1 "11 r 7i2. Zondag 4 Februari. 1883. u f’ schappij i s GEK, ITEL i r i BEDEELING. i 'V f J idsche ven, ngelukken ii jupons, 1TEN Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MAN, ge en civiele dig te maken. LVES. BUITENLAND. 1 I BINNENLAND. i Sluit. ministeriëele toezeggingen van of 4 dlo. Kipeieren lui vallen na il. Schoonhoven, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». levering 48 4 an 6 4 8 weken ende bericht van Schoon- hij zich heeft I i lf koeien f225 ;0, dito vaarzen 5 4180, melk ten- f30 4 70, ach ie adree- >ofd-Agent. en Overm. f4,50 4 5,60, re f4,2045,00. e f2,80 4 3,70. ,20, mindere 8CH00ÏÏH0VEB8GHE COÜRAHT. tarwe f9,75 a ,70, witte dito f6,75 4 7,00. f3,50 4 4,00. eer 180 stuks nder vlug dan Schoonhoven. i 1883. era C. Koning truida, ouders den. eduwnaar van lans, in M. brood- en Intus- van »vrjj- hebben ;t., 2de qual. ■al veren: 1ste ,00; Schapen Kamer ingezonden van t Bij dat gewijzigd ontwerp wordt voor den census thans aldus voor- Overzicht In Frankrijk is de prefondenten-quaestie nog steeds the topic of the day. Na het voorstel Floquet, het voorstel Fabre. Dit laatste, iets minder hard dan het vorige, is toch nog illiberaal in de hoogste mate. Het stelt al de leden van familiën, die vroe ger over Frankrpk geregeerd hebben, bui- geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden, per drie maanden 0,70. Franco per post Men kan zich abonneeren bjj alle en Brievengaarders. 7. J"™. nits een halve ie. en daarboven sen verstrekt. ir kilo. de qual. f 74, 4 85 ets. rsche, Flakk. delbare f8,00 7,00 4 7,90. ie, Zeeuwsche dito mindere IRKT. Hand- Boter koopen marktprijzen m KAAS van *onden, na af in het achtste ie geoorloofde het vierde vat; mderwijzer te 90 Cents, a bekomen. Deze Courant wordt f Prys: voor Schoonhoven per dl. door het geheele rijk 0,80. Boekhandelaren, Postdirecteuren Aan gevoerd n93 vette ere kalveren, 348 varkens, ije. KAPITAAL- iUWEN- en lelijk ingaan- ÜTEN, verze- OP REIS en rtspruitende. rijgen bij den JT te Ouder- HARDRAVERIJEN. I. Nationale prijs. Handicap (met verschil lende afstanden). Harddraverij voor inland- sche paarden, toebehoorendeaan Nederlan ders ingespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 3200 M. Prijs koningszweepuitgeloofd door Z. M. den Koning en f750. Premie f250, de derde aankomende ontvangt de inleggelden en forfeits, tot het bedrag van f 150, van het ove rige krijgen de eerste en tweede aankomende ieder de helft. Inloggeld f20, forfeit f 10 indien vóór 15 Juli gedeclareerd. Inschrij vingen vóór of op 15 Juni. Do afstanden zullen 1 Juli bekend gemaakt worden. Internationale Prijs. Handicap (met verschillende afstanden.) Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, inge spannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Maximum afstand 4000 meter. Prijs f1500. Premie f500. Do derde aanko mende ontvangt de inleggelden en forfeits tot het bedrag van f250, van het overige krijgen de eerste en tweede aankomende ieder de helft. Inleggeld f 50. Forfeit f 25 indien hiervan vóór 15 Juli is kennis ge geven. Inschrijvingen tot 15 Juui. De afstanden worden 1 Juli bekend gemaakt. Maximum voorsprong 600 meter. III. Aanmoedigingsprijs. Hardraverij voor inlandsche paarden geboren in 1878 of later, toebehoorende aan Nederlanders, in gespannen voor twee- of vierwielige rij tuigen. Afstand 1600 meter. Prijs f500. Premie f200. Inloggeld f10, waarvan de derde aankomende f 100 ontvangt'; van het overige krijgen de eerste en tweede aan- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts maal in rekening gebracht. Maar laat ons by ons onderwerp blyven. Men onderscheidt in hoofdzaak twee klassen van bedeeldennamelijk tydelijke en permanente. Onder de laatsten bevindt zich een soort van parasieten van de dia conale kassen. Gewoonlyk redeneeren zij niet, maar als zij redeneeren dan is het aldus»Het geld wordt gegevenen werd in vroeger jaren met nog meer mildheid gegeven, misschien wel door een schatry- ken erflater gelegateerd, ten behoeve van de arme drommels. Levenslang heb ik daartoe behoorden er is geen gevaar voor dat ik er ooit niet langer toe zal behoo- ren, derhalve, myn onvervreemdbare aanspraken op bedeeling staan zoo vast als een rots. Toen ik trouwde, heb ik er op gerekend, en hoe grooter myn gezin werd, des te hooger klommen mijn rechten. In dien ik en myns gelyken er niet waren, STATEN-GENERAAL. Ook de nog te behandelen Hoofdstukken der Staatsbegrooting, met inbegrip van de algemeene beraadslagingenhielden de Eerste Kamer drie dagen bezig. De heer Pické sprak een redevoering uit lot toe lichting van de verklaring ,van beginselen, ITEN. jter: le qual. lalf kilo; kaas 28 ct., overloo- ,30, lammeren a 26 ets. per 4 8 per stuk; 0, Zeeuwsche f 4,60, Roode toliter. ra. 00. Sint f 16 4 18, epzaad f8410. le qual. f30 !9,00. Aange- ;eer vlug. ,75, wei- dito de weekmarkt ■aas22 wa- vegende 3300 3 f29 4 31,50, vlug. Boter waartoe ter wereld zouden dan de diaco- niëen moeten dienen? We erkennen het logische van deze ar gumenten, en tevens de moeielijkheid orn lieden, die misschiep onbewustde dingen zoo opvattten, tot* een ander inzicht te brengen. Ze moeten toch leven althans zoo beweren zij niet zonder eenigen schijn van grond. Men zou op hen zeker uitroeiingssysteem moeten toepassen, door de ouden naar een Ryks-werkinrichting te brengen, de kinderen op staatskosten op te voeden. Wellicht zal men daartoe eenmaal over gaan, als er nog twee of drie geslachten overheen zijn gegroeid die op hun beurt de bestaande heffing van turf-, bi soepkaartjes hebben gehandhaafd, schen zullen dan onze begrippen heid’’ ook een kleine wyziging ondergaan. schikte tijdstip kan en moet, zegt de mi nister, aan de regeering worden overgelaten. Ten slotte dringt de minister nogmaals op eene spoedige behandeling van het ont werp aan, opdat, bij aannemttig daarvan, de regeoring in de gelegenheid zij, hare belofte te vervullen, om de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1883 volgens de nieuwe regeling te doen plaats grijpen en nog in den loop van dit zittingjaar eene commissie te benoemen voor het onderzoek, van welke bepalingen der grondwet do herziening raadzaam is. Bij de to ’s Hage gehouden aanbesteding der artillerie-paarden waren laagste inschrijvers: voor de regimenten aldaar en te Utrecht de heeren Mulder en Kuijs te ’s Hage voor f 620 per paard. Voor de regimenten te Breda en Arnhem de heer Waltmann uit Hannover. In een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van 27 dezer wordt bericht dat op 4 Januari onze troepen in Atjeh eene ontmoeting hadden met de bende van Toekoe di Tirou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelde en acht ge kwetste mindere militairen, terwijl de vij and is afgetrokken. Het programma der wedren nen, vanwege de Nederlandsche harddra verij- en renvereeniging te Bussum op 28 Juli a. s., luidt als volgt I. Heath Stakes. Wedren op de vlakke baan (Handicap). Prijs f 3000, voor paarden van alle landen en rassen drie jaren en ouder. Inleggeld f 100, Forfeit f 50 indien gedeclareerd vóór of op 13 Juli, en f25 indien gedeclareerd vóór of op 1 Juni. De winner ontvangt de tweede aankomende der inleggelden en forfeitsalles na af trek van de inleggelden van den derden aankomende, die ze terugontvangt. Bekend making der gewichten 16 Jun. Inschrijvin gen vóór of op 4 April. Afstand p. m. 2400 M. II. Tribune Stakes. Hurdle-Race. Prijs f1200, voor paarden van alle rassen, vier jaren en ouder. Inleggeld f60, Forfeit f30 indien gedeclareerd vóór of op 13 Juli. De winner ontvangt de tweede aankomende der inleggelden en forfeitsalles na af trek van de inleggelden van den derden aan komende die ze terugontvangt. Gewicht volgens reglement C. Inschrijvingen vóór of op 14 Juni. Afstand 3200 M. III. Officiers Steeple-Chase. Prijs f500, voor paarden van alle landen en rassen bona fide het eigendom zijnde van en bere den door heeren officieren van het Neder landsche of Nederlandsch-Indiscbe leger. Gewicht 4 kilo boven de schaal, reglement C. Inleggeld f25. Forfeit f10 iudien gede clareerd vóór of op 29 Juni. De winner ontvangt J de tweede aankomende der inleggelden en forfeitsalles na aftrek van de inleggelden van den derden aankomende, die ze terugontvangt. Inschrijvingen vóór op 1 Juni. Afstand p. m. 2000 M. IV. Üames prijs. Wedren op de vlakke baan. Pry's een kunstvoorwerp ter waarde van p. m. f 800aangeboden door eenige dames. Voor paarden van alle landen en rassenbereden door Nederlandsche gent lemen ridders. Gewicht 72 kilo2 kilo ge- wichtsontheffing voor den rijder die nog nooit een prijs gewonnen heeft. Inleggeld f25forfeit f 10 indien gedeclareerd vóór of op 21 Juli. De winner ontvangt Jde tweede aankomende der inleggelden en forfeits alles na aftrek van de inleggelden van den derden aankomende, die ze terugontvangt. Inschrijvingen vóór of op 27 Juni. Afstand 1800 M. We zyn het er vermoedelyk allen over eens, dat het geven van aalmoezen aan de in de hand van den eerste den beste die zich daarvoor aanmeldtde allerslechtste vorm van armverzorging is. Gelijke over eenstemming verwachten we niet, en toch nemen wij haar gerust voor onze re kening, met de bewering dat bedeeling op één na de slechtste is. Men heeft overal, en in de grootere ge meenten zijn ze door hen die in veelvul dige betrekking staan met de lagere volks klasse gemakkelijk aan te wijzen, zekere families waarin het sbedeeld zyn” tot de, zij het niet eerbiedwaardige dan toch zorg vuldig geëerbiedigde traditiën behoort. Van geslacht tot geslacht, voor zoover de heu genis van het oudste lid reikt, is er be deeling sgenoten”. Men kan zich modelij k verbeeldendat het ooit anders is geweest, en *t is de natuurlykste zaak van de we reld dat het door alle eeuwen heen zoo zal blyven. Het kleinste kind verlangt al naar den tijd dat bet groot genoeg zal zyn om zelf de soep te halen en de mogelijkheid zich zoo te verheffen dat men de bedeeling ontwast, is nog nooit in de gedachten ge komen. Men kan hier spreken van een dynastie van bedeelden, die haar rechten en aanspraken zal handhaven, trots alle beschaving en ontwikkelingdie op haar geen vat hebben. Het is niet onwaarschynlyk dat vele on zer lezers deze schetsteekening oveidieven, een charge zullen noemen. Gave de Hemel dat we zulks moesten toestemmen. Doch we doen een beroep op de ervaring van armverzorgersvooral van hen wier arbeids veld zich over een gedeelte van de ach terbuurten eener groote stad uitbreidt, ofschoon we er dadelijk byvoegen dat ook in menige kleine gemeente exemplaren van het door ons aangeduide inenschenras wor den aan&etroffen. En nu zouden we weleens een belang wekkende proef willen zien nemen. Dwing alle hoofden van bedeelde gezinnen of die bedeeld wenschen te wordenhun aanvraag schriftelijk te doen; eenvoudig met opgaaf van naam, leeftijd, woonplaatstalrijkheid van het gezin en daarna het verzoek zoo weinig omslachtig mogelijken ge zult eens zien hoezeer het resultaat dier proefneming zal blijven beneden de minst gunstige voor stelling die ge er u van hebt kunnen maken. Wat we daarmee zeggen willen? O, eigenlijk niets. Want de oude waarheid, dat grove o'nwetendheid en armoede hand aan hand gaan, al leert de ondervinding dat een van beiden voor de afwisseling nog weleens een andere gezellin kiest, die waarheid is zoo stok-oud, dat wy er niet mede behoeven aan te komen. En tochook als we integendeel de aanbeveling voor den dag brengen: »0n- derw'yst het opkomend geslachtdwingt de ouders, die uw hulp komen vragen, om hun kinderen te laten onderwyzen - te doen onderwyzen behoeft natuurlyk niet eens, ze hebben het slechts toe te laten, genadiglijk te vergunnen, onthoudt hun uw hulp, zoo ze daarin niet verkiezen toe te stemmen, als we dat zeggen, worden we uitgelachen. >Kom, met je onderwys hecht je nog aan het sprookje dat kennis het lot der volksklasse kan verbeteren? Misschien de gevangenissen ontvolken ook nog, gelijk niet lang geleden beweerd werd?” Welnu, op het gevaar af dat men met ons optimisme een loopje zal nemenhou den we staande, dat naarmate stipter de hand wordt gehouden aan de bevordering van het onderwijs, ook sterker afneming zal worden opgemerkt van het aantal be deelden van professie zullen we maar zeggen. En wat de gevangenissen betreft, omdat die zooeven toch genoemd werden, kunnen we er onze besliste verwachting nog wel byvoegen, dat vermeerdering van kennis vermindering ten gevolge zal hebben van die soort van misdaden, die uit ar moede, ruwheid, gemis van eergevoel of wel van gebrek aan oordeel des onder- scheids ontstaan. Zwendelaars, financie- riddera en zulk slag van lui vallen na tuurlijk buiten berekening. per half kilo. 24 ot. per half 1,50 por week. Fokkalveren ten de wet. Zij verliezen hunne burgerrech ten degenenwelke militaire commando’s bekleedenworden onmiddeüyk afgezet; ter wijl de President der jrop^bliek hen ieder oogenbHk uit Fransche Koloniën kan verbannetf; ónder strafbepa ling van 15 jaren gevangenis, wanneer zij het wagon opnieuw de grenzen te over schrijden. De Ministers Duclex, Bilot en Jauréqui- berry, zich niet kunnende vereenigen met het rapport der commissie van onderzoek, hebben hun ontslag genomen, en zijn be reids vervangen door de heeren Tirard Mahy en Thibaudin, die respectievelijk op optreden als hoofd der departementen van Buitenlandsche Zaken, Marine en Oorlog. Intusschen zucht de held, die door zijn manifest zooveel agitatie veroorzaakte, nog steeds in de consciergerie, en hij zelf ware wellicht vergeten, indien zijne advocaten niet de aandacht op hem vestigden door te protesteeren tegen zijne willekeurige inhech tenisneming en de verlenging der instructie. De Russische Minister Van Giera heeft een bezoek gebracht aan Oostenrijks hoofd stad en daardoor heel wat ongerustheid in het Duitsche kamp veroorzaakt, die ge lukkig blijkt onnoodig te wezen. Volgens de „Neue Freie Presse” zal tengevolge der besprekingen tusschen Rusland en Oostenrijk eene schriftelijke overeenkomst tot stand komen van de volgende strekkingOosten rijk verzet zich niet meer tegen de vereeni- ging van Rumelië met Bulgarije. Daarvoor verbindt Rusland zich om Oostenrijks eischen in het algemeen, en vooral die tegen Ru- menië te steunen op de aanstaande Donau- conferentie. Eveneens Ondersteunt Rusland de pogingen te Constantinopek aangewend, om aansluiting te verkrijgen van de Oos- tennjksche aan de Turkscbe spoorwegen. Rusland bestrijdt in Servië en Montenegro de aan Oostenrijk vijandige bewegingen en daarentegen verbindt zich Oostenrijk geene verdere uitbreiding in het Balkanland te zoeken.’ De Hongaarsche Kamer heeft, zooals te verwachten was, het voorstel om de Joden in eenige opzichten buiten de wet te stel len, met eene verpletterende meerderheid verworpen. Slechts enkele leden der uiterste linkerzijdedie de zaak op het getouw hadden gezet, stemden voor. De Duitsche Keizer heeft een brief aan officieel armwezen, niet als aanvulling 1 den Paus geschrevenwaaruit blijktdat 1 staande alle onderhandelingen met i de Curiemen geen stap verder is geko men. Het stuk is zeer welwillend gesteld. In den Duitschen Rijksdag is bij de be handeling der begroeting voor post en tele- graphie de wenschelijkheid besproken om de ambtenaren des Zondags wat meer rust te gunnen. Dr. Lingens stelde voor om des Zondags alleen brieven, briefkaarten en couranten te doen bestellen en om drukwerken, geld- verzendingen, pakketten en monsters te laten liggen, voor zoover daarvoor geene spoedbestelling is aangegeven. Wat den telegraafdienst betreft, wilde hij des Zondags den prijs van elk telegram met 20 pfennige verhoogen. Dit voorstel vond hevige be strijding bij Dr. Stephan, het hoofd van het Duitsche postwezen, en werd gewezen van de hand. Gisteren zijn de Kamers geopend in Noorwegen. Door den gespannen toestand tusschen de Kroon en de Volksvertegen woordiging wordt op dit Rijk meer en meer de aandacht gevestigd. Over bijna elk be ginsel en regeeringsbesluit bestaat er ver schil van meening tusschen het Gouverne ment en het Storthing. De liberalen willen de invoering der jury, uitbreiding van het stemrecht en een leger naar Zwitsersch modelde regeering echter verzet zich met kracht tegen die hervormingen. De laatste verkiezingen versterkten de liberale meer derheid, en deze is voornemens met alle wettige middelen hare rechten te doen gelden. Daarentegen gaf de laatste sluitings- rede blijk dat van de zijde der regeoring geene toenadering is te wachten. Omtrent het ontwerp Dufferin tot reor ganisatie van het bestuur in Egypte, ver neemt men het volgende: Twee derden van den wetgevenden Raad gekozen door Provinciale vergaderingen, welker leden door de dorpsbewoners worden afgevaardigd. De Khedive benoemt een deel van den Raad voor 3 of 4 jaren. In elke rechtbank van eersten aanleg zullen een Europeesch en twee Egyptische rechters worden benoemd; in eik Hof van appèl 3 Egyptenaren en 2 Europeanen. Van Arabi Pacha wordt gemeld, dat hij een onderhoud gehad heeft met den gou verneur van Ceylon en hij bij de Mahome- daansche bevolking meer en meer populair wordt. namens de groote meerderheid in het voor- loopig verslag opgenomen, en waarbij de handhaving van het onderwijs-artikel der Grondwet (194) op den voorgrond werd gesteld. Erkennende dat het programma van den Minister Pijnacker Hordijk in de Tweede Kamer de bijzondere school regel, staatszorg onnoodig, voor de verre toekomst was gegeven, wilde Spr. toch een waarschuwend woord doen hooren, op dat bij het staren naar een ideaal de wer kelijkheid niet uit het oog verloren zou worden. De drie mede-rapporteurs van den heer Pické, de heeren Van Roijen, Fransen Van de Putte en Van Swinderen, sloten zich geheel bij hem aan. De Minister van Binnenlandsche Zaken deed uitkomen, dat deze Regeering geen oplossing van den schoolstrijd op haar banier heeft geschreven, en dat ook zij handhaving van art. 194 wenscht, van welke verklaring do heer Fransen Van de Putte acte nam. Ook de toestand dér financiën en de muntquaestie kwamen by de algemeene beraadslagingen in bet debat: de laatste werd behandeld door de heeren De Sitter en Bhjdenstein, die aandrongen op maat regelen tegen waardevermindering van het Zilver, in de richting van invoering te eeoiger tijd van den gouden standaard. Bij Marine werd beweerd dat de Re geering, door den bouw van schepen aan particulieren op te dragen, goedkooper en beter zou geholpen zijn dan door de dure Rijkswerven, die dan wel konden worden opgeheven. De Minister gaf dit niet toe, maar beloofde een Commissie om de zaak der Rijkswerven te onderzoeken. De heer Stork sprak den wensch uit, dat niet slechts ambtenarenmaar ook industriëelen die commissie zouden vormen. Bij Binnenlandsche Zaken beloofde de Minister dat, zoo dit jaar geen herziening van het Middelbaar onderwijs kon worden aangeboden gelijk de Regeering wenscht, dan een afzonderlijke regeling van het zee vaartkundig onderwijs beproefd zou worden. Bij Oorlog kwamen eenige sprekers na drukkelijk op tegen het hooge eindcijfer: er waren dan ook tien stemmen tegen. De behandeling van het budget voor Waterstaat bestond hoofdzakelijk uit de ge wone reis door heel het land, waarbij het niet ontbrak aan wenschen naar ver betering en onderzoek. Bij Koloniën werd door den heer Vos De Wael aangedrongen op beperking van het door ons bezette gedeelte van Atjeh. De Minister deed uitkomen dat zulks eerst dan zal kunnen geschieden, wanneor op Groot-Atjeh een rustiger toestand is inge treden. De Eerste Kamer ging, na aanneming van al de hoofdstakken der begrooting, op recès uiteen. Z. M. heeft benoemd tot ridder dor orde van den Nederl. Leeuw, den majoor A. Grevevan het 2do reg. vesting-artillerie, garnizoens-commandant te Naarden. Z. M. heeft benoemd tot bur gemeester van Kamerik en Zegveld Mr. J. P. De Koek, secretaris der gemeente Ka merik. Z. M. heeft benoemd tot dijk graaf van het polderdistrict Culemborg G. G. G. Canter Cremers. Een gewijzigd wetsontwerp tot regeling van den census is door den mi nister van binnenlandsche zaken aan de Tweede Kamer ingezonden, nevens de memorie van antwoord op het afdeelings- verslag. D:: -i - de tabel gesteld f 60 in de gemeenten Amsterdam, Rot terdam en ’s Gravenhage; f 40 in de gemeenten Utrecht, Gronin gen, Arnhem, Leiden, Jiaarlem, Leeuwar den, Dordrecht,» Delft, Schiedam en Mid- delburg; f 30 in de gomeenten Maastricht, Nij megen, ’s Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar Zaandam Harlingen Sneek Vlissingen, Gorinchem, Goes, Boisward, Dokkuin, Zierikzeo, Hoorn en Purmerend; f 24 in de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amersfoort, Roermond, Tiel, Zaltbommal, Assen en Meppel en in alle gemeenten der provinciën Groningen, Friesland, Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland, voor zoover in deze tabel niet eene andere som is aangewezen; f 20 in de gemeenten Urk, Marken, Vlie land, Terschelling, Egmond aan Zee, Wijk aan Zee en Duin, Zandvoort. Petten, Spaarn- dam, Ameland, Schiermonnikoog, Weststel- lingwerf, OoststellingwerfVlagtwedde, Wedde, Oostweddo, Maruin, Leek, Groote- gast en Oldekerk en in alle gemeenten der provinciën Limburg, Noordbrabant, Utrecht, Gelderland, Overysol en Drenthe, voor zoo ver in deze tabel niet eene andere som is aangewezen. De aanneming en het in werking treden van de voorstellen tot censusverlaging en tot eene gewijzigde indeeling der kiesdis tricten zal Kamer-ontbinding noodzakelijk maken. De bepaling vau het daarvoor ge- Doch hooren we vragen, zoudt ge dan de ongelukkigen, niet slechts hen die door eigen schuld tot dien staat van vernedering zyn vervallen en die nog wel het allermeest zyn te beklagen, maar ook degenen die een reeks van tegenspoeden of wel één groote ramp in armoede dom pelde, aan hun lot willen overlaten Waarde vriend, die gedachte is nog verder van- ons verwyderd dan de Poolster. We zouden juist willen, dat die men- «chen wat beter, meer afdoende werden ondersteund. Al het geld dat thans wordt bijeenge bracht voor hulp aan armen, mitsgaders de renten die de in vroeger eeuwen tot dat doel aangewezen gelden opleveren, het baat niets om het monster, de armoede, te doen verdwynen. Men zegt van sommige geneesmiddelen dat zy de koorts voeden, in plaats van haar te verdrijven. Welnu, voor het pauperisme is de bedeeling zulk een middel. Met erkenning van al de zorgen, de toe wijding, die inzonderheid de kerkehjke armbesturen eeuw in eeuw uit aan den dag hebben gelegd, wagen wy het de vraag te stellen of zy den tijd nog niet gekomen achten om in de vervulling van hun taak een zeer belangryke wijziging te brengen. We zouden ook niet willen dat de wereldlyke overheid, hetzij Staat, hetzij gemeentebestuur, de zaak overnam. Een officiéél armwezen, niet als maar als éénig stelsel, zouden we hoogst niettegenst verderfelijk achtendoodelyk voor den wel- Hurio dadigheidszin en even onmachtig om het zelfgevoel bij den arme te wekken als de bedeeling zelve. Armverzorging moeteen particuliere zaak zijn en blijven; het Rijk en de gemeente kunnen zich bepalen .tot subsidiëering waar het noodig is, tegen recht van toezicht. Doch in de eerste plaats is ruimer samen werking gewenscht tusschen de kerkge nootschappen en de personen die óf geheel buiten alle godsdienstige corporatiën staan, óf bij de uitreiking hunner liefdegaven liever geen gebruik maken van diaconale tusschenkomst, maar dan ook vry dikwijls gevaar zullen loopen te geven waar het minder dringend wordt geëischt, doch waar men de gebruikelijke middelen heeft aan gewend om op het gemoed te werken. In de kleine gemeenten één college van vrywillige, door ten behoeve der speciale armenkas contribueerenden gekozen ver zorgers, in de grootere gemeenten een college in elke wijk. Daarby een dringend verzoek aan alle ingezetenen, om nooit eenige gave uit te reiken, onder welken vorm ook, aan bedelende personen met of zonder zeep-, postpapier- of lucifersnegotie. De uitreiking van ondersteuning immer te doen strekken tot een middel van zedelyke en maatschappelijke verheffing, door den arme zoo spoedig mogelijk in staat te stel len hulp te ontberen, voor zichzelven te zorgen. Nimmer helpen waar de wil ont breekt om de leiding van de ondersteunende commissie te volgen; daar wordt de arm verzorging een zaak die de politie zich heeft aan te trekken. Elk kerkgenoot- schappelijk verschil buiten aanmerking la ten en geenerlei kerkelyke pressie uitoefe nen, reden waarom het juist wenschelyk zou zyn dat alle ter plaatse bestaande ker kelijke fracties en richtingen in de onder- steunings-commissie evenredig waren ver tegenwoordigd doch met al de kracht, die de Christelijke liefde schenkt, stryd te voe ren tegen de onzedelijkheid der armen en tegen verwaarloozing van hun kinderen het laatste zelfs zoo noodig door dwang middelen beletten, ziedaar eenige hoofd trekken van een regeling, die we gaarne ter vervanging van de diaconale bedeeling zouden aanbevelen.

SC | 1883 | | pagina 1