N°. 743. ndschade ELST, ïffecten, CHINES AAGEH, REN. fl k lichaam vele ver- s van net** duigelijke "g is onder J errichting 2 do maand S het einde de eerste Zaterdag 8 September. 1883. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht/ 45. rstraat. JIJT, 3 Stolwijk, onsulteeren. r. *0.000,00. idige, uderdijk, kleine winst kan i Coupons, 146, D A, BUITENLAND. BINNENLAND. ppij van EKERING Het „genie” van ’t huis gezin. t chillend naarmate en buitenlandscho zeer matig tarief. de op ver- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ijzer te loom te ijzen en na reeds 1862, 1867/69, r, December 1883 KEN: 1ND. IUIJN Mzn. G Jb. N SLIJPE. G. [LUK. BAAREN. U> tegenwoordige!. dIËNzonder SCHOOKHOYENSCHE COURANT u-3r»?otl e ringt „\°p raken i niet •ruik, zijn te ver- k Koolzuur- ffineraalwater it de jn een zeer wel- liddel in vele ge it ganen, alsmede i kruiken in het ie voortreffclljk- i en flesschen in e (Schoonhoven. jive franco en geeft garantie. van Duitschland hoeft voor 5, dat van Oostenrijk voor 10 dagen den rouw aangenomen wegens het overlijden van den Koning zonder land. Do jodenvervolging en oproerige bewe gingen in Hongarije en C'roatie duren voort en nemen, tengevolge van de niet tijdige maatregelen der openbare machten, grootcro afmetingen aan. Het Engelsche bezettingsleger in Egypte zal weldra, zoo zijn do plannen, mot 3000 man verminderd worden. De cholera is steeds afneniende maar toch nog niet geheel verdwenen. A 4*/» jaars, te- ijde, mits een halve uwende. 1000 en daarboven e fondsen verstrekt. ;er te doen 2 nd, doch 5 nog geen>« Heen ver- i dan ook loftuiging a. cent per J Tzj I «j zt? Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Overzicht. Zaterdag jl. nog heeft de Duiteche Rijks dag zijn arbeid ten einde gebrachtdoor de goedkeuring van het handelsverdrag met Spanje. Het werdwegens het toestaan van lagere rechtendoor de liberalenals een gedeeltelijk terugkomen op de conservatieve handelspolitiek der laatste jaren met blijd schap begroethoewel zij er tegen meenden te moeten protesteerondat de regeering hen voor een voldongen feit had geplaatst door reeds vooraf aan het verdrag kracht van wet toe te kennen. Bij gelegenheid der Sédan-feestviering op 2 September jl., hebben de Engelsche Stan dard, en de Pall Mall gazelle gewedijverd om Duitschlands vredelievende staatkunde te roemen. Zij wijzen de eerste plaats in Europa aan Duitschland toedat door zijn bondge nootschap met Oostenrijk en de gematigde staatkunde door beide staten gevolgdde rust in Europa verzekert. En alsof die lof nog niet piquant genoeg was voor Frankrijk komt de Moskauer Zeitung alle hoop op een Russisch-Fransch verbond den bodem in slaan door de herinnering van hetgeen Frankrijktoen het nog den boventoon aan sloeg altijd voor Rusland geweest is. Gelukkig dat Spanje een pleister in ge reedheid bracht voor de gevoelige plekken Frankrijk in den laatsten tijd toegebracht. Do Ministerraad deed aan do Fransche re geering weten dat de reis des Konings geenszins een bondgenootschap met Duitsch land beoogdeen bepaaldedat do koning zijn reisweg over Frankrijk kiezen zou. De koning bezegelde deze mededeeling en dit besluit door op een feestmaal een toost te wijden aan de goede verstandhouding met Frankrijk. Hot is toch een prerogatief voor ons onderdanen dat onze reisplannen toch niet van zoovele omstandigheden afhanke lijk zijn 1 De rust is thans in Spanje geheel her steld en de schorsing der constitutioneels waarborgen op geheven. Zorilla heeft Frank rijk verlaten en vertoeft in Genève. De aanvankelijke nederlaag door de Fran- schen bij Huó geleden is spoedig gevolgd door eene overwinning, waarvan de inne ming van Huó, de hoofdstad van Annam, het gevolg was. Dientengevolge is mot den Koning van Annam, die cijnsplichtig is aan den Keizer van China, een vredesverdrag gesloten, waarbij Frankrijk het bescherm heerschap over Annam en Tonkin verkrijgt, do provincie Deutkuan bij Cochin-China wordt ingelijfd en de forten door de Fran- schen zullen worden bezet. Dat China over een en ander niet zeer gesticht is en zich vermoedolijk wol zal doen golden laat zioh begrijpen. De verhoudingen tusschen Frank rijk en China zijn op hot oogenblik dan ook zeer gespannen. Het stoffelijk overschot van den graaf van Chambord is don 3en dezer te Gorz in het familiegraf bijgezet, doch de Prinsen van Orleans schitterden door hunne afwezigheid. Zij hadden nl. do eerste plaats achter het Jijk geëischt, terwijl de gravin de Chambord die aan den naaston bloedverwant, Don Carlos, had toebedeeld. Niet alleen de Prinsen maar ook de deputatie van legiti misten uit Frankrijk overgekomon, om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn, was hierover zóó verontwaardigd, dat zij open ly k voor den graaf van Parijs partij kozen en hem als den wettigen erfgenaam van do aanspraken van den overleden graaf er kenden. Aan den stoet namen overigens nog deel een vertegenwoordiger van den Keizer van Oostonrijk, de Groot-Hertog van Toscane, do Hertog van Parma en de stadhouder van Triest. Het hof geledenen dat zij niet in staat isdoor eigen krachtenin den nood te voorzien. Hulp van elders wordt dringend vereischt, en zonder twyfel is het Nederlandsche volk bereid haar te verleenen. Opwekking daartoe is overbodig; alleen moet aan ieder de gelegenheid om een bij drage te schenken aangeboden on hem de zekerheid gegeven worden dat zijn gift goed zal worden besteed. Met dat doel hebben de ondergetoekendon zioh onder het beschermheerschap van Zijne Majesteit den Koning en onder voorzitter schap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, in commissie vereenigd. Zij stelt zich voorterwijl ieder harer leden bereid is do geldendie hun mochten worden toegezonden, in ontvangst te nemen, in elke gemeente de gelegenheid tot het verstrekken van bijdragen te openen. De Commissie aanvaardt hare taak met vertrouwen. Moge haar een ruime medewerking wor den geschonken. ’s Gravenhageden 5den September 1883, Hoofd-ComitóZ. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, Voor zitter, *8 Hage; Jhr. Mr. G. 0. J. Van Reenen, Vice-President Raad van State, Onder-Voorzitter’s HageN. Trakra- w nen, President Nederlandsche Handelsmaat- ipenbare school aldaar zou vervallen, schappij, Penningmeester, AmsterdamM. G. iaafd. Van Heel, Secretaris, ’s Hage. Leden van het comitéJ. Boissevain, direc teur Stoomvaartmaatschappij „Nederland”, AmsterdamLuitenant-Generaal W. Q. Bouwmeester ’s GravenhageD. Cordes President Kamer van Koophandel, Amster dam Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga, Voor zitter Eerste Kamer der Staten-Generaal LeeuwardenM. H. JansenOud-Kapitein ter Zee, lid in den Raad van State, ’s Hage Mr. W. C. Mees, President der Nederland- sche Bank, Amsterdam; Mr. 8. A. Vening Meinesz, Burgemeester van Rotterdam; M. M. De Monohy, President Kamer van Koop handel, Rotterdam; Mr. J. G. Patijn, Burge meester van ’s Hage; O. Van Rees, Voor zitter Tweede Kamer der Staten-Generaal ’s HageA. E. Reuther, Generaal-Majoor, Oud-Minister van Oorlog’s Gravenhage E. A. A. J. Do Roy van Zuidewyn Voor zitter der Alguiueeuu Rekenkamer 's Gra venhage; W. Ruys J.Dzn., Directeur der Rotterdamsche Lloyd, Rotterdam; J. J. Van Santen, Directeur der Nederlandsch-Indische Bank, Amsterdam; I. D. Fransen van de Putte, lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, ’a Gravenhage. Mr. A. Baron Schimmel- pennfhck v. d. Oye van N ij en beekAd ministrateur van het Kroondomein, ’a Hage Mr. G. Van Tienhoven, Burgemeester van AmsterdamMr. C. L. De Vos van Neder- veen CappelPresident van den Hoogen Raad, ’s GravenhageMr. G. De Vries Az., lid in den Raad van State, ’s Gravenhage Jhr. Mr. H. 0. Van dor Wijck, oud-lid in den Raad van N.-Indië, ’s Gravenhage. Door de Pomologische Ver- eoniging te Boskoop is opnieuw een adres gezonden aan den Koning, met het verzoek om aansluiting van Nederland aan do in ternationale Reblaus-Konvention van 3 No vember 1881, als zijnde het eenige middel om den invoer van planten in Duitschland te behouden. Sedert korten tyd maakt onze afgevaardigde ter Staten-Generaal, de heer Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufortdeel uit van den Raad van Commissarissen dor IJsel- Stoomtramwog-Maatschappij. Tot Ijjn-inspecteur dor IJsol- stoomtramweg-maatschappij is benoemd de hoer J. R. H. De Jong, ambtenaar bij de administratie van het goederenvervoer aan het hoofdbestuur der Nederl. Rhynspoor- wegmaatschappij to Utrecht. In zyn nieuwe functie wordt genoemde heer o. a. ook be last met de regeling van on hpt toezicht op de exploitatie van de thans in aanbouw zijnde sectio Utrecht—Jutfaas—Vreeswijk. In de vorige week zyn in onze provincie de volgende gevallen van pokken voorgekomen: to Rotterdam 6 (1 sterf geval) te Oud-Beierland 16 (8 sterfge vallen), te Leiden 4 (1 sterfgeval) te Zuid-Beierland 1to Kralingen 1te Vrijenban 3. Benoemd tot onderwij: Asperon do heer W. Hoogondc Zwammerdam. Het classicaal bestuur van Rot terdam hooft eon verzoekschrift ingediend aan de Tweede Kamer, om bij de regeling van de spoor- tramwegdiensten den dienst op Zondag zoo in te richten, dat er voor de daar by geëmployeerden gelegenheid zal zijn om ter kerke te gaan. Het classicaal bestuur dringt aan op ver mindering van hot aantal treinen op den Zondag. Bedankt voor hot boroep naar Dirksland door Ds. J. Eigeman, pred. te Dordrecht. Ds. W. Van Roggen te Boven- Hardinxveld heeft voor hot boroep naar ’t Woud bedankt on is boroepen to Charlois. Beroepen bij de chr. gor. ge meente te Giesondam Ds. E. Douma, pred. te Drachten. port en het recht, ingevolge art. 2 en 3 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. no. 70) voor pakketten met aange geven waarde verschuldigd, wordt, voorde overmaking van het ingevorderd bedrag, het voor postwissels te betalen recht van 5 cent voor elke som van f 12.50 of ge deelte van f 12.50 aan den afzender in rekening gebracht. De pakketten, waarop een waarde is in te vorderen, worden niet dan tegen vol doening van die waarde aan de geadres seerden uitgereikt.” Z. M. heeft het besluit van Godep. Staten van Utrecht, waarby op ver zoek van den heer D. B. Van Heuven, hoofdonderwijzer te Montfoort, goedkeuring werd onthouden aan een besluit van den gemeenteraad van Montfoort, ten gevolge waarvan het onderwijs in de gymnastiek aan de o; gehandhs Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben bekrachtigd het besluit van den Raad der gemeente Waddingsveen tot toelating van den heer J. A. Van da. Werve, als raadslid. Blijkens een Maandag bij het Departement van Koloniën ontvangen tele gram van don Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is de omvang der ramp tengevolge van de uitbarstingen op het eiland Krakatou nog niet te overzien. Telok Botong is onbereikbaar, doch waar schijnlijk geheel verwoest. Van den resident der Lampongsche dis tricten is nog geen bericht ontvangen. Een derwaarts gezonden expeditie tracht in lichting te verkrijgen. De vaart door straat Sunda is zeer ge vaarlijk. Door de Marine worden voorloo- pige opnemingen gedaan eu er heids-maatregelen genomen. De vuurtoren op Java’s eerste punt en op Vlakkehoek staan nog; het laatstge noemde vuur wordt niet ontstoken. In Tjiringin zijn tienduizend menschon verdronken. Do controleur van Katimpang (zuidoos telijk uiteinde der residentie Lampongsche districten) W. Beyerink is met zijne familie gered. Een bijzonder telegram, uit Weltevreden (bij Batavia) aan het „Handbl.” toegezonden, bevat nog de volgende bijzon derheden „De vreeselyke uitbarsting van den vul kaan op Krakatou en de zeebeving, die daarvan het gevolg was, heeft niet alleen Anjer en Merak (westkust van Bantam) weggevaagd, maar ook te Tjiringin, het district welks bloeiende hoofdplaats de ver blijfplaats is van den adsistent-resident, den regent en den militairen commandant in het wester regentschap, vreeselyke verwoestin gen aangericht. Omtront het zuiden van het district is nog niets bekend. „Geheel Bantam heeft door den asch- regen ontzaglijke schade geleden. De be volking, reeds door vroegere rampen zoo geteisterd, heeft gebrek aan voedsel; het vee is grootendeels gestorven. De heer Levyssohn Norman, lid van den Raad van Indiö, is door den Gouverneur- Generaal naar Bantam gezonden, om den omvang van de ramp op te nemen en met uitgestrekte volmacht om voorloopige maat regelen te nemen. „Omtrent Telok Betoog, de afdeeling van Sumatra, die aan straat Soenda grenst, zijn nog geene stellige berichten ingeko men; maar het is wel niet anders aan te nemen dan dat ook daar de verwoesting groot zal wezen. „Ook de Noordkust van Java heeft veel geledenbij Pandai Gelangeene midden-afdeeling der residentie Bantam, zyn dorpen geheel verwoest. Men betreurt hon derden dooden, waaronder vele Europeanen. „Batavia heeft echter geene aanmerkelijke schade geleden. De regeering hoeft terstond maatregelen genomen wegens den geheel veranderden toestand van straat Soenda, ten gevolge van het opkomen van nieuwe rotsen en klippen. Er zijn o. a. gouvernemeutsschepen uitge zonden om do invarenden te waarschuwen.” Men schat het aantal slachtoffers (aan overledenen) op Java op 13.000. De Staats-courant bevat het navolgend beroep op don weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Ramp in NederlandBoh-Iudiè. Landgenooten I De geheele om vang der ontzettende rampwelke eon gedeelte van Nederlandsch-Indië heeft getroffen is nog niet bekendniettemin staat het vast dat in de geteisterde streken door de ongeluk kige bevolking onuitsprekelijk veel wordt kruk staat als de oester op zyn zandbank. Wie dus buitengewone; talenten bij zijn kind opmerkt, zal wys doen indien hij dit op de rechte wyze waag/te»t.- -Hij traebte door een zoo vollef mbgelijk onderis die gaven tot ontwikkeling te brengen, en late hem dan, behoorlijk toegerust, het ge reedschap ter hand nemen, dat de poorten der welvaart ontsluit. Men zegt het elk ander zoo dikwyls na, dat »arbeid adelt”, en toch wordt er te weinig gedaan om het blazoen van dien adel fier omhoog te heffen. De tegenwerping, dat in den laatsten tijd zoo bitter wordt geklaagd over gebrek aan werk, is hier niet geldig. Onze werkmans stand is, over het algemeen genomen, slechts ten halve ontwikkeld; voor de beste arbei ders bestaat geen gevaar van broodeloos- heid. Alleen met halve krachten is de strijd .dikwyls zeer moeielyk. Een Kon. besluit van 21 Aug. 11. Stbl. no. 130 bepaalt: „Door het bestuur der posteejjen wordt gelegenheid gegeven om de waarde van pakketten waarvan die waarde is aange geven, mits een bedrag van f150 niet te boven gaande, van den geadresseerde te doen invorderen, en door middel van een postwissel aan den afzender te doen over maken. Behalve het en 3 )t EDERLANDEN, enbosch DSCHADE, ROE IDE GOEDEREN, >t, op vaste en zeer en VEE kan ook len tyd van zee en iet aanvragen van re inlichtingen ge len tot den Agent i IJssel, den Heer In het verschijnsel dat we thans be spreken moeten we de oorzaak zoeken van een groot aantal maatschappelijke misluk kingen. Nooit zal het bij ons opkomen, inge nomenheid te betuigen met de sociale regeling bij de Hindoes, waar ieder ge dwongen is te blyven in de klasse of kaste hem door zyn geboorte aangewezen, en waar alzoo elke zoon liet bedrijf zijns vaders moet uitoefenen, Het is juist een zegepraal van de nieuwere levensopvatting, dat de overblijfselen van den kastengeest, nog in pnze zeden voortlevende, langza merhand verdwynen,- om plaats te maken voor een regeling waarby ieder het stand punt kan bereiken geëvenredigd aan zyn krachten. Alle ouders kunnen het dagelijks op merken: er bestaan meestal tusschen de kinderen van hetzelfde gezin zeer belang rijke verschillen. Somtijds komen bij een der jeugdige huisgenooten hoedanigheden voor den dag, goede of slechte, die men by de ouders of by een vroeger ge slacht schier niet kan terugvindendie, als het ware, uit de lucht gevallen schijnen; of wel kenmerkende eigen schappen, waardoor een der oudeis zich onderscheiden, iichamelyke zoowel als zedelyke, komen bij het eene kind sterk op den voorgrond, en zyn bij andere nau welijks waarneembaar. Physiologen mogen trachten het raad selachtige weg te nemen, dat er ligt in die rnen zou byna zeggen toevallige overheer- selling van enkele trekken bij nauw ver wante individuen, wij zullen de zaak een voudiger aanvatten en ons bepalen bij dat ééne lid van het gezindat voorondersteld wordt door zijn geestesgaven al zijn broeders en zusters te overschaduwen. Munt hij inderdaad zoo boven hen uit? Gewoonlyk wel iets. Het meest sprir~‘ dit in het oog, als de ouders zelf zich een laag standpunt van beschaving I vinden, zoodat de monarchale aanspr 1 van éénoog in dit land der blinden worden betwist. In enkele gevallen is wezenlijk de natuur er op uit geweest, haar beste gaven in milden overvloed op één hoofd uit te storten. De menschheid leverde op elk ge bied van kennis en ontwikkeling mannen en vrouwen op, die om zoo te zeggen ge heel los stonden van hun omgeving, die ver uitstaken boven ieder in hun eigen kring, en reeds van jongs af als aange wezen waren, om een verovering te doen. Zelfs onder de minst aanmoedigende om standigheden werd door die bevoorrechten de stryd aanvaard, te midden van een wereld die hen niet begreep en hun streven dolzinnig, aanmatigend of belachelijk vond, ’t geen hun niet belette aan hun zegepraal te gelooven. ’t Is gebeurd dat zulke groote figuren in nederigen kring geboren werden, en dat geen van hun naaste betrekkingen in de verste verte met hen kon worden vergeleken. Deze opmerkingen moesten voorafgaan, omdat we het wenschten te ontloopen, geen geloof te hechten aan het werkelijk bestaan van uitverkorenenop wie de familie met zekeren hoogmoed staart als waren zij producten van handig overlegde coöperatie. Maar tegelijk zullen wij dan opmerken, dat inderdaad rykbegaaidp jongelieden in den regel niet de bewondering en de waar- deering van hun naasten kring genoten. Gewoonlyk werden zij beschouwd als mis lukte wezensomdat zij niet wilden of niet konden medeloopen in het door allen begane pad, en menigeen zou er zyn muts onder verwed hebben, dat van hen al zeer weinig terecht zou komen. Zou misschien hier een der redenen van hun welslagen liggen. Tegenstand prikkelt het weerstandsvermogen, twyfel doet menigmaal de begeerte ontstaan om te overtuigen. Zou een schilder, wiens ouders hem aanvankelyk wilden dwingen zich aan kantoorwerkzaamheden te wijden, niet vooral daarom zijn uiterste krachten hebben ingespannen, daar hy het bewijs wilde leveren door zijn aanleg recht te hebben op ontwikkeling in gansch andere richting? Als dit zoo is, dan mist reeds het erkende «genie” van den familiekring één der voor waarden van welslagen, na melijk de wryving van den tegenstand. Maar dat gemis zou nog van minder beteekenis zyn; er zijn ten allen tijde uitstekende personen geweest die van den beginne af hun pad gebaand zagen, die niets anders te doen hadden dan aan te grypen wat hun werd geboden. Erger is de invloed der algemeene bewondering op het karakter; in zeer vele gevallen wordt het er zeer door benadeeld. Zelfkennis is de vrucht der type ervaring, en kan dus niet bij zeer jonge menschen worden on dersteld; loftuitingen nemen zij in ont vangst zonder er de waarde van te beoor- deelenweldra met het gevoel dat hun niets minder toekomt. Een schaduwzijde van dat betere stelsel is, dat het onwillekeurig voedsel geeft aan de ontevredenheid, ten onrechte aangeduid met den naam van zucht tot standsver heffing. De laatste is een niet slechts geoorloofde, maar zelfs bepaald verplichte krachtsinspanning, pm zich in de maat schappij steeds nuttiger te maken. De eerste tuurt zich blind op de onaangename zijde die aan elkep werkkring te vinden is, verbant elk gevoel van voldaanheid en daarmede het geluk. De ware levenswijs heid bestaat daarin, dat men steeds ijverig zoekt naar het betere en hoogere, en niet temin zich thuis gevoelt in het minder goede waarmede men zich voorshands moet vergenoegen, Is nu een huisgezin met een «genie” ge zegend, dan komen gewoonlijk de valsche begrippen van stand spoedig om den hoek gluren. Die knappe, vlijtige werkman daar, goed op de hoogte van zyn vak, geacht om zijn jjver, heeft een zoontje dat op school blij ken geeft van goede vermogens; wat meer is, het kind begrypt spoediger en leertge- makkelijker dan een van zyn broeders. De ouders hebben het opgemerkt, zyn er niet weinig trotsch op, laten ongelukkig in den huiselyken kring veel van die ingenomen heid doorschemeren, en boezemen hem al vroegtijdig een hooggestemd gevoel van eigenwaarde in, dat hem dikwyls in botsing brengt met andere knapen van zyn leeftijd, by wie de ader der bewondering niet zoo heel gauw aan ’t zwellen raakt. Evenwel, hij redt zich door al die wederwaardighe den heen, die hem slechts versterken in de overtuiging dat er werkelijk aan hem wat te benyden valt, en hij nadert het oogen blik waarop tot de beroepskeuze moet wor den overgegaan- Eigenlyk is zijn keus al vrij beperkt geworden, want by de ouders heeft het simre lang vastgestaan dat een zoo talentvolle khaap veel te goed is voor een ambacht. Men gelieve die laatste formule wél in acht te nemen; zij drukt ten naastenbij een ryke bron uit van maatschappelijke teleurstellingen. Een ongelukkig vooroor deel doet dus arbeid, de sociale kracht bij uitnemendheid, en speciaal den handen arbeid, in minachting komen, en is oorzaak dat uitstekende vermogens zich er aan ont trekken. De glans van het «heer-zyn” wordt als een verraderlijke luchtspiegeling den Hinken jongen reeds vroegtijdig voor de oogen getooverd, en daar hij er slechts het uiterlijk van te zien krygt, de zwarte jas en den hoogen hoed, maar nooit gele genheid krijgt ook de keerzyde der medaille te aanschouwen, vindt het gezond verstand nimmer gehoor voor een waarschuwend woord. Men let er niet op, hoe ontzaglijk groot het aantal mededingers is naar be trekkingen bij administratie, posterijen, spoorwegkantorenonderwijs enz., zoodat slechts een klein gedeelte der ambtenaren de hoogere rangen kunnen bereiken; aan den anderen kant verliest men geheel*uit het oog, dat het ambacht een onbegrensd veld is, waarop de besten, zij die theoreti sche kennis met practische bekwaamheid weten te verbinden, nagenoeg zeker zyn van welslagen. Onder die omstandigheden gelooven we niet te veel te zeggen, als wy het een on geluk noemen, door onverstandige ouders als »het genie van het huisgezin” te wor den aangemerkt. Menigeen heeft later diep betreurd, dat men hem ontrukte aan een st^nd waarin hij het ver zou hebben kun nen brengen, om hem te plaatsen in een kring binnen welken het hem onmogelyk was zich vry te bewegen. Zeer ware het te wenschen dat de spreekwijze: «Hijiste goed voor een ambacht”, werd ter zijde gelegd om plaats te maken voor het veel juister algemeen begrip«Voor den handen arbeid is de beste nog niet goed genoeg.” Wel mogen we met genoegen constatee- ren, dat het niet ontbreekt aan pogingen om deze waarheid meer tot het publiek te doen doordringen. Het ambachts-onderwijs, dat op een toenemend aantal plaatsen in ons land wordt gegeven, heeft ten doel bekwame werklieden te vormen, in slaat om later hun bedryf tot den hoogsten graad van volkomenheid op te voeren. Toch, vreezen we, zal het nog lang duren eer de overtuiging voor welke wij heden een lans breken, de heerschende is gewor den. Niet in ons vaderland alleen beslaat op dat punt nog veel wanbegrip het wordt overal eldeis aangetroflen. Kort ge leden had een Amerikaansch aannemer be hoefte aan zes in alle opzichten bekwame timmerlieden en één boekhouder; de maat schappelijke verhoudingen kennende, had hy het salaris des laatsten vyf-en-twintig percent lager gesteld dan het loon der eersten. Welnu, glecbts één timmerman bood zich aan, terwijl hy tegen de honderd adspiranten kreeg voor het boekhouders- baantje, waarvan velen verklaarden dat zij in bitteren nood verkeerden en gaarne een nog lager bezoldiging desnoods voor lief zouden nemen. Flinke werklieden kunnen zich naar elk oord van de wereld vei- plaatsen overal vinden zy brood en meer dan dat; de man van de pen en het liniaal is gebonden aan de plek waar zyn kantoor- Dezo Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. PrÖ«: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De vaart door straat Sunda is zeer ge- ziin voilig- zitter d0r Algomeene Rekenkamer, ’sGra- I VAnkaiTO1 W l?nva .T

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1