1883. N". 718. Zondag 18 Maart. Bleekerij deren, mpooten, verkiezing, bjj ische Kade, te 1LEN, Een praatje over Orde. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. P: f ■MMi nsche Dra., ikoop, aaohto begun- •iohte brieven E JONG Dan., rde bezorging ENK JEST. ENTEN Heen echt staand fabriek- flesschen van indsche itschappij EVEN, ongelukken \age. T EREN. Zn. 1OORT. oupons, A, SERAIL BINNENLAND. BUITENLAND. I 11 iriefjes zonder per j ver- N, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever»- lette en «oliede ds meer de gunst ooien te mogen rte bekomen. H. HAGOORT. Jam mer dat zij in den'Parijschen gemeenteraad ran den ties met ven worden. Nu, verdiend aan 2 'koudheid eningen enz., erder middel dan IHE HONIG r te Mains. f, (Rpn prov.). thma lijdt, beeft thonig genomen, lik zeer verlicht. Post-Directeur. de NIEUW! 5 Staatsloterij eerste klasse en hooger, s in alle prijzen. Zich te adres- Hoofd-Agent. en 65 Cent, ie d. Wolff Zn.; Gorinehem bjj it bjj J. D. den Vlasveld; Lek- trre; Oudewater tolwyk bij C. G. telkens ge- 1 boos dat zij hare wenschen ter verkrijging erop 3 ke KAPITAAL- EDUWEN- en iadelijk ingaan- ENTEN, verxe- EN OP REIS en oortspruitende. rkrijgen by den DIJT te Ouder- Prijs der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentiënwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts l maal in rekening gebracht. van de bekroning was de vol- ken bekend, dat lijn in allesoor- Randen, Doek, n en alle breed ten drooge en 1, Glas, enz. korting. t zich bij ver- chen van GOR- EEDEN, KAR- 1 KATOENEN en daarboven leen verstrekt. kende bericht, >oten voorraad te Heijen, als- BRANDHOUT koop, bij een der Belgische Princessen. In Pruisen wordt, naar men beweert, druk gearbeid aan een nieuw ontwerp op de ker kelijke wetgeving. De Minister van Marine en van Oorlog hebben intusschen, misschien wel in verband daarmede, hunne plaats voor anderen ingeruimd. De oud-Minister Koumoundouras in Grie kenland, die ontelbare malen Minister en Minister af was, is overleden en zal op voorstel der Kamer, op staatskosten begra- Nu, hij heeft het waarlijk wel zijn land! 8TATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer, Maandag-avond op nieuw samengekomen behandelde in haar zitting van Donderdag de rentewet. De heer Visser van Hazerswoude verklaarde zich niet tegen de wet, maar had toch liever don rentevoet van 3 percent behouden gezien, dewijl die van 4 pct het land jaarlijks een ton zou kosten. De heer Van Aberlaken zou tegen stemmen omdat de middelen tot be taling der rente en aflossing van het kapitaal niet zijn aangewezen. De heer Van Swin- deren erkennende dat de toestand onzer financiën de leening noodzakelijk maakte vond het niettemin bedenkelijk eene zoo belangrijke wet te behandelen met een af tredend minister. De Minister van Financiën deelde mede, dat de Koning aan een staatsman buiten het tegenwoordig kabinet, de vorming van e«n nieuw Ministerie had opgedragen. Hij verdedigde het wetsontwerp op grond van noodzakelijkheidmaar met verminderde ingenomenheid wegens de verandering door de Tweede Kamer van de rente. De heer Fransen van de Putte meende in de rede van den minister een pleidooi te zien voor de verwerpinghetgeen door dezen werd ontkend hij was over de bezwaren heen gestapt teneinde de verdere creatie van vlottende schuld te stuiten. Het ontwerp werd aangenomen met 30 tegen 2 stemmen. Daarna ging de Kamer tot nadere bijeenrooping op recès. Z. M. heeft benoemd tot kan tonrechter te Heerenveen Mr. A. Greebe, thans griffier bij het kant, te Gouda; tot griffier bij het kantongerecht te Gouda Mr. D. J. Van Heusde, thans te Gorinehem; tot griffier bij het kantongerecht te Gorin- chetu Mr. E. Van Popta, thans te ‘Som- melsdijk. Z. M. heeft aan W. Cortenbach, gewezen brievengaarder te Ameide, een nisioen verleend ten bedrage van f 130 jaars. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hunne buitenge wone vergadering van Zaterdag met groote meerderheid besloten zich tot de Tweede 1 Kamer te wenden met verzoek het wets- I ontwerp tot verbinding van den Hollandschen IJsel met de Gouwe als onderdeel van den j vaarweg Amsterdam-Rotterdam in dier voege te wyzigen, dat de vaart de kom der ge meente Gouda dichter nadere. Tevens werd met 45 tegen 17 stemmen, op voorstel van den heer Patijn, in over eenstemming met dat van Gedep. Staten, besloten dat de overweging der vraag of het subsidie-aanbod van IJ millioen voor de verbetering van den waterweg in den zin der door de Staten voorgestane rich ting zal worden gestand gedaan eerst te pas komt nadat door de wetgevende macht omtrent de richting zal zijn beslist. De commissie uit de Staten wenschte ook in geval de richting, door de Staten gewenscht, niet werd gevolgd, subsidie toe te zeggen. Door den Minister van Oorlog is in beschikking van een van wege den Koning aan hem ter beschikking of om consideratie en advies toegezonden verzoek schrift van den raad der gemeente Bode graven, tot verwijdering van het buskruid, opgelegd in het binnen die gemeente ge legen fort de Wirickerschaus, ter kennis van den adressant gebracht: 1. dat aan het in genoemd verzoekschrift uitgedrukt verlangen niet kan worden vol daan, aangezien in andere buskruidmaga- zynen geen voldoende of geschikte ruimte is tot opberging van al het te Wiricker schans voorhanden buskruid; 2. dat de te Wirickerschans opgelegde hoeveelheid buskruid in den laatsten tijd aanmerkelijk verminderd is en door over brenging naar andere buskruid magazijnen zoo mogelijk nog verminderd zal worden 3. dat de Wirickerschans voortaan geen buskruid meer zal worden opgelegd, dan, in verband met de bergruimte in andere bus- kruidmagazjjnen onvermijdelijk is; 4. dat de op dit oogenblik te Wiricker- 1 schans voorhanden patronen binnen zeer korten tijd uit de Wirickerschans zullen wor- 1 den overgebracht naar daartoe bestemde en genoegzaam gereed zijnde magazijnen; 5. dat in verbamj met het vermelde sub 4, voortaan geen patronen in de Wiricker schans zullen worden opgelegd 1 I 6. dat alle maatregelen genomen zijn en ook wedor zullen worden toegepast tot het wegnemen van brandgevaar, en dat dan ook in het adres bedoelde woningen van de bus- godsdienstigen, hetzij langs zedelyken weg, dat wy onze levenstaak zoeken en vinden in de bevordering van het welzyn niet van enkelen maar van allen, ons zelven daarby ingeslotenTiatuurlyk, dan beseffen we ook levendig, dat het van overwi gend belang is hetgeen bestaat en door de opvolgende geslachten werd tot stand gebracht, zorg vuldig te bewaren, met gestadige verbete ring van de gebreken die het aankleven. We kunnen niet telkens van voren aan beginnenhet leven is kort en de inzichten der menschen zijn veranderlyk; in de bar- baarschheid terugspringen, in de hoop dat de maatschappij zich daarna beter zal voe gen naar het ideaal dat zekere lieden zich er van hebben voorgesteld, gaat niet aan te meer omdat zyzelf zoo weinig kunnen doen om hun denkbeelden te verwezenlyken. Het behoud van de maatschappelijke orde hangt alzoo af van deze dingen: dat het gemeenschapsgevoel levendig zijdat n en ernstig de vervulliug ter harte neme van de plichten die dat gevoel voorschrijft; dat men het oog niet sluite voor hetgeen de bestaande orde van zaken gebrekkigs heeft, doch immer trachte, haar daarvan te zui veren. Op dien laatsten eisch moeteenige nadruk worden gelegd, omdat elke maat schappelijke verkeerdheid zich openbaart ten koste van zekeie personen, wier wrevel by gebleken onwil om tot verbetering over te gaan, het meeste gevaar oplevert voor stoornis der orde. En daar diezelfde ver keerdheid niet zelden voor sommige lieden eenig voordeel afwerpt, voert zij tot een stryd over tegengestelde belangen, die voor de ontwikkeling van het geheel allerver- derfelykst is. Wie van deze waarheid niet overtuigd is, sla een blik op den toestand in Ierland. Daar vinden wy de verschrikkelijkste maar tevens welsprekendste illustratie op het geen hierboven is gezegd. fflÖöfflüWHE couraïït: kruidmagazijnen gescheiden zijn door eene gracht met wal; 7. dat de bijzondere aandacht van den Minister voortdurend gevestigd blijft op alles wat strekken kan tot verzekering van de veiligheid van bedoelde magazijnen on omgeving. Een adres, bevattende het ver zoek om schepen met buskruid geladen voortaan niet meer langs het Noordhollland- sche kanaal, maar over de Zuiderzee te doen gaan, is door omstreeks 300 ingezete nen te Purmerende onderteekend en naar den Minister van Oorlog opgezonden. De tentoonstelling van vee en pluimgedierte, op 11. Dinsdag te Rotterdam gehouden, door de Afd. „Rotterdam, Schie dam en omstreken” der Hollandsche Maat schappij van Landbouw slaagde zeer goed. Er'was flink ingezonden, onder het inge- zondene kwamen fraai exemplaren voor, terwijlte rekenen naaf de heerschende drukteook het bezoek weinig te wehschen overliet. De uitslag gende Overdekt. Terwijl men in Rudand druk bezig is zich tot het kroningsfeest voor te bereiden, komt eene doodstijding de eigenaardige stemming waarvan zulk een voorbereiding gewoonlijk gepaard gaat, plotseling ver storen. Want het overlijden van den 85- jarigen vorst Gortschakoff moge op de staat kundige macht van Europa op dit oogen blik al weinig invloed uitoefenen, voor Rus land is dat overlijden een feit, dat met on- uitwischbare letters in de geschiedenis van dat land zal worden geboekstaafd. Als leider van de buitenlandsche staatkunde, later als Rijkskanselier, welke betrekking hij tot 1880 bekleedde, wist hij Ruslands invloed naar buiten te herstellen en te ver sterken en vooral door het aannemen en bewaren eener voorzichtige houding, zoowel bjj den Duitsch-Oostenrijkschen als bij den Fransch-Duitechen oorlog, voor zij n land voor dooien te bedingen, waarvan het thans nog de vruchten plukt. Hij was ook de voor naamste bewerker van den Driekeizersbond, die hoewel reeds tot het verleden behoo- rende, toch niet nagelaten heeft de Hoven van Rusland, Oostenrijk en Duitschland nader tot elkander te brengen. Hij heeft ook zijn roem niet overleefd. Toen hij zag na hi 1 nnngros te Berlijn, dat hij niet langer was the 1 ight man tn the right place, vroeg en verkreeg hij zijn ontslag, en bracht zijn laatste levensjaren, lijdende, afwisselend te Nice, in Zwitserland ofte Baden-Baden door. Het Nihilistisch nieuws bepaalt zich dit maal tot de inhechtenisneming van eene tot dien bent behoorende freule, naar wie men twintig jaar gezocht heeft en die dus den besten tijd wel zal gehad hebben; en tot het on dit, dat een jonkman, die door het lot was aangewezen om den Keizer te ver- I moorden, zelfmoord gepleegd heeft. De oproerige beweging in Spanje begint eene wonderlijke overeenkomst te krijgen met die iü Rusland/- gevangen'hoUd- man van de zwarte hand, van wien men vreesde, dat hij onthullingen zou doen, is op eene geheimzinnige wijze om het leven gebracht, en zij die belast zijn met het on- ïn aan aai in derzoek en het nasporen van de jongste Ieder die een 1 gebeurtenissenontvangen brandbrief op -3 zjch aan brandbrief, waarin zij met den dood worden stiptheid; wie toezicht l bedreigd, indien zij hunne onderzoekingen in, doe zulks inderdaad, 1 verder voortzetten. Ook in Frankrijks boofdstad is het alles A. Gemest Vee. N®. 1. Voor defijnsten en zwaarstenos, uitsluitend met hard voeder gemest: lepr. f80, C. Pastte Limmen 2e pr. f60, J. Vermeulen, te Leuningen; 3e pr. f45, M. Koopman te Ouderkerk 4e pr. f 30 J. Keizer, te 8t. Pancras; 5e pr. f20, M. Koopmante Ouderkerk6e pr. f 10J. meulen te Beumngen. N®. 2. Voor den fijnsten en zwaarsten os, met spoeling gemestlepr. f70, H. Cf Jan sen te Schiedam; 2e pr. f50; P. Van Cal car te Hoogezand 3e pr. f40, dezelfde; 4e pr. f30, C. M. Ham, te Vlaardinger-Am bacht5e pr. f20, B. A. J. Witkampf, te Schiedam. N®.3. Voor do fijnste en zwaarste koe, uitsluitend met hard voeder gemestle pr. f60, G. P. Scholten, te Hondsholredijk 2e pr. f40, C. J. Blauwboer Jr., te Wierin- gerwaard 3e pr. f 30 J. De Wit, te Beem- ster 4e pr. f20, M. Smits te Winssen. N®. 4. Voor de fijnste en zwaarste koe, met spoeling gemest: le pr. f 50, C. Van den Berg te Overschie2e pr. f 30 dezelfde 3e pr. f20, J. Poot, te Overschie; 4e pr. f 10 C. M. Ham te Vlaardinger-Amhacht. N®. 5. Voor de vier fijnste en zitharste vette schapenonverschillig van welk ras lepr. f25, A. v. d. Burg, te Hazerswoude; 2e pr. f 15, dezelfde; 3e pr. f 10, P. De Wit, te Beemster. N 6. Voor de zes fijnste en zwaarste één jarige weide schapenonverschillig vau welk ras le pr. f 15 A. C. v. d. Akkerie Ha zerswoude 2e pr. f 10, J. Veeman Jzn., te Overschie; 3epr. f5, C. Koopman, teNieu- werkerk. N®. 7. Voor den fijnsten on zwaarsten tweejarigen (of ouderen) Springram, onver schillig van welk ras: le pr. f 10, I. Pons te Poortugaal; 2e pr. f5, niet toegekend. N°. 8. Voor den fijnsten en zwaarsten éénjarigen Springram, onverschillig van welk ras: le pr. f10, D. P. Van Capellen te Capelle a/d IJsel; 2e pr. f5, D. H. Van Blankenstein te Lekkerkerk. N®. 9. Voor het fijnste en zwaarste var ken, inlandsch gekweekt en gemest, onver schillig van welk ras: le pr. f 15, H. M. Taverne, Leiden; 2e pr. f 10, dezelfde; 3e pr. f5, J. W. Hamel, Rotterdam. B. Pluimgedierte. N®. 10. Voor den besten toom kippen van één haan en minstens twee hennen. a. Langsham: le pr. f 10, H. P. De Kat van Hardinxveld, te Dordrecht; 2e pr. f2,50, J. De Bruijn Hz., Gouderak. b. Yokohama: le pr. f10, C. Verhoog Pz., Berg-Ambacht; 2e pr. f 2,50, A. J. Jelier, Rotterdam, c. Kuifkippen: le pr. f5, J. De Bruyn Hz., Gouderak; 2e pr. f2,50, dezelfde; d. Kraai- koppen. le pr. f 5, J. Sutherland, Rotter dam; 2e pr. f2,50, G. De Bruyn, Rotter dam; e. Spaansche kippen, le pr. f5, J. Klein, Schiedam; 2e pr. f2,50, dezelfde; f. Dorking-kippen. le pr. f5, 2e pr. f2,50, niet toegekeud; g. Padua*kippen, lepr. f5, l. Pfenning, te Woerden; 2e pr. f2,50, bij loting aan H. Coert, te Molenaarsgraaf; h. Bramhma Pootrale pr. f5, I. De Bruyn Hz., te Gouderak; 2e pr. f2,50, E. J. W. Geelen, te Doorn; i. Cochin China, le pr. f5, F. A. Onderwater, te Dordrecht; 2e pr. f 2,50, bij loting aan A. I. Jelier, te Rotterdam; k. Crevecoeurkippenle pr. f5, F. A. Onderwater, te Dordrecht; 2e pr. f 2,50, niet toegekend. Houdankippen: le pr. f5, F. A. Onderwater, to Dordrecht; 2e pr. f2,50, I. De Bruyn Hz., to Gouderak. m. Bantamkippon: le pr. f5, mevr. Van Warmelo, te Kralingen; 2o pr. f2,50, de zelfde. n. Krielkippen: le pr. f5, E. J. W. Geelen, te Doorn; 2e pr. f2,50, J. De Bruijn Hz., ie Gouderak; o. Goudpellen: le pr. f5, Dr. Kros, te Kinderdijk; 2e pr. f2,50, F. A. Onderwater, te Dordrecht; p. Zilverpellen: le pr. f5, niet toegekeud; 2e pr. f2,50, F. A. Onderwater, te Dordrecht. q. Hamburger kippenlo pr. f5, E. J. W. Geelen, te Doorn; 2e pr. f2,50, J. Suther land te Rotterdam. N® 13. Voor den besten toom oenden van één woerd on minstens twee oenden. a. Kwakereendonle pr. f5. D. G. Do Haas, Rotterdam2e pr. f 2.50, A. Elstrave, Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Is voor een gezond leven van den Staat en van de Maatschappij orde onmisbaar, dan is het zeker wel de moeite waard, het beset van die noodzakelijkheid en de praktyk van haar inachtneming aan te kweeken. guurucut, ou z>y In alle levensbetrekkingen kan dat in derzoek en het zekere mate geschieden. I 1 taak te vervullen heelt, gewenne de nauwgezetste :- heeft uit te oefenen, --- uuevn niet slechts in naam en geve tegelyker zouden achten voor Nederland. Men het voorbeeld. De moieele kracht van behalve rustig. Het bedenkelijk verschijnsel I het kleine is groot, en wie de gewoonte doet zich daar voor, dat leegloopende ar- I beiders, tot nog toe 2000 in getal, samen- scholingen houden en door krachtige hand herhaaldelijk Zaterdag en Zoudagjl. uiteen gedreven moesten worden. De thans ook in ons land beruchte Louise Michel bevond zich onder hen. Hopen we dat het waarheid is wat de regeering in de Kamer beweerde, dat het oproer het werk is van Koningsgezinden en Bonapartisten, welke op die wijze zich willen wreken over den tegenspoed, dien zij in de laatste weken ondervonden. •Vryheid door orde”, plag Keizer Napo leon III te zeggen in zyn tyd. De stelling was misschien niet kwaad, maar de bedoeling van den kleinen neef des grooten veldheers is niet twyfelachtig. Orde was by hem geheel iets anders dan men er gewoonlyk onder verstaat. Geen rustige werkzaamheid, maar rustige stilte zooals men bijvoorbeeld zou ontmoeten bij een gezelschap in gepeins verzonken doofstommen. Alles volmaakt goedvinden wat het gouvernement besluit en beschikt, zich met niets bemoeien dat buiten den kring der dagel'yksche bezigheden en alle- daagsche belangen ligtnooit zijn stem verheffen om te misprijzen wat officiéél als goed is gestempeldsteeds een eerbiedige bewondering beschikbaar hebben voor de maatregelen die van hoogerliand worden genomendat isaltyd volgens het sys teem van het Tweede Keizerrjjk, de ma nier om tot >viijheid” te geraken. Al nemen wij de leus over, onze denk beelden zyn anders. De meesten onzer zyn opgegroeid in het begrip, dat de orde in den Staat niet tot voorwaarde heeftdat allen stil beiusten in hetgeen enkelen doen of nalaten,-— maar dat zij veeleer de wyze regelt, waarop allen met elkander samen werken om het gemeenschappelijk doel te bereiken. De handhaving dier geregelde werking is een van de hoogste belangen; aan haar moeten dikwijls offers w orden ge bracht die schynbaar met haar in strijd zijn. Zoo in een Staatwaar een zeer groot deel van de burgers niet bij machte zyn zich bij de uitoefening van zekere politieke rech ten te ontworstelen aan invloeden die hun vrjje beschikking vernietigen, daar eischt niet zelden het openbaar belang, daar ver langt de ongestoorde ontwikkeling van het staatsburgerlijk bewustzyn, dat een mis bruikt recht niet wordt verleend. Miskent men dien eisch, dan loopt het uit óp ver breking der orde, die dan niet kan wor den hersteld dan ten koste van de vrijheid, dat is, door versterking van den invloed en het gezag der regeerders, door beper king van de rechten en bevoegdheden van de geregeerden. Dat is de voornaamste reden, waarom wijwarme voorstanders van het algemeen stemrecht, de invoering zonder langdurige, krachtige en doeltreffende voorbereiding een ramp «w. moge die betuiging aanmerken als een ver klaring van beginselloosheid, als een in consequentie, of een poging om zoowel de democratische geit als de aristocratische kool te ontzienin ’s hemelsnaamwij zyn nog niet zoover gevorderd dat wy de leuze: «Leve het beginsel, al ging ook het gemeenebest ten gronde!” tot de onze zou den maken. Van hoeveel belang orde moge zyn in den Staat, de maatschappelijke orde staaft nog veel hooger. 1 der orde, voorschriften zijn vastgesteld die Het eigenlijk begrip van maatschappij 1 wordt helderder, naarmate de menschen meer ervaring opdoen. I.„. o... meling van groepjes lieden die zichhoopje voor hoopje, by elkander hebben aange sloten omelke groep op zichzelf zyn eigen belangen zoo goed mogelijk te verdedigen, zoo ruim mogelyk te behartigen, zonder dat er veel gelet behoeft te worden op het geen de andeie groepen betreft, vormt nog geen maatschappij. Toch valt het niet te ontkennen, dat zij nog naaar al te zeer het aangeduide beeld veitoont. Ja, zelfs werd daarb'y niet eens, het ongunstigst licht ge worpen op de bestaande verhoudingen, die zeer dikwyls geen gioepen. maar indivi- duën vertoonenelk voor zich werkzaam vaak ten koste van al de overigen. Het maatschappelijk bewustzyn vindt minder zyn uitgangspunt in het begrip, dat we elkander noodtg hebben, gelijk ons voorheen meestal werd gezegd, dan dat we geroepen zyn jegens elkander plichten te vervullen, en in die vervulling genie tingen vinden van hoogere orde. Zij het ons vergund er even op te wijzen, dat beide beschouwingen zeer van elkander verschil len. De eerste heeft tot bazis het eigen belang, soms wel vergoelijkt door het niet overbodig byvoegelyk naamwoord jwèlbe- grepen”enmoge zy verklaarbaar zyn bij een niet boven het middelmatige reikend zedelijkheidspeilduidelyk moet het ieder zyn dat we niet dair het beginsel hebben te zoeken dat de maatschappy kan ver edelen. Immers, van dat standpunt be zien heeft het nihilismedat de sociale orde totaal wil omverwerpen, gelyk. Als daar een inrichting is, die enkele indivi- duën plaatst in een ongunstigen toestand waarin slechts verbetering kan verwacht worden by een totale omkeenng, dan ge biedt het «welbegrepen” eigenbelang dier enkelen, zich niet van een poging lot om verwerping te laten weerhouden door de gedachte dat tegenover hun kans op ver betering de zekerheid staat dat millioenen onder de puinhoopen verpletterd zullen worden. Is daarentegen het gemeenschapsgevoel zoodanig ontwikkeld, hetzy langs zuiver we, den w o o hen groote verza- het verband met andere dingen recht van regelen de manifestatie onderdrukt. brug met druk geen bondgenoot vindt. Deze vergadering, eener zekere zelfstandigheid niet vervuld zag, wil zich daarover wreken door indirect die oproerige bewegingen in de hand te werken. Tusschen regeering en Senaat is de ver houding tegenwoordig voortreffelijk. Het wetsvoorstel tot uitbreiding van het recht van vereeniging en dat tot bestrijding van het tweegevecht, beide door de regeering bestreden, zyn door den Senaat verworpen. De regeering beloofde voor het eerstge noemde voorstel eene verbeterde editie te zullen indienen. Voorts is weer een ont werp ingekomen tot hervorming (voor de hoeveelste maal!) van de rechterlyke macht. Tusschen al die bedryven door kwamen vijf Fransche oorlogsschepen de rustige be woners van Madagaskar, die geen ander kwaad op bun geweten bebbon dan dat zy niet precies naar het pijpen van Frankrijk gelieven te dansen, in hun rust storen. Gedachtig aan de goede ontvangst der de putatie van dat eiland voor eenigen tijd in Engeland te beurt gevallen, richt de regee ring van het eiland thans ook een trouwend oog op Engeland, voor het geval dat Frankrijk tot dadelijkheden, het blok- keeren van de haven, zou willen overgaan. Het is dau ook niet waarschijnlijk dat de Brit dit zou dulden. Het bezettingsleger in Egypte is weder met een paar regimenten verminderd, die gedeeltelijk over Malta, gedeeltelyk over Gibraltar huiswaarts keorpn. Eenige leden van het Lager Huis zouden niet ongaarne zien, dat die troepen naar Zuid-Afrika ge zonden werden om den Boeren wat meer humaniteit te leeren betrachten tegenover de inboorlingen. De regeering wil daar echter voorloopig niet aan. Het is voor den Transvaal echter al erg genoeg on leer zaam ook gelyk te hopen is, dat er over dergelijke dingen gesproken wordt. Er is sprake van de verloving vs oudsten zoon van den Prins von Wal heelt aangenomen, over kleine verschillen heen te stappen zonder nadenken, dien behoeft het niet te verwonderen als hij ten laatste een heel ander punt bereikt dan in zyn bedoeling lag. Gemis van nauwgezet heid is de vruchtbare moeder van allerlei plichtverzuim, en wie eenmaal den voet op dat noodlottig pad heeft gezet, beweegt zich in de richting van een afgrond. Laat ons daarb'y ook rekening houden 1 met het feit, dat er soms, in het belang J-- “3e, voorschriften zijn vastgesteld die op zichzelf beschouwd, belachelijk zou- j Zooals reeds uit het bovenstaande blijkt, vinden, maar die toch zeer stellig in 1 heeft de regeering door krachtige maat- bestaan bezitten. Het gaat er mee als met het «rechts houden” op een 1 verkeer: verzuimt men het, gebieden er ongelukken; wordt erop gelet, dan neemt alles zyn geregelden loop. Is er eenmaal aan een manoeuvreerenden troep voorgeschreven: linkerbeen vooruit! dan heeft niemand in het gelid naar het waarom te vragen. Allerdringendst noodzakelyk is het, bij het opkomend geslacht juist begrip van en eerbied voor orde te doen ontstaan. Ware dit steeds in acht genomen, de maatschappij zou reeds van een groot aantal krankheden zyn genezen. Ite eenig mogelyke voorbe reiding van orde in de samenleving is be vordering van huiselijke orde. Laat het uw kindeien zien, dat uw gezin is een maatschappy op kleine Schaal, waar men elkanders geluk moet doen toenemen als hel beste middel om zelf de hoogste vreugde te verwerven; waar alles op den juisten tyd en de rechte wyze moet ver richt worden, opdat men elkander niet hindere, den geregelden gang van zaken niet ondeibreke, niets verwaai looze van hetgeen behartiging vereischt. Geen beter oefenperk voor het maatschappelijk leven dan de trouwe vervulling van die tallooze kleine plichten die het gezin oplegt; en tevens, geen gereeder middel om in den stiyd voor het beslaan, die eigenlyk niet is of behoort te zyn een worsteling tegen menschen maar tegen onvolmaakte toestan den zich de beste kansen te vei zekeren. Het huisgezin vindt bij die taak een krach tige bondgenoot, de school; en wie van haar zedelyken invloed op het volksleven nog een genngen dunk mocht hebben, dien verzoeken we even na te denken van hoe krachtige werking de dagelyksche ge woonte van orde reeds zyn moet, zonder thans andere deelen van de roeping der school in het debat te brengen. Bij de klachten over de «duurte” van het onder- wys, die men elkander soms napraat, wordt i zoo licht vergeten wat de maaischappelyke 1 orde er by wint.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1