1AÏEB1J N°. 747. IAPHIE. WAAGEH, en Coupons, A 146, J D A, Jsito A 4®/, jaan, te en tijde, mits een halve schuwende. Zaterdag 6 October. ENGOÜDA, aakt 1883. Weekblad voor Zurd-Holland en Utrecht. ar meer!!! JTEBOOM. TRAM i. BOECK, isionalr in Effecten. appij van ÏEKERUTG het NEDERLANDEN, lenbosch (DSOHADE, ROE- INDE GOEDEREN, tot, op vaste en zeer en VEE kan ook den tijd van zes en het aanvragen van ire inlichtingen ge iden tot den Agent n IJssel, den Heer WIJK, G3OCTOBER, looit een prijs ge- hebben, er den man. ;e Marmeren twee Coupes. aansch ver- l’afelstel. lootjes en Kaas- sr gemonteerd. BUITENLAND. BINNENLAND. DE TENTOONSTELLING te Amsterdam. SCHOOÏÏHOyEÏÏSCBE CODRAW werd EN, Schoenhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever» ie Inrichting snde MATBKIALB» biedt TE KOOP lergeteekende is zoo deze aan de Ingeze- jn Omstreken bekend i alhier als ÏLEHAAR De nieuwe LONDON doet het grijze haar binnen en kele dagen ver dwijnen, maakt het haar glans- k ryk en zacht; belet het uitval- jft len van en geeft Kr groeikracht aan |f de jeugdige ha- ren. b|j A. MOERDIJK, ilddorpe (Zeeland). AN EERTEN te IT te Oude water P. VERSLOOT te SIEAU Zn. te RAATEN te Meer- AN te Woerden; nerik; B. KRUIT- MOES to IJssel- e zullen aanwenden nette en eerlijke be- irzoekt vriendelijk aan te willen begunstigen. IMERDB Rz. 883. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrjjdage-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën waarvan de plaatsing S maal wordt opgegeven, worden slechts S maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt dos Zaterdag-morgene uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarden. i f 1000 en daarboven slide fondsen verstrekt. rerkiezende het noo- igen. oestraat kan daarbij vorden. nu zijn k f 1000. - 500. - 100. - 50. eteekende is gelegen- te schrijven. prl|s: premie: premie: n zich aanmelden per »an G. GRAVELAND r der Commissie, vóór, dag, ’s morgens van uiterlijk des morgens ig zijn bij P. STOP- lein te Stolwijk. Overzicht Dat dezelfde geest, die in 1870 aan Frankrijk het berucht geworden .naar Berlijn” in don mond logde, altijd nog dat volk beheerscht, bljjkt hoe langer zoo meer, naarmate do gebeurtenissen van 1870/71 meer tot de geschiedenis gaan behooren. Reeds stapelde de vijandige en van lust tot weerwraak getuigende toon der pers, langen tijd brandstoffen samen, die slechts op een vonkje wachten, om te ontbranden. Als zoodanig deed ook dienst de voorgenomen reis van den Koning van Spanje naar Duitschland, waaraan men nu eenmaal eene staatkundige beteekenis meende te moeten toekennen. Toen dit voorwendsel werd weggenomen, door het bericht dat het be zoek ook Frankrijk gold en, naar den wonsch van den president Grévy, dit laatste bezoek werd uitgesteld tot den terugkeer uit Duitsch- lana, ging men met srgusoogen het doen en laten van den jongen Koning, als gast van den Duitschen Keizer, na. Deze ont ving zijn gast zeer beleefd ön hartelijk en bood hem het zeer gebruikelijk eere-kom- mandantschap aan over het Sleoswjjk— Holsteinsche Uhlaner-regiment. Dit was genoeg om de onvriendelijke onverschillig heid waarmede men in Parijs het bezoek van den naburigen Vorst afwachtte, in haat te doen veranderen. De pers deed in hare gewone opwinding al wat zo kon om do vijandige bedoeling, gelegen in de aanbie ding van dat eerbewijs, en het beleedigende gelegen in de aanneming ervan duidelijk te maken en zelfs de president der Repu bliek, die als zoodanig bet decorum had op te houden, schijut met tegenzin het be zoek te hebben afgewacht. In elk geval verzuimde hij de maatregelen to nemen, die bekendheid met de openbare meening omtrent den te verwachten gast hem op legde Het gevolg was dat Koning Alfonso door de riddorlijke natie met gesis, gefluit en beleedigende uitroepen ontvangen werd en zich gelukkig mocht rekenen heelhuids de Spaansche ambassade te bereiken. Te rugdeinzende voor de gevolgen de Koning wilde nog dienzelfden dag weder vertrekken trachtte de president do vijandige beteekenis aan die demonstratie te ontnemen en wist den Koning over te halen op zijn besluit terug te komen en, zooals bepaald was, in het Elyaóe te dineeren. Zoo geschiedde en ofschoon «ogenschijnlijk de zaak hiermede scheen goedgemaakt, is inderdaad een gevaarlijk spel begonnen, dat wel eens minder goede gevolgen kon hebben. Dat het gebeurde terecht in Spanje groote verontwaardiging gewekt heeft, kan niet bevreemden. Do overheid en hierdoor heeft zij de Fransche een lesje gegeven wist echter door ver standige maatregelen te voorkomen, dat die verontwaardiging zich uitte in baldadighe den tegen de Fransche ambassade te Ma drid. De Koniug, Zaterdag te Parijs aan gekomen, vertrok Maandag en werd met Eene andere afdeeling der goudsmeed kunst waarvan wij hier verrassende proe ven zienis de galvanoplastiewelke eene geheele omkeering heeft te weeg gebracht in de versiering der meubelenwant wij vinden er de toepassing van bij een groot aantal van de voornaamste schrijnwerkers te Parijs, zooals op de Tentoonstelling zelve bij iedere stof in de meubelafdeeling blijkt. Maar al het schoone dezer afdeeling te noemen zou ons te ver leiden. Wij stipten slechts eenige weinige punten aanaan de bezoekers overlatende, door eene aandach tige beschouwing der expositie van de beeren Christofle onze leemten aan te vullen. Wie aan zulke kostbare voorwerpen denkt, denkt van zelf ook aan de brandkasten. Er zijn er vele groote en kleine, goed- koope en dure en met allerlei soort van kunstsloten. Men vindt er in bijna elke afdeeling, maar op gevaar af, dat alle Ne- derlandsche brandkasten-fabrikanten den moker tegen mij opheffen, kan ik niet na laten te verklarendat het Fransch fabri kaat bij mij het hoogst staat aangeschreven. Heeren dieven en inbrekers zijn nooit uitgestudeerd, om een goeden slag te slaan en als zij er in slagen een brandkast te openenmaken zij doorgaans goede zaken. Het ligt dus in de reden, dat ook de fabri kanten niet uitgestudeerd zijn in ’t beden ken van middelen om hun zulk een buiten kansje bijna onmogelijk te maken. De heer P. Hofiher te Parijs nu heeft het daarin al vrij ver gebracht. Vooral bij hem vindt men kastendie mij althans ge rust het hoofd zouden doen neerleggen als ik er een van bezat met een honderd duizend of wat er in. Jammer maar, dat het waarschijnlijk nog heel wat duren zal eer ik zoover gekomen ben Dat neemt evenwel niet weg, dat ik brandkasten altijd met bijzondere aandacht beschouw. Men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt en hoe de groote prijs van ik weet niet welke loterij, misschien wel van de Tentoonstellingsloterijnog bij mij verzeilt. En in dit geval dien ik toch wel te weten waar ik een goede brand kast waar mijn rommeltje veilig iskoo- pen kan. Van Pierro Hoffners kasten nu zijn er verscheidene, welke mij bijzonder aantrok ken. In de eerste plaats, die bekleed met hout on in den vorm van een sierlijk meu belstuk. Dezo trekken daardoor minder de aandacht van heeron liefhebbers, dan andere. Togen brandgevaar schijnt mij een nieuwe vinding uitmuntend toe. Namelijk dio, waarbij 2 brandkasten als het ware in elkander zjn geplaatst, met een tussohen- ruimte van een 20 cM. Zeer practisch vond ik ook een nieuw model van slot, dat als men den sleutel slechts eenmaal omdraait, met geen moge lijkheid kan opengestoken wordenzooals in den regel bij sluitingen eenvoudig „op dagslot”, zooals men het noemt, het ge val is. Reeds wekon, ik zou haast zeggen maan den lang was voor het koningspaviljoen eene monumentale fontein in wording, die nu sedert een paar dagen voltooid is. Zij is bestemd voor den Haag, waar oen der pleinen er mede versierd zal worden en do hofstad zal daardoor tevens een standbeeld rijker zijn: dat van Graaf Wil lem II van Holland. Dit beelddat trouwens van zeer beschei den afmeting is, is echter slechts bijzaak. De fontein moest gekroond worden met iets uit den stijlmet iets uit den tijd en daartoe heeft men een vorst gekozen die regeerde in het tijdvak waarin de stijl der fontein te huis behoort. Die stijl is de Middeleeuwsche en dat kon wel niet anderswant de ontwerper van het monument isde heer Cuypers. Dat die bekwamo architect altijdzonder uitzondering, bouwt in dien stijl, is bekend. Maar nu gaat hij er al fonteinen in bouwen. Als morgen een kleermaker bij hem komt, met to zeggonMijnheer, de pantalons zoo als ze nu gedragen wordenvindt ik af- schuweljjk, de jassen bespottelijk, de vesten dito, dito. Zou uw scheppend genie mij niet eens een nieuw model daarvoor kunnen aangeven dan wed ik 10 tegen 1dat de heer Cuypers onmiddellijk een Middel- eeuwsch kostuum gaat teekenen. Maar keeren wij tot de fontein terug. Hoe weinig ik ook met den vorm dweep, de uit voering, waarmee de firma G. J. V incent Co. te Schiedam is belast geweest, is een meester stuk. Het geheele stuk werk is vervaardigd van gesmeed ijzer en levert een tastbaar bewijsdat deze tak van industrie ook in ons land zulke gelukkige beoefenaars vindt dat wij niet naar den vreemde behoeven te gaanom fraai smeedwerk te zien. Vooral de versieringdie overal met kwistige hand is aangebrachtis op mees terlijke wijze bewerkt. Ten einde een denkbeeld te geven, boe dit meesterstuk van smeedwerk er wel uit ziet achten wij het niet van belang ont bloot er eene korte beschrijving van te geven. Boven een rond bekken van ongeveer 4M. in doorsnede, verheft zich een holle zuil, waardoor het water geleid wordt, dat met acht sierljjke stralen zich in het bek ken neerstort. Deze zuilwelke ruim 4 M. De rekening over 1882 bedraagt in ont vangsten f30765,91, in uitgaven f33258,7O, waaronder begrepen het kwaad slot over 1881. Het nadeelig saldo over 1882 be draagt dus f3492, tegen f5418 over het vorige jaar. Onder begrootingscijfers wor den genoemd f5000 als toelage voor de internationale tentoonstelling aldaar, en andermaal f3000 voor de vakscholen van zuivelbereiding. Tot lid van het hoofdbe stuur is gekozen de heer II. F. Bultman, tot lid der financiëele commissie de heer H. D. Sluiter, tot leden der commissie tot herziening der wet van de maatschappij de heeren B. J. A. De Bruine, Mr. D. Visser van Hazerswoude, N. Brantjes en W. K. baron van Dedem. Voor de volgende al- gemeene vergadering van de landbouwmaat- schappij werd 's Gravenhago aangewezen. Woensdag had de beproeving plaats van het stoomschip „Echo”, gebouwd voor rekening der heeren Hudig en Veder te Rotterdam. In tegenwoordigheid der reeders en verscheidene gasten en deskun digen werd een proeftocht gemaakt op de rivier beneden de stad. Gedurende vier uren stoomde het schip onafgebroken volle krachtbij welke beproeving zoowel het schip als de werktuigen zeer goed voldeden. Bij 72 schroefasomwentelingen werd eene snelheid van 10 mijl behaald. Het schip meet 708 tonbevat ruimte voor waterbal- last en is bestemd om als „general trader” dienst te doen. Het is voorzien van eene machine en ketel van 100 nominale paar denkracht. Zoowel schip als machine en ketel zijn vervaardigd op het etablissement van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer. De Surinaamsohe inboorlin gen zullen tot 14 October a. s. op de ten toonstelling te Amsterdam verbljjvonen den daarop volgenden dag, over Rotterdam en Southampton en met de Engelsche mail via St. Thomas en Demerarynaar hun geboorteland terugkeeren. De van 1 tot 14 October aan entries in hunne tent te ontvangen gelden zullenna aftrek van onvermijdelijke onkosten, salaris sen, voeding enz., onder hen worden verdeeld. Naar men wil, bestaan er plan nen om het Domplein te Utrecht, na do onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau in een plantsoen te5 herscheppen. De luchtreiziger Lhoste, die te Amsterdam eenige malen met zijn lucht ballon is opgestegen, zal, bij gunstig we der, a. s. Maandag ook uit het Feestgebouw te Rotterdam opstijgen. Dit zal zijne eenige luchtreis zjjn van daar uit. De gepensioneerde luit.-go- neraal jhr. E. A. O. De Casembroot, oud- ministor van oorlog, is te’s Hage overleden. De overledene is gouverneur geweest van wijlen den Priüs van Oranje. De heer Mr. W. O. Borsius, se dert 1871 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is Maandag 11. te Middel burg overleden. Do heer Mr. Van der Drift te Schiedam is Vrijdag door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van de beschul diging van valschheid in geschrifte. De zaak tegen H. K.schip persknecht, die zich in den nacht van 6 op 7 Augustus jl. te Gouda ten huize van den heer J. Vasse, aan den Kleiweg, schul dig heeft gemaakt aan diefstal door middel van inklimming, en daarbjj genoemden be woner, die hem op heeterdaad betrapte, met een slagersmes te lijf ging en ver wondde, is door de raadkamer der arron- dissements-rechtbank te Rotterdam verwezen naar den procureur-generaal bij het ge rechtshof te ’s-Gravenhage. Ds. A. P. G. Jorisson, predi kant bij de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, herdacht Woensdag zijne 25- jarige betrekking als predikant. Nadat hij namelijk in 1855 candidaat bij de Neder- landsche Hervormde Kerk was geworden en vervolgens van 1856 tok 1858 als hulp prediker te Bussum in functie was geweest, werd hij den 3. October van laatstgemeld jaar predikant te Purmerland. Na aldaar acht jaren als zoodanig in dienst te zijn geweest, nam hij eene beroeping naar Kui lenburg aan, vanwaar hij in 1869 als be roepen predikant naar Nieuw Vennep ver trok. Deze standplaats verwisselde hij, onder goedkeuring der Remonstrantsche Broeder schap, den 12. Januari 1873 met die van predikant dor Remonstrantsche gemeente te Delft, waarna hij den 15. Februari van het daaraanvolgende jaar het dienstwerk bij zijne tegenwoordige gemeente aanvaardde. Talrijk waren de bowijsen van hoogach ting en genegenheid, die hem van onder scheidene zijden ten deel vielen. Door eene deputatie uit de Remonstrantsche gemeente te Rotterdam word hem namens haar een geschenk aangeboden. Evonzoo deed de gemeente Schoonhoven, bij welke hij het leeraarsambt waarneemt, hare golukwen- sohen gepaard gaan met aanbieding van een cadeau. Nevens dit oen on ander werd' ook door verschillende commission onz. zoowel als door zoor vele andere vrienden en bekenden op do welsprekendste wijze aller belangstelling in dozen voor hom zoo gedenkwaardigon dag bstoond. STATEN-GENERAAL. In do zitting der Tweede Kamer van Maan dag is ingekomen een brief van den heer Bichon van IJsselmonde, afgevaardigde voor hot district Gouda, houdende mededeeling, dat hij wegens den staat zjjner gezondheid ontslag neemt als lid der Kamer. Voorts zijn ingekomen de ontwerpen der Regeering tot versterking van ’s Rijks mid delen. Zij behelzen het volgende 1. Herstel der invoerrechten op granen on hout tot gelijk bedrag als vroeger werd geheven. 2. Verhooging van het invoerrecht op do thee tot f40. 3. Verhooging van don accijns op het gedistilleerd van f57 tot f60. 4. Tijdelijke heffing, voorloopig voor één jaar, van 20 opcenten op personeel en 12 opcenten op de successie rechten. Voorts is, bij een Woensdag aangeboden ontwerp, voorgesteld om aan do gemeenten in plaats van slechts personeel uit de keeren, en aan de gemeenten het recht te geven meer opcenten te heffen op de be lasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. Bij kon. besluit is J. C. Kremer, ontvanger der directe belastingen en ac cijnzen te Kuilenburg c. a., benoemd tot ontvanger derzelfdo middelen te Zeven borgen o. a. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda, noodig geworden door het ontslag, dat de heer Mr. Bichon van IJselmonde hoeft genomen, is door den Minister van Binnenlandsche zaken bepaald op 30 Oc tober a. s. en de herstemming, zoo die noodig mocht zjjn, op Dinsdag 13 November d. a. v. Aan het Departement van Wa- terstaat, Handel en Nijverheid werd aan besteed: Het horstellen van den Rijksoe- verberm van den polder het Kraaiennest, gelegen aan den rechteroever der rivier de Nieuwe Merwede, van buitengewone win- terschade. Minste inschrjjver de heer W. Volkor te Sliedrecht, voor f8850. Vrijdag werd de algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw te Amsterdam gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Holland sche maatschappij van landbouw thans 87 afdeolingen en ongeveer 12000 loden telt. onbeschrijfelijke geestdrift bij zijn terug komst in Spanje allerwego begroet, terwijl de wijze waarop die geestdrift zich lucht gaf genoegzaam antwoordde hoezeer het nationaal gevoel beleedigd wad. Het is de vraag of Spanje er genoegen mede zal ne men, dat het Journal officiel en de officieuse pers zich in streng afkeurenden zin uitlaat over het gebeurde. Men zegt dat ernstige bestraffing der schuldigen geeischt wordt en zelfs met terugroeping van den gezant te Parijs gedreigd is. Wat er van zjj, Frankrijk heeft door het gebeurde nieuwen en rechtmatigen aanstoot gegeven aan DuitschlandSpanje van zich vervreemd en zich in de oogen van geheel Europa ge- compromiteerd. En, zooals men meer ziet gebeuren, nu die onhandigheden hebben plaats gehad, en de regeering, met betrek king tot do zaken in Tonkin en door de dreigende verwikkelingen met China, met do handen in het haar zit, is ook weder eene verwisseling van portefeuilles op til. De Kamerzittingen, die tegen het einde dezer maand heropend worden, beloven dus weder treurig vermaard te zullen worden. Hoe geheel anders doet de Dnitsclio natie zich kennen. Als één man geschaard om haar grijzen Vorst, vierde zij dezer da gen feest bij de onthulling van hel Germania- monument te Rüdesheim. Allo partijtwisten waren voor een oogenblik bijgelegd, toen de Keizer herinnerde aan de gebeurtenis sen, die tot de herboring van het Duitsche Keizerrijk hadden aanleiding gegeven. Geen enkele voor Frankrijk beleedigende uitdruk king of zinspeling kwam in de feestredenen of zelfs ook in do wijze waarop de feest vreugde zich lucht gaf voor, en de innige band die tusschen de Bondsvorsten onder ling en tusschen deze en het volk bestaat, kwam op nieuw helder nit. De Russische Czar en de Koning van Griekenland vertoeven nog altijd aan het hof van Denemarken. De berichten uit St. Petersburg, waar weer een groot aantal officieren in hechtenis is genomen als ver dacht van in betrekking te staan met ge heime genootschappen zullen den Keizer ook voorloopig wel niet tot terugkeer1 aan moedigen terwjjl do zaken in Buigar(je waar de Russische raadgevers 'hun congó ontvingen en do zaken deerlijk in de war dreigen te loopönde Russische regeering voorloopig koel laten zoodat ook dk&rvoor de terugkomst van den Keizer niet noodig is. Turkije verheugt zich intusschen over den loop van zaken in Bulgarijede regeering zegt men, hoeft haar voornomen aangekon- digd om te gelegenertijd des Sultans Suze- reinrechten op Bulgarije weder te doen gel den. Wie weet wat er weder in het Oosten smeult XIV. Thans willen wij een kijkje gaan nemen in de Fransche afdeeling, ontegenzeggelijk de schoonste van de geheele Tentoonstelling. Het is bekenddat op het gebied der mode, der confecten en al wat het vrou welijk toilet betreft, Parge den toon aan geeft. Ondanks de verplaatsing van alle zaken, heeft tot nog toe geen enkele we reldstad Frankrijks hoofdstad den roem van koningin der mode, een roem, dien zij nog lang zal kunnen dragen, kunnen ontnemen. Wij vinden dan ook, terwijl wij de Fran sche afdeeling doorwandelen, gemaakte toi letten, die ware meesterstukken zijnen waarvoor de bezoeksters uit alle landen en tot welko klas zjj ook behooren, opgetogen blijven stilstaan, aan het sterkere geslacht de zorg overlatende, de nuttige industriëele zijde van de Tentoonstelling te beoordeelen. Met ingenomenheid begroeten wij dan ook een oude kennis: de groote magazijnen van den Printempshet eenige der drie groote nouveautés huizen van Parijsdat op de Tentoonstelling vertegenwoordigd is. De groote Parysohe couturiers hebben zich vereenigd om hunne inzendingen collectief en anonym ten toon te stellen. Het moet trouwens gezegd worden, dat de Printemps, door zijne voortdurende re- latiën met Hollandhet eenige huis is dat als ’t ware ‘t burgerrecht bij ons ver kregen heeft. Niet alleen, dat de Printemps zijne Ten toonstelling alleen geregeld heeft, maar ’t heeft zich niet met eene enkele kast te vreden gesteld. Het richtte een complete salon in, dat een aanzienlijk gedeelte in neemt van de galerijwaarin zich zijne Tentoonstelling bevindten dat een waar sieraad is van de Fransche afdeeling. Oordeelende naar de menigte dames, die dit salon bezoeken en bewonderen, alsmede naar het groot aantal toiletten in de prach tige tentoonstelling van den Printemps voor de verloting aangekocht, zal de heer Jules Jaluzot zich de groote opofferingen, die hij zich getroost heeft, niet beklagen. De dames zullen hem denkelijk wel erkentelijk zijn voor dit beste bewijsdat hij haar geven kon van zijn verlangen om haar aan genaam te zijn. Kort bij dit salon vindon wij in de eere- galerjj eene inzendingdie onze aandacht in hooge mate verdient. Ik bedoel die van den heer Christofle Co. De goud- en zilversmeedkunst heeft in onze eeuw maar weinige namen te noemen, en die van dezen Parijzer fabrikant, die ge steund door technische en artistieke krach ten reeds jaren lang aanhoudend voort schrijdt op den wegdie voert tot eene wereldberoemdheid. Jacobi’s schoone uitvinding in toepassing brengende, heeft Oh. Christofle nu ongeveer 40 jaar geleden de electro-galvanische ver gulding en verzilvering ingevoerd, terwijl hij de schepper is der galvanische goud smeedkunst aldaar. Zijn verdiensten op industrieel gebied werden door 't Fransche gouvernement reeds na afloop der Parijzer tentoonstelling in 1855 erkend, door zij no benoeming tot rid der van het Legioen van Eer, terwjjl hij na de Londensche tentoonstelling van 1862 tot officier dezer orde werd benoemd. De talrijke diploma’s, sedert op verschillende tentoonstellingen behaald, en niet het minst het kommandeurskruis van de Frans Jo seph’s orde in 1878 aan Paul Christofle, en ’t ridderkruis van het Legioen van Eer aan zijn compagnon, den beer Henri Bouilhet, toegekend, zjjn wel het beste bewijs, dat de firma niet op den reeds verworven roem insliep, maar dat zij het hooge standpunt, in de industrieele wereld verworven, ook glansrijk wist te bljjven innemen. Ook op onze tentoonstelling neemt de firma Christofle en Co. niet alleen eene eerste, maar ook eene eereplaats in onder do bekroonde firma’s. Wonderschoon is de collectie, door de firma Christofle en Co. herwaarts gebracht. Wij merken daarbij in de eerste plaats op de voorwerpen, waarbij de Chineesche en vooral de Japansche wijze van bewer king is gevolgd, op met goud of zilver ge- damasseerd brons. De edele metalen vormen daarop een laag, dik genoeg om even lang te duren als het voorwerp zelf, zonder dat het eenigs- zins daarboven uitsteekt, iets waarin juist de verdienste van dezen arbeid gelegen is. Ook het email cloisonné, geëmailleerd metaal met afzonderlijke cloisons, is hier tot een zeer hooge volkomenheid gebracht. Men weetdat deze bewerking bestaat in het met de hand met kleine reepjes dun koper omgeven van de te decoreeren stuk ken terwijl de tusschenliggende stukken cloisons genaamddaarin met gesmolten email worden aangevuld. Ook de voorwerpenwelke electro-mag- netisch geguillocheerd zijnverraden in hooge mate de kunstenaarshand. En toch zjjn zij niet met de hand gemaakt. Het is de electriciteitwelkedaartoe met een uit muntend gevolgdoor de heeren Christofle is dienstbaar gemaakt. hoog isdraagt een sierlijk met bladen ge smeed kapiteel, waarop kot beeld geplaatst is van Graaf Willem lieden begunstiger der stedelijke vrijheden don beschermer der kunstden stichtó? Tiïn 'do kaStoelon te ’s Gravonhage en Haarlemden steen legger van den Dom te Keulen. Deze mid denzuil dio met gelen bewerkt is, wordt geschraagd door acht stijlen met schraag- bogenwelke onderling aan het onder- en boveneinde door 2 cirkels van geslagen jjzor verbonden zijn. Verder zijn de stijlen van onder naar boven in 3 vakken verdeeld. Het onderste vak wordt bepaald door de 4 spouwers die door de hoofdstijlen ge dragen worden. Deze spouwers zjjn grillige maar sierlijke dierendie als het ware door een ring, welke aan de buizen verbonden is, gevangenzich schijnen te willen ont worstelen. De volgende vordeeling of het 2e vak in de hoogte, wordt begrensd door do 4 hoogste waterstralen, welke uit meer eenvoudige drakenkoppen ontspringen. De 4 hoofd* en tusschonstijlen zijn ver der onderling verbonden door gesmeed vak werk samengesteld uit plat en vierkant en getorscht ijzer, zeer rijk met bladen en volaten bewerkt. Bij den bovensten cirkel zijn aan de hoofdstijlen 4 wapenschilden met helmen uit plaat van geslagen ijzer aange bracht. Deze schilden stellen de wapens voor van graaf Willem H, de leeuw van keel op gouden veld als graaf van Holland en ’t rjjks wapeneen adelaar van sabel op een gouden veld. Zeer uitvodrig, juist en kunstvol zjjn de helmen, welke met den vorstenkroon ver sierd zijn, gehamerd. De ring, die op deze hoogte de stijlen verbindtis voorzien van kanteelon en draagt tot opschrift in plaat uitgeslagen en verguld do woorden van Ps. LXX, vs. 5 en 6; „Domino spes men, a juventube mea, in te confirmatus jum exutero de ventre matris meartu es pro tector meus”, ’t gebeddat de godvruchtige vorstzooals bekend, vaak meermalen daags herhaalde, terwijl de rin&, die het geheel met het voetstuk verbindt, door bloemen en’'geometrische figuren gesierd is. Do hoofdstijlon zijn door bloemen en ranken bekroond, terwijl 4 versierde schraag- bogen de hoofdzuil steunen.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1