1883. N\ 740. Zaterdag 18 Augustus. tMER, r voor Neer- BAND >ES. DERING, mdschap, itimeters. j veeren, LAGEN, s. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. RIESEN. F. FEIJ. KERS! t SIGAAR, ITZER, gevraagd: H- of meer!!! BINNENLAND. Coupons, A, BUITENLAND. Neerlands taal. iveek. OORTWIJK, Schoenhoven. SCHOOmVBHSGHE COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». nen voor slechts week o de Men sla slechts dé Dht Op envan Kijwn 'Ogui- Aantai e eene :e genegen zijn besteden, JOGAERDT te 883. m» en Lopiker- bovongenoemde ebbendebeveel ast zoo van hier de trachten door ening die gunst istus 1883, 12 are, m den )t model), van swog te Gouda. UI gambacht, m staat zijnd weg- kleinkind. Engeland aflevering in Aanbiedingen, 'aar te bezichti- ieven ingewacht OERE, Mr. Tim- nnd. voor een ge- jeachtste Predi- idiën in „DE terwgl nog een inhoud zullen uitvoerig Pros- met de 1ste 1 18. en gratis als De nieawe LONDON doet het grijze haar binnen en kele dagen ver dwijnen, maakt het haar glans rijk en zacht; belet het uitval len van en geeft groeikracht aan de jeugdige ha ren. A. MOERDIJK, lorpe (Zeeland). EERTEN te te Oudewater VERSLOOT te SAU Zn. te ATEN te Meer- te Woerden; ik; B.KRUIT- 0E8 te IJssel- en er werd gevraagd naar een geschikten Nederlandschen naam. Wel, noem ze een voudig sgemak- en watchinrichlwgen” schreef een taalgeleerde. Dat wae eigenlijk het ei van Columbus; de nieuwe titel werd ge bruikt en kreeg dadelijk burgerrecht. Iets dergelyks zouden we willen verzoeken aan de samenstellers van de lijsten der wed rennen grooter onzin als dat samenraapsel van Engelsche woorden is moeielijk te be denken. Of klinkt horse-race bijvoorbeeld beter dan wedren of harddraverij Wij zyn zoo goed als de beste overtuigd, dat de hoedanigheid van Nederlander ze ker wereldburgerschap niet mag uitsluiten. Maar met dat al boezemt onze eigenronde, kloeke en welluidende taal ons zooveel ach ting indat we gaarne vaor haar een lans willen breken. Dose Courant wordt dos Zaterdagsmorgens uitgegeven. Prjjs: voor Sohoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, Bij kon. bosluit is benoemd tot burgemeester der gemeenten Moerkerk, Leerbroek en Nieuwland, 8. H. Binkes, mot toekenning van eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Sommolsdjjk. Prjji dor Ad verten tiën; Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lottere naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdaga-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. *8, A 4®/, jaare, te le, mits een halve rende. >00 en daarboven ondsen verstrekt. Door de Provinciale Staten van Utrecht ia gekozen tot lid van de Eerate Kamer Mr.-C. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg, oud-Minister. De commissie voor de Grond wetsherziening is, naar men verneemt, reeds zoover gevorderd, dat zij tegen October mot hare taak geheel gereed denkt te zijn. Op de voordracht voor Djjk- graaf van do Vijfheerenlanden is in eene vergadering, Woensdag te Vianen door Hoofdingelanden gehouden, opgemaakt het volgende drietal, bestaande uit do heeren: C. A. Joekel to Leerdam, C. D. Grijns to Leerdam, D. Boddo te Lexmond. Door do benoeming van den heer N. Zijderlaan to Stolwijk tot hoog heemraad van do Krimpenerwaard is eone vacature van hoofdingoland-plaatsvorvanger ontstaan in hot 2e district. De stemming, ter vervulling dier vacature, zal op Woens dag 29 Aug. a. s. plaats hebben, ten huizo van den heer P. Stoppelenburg te Stolwijk. Het notarieel examen, tweede godeelto, is met gunstig gevolg afgelegd door den heer J. J. A. Monty n te Rotter dam, en het eerste gedeelte van dat examen door do hh. H. Luijten te Gouda P. W. Bou- man te Reeuwijk, H. Groenier te Ouderkerk a/d IJsel en M. Van Spall te Hardingsveld. Z. M. de Koning hoeft aan den Italiaanschen gezant f&OO doen toekomen ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. Woensdag herdacht de gene raal-majoor C. J. Van Hees, inspecteur van doii geneeskundigen dienst der land macht, zijne ÖOjarigo dienstvervulling. Do toestand van don oudmi- nister Modderman is in de laatste week weder meer zorgwekkend. Do hoogleeraar Langenbeck heeft eone nieuwe operatie noodig geacht, welke de vorige week heeft plaats gohad. Ze is wel goed gelukt, maar ao koorts is toch nog niet geheel geweken. Don 8n Augustus werd te Am sterdam do oud-Hoogleeraar O. B. Tilanus in den ouderdom van ruim 86 jaron aan de zjjnen, aan zijno talrijke vrienden en betrekkingen door den dood ontrukt, na een voorbeeldig werkzaam on nuttig be steed loven. Naar men verneemt bestaat hot voornemen eerstdaags het rombours- stelsel in te voeren bij den postpakketdienst. Eenigen tjjd geleden bestond er bij het ministerie van oorlog plan om de officiers- en verdere woningenalsmede do wacht van do Wierickerschans voor moordere veiligheid der kruidmagazijnen te doen ontruimen on daarvoor op een vierkant stuk gronds buiten de Schans nieuwo ge bouwen neer te zotten. Dit plan is, naar mon verneemt, wegens te hoogo kosten opgegeven. Bij de te Dordrecht gehouden herbestoding van den openbaren reiniging- dienst der gemeente, voor don tijd van zes jaren, waa het minst ingeschreven door de hooren Van dor Straaten on Luberti aldaar, voor f25.977 ’s jaars. Maandag-middag ton 1| uren kwamdoor vijf sleopbooten voortbewogen, hot oorste gedeelte vau het ijzeren drijvend droogdok voor Rotterdam aanna ten half twaalf de werf van de hooren F. Kloos Zonen te Kinderdijk, bij wie het vervaar digd isto hebben verlaten. Roods dit eorsto godeelto is oon kolossaal gevaarte 90 motor lang27,50 M. breed en 10,50 M. hoog. Hot is voorzien van twee centrifu- gaalpompen en weegt bijeen meer dan drie millioen kilo. Ter hoogte ran do Ooster- kado kwam do reusachtige klomp metaal ten ankor om het einde van de eb af to wachten waarna men het gevaarte tot op acht motor diepgang zal laten zinken, ten einde het vervolgens bij stil water onder de spoorbrug en do Willemsbrug te laten doorgaan. Het tweede gedeelte van het dokdat bij gelijke breedte on hoogte 48 meter lang zal zijnkomt, naar men vorneomt, voor hot eind dezor maand gereed. Op de terreinen „De Ijsbreker” heeft Woensdag te Amsterdam met good govolg do proefneming plaats gehad met de brandvrije asbeststof. Verschillende auto riteiten en ook velo assuradeurs waren er aanwezig. Twee volkomen gelijke model- huisjes waren gevuld mot krullen en worden in brand gestoken en terwijl het ongeverfde tot den grond too af branddewerd van het mot asbeststof geverfde slechts de binnen wand geblakerd en was er aan den buiten wand geen spoor van branding waar te nemen. Van pokken kwamen in de vo rige week te Oud-Boiorland acht gevallen voor on vier sterfgevallen aan de ziekte; to Leiden drie nieuwe gevallen, te Kralin- gon, Piershil on Westmaas óen geval. To Kralingen is eene patiento aan pokken overleden. In do zitting der Arr.-Recht- bank to Rotterdam van Dinsdag werden de volgendo persopon veroordeeld: G. d. J., stoelenmatter te Gouda, beklaagd van diefstal van kleedingstukken in een herberg, tot 2 maanden gov. cell. Vlaamsche broeders, ze weer over de grenzen te willen zetten als landloopers die geen middel van bestaan hebben, of als Duitsche houtvlotters, die zonder een cent uit te geven weer naar hun woon plaats gericht willen worden, zulks neemt niet rveg dat we het gebruik der vreemde woorden tot het onvermydelyke beperkt willen zien. In dit opzicht is er zeker wel iets te doen. Onze schrijvers, klein en groot, houden niet genoegzaam in het oog dat de taai een kostbaar goed iswelks verzor ging in de eerste plaats aan hun handen is toevertrouwd. Niet zelden stellen zij zich aan als dwaze hoveniers, die op den krachtigen en frisschen stamhun ter op- kweeking opgedragen, allerlei poespas van vreemde loten entenwaardoor we den boom tot een monsterachtig samengelapt ding zien opwassen. En wanneer we do vraag stellen, bij wie in deze de meeste schuld ligt, dan moet wel de dagbladpers in de eerste plaats genoemd worden. Men klaagt, dat onze medeburgers van niet meer dan gemiddelde ontwikkeling zoo weinig couranten lezen, ’t Is waarlijk geen wonder; onze bladen wordende goede niet te na gesproken, geschreven in een stijl dien slechts weinigen kunnen verstaan. Men zou den dagbladschrijver onrecht doen als men dit wilde wijten aan de begeerte om zekere geleerdheid uit te kramenintegen deel gelooven we dat het een uitvloeisel is van gemakzucht. Het is bepaald veel moeie- lijkerzijn gedachten uit te drukken in echt-Nederlandsche woorden, dan bastaar den te baat te nemen. In den regel geven de laatsten juist te kennen wat men be doelt terwijl menom hetzelfde te zeggen in oorsprdnkeljjk Nederlandse!)dikwijls lang moet zoeken en dan nog niet zelden zich moet tevreden stellen met een onj- schryving. Toch zal men wèl doen, die moeite niet te schuwen; alleen daardoor kan de dagbladschrijver verwachten, door velen te worden gelezen die nu tegen een min of meer vreemd klinkend woord als tegen een berg onzien. Voorts kan men niet verwachten, dat het publiek zal gaan zitten lezen met de courant in de eene, met Kramers Woordentolk in de andere hand. Men zal ons misschien tegenwerpendat we, de taalverbastering voor een deel op rekening van de dagbladpers stellendeonze eigen veroordeeling uitspreken. Wat zullen we daarvan zeggen We hebben volstrekt niet willen beweren, een uitzondering te •maken, en zijn ons ten volle bewust, ook wei eenigszins van 't hondje te zyn gebeten. We trachten ons best te doen, moge ieder die tot zyn medeburgers het woord richt, hetzelfde pogen. Onze Volksvertegenwoordiging is tweede hoofdschuldige. Men slecht j>Handelingen” der Staten-Generaal op, on verschillig waaren het zal moeite kos ten drie volzinnen achtereen te vinden, waarin niet een zeker aantal vreemde in dringers voorkomen, die gemakkelyk zijn te vermijden. Het spreekt vanzelf, dat die rquaê-namen” ook aangetroffen worden in de uittreksels, lang of kort, die do cou ranten van de beraadslagingen mededeelen men wil toch zoo getrouw mogelijk de woorden der geachte sprekers teruggeven. Het natuurlijk gevolg is, dat de meeste lezers die dingen dan maar overslaan, en zich het getroosten, in ’t geheel niet op de hoogte te zijn van ’t geen in ’s lands vergaderzaal wordt behandeld. Het is daar om wel jammer, dat we niet te weten kunnen komen, door wien van onze Af gevaardigden de opmerking, aan ’t begin van dit opstel aangehaaldis gemaaktwe zouden dan later zijn redevoeringen kunnen nagaan om te zien of ’t hem ernst is met zijn taalzuiverings-begrippen. Mogelijk zou zijn voorbeeld tot navolging wekken. Of ’t niet wenschelijk zou zijneen dam op te werpen tegen de toenemende over weldiging van ons taalgebied door buiten landers? Wat dat betreft, gaarne zouden wij er aan willen medewerken. Maar de stoot voor die betere richting moet door velen tegelijk worden gegeven, ten feit is het, dat de wezenlijk ontwikkelde man, die le vendig de behoefte gevoelt om helder zich uit te drukkenook zyn taal het zuiverst spreekt, en het is ons weleens opgevallen dat, hoe meer vreemde talen iemand ver slaat, des te grooter zyn schroom is om er zijn gesprekken mede te versieren.” Ook de handelswereld moet een beetje me dewerken, en de nijverheid niet minder. Onze marchand-tailleurdie manufactures en confections verkoopt; onze patissiercon- filuricr en glacier, onze architect en zyn buurman de cargadooronze actrice die een rol creëert, och, we noemen er slechts enkelen uit de vele honderden, zij zullen zich haasten een anderen titel te voeren zoodra in beschaafde kringen het belache lijke van die vreemde benamingen maar al gemeen wordt erkend. Onlangs, toen in de hoofdstad zekere inrichtingen zouden geopend worden waar men zich wat kan opknappen en nog iets anders doende zoo genaamde -sicabinels d'aisance cl de toilette,” vond men dat opschrift toch wat heel gek, Overzicht Het muisje ran Badajez heeft een staartje gehad. Nauwelijks was diar de rust hersteld of elderste BarcelonaSantonaSantan der, Valentia, Vittoria, Beo d’Urgel, onz. kwamen dergelijke toonselen voor, terwijl in andere plaatsen de opstandelingen in bedwang worden gehoudendoor de voor zorgsmaatregelen door regeering en ge meentebesturen genomea. Het bericht, dat men in Spanje een opstand had voorbe reid die op een tal van plaatsen gelijktijdig moest uitbrekenwaardoor het ontijdig op treden van de ontevredenen te Badajoz te spoedig verraden werd klinkt dan ook niet zoo onwaarschijnlijk. De regeering heeft intusschen uitgebreide militaire maatregelen genomen en de consti- tutioneelo waarborgen tijd «lijk buiten wer king gesteldd. w. z. de overheden vrijge laten snel en krachtig te handelen. Ook de Carlisten trachten in troebel water te vis- schen. Een meer verdacht verschijnsel is, dat zelfs in den boezem der regeering Verraad schijnt te schuilen, zoodat enkele ministers zullen wordon vervangen. Ook de Fransche Minister van Marine en Koloniën, Brun, is door een ander, nl. de admiraal Peyzon, vervangen. Als aanlei ding wordt opgegeven eene minder goede gezondheid, doch de eigenlijke reden zal wol verder te zoeken zjjn. De zaken op Madagascar en te Tonkin gaan niet zoo naar wensch als men verwacht had en daar voor moet natuurlijk een zondebok gevon den worden. Ook admiraal Pièrre, de ge zagvoerder van de expeditie op Madagascar, wordtmede om gezondheidsredenenver vangen terwijl de pas benoemde gezant in China', Tricon, ook al wegens ziekte, van daar terugkeert. Beide ondernemingen schijnen te licht geteld te zijnzoowel naar Tonkin als naar Madagascar worden nu versterkingen ge zonden. Do verkiezingen voor do Algemeeno Raden hebben de republikeinen weder 70 nieuwe zetels aan gebracht. Het Fransch-Engelsche conflict op Mada gascar, waarvan wij onlangs iets mededeel den en dat sedert scheen doodgeblooid dreigt ook een muis met oen staartje te zullen worden. De Engelsche premier deelde althans in het Lagerhuis mede, dat einde lijk allo stukken, die licht over de zaak kunnen verspreiden, bijeen zijn, doch nog niet voor openbaarmaking vatbaar waren, daar zij aan de goede verhoudingen tus- schon beide landen schade zoude kunnen doen. Eerst moet Frankrijk gehoord worden. Zoo heel onschuldig schijnt de zaak dus niet te zijn. De beide Engelsche Huizen beginnen nu toch ook aan uiteengaan te denken. Cetawayo, de ongelukkige Zulu-koning, wordt nu weer gezegd te leven. Hij heeft zich, na de jongste beslissende nederlaag, met zijne vrouwen en 500 aanhangers op Engelsch grondgebied in veiligheid gesteld. Wellicht wordt hij nu nogmaals de gast van zijn beschermer. Aan don afgezetten Transvaalschen Staats- procureur Jorisson is nu toch 6 maanden salaris toegestaan. De regeering, tegen wiens zin hij ontslagen werd, had, na het gevallen besluit, voorgestold hom oen jaar traktement too te staan. Gevraagd wordt voor do Transvaal eon rechtsgeleerde als Staatsprocureur op oone jaarwedde van 1000 p.st. Ondanks don tegenstand, die do Euro- pcoscho gezondheidscommissie van do fana tieke bevolking in de uitvoering der door haar verordende maatregelen ondervindt, met moeite beschermde de politie de ambu lances te Alcxandrië tegen do aanvallen dor bevolking is de cholera in Egypte sterk aan het afnemen. Uit Duitschland is eone commissie van geneeskundigen ver trokken tot een wetenschappelijk onderzoek van do oorzaken on den loop der ziokto. >In een der afdeelingen werd de op merking gemaakt,'dat «adjunct admini strateur” geen Nederlandsch is.” Wel heb ik van myn leven I dachten we, die woorden lezende in het Voor- loopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere regeling der pensioenen bij de zeemacht. Zou werkelyk een onzer volksvertegen woordigers een kruistocht willen gaan openen tegen de bastaardwoorden? In dat geval wenschen wij hem van harte een volledig welslagen toe. Maar we vreezen zeer, dat vóór hij zyn doel zal hebben bereikt, de heer Buma al lang de Zuiderzee zal hebben drooggeschreven of drooggepraat. ’t Is heel gemakkelyk, te velde te trekken tegen de vreemde indringers in onze taal; maar nu ze eenmaal burger recht hebben verkregen, is hun uitdrijving niet meer mogelgk. Wil men beproeven, ze door onvervalschte inlanders te ver vangen, dan volgt er niets anders dan spraakverwarring uit. Van de duizend-en-een onderscheiden ti tels der Nederlandsche ambtenaren zyn er minstens negenhonderd aan de vreemde taal ontleend. Te beginnen met den jongsten klerk tot aan den secretaris-ge- neraal, wat zeg ik, den minister zelf niet uitgesloten. Dan heeft men nog de »sur- numerairs”, woordelyk de overtolligen, mitsgaders de adjuncten, alzoo de toege- voegden. Wij zetten het den meest yve- rigen stryder voor de zuiverheid onzer taal, voor al die betrekkingen en baantjes namen te vinden van on verbasterden oor sprong, zonder dat het oor gekwetst wordt door zotte en het verstand geplaagd door volkomen onverstaanbare klanken. Toen voor het eerst de vélocipède in gebruik kwam, stelde een Nederlandsch hoogleeraar voor, het ding een wider te noemen, en den man die het wilde be zigen uit witleren te sturen. Maar de velocipèdisten lieten hem praten, al vonden zy het misschien minder aardig dat hun geliefdkoosd voertuig door niet wpinigen een fielsepee wordt genoemd. En eenige jaren later kregen we de tele- pboon; alweer deden de taalgeleerden nun best om voor dien toestel een Neder landschen naam te krijgen, maar de vér- spreker viel evenmin in den smaak. Zullen we ons aan dezen voorkeur voor bastaardwoprden ergeren, en er een bewijs in zien dat ons volk zyn taal niet op prijs stelt? Wij gelooven dat dit tamelyk on vruchtbaar zou zijn, en onbillyk tevens. Voor nieuwe voorwerpen moeten nieuwe namen gezocht worden, en het ligt in den aard der zaak, dat die welken de uit vinder koos, het eerst in aanmerking komt. Bij het levendig verkeer der volken kan het niet anders, of in verschillende talen wordt datzelfde woord, met geringe wijziging somsovergenomen. En wie van de zaak nut heeft, moet zich dan ook maar de moeite getroosten, den naam te onthouden, al klinkt die ook wat uit- heemsch. Hoe veelzydiger het gebruik wordt, des te spoediger is bet vreemde van den naam af. Het woord draad- bcricht is misschien even goed als telegram we zien echter niet in dat het laatste zoo veel moeielyker is. Zelfs geeft het gebruik van de bastaard woorden nog een klein voordeel aan hen die vreemde talen moeten leeren. Het getal voorwerpen van dagelijkse!) en minder alledaagse!) nut neemt gestadig toe; en als deze nu in elke taal een geheel ver schillenden naam hadden, zou dit de studie der vreemde talen zeer bemoeie- lijken., De zoogenaamd internationale woorden vormen een soort van aanra kingspunten, welker gebruik en beteekenis niet van geringe waarde is te achten. Daar staat tegenover, want ook voor de schaduwzyde zullen we, als eerlijke lieden, het oog niet sluiten,dat de kennis van onze taal door die vreemde aanhangsels moeielijker wordt gemaakt. Onze kin deren moeten ze dus ook in de lagere school leerenalthans die waarvan het gebruik het menigvuldigst is; kennis der voornaamste bastaardwoorden moet be schouwd worden als een onmisbaar be standdeel van ons taalonderwijs. Onder gewone omstandigheden kan dat ook wel, namelijk als de hand wordt gehouden aan het Grondwettig voorschrift, dat overal in ons land voldoend onderwijs moet gegeven worden. Natuurlyk niet', als een Minister aan het roer zit, met wiens machtiging een gemeentebestuur de kinderen de school uitjaagt op den dag dat zij twaalf jaar oud zijn geworden, onverschillig of zij wat geleerd hebben of niet. Maar de bitterheid, die zulk een regee- i ings-schandaal in de ziel van elk welgezind Nederlander moet verwekken, zou ons waarlyk van ons onderwerp afbrengen. Hebben we in de bovenstaande regelen de aanwezig®, en door recht van inwoning geijkte bastaarden in bescherming ge nomen, en achten we het een onbegonnen werk, op het voetspoor van eenige onzer W. H. d. R., timmermansknecht te Krim pen a/d IJsel, beklaagd van diefstal in dienst baarheid, tot 3 maanden gev. cell. Vervolgens stonden terecht: Chr. J. B., werkman to Gouda, beklaagd ran diefstal van een horloge. Eisch|jaar gev. cell. P. P., werkman te Kralingen, beklaagd van diefstal van een horloge in een herberg gepleegd. Eisch 3 maanden gev. cell. In bovenstaande zaken over 8 dagen uit spraak. De raadkamer van de Arron- diss.-Rechtbank te ’s Hage heeft rechtsin gang zonder bevel tot gevangenneming verleend tegen mevrouw de wed. B., daar ter stede woonachtig, ter zake van roering van haar minderjarig De beklaagde is vrijwillig uit hier te lande teruggekeerd. De zaak van de zoogenaamde millioenen-juffrouw Jannetje Struik c. zal op Dinsdag 2 October eerstk. voor het gerechtshof te ’s Gravenhage in appèl wor den behandeld. In de Dinsdag en Woensdag gehoudon Algemeene Vergadering der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen is o. a. besloten de uitgave van den Volksalmanak en van het Volksblad „De Zwaluw” te sta ken; die der volksblaadjes zal wordon voort gezet, en aangenomen word het voorstel van do commissie tot voorbereiding van het eeuwfeest der Maatschappijom te besluiten „1°. dat het 100-jarig begaan der Maat schappij bjj gelegenheid van do algomeone vergadering des jaars 1884 op plechtige, door het hoofdbestuurr nador te regelen wjjze zal worden gevierd; „2®. dat do departementen zullen worden uitgenoodigdelk in zijn kring, op 16 Nov. 1884 een feestelijke bijeenkomst te houden, tot herdenking van den stichtingsdag der Maatschappij „3°. datter herinnering aan het eeuw feest, medailles in goud, zilver en brons zullen worden geslagenverkrijgbaar te stellen voor de leden tegen den kostenden pr ii» 4°. dat op do begrootiug voor 1883/84 zal worden gebracht oen som vau f 3500 voor aankoop on verbouwing van het huis, waarin te Edam ten jaro 1784 do grond slagen der Maatschappij zijn gelegdwolk huis, het eigendom der Maatschappij blij vende, ten gebruike zal worden afgestaan aan het departement Edamonder door het hoofdbestuur to bepalen voorwaarden; „5°. dat door de Maatschappij, als feest gave aan het Nederlandsche volk, te Haarlem zal worden gevestigd een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen daarbij behoorende oefenschool „6®. dat tot dekking van de blijvende kosten dier instelling, jaarlijks op de be groeting der Maatschappij zal worden uit getrokken een som van f6000; „7°. dat, ter bestrijding van de kosten van op- en inrichting van het voor bedoelde scholen noodige gebouw, door tussohenkomst van de departemontsbesturen, oen beroep zal worden gedaan op de leden, om deel te nemen in een rentelooze leening met aandeelen van f1000, splitsbaar in ondor- deelen van f 100, on met een aflossing van f1000 ’s jaarseen en ander to regelen door het hoofdbestuur.” De werklieden van den hoer W. Tom Dz. te Moordrecht hebben onder geleide van ZEd’s. zoon een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche Tentoonstelling. Het tekort in de stadsbank van leening te Tiel bedraagt ruim f6000. De boekhouder is met zijn gezin naar Am sterdam vertrokken. Do gemeente Tiel zal geen nadeel Ijjdeu. Vier personen hebben zich, reeds jaren geleden, bij de benoeming van den boekhouder, als borgen verbonden. Door hen of door hunno ervon is het tekort aangezuirord. Men houdt hol er voor, dat de commissie van toezicht bijzonder slecht heeft toegezien. Het is onbegrijpelijk, dat de verkeerdheden in do administratie niet reeds lang ontdokt zjjn. „De Tjjd” meldt, dat door den Paus benoemd is tot bisschep van Haarlem de kanunnik O. J. M. Bottemanne, president van hot seminarie te Warmond. De heer C. 8cheiberling, pas toor te Kralingenvierde Woensdag het 25-jarig feest zijner priesterwijding. Do heer M. H. Th.JTet Linden, onderwijzer te Krimpen a/d IJselheeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Acte als hoofdonderwyzer is o. a. behaald door de heeron D. J. Wyuveld van Ridderkerk, J. Vau der Spek van Go- rinchem en J. fi. D. Van der Kwast van Waddingsveen. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school to Vuren hooft zich slechts óóu sollicitant opgedaan. Tot hoofd dor school met don bijbel te Montfoort is bonoemd de hoer H. Houtman te Woubruggo. Aangenomen hot beroep naar Kamerak door Ds. E. Jansen Schoonhoven, pred. to Aksol.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1