mourns simt 1883. S’. 723. Van Landbouwzaken. FAA6EK, jn Coupons, 1.146 0 A. end VEE, gekalfd hebbende looping, Zondag 22 April. T WH «HOTTEN, mgpalen en Plan- RK80PING HUISRAAD, wee Bedden, Hang- Kruiken, Banken, alsmede een goed i Wagentje en een Duigen en hetgeen •1 worden gebracht, rerkoop te zien. BK, I I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. top, wen, A. J. VAN pertij IOP aangeboden: nel ERF, ras UUR: auis d vordert gemakken, n eene -Kruideniei»- Wf, BINNENLAND. op, bewoond door BUITENLAND. I organs te zien. Schoenhoven. Or SCH001IH0VEME C0ÜRAHT. S. W. N. VAN NOOTEN Uitgeven. i /sLOÏÏ, i a Ji/ or J. VAN VLIET, ■EN te Schoonho- April 1883, des ito JMfl. to ll toda.mitumn h^y, «huwend». f ipOO endM*fx)yw idafondHh>T«HtoeM< d te zien. w oen TAPPERIJ n KRUIPJSNIeKS- geoefend, ook goed Ï“van\» 1 Pink, 10 Kal- enwagen, Bouw- senige Meubelen, er 1883, mits minder, beneyens i Morgens te be- eerste kamer. Het is echter te vreesen, dat de waarschuwing niet veel helpen sal. De bjjdragen voor het standbeeld van Gambetta in Frankrijk beloopen thans reeds een som van 87.000 francs. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjja: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan rich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ife Schoonhoven, N te Schoonhoven, ril 1883, des mor- IN BAAREN te »P Vrjjdug 20 doe morgen. Tevens te KMp ^OPSTAND met de 1NIADE WAREN, te ving. Ta bevragen Lepik,(&M^“w). REN te Schooaho- April e. k., ’smor- »OB, van: arming van de bevolking, de dwaze poging de^ verzorging wordt opgegeven en men tot den natuur- lijken toestand wederkeert. Bovendien, hoe meer Amerika produceertdes te meer belang heeft het zelf bij vermindering invoerrechten in Europades te meer het zelf geneigd zyn om zijn tarief te verla gen en tot het sluiten van billijke* handels- verdragen over te gaan. En ookhoe stren ger Duitschland vasthoudt aan zijn tolrech ten, des te sterker drukt zulks op den ny- veren man, die daardoor te meer wordt gedreven tot landverhuizing en alzoo op zyn beurt weer gaat medewerken tot de ver hoogde opbrengst van den Amerikaanschen grond, welks grens van productiviteit nog in de verste verte niet is te bepalen. Wie in dezen strijd tusschen de natuur en de stelselmakerij ten slotte overwinnaar zal blyven, is, geloovenwe, niet twyfelachtig. Zoo zal dan, naar alle waarschijnlijkheid, wanneer het pleit is beslecht, een belang rijke schrede gedaan zyn in de richting door de geschiedenis der negentiende eeuw bepaald aangewezentoenadering der volken door vermeerderd handelsverkeer. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts t maal in rekening gebracht. VAN BAAREN te i,op Dinsdag 17 3, des morgens ten ld, op de Hofstede over den Rhyn- IEUL: JKS zond VEE, r gekalfd hebbende Iwagen, een breede w- en Melkgereed- binet, Kasten, Ta- Lardewerk enz. •en. »Een volk van boter” noemde ons Due d’Alv’, en ver bezyden de waarheid was ♦^ij’niet. Alleen, hjj vatte die uitdrukking m een zin op, die van de werkelijkheid verschilde en zeer tot zyn schade. Maar toen was het zoo en ’t is nog wei nig veranderdWie opgave wil doen van de bronnenuit welke de Nederlandsche natie haar welvaart put, moet steeds land bouw en veeteelt in de eerste plaats noe men. Zy zyn het ookdie meest bydra- genom datgene te vermeerderen wat in staathuishoudkundigen zin srykdom” wordt geheeten. Niettemin zyn.de omstandighedenonder welke onze lanogenootendie zich op tuin en akkerbouwop veefok en zuivelberei ding toeleggenanders geworden dan zij voorheen warenen dien ten gevolge kun nen ook niet meer dezelfde wegen worden begaan waarop onze vaderen rustig voort wandelden. Eigenlyk veranderen de toestanden ieder oogenblik. Terwjjl wij op ons gemak zit ten te redeneeren (te klagen wellicht I) dat overbevolking dreigt, zoodat we misschien over een jaar of wat genoodzaakt zullen worden op half rantsoen te gaan teren of elkander op te peuzelen, net als in de schipbreuk verhalen geregeld plaats heeft met den kajuitsjongen, die voor dat genoe gen steevast door het lot woidt aangewe zen gaat de maatschappelijke ontwikke ling rustig haar gang. Uitgestrekte lande rijen in het verre Westen van Amerika, waar nog nooit iemand een spoor van be bouwing heeft waargenomenen die tot voor korten tyd of geheel onbekend of voor ontginning ongeschikt geacht waren, wor- den thans onder den ploeg gebracht. Een I nomen, zwaar werk want hier en daar is de bo dem steenhard en kost het onbeschryfelyk veel moeite er water langs en over te lei den maar geduld moed en volharding vermogen veel. De wassende stroom der landverhuizers dringt door in de prairieën van Dakota, van Colorado, van Indiana en waar voor weinige jaren geen ander rnen- schelyk geluid werd vernomen dan dejacht- kreet van den Roodhuid, maakt men nu kennis met de aangename bedrijvigheid die een Europeesche nederzetting kenmerkt. En of die maagdehjke bodem ook vrucht baar is! Of hij aanvankelyk veel meer op brengt dan vergoeding van kosten en loon weet ik niet: Wel, dat de moeielykejaren spoedig achter den rug zijnen men alsdan bij veel y ver en oppassendheiddaaronder gemengd twee of meer percenten geluk zonder welke het niemand goed gaat een schat van voortbrengselen aan den nieuwen grond ontleentveel meer dan voor eigen gebruik noodig is. Dat meer dere is juist de spil om welken de geschie denis van de landbouwnijverheid zich be weegt. Want met de voortvarendheid, aan de meest van schrandere avonturiers af stammende Amerikaansche natie eigen heeft men spoedig de afgelegenste oorden van productie met het spoorwegnet ver bonden kwam er geld te kortEuropa wil wel leenen en in de oostelyke ha vens stapelen zich ontzaglijke massa’s voort brengselen opom met verdubbelde stoom- snelheid over den Atlantischen Oceaan ge voerd te worden en daar de markt te gaan bederven. Dat laatste woord bezigen we natuurlijk alleen in den zin, dien de producenten er aan geven. Want het spreekt van zelf, dat we een lagen prys van voedingsmiddelen vooral van die welke men volstrekt niet kan ontberengeenszins beschouwen als een te betreuren omstandigheid. Ware dat zoodan zou overvloed een vloekmisge was een weldaad voor de menschheid zyn en we gelooven niet dat iemand zoo dwaas zal zyn dat te willen beweren. Toch is het niet alles aangenaamwat uit de mededinging van de Amerikaansche landbouwproducten voortvloeit. Ieder die geen vreemdeling is in onze boerenwereld weetdat de daling der pryzendoor haar teweeggebrachtvoor menigeen »een streep door de rekening” is geworden. Maar het gaat zoo bij alle merkwaardige veranderin gen steeds zullen de pogingen aangewend om de nadeelige gevolgen tegen te gaan die zy voor sommigen hebbenachteraan komenin welken tusschentyd er een zeker aantal slachtoffers van den overgang zullen zyn. In sommige landen van Europa wil men vechten tegen de veranderde omstan digheden en belet onder allerlei voorwend sels den invoer der buitenlandsche produc ten nietomdat men het zoo aanbevelens waard vindt, dat de werkman en kleine burger hun brood en spek duur betalen maar omdat van hen die de wetten maken zeer velen belang hebben bij hooge pryzen, die de waarde van het grondbezit doen stygen. We gelooven, dat men dit best eenige jaren zoo zal kunnen volhouden de onbemiddelde zal nog een tijd lang op die manier worden geëxploiteerd ten bate van de hooge heerschappenmaar het eind van de geschiedenis kan geen ander zyn, dan dat na veel lijden door voortdurende ver- hunne hut te brengen leven. Behalve deze Arrowakken kan men ook Boschnegers verwachten, mede in „nationaal costuum”ongekleed. Zij dragen een koord om het middel, waaraan zij een stuk katoen achter bevestigen en vóór vastmaken, zoo dat het ter lengte van een halven meter naar beneden hangt. Ook zullen gecroiseerde rassen op de tentoonstelling te zien zijn, zooals Karboe- gers, Mulatten, Mestiesen, Poestiesen en Kastiesen. In het diamanten-paviljoen der tentoon stelling worden de edele steenen nietzoo als dit gewoonlijk geschiedt, op zwarte bak jes los door elkander liggend tentoongesteld. Voor elke inzending van de 52 exposanten is een figuur bedachtwaarin de steenen worden geschiktzoo b. v. het Amsterdam- sche wapen een waaiereen pauw enz. Er komen nu ongeveer 25 wagenladingen goederen per dag voor de tentoonstelling aan. Men is in den Parkschouwburg druk aan den arbeid voor de tydelijke opening op 1 Mei, ter gelegenheid van het feest daar door de stad Amsterdam aan HH. MM. den Koning en de Koningin en an dere genoodigden aan te bieden. Het feest zal bestaan uit een concert, een alle gorische voorstelling en optocht op het tooneel, en bal. Voor HH. MM. wordt in den wintertuin een souper gedekt. De politie te Rotterdam waar schuwt tegen Johanna Antonia Kokee, zich meestal noemende Maria Van Veen, oud 30 jaren, te ’s Hage geboren, die er haar werk van schijnt te maken zich bij dezen en genen te verhuren als dienstbode en dan met de godspenning verdwijnt. Blijkens ingesteld onderzoek is door den districts-veearts geconstateerd dat twee schapen, behoorende aan den landbou wer Bennink te Lichtenvoorde (Gelderland) lijdende waren aan hondsdolheid. Volgens opgave moeteen vreemde hond in de schaaps kooi zijn geweest en verscheidene schapen hebben gebeten, zoodat door den landbouwer zelven reeds vier stuks waren afgemaakt en begraven. Onmiddellijk zijn de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Meer dan 150 werklieden te Rotterdam, onder wie vele leden van het scheepswerkersbond „De Maas”, overreedden Zaterdag op Zondagnacht andere op sche pen aan den arbeid zijnde lieden om wegens I den Zondag het werk te staken. Zonder dat er eenige ongeregeldheden plaats had- Aan het departement van Wa- den, hield overal het werken op. - Door Z. M. is benoemd tot kan tonrechter te Rotterdam (le kanton) Mr. C. P. E. Hanegraaff, thans rechter in de Arr.- Rechtbank te Alkmaar. Tot lid der Provinciale Sta ten van Utrecht voor het hoofdkiesdistrict Breukelen is bij herstemming verkozen de beer G. H. L. baron van Boetselaar met 532 stemmen. De heer C. J. Hacke van Mijnden bekwam 238 stemmen. De heer E. L. Jacobson La. te Rotterdam heeft wegens den onvoldoenden staat zijner gezondheid de benoeming tot wethouder aldaar niet aangenomen. Bij de 1.1. Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den Ge meenteraad te Rotterdam werden uitgebracht 1201 stemmengekozen de heer Mr. A. H. Van Tienhoven met 669 stemmen, terwijl op den heer Mr. J. A. Van Gilse waren uit gebracht 526 stemmen. Tot lid van den Gemeenteraad te Dordrecht is gekozen de heer J. J. B. J. Bouvy met 534 stemmen. Op Mr. J. M. Rens waren er 207 uitgebracht. De heeren R. A. Verploegh Chassé, burgemeester te Vreeswijk en W. Slootweg, gemeente-secretaris teGorin- chem, zijn benoemd tot leden der „Vereeni- ging voor Statistiek". De Minister van Financiën beeft bekend gemaakt, dat tot bet bekomen van schuldbekentenissen in de bij de wet van 16 Maart 1883 vastgestelde geldieening van zestig millioen gulden is ingeschreven voor de som van zeven honderd acht en veertig millioen gulden; dat die inschrij vingen mitsdien slechts ten deele kunnen worden aangenomen, en dat zoo spoedig moge!ijk door' den agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, namens hem Minister, aan de inschry vors schriftelijk van het aan elk hunner toegewezen bedrag zal worden Jcennis gegeven. De afd. Amsterdam der Hol- landsche maatschappij van Landbouw heeft het voornemen om op de a. s. Koloniale Tentoonstelling eenig uitmuntend fokvee zoo mogelijk van zuiver Nederlandsch ras, ten toon te stellen. Zij heeft daartoe een tentop het tentoonstellingsterrein geplaatst, 30 M. lang en 15 M. breed, waarin zij bij afwisseling 8 stuks vee wenscht ten toon te stellen. Eene collecte te Nieuw-Lek- kerland voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte visschers te Moddergat enz., met de daarbij gevoegde soirée met tombola, brachten op eene totale som van f 576,64. Üe gemeente Krimpen a/d Lek bracht hiertoe bij eene som van f 107,75. Men schrjjft ons: Door den stoomtram Gouda—Bodegraven werd dezer dagen eene nieuwe locomotief in dienst gesteld uit de fabriek Hagans te Erfurt. Deze machine voldoet uitstekend aan de gestelde eischen, wat ten volle bleek ge durende de proefritten en bij het onderzoek, door deskundigen ingesteld. Wij hopen, dat deze onderneming thans geregeld haren dienst zal kunnen volhou den, want het moet èn voor passagiers èn voor de directie niet zeer aangenaam zijn, de ervaring op te doen, dat, in plaats van per stoomtramde reis per wagen of per pedes apostolorum moet worden vervolgd. Loc. Op het graf van wjjlen den heer C. H. Brouwer, in leven hoofd der 1ste openbare school te Ridderkerk, is door vrienden en oud-leerlingen een grafteeken opgericht. De heeren C.DeGjjselaar Co., correspondenten le kl. der Ned. Bank, te Gorinchem, schrijven in de N. G. C. het volgende „In de laatste weken zijn te Amsterdam aan de Hoofdbank vertoond vier valsche Bankbilletten van f 100; zij waren ver schillend gemerkt, A B 5678 A B 7260 B D 4299 B D 4309, en allen gemakkelijk als onecht te erkennen aan de slordige bewerking en aan het geheel en al mistee- kend vrouwenkopje boven aan het billet. Het watermerk was uiterst gebrekkig, ter wijl de letters der serie en bijzonder het nummer afweken van het model. Ten einde de ongestoorde veiligheid van de circulatie der Bankbilletten te bevorderen, wordt het publiek verzocht ze niet meer op den voor kant te stempelenwelke handeling zeer te veroordeelen valten waardoor zij on middellijk hun rein voorkomen verliezen.” Jannetje Struik, de zooge naamde millioenenjuffrouwhaar broeder G. Struik benevens A. Hoetink, J. H. Van Zutphen, J. J. Jools, Th. N. Van der Heem en E. D. Consenheim zijn door de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam verwezen naar de correctioneele terechtzitting, met last dat al de beklaagden in hechtenis zul len blijven. et dorp, van fd hebbende ruin Ruinpaard, Tilburrie, een Horden, JBouw- aden Eikenhout t Behang, best 8, Tafels, Stoe- Has- en Aarde- voorschijn zal ^83, mits borg 3n minder, be- I de verzorging van het vee zyn we gaan be- I schouwen als zaken die niet geheel onver schillig zyn. Wie gelegenheid leeft, naar dien kant zijn bakens te verzetten nu het van gety verioopen is, zal wèl deWt haay niet zal ^ongebruikt té"laten; fevoJr Ifij dat het hem daartoe aan de noodige kennis ont breekt, het besef van dat gemis is de allereerste schrede tot voorziening er in. Hij die voornemens is zyn zoon later in het boerenbedryf te plaatsen, moge wel toezien dat hij het hem niet laat ontbreken aan het noodig onderwys, niet slechts het gewone dat wij allen noodig hebben, maar bepaald ook vakonderwijsdat met eenige moeite op vele plaatsen te krijgen is en waarvan wezoo we ooit een Regee- ring mochten krijgen die zich de volksbe langen een beetje aantrekt, nog aanzien lijke vermeerdering mogen verwachten. Overzicht Hoewel wat laat, ontvangen in Engeland de schuldigen aan den moord van Bourke en Cavendish in het Phoenix-park toch hunne gerechte straf. Twee hunner, Brady en Curleyzijn ter dood veroordeeldop nieuw is een persoonKingstonverdacht van medeplichtigheid aan den moordte Liverpool in hechtenis genomenterwijl geheime politie-agenten naar Mexico zijn vertrokken om daar den berechten „nommer een” te vatten. Het proces tegen de ver dachten in zake de ontploffingen der laatste weken is begonnen. Hoe streng de regee- ring ook optreedtde leden van den „moord- bond” laten zich niet ontmoedigen. Vrees voor de wraak van dien bond weërhield de uit Dublin opgeroepen juryleden aan den last der regeering te voldoenten gevolge waarvan zij tot eene aanzienlijke boete wer den veroordeeld. Loon naar werkenHet parlement heeft aan de helden van Egypte, Wolseley en Seymour op verzoek der koningin een jaar geld van ’2(X)0 p. st toegestrandat op hunne naas'M mannelijke e/jfTwfiithen zal overgaan. Van den Londenschen gemeente raad ontvingen zij beide een degen met goéden gevest. Morgen komt de zoo lang reeds besproken eedsquaestie aan de orde. Ter wille der tegenstanders heeft de regee ring het voorstel in dien zin gewijzigd, dat het facultatieve karakter van den eed slechts zal gelden voor de leden die na aanneming der wet zullen gekozen worden. De be ruchte Bradlaugh zal zich dus nogmaals aan eene herkiezing moeten onderwerpen wil hij zijn zetel kunnen innemen. De Bis schoppen hebben tegen het eeds voorstel geprotesteerd. In Canada zullen de vrouwen of liever de meisjes tot haar recht komen. Een bij het parlement door de regeering ingediend wetsontwerp heeft de strekking der onge huwde vrouwdie aan zekere vereischten voldoet, stemrecht toe te kennen. Het bezoek van den Transvaalschen pro cureur-generaal Jorissen draagt, volgens de verklaring der regeeringgeen officiéél ka rakter. Zijne besprekingen geven alleen zijne persoonlijke meening weer en die komt hierop neerdat de conventie met Engeland moet gewijzigd en de schuld verminderd wordenin ruil waarvoor de Transvaalsche regeering hare vriendschap aanbiedt. Men ziet, de Boeren kunnen goed rekenen! De onderhandelingen tusschen Duitsch land en Rome schijnen toch tot een prak tisch resultaat te zullen leiden. Een ont werp tot verzachting gedeeltelijk buiten werkingstelling der Meiwetten is in be werking. Nadat de Rijksdag tweemaal geweigerd heeft aan het verlangen van den Rijkskanse- lier te voldoen om de rijks-begrooting telkens voor twee jaren vast te stellen, heeft Von Bismarck thans beproefd de vergadering tot andere gedachten te brengen, door den Keizer in de zaak te mengen. Bij den Rijksdag is nl. een keizerlijke boodschap ingekomen, waarin de wenschelijkheid van tweejaars-begrootingen opnieuw betoogd wordt, ten einde den noodigen tijd te vinden voor de afdoening der wetsontwerpen van socialen aard, ’t Is best mogelijk dat de coup nu gelukt. Een neef des Keizers, de groothertog van Mechlenburg Schwerin, Frederik, Frans II is dezer dagep overleden. Hij regeerde 41 jaren en verzocht eenige oogenblikken vóór zyn dood, aan de bevolking zijn dank te betuigen voor de bewijzen van liefde en toegenegenheid, tijdens zijne regeering on dervonden. Bij het sluiten der zittingen hebben de beide takken van Volksvertegenwoordiging in Denemarken elk een adres aan den Koning doen aanbieden. Het Folkethmg (tweede kamer) beklaagt zich over de wei nige vruchtbaarheid der zittingen, hetwelk te wijten is aan de Ministers, die, niettegen staande eene herhaalde ontbinding hen in het ongeljjk steldehunne zetels blijven innemen. Het Laudslhxng neemt de Ministers echter in bescherming en wijt de schuld der herhaalde conflicten/aan het overheer- schend radicaal element in het Folkething. Niet onduidelijk deedjf de Koning uitkomen, dat hij partij koosXoor de meer bezadigde In aanmerking genomen het groote be lang van den landbouw voor de welvaart van Nederland, meenen we dat de vraag van welken invloed die veranderde omstan digheden voor dezen tak van ny verheid zijn moeten van het allerhoogste gewicht is. By onderscheiden gelegenheden wordt zij besproken, en in betrekking tot haar is het laatste woord nog niet gezegd. Er is nog iets wat haar in ’t bijzonder aan de orde heeft doen stellen. De toe nemende productie in de Nieuwe Wereld viel toevalligerwijze samen met een paar jaren waarin over een groot deel van Europa en ook in ons land de oogst, globaal ge- zeer middelmatig was, zonder dat er tusschen beide verschynselen eenig ver band bestond. Het een en ander gaf ge gronde aanleiding tot een hier en daar dui- delyk waar te nemen malaue, die in som mige deelen van ons vaderland tot deel neming aan de landverhuizing aanspoorde, elders deed omzien naar middelen tot ver betering van den staat van zaken. Het laatste schynt ons wel het kloekste toe. Zy die oppervlakkig oordeelen verklaren dat eenvoudig de hndheeren en daarmede ook de waarde van den grondeigendom maar dè dalende beweging moeten volgen; dan keeren we terug tot den toestand van vóór vijftig of zestig jaar toen het toch ook den boeren niet slechter ging dan in den tegenwoordigen tyd. Maar teruggaan is niet zoo gemakkelijk als ’t wel lijkt. De hooge landprijzen zyn er nu eenmaal, en een knap man die ze weer weg krijgt, aangenomen zelfs dat zulks wenschelyk wordt geacht. Het laatste ontkennen we bepaald, en verzoeken daarby te letten op de meer dere splitsing van het grondbezit, waardoor een vermeerdering is ontstaan in de klasse van kleine eigenaars, die we als den kern, en wel den zeer gezonden kern van onze landbouwende bevolking beschouwen. Ver laging van de landprijzen zou voor deze onze medeburgers een groote ramp worden. Deze kan worden voorkomenalthans tot de kleinst mogeiyke verhoudingen terug gebracht. Kan Amerikagelyk meer en meer blijkt, goedkooper granen aan de markt brengen dan onze boeren, niets dwingt dezen den ongelyken stryd vol te houden. Alleen dan, wanneer hun grond tot niets anders geschikt of geschikt te maken is dan voor den graan bouw, zou het wel niet anders kunnen. Maar met slechts weinige streken van ons vaderland is dat het geval. Overal waar klei en humus niet ontbrekenen zelfs op de meeste gemengde gronden van zand en klei, is het mogeltjk goede weiden aan te leggen voor de veefokkerij. Wij gelooven dat hier de richting in den landbouw voor de naaste toekomst gezocht moet worden. Voor enkele jaren werden niet zelden strooken grasland gescheurd om er bouwery van te maken. In de eene streek legde men zich toe op den graan bouw, in de andere ging men in op het zoet gefluit van den beetwortelsuikerfabri- kant. De bietenteelt achten we. in weerwil van de mooie voorschotten die den boeren gegeven wordenniet in hun belangvooral omdat er de grond erg door verarmt, en het niet gemakkelijk is dat overmatig ver lies aan voedende stoffen te vergoeden. Als we wat druk in de peeën gaan doen, dan bestaat er kans dat we onzen nakomelingen een uitgemergeld land achterlatenvoor verdere bewoning ongeschikt. Er zyn meer voorbeelden van in de geschiedenis. Voor den veehouder daarentegen staat het koren te bloeien. Uit onderscheiden berichten van merkwaardige verkoopen kun nen we opmaken, dat voor de Nederlandsche koeien en schapen veel geld wordt besteed door buitenlandersdie ze medevoeren om er den eigen veestapel mede te veredelen. Inzonderheid is dat zoo geworden, sedert wy ons op aanbeveling van de mannen der wetenschap zijn gaan toeleggen op het waar nemen der afstamming, en gezorgd hebben dat alleen goede fokdieren by de voortplan ting werden gebezigdook de voedering en terstaat werd Woensdag aanbesteed: het maken van deaardebaan, de kunstwerken, den bovenbouw, de overgangs- en eenige verdere werken tusschen de stations Hoorn en Enkhnizen, van den spoorweg Zaanstreek- Enkhuizen. Raming f 712.300» - Minste inschrijvers de heeren G. A. Van Hattem te Sliedreoht en G. Goedhart te Dordrecht, voor f 694.650. Uitslag der op 17 dezer door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Lekdijk Benedendanfs en IJseldam te Jaarsveld gehouden aanbesteding: A. Het uitvoeren van verschillende aarde werken aan den Lekdijk Benedendams in 3 perceelen: 1ste perceel. Minste inschrij ver Johs. Dubbeldam te Hardinxveld, f 2235. 2de perceel. A. G. Van Renswoude te Jaarsveld, f7200. 3de perceel. J. L. De Jongh te Ameide, f12986. B. De herstelling der stormschade toe gebracht aan het buitentalud van den IJseldam en den Lekdyk Benedendams, in den afgeloopen winter, in 2 perceelen. 1ste perceel. Minste inschrijver A. Wou denberg te Leksmond, f 675. 2de perceel. A. G. Van Renswoude te Jaarsveld, f450. C. De levering van grint in 2 perceelen. 1ste perceel. Minste inschrijver Qk J. Sturry te Ameide, per Stère f 1,95. 2de perceel. N. Van Goch te Ameide, per Stère fl,90. D. Het vervoer van grint van de ver schillende losplaatsen naar den Dijk, den Rolaf- en Damweg. Minste inschrijver C. Borst te Lopik, per Stère f 1,36. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld: J. v. A., te Heukelumwegens geweldda digheid, tot 15 dagen cell, gevang. - C. d. G., te Hardinxveldwegens beleediging met woorden, tot fll boete, subs. 7 dagen gev. K. O., te Streefkerk, wegens moed willige mishandeling, tot fll boete, subs. 7 dagen gev. J. v. d. G., te Sliedrecht, wegens idem, tot 3 dagen cell. gev. J. L. v. W., te Sliedreoht, wegens idem, tot 5 dager, cell. gev. 1. J. L.; 2. A. K. L., te Sliedrecht, wegens eenvoudigen diefstal, de le tot 3 maanden cell, gevang., de 2e vrijgesproken met last tot opzending naar een verbeterhuis, gedurende 6 jaar en 6 maanden. Er komen op de Amsterdam- sche tentoonstelling Surinaamsche inboor lingen, waaronder Arrowakken, zyndeZuid- Amerikaansche roodhuiden, die in de bos- sohen van Guiana een nomadeleven leiden en waarop alle pogingen om hen te beschaven tot nu toe vruchteloos bleven. Zij zullen met zich voeren alles wat benoodigd is om op te richten en in den staat als waarin zij in de bosschee

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1