Zaterdag 15 September. 1883. N°. 744. Postzegels, [NO. wandschap, Centimeters. UGEH, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. j week. IRIEK jrwaard”, DENBERG, >ven. iteit helder klin- tot billijke prijzen. ppij van EKERIKG t OP: RAAK Coupons, D A, r meer!!!. Rupsenzoekers. BUITENLAND- Overzicht. BINNENLAND. Pool- NOORTWIJK, N, Schoonhoven. 8CHOOWHOVEBSCHE COURANT. s. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. EN eene nieuwe jurandeerd-echte waarvan 2 maal in porai,.... ttordam ■■onen geen. vrage verkrijgbaar. Is ook pakjes van VAN NOOTEN. den, waar- harein- dat hij de waarde van voor het geheel levendig ’DERLANDEN, mbosch 18CHADE, ROE DE GOEDEREN, top vaste en zeor en VEE kan ook en tyd van zes en et aanvragen van e inlichtingen ge en tot den Agent IJtael, den Heer dedt ter overname prachtig ge- O, daarby dubbel metaal gebouwd; ct en gekost hob- koop voor f 425 rist en vrij spoor- 1 tot 12 en van 4 Haag, N. Haven 'hip, bestaande in gers on Planken, een partij Brand- liten de Katpoort, én aflevering in dt voor een go- 146, 4 jun, te- ijde, mits een halve iwende. 1000 en daarboven fondsen verstrekt. m 2 GANZEN- met le Ganzen. zich met franco aan te melden bij T, Eendenkooiker Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Pr|j»; voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. De nieuwe LONDON doet het grijze haar binnen en kele dagen ver dwijnen, maakt het haar glans- rijk en zacht; 1 belet het uitval- g len van en geeft l groeikracht aan f de jeugdige ha- ren. ij A. MOERDIJK, iddorpe (Zeeland). kN EERTEN te F te Oudewater; P. VERSLOOT te JIEAU Zn. te iAATEN te Meer- 4N te Woerden; lerik; B.KRUIT- M0E8 te IJssol- Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts rekening gebracht. a men voor slechts week op AIER, lur voor Neer- Ik. geaohtste Predi- studiën in „DE n, terwijl nog een en inhoud zullen et uitvoerig Pros- iat met de 1ste len is. igen gratis als zoekenexpres om daarmee de schoonheid van het natuurtafereel te loochenen, maar ze eenvoudig opmerkt als zy zich laten zienvoor u bestaat misschien dat begrip sleelijk” niet. Gij beschouwt alles wat uw oog ontmoet k~1 geheel, en zoekt de waarvan zelfs de schijnbare wanklanken een noodzakelijk bestanddeel uitmaken. En zyt gij eenmaal zoover dat gij haar gevonden hebt, dan stemt het u ook tot dankbaar heid dat we bij al die tegenstrijdigheden niet behoeven stil te staan, maar dat ook wij het onze kunnen toebrengen om door geleidelyke verbetering van hetgeen daar aan behoefte heeft, haar steeds reiner te doen klinken. Vriend Zwaarhoofd begrypt niets van uw idealen; voor hem is de zon totaal weg, als slechts een enkel wolkje haar voorb’y drijft. In de ontwikkeiings-geschiedenis der vol ken, zoowel als in die van byzondere per sonen komen tydperken voor die van ver zwakte levenskracht getuigen. Somtijds zyn die eclipsen het begin van het einde ge weest, wanneer zij zoolang aanhielden dat de ziekte een chronisch karakter had aangenomenen het nationaal bestaan werd blootgesteld aan een schok dien het niet kon verduren. Maar veeltijds ook was en is die schijnbare stilstand slechts een tijd van noodzakeljjke rust die nieuwe krachten doet vergaderen. Velen zijn van oordeel, dat het Neder- landsche volk thans zulk een gevaarlijk tijd perk doorleef, We verkeeren, zeggen zij, in een toestand van verslapping, die de wekstemmen tot nieuw moedsbetoon onge hoord doet verloren gaan. De geestkracht, waarmede onze vaderen zich een plaats hebben veroverd in het volkengezin, waarmede zij hun vlag hebben geplant in de verst verwijderde oordenkoloniën ver overden te midden van een wanhopigen worstelstrijd tegen overmachtige vijanden, handelsbetrekkingen aanknoopten in vroeger nooit bezochte havens, en hun stem ver hieven in de raadszalen waar het lot van Europa werd beslist, die geestkracht is verdwenen, uitgedoofd, ondergegaan in de kleinzielige geschillen die al onze aandacht in beslag nemen. I Het teit zelf valt moeielijk te ontkennen. En al wilden we dat ook, het ontbreekt ons niet aan mannen, die niet ophouden er gestadig op te w'yzen. Een Multatuli, een Van Vloteneen Busken Huetom van grootheden van den tweeden en derden rang niet te spreken, hebben de tucht roede niet gespaard, en hun ontzaglijk ta lent dienstbaar gemaakt om de onvolmaakt heden der Néderlandsche natie met helle kleuren af te malen. Hebben wij het recht, die kloeke den kers te rangschikken onder de rupsenzoe kers waarvan pas werd gesproken Moeten we het oor sluiten voor hun waarschuwin gen, alleen omdat hun palet naar onze meening al te zeerja bijna uitsluitend met donkere verven is bevracht? De vraag is, wat hun dryfveren zijn, met welk doel zy de stem verheffen tegen hetgeen zy als berispelyk meenen te moeten aanmerken. Indien uit hun geschriften de overtuiging spreekt, dat er toch aan ons niets meer te verbeteren valt, omdat onze rol op het wefeldtooneel is uitgespeeld, dan zou het misschien overweging verdie nen, eens het oor te leenen aan anderen die meer de lichtzyde van het tafereel ver tonnen, en meer vertrouwen in onze toe komst stellen. Maar blykt het, dat zy bezield worden door het gevoel, dat een maal den Britschen dichter de schoone woorden in den mond legde: Engeland, met al uw gebreken, heb ik u toch lief!” ja, dan zullen we met verdubbelde belang stelling hun waarschuwingen ontvangen en ter harte nemen. Er is een critiek die verbittert, omdat zij de mogelykheid van verbetering als een dwaasheid beschouwt. Met hoeveel talent zij ook wordt voorgedragenzy -4180 even min vruchtbaarmakend zijn als de regenbui die nederdaalt in een zandwoestijn. Maar er is er ook een, en gezegend zij de arbeid van hen die haar voerendie den moed verlevendigt, de geestdrift doet ontvlam men de kracht verleent om de boeien van gemakzucht, van slaperigheid, van klein geestigheid af te schudden. Zijmaar ook zij alleen, heeft de’ bewustheid van een roeping; daar zy haar punt van uitgang vindt in het geloof aan onze vatbaarheid voor het goedekiest zij vanzelf dien vorm, waardoor dezelfde overtuiging ook baan breekt in de harten van allen die het va derland liefhebben. Vooral is het dan ook noodig dat de verschijnselen, die van een betere toekomst gewagen, niet onopgemerkt blyven. Een oordeel is dan alleen juist, als het alle mogelijke gegevens samenvat, en niet een zijdig hetzij de gunstige, hetzy de ongun stige feiten tot grondslag legt» En mocht dan werkelijk blijkendat we veel hebben goed te maken wat door traag heid werd veronachtzaamd, welnu, de handen aan den ploeg! Elk Nederlandsch staatsburger, in welken kring ook geniaalst, is verantwoordelyk voor den bloei"oor de dolijk zal de weg met den aanstaanden winterdionst voor het publiek verkeer wor den opengesteld. Volgens het bestek n». 718 moest de baan 1 November 1881 gereed zyn geweest; wegens de vele en aanhou dende verzakkingen zal dik- 1} of 2 jaar later plaats vinden. - Door den heer A. K. Van der Garden te Gouda is in vereeniging met de hoeren F. Van Dantzig Co. te Rotterdam aan het gemeentebestuur van Oud-Beierland aanvraag gedaan voor concessie tot het leggen van rails voor een stoomtram door de Hoeksche Waard. Een dergolijk ver zoek moet door genoemde heeren aan de besturen der overige gemeenten van het eiland zijn gericht. De opening van den tramweg- dienst van Utrecht naar Vreeswijk wordt tegon 1 November a. s. tegemoet gezien. Voor den Raad van State is behandeld: het beroep van Joseph Pape, to Montfoort, van eene uitspraak van Godep. Staten van Utrecht, waarbij hij zonder loting tot den dienst der militie is aangewezen. Rapporteur de Staadsraad Van der Loeff. De appellant is zelf verschenen tot het ge ven van inlichtingen. Bij den Hoogen Raad werd Dinsdag te ’s Hage behandeld het cassatie beroep van H. De K., te Gorinchem, door het gerechtshof veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf ter zake van moed willigen manslag gevolgd door eenvoudigen diefstal. Deze voorziening was door geen middelen ondersteund, en adv.-gen. Van Maanen concludeerde tot verwerping van het boroep. Uitspraak 17 dezer. Door de Arr. Rechtbank te Rot terdam is veroordeeld M. d. L. Pzn., klom penmaker te Berg-Ambacht, beklaagd van geweldpleging jegens een bedienend beambte, tot 8 dagen gov. cell. Door don geneeskundigen in specteur in Zuid-Holland is verklaard, dat de pokken te Rotterdam hebben opge houden epidemisch te heersohen. In de afgeloopen week kwa men te Oud-Beierland 16 gevallen van pok ken voor on zijn daar 5 personen aan die ziekte overleden. Te Rotterdam werden iu de afgeloopen week 2 personen door pok ken aangetast. Overleden geen. Do Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht voor Zuid-Holland heeft de mazelen te Alblasserdam epide misch verklaard. Blijkens ingekomen ambtsbe richten, zyn in het tijdperk van vier woken, dat op 8 September jl. is geëin digd, geen gevallen van longziekte waar genomen buiten het spoelingdistriot. In de slachterijen binnen het spoeling- district bleken de longen van 9 runderen, toebehoorende aan 5 veehouders, door long ziekte te zijn aangetast. (Staatzct.) Het is thans zeker, dat de tentoonstelling te Amsterdam tot 15 Octo ber a. s. geopend blijft. Er is zelfs sprake van oeno verlenging tot den Sisten dier maand. Het geheele personeel van ruim 100 personen van de hoeren J. K. Smit, te Krimpen a/d Lek, bezocht Zondag met hunne vrouwen, voor rekening van hun patroon, do tentoonstelling te Amsterdam. Aan giften en toezeggingen tor bestrijding van do onkosten der Pool expeditie is ingekomen f75.545,03. De heer Alfred Krupp, chef der vermaarde firma Krupp te Essen, hoeft f 5000 geschonken ton behoeve van do noodlijdenden door de ramp op Java. Te Rotterdam is plotseling in 64-jarigen ouderdom overleden de heer G. P. Te Winkel, predikant bij do Horv. gemeente aldaar. Aangenomen hot beroep naar Bodegrave door Ds. D. Snijder, horst, luth, pred. te Helder. Beroepen bij de Chr. Ger. gem. to ’s Gravenzande Ds. P. J. Baay to Leordam. GOUDA, 13 Sept. De heer B. Vallet heeft ontslag aangovraagd uit zjjne betrekking van commies tor secretarie dezer Gemeente. Bijna 41 jaren heeft de heer Vallet de ge meente godiend. ♦AMEIDE, 12 Sept. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. brak er alhier, een weinig voor 4 uren, brand uit boven hot kaaspakhuis van den hoer D. B. Er lag hooi op don zolder. Hot broeien kan oorzaak zijn geweest van don brand. Wat daarvan zij, men was hom na ruim oen uur inspanning meestor. Sloohts oon der belendende huizen heeft schade geleden van oonige beteekenis. Het pakhuis was togen brandschade verzekerd. De kaas, (er was trouwens niet veel in), heeft men in vei ligheid weten te brengen. •BERG-AMBACHT, 12 Sopt. Bj hot rooien der lato aardappelen heeft men in deze streek algemeen een zeer groot be schot de aardappelon zijn vele, maar meestal niet groot van stuk. De qualitoit is uit stekend; van ziekte wordt niets bespeurd. •BERG-AMBACHT, 14 Sept. In deze gemeente is een geval van febris typhoïdea geconstateerd. Het is opmerkelijk, dat over het alge meen zy, die laken, meer kans hebben om gehoord te worden dan degenen die de oorzaak van dat verschynsel kan zyn? By beoordeeling van personen is zij ge makkelijk te vinden. De voortreffelijkheid van anderen werpt een schaduw op onze eigen hoedanighedenhun gebreken en verkeerdheden verhoogen den glans van onze deugden en goede eigenschappen. En daarom willen we, als het maar eenigszins kanop hun verdiensten af dingen,niet om te lasteren, volstrekt niet! nog minder om hen opzettelyk te beleedigen of te benadeelenmaar een voudig ter wille van de waarheid. Zoo is het immers? Doch voor levenlooze voorwerpen, voor toestanden, voor instellingen geldt in ieder geval die reden niet. Deze beoor- deelende, kunnen we, zonder ons gevoel van eigenwaarde eenig geweld aan te doen, streven naar de hoogste mate van onpartijdigheid. In den regel zeggen we dit ook te willen, en als bewys beroepen we ons dan juist op de afkeuringen die we links en rechts uitdeelden. Wellicht is die karaktertrek een recht- streeksch uitvloeisel van onze menschelijke natuur, een onvermijdelijke noodzake lijkheid. We zijn bestemd om steeds vooruit te gaan, voordurend ons te be wegen in de richting van het hoogere en betere. Welnu, als we met ,.het be staande vrede namen, dan zou er geen enkele reden bestaan om die bestemming te volgen, geen spoorslag om rusteloos te jagen naar volmaking op elk gebied. Ons gevoel van onvoldaanheid zweept ons voort, immer voort; de critiek is ons tot een instinct gewordenen zoo we lof toezwaaien aan hetgeen ons oog ontmoet, dan moet het wel iets buitengewoons zijnof de hulde gaat nog altyd met eenig voörbehoud en een zeker aantal ikleine opmerkingen” gepaard. We zullen niet trachten uit te maken, of die redeneering werkelijk hout snjjdt. Ons dunkt een juist en billijk oordeel i veel meer in het belang van den vooruit gang dan immer en altyd afkeuren en critiseeren. Het is niet genoeg dat we ge voelen wat ons ontbreekt, we moeten ook het besef bezitten dat bij ons de kracht aanwezig is om het ontbrekende aan te vullen. Dit krygt men slechts door nauwgezet na te gaan wat reeds is ver richt, omdat de vl’yt in het verledeq aan den dag gelegd een waarborg is voor de toekomst. Waardeering is de zonne schijn die alleen menschelyken arbeid doet gedijen. Sedert Van Alphen zyn bekend versje de wereld inzond, is er van vrienden die feilen tuonen” reeds heel wat gezegd, en ik geloof niet dat men het over hun verdienste geheel eens is. Alles hangt hier af van de wyze waarop, van de mate waarin, van de gelegenheden waarby zy ons de zwarte stippen en plekjes onder de aandacht brengen, ’t Is dan eigenlijk meer een quaestie van tact dan van be ginsel; niemand onzer zal zoo dwaas zyn geloof te slaan aan de oprechtheid van de vriendschap van den man die steeds te prijzen vindt, dus hij weet vooraf dat er wel eens een afkeurend oordeel zal vallen, ’t Komt er slechts op aan hoe en wanneer. Doch diezelfde vriend kan, met de beste bedoelingen natuurlyk, zijn taak geheel verkeerd opvattenen in overmaat van ijver zyn doel voorb’y loopen. 't Kan zoo plaats hebben dat hij om zoo te zeggen niets van zyn gading vindt; dat hij altyd wat af te keuren, al zijt gij er nog zoo zeker vanalles gedaan te hebben om hem een woord van voldoening te ont lokken. Of die man nu Nurks moet heeten of een weinig anders, weet ik niet, genoeg is het, dat zyn omgang niet tot de aange naamste genietihgen kan gerekend wor den ofschoon wij er de nuttige z’ydo geenszins van willen betwisten. Ga met hem het schoonste landschap zien; bewonder in zijn byzyn het statig woudgeboomte, de rijke plantenschathet frisch groen der bladerende toover- achtige kleuren der bloemen, aanstonds is hij by de hand om nu hier, dan daar een blaadje om te keeren en u te wijzen op de leelyke rupsen die de achterzyde lot woonplaats hebben uitgekozen. Voor hem is dat genoeg om den indruk van het geheel te bederven. In het hart van iedere bloem schuilt volgens hem een nydig insectgereed om den onvoor zichtige die het wagen durft den geur met wat meer opmerkzaamheid in te ademen, in den neus te prikken. Hem zelf’ is dat natuurlyk heel dikwijls over komen,en nu gelooft hij niet meer aan bloemengeur. Voor u, die noch insecten verzamelaar zyt, noch tot de zwartgalligen wenscht te behooren, en dus niet naar rupsen gaat welvaart, voor den goeden naam van zijn volk. We kunnen riet allen in kunst of wetenschap uitblinkert, niet allen een zetel innemen in de regeering van staat, gewest, of gemeente. Maar. fjl^ kan door trouwe st in verband met het- plichtsvervulling toonén, dat ook in het harmonie te ontdekken kleine de elementen van het groote ver borgen liggenen zyn eigen arbeid beseft. Telkens op nieuw ondervindt do Ooster- sche regeering hoe lastig het is verschil lende nationaliteiten bijeen te houden en te besturen. Elke Rijksdagzitting levert daarvan de bewijzen op en alle regee- ringsontwerpen zijn als het ware proeven van fijne berekening, om z. v. m. aan do meest tegenstrijdige wenschen te voldoen, meestal ten koste der zaak die regeling vordert. Dit is echter niet alles. Eene geduchte legermacht is noodig om die verschillende elementen, die voortdurend smeulen, in be dwang te honden. Een gedeelte dier leger macht dient tot handhaving der orde in Bosnië en do Herzegovina, waar het open baar verzet weldoch het lijdelijk verzet niet is opgehouden. Nu verkeert Croatiö weer in staat van gisting. Tot nog toe bezigde het uitsluitend zijn eigen taal ook in openbare zaken. De regeering van Hon garije, waarmede hot een zelfde staataver- bond uitmaakt, heeft echter goedgevonden te verordenen dat de wapenborden, die zich aan de openbare gebouwen bevinden, een onderschrift zoowel in de Hongaarsche als in do Croatische taal zouden dragen, eene verandering waartegen de bevolking zich daadwerkelijk verzet heeft, door ver wijdering der wapenborden. Zij beroept zich daarbij op eene bepaling voorkomende in do staatrechterhjke overeenkomst tus- schen beide landen. Doch Hongarije wil daarvan niet» wr>«en, en heeft de wapen borden weder doen plaatsen, bewaakt door do gewapende macht. Als uiterste concessie wil Hongarije de beslissing aan de Rijks- regeering overlaten. Doch hiermede neemt de Croatische bevolking geen genoegen. Zij gaat voort met haar verzet, dat zich, zoo- als men meer ziet gebeuren, in den laatston tijd openbaart in plundering en vernieling van eigendommen. Do joden vooral moeten het daarby misgelden.' Hongarije heeft zich tot do Rijksregeering gewend om steun in het handhaven der orde. Deze houdt zich druk bezig met het zinnen op middelen om den Gordiaanschen knoop door te hakken. Misschien heeft de Duitsche Rijkskanselier, die te Salzburg een samenkomst met oon der Oostonrijkscho Ministers had, wel zulk eon middeltje aan de hand gedaan. Ook de gezant bij het VaticaanVan Schlözer, heeft te Salzburg een langdurig bezoek gebracht aan den Kanselier, waar schijnlijk ter bespreking van de aan te nemen houding, tegenover de weinig vrién delijke wijze van handelen dor Curie. De Duitsche cholera-commissie is te Alex- andrië aangekomen en heeft haar onderzoek aangevangen. Hare bemoeiingen kunnen wellicht van onschatbare waarde zijn voor het Cholora-congrestot het houden daar van Italië het initiatief heeft genomenen waarmede verschillende Mogendhedei onder Turkije in do eorsto plaats genomonheid betuigd hebben. Hoewel voortdurend afnemendeis de ge vreesde ziekte echter nog niet geheel in Egypte geweken. Hoe ergerlyk de toonee- len ook zijn geweosttijdens het woeden der epidemie voorgevallentoch wijst het op eene groote verbetering van toestanden, dat de Europeescho bevolking van Alexan- drie termen heeft gevondenbij monde eener commissie, den Khedive dank te doen betuigen voor de flinke maatregelen door hem genomen. Die dank zal echter voor een goed deel moeten toegekend worden aan Engelschon invloed. Dat Engeland de kosten der bezetting Egypte in rekening brengt, is dan ook niet meer dah billijk. Thans zal weer eon deel hunner troepen optrekken tegen do opstandelingen in Soudandie zich onder do vaan van den valschen profeet scharen. Ofschoon beulen uit den tijd raken wor den er in London en in het overige Enge land nog tal van liefhebbers gevonden die hetdoor don dood van Marwoodopenge vallen postje begeoron. Frankrijk on China staan dreigend tegen over elkander. China trekt troepen samen aan do gronzonFrankrijk zendt versterkin gen naar Toukin, waar de troepenmacht blijkt te gering te zyn om zich te kunnou handhaven. Laat Frankrijk niet oenige be palingen vallen of wijzigen van do vredes voorwaarden die hot aan don koning van Annam opdrong, dan is bet te vroozen dat hot tot oon vredebreuk tussohen boido komt. Z. M. hoeft bonoomd tot nota ris to Heorenveon J. F. Ninabcr, cand. notaris to Viunon. Bljjkons eon 11. Maandag bij hot Departement vau Koloniën ontvangen telegram is de omvang der ramp, veroor zaakt door de uitbarstingen op Krakatau, nog niet bekend, maar wordt alles gedaan, om aan de overgebleven bevolking de eerste hulp te versohaffon. De Europeescho ambtenaren ^on het garnizoen te Telok- Betong (Lamponga) zyn behouden. De eerste stuurman Ampt en de machinist C. Stolk der gouvernoments-marine zijn door do vloedgolf omgekomen. De veilig heid van Straat Sunda is voorloopig ver zekerd. Het telegram vermeldt verder, dat den 30n Augustus in Atjeh de luitenant W. J. F. Van Bennekom en eon fuselier gesneuveld zijn, doch dat de aanval op het transport glansrijk werd afgeslagen. Hot volgend telegram is ont vangen Er is nog geen officiéél rapport betref fende de ramp openbaar gemaakt. Het aantal slachtoffers onder do inlanders te Bantam, Batavia en do Lampongscho dis tricten wordt geschat op 30000; dat der Europeanen is nog niet bekend. Het gar nizoen in het fort en de Resident le Telok- Betong zijn gered. Aldaar heerscht eon vreeselijke nood, doordien de plaats wegens de enorme banken puimsteen van de zee zijde niet toegankelijk is. De Minister van buitenland- sche zaken brengt ter kennis v*an 'belang hebbenden dat de invoer van niet van wor tels voorziene gewassenmet name van bloembollenin Duitschland geoorloofd is mits de verzending plaats hebbe over do daarvoor aangewezen tolkantorenonder welke voor Nederland voornamelijk van be lang zijn Emmerik, Aken of Weenen, of overigens beantwoorde aan de voorwaarden omschreven sub 3 van 4 der Keizerlijke verordening van 4 Juli 1883aangevende de wijze van verpakking en de vereischte verklaringen van afzender en plaatselijke autoriteit. De bij sommige belanghebbenden bestaande meeningals zoude die invoer verboden of van eene bijzondere vergunning dor Duitsche Regeering afhankelijk zijn is het gevolg van onjuiste opvatting der gemelde verordening, (St. Cl.) In de plaats van den heer D. W. Stoop is tot wethouder to Dordrecht gekozen de heer D. Van Wageningen. Tot wethouders zijn herbe noemd te IJselmonde de heer J. Kloot wijk; te Waddingsveen de hoeren K. Van der Torren Kz. en G. Van Lange; te Willeskop de heeren A. Van Blokland eu A. J. E. Van den Heuvel; te Benschop tot lijdelijk wethouder de heer C’. Clever. De heer J. C. W. Strick van Linschotenwerkzaam ter secretarie te Alfen, is benoemd tot secretaris on ont vanger der gemeente Anna-Paulowna. Tot dijkopziohter van de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe is benoemd de heer A. C. M. Hofman Az. te Sliedreoht. De heer W. Lagerweij te Woerden heeft met goed gevolg het 3e gedeelte van het notarieel examen afgelegd. Op Woensdag 1.1. is te Stol- wijkersluis eene vereonigde vergadering ge houden van het dijkcollege met de hoofd ingelanden van de Krimpenerwaard. In deze vergadering is de rekening van het hoog heemraadschap, dienstjaar 1882/83, behan deld on vastgesteid tot een bedrag van f 88066,64» in ontvangst en f 87477,68 in uitgaaf, sluitende dus met een saldo van f 588,96». Aan het Departement van Wa terstaat is aanbesteedde aanleg van een kade met grintweg door den Rossemschen overlaat, genaamd het Klooster, onder de gemeente Rossom. Minste inschrijver de heer J. Van Gondt, te Leerdam, voor f21.850. Omtrent den spoorweg Dord rechtEist, gedeelte Gorinchem—Gelder- malsen, deelt men mode, dat de laatste verzakkingen achter den Diefdyk tuaschen de piketten 370 en 374 op do hoogte zyn gebracht en onder bepaald profil afgewerkt. De op andore punten aan do hoogte ge brachte verzakkingen blijven staan, en dit verblijdend verschijnsel zal wel voortduren zoolang de weg in rust is en er niet noe menswaard over wordt gereden; bij het in exploitatie brengen zal het te bezion staan, in hoever de onderliggende grond (vele moter dikke veenlaag) al of niet bestand is tegen het gewoon personen- on goederen vervoer. Te Diefdijk, alwaar de grootste ophooging met inbegrip van het militaire verdedigingswerk 12.50 M. plaats vond, houden de daarin liggende bruggen zich thans goed. Die over het Zederikkanaal, waarvan ook een landhoofd iots verzet is, moet ten behoeve van het nieuwe kanaal AmsterdamMerwede worden afgebroken en mot verwijde doorvaart-oponingen weder worden opgebouwd; do aanbesteding hier van heeft roods plaats gohad, doch or waren geene inschrijvers. De verzakte brug te Gorinchem ligt nog geheel onbruikbaar. Do stations, wachterswoningen, afsluitingen en verdere werken zijn gereed. De baan is voor do finale opneming gereed. Voor de nieuw to maken brug over hot Zederik kanaal is oeno hulpbrug gelegd. Vermoe-

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1