ii I: UI I 1883. N°. 739. Zaterdag 11 Augustus. s. ngeheeren. IJ LAGEN, asstremsel EENEN 1' e Kermis. Jji IKERS! Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I t SIGAAR, ITZER, 76 Z BUITENLAND. j Coupons, 46, J A, 4 j«ar«, te- de, mits een halve wende. meer!!! BINNENLAND. Een Praatje over zien. ij 1065 irgaan, jd een Schoenhoven. oiguiuu bh iLuiuuiuio naiuu. uu uruBim ismauia z, in no koopt alles wat bij advertentie ter overname I andere provinciën S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers 219 23 6 62 37 93 34 24 26 35 60 9 19 64 Mbt op sen van prijs» ïOgnt- AanUl lo oen» VANNOOTEN ijn voorhanden: EÜWE ioonhoven. net-formaat. Bij 10 stuks, (5,-. )0t model), van ieweg te Gouda. 8CH00M0VENSCIE COURANT. Gouda bestaat HG en LEIDING ERNE'S, aan wier vorming hij rich n. Voor *t Ad- ere Burgerschool an het Progym- met succes eenige era of Voogden, 4 jupillen een aan nette verzorging i, met franco brie- Boekhandelaren «da. k Getal kiezers. Gestemd. 332 36 12 X 56 35 J 81 107 36 82 29 44 104 25 32 29 j taangeld dadelijk ng moet worden 1. Juli 1883. aders voornoemd urgemeester, OORD EN DORP. Secretaris VAN SCHAIK. Overzicht Het Engelscbe Lagerhuis heeft in de laatste week werk afgeleverd. De wets ontwerpen tot instelling van een afzonder- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post ii door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. 900 en daarboven fondsen verstrekt. I RU«- n de Landbouw- >en van het vak, zijnde het beste tot hiertoe ga zoo krachtige on ing, ten zeerste leren Dr. FREI- andbouwkundige f en ADOLF het Rijksproef- ih f 1,10. 0,60. firma Wed. onhoven. De nieuwe LONDON doet het grijze haar binnen en kele dagen ver dwijnen, maakt het haar glans- ryk en zacht; belet het uitval len van en geeft groeikracht aan de jeugdige h|f ren. A. MOERDIJK, iorpe (Zeeland). I BEKTEN te te Oudewater; VERSLOOT te EAU Zn. te ATEN te Meer- I te Woerden •ik; B.KRUIT- IOE8 te IJssel- WETHOUDERS a ter kennis: ar aanvangt op >er a. ien met Kramen, m worden toege- gemeente waar rschenof gezin- het jaar een of ijn aangetast ge- framen, Tenten, snschen te beko- s juiste lengte en un Kraam, Tent, r den 9. Aug. a. s., toeten wenden tot Bij de 11. Dinsdag in h"et hoofd kiesdistrict Gorinchem plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid van de Pro vinciale Staten in plaats vftn wijlen den heer Schalij, werden 711 stembiljetten in geleverd waarvan 6 in blanco. Gekozen werd de heer C. D. Grijns te Leerdam met 374 stemmen. Op den heer C. A. Jeekel te Leerdam waren 322 stemmen uitgebracht. De stemming in de verschillende gemeen ten was als volgt: Gorinchem Arkel Schelluinen Asperen Heukelum Hardinxveld Leerdam Schoon rewoerd Leerbroek Nieuwland Kedichem Vianen Hageatein Everdingen Lexmond Hei- en Boeicop Z. M. heeft goedgekeurd de be noeming van den burgemeester van Noor- deloos, Hoornaar en Hoog-Blokland, Mr. A. A. Kuiler, tot secretaris van laatstge noemde gemeente. Door Z. M. is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Woerden M. W. Schalij, burgemeester van Woerden. Door Z. M. is op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. W. II. De Beaufort, ais hoogheemraad van den Lek dijk Bovendams. Blijkens een bij hot Departe ment van Koloniën ontvangen telegram zou de Gouverneur Generaal van Ned.-Indiö den 4 Aug. van Batavia naar Atjeh vertrekken. De Minister van waterstaat, handel on nijverheid heeft aan de maat schappij tot exploitatie van spoorwegen me degedeeld dat hij verlangtdat de lijn Gorinchem—Gcldermalsen niet4 .November a. s. voor het publiek verkeer wordt open gestold. Het oogenbiik is bij uitstek geschikt om dit onderwerp eens te behandelen. Immers, dagelijks maken, van helnd* en ver, honderden zich op naar de hootdstad van ons land, om aan de tentoonstelling een bezoek te brengen; directiën van stoombooten en spoorwegmaatschappijen beyveren zich om den overtocht zoo on kostbaar mogelijk te maken, ten einde ook den minder gegoeden de gelegenheid tot zulk een reisje te geven. Er zyn plaatsen, waarheen velen zich bij voorkeur begeven om zgexien te worden”; naar Amsterdam daarentegen gaat men bepaald om te zien. Welnu,en wordt ,er dan werkelijk gezien? Om hierop met eenige juistheid te ant woorden zouden wij een groot aantal personen moeten ondervragen die er ge weest zyn. We zouden nogal tamelyk uiteenloopende inlichtingen bekomen. Maar elk raadplege in dit opzicht zyn eigen ervaring. Hoe gaat dat gewoonlyk by de beschouwing^ van eenigszins uitge breide verzamelingen van kunkt, van nij verheid, van wat ook? In het eerst wordt aandachtig stuk voor stuk bekekenom het even of het bijzondere belangstelling verdient. De vreémde bezoeker van Artis te Amsterdam bekykt achtereenvolgens al de kakatoes die in de hoofdlaan te schreeuwen hangen, en op het Trippenhuis laat hjj, in de eerste zaal waar hij komt, geen doek on opgemerkt. Maar weldra begint hy te begrypen dat, op die langzame manier voortgaande*, hy twee etmalen zou noodig hebben eer het eind was bereikt; en die opvatting wordt nog versterkt als de dierbare wederhelft er by is die zegt »Manzouden we geen stapje vlugger gaan er is nog zooveel te zien I” Goed, dte gang wordt een weinig versneld, gaan deweg meer, en de blik, dien men op elk afzonderlijk voorwerp slaat, immer verkort. Steeds zeldzamer wordt by enkele zaken stilgestaan om er een opmerking over ten beste te geven; op het laatst is het kijken veranderd in een march eer en Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 8 maal wordt opgegevenworden slechte S maal in rekening gebracht. wordt aangeboden, doch betaalt niets, ter- wijl, daar hy op gestoffeerde kamers woont en het gekochte daddtyk van de hand wordt gedaan, op hem geen verhaal is. Door de jury der thans te Amsterdam gehouden wordende 7e bloemen tentoonstelling zijn o. a. de volgende be kroningen toegekend: 2e Prijs. Diploma voor Gouden medaille: J. Prince Co., Gouda, bloempotten. D. J. Van Brummelen, tuinbaas van den heer L. Smit van Nieuw- Lekkerland, Kinderdijk, 25 gloxenia’s. 3e Prys. Diploma voor zilveren medaille I. J. De Vink, Boskoop, coll, aucubas. J. T. Van den Berg Jr., Jutfaas, Coll. Aucubas. J. De Loos Hz., Boskoop, 30 coniferen. I. De Jager, Boskoop, 10 coniferen, waarop 150 soorten veredeld. I. Van Hoff, Bos koop, coll, lilianauratum. 4e Prijs. Diploma voor bronzen medaille: J. T. Van den Berg Jr., Jutfaas, coll, be gonia’s hybridin. 5e Prijs. Eervolle vermelding: L. Wal- raad, Boskoop, 2-jarige pruimeboom met 42 vruchten. De hooibouw in de Krimpe- nerwaard, hoewel door talrijke regenbuien vertraagd, is nu nagenoeg afgeloopen. De kwaliteit is zeer voldoende, vooral van dat hooi, hetwelk in de eerste helft der vorige maand gewonnen werd. De kwantiteit valt ook nog al mede, en is, in vergelijking met het vorige jaar, gunstig te noemen. De weilanden zien er uitstekend goed uit. Do Leidsohe courant schrijft: Om rijpe druiven in October te snijden, behoort de „dagtoorts” thans te schitteren. Met het veldgewas is het eveneens gesteld. Het weer is goed om hagelblanke bloem kool te verkrygen, zeer ongunstig daaren tegen voor boonen en augurken; ook zal de aardappel nergens aan de ziekte ont komen, als de lucht zoo vochtig blijft, hoe gelukkig men nog op vele plaatsen van gezonde aardappelen kau gewagen. Het rijp geworden graan wacht op de sikkel van den maaier, waartoe ook droogte zeer gewenscht is, om het in de schuur to zamelen, terwijl de langerekte hooibouw van iedere gelegenheid dat de zon door de regenwolken brak, gebruik maakte om het hooi op roken te zetten of op te tassen. Er staat nog veol gras vast dat tot hooi bestemd is. Het weiland heeft nergens gebrek aan vocht; het hoogge legen, dat verdord was, is verkwikt en het vee kan overal zich verzadigen. Do directenr-boekhouder der Bank van Leening te Tiel is ontslagen. Het in zijne administratie ontdekte tekort moet eenige duizenden bedragen. Er moet reeds eene klacht tegen hem zijn iugediend bij de justitie, wegens het zoek maken van bovenbedoelde som. Bij het agentschap der Neder- landscho bank te Leeuwarden is een valsch bankbiljet van f 100 ontdekt en in beslag genomen. Naar men met zekerheid ver neemt, bevindt zich de vijfjarige knaap, die door zjjne grootmoeder was medege nomen naar Londen, thans in handen van zijn vader. Acte als hoofdonderwjjzer is behaald door den heer P. C. Van Stappen van Kinderdijk. Zondag 11. werd door de chris telijk gereformeerde gemeente te Leiden het feit herdachtdat het juist 45 jaren was gele den, toen (5 Aug. 1838) op last der regeering door politie en militaire macht de gods dienstige vergadering uiteen gedreven werd, die gehouden werd in een magazijn van groene zeep aan den Nieuwen Rijn, bjj da Uiterste gracht, en daarop krachtens art. 292 van het Fransche wetboek van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt tegen do voor gangers der godsdienstoefening. Uit de godsdienstige vergadering is voortgesproteu de christeljjke gereformeerde gemeente, die thans in ’t bezit is van twee nieuw ge bouwde kerken en van twee predikanten, waarvan de heer Donner, wion het eorvol emeritaat werd verleendlid is van deu gemeenteraad on van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Bedankt voor Harderwyk door Ds. J. G. Verhoeff te Bodegraven. f kost het veel moeite, de letters tot woor- ..vden, de woorden tot zinnen samen te langt de tentoongestelde zaken. Eindelyk, brengen na dit een uur of drie, vier te hebben 1 volgehouden, en met een heldhaftige zelf verloochening nog altjjd bewerende, dat men zich vermaakt, gevoelt men de krachten wegzakkenen met een verlangendWordt het geen tyd dat we iets gaan gebruiken zet men een punt achter het bezoek. De meeste menschen krijgen op die ma nier hoofdpyn. Zy schryven dit dan aan de vermoeienis toe, en ’t is wel mogelyk dat deze er eenig aandeel in heeft. Maar hoofd oorzaak is de aanhoudende, van minuut tot minuut hernieuwde inspanning van het gezichtsorgaan, om in den kortst moge lyken tyd een beeld op te vangen, van elk dier honderdduizenden voorwerpen, - een poging die op het laatst toch moet worden opgegeven, omdat de opgewektste menschen na eenigen tyd het vermogen hebben verloren om indrukken te ver krygen en tot de ziel over te brengen. Doch genoeg hierover; wisten we de manier bij uitnemendheid, om een ten- toonstellingsbezoek dat zich voor verder afwonenden uit den aard der zaak meestal tot één dag moet bepalen, zoo vruchtbaar mogelyk te maken, we zouden die gaarne opgeven. Dat beperking hierb'y noodza- kelyk is, springt in het oog. Men doe vooraf, voorgelicht door vroegere bezoekers, een keus, hetzy van de koloniale, hetzy van een andere afdeeling, bezie daar alles met nauwgezetheid, en, als de bekende loomheid en versuffing komt die iemand tot helder waarnemen ongeschikt maakt, dan bestede men den overigen tyd aan een wandeling over het terrein of zoo iets. De ervarihg leert, dat niet alle men schen even spoedig het zien moede worden. Voor zooverre dit verschil niet samen hangt met him gezondheidstoestand, is het hoofdzakeljjk te zoeken in de ge steldheid van den geest. Er zyn trage naturen, die langzaam indrukken ont vangen en ze spoedig weer kwyt raken, omdat ze niet diep kunnen doordringen; ook van het tegenovergestelde, namelijk vlug krygen en stevig vasthouden, bestaan talryke voorbeelden. Het geheim van de gebroeders Davenport was daarin gelegen, dat zy met één oogopslag datgene zagen, wat door gewone menschen slechts by zeer lange en nauwgezette waarneming wordt opgemerkt; zij waren daarin, door lang durige en gezette oefening, zóó bedreven geworden, dat na één blik in een ge meubeld vertrek zy niet alleen de voor werpen allen konden noemen, maar zelfs de byzondere kenmerken, en in volgorde de titels van de boeken die op de daar voor bestemde plaats stonden. In de misschien niet onjuiste -onder stelling, dat wy voor de groote meer derheid behooren tot de middelmatige menschen, rioch buitengemeen traag, even min bjjzonder levendig, zal voor ons ook wel de legel gelden dat vluchtige in drukken het minst bestendig zyn. Noodzu- 711 Bij gemeente-publicatie is te Rotterdam afgekondigddat de kermis al daar wegens het epidemisch heerschen der pokken„voor dit jaar is geschorst.” Ten behoeve der garnizoeus- bakkery te Deventer werd 3 dezer aanbe- steed de levering van 100 heet, roode tarwe. De minste inschrijver voor die tarwe, we gende 80 kilo per hectoliter, was de heer J. Hoog.winkelte Gorinchemh f 9,30 per hectoliter. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd 6 dezer aanbesteedhet bestorten van de Hoornsche hoofden aan den Oudenhoornschen zeedyk behoorende tot de zeewerken in de pro vincie Zuid-Holland. Minste inschrijver was de heer A. M. Langeveld te Hardingsveld voor f1490. Bij de op 4 dezer gehouden aanbesteding voor de kunst-, rijs- en aarde werken, ten dienste van den Prins Alexander- polder gedurende het dienstjaar 1883/84, waren negen biljetten ingekomen. Voor de rys- en aardewerken waren: A. H. Breis, te Kralingen, voor de som van f2389; M. ’t Hoen, te Alblasserdam. voor de som van f2298; Willem Loo, te Kra lingen, voor de som van f2237; Floras Van der Zijde, te Kralingen, voor de som van f2234. Voor de kunstwerken waren: J. Luytendyk te Nieuwerkerk a/d IJsel, voor f3349; P. Romein te Capelle a/d IJsel, voor f3150; A. v. d. Seis te Capelle a/d IJsel, voor f3090; firma J. Lokhorst te Kralingen, voor f2678; C. Buis te Capelle a/d IJsel, voor f2345. Aan beide laagste inschrij vers is het werk gegund. Aan den heer De Haan te Arn hem is opgedragen het leggen van deu stoomtramweg UtrechtVreeswijk voor f 23.540. Met de uitvoering van het werk is men reeds begonnen. Het aanleggen van de stoom booten „Concordia” aan de steiger te Lek- kerkerk is sedert 1 Juli 11. door den Bur gemeester dier gemeente verboden, en zijn de passagiers genoodzaakt met roeiboot af gehaald en aangebracht te worden. Z. M. De Kon ing moet het voornemen te kennen hebben gegeven om de aanstaande manoeuvres in Noord-Brabant te gaan bjj wonen. Z. M. zou dan zjjn verbljjf tijdelijk te Oosterhout vestigen. Op de Maandag te Utrecht ge houden paardenmarkt waren 616 paarden en veulens aan de Ijjn. De paarden werden verkocht van f400 tot f1000; de veulens van f125 tot f300. Er waren tameljjk binnen- en buitenlandsche kooplieden; de handel was echter niet zeer levendig. Door de pokken zjjn in de vo rige week te Rotterdam 6 personen aange tast en 3 overleden, te Oud-Beierland 23 aangetast, 4 overleden. Te Leiden 2 aan getast; te Delfshaveu en te Piershil 1, te Alkemade 2. In de gisteren gehouden cor- rectioneele terechtzitting van het gerechtshof te ’s Gravenhage werd o. a. behandeld het hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Rotterdamwaarbjj B. S., sjouwer te Gouda, is veroordeeld tot een half jaar eenzame opsluiting wegens diefstal van eon kabelslagtouw waarmede een vaartuig /urn den wal te Gouda bevestigd lag.De be klaagde die sedert het jaar 1862 niet min der dan twaalf veroordeelingen had onder gaan ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt; bet touw, door hem voor 75 centen verkochthad hjj gevonden. Het Hof bevestigde bet vonnis dor Rechtbank. De officier van justitie te Assen waarschuwt voor L. Van Gastel, Crispjjnlaan 45 te Rotterdam, zich voor doende als handelaar in boter, kaas, tabak, sigaren en koloniale waren. Van Gastel PETERSBURG, 8 Aug. Een kleine tin nen doos, een ontplofbare zelfstandigheid bevattend, werd gisteren hier door eenige personendie in een open rjjtuig gezeten wareu, in de Vernoszenskilaan op don grond geworpen. De daders zjjn nog niet ontdekt. Te Taganrog en Kaïnsk zjjn revolutionaire programmas aangeplakt. In laatstgenoemde stad werd brand gesticht; or heofscht een paniek. 200 politieke veroordeelden zijn tot 4 h 5 jaren dwangarbeid in Siberië veroordeeld. Te Bogarodski, bjj Moskou, is een groote werkstaking uitgobrokeu. ALEXANDRIA, 9 Aug. Van gisteren ochtend 8 tot hoden-oohtond 8 uur zijn or 12 personen aan cholera bezweken. CAÏRO, 9 Aug. In het etmaal, eindi gend 8 uren des morgens, was de sterfte te Caïro 70, te Rosetta 11, te Suez 8, te Ismaïlia 2, in do prov. Siout 120, in de I andero provinciën 458. lijk departement voor Schotland, tot regeling der pacht aldaar, tot reductie der Staats schuld en tot vaststelling vfn maatregelen tegen de verbreiding der ‘Cholera werden allen in derde lezing goedgekeurd en daar enboven nog tjjd gevonden voor allerlei mededeelingen en interpellaties, die hoofd zakeljjk Egypte betreffen. Tegen de beschuldiging van lauwheid en onverschilligheid met betrekking tot het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen de verdere verspreiding der epidemie, die Egypte in zoo hevige mate teistert, heeft de En- gelsche regeering gemeend zich te moeten verdedigen in eene circulaire aan de Mo gendheden. Zij verklaart daarin na lang durig onderzoek tot de overtuiging te zjjn gekomen, dat quarantaine en cordont geheel onvoldoende en in sommige gevallen zelfs schadelijk werken, zoodat het haar niet ton kwado is te duiden, dat zij in die maat regelen geen heil ziet. Qui g'ercutc, t'accuse zou men hier wellicht kunnen zeggen en blijkbaar oordeelt de pera er ook zoo over. IntuaBcheu is de cholera in Egypte lang zaam aan het afnemen, ’t geen voorzeker ook voor een goed deel is toe te schrijven aan de strenge ontsmettings- en gezond heidsmaatregelen die door de Engelsche autoriteiten in overleg met de Egyptische overheden genomen worden. Van het be zettingsleger stierven in het geheel 120 man; vele aangetasten herstelden. Die onverwachte plaag heeft de voort gang der hervormingen eenigszins vertraagd, zoodat de duur der bezetting nog voor ge- ruimen tijd verlengd zal moeten worden. Er valt, wegens de mededeelingen van Lord Dufferin, nog heel wat te doen, voordat Egypte weer aan zich zelf kan worden over gelaten. Gendarmerie en politie moeten voor een goed deel nog worden georganiseerd. Rechtspleging en belasting moeten nog wor den geregeld en voordat dit alles afdoende is tot stand gekomen en Egypte dus eeno betere toekomst kan tegemoet gaanacht Engeland zjjn mandaat niet geëindigd. O’Donnellde moordenaar van den moor denaar Carey, zal in de Kaapstad terecht staan. Hjj beweertdat laatstgenoemde hem bedreigd heeft en hjj dus in wettige zelf verdediging den moord beging. Cetawayo de koning der Zulus, is wer kelijk gesneuveld. Zjjn terugkeer naar Afrika is dus wel eene lijdensgeschiedenis geweest. Met de Fransche expedities op Madagas car en te Tonkin staat het niet zoo heel gunstig. Sinds de bezetting van Tamatave op Madagascar bleven de Franschen wer keloos, en,waarschijnlijk wegens hungering getalook machteloos om zich door de troepen der inboorlingendie hei plaatsje ingosloten hebben, heen te slaan. De positie den 19en der vorige maand nabij Namdisch veroverdzijn thans weer door de Anamieten bezeten eene nieuwe verkenning heeft doen ziendat de vjjand niet gering te schatten is. Daarbij werkt de weersgesteldheid niet mede, zoodat aan ernstige operaties vooreerst nog niet te den ken valt. Tengevolge der nieuwe rechterlijke orga nisatie in Frankrijk zullen niet minder dan 614 zetels in rechtbanken, enz. vervallen en tal van anti-republikeinsche rechterljjke ambtenaren door regeeringsgezinden ver vangen worden. Als het geneesmiddel maar niet schadelijker blijkt te zjjn dan de kwaal Te Badajoz in Spanje heeft een handvol militairen geholpen door een aantal bur gers getracht zoo maar bjj overrompeling het koningsschap door de Republiek te vervangen. Toen zy bemerktendat het niet ging namen zij do wjjk naar Portugal mot 750.000 pesetas uit de militaire kas doch werden aldaar spoedig in verzekerde bewaring genomen. Uit het plunderen van de kas zou men kunnen afleiden, dat hier aan geen ernstige politieke demonstratie te denken valt. Met 71 tegen 66 stemmen heeft de Bel gische Kamer zich met de tabaksbelasting on met 69 tegen 66 stemmen met de nieuwe belasting op het gedisteleerd vereenigd. kelyk is het dan ook, zien en denken steeds te doen samengaan, opdat het beeld door het voorwerp der aanschouwing op het netvlies gebracht, overga tot de ziel. En voorts kunnen we ons nog altjjd oefenen in het opvangen dier beelden; zoo z:cn, dat we de kenmerken niet één voor één of bij brokstukken onder de aandacht nemen maar dat van het geheele voorwerp eene volledige indruk by ons post vatte. Van hoeveel lielang dit is voor een hel der begrip, behoeft niet nader te worden aangetoond. Over het algemeen spruit de onwetendheid, het bygeloof, en dien ten gevolge ook de ruwheid welke deze verge zellen, voort uit onjuiste waarneming. Men ziet eenvoudig de dingen verkeerden men brengt verband in zaken die volstrekt niet by elkander behooren. Ongewoon zich re kenschap te geven van hetgeen men ziet, is de eerste de beste verklaring, al is zy nog zoo onzinnig, hem goed genoeg die wel oogen heeft en meent te kjjkenrnaar niet ziet. Vraagt men eindelyk hoe het komt, dat een groot aantal menschen gebrekkig zien en daardoor geneigd zyn om zich allerlei dwaasheid te laten wysmaken, dan is het antwoord hoogst eenvoudig. Zij hebben het niet geleerd. Want het spreekt vanzelf, ook het ver mogen van waarnemen moet door oefening worden versterkt; en zy, die kinderen hebben op te voeden, alzoo in de eerste plaats de ouders, hebben daar ernstig op te letten. We zyn niet voornemens hier een op voedkundig betoog te gaan schryven; gaarne laten we dit aan meer bevoegden over. Maar er is volstrekt geen geleerdheid toe noodig om te begrijpen dat de indrukdie de aanschouwing van de dingen op de ziel van zeer jonge kinderen maaktzeer on volkomen moet zjjn, omdat zy nog niet hebben leeren Opmerken; dat wil zeggen, zich op een byzondere wyze inspannen om een scherp beeld op te vangen en tot de ziel over te brengen. De meesten zullen zich wel kunnen voor stellen hoe men lezen leert. Aanvankelyk et veei moene, u de woorden tot u T en daarna nog de geheele ge dachte, door den zin uitgedrukt, te grypen. De inspanning, voor het eerste noodig, is dikwjjls zoo groot, dat de laatste arbeid achterwege blyft als er geen byzonder werk van wordt gemaakt door den onderwijzer. Later kost het eerste geen inspanning meer en de geoefende lezer behoeft de afzonderlyke letters niet meer te zien, maar heeft met een korten blik een geheele gedachte, door een volzin uitgedrukt, in zich opgenomen. Op gelyke manier gaat het met rauziek- leeren. De eerstbeginnende moet noot voor noot lezenen het kost hem zooveel moeite, aan eiken toon zyn hoogte en lengte te gevenen tonen die samen moeten komen in elkanders gezelschap te houdendat hem geen kracht ineer overschiet om zich re kenschap te geven van het geheel, de ge dachte. Later, als de werktuigelyke arbeid door oefening gemakkelijker wordt, leest hy met één oogopslag den muzikalen zin; hy weet als het ware, hoe die zin moet worden uitgedrukt en vertolkten al waren er een paar maten op zyn blad onleesbaar geworden, hy zou toch weten en spelen wat er gestaan heeft. Een soortgelykeofschoon minder moeie- lyke oefening is noodig voor het zien. Zy moet aangevangén worden zoodra de kin deren bewustheid krygen van de omrin gende voorwerpen. Moeder stelle zich niet tevreden met eenvoudig zekere voorwerpen binnen het bereik der zintuigen te brengen neen, de zintuigen en inzonderheid het edele gezichtsorgaan moeten geoefend wor den om zidh van de beelden meester te makende overeenkomstige kenmerken waar te nemende verschillen te zien. Het kind moet gewezen worden op wat er aan de dingen is te zien; by zyn ontdekkings reis door de hem nog vreemde wereld moet een waakzame leidsvrouw hem den weg wyzen. Hoe beter dit geschiedt, des te gemakkelyker vindt hy later zelf den weg, en des te juister zullen de aanteekeningen zyn, die hij van zyn tocht zal maken op het reisjournaal der ziel. Helder zien, gepaard aan goed bewaren der voorstellingen welke de aanschouwing doet verkrygen, bereidt het zuiver denken voor. Immers, de wetten, die het vormen van begrippen omtrent stoffelyke begrippen beheerschengelden ook voor de denkbeel den die men niet door rechtstreeksche aan schouwing verwerft, maar waarby de redF neering de zintuigelyke waarneming moét vervangen. Wie alzoo zyn kinderen oefent in het zien, hen, by de duizend-en-een voor komende gelegenheden onderwijst in het aanschouwen en in het waarnemen, geeft hun een schat mede voor het leven.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1