i 1883. Zondag 8 April. Np. 721. AfiH. f VATEN. IARREN, van af 12, 15, ING BE^OEV. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. VOLHOUDEN. I l f. I 4 f MDEN, Gouda. king. I WOU EN, ;hoonhoven. Coupons, 6, A, meer!!! TEN IE. R KOP, «hoonhoven, ST der oimi hoven .PRIL 1883. ’smorg. 4.30. ’s nam. 12.30. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. loger dien OER KOP. jn te bekomen i f. het beginsel dier vrijstelling opgeheven Schoonhoven. l S. w. N. VAN NOOTEN ti Schoonhoven, Uitgeval lager te Berg- hem de eerste den handel zijn te verkiezen o, daar zij ge- i niet scheuren. zijn de Kaas- verbeterd. ‘werking. i on accijnzen jipgensthans SCBOOKHOVEN8CHE COURANT. ?n te Schoon- DEN HOED. BITTEN wor- rolgens laatste van „de Neeee" iel brengt ter af den 2en tot s.de zooge- al - f moeielykheden teru^c >1 is voorts door de politie de ip een uit Cork aangevoerde ehi* u j«", 9, mits een h ande. M) en daarboven ndsen verstrekt. rs, te- halve STATEN dor pen bij deze op den, om zoo e PLAATS- LKERKERK eene Commissie iden worden op aanstaande, elf uren, met College ingeko- m het besluit I en Schuwagt len Tlendeweg. aart 1883. iten voornoemd, er. T, Griffier. id kan men op aan WIJNEN, dsch GEDI8- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan neb abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De nieuwe LONDON loet het grijze aar binnen en- :ele dagen ver- Iwijnen, maakt et haar glana- ijk en zacht; elet het uitval- an van on geeft Toeikracht aan e jeugdige ba- en. u MOERDIJK, »rpe (Zeeland). EERTEN te ;o Oudewater; VERSLOOT te AU Zn. te ATEN te Meer- te Woerden; k; B.KRUIT- JE8 te IJssel- irden en ander Ie dien tijd alzoo m IJ8ELDIJK. len Maart 1883. r Voornoemd, Voorzitter. lo.-Secretaris. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0.10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddaga te 10 uren. Alle binnenlandsche Advertentie, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. NEN, LIKEU- tndsch GEDI8- an ’s morgens n en op Zatur- 4.00. norg. 0.45. aam. 5.00. EID Oo. dag niet genegen der regeering en den Keizer daarin den zin te geven. De 69ste verjaardag van Von Bismarck viel ditmaal samen met de in werking treding der wet, waarbij de inkomstenbe lasting wordt verminderd en de laagste trappen der Klasten-Sleupr worden afge schaft. Een niet onaardige aamenhop van omstandigheden. Met de voorbereiding der kroningsplech tigheden in Rusland wordt druk voortgang gemaakt. Den lOen Mei doet de Czar zijn plechtigen intocht te Moskou, waarop vier godsdienstige feestdagen volgen, waarna de plechtige kroning zal plaats hebben. Een schitterende stoet van buitenlandsche Vor sten en gezanten zullen de plechtigheid luister bijzetten. schedelbreuk geconsta- --u—v- -t oen slag met i een gewicht of met een houten hamer ver oorzaakt, terwijl de ellendeling een vinger geheel hoeft verbrijzeld, om een gouden ringetje machtig te worden. Eenig geld, dat zy in haar beursje had, sch(jnt hy te< hebben meegenomen. Naar wij vernemen is de dader te Gravenhage in hechtenis genomen en moet hy reeds oene bekentenis hebben afgelegd. (N. Gor. Cour.) klasse, bij den aanleg van Staatsspoorwegen, de heer M. G, Van der Tas, thans woon achtig te Sliedrecht. HH. MM. de Koning en de Ko ningin hebben Maandag met hot prinsesje de reis naar Engeland aanvaard. Wegens de vele aanvragen om plaatsing, zal de stprkto van de pupillen school te Nieuweraluis van 250 op 500 worden gebracht. Voor de Arr. Rechtbank te Rotterdam stond eergisteren terecht: D. v. D-, koopman te Stolwijk, bekl. van mishande ling. Eisch f 10 boete. Donderdag uitspraak. Te Gorinchem is een vreese- lijke misdaad gepleegd. In de Pompstraat aldaar woonde de meer dan 80-jarige heer P. Monshouwer met zijn vrouw en hare zuster. Schuin tegenover zijn woning in de Nieuwstad had zich sedert eenigen tijd zekere H. De Koning gevestigd diehet vak van tuinier en warmoezier uit oefenende steeds in geldverlegenheid scheen to verkoeren on dan ook aan den heer Mons houwer de som van f35 schuldig was. Donderdag-avond (29 Maart) ongeveer half acht verliet mej. Monshouwer hare woning om De Koning tot het betalen dier som uit te noodigen en tevens daarna een brief op de post to bezorgen. Zij vertrokdoch kwam niet terug. De verwonderde huisgenooten lieten bij De Koning vragenof zij niet daar geweest washij antwoordde bevesti gend maar voegde er bijdat zij reeds weder vertrokken was. Benige ©ogenblik ken later begaf hij zich naar de woning van denbeer Monshouwer en vertelde daar dat de vrouw naar Kouwenberg, een kui per aldaar, was gegaandat diens vrouw plotseling ongesteld was geworden en zij daar eenigen tijd zou bljjvenom hulp te verleenen. Inmiddels bleef hij in de woning van den heer M., waar hij met een grooten houten hamer, dien hij had medegebracht, zat te spelen. Het werd later, en de oude man werd ongerust, waarop De Koning zich aanbood naar Kouwenberg te gaan; dit aanbod werd aangenomenhij nam een doek mode die hij in do gracht heeft geworpen, bleef eenigen tijd weg en keerde terug met de tjjdingdat zij nog wel eenigen tijd zou weg blijvendaar mej. Kouwenberg haar niet wilde laten gaan. De heer Monshouwer had zich in middels ter rust begeven en De Koning drong er op aan, dat ook de sustor te bed zou gaan; hij zou wel bij den heer Mons houwer blijven. Gelukkig voor dien ouden mandat de zuster niet weg wildewel licht of liever zeer waarschijnlijk is daar door een nog grooter gruwelstuk verhinderd. Er zijn ten minste grondenom te veron derstellen dat hij met misdadige doelein den die woning is ingetreden. De Koning wilde niet heengaanhoe dringend men hem daartoe uitnoodigde. Toen het ’s mor gens zes uur was gewordenverliet hij de woning en te half acht ging hij op de boot van Fop Smit naar Dordrecht. Nadat men echter ’s morgens een bericht naar Kouwenberg had gezonden, bemerkte men, dat de Koning hun alles had voorge logen en men vermoedde een misdaad of een ongeluk. De politie werd gewaarschuwd en de Kantonrechter was met den Inspec teur van politie al spoedig op de plaats aanwezig. De woning van De Koning trad men binnen zijn vrouw was veeds sedert eenige dagen in Utrecht en daar men overal sporen van bloed, zoowel op den vloer der keuken als op den muur en aan de tuindeur zag, begreep men, dat de op lossing van het raadsel nabij was. De tuin werd onderzocht en in de grachten rondom den tuin gedregd. De Kantonrechter echter zelf onderzocht eea schuur, die aau de woning verbonden is en waar sporen van een gesleept voorwerp op de steenen zijn aandacht trokken en in een donker hok zag hy het slachtoffer onder een jas liggen. Nadat door den Gemeentegeneesheer de dood was geconstateerd, werd het hok Ver zegeld in afwachting van de komst der justitie uit Dordrecht. De Kantonrechter ging inmiddels over tot het getuigenverhoor on daaruit bleek, wat wy hierboven neer schreven. Des namiddags kwamen do Rechter-Com- missaris en Substituut-Officier van Justitie uit Dordrecht, waarna des avonds in tegen woordigheid van gemelde hceren en de Commissaris van politie do lijkschouwing plaats had; de brief werd ongeopend by de verslagene gevondenuit het visum repertum bleek verder nog, dat de moor denaar haar zes dolksteken heeft toege bracht, waarvan twee tot een diepte van 15 c.ij'. in de rechterborst zijn ingedroagen. De dolk is in de woning gevonden. Op w- het hoofd werd een - he^6e du,tric|t boofdplaats Ka- i merd, waarschynlyk door in g_- "'T - Vergissen we ons, indien we het ont breken van geloof en vertrouwen, van moed en volharding als de oorzaak der kwaal aanmerken P Velen slaan het oog op den omvang der taak die voor hen ligt, af te meten naar de ontzaglijke uitgebreidheid van het kwaad dat ovevyjdn^M, moet wor den zal de wereld eenigözms a»n nun idéaal beantwoorden, en in zedelijk en zin meer bewoonbaar zyn voor hen en de volgende geslachtenzy zien< en deinzen terug bij de gedachte aan de nietigheid van hun vermogen. Maar vergeten zy dan, dat elke spadesteek meetelt voor het groote werk? En, indien hen slechts de geestdrift voor het goede bezielt, dan kunnen zij menige aardkluit uit den weg ruimen. Meer nog niets is aanstekelijker dan het geloof; één kloeke arbeider die er door aangevuurd is, wekt soins honderden en duizenden in zijn omgeving op. Daarom allen hebben wg, iets te doen aan de zedelyke wedergeboorte der maat schappij laat ons volhouden Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. 2e kl., den arts R. M. Van Steenbergen, geboren te Sliedrecht. Z. M. heeft benoemd tot bur gemeester der gemeente Loosduinen Mr. H. A. Van de Volde, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Bodegraven. Door Z. M. is eervol ontslag verleend op verzoek aan T. H. E. baron Nahuijsals ontvanger der directe belas tingen invoerrechten en accynzen te Go rinchem c. a., behoudens aanspraak op pen sioen. Door Z. M. is benoemd tot ont vanger der directe belastingen te Bodegraven o. a. F. A. H. Sei) te Goor o. a. Door Z. M. is A. Kluit W.Azn., ontvanger der directe belastingen en accijn zen te Montfoort c. a.belast met den kantoordienst der invoerrechten en accijn zen op het terrein der international^ en koloniale tentoonstelling te Amsterdam. i Aan het Departement van wa- j terstaat enz. is Woensdag 11. aanbesteed: Het maken van een kanaal aan het bene deneind van Rozenburg met wederzijdsche dyken ten dienste der grondberging op de Maasvlakte, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f74.480. Het wegruimen van een in de Beneden-Merwede onder de gemeente Papendrecht gezonken zandbak. Minste inschijver de heer A. Van der Tak, te Goedereede, voor f949. Ten behoeve der garnizoens- bakkery te Maastricht werd Zaterdag aan besteed de levering van 300 hectoliter witte en 100 heet, roode tarwe. Minste inschrijver was voor do witte tarwe de heer M. De Gier te Gorinchem, voor f9.80, en voorde roode de heer Hooghwinkel aldaar, voor f9.77 do hectoliter. Eenige vischhandelaars en poeliers te Dordrecht, Moerdijk en Gorin chem hebben aan den minister van Water staat een adres gerichtwaarin zij ver zoeken om een vernieuwing van het han- delstractaat met Frankrjjk. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Rotterdam zyn Dinsdag uitgebracht 1371 stemmen; van onwaarde 8. Daarvan verkregen de hoeren Mr. A. H. Van Tienhoven 474, Mr. J. A. Van Gilse 390, Mr. B. M. Bahlmann 350 en W. A. Vrolyk Sr. 140 stemmen. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mrs. Vau Tienhoven en Van Gilse. De gewone periodieke ver kiezingen van hoofdingelanden en boofdin- geland-plaatsvervangers van de Krimpener- waard zullen ditmaal plaats hebben op Woensdag 18 April. In het le district ter herberg» der wed. L. Blanken te Haastrecht in «het 2e ter herberge van G. Van Dam te Stolwyk. Aftredend zijn in het le distr. de heeren D. De Jong te Berg-Ambaeht, als hoofdingeland en H. Uittonbogaard te Haastrecht, als hoofding.-pl.in het 2e dis trict de heeren N. Dogterom te Stolwyk, ah hoofdingeland en D. De Jong Cz. te Berkenwoude, als hoofding.-pl. In het 3e distr^i/t zyn ditmaal geene periodieke va caturen. De verkiezingen bij het groot- waterschap van Woerden hebben tot de navolgende uitkomsten geleid. Verkosen zijn de heerenin het le districthoofdplaats Woerden tot hoofd-ingeland 0. E. Van der Quast; in hot 4o district, hoofdplaats Hameientot hoofd-ingeland H. D. Do Bruijnin het 5e districthoofdplaats Zegveldtot hoofd-ingeland G. G. De Kruijf en tot hoofd-ingeland plaatsvervanger J. Ver- burg en i- 4 l—aj-i—*- u- menk tot hoofd-ingeland L. Bouwman ei tot hoofd-ingeland plaatsvervanger J. Vat der Louw. Mr. C. Van der Vlies, burge meester der gemeente Hazerswoude, lid der Provinciale Staten van Zuidholland en lid van het voormalige vrywillige jagers- korps der Leidsche Hoogaaohool in 1830, i is in den ouderdom van 77 jaren overleden. Bevorderd tot oplichter 3de Op den keper beschouwd, bestaat er een merkwaardige overeenkomst tusschen de menschen en sommige diersoorten, in zonderheid die welke zich doen kennen door haar vlyt of, door de aanhoudende werkzaamheid waaraan zij onbewust deel nemen, van groot belang zyn voor het ontwikkelingsproces van de aarde. Denk eens na hoe nietig was, in een voorhistorisch tijdperk, zoo’n schaaldiertje, welks kalkachtig omhulsel we thans als kryt terugvinden I Microscopisch klein, eerst by een driehonderdvoudige vergrooting waar te nemen, vormt toch het huisje van datzelfde diertje de bouwstof, die een niet onbelangrijk deel van de aardkorst samenstelt. Gelijke opmerking is te maken by de koraaldiertjes, die altijd maar door, voortbouwen aan den gemeenschappelyken stok, dien uitbreiden in duizenderlei ver takking, en eindelyk op den rotsbodem van den Oceaan eilanden hebben doen verryzen, welker kruin zich eerlang met een weel- derige plantengroei bedekt. Niettemin is elk diertje dat aan dien reuzenarbeid deel neemt slechts een paar millimeters groot. Gezamenlijk werken zij of hebben zij gewerkt, om de bewoonbaarheid van de aarde te vergrooten; niet uitsluitend ten behoeve van hun eigen soort, maar ook voor hooger georganiseerde schepselen. De macht van het kleine, zoowel als de won derbare rykdom aan hulpmiddelen die de natuur ten dienste staan, wordt door hun voorbeeld op welsprekende wyze gestaafd. Welnu en ziehier de overeenkomst waarvan by den aan vang werd gespro ken, is ook niet de mensch in zeker opzicht een werktuig in de hand der na tuur? Doorloop de geschiedenis der be schaving, en van den aan vang af zult gij hem zyn krachten zien wijden aan hetzelfde doel: het vermeerderen van de bewoon baarheid der aarde. Jrfaar bij die overeenkomst welk een ontzaglijk verschil! Wy met zelfbewust heid optredende, berekenen vooraf waar heen we zullen gaan, waarom we ons voor deze of gene verbetering inspannen, en welke vruchten zij zal opleveren. De ar beid der onzichtbare vroegere en heden- daagsche bouwmeesters van de aardkorst geschiedt met de regelmaat en het totaal gemis van overleg dat we bij een machine opmerken, ’t Is waar, in een ander op zicht zijn de koraaldiertjes ons weer voor. Nooit hebben we gehoord dat zij gingen samenspannen om hun eigen wérk weder te vernietigen; wat is, blyit by hen bestaan, zy vertegenwoordigen een immer scheppende, nooit verdelgende kracht. De mensch, die boven zyn arbeidsvermogen ook nog hartstochten en daaronder zeer heftige bezit, slaat niet zelden een schendende hand aan ’t geen hij met zijn tydgenooten tot stand bracht of wat het voorgeslacht met de uiterste inspanning in het leven riep. Aan dezen vluchtigen blik op het tooneel onzer werkzaamheid knoopt zich een zeer troostvolle gedachte vast. Indien het waar is, dat het als een be langrijk deel onzer roeping moet worden aangemerkt, de aarde immer meer tot een geschikt verblyf voor het menschdom te maken,dan valt het tevens niet moeielijk te ontdekkendat het aandeel ’t welk ieder aan dien arbeid neemt uiterst gering is. Zelfs zouden we, oppervlakkig gezien, dan meenen dat slechts enkele aan dat deel van hun roeping voldoen. Vergeten wy evenwel niet dat er een arbeid is welken men ziet, en eendie onzichtbaar wordt verricht. Zoowel zy, die den Jeru- salernschen tempel herbouwden, als wie de aanvallen der Samaritanen afsloegen of bij den arbeid voorgingen in den gebede, ver dienen als stichters te worden genoemd. Maar hoe klein, niet waar, is de spadesteek van den individueelen werkman, in verge lijking met de millioenen kubieke meters aarde die verplaatst moeten worden vóór het kanaal is gegravendat twee zeëen moet verbinden en aan de scheepvaart der han deldrijvende natiën een nieuw leven schen ken Hoe verzinkt uw en myn houweelslag in het niet als wy nagaan dat er een koker moet geboord worden die den spoor trein vergunt zich een weg te zoeken door het hart van de rotsen Toch, het kanaal komt er en de tunnel opent zich ten laatste. Niet het geringste deel van den arbeid is te vergeefs geweest. Elk der werklieden, die zyn schepvol aarde weggroef, is de medeschepper van het groote werk, dat van het eerste oogenblik ryke voordeelen zal opleveren en nog in vele geslachten nan het doel beantwoorden. Hy, die eerst met geringschatting van zichzelven ver klaarde: Het zal weinig baten of ik meedoe, myn krachten beduiden niets, ’t is nog minder dan een druppel aan den emmer hij verheugt zich thans dat hy niet bij die gedachte is b,::' ter hand nam; want als hy den lof hoort overwon, dan zklopt hem het hart ho< by de gedachte: Ook ik heb tot schitterenden uitslag, medegewerkt. Hebben we, by ons werk op stoffelijk gebied, dringend behoefte aan de bemoe diging die de bewustheid van hetJrootsche der taak schenkt, in nog veel hooger mate is dit het geval als wij het oog richten op den zedelyken arbeiddien we te verrichten hebben. In het bovenstaande is er reeds op ge zinspeeld, dat zekere hartstochtelyke nei gingen ons beletten zooveel goed te doen als wy voor het overige weten dat in onze macht licht,ons aandrijven om een ver nielde hand te slaan aan ’t geen door en voor ons werd gewrocht. De geschiedenis vertoont ons een door- loopend tafereel van opbouwen en af breken. Pas hebben kunsten en wetenschappen hun verwarmenden gloed op eenig volk uitge spreid, heeft innerlijke welvaart de zeden verzacht, of de booze geest van den oorlog komt zyn fakkel zwaaien en het land be dekken met puinhoopen, de schatten ver slinden, de vruchten van het verleden ver nietigen, het tegenwoordige vergiftigen, de toekomst bederven. Of wel, een omwen teling brengt de menschen in een toestand van verbittering, zoodat zy zelf in dolle razerny de handen slaan aan ’t geen zij vroeger bewonderden en vereerden. Dat is zoo gegaan sedert de eerste morgensche mering der historie; zal het immer zoo blijven? Slechts weinige jaren geleden zagen we by een van de beschaafdste vol ken der wereld spoorwegtunnels en koste lijke bruggen vernielen door den vyand, en door eigen hand heerlyke praalgebouwen aan de vlammen prys geven; toch heeft die droevige ervaring den menschen nog niet geleerd dat de oorlog afschuweiyk en een gewelddadige politieke omkeering hoogst gevaarlijk is. Neen, want aanhoudend streeft 'telegi men er naar, de strydkrachten tot het hoogste toppunt op te voeren, al weet men vooruit dat de volken de lasten weldra niet meer kunnen dragen. De kostbaarste uitvindingen op militair gebied worden dadelyk in toepassing gebracht, al is het boven eiken twyfel verheven dat de con- curreerende mogendheid er terstond insge lijks toe over zal gaan, zoodat de verhou ding der wederzijdsche strydmacht eigenlijk geen verandering ondergaat en alleen de financiën een nieuw offer hebben moeten brengen. Ieder gevoelt dat, men heeft het vrij levendig voor den geest dat een dergelijke wedstrijd allernoodlottigst is voor den maatschappelijken vooruitgang, en L men aanvaardt den verderfelyken wedloop als iets onvermijdelijks. Tegen die invloeden moet stryd worden gevoerd. Al wat den mensch aftrekt van zyn levensdoel, zoowel in hoogeren zin als op het meer beperkt terrein der stoffelijke bemoeiingen, moet worden onderdrukt. In de menschheid huist zoowel de Griek die kunstwerken bouwt als de Arabier die ze verwoest. De laatste moet, met inspanning van alle krachten, onder bedwang worden gebracht. Zoo hebben we dan allen hier iets te doen. Er is een onafzienbaar moeras van kwaad, dat moet worden drooggemaakt. Thans verspreidt het nog overal zyn giftige uit waseming. Het zal niet helpen, dat we er een muur omheen bouwen of het op een andere wyze onzichtbaar maken; de smet stof wordt toch door de lucht opgenomen en dringt door het geheele maatschappelijk organisme. Millioenen zien het en ergeren er zich over dat er zooveel verkeerds blijft bestaan. Doch in plaats van de krankheid te gene zen, zouden zy den kranke maar eerst wil len om hals brengen, in de overtuiging dat dan de ziekte vanzelf wel verdwynen zal. Och, al roeit men de geheele bevolking uit die daar loopt te bibberen van moeras koorts, de poel blijft er niet minder vergiftig door. Nog eens, leg hem droog; misschien is er nog vruchtbare grond van te maken, wordt eenmaal die plek des doods nog een paradijs. üp dezelfde wyze moet gesproken wor den tot hen, die zich laten vermeesteren door het gemengd gevoel van wrevel en Iqyenszatheid, hetwelk de toekomstige ge schiedschrijver niet zal nalaten onder de kenmerken van het laatste gedeelte der negentiende eeuw ’te rangschikken en in zyn oorsprong en beteekenis na te gaan. Het zijn niet altyd de onwaardigsten onder onze tydgenooten, die er zich door laten overmeesteren; integendeel, een gemoed, dat warm klopt voor 't geen goed is en den mensch veredelt, kan zeer wel vervallen tot dien staat van moedeloosheid en afkeer, die aan het behoud van een hooger be ginsel in het maatschappelijk worstelperk doet wanhopen. Het verschynsel is voorts niet zoo geheel nieuw; vóór een honderdtal jaren zien wy zyn werking in eenigszins K oblyven staan, doch andere vormen en met bymengselen die we dag dezer dagei niettemin blyde en hoopvol zyn werktuig thans niet ontdekken, maar do grondtoon, belasting, in 1-1 I een ziekelijke tegenzin van j J o a verkondigen dér menschelyke volharding, j een onbestemd verlangen om zich in een al- Keizer nooit een wet zou goedkeuren waarin --__L:jnjjaar onoverkome|yke gemeene vernietiging te verliezen, was ook het beginsel dier vrijstelling opgeheven {deinsde, maar ze allen toen en niet voor de eerste maal aan de orde. 1 werd, schjjnt de meerderheid van den Rjjks- De lersche fenians wedijveren met de nihilisten in Rusland in het uitvinden van i.iid'lelen om door moord en bedreiging hun doel t bereiken. Zij hebben thans het hoofdtooneel hunner werkzaamheid verplaatst naar Engelands hoofdstad den zetel der re geering. Hoe weinig kieskeurig zij zijn in het kiezen der dwang- en wraakmiddelen kan hieruit blijken, dat zij aan de echtge- nooten der Ministers pakken kleederen van pokken- en andere lijders aan besmettelijke ziekten toezonden. Den chef der London- sche politie werd aangezegd, dat indien de beschuldigden wegens den moord in het Phoenix-park niot onmiddellijk worden in vryheid gesteld, men het centraal post- en ilegraaf kantoor in de lucht zou doen springen. Te Liverpool hand gelegd o; kast, welke, behalye eene^Jiels^he (pachine, onderscheiden ontplofbare zelfstandigheden bleek te bevatten. De persoon, mot de be geleiding belast, is mede in hechtenis ge nomen. Het is er dus nog ver van af, dat men de hoofdleiders der revolutionaire be weging in Ierland in handen zou hebben. Het optreden dier partij is op dit oogenblik nog wel zoo brutaal en onrustbarend, dan toen zij gezegd werd te handelen naar de bevelen van een hoofdbestuur, waarvan thans eenige leden in den kerker verblijf houden en anderen naar Frankrijk en Amerika zijn uitgeweken. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de re geering in de thans weder geopende zitting van het parlement, genoodzaakt zal zijn nieuwe dwangmaatregelen voor te stellen. Ook de Transvaalsche zaken, die, jammer genoeg, weder al te veel stof tot interpel laties en discussies geven, zullen eerstdaags in het Lagerhuis aan de orde komen. Vele leden willen in den allesbehalve ordelijken stand van zaken aldaar een beweegreden zoeken, om terug te komen op de eenmaal gedane onafhankelijkheidsvorklaring. Aangaande den vermoedelijken uitslag van de Presidentsverkiezing in de Transvaal, die 15 Febr. jl. plaats had, wordt gemeld, dat Paul Kruger de meeste kans heeft. Tegenover of liever naast hem stond Piet Joubert, de tweede van het voorloopige driemanschap. Den 19en dezer zal het standbeeld van Lord Beaconsfield onthuld worden, waarbij vernioedelijk eenige leden der Koninklijke familie die aan den overleden staatsman den keizerstitel te danken heeft wel zul len tegenwoordig zijn. Uit de bijdragen voor het standbeeld zal men behalve dat ook jiog de kosten van een geschilderd portret en het kapitaalvoor een studie beurs kunnen bestrijden. Of ook de bijdragen zoo ruim zullen vloeien voon het standbeeld ter gedachtenis van Frankrijke ex-dictator Gambetfa, waar voor de inschrijving dezer dagen is geopend De verwijdering in laatste jaren ont staan tusschen dien staatsman en de partij der intransigenten zal daaraan zeker geen kwaad doen. Veel is daardoor goedgemaakt wat in de jaren van onstuimige overdrijving was bedorven. De thans ook hier te lande persoonlijk bekende Louise Michel, die by de jongste ongeregeldheden te Parijs natuurlyk ook op haar post was, is gearresteerd on zal ver volgd worden wegens poging tot omver werping der bestaande regeering en opruiing. Zij is dus voorloopig weder eenigen tijd van het slraattooneel verwijderd. De Duitarhe Rijdadag is opnieuw bijeen gekomen. De afgevaardigden zullen in de eerste plaats te beslissen hebben over do vraag of do militairen al dan niet, gelijk tot dusverre, van gemeentebelasting behoo- ren te worden vrygesteld. Zooals men zich herinneren zal, besliste de Pruisische Land- dag dezer dagen, ten aanzien der honden belasting, in ontkennende» zin, en, hoewel liet leven en vrij duidelijk te kennen is gegeven, dat de die voor geen schynbaar onoverkomelijke gemeene vernietiging te verliezen, was ook

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1