lion Cachet te Valkonburg. Ds. W. E. Noordink te Hage- stein heeft het beroep naar Oone (classis Harderwijk) aangenomen. Ds.J. G. Braining te Vreeswijk heeft voor het heroep naar Hoofddorp be dankt. GOUDA, 25 Jan. Heden werd in het koffiehuis „Harmonie" alhier aanbesteed het muken van den Watertoren met hoogreser- voir, de bezink- en klaarbassins, de Alters enz. ten dienste der waterleiding. Inge komen waren 23 inschrjjvingsbiljetten, als: Joost W. Bijl, llardinxveld f 123.500: D. J. Uhlenberg, Rotterdam f 120.000; Ph. Ver- bruggen, Waddinxveen f 116.400; C. Hoo- gendoorn, Giesendam f115.500; J. Koojj, Amsterdam flll.460; A. Van der Meijdeii, Hardinxveld f 111.339; H. v. d. Santen, Rotterdam f 109.990; G. Toornvliet, Gouda f109.500; Wed. G. Casmprie, Rotterdam f 107.206G. Vlasman, Amsterdam f 106.930; C. P. W. Dessing, Gouda f 106.900; K. Hollander, Gouda f104.900; A. Schaafsma, Harlingen f104.777; H. J. Neder horst, Gouda f104.442; P. Rejjnders, Valkens- waard f103.620; G. H. v. d. Heijden, Arn hem f103.350; B. Voordendag, Dordrecht f103.300; Lensink, Arnhem f102.975; J. H. Vos Sr., Almelo f102 700; H. Langer- waard, Rotterdam f99.867; J. Visser, Pa- pendrecht f98.659; H. Rienhoven, Schie dam f95.400 on Tom en V. Bergen Hene gouwen, 's-Hage f93.873. De heer H. P. Schim van der Loeff, predikant bij de Remonstrantsche gemeente alhier, zal in het vervolg ook by de ge meente te Zevenhuizen dienst doen. ALBLASSERDAM19 Jan. Gedepu teerde Staten der provincie hebben het besluit van den Gemeenteraad tot vaststelling van de jaarwedde van den burgemeester op f 900, van den secretaris op f 700 en van den gemeente-ontvanger op f 400 goed gekeurd. ♦AMMERSTOL, 26 Jan. Bij de gisteren plaats gehad hebbende besteding van noot digo herstellingen aan den Lekdjjk, waren van de drie perceelen do laagste inschrij vers, als volgt: Perc. 1. J. P. Verschoor f560. Perc. 2. C. Ooms Jz. f1718. Perc. 3. P.' Zanen Hz. f617. Dinsdag had alhier de vergadering van „Nut en Genoegen" plaats. Als spreker trad op de hoer Dr. Van der Mij Ie van Groot-Ammers. Verscheidene bijdragen volgden na do lezing. ♦AMMERSTOL, 26 Jan. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 60 winterzalmen, wegendo van 9—27 halve kilo's; prijs van f 1,35 tot f 1,55 per half kilo. 2 oude of zomerzalmen, wegende van 8—17 halve kilo's; prijs per 1 kilo van f 0,50 tot f 0,80. ♦BERG-AMBACHT, 18 Jan. In de he den gehouden vergadering der vereeniging: „Winterlezingen" werd de spreekbeurt ver vuld door den heer F. Den Hertog, hoofd der 2e openb. school te Streefkerk. Spre ker schetste in eene boeiende rede: „Het ontstaan van den 3en of burgerstand in ons vaderland." Na de pauze werden, behalve door den spreker, bijdragen geleverd door mej. E. Jeltema en de heerenD. Oskam, G. De Vreugt, J. G. Bettink en J. G. Bettink Jr. Met onverdeeld genoegen wer den lezing en bijdragen aangehoord. ♦BERKENWOUDE. In de gehouden nutsvergadering op 11. Dinsdag trad als spreker op de heer A. Van Zutphpn uit Lopik, die tot ieders genoegen voordroeg „Wouter Linge", novelle van Cremer. Bij dragen werden geleverd door den spreker, door de heeren T. Verhoog en A. De Jong uit Berg-Ambacht, alsmede door de jonge juffrouw J. G. Schouten en den jongeheer A. D. Rietveld ook uit Berg -Ambacht. Bo vendien leverden nog bijdragen de hoer C. Sohber eu mej. Koudstaal uit Stolwijk en do heer W. Groenendijk uit Berkenwoude. Tot hulponderwijzeres alhier is be noemd mej A. M. Van Leeuwen van Rot terdam, die met 1 Febr. a. s. in functie zul treden. GIESSENDAM, 22 Jan. Door het mee- rendeel der Ingelanden van den polder Giessen-Oudebenedenkerk, is aan het Be stuur van het Waterschap „de Nederwaard" ingediend het navolgende adres: Aun het Bestuur van het Waterschap vde Nederwaard De ondergeteekendenEigenaren van landen gelegen in den polder „Giessen- Oudebonedenkerk, gemeente Giesaendam, in aanmerking nemende: dat men overal elders door het stichten van Stoomgemalen al het mogeljjke doet om de landen van het water bevrijd te houden of daarvan te bevrijden en zulks met zeer gunstigen uitslag; en dat men door de werking van het tegenwoordige stoomgemaal van de Ne derwaard aun den Elshout, bij gewonen waterstand, wel is waar het nut dat men zich daarvan heeft voorgesteld ondervindt, doch dat dat stoomgemaal, zooals nu weder is gebleken, bij oen hoogen waterstand in de rivier de Lek, niet kan werken en men moet aanzien, dat de landen door veel ge vallen regen en het kwelwater, zonder dat daartegen iets kan worden gedaan, worden overstroomd, waarvan de gevolgen nu nog maar zijn, dat allo de mestdeelen, wolke met zooveel moeite en kosten daarop en daarin zijn gébracht, geheel of gedeeltelijk daaruit worden getrokken en verloren gaan, maar, dat wanneer zulks in do maand April of Mei mocht plaats vinden en daardoor de groei van het gras mocht worden belemmerd, dit voor velen oen zeer groot nadeel en ook voor velen een onherstelbaar verlies' zou veroorzakenterwijl men nu bovendien niet bjj machte is, iets aan de bewerking en verbetering van zijne landen te doen en de arbeid geheel stilstaatwaardoor zijdie vast volk voor hun werk hebbendaarvoor niets hebben te doen en een aantal werk lieden zonder werk en dus zonder verdien sten zijn nemen met allen aandrang de vrijheid zich tot U te wenden met het verzoek de noodige middelen te beramen omin plaats van het tegenwoordige Stoomgemaaleen Centrifu gaal of pompstoomgemaal volgens de nieuwste constructieaan den Elshout te stichten. Adressunten weten weldat zulks met groote kosten zal gepaard gaan maar weten ook, gelukkig nog maar gedeeltelijk, ondervindingdat wanneer door het water de groei van het gras werd belemmerddit voor velen een onherstelbare ramp kan zijn wij zeggen dat zulks met groote kosten zou gepaard gaanwant naar hunne mee ning zou bij de daarstelling daarvan ook een dijk moeten worden gelegdvan af het Stoomgemaal tot den dijk bij mevrouw de weduwe Pot en aan de andere zijde de mid delkade moeten worden verhoogd en ver zwaard, dóch wanneer men in aanmerking neemtdat bij de stichting van het voorge stelde en verzochte stoomgemaal: do tegenwoordige windwatermolens zoui- den vervallen en die konden worden ver- i kochtI en men het land van den tegenwoordigen boezem óf kan verkoopen öf rentegevend kan maken, waardoor grootendeela die te doene uit gaven konden worden bestreden, zou het dan nog te kort komendo zulk een grooten last niet kunnen veroorzaken, te meer niet, dewjjl zij adressanten van oordeel zijn, dat de to maken machine in het thans bestaande gebouw zou kunnen worden geplaatst, ter wijl, al kost wind, zou men zoo kunnen zeggen, geen geld, toch uit do laatstgedane rekening blijkt, dat voor kosten van onder houd en bemaling dér molens is uitgegeven eene .som van ongeveer vier duizend zes honderd gulden; zij bovendien vermeenen, dat de kosten van onderhoud* als anderszins van het nieuw te stichten stoomgemaal niet veel meer zullen bedragen, dan thaus daar voor voor het tegenwoordige stoomgemaal en voor de bemaling met do molens wordt uitgegeven, omdat men voor het nieuw te stichten stoomgemaal geen meerder perso neel zal behoeven en men bij het tegen woordig steenkolenverbruik, nog al wat zal kunnen malen, voor dat men eene som van vier duizend zes honderd gulden aan steen kolen heeft verbruikt. Giesaendam, den December 1882. (Volgen de onderteekoningen.) (N. O. C.) ♦GROOT-AMMERS. 26 Jan. hield de vereeniging „Hooger zjj ons doel" alhier weder eeno openbare bijeenkomst, waarin $e JlH GK Van Willigen als spreker op- traoniet oen J'novelle van J. Van Mauri k, getitéld: „Tjjs de Jolleman". Voor hot talrijk opgekomen publiek werden vervol gens bijdragen geleverd door do hh. Ver meulen, Hamburg, A. J. Voorspuy Oz., De Lange en Do Vos van Utrecht. ♦HAASTRECHT, 24 Jan. Gedurende het jaar 1882 zijn door het postkantoor alhier ontvaugen11083 brieven; 4009 briefkaarten24267 drukwerken1342 dienstbrieven; 78 aangeteokende brieven, waarvan 20 met eene aangegeven waarde f 4533,60; 184 postwissels tot een bedrag van f 5257,64 J59 monsters of stalen zon der waarde; en verzonden: 9943 brieven; 442^ brief kaarten2051 drukwerken; 1178 dienstbrieven; 114 aangeteekendo brieven, waarvan 32 met eene aangegeven waarde a f 10704,79; 451 postwissels tot oen bedrag van f 9288,57 24 monsters of stalen zon der waarde. Den 30. Januari zal de aanbesteding plaats hebben van het gebouw, waarin voor eenige iagezetenen godsdienstoefening zal gehoudes worden. Het gebouw zal verrij zen achter het kaaspakhuis van den heer Van Wjngaarden. Het te goed van de schoolspaarbank in de flutsspaarbank alhier bedroeg op 1 Januari 1883 aan kapitaal f 1084,19} en aan rente f 15,84. Dopr een der leden van de vereeni ging „Ernst en Vrijheid", afdeeliug Pro testantenbond, is aan de bibliotheek eene fraaie verzameling boekwerken ten ge- scheuke gegeven. ♦HAASTRECHT, 26 Jan. Gisteren-avond trad de heer Akkerhujjs van Schoonhoven alhier op als spreker in de openbare verga dering yaq hot Nut. In eeno keurig uitge werkte rede gaf hij ons portretten te aan- schauwev vau personen met zeer verzchil- lende karakters. Na de pauze reciteerde spreker nog eenigo gedichten dioden bijval van- de vergadering in hooge mate onder vonden. JUTFAAS, 25 Jan. Het bouwen eener school met localen, overdekte speelplaats, onderwijzerswoning en toegangstraat naar do school is gegund aan den heer A. J. Van Maanen te Utrecht, voor f 29000. ♦KRIMPEN a/d LEK, 26 Jan. Volgens achterstaande advertentie blijkt, dat alhier eene bijeenkomst voor voordrachten zal ge- houdon wordenwaarvan de entréegelden zullen strekken tot leniging van de ramp te Muiden. Gisteren had alhier eene volksvoor lezing plaats. De commissie voor de volks voorlezingen had daartoe laten overkomen den heer Majn. Zijne voorstellingen volde den uitmuntend. De sterke vergrooting der microscopische voorwerpen met behnlp van kalklicht waren voor velen nieuw en zeer belangwekkend. Een buitengewoon effect maakte de phonograaf. Duidelijk verstaan baar werden de zinnen, voor de phonograaf gesproken, door dit werktuig nauwkeurig in de geheele zaal hoorbaar herhaald. Do heer Maju was zeer duidelijk in zjjne ver klaring van dit werktuig en de meeaten zullen dan ook een good denkbeeld van de inrichting gekregen hebben. Hoogst vol daan keerden de .aanwezigen huiswaarts en het „tot weerziensden heer Maju door den voorzitter toegeroepen, was aller gedachte. Jammer is het, dat betrekkelijk weinigen deze hoogst nuttige en leerzame voorstel ling bjjwoondon. Ongeveer ben 70-tal was er tegenwoordig. KRIMPEN a/d IJSEL, 24 Jan. Een ge wichtig besluit word heden alhier genomen in eene vorgadering van de polders Lang- land en Kortland. Met meerderheid van stemmen werd er besloten voor gemeen schappelijke Rekening een stoomgemaal te stichten. Daardoor zal in eeno lang ge voelde behoefde worden voorzien. ♦LEKKERKERK 26 Jan. In de verga dering der afdeeling Krimpenerwaard van de Holland8che Maatschappij van Landbouw, op gisterenwas als spreker opgetreden de heer L. Broekemaleeraar aan de Rijks- landbouwschool te Wageningen, die tot onderwerp had gekozen „Zuivelbereiding". Na eerst de melk bare bestanddeelen enz. besproken te hebben, werden de verschil lende werktuigen behandeld om de roomaf- scheiding te bewerkstelligen. Tot veerman is aangesteld de heer G. Van Es, in plaats van den heer G. Ver- kaik, die als zoodanig heoft bedankt. - Ha de opheffing van het hulpkantoor is het postkantoor voor het publiek geopend op werkdugon vaii 812 uren voorm., van 1} tot 3} ure 's nam. en 'a avonds van 6—8 uren. Op Zon- en feestdagen vau 9—11 uren voorm. en van 1—3 uren 's nam. Voor post wissels en kwitantiëu alleen op werkdagen van 9—12 uren voorm. en van 13 uren 'snam. LOPIKER-KAPEL23 Jan. Ds. W. Willems hoeft voor het beroep naar Piershil bedankt. ♦MEERKERK, 26 Jan. Aan het hulp kantoor alhier zijn in 1882 aangekomen 79 aungoteekende brieven, waarvun 8 met aan gegeven geldswaarde tot een bedrag van f 1381. Verzonden aangeteekende brieven 146, waarvan 45 met aangegeven gelds waarde tot een bedrag van f 8392,41. Aangekomen uitbetaalde postwissels 118, tot een bedrag van f 2016,42. Verzonden postwissels 516, met een bedrag van f 9745,44. Aangekomen brieven 10392 briefkaarten 3667, drukwerken 25259, kruisbanden 1976, monsters en stalen 136, quitantiën 123 en 1 expresse brief. Ver zonden brieven 8835, briefkaarten 3345, drukwerken 1944, monsters en stalen 21 quitantiën 3; te zamen 58220 stuks. De heer Corbjjn te Noordeloos hield 11. Dinsdag alhier eene lezing over vee voeder, die zeer in den smaak viel der toehoorders. De watermolenaar D. v. Dijk herdacht 11. Donderdag den dag, waarop hij vóór 50 jaren zjjne betrekking aanvaardde. Door het polderbestuur werd hem en zjjne vrouw ieder een mooie leuningstoel aangeboden. De schok, die plaats had tengevolge van de ontploffing te Muiden, werd ook in deze gemeente waargenomen. Van iemand, die 's avonds zjj no vensters had dichtgedaan zonder ze van binnen te sluiten, sprongen deze vensters door den sèhok open. De stemgerechtigde Ingelanden dezer gemeente en die van Ameide en Tienhoren zullen binnenkort vergaderen, om over een stoomgemaal te beraadslagen. MOORDRECHT, 20 Jan. Heden och tend tegen acht uren ontstond er brand in het pand genaamd „Do Oude Werf", be woond door vier gezinnen. Twee woningen worden een prooi der vlammende bewo ners verloren bijna alles. Het voorste ge deelte werd door de brandweer bewaard. Gelukkig was de wind afgewend van de zeildoek weverij van den heer A. Tom Az., waardoor zij aan het dreigend gevaar ont kwam. OUDERKERK a/d IJSEL, 24 Jan. De ingelanden van den polder „De Nesse" onder dezo gemeente hebben een adres ge richt aan het bestuur van dien polder, om eene afdoende verbetering te verkrijgen in de polderbemaling, door de bestaande wa termolens te vervangen door een stoom gemaal. ♦OUDEWATER, 26 Jan. Op uitnoodi- ging van den burgemeester hebben de hh. H. Van Wijk, A. W. M. Jongoneel en P. A. A. Molenaar alhier zioh in commissie vereenigd om gelden in te zamelen voor de weduwen en weezen der verongelukte Scheveningsche visschers en znllen daartoe Maandag, 29 dezer, do ingezetenen per soonlijk een bezoek brengen. Gisteren-avond had in het hotel Doe len een nutsvergadering plaats waarin door de dames Y. Zijlstra, J. J. Röraer, M. H. Van Praag, J. B. M. Baartmans en de heeren Muntendam enz. littéraire en mu- sicale voordrachten werden gegeven. Een groot aantal leden eu hunno dames waren opgekomen en de voordrachten vonden ruimen bjjval. SLIEDRECHT24 Jan. Met primo Maart zal een begin gemaakt werden met het ma- kon van het gedeolte van den spoorweg dat van Dordt hier aan de overzijde der rivier moet aansluiten. Reeds worden drie directie-keten voor dat doel geplaatst, die op dien datum gereed moeten eijn. Het werk aan deze zijde wordt voortdurend met kracht voortgezot. ♦STOLWIJK, 24 Jan. Ofschoon in het bezit van een uitmuntend stoomgemaal en een spliksplinternieuwen polderschout, heeft men hier sedert ongeveer tien weken nog maar enkele uren het zomerpoil gezien, iets wat diegenen onder de landbouwers, die het belang van hun land begrijpen, wel wat tegen valt. ♦VUREN EN DALEM, 26 Jan. Door mevr. wed. Mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, onlangs te 's Hage overleden, is aan de diaconiön dezer gemeente gelega teerd de Bom van f 1000, vrij van successie recht, als aan die te Vuren f600 en aan die te Dalem f 400. WILLIGE-LANGERAK, 25 Jan. Onze predikant, Ds. Joh. Vinke, is beroepen te Beekbergen, en heeft voor het beroep naar Westkapelle bedankt. ♦ZEVENHUIZEN, 26 Jan. In do vierde vergadering van liet Leesgezelschap „Tot Nut en Vermaak" trad de-heer A. Van den Bosch te Moercapelle als sproker op. „Een Roman in drie deelen" was de titol zijner hoogst boeiende lezing, die even als zijne vele bijdragen met graagte aange hoord werd. Ook de heeren C. D. B. Van Leeuwen en P. Blok leverden bijdragen, die het nuttige met het aangename afwis selden. Als eene zeldzaamheid kan worden gemelddat een zeug van den heer J. Dogterora 16 levende biggen eu óén doode heeft ter wereld gebracht. Tot onderwijzers aan de openbare school No. 1 zijn benoemd de heeren J. W. Schippers te Gersloot en D. Veer te Delft Op 1 Januari 1883 werd de openbare school No. 1 bezocht door 272 scholieren. Aan het herhalingsonderwijs werd door 18 leerlingen deelgenomen. Do stad Eindhoven telt tegenwoordig niet minder dan 3000 sigarenmakers, „Bronbeek" juist 192 invaliden, Den Haag ruim 900 on bewoonde huizen en „lest komt 't best" de plaats Bellary, in Britsch-Indië, zóóveel losloopende apen, dat bet gemeentebestuur bclooningen moet uitloven om de lastige klanten te vangen en naar do nabij gelegen bo3schen te zenden. De Amsterdammers, zoo men weet, rijden in „aapjes". Plen koetsier van zou'n rijtuigje had Wpensdag het pleizier om eon „heer" drie uren lang rond te rijdenbij een café in de Kalvor- straat eens „aan te leggen", een glas bier als hartsterking te gebruiken, nog een vol uur to wachten en eindelijk tot de ontdek king te komen, dat zijn vrachtje natuurlijk zonder adres of het bedrag der vracht achter te laten, het ct^fó aan do Rokin- zjjdo verlaten had. Do rjjks-ontvangor van Coljjnsplaat heeft ook al de plaat ge poetst. Voor do gezelligheid heeft hij een meisje van Monnikendam en oen sommetje van f 6600 uit 's Rijks kas meegenomen. Zoo'n bravo ambtenaar! Eene cerzauio jongedochter van Geestoren wil met geweld trouwen. Of zo mooi is, vertellen de cou ranten niotwèldat ze de vier kruisjes achter den rug hoeft en ook dat ze het den inwoners van Geesteren met huwelijks aanzoeken tamelijk lastig maakt. Voor trouwlustige oude vrijers eeno aanbieding, die om met Bolle en Koster te spreken - wellicht maar eens in de duizend jaren voorkomt. Voor hen dan ook de meêdee- ling, dat het anders weinig bekende Geesteren bij Borculo en Borculo in Gelderland ligt. In onze residentie, vertelt de Haagsche correspondent van de „Gron. Ct.", vierde dezer dagen een echtpaar zijn 50-jarig huwelijksfeest. De predikant, die zioh be ijverd had voor bet behoeftige paar eene aardige beurs met geld bijeen te brengen, kwam op den vreugdedag met een verheugd gelaat, met blanke rijksdaalders en een schoone aanspraak. Het geschenk werd dank baar aanvaard, maar de warme toespraak ran dorainé beantwoord met deze ontboezeming: „Ja, wat zal ik je zeggen dominé, als je zoo 50 jaar mot elkaar hebt doorgebracht, krijg je toch knapjes de puistj aan mêkaar." Dat zei de man. De vrouw heeft er zeker wel het traditioneele „'k hou) me aan hetzelfde oompljpient" aan toegevoegd. Tusschen Sara Bernhardt en haait man is alles nog in de rozon. Tegen de „nldépendanoe fran- ïaise", die het gerucht van echtscheiding verspreidde, is door mijnheer en mevrouw Daraala eene vervolging wegens laster in gesteld. Ook al wegens laster en belee- diging» maar uit dronkenschap voortsprui tende, stond weer eens het bekende 64- jarige vrouwtje van Venlo terecht. Weer eens, want wegens een zelfde feit werd ze needs 27 maal gevonhisd. Ook niet gauw afgeschrikt is een dronkebroer te Botterdam. Op het einde van 't vorige jaak maakto hij eens de rekening op van al de booten, in '82 bij den kantonrechter afge loopen. Hij kwam tot een bedrag van ruim 300 gld. en tot de wetenschap, dat het toch dure borreltjes geweest waren, die hij ge dronken had. In de Friesche gemeente Aohtkarspelen werd dezer dagen eene boer derij verkocht. 10 jaar geleden bracht ze bijna 14 duizend gld. op, nu nog iets min der dan de helft van die som. In Ame rika is het ook al geen boter tot den boóm. 3 Friesche familiën, verleden jaar met wei nig geld en veel illusiën naar de Nieuwe Wereld verhuisd, keerden dezer dagen dood arm in hun oude woonplaats terug. Het Old Butger Weeshuis te Leeuwarden kan kwalijk over slechte tijden klagen en een Amerikaansch bladde „New-York Herald", beleeft zjjne vette jaren. Het weeshuis toch mag zich verheugen in een batig slot van 20 duizend gld. over 't afgeloopen jaar en Gordon Bennetde éigenaar van het „veelgelezen" blad, in eene zuivere winst, ook over '82van meer dan 2 millioen gld. Dagbladen en kanonnen behooren zooals de kooplui zeggen, tot de courante artikelen. Do couranten alleen gebruiken 300 millioen kilo papier per jaar, dat is 882 duizend kilo per dag of een derde van al het papier, dat jaarlijks wordt verbruikt. Van Krupp den kanonnen-fabrikantlezen we dat hij zich met het maken van zijne vernie- lingswerktuigen een vermogen heeft ver worven, dat een inkomen van 1800 duizend gld. vertegenwoordigt en de oorlogsbegroo- tingen van de verschillende landen der wereld, heeft men uitgerekend, bedragen te zamen het Sommetje van 1850 millioen. In Pruisen Zal voortaan in alle volksscholen gymnastiek onderwezen worden; in Frankrijk oefent men reeds lang do sehooljeugd in den wapenhandel en als bijdrage tot onze weerbaarheid kan dienon, dat van de 80 personen, die dit jaar In do gemeente Leeuwarderadeel voor de nat. militie zijn ingeschreven, 55 reden van vrijstelling heb ben. Op voet van oorlog leven de ker kelijke partijen in Grafhorst. Nu reeds is er tijdelijk een rijksveldwachter geplaatst, om als 't kan aan de verregaande ongere geldheden, die daar in de laatste dagen plaats hebbon, een einde te maken, 't Wordt er niet beter op! „In liefde bloeiende" sljjt de veldwachter van Harderwijk zjjno dagen. Met zijn 21-jarig vrouwtje zag men de 78-jarige grijsaard nog lustig schaatsenrijden. Ook nog met vleugels s aan de voeten bewoog zich de weduwe Ten Ham, in de gemeente Lunteren, op de ijsbaan. Dat vrouwtje was 81. Geen won der, dat liet daarop is gaan dooien. De oudste inwoner van Bruinen kreeg dezer dagen op zijn 91sten verjaardag van zjjne mede-ingezetenen een prachtigen leunstoel en in Don Haag doen oudheden ook weer opgeld. Voor een antiek Chineesch be hangsel werd onlangs f2000 gld. geboden en voor een oud gebeeldhouwd kastje, dat een jaar of vijf geleden voor f230 werd verkocht, bood een antiquaar de enorme som van f2500.Een boer te Woltersum, Groq., beroemt er zich op in 't vorige jaar 37 500 eieren aan de markt te hebben ge bracht en een landbouwer te 's-lleor Arends- kerke heeft een hond, die in 9 keeren 107 jongen ter wereld heoft gebracht. 70 van de kinderen moeten nog in levon zijn. „'t Is hondje wèl," zou men hier zeggen. John Smit, een rijke Amerikaan, heeft aan 17 personen, die evenals hy heetten, elk f750 betaald, opdat zjj vau naam zouden veranderen. Goedkooper had de man zelf een anderen naam kunnen aannemen. Een lid van de Duitsche familie Miiller zou op die manier nog al wat geld kun nen zoek brengen. DuitBchland toch bezit 63000 Miiller's, op de 73 inwoners óén. Koningin Victoria is de vorige week voor de 25ste maal grootmoeder geworden en de kroonprins van Pruisen mag zich ver heugen iu een schat van ridderorden. Hij bezit er 66Bismarck 45 en maarschalk Von Moltke 44. Do commissie voor het huldoblijk van Hugo do Groot begint een weinig moed te krijgen. Delft zal 3000 gld. in de kosten bijdragon. Dit bedrag, hebben burgemeester en wethouders gezegdzal gevonden worden uit deh verkoop van de. keien en vuilnisstaal. „O, Grotiue, zucht de „Zutph. Ct.", wio had kunnen donken, dat uw standbeeld van do vuilnisstaal moest komen TFge Z Ö~iv~D~E~w[ Mijnheer de Redacteur! U zult mij vorpiichteu, het onderstaande in uw blad op te nemen Waarom zorgt de bevoogde autoriteit niet, dat, wanneer na eon sneeuwbui do bruggen glad worden on gevaarlijk om over te gaan, zoodra het sneeuwen heeft opgo- houden, onmiddellijk genoemde bruggen eu andere door hun gladheid gevaarlijke plaat sen, flink met zand worden bestrooid? Donderdag 25 dezer, toen de straten dik met saeeuvf bedekt waren, en er om twaalf uur 's middags geen sneeuw meer viel, was er vóór drie uur op bruggen enz. geen ■poor van zand te zien. Daar vooral in de uren van 12 tot 2 veel passage is, ware het wel te wenschen dat de gevaarlijke plaatsen met zand bestrooid warenof moeten eerst eenige personen ongelukken krjjgen, vóór dat de bevoegde autoriteit, door zulk een waarschuwing opgeschrikt, tot wat spoediger handelen worde aangedreven. U dankende voor de verleende plaats ruimte, bljjf ik, Mijnheer de Redacteur, Achtend, Uw dienaar X. Tot Slot. Aan de Redactie I In uw weekblad van 21 Januari jl., dat zoowel hier als in de omliggende gemeenten veel gelezen wordt, trof inzonderheid onze aandacht, de door u daarin nitgesproken wensch, dat naar aanleiding van de vreese- lijke buskruid-ontploffing te Muiden, door de Regeering spoedig gevolg zou worden gegeven, om de 2000 kilo buskruid, die hier geborgen zijn, naar een der forten te verplaatsen. hulde brengende voor dien openlijk uitgedrukten wensch, ter bereiking van een goed doel, vragen wij u ter opheldering van den onderwerpeljjken buskruid-voorraad, het onderstaande te plaatsen Maandag 16 October 1882 vernamen on dergeteekenden dat binnen de kom der gemeente Schoonhoven zich zou bevinden een voorraad buskruid van 2000 kilo, be stemd om te dienen tot opruiming van jjs, bij eventuëele ijsverstoppingen. Of in tyd van nood die manoeuvres gunstig zouden kunnen werken, stond aan ondergeteekenden niet te beoordeelen maar wol meenden zij zedelijk verplicht te zjjn, zonder uitstel en zonder plichtple gingen, alles in het werk te moeten stel len, omdat aanwezige buskruid hier van daan te krijgen, teneinde do burgerij en den om trek wellicht voor gröote rampen te bewa ren, met het oog op de plaats waar het is opgeslagen (een excercitieplein). Ter bereiking van hnn doel, deden on dergeteekenden het volgende: 16 October 1882, richtten zij zich per telegram aan den Minister van Oorlog, waar van het gevolg was, oen zeer kort maar interessant onderhoud, op het bureau van en met den kommandant der art.-instr.- akompagnio alhier. 17 October voorm. 10 uur, rapport van dat onderhoud aan den Minister van Oorlog, natuurlijk aan ondergeteekenden onbekend. Daarna verliepen 17 dagen, en vernamen on dergeteekenden nietB van de onderwerpelijke zaak, waarop zij andermaal bij schrijven van 3November j. 1. zich builden tot den Mi nister van Oorlog, in het vertrouwen, dat hunne pogingen te eeniger tijd met een goed succes en zeer spoedig schitL.-nd be loond zouden worden; en waarlijk hunne verwachting werd niet teleurgesteld, want Sëhoonhovens weekblad van 10 Decem ber j. 1. bracht de heugelijke tijding, dat het aanwezig zijndo buskruid verminderd zou worden tot op 500 kilo. Aanvankelijk vrede in den lande, en rust in veler ge moedniet ten onrechte! maar die ruat wat helaas niet duurzaam, want daar breekt de dag van 19 Januari j. 1. aan, en Muiden eu zijn omtrek, vele uren in de rondte, leveren een schouwspel op, waar bet koud ste menschenhart bjj stilstaat; geen wonder dan ook, dat de mare van het gebeurde daar, spoedig Schoonhovens burgers en de bewoners van dezen omtrek ter oore kwam, en welke maro hier niot weinig ontstel tenis veroorzaakte, omdat terzelfder tijd al hier publiok werd een besluit van den Minister van Oorlog, hoofdzakelijk inhou dende „het buskruid blijft te Schoonhoven"; motieven van den Minister daarvoor, be houden ondergeteekenden zich voor hier te noemen. Aangewende pogingen, met de beste be doeling in het werk gesteld, aanvankelijk met succes beloond, zo zijn voorloopig weg, en zoolang geene verandering komt in den toestand van het hier aanwezig zijnde bus kruid, kunnen ondergeteekenden verder niets meer doen, dan de hoop uitspreken, dat Schoonhoven en zijn omtrek bewaard zullen bljjven voor rampen, als die in de laatste maanden het buitenland troffen en 19 Januari j. 1. ons vaderjand. Ondergeteekenden behouden zich voor hun oordeel uit te spreken over de stelling en het gebouwtje, waar het kruid op het exeroitieplein in is opgeslagenbeide zijn genoegzaam bekend aan ieder die oogen heeft om te zien. Ondergeteekenden hebben nogmaals Dins dag 23 Januari j.l. zich gowend tot den Minister van Oorlog, inde beste verwach ting voor de toekomst, in betrekking tot de onderwerpelijke zaak. De Redactie dankzeggende voor de op namebevelen ondergeteekenden de onder werpelijke zaak in het vervolg aau ande ren aanhetzij dat zijn burgers uit de gemeentebewoners van den omtrek of wel personen waar ter plaatse ookdie belast zjjn met de besturing van het buskruid en verantwoordelijk zijn voor hare gevolgen. Schoonhoven, A. J. Van der Kop. 25 Januari 1883. A. W. Lazonder. BEVOLKING. Stolwijk. In 1882 zijn alhier geboren 53 m. 43 v., totaal 96 overleden 30 m. 28 v., totaal 58hebben zich in de gemeente ge vestigd 40 ra. 46 v., totaal 86 de gemeente verlaten 50 m. 52 v., totaal 102. De bevol king is alzoo vermeerderd met 22 inwoners en bedroeg op 1 Jan. 1883: 2158. In 1882 zijn gehuwd 18 paren. Zevenhuizen. De bevolking bedroeg op 31 Dcc. 1881 2302 zielen. Het aantal ge borenen bedroeg 98 en dat der overledenen 57. In deze gemeente vestigden zich 128 personenterwijl er 144 naar elders ver trokken. De bevolking bedroeg alzoo op 31 Dec. 1882 2327 zielen. STADSNIEUWS. Schoonhoven27 Januari. In 1882 zijn in deze gemeente geboren 67 m. en 70 v., totaal 137heb ben zich in de gemeente gevestigd 264 m. en 123 v., totaal 387 zijn overleden 59 m. en 42 v., totaal 101en zijn uit de gemeente vertrokken 266 in. en 126 v., totaal 392. Do bovolking bedroeg op 1 Januari 1883: 4010 iuwoners. Volgens achterstaande ad vertentie zal de netto-opbreng» van de soirée, te geven door eenige Utrechtache heeren, strekken ten voordeele van de nood lijdenden door de ramp te Muiden. Wij vestigen om het goede doel nogmaals de aandacht op die uitvoering, wolke a. s. Vrij dag in het „Hótol Van ZesBen" zal plaats hebben. Belanghebbenden wijzen wij op de in dit blad voorkomende aankondi ging van Burgemeester en Wethouders, be treffende eene wjjziging in de school-uren. In de Nutsvergadering van a. s. Dinsdag zal als spreker optreden de heer Joh. Dyserinok te Haarlem. Gemengd Nieuws. Gisteren-morgen, 26dezer, brak er des morgens omstreeks half zeven uren brand uit in de woning van M. d. B., in den Opperstok, gemeente Streefkerk. De brand Bchijnt uit onbekende oorzaak ont- 8taan te zijn op don zolderzoodat spoedig het brandende dak op het benedengedeelte van het huis stortte en dit van binnenuit- brandde. Door de krachtige werking der beide brandspuiten van Groot-Ammers en die van den Opperstok mocht het men er in slagen de dichtbijstaande woningen te behouden en den brand tot dit oone perceel te bepalen. De kapitei n C. v. d. W. dar Kui- lenburgsche stoomboot, der heeren Van Hoijtema Co. te Kuilenburg, verliet 18 dezer des avonds zjjn te Arnhem in den Rjjn liggend Bchip en is sedert niet terug gekeerd. Men vreest dat hijdoor do duister nis misleid te water geraakt en verdronken zal zjjn. Er is eene belooning uitgeloofd voor het vinden van het ljjk. Een ontzettend ongeluk heeft Maandag to 's-Hage plaats gehad. De lood gieter en zinkwerker Y. O. bevond zich met zjjn bij hem in dienst zjjnden broeder en een 15-jarigen leerknaap op de stoep vóór zjjn winkel, waar hij een door hem gere- pareerden gas- of luchtketel wenschte te beproeven. Die ketel werd tot dat einde met samengeperste lucht gevuld om te zien of er zich nog lekken aan bevonden. Of men nu de luchtpomp te sterk had aange zet, of niet de noodige voorzorgen in acht had genomen, weet men niet, doch zooveel is zeker, dat het toestel mot een knal, die de ramen in de geheele buurt deed ram melen, uiteensprong. Toen men naar bui ten vloog vond men de drie bovengenoemde personen eenige passen weggeslingerd be wusteloos op den grond liggen. De 20-ja- rige broeder van den patroon was dood, torwjjl deze laatste een zóó ernstige ver wonding heeft bekomen, dat men voor zjjn leven vreest. De leerknaap had minder belangrijke verwondingen bekomen, doch moest toch onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling worden gesteld. Onze stadgenoot C. v. d. L. heeft een kanarie-vogelpaar dat vlugge jongen heeft en ook nog 5 eieren. Het mannetje is er op geleerd, om, wanneer de eigenaar des nachts met licht bjj de kooi komt en het de stem van zjjn meester hoort, even goed als bjj den dag te zin gen. Bij 't opstoken van den vinger houdt bet onmiddellijk met zijn zang op. Zaterdag zijn het huis eu de vlasschuur van K. De Jong te Bolnes geheel uitgebrand. Bjj een ingezetene van Delft was oen jongmensch uit Utrecht in dienst, over wien men niet bijzonder tevreden was en dien men, na nieuwe onaangenaamhe den, uit zijn betrekking ontsloeg. Om echter te zorgen dat het jongmenBch, bui ten weten zijner ouders, geen verkeerde wogen opging, werd naar Utrecht getele grafeerd: Uw zoon is ontslagen. Door een vergissing seinde de telegraaf echter over Uw zoon is ontslapen. De bedroefde ouders van den ontslapene trokken met de ver moedelijke kosten der begrafenis bij zich naar Delft, om persoonljjk „de laatste eer" voor hun kind to regelen. Groot wasech ter hun verbazing en blijdschap, toen zjj aan het sterfhuis te Delft vernamen, dat hun zoon niet dood, maar veeleer te leven dig was. Het mocht gisteren de politie te 's Hage gelukken om zes werklieden in handen te krijgen verdacht van diefstal van een belangrijke partij fijnen wijn uit den keider van een huiswaarin zij werkzaam waren. Op het werk zelf waren reeds zes flesschen uitgedronkenterwijl door de politie nog een 80-tal flesschen werden in beslag genomen. Broekman, de bekende eige naar van het miniatuur-circus op onze kermissen, geeft thans te Parjjs voorstel lingen en men erkent, dat nog nooit iemand 't zoover als hij in de dressuur van kleine viervoeters heeft gebracht. Een lid van den gemeenteraad van Ooststellingwerf (Friesland) ontmoette voor eenige dagen eon onbezoldigd ryksveld- wachter in een herborg en bestrafte hem omdat bij 'a avonds geene surveillance deed. De aangesprokene nam de vermaning ter harte en ging dienzelfden avond oo weg, waar het toeval hem gunstig waswijl hjj togen het genoemde raadslid moest verba liseeren wegens openbare dronkenschap. Carter, Paterson Co. te Londen is een firma die zich belast met het ontvangen en rondzenden van pakjes en pakketten; 't is eeno Ëngelsche editie van v. Gend en Loos. Den 11 den Decem ber jl. werd aan een harer kantoren ter verzending gedeponeerd een gewone wit houten kist, ter lengte van twee voet, ter breedte van 20 duim en ter hoogte van 18 duim. Op dezo kist bevond zich een adres kaart met do woorden „mrs. Green, no. 3 Abbey-Road, St. John's Wood, N.W." De kist werd op de gewone manier in ont vangst genomen, en een regu daarvoor af gegeven aan den persoon die haar bracht eu die zich „Smith" noemde. De kist zou den volgenden dag aun zjjn adres worden bezorgd, doch de ^voorman kon echter geen „mevrouw Green" ont dekken, noch aan het opgegeven adres, noch ook in haar buurt. Zoo bracht hij dan de kist weder naar het kantoor terug, waar zij bjj de onbestelbare goederen werd neergozet. Weldra trok het de aandacht van den directeur, dat er een verschrikkelijke stank uit do kist te voor- Bchjjn kwam. Dit wekte zijn achterdocht, en hjj beval haar open to breken. Wie schetst zijne ontzetting, toen hjj gewaar werd dat zij het stoffelijk overschot inhield van een menschelijk wezen, dat natuurlijk in vergevorderden Btaat van ontbinding verkeerde. Dadelijk werd de politie er bjj gehaald; de vreeselijke omstandigheden waaronder het ljjk gevonden werdgeven grond voor het vermoeden dat wederom een afgrijselijke misdaad heeft plaats gevonden. Volgens het voorloopige onderzoek van den politie-docter Yarrow, iB het ontdekte ljjk dat van een kind, een jong meisje, tus schen de 12 en 14 jaren oud. Het was geheel naakt en buitengemeen mager, het geen verklaart dat men het in de kleine kist heeft kunnen persen zonder het aan stukken te snijden. Het Ijjkje toont hoe genaamd geen toeken van geweldpleging, en het vermoeden bestaat dat men het on gelukkige kind heeft doodgehongerd, indien niet gif gebezigd werd om het uit den weg te ruimen. De misdadiger heeft alle herkenningstee- kenen zorgvuldig verwijderd. Do kist is afkomstig uit de stijfselfabriek van Sam. Berger A Co., te Bromleygeljjk daarop gedrukt staatdoch daarin werd niets ge vonden, geen papier, geen kleedingstuk, geen sieraad, dat tot herkenning zou kun nen voeren, alleen staat een npmmer op de kist. Dr. Yarrow is van gevoelen dat het ge vonden lijkje is van een kind uit den ge goeden stand. Hjj gaat daarbij af op de tanden in het lichaampje, die aantoonen dat daaraan veel zorg wd besteed. De verslagene moet ook fraai blond haar heb ben bezeten. Het was echter kort geknipt. De politie doet al het mogeljjke om het afschuwelijke mysterie te ontraadselen. Zjj heeft eenige duizenden exemplaren van de adreskaart, welke op de kist bevestigd was, in fac-simile naar alle oorden van het rijk gezonden, teneinde daardoor te trachten den schrjjver op te sporen. Eenige dagen geleden is on der Lekkerkerk een grutterswagen, beladen met grutters- en kruidenierswaren, eieren, bruidsuikersenz., van den Lekdjjk naar omlaag gevallen. De beide rijdende per sonen en het paard hebben weiuig letsel bekomen, de wagen evenwel was zeer ge havend en de genoemde ingrediënten maak ten op den grond een waren poespas door elkander. Een troep toeschietende kinderen wist zich toch uit ifien chaos nog menige versnapering te bezorgen. In geen jaren is Hardinxveld zoo spoedig van het overtollige binnenwater verlost als nudaar door het stoomgemaal binnen enkele dagen het water van het veld is verdwenen. De werkzaamheden op veld eu in de grienden kunnen weer geregeld geschieden. By Borkum is Yrjjdag-morgen een stoomboot, „de Cimbria", op reis van Hamburg naar New-York, in aanvaring gekomen met het stoomschip „Sultan", en korten tijd daarna gezonken. Er was geen tijd al de booten gereed te maken. In het geheel werden 3 booten te water gelaten waarvan óén met de personen die er in waren gevlucht, dadeljjk omsloeg. De tweede boot nam 39 man op en kwam behouden to Cuxhafen aanomtrent de 3e boot weet men nog nietB. Het wordt dus hoe langer hoe waarschjjnlijker, dat de nog vermisten, ongeveer 400 personen, hun graf in de gol ven hebben gevonden. —Omtrent de opschudding, welke de ramp van Muiden te Weesp veroorzaakte, meldt de „Weesper Courant" nog het volgende Te ruim tien uren werden opnieuw al hier Bchrik en angst verhoogd door het ontzettend bericht, dat in den kap van den kruidtoren een opening was ontstaan, en deze nu elk oogenblik met het vuur in aanraking kon komen, waarom het geraden zou zjjn de huizen te verlaten. Kermend en gillend werd aan dien raad in allerjjl gevolg gegeven en honderden namen zonder of met bagage, en vooral waarden, de vlucht, 't zij naar de singels, of de buitenwegen, sommigen zelfs naar Nigtevegt en Abcoude. Kraamvrouwen van weinige dagen, en zieken werden in dekens gewikkeld, op de straat en zelfs naar buiten de stad gedragen. Met angstige spanning vernam men nu elk bericht, dat van Muiden kon gekomen zijn, en gelukkig werd van wege den bur gemeester volgens een ingezonden stuk in dat blad, op verzoek van een paar inge zetenen, die op het terrein geweest waren tegen half twaalf ure omgeroepen, dat het gevreesde gevaar geweken was, en ieder weder rustig zjjn woning kon betrekken. Het eerste spaarbankboekje, dat voor 14 dagen in Oostenrijk voor de Rijkspostspaarbank is uitgegeven, stond op naam van... keizer Frans Jozef. De keizer heeft er nameljjk prijs op gestold, zelf het voorbeeld te geven in het gebruik van deze heilzame instellingen een klein bedrag ge stort, zoodat zijn handteekening bovenaan staat op do lijst der deelnemers. Brazilië Oblig. 1865. Dito 1863. Peru Oblig. 1870 Dito 1872 Gr. Russ. Spw. 5pC. aandeel. Hubs. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflis f 1000. Dito JelezOrel Dito Kursk—Charkow. Dito Zuid-West Spoorw.-aand. Hong. Oblig. 1867. Dito Loten 1870. Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Centraal-Pacific. Oblig. Theiss-loten Antwerpsche loten. 1874. Aand. loting Madrid Aand. Turkije met lpt. 1870. 5 99} 99 6 15} 5 121} 5 61} 5 86 5 85} 5 85} 5 57 5 94 94} 3 51 6 86} 4 90} 3 96} 3 3 Vervolg der Nieuwstijdingen. ♦KRALINGEN, 26 Jan. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkpcht 335 zalmen. Prijs f 1,45 tot f 1,70 per half kilo. NOORDELOOS, 26 Jan. In de he den avond gehoudene volksvoordracht trad als spreker op de heer In 't Veld van Hoor naar die eene novelle voordroeg van Ha- verschmidt, getiteld „Op een Donderdag avond". Na de pauzo werden nog eenigo bjjdragen geleverd, door do heeren Ypma, Muijlwijk Jr., Corbijn, Muijlwjjk Sr. en In 't Veld. ♦SCHELLUINEN2*2 Jan. Gisteren middag ontstond er brand in een met riet bedekt huis aan den Hioogendijk, bewoond door den' metselaar M. Zaanen. Binnen een paar uren was alles verbrand, maar itoor vereende krachten en gnnstigen wind mocht het gelukken de belendende gebou wen en de daar tegenover staande riet schelven te bewaren. ZWAMMERDAM26 Jan. Naar aan leiding van de rampvolle ontploffing op het terrein van de buskruidfabriek nabjj Muiden kwam dezer dagen in een kring van bewoners der Rijnstreek de ontzaglijke opeenhooping van buskruid in de nabij Bodegraven gelegen Wierickerschans ter sprake. Uit aanmerking van het altijd mogeljjke en een wjjden omtrek bedreigende gevaar kwam het hun noodig voor, dat eene boweging op 't getouw werd gezet om bij de llooge Regeering er op aan te dringen, dat er in een zoo gevaarvollen toestand verandering worde gebracht en de Wierickerschans niet langer als kruidma- gazjjn behouden blijve. Van hetgeen er in deze richting wordt gedaan, hoopt meu weldra meer te kunnen inededeelen. op Woeusdai? 7' M Februari 1883, des J. voormiddags to elf uren, in hot Koffiehuis „HARMONIE" aan de Markt te Gouda, van: Eene iu 1881 gebouwde 30 Januari hopen DIRK POTTUIT AALTJE VONCK hunne 60-jarige Echtvereeniging i te herdenken. Streefkerk, 28 Januari 1883. met STALLING voor 12 Koeien, SCHUUR met PAARDENSTAL, VARKENSHOK KEN, HOQIBERG, verdere Betimmering eu ERVEN, alsmede eenige perceelen in den Achterwillens te zeer nabij de gemeente Gouda, groot 3 Hectaren, 51 Aren, 52 Centiaren. Eu eenige perceelen in den Omslag aan den Bodegraafschen Straatweg, te groot 4 Hectaren, 27 Aren, 36 Centiaren. De Woning to aanvaarden 1 Mei 1883 en de Landerijen terstond. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen ten kantore van den Notaris W. J. FORTUIJN DROOGLEEYER te Gouda. Bevallen vau eene Dochter M. DE PLEIJT— VAN GEELEN. Schoonhoven, 24 Jan. '83, I Tot diepe droefheid van mjjmijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, over- leed heden plotseling, doch zacht en kalm, mjjn innig geliefde Echtgenoot, de Heer TEUNIS VAN DER HEIDENin den ouderdom van 85 jaar en bjjna7 maanden. I Ruim 60 jaar mocht ik het geluk ge nieten met hem vereenigd te zjjn. De Wed. T. VAN DER HEIDEN - VER WOLF. Ottoland, 25 Jan. 1883. De Ondergeteekenden betuigen bunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelnoming, ontvangen bij het overlijden van hunnen geliefden Vader en Behuwd- vader, den Heer T, ROZENDAAL. J. ROZENDAAL. W. ROZENDAAL. W. GELDERBLOM - ROZENDAAL. A. W. GELDERBLOM. Nieuwpoort, 26 Januari 1883. BEURSBERICHTEN. pC. 26 Jan. Nederl. Werk. Schuld. .2} 66J Dito dito 3 79j Dito dito 4 102} Dito dito 1878 4 102 Loten Rotterdam3 101 Loten Amsterdam f 100. .3 110 Spanje. Buitenl1 - Dito 1876. .2 44J Portugal, Oblig3 52}} Rusl., Obl. Hope 1798. 5 98 Dito 6e Serie. 1855. 5 75} Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 95 J« .Dito 1866 if 1000. 5 95 Dito 1860 100 p. st. 4} 82} Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 64 Dito Obligatieleeu. 1872. 5 82} Dito 1873. 5 82,T„ Dito 1875. 4} Dito 1877. 5 Dito 1880. 4 Oostenrijk, Obl. pap. Mei-Nov. 5 75} 88U 65} 64} 64 64! J Dito Feb.-Aug. 5 Dito zilverJan.-Juli. Dito Aand. 4pC. fl. 250,1854. 99} Dito 5pC. fl. 500, 1860. 109} Dito 100, 1864. 142} Turkije. Alg. Sch. 1865. 5 11}} Dito 1869 6 10} Egypte Oblig. 18764 70} Dito Spoorwegl. 1876. .5 92} N. Amerika Oblig. 1876 .4} 111 Dito 1877 4 118 ris C. A. IICUM te De Ondergeteokende betuigt door dezen zijnen oprechten dank voor de vele bewjj- zen van belangstelling, bjj zjjn 50-jarig Jubiló ondervonden, en inzonderheid aan het Bestuur van den polder Meerkerksbroek, voor het sierlijk gesohenk, hem door hun verstrekt. D. VAN DIJK, Watermolenaar v/d. polder Meerkerksbroek. Meerkerk, 27 Jan. 1883. Nu onze Dochter VIRGINIE weder in zooverre is hersteld, flat wij, zonder onvoor ziene omstandigheden, de gegronde hoop op hare geheele herstelling mogen koes teren, gevoelen wij behoefte onzen dankte betuigen voor de deelneming, ons gedu rende hare ziekte betoond. Die deelneming was echter zoo algemeen, dat het ons moeijeljjk valt onzen dank aan leder in het bijzonder, door een handdruk kenbaar te maken. Mogen wij daarom door dezen aan allen, die wjj onwillekeurig mochten verzuimen persoonljjk te bezoeken, onze warme erken telijkheid betuigen voor de belangstelling, in ons lief kind betoond, met de verzeke ring, dat die deelneming door ons zéér wordt gewaardeerd en in de bange dagen, die achter ons liggeneeno gowenaohte troost verschafte. Dr. F. L. IDENBURG. J. C. IDENBURG - PELGRIM. Haastrecht, 26 Januarjj 1883. TE KOOP: ERF en TUIN, binnen IMIeuwpoort, aan de Oosthaven, groot 02 Aren. Verhuurd tot 21 Maart 1894 of tot het overlijden der huurders, voor f 36,'sjaars. Franco te bevragen bij Notaris BODDE te Meerkerk. De Notaris C. VAN BLARICU] Oudewater Vrijdag 16 arjj 1883, dags 12 ure, in het Koffijhuis „DE ROOS" aldaar, in het openbaar verkoopen De goed beklante genaamd „de Jonge Leeuw", bestaande in HUIS, waarin met Vergunning de klein handel in Sterkendrank wordt uitgeoefend, voorzien van ruime Gelagkamergroote Huiskamer, vier Opkamertjes, twee Kelders en twee ruime Zoldersverder groote SCHUUR met STALLING voor 20 gaar den en 5 koeijen en berging voor rijtuigen, annexe LOODS tot stalling voor 15 paar den en voorts HOOIBERG, ruim ERF en MOESLAND, te zamen groot 10 Aren, 40 Centiaren, zeer gunstig staande en gelegen even buiten de stadnabjj de gewezen IJselpoort en het te stiohten Stationsge bouw van den ontworpen IJselstoomtramweg. Te aanvaarden 1 Mei 1883. Breeder bjj Billetten en nadere inlich tingen bij genoemden Notaris. De Ondergeteokende vraagt een 1^^» flink persoon voor Zonder goede getuigen onnoodig zioh aan te melden. Salaris f 10,— per week. Adres in persoon. VAN ZESSEN. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS der gemeente Schoon hoven geven bjj deze kennis aan Ouders en Voogden, dat op de navolgende Scholen de SCHOOLTIJDEN van af I Febr. a. s. zjjn geregeld als volgt: Op de School (Hoofdonderwijzer AKKERHUIJS) Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 912 en van 2—4 uur, en Woensdag en Zaterdag van 912. De Naai- en Breischool (Hoofd onderwijzer AKKERHUIJS)in plaats van Dinsdag en Vrijdag van .5—6'/f uur, op Woensdag en Za terdag van 2—3'/i. Op de Gemeente-Bewaarschool Maandag, Dinsdag, Woensdag, Don derdag en Vrijdag van 912 en 2—4 uur, en op Zaterdag van 912 uur. Schoonlmv.ii, don 27. Jan. 1883. Burgemeester en Wethouder, voornoemd, S. P. H. NOOBDENDORP, Burgemeester. W. ROMANS VAN SCHAIK, Secretaris. De Ondergeteekenden, voogd en toeziende voogd vau den Wees voelen zich gedrongen ter kennis van het publiek te brengen, dat het beleedigend en onteerend berigt van Kaaskooper te Schoonhovenin de courant van Zondag 1.1., bezjjden de waarheid is. Ten eerste is LAMMERT WILL niot door hem ontslagen uit zijnen dienst, maar door zijn toezienden voogd weggehaald we gens de onbilljjko behandeling van A. VAN DER BAS jegens zijn dienstbode, en ten andere heeft genoemde VAN DER BAS zelfverklaard, dat L. WILL gedurende anderhalf jaar zioh stipt eerljjk heeft ge dragen, zoodat naar hun inzien hoegenaamd geen grond kan bestaan dat zjjn wegge haalde dienstbode op slinksche «manieren ten nadeele van zijn verlaten baas zoude handelen. Zij hebbon eerbied voor ieders godsdienstige begrippen, maar dat iemand die eon Christen wil heoten, een armen wees, die mot eer en deugd door de woreld moet, openlijk ten toon wil stollen, noemen zij slecht en afkeurenswaardig. Groot-AmmerN, CHR. WILL. 27 Jan. '83. Kr. KOK Lz.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 2