Zaterdag 28 Juli. 1883. I LOTEN EATS weral rijg baar. r 737. AAGEN, IEBODE 1LECTUUR ie van Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. MDEREN, I BINNENLAND. i Coupons, 146, D A. 'TO. Naar aanleiding van de Goudsche troebelen. BUITENLAND. Ti ’EN, Schoenhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». 94 ct., 2de qual. it.; Kalveren: 1ste f 0,90; Schapen jm.nl illi'l. hWirinri I II I JAVA, [TONALE KOLO- LLING in geestige I worden behandeld, is het goedkoopste d, voor sr week aok eene aflevering Door Z. M. ia benoemd met 1 Aug.tot burgemeester der gemeente Vlaardingen Jhr. Mr. B. W. T. Falck, met toekenning van eervol ontslag als burgemees ter van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland. Bij kon. besluit ia ontheffing verleend van het bepaalde bij art. 74, alinea 1, weiboter f 1,26 n fl,10 A 1,20 de Juli. Aangevoerd: deren, 204 vette- nnchtere kalveren, iren, 333 varkens j«*™> to- tijde, mita een halve uwende. 1000 en daarboven e fondsen verstrekt. hummen van DE ratio verkrijgbaar en den Uitgever F. VAN ZEYL, Amsterdam. vo. Prijs f 5,25. ouwen roman onder die een aangenaam erhoudend boek op N. VAN NOOTEN die Boekhandelaren OP N JAVA. in 52 wekeljjkache >n kolommen text f 2,30. bevat Novellen edichten, Wetens- jebied van Weten- inst enz. an den thans aan- gang bevat o. m. getiteld: evrouw Dupont ets. per kilo. 8, 2de qual. f54, lo 60 k 85 ct. Zeeuwsche, Flakk. middelbare f8,00 F,90. aewsche en Overm. ,60 h 6,60. Flakk. en Overm. Zomer f 4,50 h 5,30. inderef 3,00 h 4,20. 9,50. Op de weekmarkt I: Kaas, 187 wa- iks, wegende 63,567 Ische f30 h 33,50, ieronder 14 wagens rt f 32,50, 2e soort merkaas, prijs f 28 h j. Aangevoerd 24 3. te brengen. En de lieden die daar het ge noegen hebben gesmaakt, sen paar avonden voor «Ons Genoegen” te.Gouda te staan schreeuwen en steenen vóór argumenten bezigden, mogen den Burgmeester dank baar zyn dat hy zoo krachtig is opgetreden voor een groot beginselde persoonlijke vryheid, welks handhaving hier niemands rechten krenkte en niemands belangen in gevaar bracht. Deze Oounmt wordt ‘des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post I door het geheele rjjk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. toonen voor een paar jaar bezocht hy insgelijks epnige plaatsen, in geen be trekking staat tot de lieden van Ober- amiqergau. Het verschil is zelfs zeer groot. Terwyl daar ginds alles sanMDwerkt om een ernstige stemming teweeg te bren gen - ontwaart men hier weinig of niets dat het gemoed aandoet en zelfs de ma- tigste eischen van het kunstgevoel bevre digt. De voorstelling is'zeer alledaagsch, de middelen waarvan men zich bedient om door groepen van levende personen, afge wisseld door pantomimische voorstellingen, de hoofdmomenten van het aangrijpend drama weer te geven, blijven verre bene den den levendigen indrukdien we sedert de kinderjaren van diezelfde gebeurtenissen hebben. Aan den anderen kant moet erkend wor den, dat zy ook volstrekt niets ergerlijks hebben voor den onbevooroordeelden toe schouwer. Een beschuldiging, als zou er gespot worden met dierbare, met voor velen Heilige zaken, is ten eenenmale val sc h. Die menschen geven wat zy heb ben en het staat ieder natuurlijk volkomen vry, of hij er al dan niet gebruik van wil maken. stuur voor zooveel het Rijksbestuur is. Bij art. 1 lift, b stelt de heer Begram met verwjjzing naar het algemeen gevoelen in de afdeelingen uitgedrukt voor, de jaar wedden van de zes leden van Gedép. ötóen te verhoogen met f 2000 en dus het artikel te verhoogen met f 12000. Hij onthoudt zich met het oog op al het vroeger beurde van nadere uiteenzetting van gr en beveelt de zaak dringend aan. voorstel r 11 50 tegen 12 stemmen. SCHOONHOfflSCHE COURANT. i ct per half kilo. II h 23 ct per half i,85 k 1,35 per week. I. Lammeren f 12 en f9 k 14. Gras- jhten wol 80 i 90 ct Ristarwe f9,25i k 8,60, witte dito •gge f6,75 k 7,25. [aver f 3,50 k 4,25. ongeveer 150 stuks den in alle soorten re kalf koeien f250 0 k 250, dito vaarzen f 160 k 240, melk en f75kl20, gras ere kalveren f 7k 15. i op levering 52 k ens van 6 a 8 weken k. Overloopertjea Prgs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad verten tiön waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. 1CHTEN. 1. Boter: le qual. per half kilo; kaas 23 k 25 ct, over- ;e biggen f5 k 8, e lammeren f6 k 9, ets. per half kilo, per stuk; aardap- 1,00 per Hectoliter, i stuks. 2. as. le qual. f 31 k Noordhollandsche voerd 146 partijen, lag. 10 k 1,50, wei- dito I Dit wordt daarop aangenomen met w ~L-j. Na de mededeeling des voorzitters dat de benoemde leden der Eerste Kamer kennis hebben gegeven van de aanneming van hun mandaat, heeft hij de zomervergadering in naam des Konings gesloten. Het Rott. Nieuwsblad maakt er onder reserve melding vdh, dat de heer Mr. M. Bichon van IJselmonde voornemens zou zijn eerlang zijn mandaat als lid der Tweede Kamer neer te leggen. Voor de 11. Woensdag aan het Ministerie van Waterstaat gehouden aanbe steding van het af breken van de bestaande en het maken van nieuwe landhoofden voor de draaibrug over het Zederikkanaal en den spoorweg van Dordrecht naar Eist, waren geen inschrjjvingsbiljetten ingekomen. Te Arnhem is voor het garni zoen aanbesteed300 HL witte of Zeeuwsche tarwe. Minste inschrijver de heer M. De Gier te Gorinohem, k f9,98 per HL. Aan ’s Rijks veeartsenijschool te Utrecht is deze week tot rijks-veearts bevorderd de heer D. Kruijt, van Stolwijk. De heer A. Meijlink te Vianen heeft ook het 2e en 3e gedeelte van het notarieel examen met goeden uitslag af gelegd. De feestviering in de Dier gaarde te Rotterdam, tot herdenking van haar 25-jarig bestaan, is wegens het on gunstige weder uitgesteld tot Dinsdag 31 Juli a. s. In da den geneeskundigen raad van Zuid-Holland zijn uitvoerige beraadslagingen gehouden naar aanleiding van de gevallen van pok- ziekte, die in do laatste maand zijn voor gekomen.' Het bleek daarbjj, dat in het tijdvak van 26 Juni tot 14 Juli jl. in Zuid- Holland 291 gevallen van pokken zijn voor gekomen, waarvan 194 te Rotterdam. Er werd gewezen op het groot belang om by het eerste ziektegeval terstond krachtig op te tredenin Rotterdam is de epidemie ver moedelijk ontstaan, doordat verzuimd is de eerste gevallen op te geven. Eene com missie is benoemd, om te overwegen welke wyzigingen en verbeteringen gewenschtzjjn bij eventueele herziening van de epidemie- wet en het Kon. besluit van 17 April 1873 tot uitvoering van die wet. In de vorige week zijn te Rot terdam door de pokken aangetast 10 en aan die ziekte overleden 6 personen. Daar zich te Oud-Beierland niemand wil belasten met het ontsmetten der huizen van poklijders, heeft de politie aldaar zich genoodzaakt gezien daarvoor een persoon uit Rotterdam te laten komen. Men verneemt, dat de zaak te gen den heer Mr. A. K. J. Van der Drift, lid van den gemeenteraad van Schiedam, beschuldigd van valschheid in geschrifte en hot desbewust gebruik maken van datval- sche stuk, door de raadkamer van de arron- dissements-rechtbank aldaar is verwezen naar den procureur-generaal bij het ge rechtshof te ’s-Gravenhage. ♦—Bij publieken verkoop van 45 HA. te veld staande granen van den heer A. S. Van Ommeren in den Zuidplaspolder werden de volgende prijzen besteed per hectare: haver van f80 tot f185, boonen van f90 tot f140, gerst van f 132 tot f 162, tarwe van f 180 tot f230. Een onbekende schonk f15.000 aan het Ned. Zendelinggenootschap te Rot terdam, tot dekking van het tekort over 1882.. In de vorige week bezocht een inwoner van Berg-Ambacht de Weesinrich- ting te Neerbosch. Hij bezichtigde de ver schillende weeshuizen, scholen en werkplaat sen en stond opgetogen over hetgeen hij zag. Te huis gekomen deelde hij aan een vriend mede wat hij te Neerbosch gezien en gehoord had en deze voelde zich daar door zoo opgewektdat hij een gift van f500 aan de Weesinriohting deed tookomen. Hel Oosten. De Wageningsche Courant be vat de volgende advertentie „Het Burgerlijk Armbestuur te Wagenin- gen waarschuwt allen die gedurende den zomer volop werk hebbenvooral hen die op de steenovens werken, thans wat op te sparen daar zij aanstaanden winter in geen geval bedeeling zullen genieten.” Ds. J. F. De Later te St. Anna- land heeft voor het beroep naar Wissekerke bedankt Ds. J. G. Verhoeff te Bodegra ven is'beroepen te Harderwijk. De heer E. Geerdink, pastoor te Vianen, herdacht deze week zyn 25-jarig priesterschap. Groot zjjn de blijken van be langstelling, die den jubilaris ten dool vielen. der gemeentewet aan den burgemeester van 1 Bodegraven, W. Lotsy, ten einde tot 1 Aug. i 1884 te Gouda te kunnen wonen. 1 lu dj» LI. Dinsdag gehouden zitting dor Provinciale Staten van Zuid- Holland kwamen de navolgende punten in behandeling 1®. Verordening op het klauwzeer of rot- kreupel. Het voorstel der commissie, om die ver ordening, waartegen bij de Reg. bezwaar bestondandermaal onveranderd vast te stellen, werd aangenomen. 2®. Verlenging van den duur der veror dening, betreffende het leggen van spoor staven. Overeenkomstig het voorstelder commis sie waarmede Ged. Staten zich vereenigen wordt die verlenging goedgekeurdin dier voege, dat art. 4 zal behelzen, dat deze verordening op 16 Oct. 1886 vervalt, gelijk de commissie had voorgesteld. 3®. Subsidieaanvrage van Delfland ten behoeve der zeewering. Volgens de Commissie bestaat er, over eenkomstig het gevoelen van Ged. Staten, geene aanleiding om aan het verzoek ge volg te geven. Tot afwij zing werd besloten met 65 tegen 5 stemmen. 4®. Subsidie-aanvrage ten behoeve der Tooneelschool. Hierop werd met 62 tegen 9 stemmen afwijzend beschikt. 5®. Het leggen eener brug over de Oude Maas, ter verbinding van de Hoeksche Waard met den vasten wal bij Barendrecht, bruikbaar voor voetgangersvoertuigen en stoomtram, en globaal begroot op f 1.000.000, op voorwaarde dat het Rijk J daartoe bij drage. Dat voorstel wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. 6®. De voorstellen tot vaartverbetering in i Zuid-Holland. De conclusie der commissie wordt daarop 7». Voorstelling ot aanvulling van art. 137 der reglementen voor de Hoogheem raadschappen de Alblasserwaard en de Vijf- Heeren landen. De heer Vlielander Hein kan zich met het voorstel van Ged. Staten niet vereeni gen, niet wat betreft het voorgeschreven overleg bij buitengewone correspondentie by I ijsgang en met den eer staan wezenden inge nieur van ’s Rijks Waterstaat, maar voor wat aangaat de laatste alinea der wijziging, luidende„Zyof de hoog- en noodbeem- raden op de dijkposten aanwezig, zyn aan de beslissingen daaromtrent van gezegden ingenieur onderworpen en voeren de beve len te dier zake met stiptheid uit”. Met deze bepaling kan hij zich niet vereenigen en stelt daarom bij amendement voor die alinea weg te laten. Hy wil alleen over leg, maar geene ontneming van macht aan het waterschapscollege en opdracht daaren tegen aan eene macht, die noch verantwoor delijk is aan het dijkscollege, noch aan de provinciedie er ook geene contróle hoege naamd over heeft. En wie zal dan de ver antwoordelijkheid dragen voor slechte maat regelen waarvan zóóveel kan afhangen Hij meent dat men hier den dijkgraaf maakt tot polderjongen van den ingenieur. Hij wil overleg, maar met behoud der zelfstandig heid van het dijksbestuur. De heer Begram, ofschoon lid van het college, dat hierbij betrokken is, verdedigt niettemin het voorstel van Ged. Staten. Theoretisch is er veel voor het gevoelen van den vorigen spreker te zeggen, maar het is juist de practische toestand die zich verzet tegen de weglating van de laatste alinea van het reglement. Het betreft hier geen zaken van dagelijkschen, maar van buitengewonen aard en spr. deelt uit zijne ervaring voorbeelden mede, dat zoowel het overleg als de uitvoering van de bevolen maatregelen heilzaam hebben gewerkt. Er is dan ook alle reden om den bestaanden toestand te handhaven, terwyl ook de be paling bij de inundatie van 1855 zeer goed gewerkt heeft. Nadat de heer Hein had gerepliceerd en nader uiteengezet zyn wensch naar zelfstan dige waterschapsbesturenook in oogen- blikken van gevaar, dupliceerde de heer Begram nog kortelijk en schaarde zich de heer Blussó aan diens zijde. Ook hem was het meer te doen om practische resul taten dan om de theorie, welke in gewone omstandigheden pleitte voor het stelsel van den heer Hein, maar in gevaarvolle tijden tot botsing en ongelegenheid kan aanleiding geven, terwyl de heer Stoop, schoon het eens zijnde met den heer Hein, echter tegen het amendement zou stemmenomdat de Alblasserwaard en de Vijf boerenlanden (de direct belanghebbenden) zich met het voor stel van Ged. Staten vereenigd hebben. Het amendement van den heer Hein wordt verworpen met 53 tegen 16 stemmen en de verordening aangenomen met do wijziging van Gedep. Staten daarop door de Commissie voorgesteld. 8°. Wijzigingen in of vaststelling van eenige navolgende polder-reglementen. 9®. Verordening nopens de stoomvaart op de boezemwateren.welke wordt aange nomen. 10®. Begroeting, van het Provinciaal be- Wanneer in een rustige gemeente van ons rustig vaderland de orde op ernstige wyze wordt gestoord, het gezag der over heid miskend, de particuliere eigendom aangerand en daardoor de tusschenkomst der gewapende macht noodig gemaakt wordtdan moeten wel byzonder drin gende redenen dat verzet hebben uitge lokt. Het komt ons zelfs voor, dat het niet voldoende is, by het eindigen der wanordelijkheden een bericht de wereld in te zendendat «de rust verder is bewaard gebleven", en vervolgens de geheele zaak met den sluier der vergetelheid te bedek ken. Wel degelijk moeten de oorzaken worden besproken zoo mede de omstan digheden onder welke de altijd betreurens- waardige onlusten plaats grepen opdat men wysheid putte uit de ervaring, toe gelicht door de redeneering. De zoogenaamde «passiespelen”, waar mede het Goudsch publiek in de derde week der Juli-maand gelegenheid heeft ge had kennis te makenzyn alles behalve nieuw. Reeds in de 11e eeuw voerden de geestelyken met behulp der koorknapen in de kerken tafereelen op uit de gewyde geschiedenismet het doel om aan de ongeletterde menigte een soort van aan schouwelijk onderwys te geven in gods dienstleer en historie. Aanvankelijk waren het tableaux-vivants en pantomimes: en wanneer men de geringe ontwikkeling van het kunstgevoel in die dagen in aanmer king neemt, dan is het wel te begrypen, dat de voorstellingen niet door een hoog gestemd idealisme waren gekenmerkt. Die vertooningen heetten mysteriën weldra werden tafereelen uit Het Nieuwe Testament en uit het leven der Heiligen de hoofdstoffe. Op de groote Christen feesten vooral werden zy gegevenen het spreekt van zelf dat de actualiteit dan de keuze van het onderwerp bepaalde. Met Kerstmis zag men dus de geboorte van Jezus, de vlucht naar Egypte, enz.; met Paschen episoden uit de lijdensgeschiedenis, met Pinksteren zinnebeeldige voorstellingen •aangaande de terugkomst van Christus. Boven alle andere boeide het roerend drama van het lyden en sterven des Heilands, waardoor die tafereelen een afzonderlyke be naming kregen als «passie-spelen”. In latere tyden wer.d de indruk verhoogd door toe voeging van gesproken woorden, eerst in *t Latijn, vervolgens, toen ook leeken aan de opvoeringen deel namenin de taal des lands. By verdere verbreiding ging, vooral in Frankrykhet werk geheel aan de niet- geestelyken overdaar vormde zich een gezelschapdat het land rondreisde met de vertooning van mysteriën en het daarby behoorend décoratief, nu niet meer in de kerkenmaar in de open lucht. Daarom had deze «confrérie de la passion” ook een ambulant toonceleen soort van wagen bestaande uit drie verdiepingenom hemel aarde en hel voor te stellenterwyl onder de hel nog een ruimte was om tot kleed kamer te dienen. De Hervorming wilde van dergelyke zin nelijke voorstellingen op kerkelyk gebied niets weten, en ook in de landen waar het Katholicisme de overhand behield, geraakten zy in de tweede helft der zestiende eeuw geheel in onbruik: in ons land vooral had den zy reeds honderd jaar vroeger de con currentie van de «Kameren van Rhetorica” niet kunnen doorstaan» Elders wendde men er zich van af, omdat zy door ruwheid de zeden kwetsten. In Beieren nochtans hielden zy zich vry lang staande; eerst op het eind der vorige eeuw werden zy door den keurvorst Karei Theodoor verbodenwelk verbod later door koning Max Jozef I werd bevestigd. Een uitzondering werd gemaakt voor de passie spelen te Ober-ammergau, waar zy sinds 1033 van gemeentewege werden opgevoerd. De overlevering zegt, dat in genoemd jaar die plaats door een pestziekte was geteis terd en het gemeentebestuur toenom van den Hemel afwending van het gevaar te smeekenbeloofd had het lyden van den Verlosser te doen dramatiseeren. Eerst in de laatste jaren hebben de pas sie-spelen van Ober-ammergau de aandacht ook buiten Beieren getrokken. Daar zy slechts om de tien jaar gegeven worden, is de gelegenheid om ze by te wonen zeer beperkt; en wanneer zij voorkomt wordt Beieren door een groot getal vreemdelingen bezocht. Men heeft bemerktdat die «Spelen” daar we zullen duidelijkheids halve den gebruikelyken naam maar be houden - inderdaad een religieus karakter dragen: dat op het doorgaand gedrag der vertooners streng acht wordt gegeven, dat bet décoratief zeer fraai en ook het spel der hoofdfiguren indrukwekkend is. Het tooneel is in de open lucht, op een vlakte, aan alle zijden door begroeide heuvelen om geven en voortieffelyke muziekcorpsen ver- leenen hun medewerking. Nooit gaat een lid van de vereeniging te Ammergau elders zijn kunst vertoonen. Uit het laatste blijkt duidelijk, dat, wat de heer Schneider hier te lande komt ver- Oversfcht De Engelsche regeering is blijkbaar terug gedeinsd voor de algemtene en hevige be strijding, die haar ontwerp-overeenkomst met de Suez kanaalmaatschappij vond. Nau welijks ingediend, trok Gladstone het voor stel in, blijkbaar met hetplan om voorloopig af te w. chten wat de tijd zal brengen. Dat de vrees voor het benadeelen der vriend schappelijke verhouding met Frankrijk in vloed hoeft gehad op ie beslissingblijkt duidelijk uit de in het Lagerhuis door den premier afgelegde verk.aringen. De regee- ring, zoo deelde hij verder mede, zou, hoe wel zy geen monopolie van De Lesseps erkende, toch niet van haren oogenblikke- lykon invloed in Egypte gebruik maken, om Je rechten der Kanaalmaatschappij te krenken. Uit een onderhoud, dat de En- gelsche gevolmachtigde Rivers Wilson met de gebroeders De Lesseps had, blijkt dat deze diligent zijn. De aandeelhouders zou den onmiddellijk geraadpleegd worden om trent het graven van een tweede kanaal en tevens zou voorgesteld worden de tarieven te verlagen, in verhouding tot de behaalde winsten. De leider der oppositie in het Lagerhuis vond in een en ander aanleiding een adres aan de Koningin voor te stellen, waarin verzocht wordt de toestemming te onthou den aan alle verdere onderhandelingen en stappen betreffende de kanaal-quaestie, een voorstel, dat klaarblijkelijk v<WMp^nk teu doel heeft de beraadslagingen over dit onderwerp nog wat te rekken en de regee- ring, die niet gelukkig was in deze aan gelegenheid, in het nauw le jagen. En alsof de zaak nog geen voldoende afmetin gen had verkregen, komt nu ook de Porte een duit in ’t zakje gooien, door do ver klaring, dat zij niet zal dulden, dat er buiten haar om verandering wordt gebracht in de aan De Lesseps verleende concessie. Met den door Engeland in eere herstelden Zulukoning, Getaway o, gaat het van kwaad tot erger. Hij moet thans in den strijd met het stamhoofd Zibebu een volkomen neder laag geleden hebbenwaarbij hij zelf ver wond werd. Meer dan elders waren de El- gelschen hier wellicht tot tusschenkomst verplicht. Bij de verspreiding der cholera in Egypte loopt het Engelsche expeditiecorps groot ge vaar. Reeds zijn eenige ziektegevallen onder de troepen, waarvan enkele met doodely- ken afloopvoorgekomen. Te Alexandrië en Suez kwamen enkele gevallen voor. Te Caïro heerscht de epidemie verschrikkelijk. Een wijk der stad is van regeeringswege ontruimd hetgeen natuurlijk gepaard ging met allertreurigste tooneelen. De van En gelsche zijde aangeboden raad en hulp is door de Egyptische regeoring aangenomen en de Khedive zelf gaf een bewijs van moed en belangstellingdoor een bezoek te bren gen aan de zoo zwaar geteisterde stadmet het .doel om de goede uitvoering der ont smetting en gezondheidsmaatregelen te ver zekeren. De door de regeering voorbereide over eenkomsten met de verschillende spoorweg maatschappijen in Frankrijk maken den hoofdschotel uit van de debatten in de kamer van afgevaardigden. Ook daarin meonen sommigen politieke doeleinden te ontdekken, ’t Zou trouwens geen wonder zijnwant in Frankryk wordt alles aan de staatkunde dienstbaar* gemaakt. Het gebeurde op Ma dagascar met den Britsehen consulbljjkt meer en meer van Engelsche zijde sterk overdreven te zyn, zoodat het geschil wel met een sisser zal afloopen. De weerwraak in Tonkin laat zich nog altijd wachten. De regeering schijnt eene botsing met China te vreezen en dus voor zichtig te willen handelen. Nadat het eerste artikel van het onder werp tot verhooging der belasting op de sterke dranken door de Belgische kamer verworpen was de stemmen staakten ’t geen als verwerping geldt heeft de kamer zich mot de volgende artikelen ver eenigd, zoodat de verwerping nog niet zoo zeker is. De Antwerpsche drankverkoopers- bond heeft eene commissie naar Brussel afgevaardigd om te trachten invloed uit te oefenen op de regeering en de vertegen woordiging. Men kan van meening verschillen over de vraag, ot dergelyke voorstellingen, al worden zy in liesloten kring gegeven, ge past zyn. Wie, gelijk een aantal min of meer streng-Geref or meerde en Katholieke landgenootenwier gevoelens we gaarne eerbiedigen, hierop een ontkennend ant woord geeftdien kan niemand euvel dui den, dat hy by de Overheid op een verbod aandringt. Zelfs hebben wy er niets tegen dat, al is het ook van den kansel, waar schuwingen worden uitgesproken om er niet heen te gaan; de geestelijke voorgan gers blyyen aan hun roeping getrouwwan neer zy in die richting invloed uitoefenen. Verder evenwel mogen noch de geeste lijken, noch de leden hunner kudde, gaan. Indien het hoofd van een Gemeentebe stuur,naar het ons voorkomt op goede gronden, betoogt dat een verbod niet op zyn weg ligt, dat de Wet hem daartoe geen aanleiding geeft en hij veh evenmin ver plicht gevoelt in het belang der zedelijk heid de voorstelling te belettendan is voor het oogenblik het laatste woord ge sproken tenzy men ziéh nog tot hooger autoriteit zou willen wenden. Maar de kerkelyke leiders moeten nu niet gaan wer ken op de hartstochten der menigte-, zij weten dat daar verkeerde dingen uit voort- vloeien.*. Natuurlijk, niet zij zyn het, die het inwerpen van glazen en het be dreigen met handtastelijkheden rechtstreeks uitlokkendoch zij kennen hun volk genoeg om te weten, tot welke buitensporigheden hun uitdrukkingen van verontwaardiging en woede tegen de Overheid moeten leiden. Niet de hand die den steen slingert, maar de gedachte die de hand in beweging brengt is de voornaamste schuldige. Het spelen op het klavier der volkscon- sciëntie heeft ook hier zyn uitwerking niet gemist; otom hetzelfde te zeggen in ter men, niet ontleend aan het anti-revolutio- nair woordenboek, de wraakzuchtdoor het aanwakkeren der booze hartstochten in het leven geroepenheeft zich krachtig doen gelden. Aan de vastberaden houding van Gouda’s burgemeester heeft men het te danken gehaddat geen ergere dingen zijn gebeurdniettemin heeft men kunnen zien dat de volkswoede gernakkelyker wordt aan geblazen dan gebluscht. Men herinnere zich wel, dat ook in 1072 het klavier, waarvan zoo even werd gesprokendruk is bespeeld, ofschoon men dat toen niet zoo noemde en het moordtooneel aan de Gevangen poort in Den Haag, een der afschuwelijkste passages uit onze vaderiandsche geschiede nis, is er het gevolg van geweest. Maar de geestelyken zyn toch alleszins bevoegd, ja zelfs verplicht, te waken voor het zieleheil hunner kuddeen toe te zien op de gevaren waardoor haar godsdienstig leven wordt bedreigd, te waarschuwen voor hetgeen te kort zou doen aan den eerbied voor wat zy leeren als Heilig te beschouwen Ongetwyfelddoch met dat al late zij de Overheid zorgenvoor hetgeen tot haar be voegdheid behoort. Het is nog zooveel eeu wen niet geledendat in Nederland de pre dikstoelen rookten van het uitvaren tegen schouwburgbezoekhet heette toendat wie een voet zette in een comédie, tegelyk de eerste schrede had gedaan op den weg naar de hel. Magistraten die schouwburg-voorstel- lingen toelieten, werden uitgemaakt voor al wat leelijk wasen men behoeft niet te vragen hoe gering de aanspraken van een acteur op den titel van mensch werden getaxeerd. Niet gaarne zouden wy die tyden zien terugkeerenook wy hebben onze begrippen van vryheid, die we geëerbiedigd willen zien. Al waren de passie-spelen van Schneider en consorten nog tienmaal verder beneden het peil van het middelmatige, ja, al kon bewezen worden dat een bloote aai.schou wing voor ons persoonlyk zieleheil aller- verderfelykst wastoch kennen wy nie mand het recht toe ons te beletten er naar te gaan zienevenmin als wy ons het recht aanmatigen iemand tegen zyn wil er heen

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1