r W en Coupons, A 146 J D A. Zondag 6 Mei. 1883. (DEREN 71 WOLF, OAAT, dagelijks te zynent weg, No. 56 F. 725. sstremsel KENEN Rijn. Mr.P.R.BentzvandenBerg en P. G. Schalij weder aan, terwijl wij voor het kiesdistrict SUEDREOHT de herkie zing van de Heeren W. H van Haaften en Hurk Leis hoogst wenschelijk achten, deze zeer bekwame, nen meerderheid worden herkozen! 8KEN J. A. van Buma, Dr. J. C. van Eeten. G.lvan Houweninge Gz. R. Blok BINDEN, ie van Gouda, te SCHOONHOVEN '•eken zijn. schappij Zondagsrust. I '1 i I. SERRÉ. s I TEN TERING. gt uil! FF Zn. 5 RUK. Mei MAREN Jr„ Weekblad voor Zuid-HoUand en Utrecht. 8 MEI. BUITENLAND. Overzicht. idsohe YEN, "gelukken, BINNENLAND. I 1883. f l tot eenstemmigheid Kunnen ge- 1 Koop. ve voora«jner wu nameiya net urans.- ieders geweten worden o verge- I misbruik beperkendoor de bevoegdheid tot S. W. N. VAN NQOTEN n Schoonhoven, Uitgaven- hen, die samengaat voort te evenwel eekenden maken ruim gesorteerd h te adres- d-Agent. 'hoon hoven. *’ro- ikozen Her- et vijfjarig bestaan 'oot-Ammers, 3den MEI a. p twee ureeene i het Kerkgebouw, tarvoor een PRO- kt. ncurreerende prijzen Uzeren- en Manden lisen in alle afme- Wlegen, desverkie- i., in het Ijzerwaren- de Landbouw- n van het vak, ijnde het beate tot hiertoe ge- X) krachtige en g, ten zeente Voor het kiesdistrict GORINOELEM bevelen wy de aftredende Leden, de Heeren: TO. P^«Z5,25. iwen roman onder e een aangenaam houdend boek op VAN NOOTEN J Boekhandelaren UNIEBOEKEN, TBOI, ROZEN LAATJES, enz. udprentjes, i opgave. nog het ontwerp betreffende de verzekering van werklieden tegen ongelukken behande len. De Rjjkskanselier heeft dus wel den invloed berekenddien een keizerlijk woord in Duitachland heeft De liberalen in Oostenrijk zijn ontstemd over eene wijziging der onderwijswet, de strekking hebbende om de schoolplichtig- heid van 8 op 6 jaar terug te brengen en de keuze van den onderwijzer, wat zijn godsdienstig geloof betreftte regelen naar de meerderheid der inwoners van zekere plaats. Zij zijn vooral ontstemd omdat de Ministers door hun stem den doorslag ge geven hebben. De keizerlijke familie in Rusland maakt toebereidselen voor hare reis naar Moskau. Het maakt een goeden indruk dat de Czar zich vooraf nog heeft verzoend met zijn oom, den grootvorst Constantijn, en voorts gratie heeft geschonken aan drie ter dood veroor deelden. Mogen waardige man- weder met eene schitterende chenen. Alleen zg, die de onfeilbaarheid van hun opvatting reeds van den aanvang op den voorgrond stellen, en geen gemeen schap willen houden met hen die andere meeningen zijn toegedaan, vinden in die opvatting'WeWctit een reden öm hun toe treding te weigeren. Doch daar het groote doel niet bereikt zal worden dan wanneer we allen, in een eerlyke samenwerking de handen aan den ploeg slaan, zou de mis lukking niet nederkomen op het hoofd van iopenhartig het Broeders laat ons in’’ hebben doen hooren, doch alleen hun ten verwijt strekken die de uit- noodiging van de band wezen. In het kiesdistrict IJSELSTEIN zal aan de stembus een felle strijd wor den gestreden. Daar trachten som migen de aftredende Leden met alle macht en alle krachten te weren. Daar moet de boelwat men noemt, ten onderst boven worden gekeerd en de heeren DE BEAUFORT, VAN BUMA en VAN EETEN het voetje worden gelicht. Wij spreken nu niet over de on dankbaarheidwaaraan de kiezers zich schuldig maken, die deze man nen aan de deur wenschen te zet ten; wij behoeven niet te wijzen op de bekwaamheidde trouw waarmede deze drie aftredende Leden hun mandaat jaren lang hebben vervuld, maar wij roepen den kiezers in het kiesdistrict IJselstein met nadruk toebedenkt wèl wat ge doet Weest voorzichtig! Gij weet nu dat gij mannen afvaardigt die de belangen vah uwe provincie, van uw district, van uwe gemeente, van uw waterschap kennen weet gij dat van de mannen die anderen u willen doen kiezen? Het is gemakkelijk genoeg te zeggen: wij willen de ouden niet meer; maar bedenkt wel: zullen de nieuwen het den ouden verbeteren? Overweegt wat ge doet, en handelt zelfstandig. Dan zult ge, wij zijn er zeker van, uwe belangen weder toevertrouwen aan de aftredende Leden, de Heeren Jonkhr.Mr.W.H.deBeaufort, l. SERRÉ werkzaam lot het maken van e standen. LAND IN in tuinen en rij- t uitgevoerd. Geen sullen gemaakt wor- >emde kooidruk-por- nen en netter afge- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending francoen uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags te 10 uren. Alle binnenlandsche AdvertentiSnwaarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegevenworden slechts t maal in rekening gebracht N HELDEN. 8CHOONHOYENSCHE ÜOUB.ANT. Op Dinsdag a.s. zal de verkiezing voor Leden van de Provinciale Sta ten plaats hebben. In het kiesdistrict GOUDA mogen wij met vol vertrouwen de aftredende Leden weder aanbevelen. Zij hebben getoond dat zij de plaats, welke zij innemen, met eere bekleeden, en dat zij de belangen, die hun zijn toever trouwd, met ijver behartigen. Of schoon het schynt, dat geen tegen- candidaten zijn gesteld, mogen de kiezers zich nooit laten verleiden tot mindere waakzaamheid. In groe ten getale kome men ter stembus op en verzeker© men de herkiezing van de drie aftredende Leden, de Heeren HlltBergenlJzendoorn te Gouda, te Moordrecht, te Lekkerkerk. t>Mto 4 jun, te. en ty de, mits een halve •schuwende. i f 1000 en daarboven jlide fondsen verstrekt. Ofschoon van eene ontbinding van den driekeizersbond nooit officiëele aanzegging is gedaanis alle twijfel dienaangaande weggenomen, nn de bladen van een nieuw verbond, ditmaal tussohen Duitachland, Oos tenrijk en Italië "melding maken. Het deel genootschap van Italië moest, bij de be staande verwikkelingen, Tunis betreffende, Frankrijk niet zeer welkom zijn en van dien onaangenamen indruk was de oud- m in ia ter de Broglie de tolk, toen hij de regeering over het bestaan van dien nieu wen drievorstenbond interpelleerde. Is het een of of defensief verbond en ziet de regeering in de naaste toekomst geen aan leiding tot verwikkelingenzoo vroeg de intorpellant. Bij het bestaand verschil van gevoelen, omtrent den aard der overeen komst, onthield de regeering zich wijselijk daaromtrent hare denkwijze mede te doelen, terwijl zij, ten opzichte van de tweede vraag, verklaarde vertrouwen te stellen in de vre delievende verzekeringen der Italiaansehe I regeering, èn in eigen kracht, die, zooals de Minister van buitenlandsche zaken op merkte, onder de luide toejuichingen der Kamer natuurlijk, de ijverzucht van andere Mogendheden opwekte. De Broglie was niettemin zóó weinig tevreden, dat hij verklaarde geen vertrouwen te stellen in de staatkunde der regeering, nóch in haar financieel beleid. Ten aanzien van dit laatste gaf de Senaat, evenals de Kpmer, echter bljjk een ander gevoelen te 1 zijn toegedaan. Ook de Senatoren, toch i hebben met groote meerderheid van stem- I men het conversie-ontwerp goedgekeurd, dat dan ook reeds als wet is afgekondigd. Voor de Vertegenwoordiging bij de kro ningsfeesten in Rusland stond de Kamer de kleinigheid van 370.000 francs naar het oordeel der Bonapartisten die aan het zui nig beheer van hun Keizer gewoon zijn, nog ’w - toe. Zij houdt zich thans be zig met de behandeling van een wetsontwerp, strekkende om strenger straffen toe te passen op bendie zich bij herhaling aan een zelfde misdrijf schuldig maken-, zg. recidi visten. Op die wijze wil de regeering de maatschappij zuiveren van kwade elementen. Het bezwaar dat het Engelsch Lagerhuis had om het aan de helden der jonste expe ditie in Egypte, Wolseley en Seymour, toe te kennen jaargeldte doen overgaan op hunne onmiddellyke mannelijke afstammelin gen heeft de regeering doen besluitenhet jaargeld te veranderen in een gift voor eens. Het Huis houdt zich voorts nog altijd bezig met het voorstel betreffende den par lementairen eed. Tegen den zin der con servatieven, die de behandeling, ter wille der vele gemoedsbezwaardenliever op de lange baan wilden schuivenwist Gladstone voor zijn voorstol de prioriteit te verkrijgen met 157 tegen 105 stemmen. Met nog grootor meerderheid van atom- -drong het Huisop voorstel van Wil- ren Dr. FREI- idbonwkundige en ADOLF iet Rijksproef- f 1,25. 0,60. de Wed. nhoven. meer samengesteld gei plotseling gedurende Er zullen moeten zijn die werken rustdag hebben. De vi niet doenlijk is, die gevt mum te beperken, door op den Zondag het getal rustenden zoo groot mogelyk te ma ken; en tevens, op welke wijze men den j anderen slechts een gedeelte hunner rust dagen kan doen opofferen, terwyl hun voor die, welke zij op het altaar van het alge- meen belang moeten nederlagen, de bil lykste vergoeding wordt geschonken. We hebben, meenen we, doen uitkomen dat het vraagstuk van den Zondag ingewik kelder is dan oppervlakkig wel eens wordt geoordeeld, en ook, dat verschil van op vatting daaromtrent zeer natuurlijk is. Doch te weinig! allen zyn het daarover eens,en hier ligt -s-»»»*»♦ het zwaartepunt van de geheele quaestie, dat de Zondagsrust niet mag worden prys gegeven. Wat er gedaan kan worden, om dat ge vaar te ontgaan, is niet in enkele volzinnen te zeggen. Daartoe is noodig ernstige studie van de zaak, gezette waarneming van de feiten. Er wordt zekere hervorming ge- wenscht: goed, maar deze is niet metéén sprong te bereiken, -— zy moet zonder schok ken tot stand komen. Vooral is het noo dig, twee belangrijke dingen niet met elk ander te verwarren, namelyk het bezit van den Zondag en zyn gebruik. Wy vreezen zeer, dat zy die zich uitsluitend plaatsen op het theologisch standpunt, en hun valles of niets" uitspreken, een gezonde oplossing van het vraagstuk evenzeer in den weg staan als de onverschilligen: terwyl de laat- sten zich er niet warm over maken, de eer sten stooten al degenen af die in dezen stryd hun natuurlyke bondgenooten zyn, en wier men drong b c medewerking voor hen van hooge waarde is. frid Lawson er op aan dat de regeering Laat het gebruik vtqi den Zondag óf een een wet zou indienen tot betere regeling punt zyn van nader overleg, óf, zoo we i van het vergunningsrecht voor drankver- daarin niet tot eenstemmigheid kunnen ge- I koop. De voorsteller wil namelijk het drank- raken, aan 2D- laten, doch laat ons beginnen met dat- het verleenen van vergunning voor drank- gene waarmede ieder wel zal moeten aan- j verkoopaan de bewoners der betrokken vangende verzekering van het bezit, stads- of gemeentewijken op te dragen. Even- Op dat punt loopen alle wegen samenen als onlangstoen op verlaging van het tele- vandaar kunnen we lang samengaan. Is de gramtarief werd aangedrongenzalderegee- plaats bereikt waar die wegen zich splitsen, ring, echt constitutioneel, ook in deze wel welnu, dan zullen we niet slechts in vrede, maar Ook in vriendschap scheiden, dank baar voor de wederzyds bewezen diensten en met waardeering van den ernst door elke groep der tochtgenooten gedurende den tjjd dat we samengingen aan den dag gelegd. Die waardeering zal dan ook later behouden blijven, als het meeningverschil over het gebruik van den gezamenlijk veroverden Zondag tot strijd zal voeren; we zuilen dan kampen met eerlyke wapens, zonder dat een der kampioenen in moed, in ernst, in volharding voor zyn tegen stander van heden, zijn bondgenoot van gisteren», onderdoet. Tot die gemeenschkppelyke poging, tot dat kalm onderzoek wekt de verleden jaar opgërichte Vereeniging allen op. Onderzoek, met slechts wat de algemeen maatschap pelijke en zédelyke zijde van het vraagstuk betreft, maar ook van hetgeen elk onzer nu reeds, in zijn beperkten kring, doen kan om die rust velen deelachtig te doen worden. Niemand behoeft, om zich daarbij aan te sluiten, eenig beginsel te verloo- 7i. M. heeft benoemd tot bur gemeester te Hardingsveld M. Van Hoo- genhuyze. Z. M. heeft benoemd tot bur gemeester der gemeente Hemelumer Olde- phaert en Noordwolde N. J. Van den Worm, onder toekenning van eervol ontslag als burg, der gem. Schiermonnikoog. Z. M. heeft benoemd tot no taris te Papendrecht, P. K. Bos, oand.-no- taris te Sliedrecht. Namens den Koning is door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan heeren dijkgraaf en heem raden van het waterschap der Linge-Uit- watering te Gorinchem, tot wederopzeggens vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener eleotrische geleiding tusschen de sluiswachterswoning te Gorinchem en die te Steenenhoek, van daar naar het stoomgemaal aan het kanaal van Steenen hoek en van het stoomgemaal naar de woning van den algerneenen opzichter en bouwkundige van het waterschap te Neder- Hardingsveld. In Maart jl. hadden dijkgraaf en hoogheemraden van de Vijf Heerenlan- den, zooals vroeger gemeld is, besloten om met de verhooging van den Noorder-Lekdjjk gaan. Nu heeft gemeld college besloten, nog in dit jaar den ge- heelen Lekdijk te verhoogen en te verzwa ren, conform den dijktafel, zooals die by koninklijk besluit van 6 Maart jl. is goed gekeurd, zoodat nu over de geheele lengte van 19.400 meters, dat is van het Fort aan den Diefdijk tot aan de Sluis te Ameide, eene verhooging en verzwaring zal plaats hebben, die wellicht 2| ton kosten zal. In een te Alfen a/d Rijn ge houden vergadering der kiesvereeniging „Burgerplicht” te Alfen en te Bodegrave zijn tot candidaten voor leden van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland gel de heeren J. v. d. Breggen Az. en J. rewijn Jz. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteedHet bestorten van den Ouden- landschen Zeedijk, en het beatorten van de Hoornsche hoofden aan den Oudenhoorn- schen Zeedyk. Voor beide bestedingen was het minst ingeschrevenen door den heer A. M. Langeveld te Hardingsveld, voor f25.163 en f8543. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat, wegens de pokken-epidemie te Rotterdam, de militieplichtigen uit die gemeente voor de lichting 1883 voorloopig in hun haardsteden zullen worden gelaten tot de ziekte zal zijn geweken. De vereeniging van boterfa- brikanten in Nederland heeft zich tot de regeering gewend om vrijdom van accijns te verkrijgen voor het zout, dat verwerkt wordt in boter, voor uitvoer bestemd. De heer J. F.Boogaard, secre- taris-generaal bij het Ministerie van water staat handel en nijverheid sedert de op richting van dat departement in 1878, en vóór dien tijd referendaris aan het Ministerie van binnenl. zaken (afdeeling Waterstaat), is na oene langdurige ziekte te ’s-Hage overleden. Een sieraad der wetenschap, een man van Europeesche vermaardheid, professor R. P. A. Dozy, sedert 1857 hoog- leeraar bij de letterkundige faculteit aan de Universiteit te Leiden, is aan een borst kwaal, die reeds geruimen tijd zijn gestel ondermijnde, overleden. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht is veroordeeld: A. 8., te Kedi- chemwegens moedw. mishandelingtot f 10 boete, subs. 3 dagen gev. Uit Rotterdam meldt men dat de „Millioenenjuffrouw” weer nagenoeg hersteld is, en dientengevolge naar de ge wone gevangenis is overgebracht. Tegen oen der meest gegoede ingezetenen van Gorinchem, M T., is door het O. M. bij de rechtbank aldaar een celstraf geëischt van 14 dagen en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht voor den tijd van 6 maanden, ter zake van her haalde dronkenschap. Dam Courant wordt geroffeld lederen Zaterdag-middag verzonden. Prfla! voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rflk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Is het niet allernoodlottigst, dat in Ne- -- zonder dat er bij wordt gethéologiseerd We zeggen dat niet zonder reden. Let slechts op hoe de partyen zich vormen ten aanzien van de arbeids-quaestie en wat daarmede in verband staat. Hoort hoe de schrift werd ingeroepen om het vóór of tegen de doodstraf uit te maken. Belasting en vivisectie, kiesrecht en kin derarbeid, die alle leveren stoffe tot zeer lange discussiën en polemiebenwaarbij hoofdzakelijk de kerkgenootschappelyke op vattingen den doorslag moeten geven. En, dewyl niets beter geschikt is om de harts tochten onder welke ook die van lagere orde te prikkelen en de menschen, be stemd om met en door elkander het goede te bevorderen, onderling te vervreemden, hen in vyandehjke kampen te verdeden die elkanders werk vernietigen of onge daan trachten te maken, meenen we eenig recht te hebbende rol die de theologie, vooral ook die der minbe voegde, speelt op maatschappelijk gebied, levendig te betreuren. De oppositie, die zich in sommige kringen openbaart tegen het streven van de on langs opgerichte Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust’’ is een nieuw bewijs voor het hierboven aangevoerde. Daar wy dit niet slechts voor die Ver eeniging, maar bovenal voor het beginsel ’t welk zij vertegerrwoordigt als een ernstig gevaar beschouwen nemen we de vryheia dit een weinig breeder uiteentezetten. Eenige menschen, gewoon zich reken schap te geven van de verschynselen welke zy om zich heen waarnemen, gelooven op gemerkt te hebben, dat het gebruik om van de zeven dagen er één aan te wenden tot iets anders dan den dagelykschen arbeid^, afgebroken, niet meer met den vroegeren ernst wordP gehandhaafd. Ot, zoo men al een dag per week voor zichzelf houdt, dan is het niet meer de voor allen daartoe aangewezene, zoodat als natuuriyk gevolg de arbeid op dien dag overal wordt gestaakt, maar dikwijls een naar welgevallen, willekeurig I gekozen, te midden van de werkzaamheden van anderen. Zij hebben zich toen afge vraagd Vanwaar dat verschijnsel, en hoe hebben wy het op te vatten? Is er ook eenig gevaar aan verbonden voor de individuen, voor min of meer uitgebreide groepen van personen, standen, natiën of hoe ge die groepen wilt samenstellen voor de menschheid in het algemeen of een van haar onderdeelen? En zoo er wezenlyk nadeel uit kan voortvloeien, betreft dit dan zedelyke of bloot stoffelyke belangen, of misschien ook beide? Zoo dit slechts met één van beide het geval is, kan men dan niet zeggen dat de schade, aan de ééne zyde geleden, wordt opgewogen door voor- deelen aan den anderen kant behaald? Wellicht dat ja de moreele belangen er eenigszins onder iyden; doch de arbeids- verlenging met één zesde van den voorheen tot werken aangewezen tyd is van zóóveel gewicht voor den maatschappeiyken voor uitgang, dat men wel genoodzaakt is over dat eerste bezwaar heen te stappenin de hoop dat te avond of morgen het een of ander middel zal gevonden worden, om de diar geleden schade te herstellen. Mis schien ook ia hét verloren gaan van den rustdag een noodzakelijk uitvloeisel van de maatschappelijke ontwikkelingswetten een verschijnsel dat men kan betreuren zoo men wilwaartegen niets ons ver hindert te protesteeren, doch dat men niet by machte is tegen te gaan. Het is duidelyk al deze vragen rijzen bij den ernstigen en nadenkenden waar nemer op, en hy tracht er een antwoord op te vinden. Niet ieder zoekt dat ant woord langs denzeltden weg. Daar zyn er, die als hun stellige overtuiging uitspreken De Zondag is een goddelijke instelling, die dag moet afgezonderd blijven voor den dienst des AJJerhoógsten’t zij in het tempelgebouw, ’t zy in de stille binnen kamer; en de Overheid is verplicht zorg te dragen, dat die dag niet aan zyn be stemming wordt onttrokkente waken tegen alles, wat inbreuk zou kunnen maken op het heilig karakter van den Zondag. Anderen slaan by hun onderzoek een andere richting in. Zy ondervragen de ervaring op maatschappelijk gebied, of raad plegen de wetten door de gezondheidsleer vastgesteld, of de eischen der opvoed kunde, die evenzeer van kracht zijn voor het kind onder de leiding der volwassenen geplaatst als voor dezen, zelfstandig naar ontwikkeling van hun zedelijk bestaan stre vende. En de opvoeder zegt: Demensch heeft behoefte aan iets hoogers dan de dagelyksche arbeid hem kan gevenhy be hoort gelegenheid te hebben om zyn gemoed open te stellen voor den invloed van hetgeen waarschoon en goed is, dat wel niet ge heel ontbreekt bij de getrouwe waarneming van beroepsplichten, doch niet steeds den ge- wenachten indruk maakt als de gedachten worden beziggehouden door de zorg voor het ring, echt constitutioneel, w» medegaan. Hoe lastig zulk een aandrang van de zijde der vertegenwoordigers echter soms wezen kan ondervindt thans de Pruisische regee ring De Landdag drong gelijk men weet, aan op eeue wijziging der zg. Meiwetten, terwijl met Rome daarover onderhandelin- gen gevoerd worden. Volgens de Norddeut- sche Allgemeine Zeitungwordt, naar aan leiding van een artikel van den Moniteur de Rome gewezen op den ongunstigen invloed welken die aandrang op den loop dier on- derhandelingen hebben kanen de regee ringmet name Von Bismarck, moet over die stoutigheid van den Landdag dan ook weinig gesticht zijn. De Duitsche Rijksdag heeft de behande ling van het wetsontwerp tot instelling van ziektekassen ten behoeve van werklieden ten einde gebracht en hoewel de eindstem ming is verdaagd, is do aanneming der wet vrij wel verzekerd. Zij zal nu waarschijnlijk, overeenkomstig ’s Keizers wenschtoch de begrooting voor 1884 ter hand nemen en daarenboven ook KAPITAAL- UWEN- en eiljk ingaan- TEN, verze- OP REIS en spruitende, gen bij den te Ouder- dagelyksch brood; dat de geest ach in rustige I oogenblikken moet verruimen, door zich te verplaatsen in andere» kring dan dien der dagelyksche werkzaamheden. De ge- iöor de nachtrust wel voor een aanmerkelyk deel, maar niet geheel wordt hersteld, zoodat een dag staking van werkzaam heden allernoodzakelykst is om het tekort aan te vullendat de verhouding van arbeid tot rust, door de meest uiteen loopende vol ken gesteld als één tot tes, zeer gelukkig is gekozen, zoodat de mensch er als het ware eeuwenlang in opgegroeid is, er volkomen in is geacclimatiseerd, en er zich niet straffe loos vWflMk losrukken. De ervaring op éconouM^Hbbied wijst aan, dat handha ving van Kn”rustdag volstrekt geen nadeel toebrengt aan den maatschappeiyken rijk dom: dat de productieve kracht der volken eer vermindert dan vermeerdert wanneer men dien dag inboet. Er zyn er ook die, het verschijnsel waar van wy spreken waarnemende, rekening wenschen te houden met zekere wijzigin gen in de openbare zeden, welke veran deringen toch ook maar niet door de wille keur van enkelen haar beslag hebben ver kregen. Zy erkennen niet slechts de behoefte aan rast, maar ook de noodzakelijkheid van ontspanning door het ontvangen van indruk ken, levendiger dan die de gewone arbeid geeft, maar van geheel anderen aard. De arbeider, en laat ons dat woord hier op vatten in zijn uitgebreidste beteekenis, wil zich op zijn rustdag in een andere om geving verplaatsen, het een of ander be zichtigen dat in zyn woonplaats niet te vin den is, bezoeken afleggen aan verwijderde bloedverwanten. Het is duidelyk dat voor de voldoening aan deze behoefte menschen noodig zijn die op den rustdag diensten be wijzen. Ook is het maatóchappelyk verkeer iworden r het kan niet een etmaal worden (jus altijd personen terwijl an déren hun raag is nu, of het tot een mini-

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1