il I II Wffl. N°. 713. 1883. Zondag 11 Februari. KMEID ELS n i I* -fl i. Weekblad voor Zuid-Hólland en Utrecht. i 4 h u Nooten. Coupons, 6, A. I I It rJ -Honig, BINNENLAND. Het kruitmsgazjjn van Europa. BUITENLAND. I BNS te Moord* 85, wei- dito lo. Kipeieren j t op zegel. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. t., 2de qual. ilverenlate 00; Schapen evering 48 a n 6 a 8 weken SCHOOKHOVEN8GHE COURANT. Terral. onnoodig zich kunnende te- het licht van ler- Londen ngev. 9 paar- m, 99 vette re kalveren, 371 varkens 47. jeen, te- i, mits een halve inde. 0 en daarboven ndsen verstrekt. de zegelwet, zijn registratie en do- i. de volgende in- I r kilo. e qual. £76, &80 ets. e weekmarkt uu, 11 wa- Bgende 2125 f 27 30,00, ar 1 wagen ’g- Schoonhoven. ITEN. )ter: le qual. alf kilo; kaas 28 ct, overloo- 30, lammeren a 26 ets. per 10 per stuk; Zeeuwsche f4,80, Roode toliter. ,00. lint f 16 i 18, epzaad £8il0. Witte polder- dito f 9,50 i 9,75 k 10,50. £5,10 i 6,00. zaad £9,75 h 8,75. ,50, 2e qual. f33 34,50. andel buiten verbetering kunnen komen. Niet dat wy zoo i met de manier waarop Europa neeien maar >er half kilo. 15 ot. per half 1,50 per week, titere kalveren k 18. arwe f9,75 a 75, witte dito f6,75 k 7,00. f8,75 k 4,00. «r 150 stuks weder minder >r kalikoeien >n. f koeien f220 i, dito vaarzen k 175, melk- an f30 k 65, aan de Boek' NOOTEN te DO. den persoon des Konings te uiten, door een voorstel tot vermindering van diens inko men met 80.000 kronen! Spanje» Cortes hebben met bjjna alge- meene stemmen verklaard den gebruikelijken eed te willen behouden. Veel voorstanders voor de afschaffing vindt men dus nog niet. «kenden, door van Financiën n van Gezegeld dat de nieuwe irknjgbaar zyn. ien en k 6 Cents 8CH, P. G, aigen tijd bij de rmoezerij ich terstond of m verder opge- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. AUe binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. ember 1877. EIMER Maias, in vriend werd myn hoesten ieerdgelieve den. urgemeester. amber 1877. ik van den mij ig zeer veel be- eenige flacons, urgemeester. t verkrijgbaar n fl. 2.— die ons van fl. 1.— le, en flacons die van witte sieu zijn, waar- te Wolff Zn.: Gorinchem bij bij J. D. den lasveldLek- re; Oudewater Iwjjk by C. G. aan waarvan we zouden meenen dat zij pas gisteren zijn geschreven, zoo weinig ver andering is er, ondanks al hetgeen er ge- i sommige Russische .toestanden De voorrede van gezegd werk reeds, waarin de schryver meest over zichzelf spreekt, werpt een eigenaardig licht op Russische toestanden. We lezen daar: >Myn vertrek naar het buitenland is sinds lang voorbereidde eerste gedachte daaraan is in 1852 bij mij opgekomen. In de zeven laatste jaren van de re- geering van Keizer Nicolaas, 18481855, was het règeerings-systeem dat op Rusland drukte afschuwelykmen moet er de zwaarte van gevoeld hebben om het op zijn juiste waarde te schatten. De pers geboeid, het woord telkens bedreigd, het reizen be lemmerd, overal spionnen binnengeslopen, staatkundige politie over geheel het land heerschende, aanhoudende verbanningen, de hokken in de vestingen van Petersburg en Schlusselburg vol ongelukkigendaar neder geworpen zonder onderzoek en be waard zonder proces Ik had eerst plan gemaakt beurtelings een jaar in den vreemde en een jaar tus- schen Moscou en mijn landgoederen door te brengen In 1851 vroeg ik een buiten- landschen pas. Prins Orlof, chef van de Staatkundige politie, liet my antwoorden dat hij meende er den Keizer niet over te moeten spreken, aangezien hy zeker was van een weigering. (Destyds was de Kei zerlijke machtiging onmisbaar om een pas te krijgen voor een reis buiten de grenzen.) In Maart 1852 kreeg ik verlof te Peters burg te wonen, hetgeen my sinds 1844 verboden was geweest. In November van eerstgenoemd jaar waagde ik een tweede poging om een pas te krijgen mij tot generaal Dinitri Bibikow, die pas tot Minister van Binnenlandsche Zaken was benoemd. Z. Exc. ontving myn verzoek met welwillendheid en beloofde mij het den Keizer te zullen voorleggen. Generaal Doubelt, onder-chef van de staatkundige politie, en die haar als onbeperkt heerscher bestuurde m naam van den zeer luien en zeer zorgeloozen Prins Orlof, ontbood my bij zich, en verklaarde my dat, zoo ik myn aanvraag niet introk, ik mij zou blootstellen aan het gevaar, de grootste onaangenaam- 'heden te ondervinden en bitter berouw te gevoelen over mijn stijfhoofdigen aandrang tot het verkrijgen van een pas. Ik nam vier-en-twintig uur beraaden begreep dat het dwaasheid was met een onzinnig en tevens onbeschoft gouvernement in discussie te willen treden. Ik besloot myn verzoek terug te nemen, en tevens om het vader land te verlatenom mij te onttrekken aan deze slavernij, teneinde mijn verder leven in vrije landen te slijten. De hoop op het verkrijgen van een pas verloren hebbende, maakte ik plan tot de vlucht, en ik zou het ten uitvoer hebben gebrachtals Keizer Nicolaas langer had geleefd en men aan myn wettelyk geoorloofd vertrek by voort during hinderpalen in den weg had gelegd. Teneinde my in den vreemde een onaf hankelijk bestaan te verzekeren, moest ik voorzorgen nemen met betrekking tot myn fortuindaartoe waren drie of vier jaren noodig. In 1853 barstte de oorlog los. Gedurende den strijd wilde ik het land niet verlaten, dat zou ongepast geweest zijn. De krijg duurde nog voort toen Keizer Nicolaas stierf en Keizer Alexander den troon besteeg. Hij is een loyaal, een goed vorst, be zield met de beste bedoelingen. Ware hy een constitutioneel monarch geweest, der halve in een positie geplaatst die hem ver gunde goed te doen en te regeeren naar den wensch der openbare meeningzonder dat zijn omgeving in zyn naam kan re geeren en kwaad doen, dan ware Alexander II aangebeden geworden door zyn pnder- danen, en het nageslacht zou zyn naam gezegend hebben. In plaats daarvan, en ongelukkig voor hem op den Russischen troon gbkomen op een tydstip waarop ons land, op straffe van verval, een algeheele gedaanteverwisseling moet ondergaan waarop het oude gebouw van alle kanten kraakt en in puin dreigt te storten waarop het dringend noodig is geen tijd te ver liezen orn een nieuw op te richten, voor welks grondvesting het genie en de geest kracht van een Peter I niet overbodig zou den geweest zyn, op zulk een tijdstip vond Alexander II zich in een toestand geplaatst gelijk het noodlot méérmalen be reid heeft voor vorsten even uitnemend en loyaal als hij: den toestand, om misschien geroepen te worden de misslagen en de misdaden van zyn voorgangers te boeten; onverbiddelijke wet der onbeperkte mo narchieën Bij de tijding van den dood van Keizer Nicolaas, herademde geheel Rusland, en ik evenals al myn landgenooteneen kleine mindeiheid uitgezonderdik verheugde mij een einde te zullen zien aan een gehaat stelsel. Echter, zij die even als ik de mannen kenden die aan het loer waren geplaatst of op het punt stonden er aan te komendie den werkelyken staat van zaken wistendeelden geenszins in de fraaie doch bedriegelyke illusiën waarmede de meerderheid des volks zich gedurende drie of vier jaar liet in slaap, wiegen. De leger zal het^et.onsv eens zijn, dat Prins Peter Dolgoroukof’ eeh zeer juisten blik slaat in den toestand van zijn land hetgeen hij verwacht of met bijna profeti- schen blik voorspelt, is juist zoo gegaan. Wanneer wij dus in een volgend artikel bij sommige deelen van zijn werk »De waarheid over Rusland” wenschen stil te staan, om aan te toonen dat het in vele opzichten nog eveneens gesteld is in het Ryk van den Czaar als omstreeks den tijd van den Krim-oorlog, dan gelooven we eenige opmerkzaamheid te kunnen vragen voor de denkbeelden van een schryver, die wellicht een der voorloopers was van den Russischen Prins Krapotkin en zyn geest verwanten, maar zedelyk oneindig hooger stond. tot 31 Meiverbljjf te honden. Den zomer zullen HH. MM. gedeeltelijk op het Loo en gedeeltelik op Soeatdgk doorbrenger». Tot voorzitter vin den pol der Vliet en Dijkveld, onder de gemeenten Haastrecht en Hoenkoop is (in de plaats van den heer C. B. Verheul te Ondewater) gekozen de heer H. A. Montijn Azn. te Roosendaal, gemeente Haastrecht, met 60 stemmen. De heer T. G. Gaikhorst te Hoenkoop had 22 en de heer J. De Ruwe te Oudewater 3 stemmen op zich vereenigd. Aan Dijkgraaf en Hoogheem raden van de „Krimpenerwaard” is door de heeren Johannes Meyer, Hermanus Van Woudenberg en Albertus Van Woudenberg te Schoonhoven vergunning gevraagd tot het afgraven van den Hemschen boomgaard (aau den Lekdijk onder Berg-Ambacht), tot eene diepte van minstens 0.25 M. boren gewoon Berg-Ambacht’s zomerpeil. Zooals men weet, wenschen genoemde heeren al daar een steenfabriek aan te leggen. De heer P. M. Montijn, notaris te Goudadoet een beroep op alle Neder landers die belang stellen in de toekomst der Transvaalom aan de Boeren als blijk van hulde eenige kanonnen aan te bieden. Dat die toekomst (zegt hy) nog zeer duister mag heetendat de Transvaalin weerwil van den persoonlijken moed der ingezetenennog steeds bedreigd wordt door vijanden van rondomdat het door hen op de barbaarschheid veroverd land nog steeds in zijn ontwikkeling wordt belemmerd door omstandighedendie ik overbodig acht te noemenzal niemand mij durven tegen spreken. Dese Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjja: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Rotterdam, J. Metz, cand.-not. aldaar. Bij kon. besluit is pensioen verleend ten laste van den Staat aan O. J. Abraas, gewezen rijksveldwachter der 2e kl. (brigadier), ten bedrage van f350. De Minister van Oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat zonder voorkennis geen kopie mag genomen wor den van kaarten, waarop bestaande verde digingswerken voorkómen op grooter schaal dan 150.000, of van andere op de verde diging des Rijks betrekking hebbende ge heime gegevens. Ook het op andere wijze verkrijgen en nog veel meer het verspreiden of in den handel brengen van deze en dergelijke ge gevens omtrent verdedigingswerken of ver- dedigingsliniën van het Rijk is ten strengste verboden. De Minister van Justitie, vol doende aan de opdracht, hem door Z. M. den Koning gedaan, heeft aan den briga- dier-majoor der Rijksveldwacht N. Lamen en aan de overige Rijks veld wachters, die dezer dagen op de terreinen van de kruit fabriek nabij Muiden hebben dienst gedaan, ’s Konings hooge tevredenheid over hun ge drag betuigd. De namen der Rijksveld- wachters, die zich bij deze gelegenheid by- zonder hebben onderscheiden, en de grati ficatiën, hun toe te kennen, zullen nader vermeld worden. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is bepaald 1°. dat de uitoefening der jachten op wa terwild wordt gesloten op Donderdag 1 Maart a. s.; 2°. dat do uitoefening van het weispel met kwartelen met steekgaren en vliegnet, is toegelaten van 28 a. s. tot en met 7 Juli d. a. v., doch dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag wor den gebruikt; 3n. dat de visscherij in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgeslotenzal zijn gesloten van den 2en April a. s. tot en met 2 Juni d. a. v., met uitzonderinga. van de visscherij door middel van fuiken aalscharen aalkorven dobbers en door peuren naar aal en paling 6. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers 4°. dat het visschen met kuilnetten, waar onder ook behooren ankerkuilen en staalboo- men van den 2en April a. s. tot en met 16 Juni d. a. v. is verboden; 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den lOen Maart tot en met 28 April en van 9 Juni tot de opening der jacht op waterwild. Ten gevolge van aan den Mi nister van Financiën gedane vragen betrek- keiyk de toepassing van x door den ontvanger der i meinen te Dordrecht o. a. lichtingen ontvangen: Dat kwitantiön bovon de f 10 al zijn zij niet geschreven en de handteekening daar onder met een stempel gesteldja zelfs wan neer de naam er eenvoudig onder gedrukt staataan het zegelrecht van 5 centen on derworpen zyn om reden art. 1 der wet van 11 Juli 1881 de kwitantiën aan dat zegelrecht onderwerptonverschillig in welken vorm de stukken zijn opgemaakt. Dat in de bestelboekon van schippers en bestellers van publieke ondernemingen van invoer, waarin voor de ontvangst van gel den door de ontvangers wordt geteekend voor iedere betaling boven de f 10 een plak- zegel van 5 centen moet gebezigd worden. Wanneer de schipper of besteller geld voor een ander incasseertis hij dat geld schul dig aan dongeen voor wien hij de incassee- ring doet, en strekt de afteekening van dezen tot bewijs van het te niet gaan eener geldschuld. Betalen zij voor een ander eene rekening, dan zullen zij deze wel meestal voldaan ge teekend terug ontvangenzoodat de aftee kening in het bestelboek niet te pas komt. Geschiedt dit toch of wordt goeno afzonder lijke kwitantie afgegevenalsdan bewijst de afteekening in het boekdat hij die de afteekening doethet hem toekomende geld ontvangen heeft en dat er dus eene geld schuld is te niet gegaan. De Koning on do Koningin zijn voornemens, vergezeld van Prinses Wil helmina, dit jaar reeds den 27sten Maart met een talrijk gevolg hun jaarlijksch be zoek aan do hoofdstad des Ryks te brengen. Tot 3 April zullen HH. MM. te Amsterdam verblijven en van daar direct naar Engeland vertrekken, waar zij voornemens zijn tot 16 April te vertoeven. Op dien datum bege ven Iw - Berg in Luxemburg, om daar zes weken, Het „si vis pacem, para bellum”, is dan ook volkomen op de Transvalere toepasselijk zij moeten zich bij tijde weerbaar maken. Hunne onweerbaarheid toch was eenmaal het eenige aangegeven motief voor de an nexatie van hun land. Hoe krachtiger zij zich dus nu uitrusten hoe meer zijnaar men gevolgelyk mag aannemenzullen kun nen worden geacht te handelen in den als- toen uitgedrukten geest van het Engelsche gouvernementen hoe minder aanleiding er zal zijn dat eene gelijke oorzaak voor hen wederom een gelijk gevolg zou kunnen op leveren. Tot medewerking daaraan noodig ik u by deze uitwaarde landgenooten 1 Op ons toch rust daartoe min of meer de zedelijke ver plichting als loten van denzelfden stam die stamverwantschap herdacht ook de Franschmandie, tijdens het officieel bezoek van den Gouverneur van Suriname aan Cayennede hoofdstad van Fransch Guyana, in zijn toespraak tot dezen gewaagde van de Nederlanders als eene natiewelkeklein in getal, on metelijk groot was door zede lijke grootheidtentoongespreid tot in den strijd der Boeren toediezeide hy aan overgeërfde deugden een meer dan roemrij ken vrede dankten. Alle hulde dan ook doende aan de leden van „Het Groene Kruis”, voor het initiatief dat zij namen door het aanbieden van een „album”, als „huldeblijk van Nederlanders aan dappere stamverwanten in de Transvaal”, is evenwel een meer tastbaar, meer hoor baar, meer zichtbaaren wellicht later meer bruikbaar huldeblijk gansch niet overbodig te achten. Het zou mij dan ook zeer verheugental rijke blijken van adhaesie te mogen ontvan? gen waartoe voorloopig de toezending van een briefkaart of naamkaartje voldoende zal zijn. Daarna kan een comité van uitvoering worden benoemd. Gouda31 Januari 1883. P. M. Montyn. Naschrift. „Ik heb het oorbaar geacht omalvorens aan mijn denkbeeld verder ge volg te gevenaan een mijner vrienden die in de Republiek eene zeer aanzienlijke Staats betrekking bekleedtvooraf te vragen in hoeverre de aanbieding van zoodanig hulde blijk aldaar gewenscht en aangenaam zoude zijn. ZEd. schrijft mij, onder dagteekening van 6 December jl. o. a. ’t navolgende,wIk heb uwen brief met ingesloten opstel eenige dagen geleden medegedeeld aaa Z. H. Ed. den Vice-presidentden heer 8. J. P. Kru- gerdie zeer gevoelig is voor dit groote blijk van sympathie.” Myn berichtgever voegt er in substantie bij, dat hunne artillerie eene geheele her vorming vereischt, te meer daar de kanon nen, hun door de Engelscho regeering ach tergelaten, in zoo ellendigen toestand ver- keeren, dat men ze niet durft te gebruiken, zoodat de regeering der Republiek reeds bij aanvang zich met de aanschaffing van eenig geschut onledig houdt, terwijl bij Staatswet een vast artillerio-korps is ge organiseerd, waarvoor do regeering gaarne gepensioneerde Hollandsche militairen zou wenschen te engageeren. Uit een en ander volgt, dat, ook wat do opportuniteit betreftwellicht geen doel matiger huldeblijk kan worden aangeboden dan het door mij voorgestelde. Het O. M. bij het gerechtshof te ’s Gravenhage heeft tegen don vroogeren boekhouder J.»der Gorinchemscho bank te HH. MM. zich naar HDr. landgoederen Gorinchem vijf jaren gevangenisstraf go- s_ j-- i-—eischt wegens verduistering van gelden. Tweemaal heeft Fniikr^k. die rei ver'vtRagebracht. thans moeten wy het aan de andere zijde van ons werelddeel zoeken. De toestand van Rusland biedt, gelooven we, voor de rust van Europa veel meer gevaar op, dan de woelingen der anarchisten in Frankryk, der sociaal-democraten in Duitschland, der fenians in Ierland. Alleen waar ginds en elders zooveel ontevredenheid heerscht, zooveel brandstoffen zich op- hoopen, zooveel verbittering wordt ver kropt, «—daar is het altijd mogelyk, dat bij het losbarsten eener oproerige beweging van eenigen om vang, de revolutionaire elementen van verschillende landen hun onderscheiden programma’s buiten werking stellende, hun byzondere wehschen voor het oogenblik verschuivende, zich vereenigen ten einde uit de gezamenlijk gestichte verwarring de gedroomde voordeelen te trekken. Dat elke tractie van bet monster verbond spoedig zou trachten, voor zich het grootste deel van den buit te veroveren; dat daardoor de eenheid gauw verbroken zou worden en de algemeene toestand weinig verbetering, misschien wel het te gendeel vertoonen zou, is te natuurlijk en stemt te zeer overeen met de aanwijzingen der geschiedenis, dan dnt het nog vermeld behoeft te worden. Wij behooren niet tot de alarmisten, die in elk opstootje op wie weet hu>* grooten afstand van onze grenzen, den aan vang zien van de groote sociale revolutie der naaste toe komst. Het geeft zeker air van diepen ernst, wanneer men byv. aan het slot van een redevoering over philanthropic of een artikel over den arbeid gewaagt van die geweldige omkeering waarvan het laatste gedeelte dezer eeuw naar alle waarschijn lijkheid getuige zal zyn maar, men maakt er de menschen slechts zenuwachtig door zonder iets te verbeteren. Op dezelfde wyze sprak men vroeger aanhoudend van het vergaan der wereld” als een ding dat ieder oogenblyk te gebeuren stond. Niettemin ontkennen we volstrekt niet, dat de kans op schokkende gebeurtenissen niet slechts aanwezig, maar zelfs vrij groot isen, zoo als gezegd is de meeste en zwaarste onweerswolken hangen aan de zijde van Rusland. Men geloove echter niet, dat het slechts sedert korten tijd zoo is. Het nihilisme moge betrekkelijk nieuw wezen, zijn oor zaken liggen vry diep in de geschiedenis. Sommigen beweren dat het ontwikkelings proces dat van de Russen een beschaafde natie moet maken, en dat vóór byna twee honderd jaar begon, toen Czaar Peter I de regeering aanvaardde, nog in vollen gang isdat het staatsbewustzyn en de nationale geest nog bezig zyn zich te vormen. Alles kookt en bruist nog voor onze oogen; godsdienstige sekten woelen dooreen, staat kundige partyen ontstaan en worden op gelost, maatschappelijke lagen bezinken en worden weer opgeheven en dat zal duren- totdat de kroon het middenpunt is geworden van het nationaal leven en haar steun vindt in een goed aaneengesloten, door een ge meenschappelijk streven naar orde en voor uitgang bezield volk. Er is waarheid in die voorstelling, De Russen zyn een zondciling mengelmoes van half en driekwart barbaarsche volksstammen, meerendeels eerst in de laatste twee eeuwen onder het gebied van den heerscher te Moscou gebracht. We zien daar gebeuren, wat overal elders voorviel, de overwinnaars namen het land in bezit, maakten de be woners tot slaven, dwongen ze om voor hen te arbeiden, enz. Alleen, de loop der gebeurtenissen is wat sneller dan voorheen, omdat men thans overal in den omtrek brandpunten van verlichting aantreft; ver bindingswegen, een vrye pers, scholen, enz.; zoodat, als wij de geschiedenis van West- Europa gedurende de achtste tot de veer tiende eeuw vergelyken met die van Rusland van de achttiende en negentiende, we vry wat punten van overeenstemming zuilen vinden. En toch schynt het, alsof men te Pe tersburg maar volstrekt niet wil leeren. Zoolang de onbeperkte monarchie daar heeischt, en onder bescherming van dat stelsel een aantal schobbejakken gelegenheid vinden om het arme volk te kwellen, te onderdrukken, uit te zuigen^— zal er geen yselijk'veel ophebben jp in hfet Westen van de beginselen van den constitutio- regeeringsvorm worden toegepast; dat stelsel waarborgt toch tegen veel dat anders ongehinderd zou kunnen ge schieden. Geen Czaar begrypt evenwel iets van dat alles. Voor twintig jaar ruim werd te Parijs in het Fransch uitgegeven een weik ge- tWd: />De waarheid over Rusland.” \S4mryver was een uitgeweken Russisch edelman van zeer aanzienlyk geslacht, Prins Peter Dolj dat boek Overzicht Ten slotte zal Prins Jeróme Napoleon zijn doel nog bereiken! Althans indien hij zoo verstandig is geweest, zich geen groo ter resultaat van zijn manifest voor te stellen, dan de zaken in Frankrijk in de war te sturen, om daarna in troebel water te vis^chen. Een crisis; een nieuw ministerie, op de moraliteit van enkele welks leden nog al wat te zeggen valt en eene nieuwe crisis, zoo niet meer, in het vooruitzicht, zijn de vruchten van ’s Prinsen inval, waarvoor hij, door den rechter van instructie, naar de Raadkamer verwezen is, die te oordee- len heeft over zaken van hoogverraad. Met 375 tegen 163 nam de Kamer het ik wendde pretendenten-wetsontwerpwaarvan de 1 strekking in het laatste overzicht is mede gedeeld, aan, nadat zij een voorstel van wijder strekking, ©ogenblikkelijke verban ning met ongeveer gelijke meerderheid verworpen had. De Senaat schijnt in deze gansch niet eenstemmig te zijn met zijne zuster. De Commissie in wier handen het ontwerp is gesteld, telt slechts één voor stander van den maatregel en 9 tegenstan ders en de verwerping is dan ook zoo goed als zeker. Te vergeefs hebben de Ministers van Justitie en Oorlog de Minister-President is van af zijn optreden reeds ziek alles in ’t werk gestold om de Commissie voor hunne inzichten te winnen. De persoonlijke invloed der Mi nisters is dan ook niet groot. Twee zyn er onder, waarbij de Minister van Oorlog, die, “met verbreking van hun eerewoord, in 1870, misbruik maakten van de vrijheid, hun door de Duitschers, wier gevangenen zij warenverleend. Hieraan wordt voor éen deel toegeschrevendat graaf Duchatel, ambassadeur te Weenen, ontslag uit die betrekking verzocht heeft, welk voorbeeld, naar men vreest, door andere collega’s zal worden gevolgd. De toestand is dus alles behalve roos kleurig en zou wel eens tot zeer bijzondere gebeurtenissen aanleiding kunnen geven. Die onverwachte harrewarrerij komt En geland ten goede, dat daardoor zijn meest gevreesden tegenstander in de regeling der Egyptische zaken buiten gevecht ziet ge steld. Do regeering gaat intusschen rustig haar gang; door lord Dufferin liet zij don Egyptisqhen premier weten, dat zij er niets op tegen heeft, de internationale rechtban-- ken voorloopig te bestendigen. De lersche zaken brouwen inmiddels nog veel kwaad. Zooals bij uitgebreide processen bijna altijd het geval is, hoeft dat, ingesteld togen 21 personen, allen verdacht van betrokken te zyn geweest in aanslagen op het leven van Staatsambtenaren, zóóveel aan I doen komen, dat de Onderkoning land, lord Spencer, plotseling naar ontboden of althans vertrokken is, en de Ministers herhaaldelijk over de zaken van het eiland beraadslagen. Wanneer straks het parlement bijeenkomt, dat tegen den 15en is bijeengeroepen, zal er misschien wel een en ander van uitlekken. Gladstone is zoo goed als geheel hersteld en zal wel dra do terugreis van Cannes aannemen. Eindelijk zal het er toch van komen dat Rusland's Czar officiéél als zoodanig zal worden gekroond. Zelfs kondigt hij die plechtigheid in een manifest aan zijne on derdanen aan, als reden voor de vertraging opgevende, de noodzakelijkheid, dat eerst de gemoederen des volks, in beweging ge bracht door don moord op zijn vader, wat bedaarden. Om zich al vast op de plechtigheid voor te bereiden, vertoont de Vorst zich wat moor en wat vrijer in het openbaar. De revolutionairen hebben het manifest beantwoord met een nieuwen eisch van staat kundige hervormingen, ’t Beste ware wel als een en ander verstandig samenging. Dr. Forster, de leider der anti-Semitische beweging in Duitsclilund, heeft, nu hij den zin niet kon krijgen, besloten met eenige zijner geestverwanten naar Paraguay te ver huizen. Dat heet eerst iets over te hebben voor zijne beginselen De radicalen in hot Noorweegsche Shir ting zyn voornemens hunne antipathie tegen uitgegeven «De waarheid over was een uitgeweken Igoroukof. Welnu, als we thans lezen, dan treffen we bladzyden

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1