MN, Nü. 731. Zaterdag 16 Juni. 1883. 'kf. ïn-Jalousiën eljjk net en solied i oververven tegen E KOOP. THEE,1 qualiteit en verpakt 2* en 5 onsen. iEKERING Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ONINC. ÉLD. ER Zn. Uitgraf echt deelt derstaande t voor het ENERAAL VHE’S Coupons, 146, DA succes kocht )PERS ippij van EDERLANDEN, enbosch WINDEN, an Gouda. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. VOGEL, BRIEVEN VAN BAREND. VIII. worden m PEN, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, zijn op aanvraag VAN VLIET ie SMÖfflOmsm COURANT. nader overeen te eerenden vervoegen ij de Uitgevers der nt. rD.C. DEN HOEP Woensdagen. gehouden State, afdee- beutuur, is in- f men te Gor- dappelen (Kralen die tegen 75 et. i 4’f, jun, te- jde, mits een halve iwende. 1000 en daarboven i fondsen verstrekt. oum de eerste nieuwo en mi de 5 I Omstreken itter, Kinderdijk, erdam. klblasserdam. Alblasserdam. ihout a/d. Kinderdijk. e steden en dorpei and. In het bijzon- UHEE in den prijs r i,5o. ditien zijn op aan- en te Amsterdam, Prijs der Advertontifin: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad ver tentiën waarvan de plaatsing 9 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. et DSCHADE, BOE NDE GOEDEREN, otop vaste en zeer en VEE kan ook den tijd van zes en het aanvragen van re inlichtingen ge- den tot den Agent n IJssel, den Heer Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. jaar dat hij weke- bezocht; hij bljjft artsen van KUNST EN volgens laatste vak van tandheel? gehouden te hebben over de talrijke troe penmacht in Moskau aanwezif naar 8t. Peterburg weder» behoudew’l^gliQli reeds vermelde con<U~a.«u Staatskerk afgescheidenen, verdient ook nog vermelding de maatregel waarbij het zoo genaamde hoofdgeld voor de laagste klasse der boeren afgeschaft en voor andere klasse verminderd is. Het dankbaar maar niet voldaan is ook daarop van toepassing. Zóó oordeelt ook het centrum in den Pruisischen Landdag ten aanzien van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot intrekking of verzachting van sommige bepalingen der Meiwetten. Windthorst, de woordvoerder dier party, hoopt dan ook, dat het overleg der commissie, in wier handen het wetsontwerp is gesteld, met de regee ring tot verdere concessies zal leiden, doch schijnt desniettemin zeer genegen zich met het aangebodene tevreden te stellen, even als de conservatieven. Ook de oppositie der Forltchritli-partij is tamelijk zwak. Zij ver wijt de regeering alleen, dat zij geen wets bepalingen in het leven had moeten roepen, die later onhoudbaar bleken te zijn. De Duitsche Rijksdag heeft in een on- geloofeltfk korten tijd de begrooting van 1884/1885 afgedaan. De For/sckri//«-partij heeft, evenwel onder protest, zich van me dewerking of althans van deelneming aan het debat onthouden, omdat zij en niet ten onrechte meent, dat het moeielijk is zoo lang vooruit de behoeften te overzien en te beoordeelen. De troependieter. versterking van de Frausche legermacht te Hannoi, zijn afge zonden, zijn aldaar aangekomenzoodat spoedig eene revanche kan verwacht worden. Over de op dit oogenblik bij de Fransche Kamers aanhangige wet tot reorganisatie der rechterlijke macht, wordt in het bui tenland een zeer ongunstig oordeel geveld. De Parijsche berichtgever der Kölnische Zeitung zegt er van, dat indien eene der- geljjke wet, waarbij de rechters geheel on der den invloed der regeering komen, onder de monarchie of het keizerrijk uitgevaar digd was, alle liberalen daarover wraak zonden geroepen hebben. Vrij algemeen wordt verwacht, dat de Senaat de Wet zal verwerpen. om w ttar garechtigda ingelanden ■y^i^BStèfilwt, “tot ihwinnig jrnndia» arivifta ia afffAW vankelijk verklaard. Door Gedep. Staten van Zuid- Holland is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen 2_a geopend op Maandag 30 Juli aanst. en dat misdien van af dit tijdstip de uit oefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d, f en h, der wet op de jacht en visscherjj is geoorloofd. Tevens wordt herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visschenj in deze provincie, krach tens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de strandenoevers van merenplassenrivieren en op moerassige landen. Aan het Ministerie van Wa terstaat werd Woensdag aanbesteed de uitvoering van herstellingen en ver nieuwingen aan, de Rijksrivierwerken op de Boven-, Beneden-en Nieuwe Merwede, be- hoorende tot de werken der Merwede en Killen met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1833 tot en met 30 Juni 1884in 4 perceelen. Minste inschrijvers voor per ceel 1, de heer W. Volker, te Sliedrecht, voor f 28.700; voor perceel 2, do heer L. Kalis Kz., te 81iedrecht, voor f 17.400voor perceel 3, de heer W. Volker, te Dordrecht, voor f 33.600 en voor perceel 4de heer L. A. Van Haaftente Sliedrecht, voor f25.900; het verdiepen van het groot scheepvaart- water in den bovenmond van het Scheur, tegenover de „Vergulde Hand”, met eenig rijswerk tot vorming van losplaats voor de verbetering van den waterweg langs Rot terdam naar zee. (Raming f214.500). Min ste inschrijver, do heerL. A.Van Haaften, te Sliedrecht, voor f197.700. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteedHet verdiepen van twee ge deelten van den Hollandschen IJselboven en beneden de Haastrechtsche brug. Minste inschrijver de heer J. Van Herk te Ouder kerk a/d IJsel, voor f1701. In de eergisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in de Bin- nenlandschc Schroefstoomboot-Reederij te Dordrecht is benoemd tot commissaris de heer I. W. M. J. Kolkman, in de plaats van den heer H. Van der Sande A.Jza die als zoodanig bedankt bad. Bevorderd te Leiden tot Doc tor in de Geneeskunde, met proefschrift „Over het wezen der Encephalopathia Sa turnine”, de heer O. A. Molenaar, geboren te Waddingsveen. Voor het examen voor apothe kersbediende slaagden te Utrecht mej. J. Grendelvan Gouda. Do rechtsdag voor do behan deling der moordaanklacht tegen Do K. uit Gorinchem, door hot gerechtshof to ’s Gravouhago, is bepaald op Vrijdag 22 Juni a. s. Mr. Cort van der Linden zal Tien getuigen, waaronder twee deskundigenzullen worden Dordrecht: (2471 kiezers.) Uitgebracht gehoord. JD- en ZILVER- ER in een stad in nand, in staat alle loucnenius, tuir. nu, min vum wv.» Jhr. G. J. G. Klorck, Oud-Min. als verdediger optreden. staat, verkreeg er Z. M. hoeft benoemd tot bur gemeester dor gemeente Woerden M. W. Schalij, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Capello a/d IJsel. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan 8. Schoffoiaar Klots, als 2e luit, bij de dd. Schutterij te Gorinchem. De uitslag der verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal op 11. Dinsdag in do volgende kiesdistricten is aldus: Gouda (3839 kiezers.) Uitgebracht 2650 geldige stommen. Herkozen Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort met 1646 stemmen Mr. W. Thorbecke kreeg er 999. Gorinchem: (3802 kiezers.) Uitgebracht 2107 geldige stommen. Herkozen Mr. L. W. C. Kouchenius, aftr. lid, met 1449 stommenJhr. G.J. G. Klerck, Oud-Min. van Waterstaat, verkreeg er 644. 1882 geldige stemmen. Herkozen Mr. J. B. Van Osenbruggen, met 971 stemmen; Mr. L. W. C. Keuchenius kreeg 896 Delft: (3338 kiezers.) Uitgebraou. aoat stemmen. Herstemming tusschen Mr. A. H. M. Van Berokel, die 1031 en Mr. A. E. J. Modderman, Oud-Min. van Justitie, die 918 stemmen verkregen. Op Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland waren 730 stemmen uitgebracht. Tiel: (3210 kiezers.) Uitgebraoht 2679 stemmen. Gekozen Jhr. Mr. G. J. Th. Bee laerts van Blokland, met 1451 stemmen; Mr. W. H. De Beaufort, aftr. lid, kreeg 1223 stemmen. Arnhem; (3457 kiezers.) Uitgebracht 2791 geldige stemmen. Gekozen A. Baron 8chimmelpenuinck van der Oye, met 1496 stemmen; Mr. H. C. Verniers van der Loeff kreeg er 1298. Te Nijmegen werd in de vacature-Hei- denrijck gekozen de oud-minister van oorlog A. E. Reuther. In alle overige districten zijn de aftredende leden herkozen. Buitengewoon ijverig heeft men vooral in hot district Zutfon gestemd. Van de 3369 kiezers, welke dit district telt, waren er 3146 opgekomen, 18 billetten waren van onwaarde, zoodat de volstrekte meer derheid 1565 bedroeg. Het aftredend lid, Baron Brantsen Van der Zijp werd her kozen met één stem boven de volstrekte meerderheid, alzoo met 1566 stemmen. De liberale tegencandidaat Jhr. Van Tets, bekwam 1558 stemmen. In de Woensdag vergadering van den Raad van ling voor do geschillen van l gekomen oon koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep vanA. Kleijn te Meerkerk, tegen eeno beschikking van Gedep. Staton van Zuid-Holland van 6/12 Febr. 1883 no. 68, waarbij zijn verzoek vernietiging van een besluit van stem- van Jen poldar j van een rechts kundig advies, is afgewezen. Niet-ont- Dat het heel wat moeite kost -om in Engeland met oude ken te breken, het ook schijnbi slag hebben, is gewoonten en gebrui- vooral als deze eene zij >aar godsdienstigen grond- i onlangs nog gebleken bij toekende heeft bij i berigten, dat bij iveerd is met zijne [RAAM, l, en voo^ipn is >AG- en AVOND- i glazenwelke Kroon-, Vlint- en m iedej een bril ens neqmt hy,op s te komep. nu hier in dezen brief maar vertellen wat ik er van op het hart heb. Ik vind na melijk, dat men in ons land niet ge noeg vrij is; er zyn altijd menschen die er zich mede willen bemnfticA hne een ander stemt. Als iemand bepaald partij heeft gekozen, uit eigen beweging, dan is het niets; hy schryft op zyn briefje den naam van den candidaat dien hij weet dat in zyn district door zijn partygenooten zal worden gestemd. Maar er zyn er nog een heele hoop, die zoo tusschenbeiden in staandie niet zoo beslist weten of zij rechts of links moeten kijken, wien het niet byeter veel kan schelenof welzich er op beroemen dat zij tot de gematigden behooren. Die menschen zullen dikwyls, als zy er een ander een pleizier mee kunnen doen, of als men hen met een of ander bang maakt, bijvoorbeeld met de inter nationale of de commune, vandaag den naam van den liberalen mijnheer A.morgen dien van den clericalen mynheer B. op hun biljet schrijven, en er niet eens erg boos om worden als men tot hen zegt: geef uw briefje maar hierik zal het voor u wel invullen. Zie, mijnheer, om al die gekheid te voorkomen, moest men geen briefje thuis sturenmaar den kiezers gelegenheid geven om in een kamerve by het stembureau zelf, zonder dat er iemand by is, het biljet in te vullen. Maar genoeg van de verkiezingen; nu over wat anders. Mynheer Heemskerk heeft beloofd dat hy zijn best zal doen om de financiën wat op te knappen, die, naar ik hoor, in een zuinige positie verkeeren; op en te-kort; daarby komt dat in Atjeh de poppen weer leelijk aan het dansen zyn gegaan, zoodat er, ze mogen praten wat ze willen, weer een nieuwe expeditie naar toe zal moeten en we dan weer mannetjes moeten gaan werven voor zóóveel honderd gulden hand geld en dat enkel en alleen omdat de oomes daarginds bij kris en kras zwoeren dat het vrede was toen er nog geen kyken naar was. Dat er dus meer geld moet komen, is zoo klaar als de dag, en het is te hopen dat de nieuwe Minister van Fi nanciën de zaken beter regelen dan be praten kan want het laatste moet maar heel zuinig wezen. Ware ik nu lid van de Tweede Kamer, dan zou ik tegen myn kameraden, ik bedoel de mannen van de liberale party, zeggen: Komaan, jongens, er is al zooveel gekibbeld en geredekaveld honderd-en- een uit, dat we waarlijk nu weleens iets beters kunnen gaan doen. Laat ons allemaal eens een avond of wat bij elkander komen, en eens probeeren of we, zonder veel omhaal van woorden, het niet eens kunnen worden over de grond slagen van een verbetering der geldmid delen. We hebben zooveel knappe finan ciers in ons middendaar heb je vrind Gleichman, en vrind Van Delden, en vrind Blussé, om van de anderen niet te sprekenzouden we .dus met z’n allen geen behoorlijk plannetje bijeen kunnen scharrelen? We konden dan voorloopig alle andere quaesties op zijde latenmis schien vinden we later daar op dezelfde manier wel wat op; bepalen we ons nu maar tot de financiën alleen. Ik ben er zeker van dat het voorstel eenparig zou worden aangenomen; dan gingen we een voudig loten wie voorzitter van de club zou zijn, en bepaalden verder dat elk on derdeel van het plandat met minstens twee derden van de stemmen werd aan genomen bindend zou zyn. Ware we dan klaar, dan stapten er een stuk of, naar den heer Heemskerk toe en zeiden: ziezoo, excellentie, nu kan uw Minister van financiën eens kyken, hoe wij over de zaak denken. Wil hij ons plan- lyk hebben schoolgegaan kunnen er netje overnemenof omtrent sommige komen, mits zij zich aan een schrif- punten die hem niet duidelyk zijn in nader ...A| over)eg treden, dan zal het ons zeer aan- 1 genaam zijn; zoo niet, dan komen een paar van ons er zelf mee voor den dag in de Kamer, en we zullen wel zorgen dat het zaakje gauw in orde komt. Morgen wordt het dan gedrukt, overmorgen rondge deeld, de Voorzitter des Kamer stelt voor het dadelijk in de afdeeling te gaan behandelenen u moet dan maar zien of ge nog langer Minister kunt blyven. Is ’t niet jammer, mijnheer de Re dacteur, dat men my, die met zulke groot- sche plannen in het hoofd rondkuier, zelfs laatst onder de inspectie voor den kapitein-comandant der dienstdoende schut- tery stond ik er over te prakkezeeren nergens candidaat heeft gesteld? Maar wie weet, wat nog gebeuren kan; over een jaar of wat zult ge nog wel strooi biljetten te zien krygen, waarin op grond vap zyn yveren voor de éénheid der libe ralen, als lid dqr Tweede Kamer wordt aanbevolen Uw dienaar en vriend BAREND DE SCHUTTER. «enboomga -j- verpachtmgen minder opgebracht dan het vorige jaar, doordien zij voor een deel minder kersen zullen opleveren en de qualiteit ook niet bijzonder goed zal zijn, of het weder zou spoedig zachter moeten worden. - Maandag j.l. zag 2 e eerste nieuwo aarda misjes) aaugovoord, u L. verkocht werden. - Het vaarwater in de rivier do Waal is thans uitent gunstig. Schepen van 9} voet diepgang kunnen bij den lagen waterstaat nog ongehinderden pas- seeren, wel een bewijs dat het aanleggen van kribben door don waterstaat goede uitkomsten oplevert. Op de aanstaande Leidsche kermis zullen niet worden toegolaten kra mers reizigers met tenten enz. uit Rotter dam Schiedam en Delftshavenmet het oog op de daar heerschende pokken-epidemie. De heer Kenniphaas, onder wijzer te Asperon, is benoemd als waar nemend hoofd der school te Neer-Langbroek. Door vertrek van den anderen Onderwijzer, zjjnde de heer Uljóe, naar Poedoroijen, zijn nu te Asperen twee vacatures aan de open bare school. Benoemd tot onderwijzer te Leerdam de heer H. J. Oostorhuijs te Ulrum. Ds. E. A. Lazonder te Zegveld is beroepen te Wetsinghe-Sauwert. Zoo-even, mynheer de Redacteur!—ja, ziet ge, ’k ben nu nagenoeg op zyn Zon- ddgschen daarom praat ik wat deftig zoo-even kom ik van de stembus, ’k Heb niet gezien dat de menschen elkander ver drongen; *t ging er vrij kalmpjes toe. Een pas of wat van ’t stadhuis stonden een paar mijnheeren met staande böorden en hooge hoeden aanteekening te houden van wie er binnengingen, en men zegt dat zij aan ie mands neus konden zien ot hij liberaal of andersóm zou stemmen. De heeren van ’t stembureau zaten juist een broodje te nut tigen, en aan de naderende revolutie van den gewezen Minister Modderman dacht nibfaand. Alles dood bedaard, och zoo kneuterig bedaard. Een zwager van my, die boer is en op zijn manier nogal libe raal, ten minste, hij leest Uilenspiegel en kan soms erg doorslaan als hy hoort pröfeteeren dat te avond of morgen de anti-revolutionairen de baas zullen zyn, mijn brave goede zwager moest van daag juist een paar varkens wegbrengen; en of schoon het hem maar één briefkaart zou gekost hebben om het een dag later te doen, zoodat hij dan zijn burgerplicht had kunnen waarnemenschynt hij de zaak van niet zooveel belang geacht te hebben dat hy, gelijk ik hem heb verzocht, de varkens daarvoor nog een etmaal langer in den kost wilde houdenalthanshy is niet in de stad geweest. Dy gelegenheid denk ik hem den mantel eens uit te vegen over zyn onverschilligheid. Men zegt dat er meer van zulk wonderlijk soort liberalen zijn. My dunkt, het zou niet kwaad zyn dien wegblyvers voor een jaar of wat de kies bevoegdheid te ontnemen. Het gemis zou hen misschien wat tot nadenken brengen. En terwijl ik daar zoo over zit te den ken, komt het mij voor den geest dat een groot deel van de sukkelachtigheid in de politiek over welke men tegenwoordig steen en been klaagt, tewyten is aan de gebrek kige regeling van het kiesrecht. Ik weet niet of ik u al verteld heb op wat manier ik, Barend, kiezer ben geworden; toen ik mijn woning nog huurde, was ik het niet; myn huisbaas was van zins haar te ver- koopenen daar zij my best gevieltrachtte ik wat geld te krygen op hypotheekkocht het huisje, werd dus in naam! eige naar, en langs dien weg geraakte ik onder de kiezers verzeild. Myn buurman links hield op kiezer te zyn, toen zyn vrouw besloot geen meid meer te houden en het met een dagmeisje en een werkster te pro beeren. Een kennis van mij was onder wijzer, en geen kiezer; hij trouwde met een weduwe die er een «vergunning” op nahield, en nu is hij kastelein en wél kiezer. Misselijk, niet waar? Dat komt van dien moeien censuswaarover ik eens een pittige lezing heb gehoord van een ad vocaat, die hem ook af keurde, en zei dat men hem in het leven had geroepen omdat hij geeft een «vermoeden van bekwaamheid.” Zooals de man terecht opmerkte, heeft men aan zoo’n vermoeden mets, en is het veel beter zekerheid te krygen. Dat is, naar my dunkt, zoo moeielyk niet. In België is tegenwoordig een voordracht aangebo den die voor de Provinciale Staten en voor de gemeenteraden nog wel den census be houdt, maar daarbij ook toelaat degenen van wie men bepaald weten kan dat zy oordeel des onderscheids hebben. Zou dat by ons ook niet kunnen? Volgens die wet o zouden op de Ijjst der kiezers worden ge- i daarmee plaatst de namen van alle geleerden, bur- wat naa gerlijke en militaire ambtenaren van zekeren 1 rang, allen die bepaalde examens hebben gedaan, en meer dergelyken. De lui die behoorlyk hebben schoolgegs ook op -!~u telyk examen onderwerpen, dat zeker wei niet zoo moeielijk gemaakt zal worden of personen van middelmatige bekwaamheid kunnen aan de eischen voldoen. De lieden die zoo yveren voor algemeen stemrecht hebben het dan in hun eigen hand het zoo ver te brengen; ze hebben dan maar te zorgen dat ieder burger de noodige be kwaamheid opdoet. Den census zou ik ook niet willen afgeschaft hebben, maar om hem alleen nog toe te passen op degenen die op dit oogenblik het stemrecht bezit ten nieuwe censuskiezers zouden niet meer toegelaten moeten worden. Bovendienzoo als ik daar straks reeds heb gezegd, wie zonder geldige reden zyn stem verzuimt uit te brengen, moest gestraft kunnen wor den met ontzegging van het kiesrecht, on verschillig of hy zijn bevoegdheid aan den census of aan iets anders ontleent. Ik geloof niet dat professor Buys of een van die andece heeren die de Minister Heemskerk bijeengeroepen heeft om in com- missief eens over de herziening van de grondwet te praten, en die zeker ook wel zullen bespreken hoe toch eigenlyk het kiesrecht moet worden geregeldik ge loof niet dat een van hen op de gedachte zal komen my eens te polsen hoe ik er over denkanders ik stel mij met veel genoegen beschikbaar tegen billijke ver goeding van reis- en verblijfkosten en verzuimden werktyd. Daarom moét ik -— Het rechtsgeding tegen Jaantje Struik (de millioenen-juffrouir) on haro medebeschuldigden, wordt sedert 11. Maandag voor de Arr.-Reohtbank te Rot- deeldon wij in een onzor vo in haar geheel mede, doch een verslag der terechtzittingen zou onze ruimte zeer verre overschrijden. Wij zullen het requisitoir van het O. M. nader mededeelen. Door do Arr. Rechtbank te Dordrecht is veroordeeld: A. N., te Slie drecht ter zake moedw. mishand., tot f 10 boetesubs. 3 dagen gev.; I. N. aldaar werd vrijgesproken. Do heer v. R. on zjjno echtge- noote, wonende op het Munsterkerkhof naast de Studentensociëteit te Utrecht hoorde op 31 Mei 11., dos morgens te 5 uren, een geweldig rumoer op straat. De heer v. R. lag nog te beddoch mej. v. R., ge woon vroegtijdig op te staan, was mot huishoudelijk werk bezig. Door nieuwsgie righeid gedrongenom te zien wat er gaande was opende zij de voordeur. Terstond kwa men eenige jongelieden op haar af. Zij trachtte de deur te sluiten, 't geen echter door hen verhinderd werd door er een wan delstok tusschen te steken. De indringers stieten de deur openen mishandelden de arme vrouw. Op ’t hulpgeschrei zjjner echt- genoote snelde de heer v. R. in onderklee- deren toe. Ook hij werd aan gerand en met stokken geslagenterwijl zijne vrouw zich aan hem vastklemde. Zoo werden beiden hun eigen huis uitgeworpenen het schandaal werd op straat voortgezet, ten aansohouwe van eenige burgers, van welke twee den heer v. R. hielpen zijne in zwijm gevallen vrouw in huis te brengen. Nadat nog de glazen bij den hoer v. R. waren ingeworpen, en het tumult van vóór vijf uur tot over zeven uur had geduurd, maakte eindelijk de politie er een einde aan. De echtgenoote van den heer v. R. is Woensdag-avond 6 Juni overleden. De justitie heen zien de zaak aangetrokkén, en men wacht met volle vertrouwon het resultaat van haar onderzook af. Het lijk van de ongelukkige vrouw is, in tegenwoordigheid van den officier van ju stitie en van den rechter van instructie, gerechtolijk geschouwd door prof. Koster en Dr. Lamping. Prof. Koster schryft „Do vrouw schjjnt eerst twee dagen na het nachtelijk incident ernstig ziek te zijn geworden, en is ruim 6 dagen daarna ge storven. Of zij, in juridieken zin, is mishandeld, zal de rechter hebben uit te maken. Van lichamelijke boleedigingen is, gedurende het leven, niets noemenswaardigs gebleken. De geneeskundigedie haar behandeld heeft, verklaarde voor den rechter dat de ziekte en de dood der vrouw niet van lichamelijke mishandeling konden afhangen. Hij meent wel, dat zohrik en ontsteltenis het ontstaan der ziekte hebben bevorderd.” Door de Weesinriohtiwg te Neerbosch is in 1882 aan giften ontvangen de som van f98380,14^, waaronder twee legaten ad f4000. In de vorige week kwamen de volgende gevallen van pokken voorte Rotterdam 46 (7 overleden), te Oud-Beier land 7, te Delftshaven 5, te Leiden 6 (3 overleden), te Kralingen, Leiderdorp, Liase, Vlaardingen en Utrecht, ieder 1. De mazelen zijn te IJselmonde epidemisch verklaard en te Dordrecht zijn in de vorige week acht personen aan ma zelen overleden. Te Beusichem hebben de her waarden bij de laatst gehouden ..agen minder i jaar, doordien kersen zullen de behandeling van het eeds-vraagstuk. Dezer dagen gold het ’I reeds zoo dikwijls te berde gebrachte maafti steeds verworpen voorstel om uit de WetcMrjhjr do ta -hreppe». die rerbiodt de zuster zijner overleden vrouw te huwen. Dank zij de ondersteuning ditmaal van het voorstel, door den Prins van Wales, kon het Huis der Lords er met eene meerder heid van zeven stemmen toe besluiten tal van trouwlustige weduwnaars gelukkig te maken, door de ond-testamentische bepa ling te schrappen. Het voorstel om de beide hoofden van het voormalig Egyptische expeditie-leger, als belooning roor hun succes eene dotatie toe te kennen, heeft pas dezer dagen genade kunnen vinden in de oogen van het Lager huis, door welk wikken en wegen het hnldeblyk ontegenzeggelijk veel van zijne waarde verloor. Voor de oppositie was dit voorstel eene welkome gelegenheid om de expeditie zelve als ongemotiveerd te ver- oordeelen. De Khedive was, volgens een lid dier partij, de eigenlijke hoofdschuldige in zake de ongeregeldheden te Alexandria. Suleiman-Sami-Daoud, die dezer dagen des wege werd gevonnisd toch, handelde op bevel van den Khedive. Deze beschuldi ging werd echter door Gladstone ten stel ligste weersproken, op grond van bewijs stukken bij de regeering voorhanden. Nu het Turkije, naar ’t scheen, eerst goed ernst zou worden, met het voorberei den van de verplichte hervormingen in Klein-Azië, kwam de Sultan eerst tot de ontdekking, dat hem de daarvoor noodige gelden ontbreken! Hij wil nu aan de Mogendheden uitstel vragen voor do invoe ring dier hervormingen, tot dat de kosten daarvoor zullen kunnen gevonden worden. Het is maar goed dat hij geen tijd bepaalt Na eene schitterende wapenschouwing gehouden te hebben over de talrijke troe penmacht in Moskau aanwezig, is de Kei zerlijke familie van Busland Zaterdag jl. wedergekeerd en aldaar ic^smn aan de van

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1