717. Zondag 11 Maart. JHT. (Hechten LERING GEN, [EID, ECHT. CUT, 'aardenbeslaan. dster. Hoogst eenvoudig. 1Ö83. 1 i M, et molenwerk NECHT, uu* bekwaam- HEIJDEN, i Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. tbode. ndsche tschappij :ven, ongelukken, ij van. jupons, NTEN LING )DE, A, BINNENLAND. S. W. N. VAN NOOTEN rp Schoonhoven, Uitgever». te Meerkerk it in persoon. ^RAAGD eene de Haagsche Ambaclitsvér- 1 i naar Schoonhoven. fflOOIWBffl COMW, immerman te t zoo spoedig Mr. Smid te tegen 1 Mei a. s. SMA, Stieltjee- erdamvraagt ;d, bg A. VAN Waddinxveen, te Nieuwland Zich te adrea- loofd-Agent. •k te verrichten. 17 jaar oud, andorp. an, om dadelijk i, een HECHT, lompenmaken, vljk. Ider te Jaars- jelgk een be- Men meent onder de 500 in hechtenis ge nomenen ook de hoofdman en verdere aan voerders gevat te hebben. persoon of met INEMAN, Mr. e KAPITAAL- DUWEN- en ndelijk Ingaan- 'NTEN, verze- 2N OP REIS en ontspruitende, krijgen bij den IJT te Ouder- 7. j«*r«> nits een halve ie. en daarboven leen verstrekt. Prijs der AdvertentiSnVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddaga te 10 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSnwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. Do oppc ng wil luldiging stellen, omdat het weigert op langen der vertegenwoordiging de zit- ■«m bij te wonen. De oneenighoid tus- .a.i kroon en regeering en de liberale irthing begint haar ERLANDEN, bosch IHADE, ROE- 8 GOEDEREN, op vaste en zeer VEE kan ook tijd van zee en aanvragen van alichtingen ge- tot den Agent stiel, den Heer la vraagt men MEID-HUIS- (i te adresseeren Het komt ons voor, dal het streven, oin den weikman een gepast gevoel van eigen waarde in te boezemen,en woorden als duor Dr. Schaepinan werden uitgesproken moeten wel dien indruk te weeg brengen zeer te waardeeren zyn. Maar dan iraclite men zulks ook te doen op een wijze, die hem nuttig is. In Engeland, by voorbeeld, walgt men soms van de (lauwe lofspraken op «the British workman”, van wien men, met baatzuchtige oogmerken natuurlyk, een soort van ideaalwezen maakt. Laat uns dat vooi al leerenniet door hetgeen wij zijn of ons verbeelden te zijn, niel door het min of meer willekeurig standpunt dal de maat schappelijke inrichting ons aanwyst, maar door hetgeen wij doen bepalen wij zeil onze plaats te midden onzer omgeving. Rede- Deze Courant wordt Prgs: voor Schoonhoven per Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. neeren over de verdeeling van de vruchten van den arbeid kan zyn nut hebben, want de arbeider is zijn loon waarden wie zijn best doet heeft rechttevreden gezich ten om zich heen te aanschouwen maar hoofdzaak is den arbeid zelf veredelen door alle beschikbare miüdelén onze persoon lijke bruikbaarheid verhoogen. ’t Moge een voudig klinken onwaar zal men het niet kunnen noemen. zoo iets voorslaat als een gelijkmatige verdeeling van den grond, dan kijken zij wel wat vreemd op, en de gedachte komt weleens by hen opdat ze met zoo’n brok grond toch geen raad zouden weten; maar de groote mannen van het soci alisme hebben het gezeid, dus het zal wel waar zyn I En nuals een man als Dr. Schaepman over niets anders spreekt dan van den heil- zamen invloed van den arbeid, dan begroeten we dit als een frissche oase te midden van de dorre woestenij van holle klanken. Im mers, hoe velen doen niet hun best om den werkman afkeer in te boezemen van zijn taak, van zyn roepinghoezeer beyvert men zich niet, om hem ontevreden te maken, zichzelven te doen beschouwen als het voort durend slachtoffer, den eeuwig-verongelykte? Wat ware de mensch zonder arbeid vraagt Dr. Schaepman zyn Haagschen toe hoorders. En het antwoord luidt: Een schepsel voor wien het leven waardeloos zou zijn. Geen troosteloozer, eentoniger, verve lender leven, dan dat niet gestaald wordt door de zorg. Geheel de natuur geeft ons het voorbeeld zij arbeidt in ’t groote en in ’t kleine, en het is niet mogelyk te-zeg- gen waar dat werk het belangrijkst is. Zou dan de mensch, het edelste, het best be werktuigde schepsel, den arbeid mogen be schouwen als een last, terwjjl zijn geest, zijn lichaam, zyn spieren en zenuwen in staat zijn alles te omvatten, alles te bewer- 1 ken en te verwerken? Sterker verschil is wel riiet te noemen dan tusschen den ge boren rentenier, die slechts teert op hetgeen zyn vader hem vermaakte, en den werk man die door eigen kracht en werkzaam heid zich een bestaan heeft verzekerd en voor zyn huisgezin zorgt. Gene, een waar deloos bestaan voortsleepend,zonder verleden, zonder herinnering, zonder toekomst. Deze, I fier en kloek, vry en vroed het hoofd op- heffend, dankbaar voor 't genot dat zyn arbeid hem schonk. Bekende waarheden, zegt ge? O, ware het slechts, dat ons volk die algemeen als zoodanig erkende, er zyn levensbeschouwing naar inrichtte, er zyn handelingen mede in overeenstemming bracht Of'misschien zullen de toehoorders van den heer Schaepman geglimlacht hebben toen hij den treuiigen toestand van den «rentenier” aanhaaldt*. Denkt eens aan «van zijn geld” te leven is voor de meesten on zer, zoo niet voor allen, het toppunt van aardsch geluk. Ons volkspreekwoord zegt immers «Rentenier zyn is het beste am bachtjammer maar, dat het gereedschap zoo duur is.” En toch, ofschoon ook wij hier niet uit ervaring kunnen sprekenals behoorende tot de groote meeiderheid, die u J werken moet, toch aarzelen wij met, ons in deze «quaestie” aan de zyde van den heer Schaepman te scharenvoor zooverre hij althans een rentenier bedoelt, die niets an ders uitvoert, geen aibeid ter hand neemt, dan zijn coupons Wij arbeiders rust, en waardeeien dat hoog: nu dat zijdie zich dai kunnen vers als zij veikiezeiï, erg gelukkig zijn, is minder waar dan dat. zoetals zij is het luon van den arbeid Na Vollmar Dr. Schaepman: het con tract is niet gering. Na den tengeren invalide de forschgebouwde man met bijna athletische ledematen; de een lid van het Parlement van den machtigsten staat van ons werelddeelde ander van een der kleinste. Vollmar staande aan den linker vleugel van hen die de wereld zonden willen hervormen, en die, ondanks zijn beschavingvoor geen gewelddadige omkee- ringen zouden terugdeinzen Dr. Schaep man, wiens opvattingen hem naar de Mid deleeuwen terugtrekkenen die alles wat naar revolutie zweemt als rechtsverkrachting afwyst; gene de man. voor wie de gods dienst slechts een uitvinding geldt om de menschheid beter onder het juk van enkele heersch- en hebzuchtigen te brengen gene de getrouwe zoon der Katholieke Kerk, onder wier beschermende vleugelen naar zyn meening alleen heil en rust is te vinden. Die beide mannen nu, ongetwijfeld merk waardige figuren, in elk geval kloeke geesten, hebben kort na elkander, zij het dan niet voor dezelfde toehoorders, over het vraag stuk van den arbeid gesproken. Hoe we over de redevoering van den Rijksdag-afgevaar- digde dachten, deelden we mede in ons vorig hoofdartikel; thans een woord over die van Dr. Schaepman. Indien het den geachten spreker te doen 1 is geweest om de wijze aan te geven, I waarop de sociale quaestie is op te lossen, dan is hy beneden zyn doel gebleven. Wy gelooven echter niet, dat hij die meening koesterde. Eigenlyk vragen we en misschien niet voor de eerste maal: «Wat is dan toch die sociale quaestie? Bestaal zij inderdaad, of heeft men er zich maar een sooit van voorstelling van gemaakt? Is zy werke lijkheid of fictie? Het is ons niet mogelyk op die vraag een voldoend antwoord te vinden. Voor verstaanbare inlichtingen geeft men ons groote woorden, of—indien men eens heel practisch wil zynnoemt men ons eenige minder gunstige maatschappelijke verschijn selen,die evenwel niet van gisteren dag- teekenen en wier bestaan ons allen twijfel zouden moeten ontnemen. Halen we dat alles by elkander, dan blykt er uit, dat we met mets anders te doen hebben dan met het eeuwen oude vraagstuk van de ongelyke lotsbedeeling, een quaestie die reeds, zoolang er denkende wezens bestaan de hoofdvraag was by alle overwegingen, en waarvan ons geslacht nog geen oplossing vond, zelfs nog geen begin eener solutie heeft waargenomen. Hel eenige wat we tot dusver verklegen, is dat die ongelijk heden gaandeweg minder worden. Deze uitkomstongetwijfeld een hoogst be- langrykeis niel teweeggebracht door de toepassing van een'of ander maatschappelyk geheimmiddel, als hulp voor alle kwalen aangeprezen, doch eenvoudig door den loop der omstandigheden. We hopen gelegenheid te hebben, hel een en ander nader te ontwikkelen. Voois hands bepalen wy ons tot het punt van uitgang, de redevoering, Woendags-avond den iBen Februari gehouden in de verga- dering van de Haagsche Ambachtsver- eeniging. Het bestuur van den polder Stein, gemeente Reeuwijk, heeft de op richting van een stoomgemaal aan den laagsten inschrijver op één na, den heer q p. W. Deasingaannemer te Gouda gegund, voor de som van f 12.412. De directie der IJselstoom- tramweg-maatschappij heeft Woensdag 11. aan haar bureel te Hage aanbesteed: het leggen eener trambaan door de bebouwde kom der gemeente Gouda en op een gedeelte van den Noorder IJseld|jk. Minste inschrij ver de heer H. J. Nederhorzt te Gouda, voor f12.286. Hoogste inschrijver de heer Cornelis Stuij te Sliedrechtvoor f 19.350. Den 4 Maart 11. overleed te Utrecht, na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 71 jaren Jhr. Mr. J. G. Bosch van Drakesteinoud-raada- heor in het voormalig provinciaal gerechts hof te Utrecht en oud-schoolopziener. De heer Binnendijk, genees-, heel- en verloskundige te Alfen aan den Rijnheeft na ruim vijftigjarigen dienst de praktijk nedergelegd. -Het stoomschip .Leerdam, kapt. P. Slierendregtvertrok Zaterdag uit Amsterdam met 259 volwassen personen 34 kinderen van 1-10 jaar, 8 zuigelingen en 5 kajuits-passsgiersnaar New-York. Eene nieuwe prachtige, zjjden vlag, ge schenk van de Leerdamscho dames, *“r‘n het wapen van Leerdam is geborduurd, wapperde van het achterschip. Door de Arr. rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeldC. C., te Gie- sendam, wegens moedwillige mishandeling, tot f3 boete, sul». 3 dagen gev. J. G., te Sliedrechtwegens idem tot f 8 boete subs. 3 dagen gev. De deurwaarder G.W.De Roos te Apeldoorn heeft gisteren 9 Maart in de societeitszaal van Van Oosterom te Apel doorn ten laste van Jannetje C. Struik, zich noemende mevrouw Hoetink Struik, publiek h comptant en zonder opgelden verkocht: de ten haren laste in beslag genomen goederen, bestaande ineen prach tige zjjden fluweelen mantel geheel omzet en gevoerd met bont, een dito met echte zwarte guipure, een groen satijnen japon, een bleu marin zijden fluweelen matinée, een regenmantel, een groen zijden staatsie- deken en verder een aanzienlijke partij witte dames- en kindergoederentafel- en bedlinnen en luxe-artikelen, vier prachtige koffers met nikkel beslag. Op dit alles is, ten verzoeke van den Amsterdainschen fabrikant van gouden en ailveren werken Van der Gant (firma Wam- ateeker), ten laste van Jannetje Struik (alias de millioenen-juffrouw) door genoem den deurwaarder executoriaal beslag gelegd. De zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak der Naardensche onderoffi cieren wordt disciplinair afgedaan. Naar men uit goede bron vernemen is het, na uitvoerig voorloopig onderzoek, gebleken, dat er geen voldoende gronden aanwezig waren om tot vervolging over te gaan. Acht onderofficieren zijn, de een zwaarder, de ander lichter, gestraft. Zooals wij mededeelden, heet» do burSomo<>.tor »«n Loo,duinen rieb uit de voelen gemaakt. Met zekerheid doolt men nu mede, dat onder de door hem B- nanoieel benadeelden ook behoort de bij hot ongeluk op het Holl.nd.ohe .poor zoo inu gekwetato Nuthan Blom. Uoze oot- vinu run de Holl. Spoor»egma«t.oh.pp|) oeno schadevergoeding van f 14.000. M'J gaf daarvan f 10 000 in .verzekerde bo«a- ring" aan don achtbaren heer burgemeester zijner gemeente, die ook d.t bloodgold mo- denam naar Amerika. Indertijd word Blom namen, do Holl. Bpoorwegmaataohappij de kou. gelaten tw in een wm van f 14.000 .1. .ohmlovor- gooding of oeno lijfrente. Blom, die to Bot terdam in het Ziekenhui, werd verpleegd, deelde dit verder aan zijne vrouw mede, die op haar beurt er den burgemeester van Loosduinen mede bekend maakte; deze gat haar den raad om het geld te nemen, .want zoo een maatschappij kon wel eens op de flesch gaan en dus was toch beter oen vo gel in do hand dan tien in de lucht. Hg (burgemeester) zou het geld dan we! uit zetten; f'4000 hield Blom in zijn zaak en de overige f 10.000 zijn thans met den bur gemeester naar Amerika verhuisd. Een ander der opgelichten heeft, men verneemt, onwetend den burgemeester zelf in diens verwijdering de behulpzame hand geboden, door hem met zijn rijtuig naar het spoorstation te brengen. De vorige week zijn vóórge komen: te Rotterdam 15 gevallen van pok ken, te Charlois 4, te Katwjjk 8, te Delfs- havon 2, te Leiden 1 en te Kralmgen ook 1 geval. In de gemeente Stqjen heeft zich dezer dagen een geval van pokken voorge daan in een gezin, waarvan voor eenigen tijd eene dochten enkele dagen in Rotterdam heeft doorgebracht. De eerste aardbeziën van dit jaar zijn Zaterdag Z. M. den Koning aan geboden door don fruithandelaar Holste iu de Utrechtschestraat te Amsterdam. rapport hóuden „so vol, dat, han- mde het onderzoek van hot onteigenings- vergadering zich dient te ont- oene beslissing of zij al dan niet subsidie zal geven voor de verdere verbeteringen van den Waterwegindion het onteigonings-ontwerp ongewijzigd wordt aangenomen. Aan het Departement van Wa terstaat is Woensdag aanbesteed: de uitvoering van baggerwerk tot onder houd van het vaarwater in de Koningshaven te Rotterdam tusschen de kiloineterraaien CXLI en CXLIII, behoorende tot de wer ken van de rivier de Nieuwe Maas. Minste inschrgver was de heer L. A. v. llaaften te Bliodrechtvoor f 0,507 per kub. meter. het onderhoud en herstel der werken aan den Hoek van Holland, van 1 Mei 1883 tot en met 30 April 1881. Minste inschrijver» waren de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchemvoor f 132,660. B jj de op Woensdag te Rotter dam gehouden openbarO aanbesteding van het maken van nieuwe toegangswegen bij de Kleine Draaisteeg deverbreeding der Geldersche Kade en den onderbouw der nieuwe Jan Kuitenbrug waren 15 inschrij- vingsbiljetten ingekomen. Hoogste insohnj- ver was Jan Smit VII te Slikkerveer voor BUITENLAND Overzicht. Nadat het Engelsche Lagerhuis zich ten derde male ongenegen betoond had tot af keuring der wijze van 'handelen der regee ring ten opzichte van Ierland, werd de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede eindelijk in de 11e zitting ten einde gebracht. In deze was dus van de goede werking van bet gewijzigde re glement van orde weinig te bespeuren. Overweging, ook voor andere landen, schijnt het voorstel van een der leden te verdienen om dat adres van antwoord voor ’t vervolg eenvoudig af te schaffen! Gladstone heeft het einde dier gerekte debatten afgewacht alvorens zijn plaats als premier weder in te nemen. Hij deed dit onder luide bijvals betuigingen van vriend en vijand en vond een voorstel, waarmede het Huis zich be reids vnree-iigd had, strekkende tot invoe ring der choolplicht in Ierland. De eeds- quaestie komt eerst na Paschen aan de orde. Uit Egypte geen nieuws. Dat het ge schil met Frankrijk nog niet uit den weg is geruimd, mag men opmaken uit de wei gering der regeering om dienaangaande nadere inlichtingen te geven. De Engelsche regeering houdt echter voet bij stuk. Gelijk uit een verklaring van de Fransche regeering, in den Senaat afgelegd, blijkt, weigert John Buil op zijn beurt genoegen te nemen met de afschaffing der gemengde rechtbanken in Tunis. Ook de Senaat heeft thans de preten- i denten-quaestie afgedaan, door aanneming met groote meerderheid van stemmen eener motie, om over te gaan tot de orde van den dag, doch niet dan nadat een der Se natoren den Minister van Oorlog Thibaudin, die in het nieuwe Kabinet zijne portefeuille behield, een gevoeligen prik gegeven te heb ben, door de vraag of ook verbreking van het eerewoord den militairen graad doet verliezen Een tweede lastig vraagstuk is uit den weg geruimd door het besluit der Kamer, met 307 tegen 182 stemmen, om het voor stel tot grondwetsherziening niet in over weging te nemen, doch vertrouwen te stel len in de belotte der regeering, om die herziening te zijner tgd, nog vóór de nieuwe (e eig lar verkiezingen, ter hand te nemen. I Die gelukkige uitkomst want ware in anderen zin beslist, dan zou een nieuwe crisis of eene ernstige botsing met den Se naat het onvermijdelijke gevolg geweest op den vervaltyd knippen, wij kennen het genot der en ineenen die zich dat kunnen verschaffen r, Niets Rust ia alleen zueiais zy is nei mon van den arbeid niet als zy dien vei vangt De vryheid schenkt genot, als zij is de vrucht van phchtvervul- ling, niet wanneer zy door geen onder werping aan de voorschriften van den plicht is voorafgegaan. Niet minder schoon werd door Dr. Schaep man de invloed van den arbeid op het ge moedsleven en de karaktervorming getee- kend. In de bitterste smart is de arbeid de troostende engeldie den mocdeloozen den moed hergeeft, en hun kracht verleent om het leven eerst te dragen daarna te genieten. Hy ontwikkelt in den mensch de edelste gavende schoonste hoedanigheden. Hy kweekt karakters: door hem werd het Nederlandsche volk zichzelf bewust, vry, en prys stellend op een vryheid die door krachts inspanning was veroverd. En bovenal hij heft op tot den Schepper van 't Heelal. Een leven zonder arbeid is een akker waardoor de kouter nimmer gingongeschikt om vruchten te dragen, een kweekplaats voor onkruiden. De giftplanten van 't muatschap- pelyk leven nyd, afgunsthaat, zy woe keren welig, waar de arbeid niet hart en geestziel en lichaam loutert. De vraag, of er een «sociale quaestie” is, en hoe zij moet worden opgelost, werd door den heer Schaepman zelfs niet aan geroerd. De arbeid was zyn onderwerp. Hoe eenvoudig, niet waar? Ja, en voegen we er bij, dat er zelfs niet gerept werd van de verhouding van den arbeid tol het kapi taal, van de verdeeling van de Vruchten van den arbeid, van het recht op arbeid, hetwelk naar soimniger meening den weikman door den Staat behoort te worden gewaar borgd. Van dat alles niets. Niet de stof- felyke, maar de zedeljjke waarde van den arbeid werd door Dr. Schaepman behandeld. Hoe dood en dood eenvoudig, hoe laag by den giond.En moesten die nienschen daar een paar uren naar zitten luisteren, naar iels dat ieder weet, namelijk dat werken goed is voor tiet lichaam en voor den geest Eenvoudig nu ja. De waarheid is ver bazend eenvoudig. Een groot getal van onze dierbare landgenooten zyn er nu een maal aan gewoon geraakt, zich door een omhaal van «trazen” hel hoofd op hol te laten makenen als de «gevierde’ redenaar dan gedaan heeft, al zyn grieven gelucht, al zyn wijsheid uitgekraamd en al zyn kruid verschotendan kyken zij met vei ba zing in het rond, zyn onder den indruk van het gehoorde tot de overtuiging gekomen dat het een ellendige boel is, die dringend verandering behoeft, en vatten er voorts niemendal van. Ja, tochdie verduivelde baas, die fabrikant, werkgever, patroon, hoe hy ook heeten moge, daar zit de knoopdie neemt liet er maar van, voert by na niets uit, leeft als een heer, ten koste van zyn arme werkliedendie voor hem zwoegen en met ondank worder\ beloond. En als de «gevierde” spreker nu, als middel tot hei stel van het «onrecht” zijn was ongetwijfeld voor een goed deel te danken aan de vorzoonende taal van den premier, Jules Ferry. Hij erkende do nood zakelijkheid om door grondwetsherziening de republikeinsche beginselen verder te ont wikkelen en te bekronen, doch betwistte de actualiteit. Het land had rust en vrede noodig; verschillende zaken wachtten op afdoening en bij den bekenden zeer begrij- pelijken onwil van den Senaat om zijn eigen doodvonnis te teekenen bestond gevaar voor eene ernstige beroering, gevolg van de bot sing tusschen beide staatslichamen. Verzoenend luidt, volgens de Dnltsclie bladen, ook het antwoord van den Keizer I op den jongsten brief van den Paus. Van de aanvankelijke concessies van den Pausehjken I Stoel, ter zake van de verplichtte kennis geving bij benoeming van geestelijken, ver wacht de Keizer alles goeds voor het vol komen herstel van den vrede. Het is de vraag of de veitegenwoordiging de gestelde vredesvoorwaarden zal willen goedkeuren. Nu in Rusland het tijdstip der kroning begint te naderen, komen op nieuw berich ten van aanslagen op het leven des Keizers. Eene samenzwering is ontdekt en een dy- namiet-bewaarplaats in een der huizen, waar langs de stoet haar weg zal nemen, is ge vonden. Intusschen worden de toebereid selen tot de plechtigheid ijverig voortgezet. De oppositie in het Noorweegsche shor- thing wil het Ministerie in staat van be- SChlatu verlan tingen schen o meerderheid in de shoi toppunt te bereiken. In Griekenland gaat het wonderlijk toe. De begrooting kan met tot stand komen, omdat de leden, als het op stemmen aan komt, de vergaderzaal verlaten, terwijl men ook voor eene verwerping terugdeinst. Een nieuwe leening sluiten wil men w’el, doch geen belastingen invoeren, die in staat moe ten stellen rente van nieuwe en oude schul den te betalen. Voor zulk een land was een ijzeren graaf gewenscht In Spanje is men nog steeds ijverig aan het nusporen der vertakkingen van de bende van de zwarte hand, dio in Andalusië nog altijd bezig is onrust en angst te verspreiden. 8TATEN-GENERAAL. Het eerste gedeelte van de zitting der Tweede Kamer van Maandag jl. was gewijd aan het opmaken van een nominatie van vijf candidaten tor vervulling van een vacature in den Hoogen Raad der Nederlandenont staan door het overlijden van den heer Mr. J. A. Jolles. Als eerste candidaat werd ge kozen de heer Mr. S. J. Hingstrechter in de arrondissements-rechtbank to Amsterdam. Het voorstel des voorzittersom de ver gadering tot een nader te bepalen dag te verdagen, lokte een debat uit over de be- teekenis van het votum van 1 Maart (be handeling der census-wijziging). De heer De Jong vreesdedat de crisis misschien van langen duur zou zijn en zou daarom gaarne de zitting onmiddellijk na Paschen hervat zien, om te toonen dat de Kamer wèl werken wil. De heer Schaepman be tuigde, ook namens den heer De Savornin Lohman, dat hun weigering om de census wet afzonderlijk te behandelengeenszins insloot een onwil om met een ander dan een homogeen ministerie aan de oplossing der kiesquaestie te werken. De heer Wijbenga verklaarde, en hij meende dat vele van zijn politieke geestverwanten er zoo over dach ten dat zijn votum de bedoeling had te doen uitkomen de onmogelijkheid van een vruchtbare samenwerking tusschen'deze Re geering en de Volksvertegenwoordiging. Het voorstel des voorzitters werd aange nomen zoodat de Kamer diensvolgens tot nadere bijeenroeping scheidde. De heeren Dirks en Holzman, afgevaar digden voor Amsterdamhebben ontslag genomen als leden der Kamer. Door Z. M. is aan E. J. J. V. Genetop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als ontvanger der dir. bel. en ace. te Ouderkerk a/d Usel c. a. (Lekkerkerk.) Door Z. M. is pensioen verleend aan C. H. Brouwerhoofd eener openb. lag. school te Ridderkerk, f1113; E. W. Van ’t Voort, hoofd eener openb lag. school te Vuren f 534. Bij Kon. besluit is aan A. C. Rombachgewezen brugwachter aan het Zederikkanaal te Vianen een pensioen toe- j gekend van f334 ’sjaars. De commissie uit de Staten van Zuid-Holland, jl. Vrijdag benoemd tot 1 onderzoek van het voorstel van Gedeputeerde 1 Staten in verband met het ontwerp tot onteigening voor het maken eener nieuwe verbinding van den Hollandschen IJsel met de Gouwe, vereenigt zich met het voorstel, om bij adres de Tweede Kamer uit te noo- digen de richting te veranderen overeen komstig plan C. in het belang Gouda. De meerderheid der commissie meende echter, in afwijking van hot gevoelen van Ged. Staten, zich nu reeds te moeten uit laten omtrent de plannen voor de toekomst, en dat de Staten reeds nu de verzekering konden geven, ook in het onverhoopt geval dat de richting dos Ministers gevolgd wordt, het subsidie voor verbetering van den wa terweg AmsterdamRotterdam te zullen verleenen, mits de voorwaarden B. C. en D. van het beMuit van 20 Juli 1880 worden nagoleefd. Tevens stelt de Commissie voor te ver- 1 klaren, dat ook deze Staten een overeen komst tusschen het Rijk, Noord- en Zuid- Holland onontbeerlijk achten, alvorens defini tief over de verbetering van dien waterweg worde beslist, dat zij daarin eene verzekering van kosteloos gebruik van den vaarweg en daartoe behoorende werken zeer zullen toe juichen, en volkomen bereid zijn te zjjner tijd Gedeputeerden tot welgemeend overleg te machtigen. Naar aanleiding van dat r° Gedep. Staten hun zienswijze genu» <>i I ontwerp, do I houden van geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. w -r_r drie maanden j 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bg alle jj ll

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1