N°. 749. DDELEK. 1AGEN, 't Zaterdag 20 October. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht eding I ippij van EKERHTC ir meer!!! 'EDING i Coupons, 146, D A, PELEN, ages der Instructie- het tijdvak van end, BINNENLAND. BUITENLAND. DE TENTOONSTELLING xv. Burger ij ÜN, Schoenhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- volgt Van Gorinchem: 6.30 vm. 10.10 5.30 nm. 8.30 15den October e goedkeuring van ten Bnreele van idant alhier, worden Wed. Wolff Zn.; )lff; Gorinchem bij recht bij J. D. den P. Vlasveld; Lek- Starre; Oudewater Stolwijk bij C. G. et IEDERLANOEN, enbosch DSCHADE, BOE NDE GOEDEREN, ot, op vaste en zeer en VEE kan ook den tijd van zes en het aanvragen van ire inlichtingen gó den tot den Agent n I Jewel, den Heer De nieuwe LONDON doet het grijze haar binnen en kele dagen ver dwijnen, maakt het haar glans- k rijk en zacht; 1 belet het uitval- u lan van en geeft groeikracht aan. de jeugdige ha- ren. by A. MOERDIJK, u ld dor pc (Zeeland). AN EERTEN te JT te Oudewater; P. VERSLOOT te 58IEAU Zn. te 'RAATEN te Meer- 1AN te Woerden merik; B. KRUIT- MOES te IJuel- SMOMOfflffl COURANT jaar in flesschen ii iet geele A fl. 1,— le en k 65 Cent e capsule”, welke rnd fabriekstempel e CHEN van icngoederen, ran het PITAAL te oven. 1883, des mid- op het Bureau van gemelde inrichting, aanbesteed: in van WOL- 5NGOEDEREN, den dienst van ospitaal. aanbesteding liggen ureau, van ’s mor- i 4 ure, alwaar te- ohtingen verkregen f der Inrichting, i. VAN OLST. do volgende Nedoriandscho inzenders be kroningen toegekendZilveren medaille Soos te Gouda. Bronzen médaille: Van Galen te Gouda. Eercdiploma’s Bouwman te Moordrecht en Dirkzwager te Moordrecht. Op de werf van den scheeps bouwmeester P. Boole Pz. te Slikkerveer is de kiel gelegd van eene ijzeren schroef- sleepstoomboot, bestemd voor den dienst op de Gelderschen IJsel, te bouwen voor rekening der hoeren I. W. Eisen Jr. te Volp en I. C. Sohns te Nijmegen. Do machine en ketel worden vervaardigd in de fabriek van den II. J. Koopman to o A 4*/, jaars, te- tij de, mits een halve luwende. 1000 en daarboven Ie fondsen verstrekt. üsaihj Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. PrQs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, Alle binnenlandsche Advertentiën, ilaatsing 3 maal wordt opgegevon, worden sleahts gebracht. )RUIVEN-BORST- n met steeds klim- is bereid uit het Rynlandsche drui- Euiverde rietsuiker, ibare honig wordt oor W. H. Zicken- is het edelste, aan- igste huismiddel by Alijining, keel- en est enz. Door tal getuigenissen wordt g van 15 Juni 1884. lanbesteding liggen iondags, van 10—2 Bnreele voor gega- oe dings-Com missie Secretaris RANNEFT. i beproefd. uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. waarvan de plaati t maal in rekening F men gegeven. o._ Madagascar heeft zich met haren eersten Minister door den echt verbonden; de zaken schijnen dus daar te lande van dien aard te zijn, dat cupido zich weer vrij kan bewegen. Een candidaat voor het Engelsche par lement, Richards, een conservatief, die zich mot Bradlaugh, bij de aanstaande nienwe verkiezing te Northampton, wil meten, heeft eene afwisseling uitgedacht op het eento nige verkiezingsredevoeren. Hij heeft na melijk zijn tegenstander tot een openbaar debat uitgenoodigd en Bradlaugh hoeft die uitnoodiging aangenomen. De kiezers heb ben er dddr wil van! Het is nu bepaald, dat gedeelte van het nog in Egypte aanwezige Engelsche bezettingsleger weldra zal terugkeeren; nl. zoodra generaal Wood van verlof terug is. Nadat de Hongaarsche Kamer de schik king met Croatié had goedgekeurd, zijn daar met alle feestelijkheid de gehate wa penborden, met Hongaarsch en Croatisch opschrift, te Agram aan de regeeringsgo- bouwen vervangen door wapenborden zonder opschrift. Pourvu qu on soit /ali/fait 1 De Russische keizerlijke familie iswedèr te St. Petersburg teruggekeerd om zich op nieuw voor eenigen tijd te Gatschina (het winterverblyf, dat tegenwoordig ook als zomerverblijf dienst doet) op te sluiten. Alvorens daarheen te trekken waren do Keizer en Keizerin tegenwoordig bij de eerste steenlegging eener kerk, op te rich ten ter plaatse waar in 1881 ’s Keizers vader vermoord werd. Wel een treurige terugkeer van een plezierreisje 1 Door Z. M. is benoemd tot be waarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewjjzen te Gorinchem B. C. Van Berkel, ontvanger der registratie en domeinen te Hoorn. Door Z. M. is btfliet pwrsoneol van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot paardenarts der 2o kl., de paardenarts der 3e kl. J. J. Westbroek, van dat personeel. In do 11. Dinsdag te Rotterdam gehouden vergadering dor vorceniging van Burgemeesters on Secretarissen in do prov. Zuid-Holland word tot lid van hot bestuur herkozen do hoer R. Blok, Burgemeester van Lokkorkerk. Voor de op 30 dezer plaats hebbende verkiezing van oen lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda is door de liberale kiosvereoniging „Burger plicht” te Gouda tot candidaat gesteld do hoor Mr. W. Thorbecke te ’s Gravenhage. Door de liberale kiesvereenigingen te Ou dewater, Woorden an Al fen is mode do heer Mr. W. Thorbecke candidaat gesteld. In eene 11. Woensdag te Lek- kerkerk gehouden vergadering der kiesver- eeniging „Krimpenerwaard” is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer Mr. W. Thorbecke te ’s Gravenhage. Door de Utrechtsche Kiozers- vereeniging, afdeeling IJselstein, is fot can didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gouda ge- kozen^de heer Mr. W. Thorbecke te ’s Hage. Door de centrale anti-revo- I lutionairo kiesvereeniging „Nederland en Oranje” te Gouda en de kiesvereeniging „Vrijheid en Recht” te Alfen is voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 30 October a. s.. tot candidaat gesteld de heer Mr. U. II. Huber, Rjjks-advocaat te Leeuwarden. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict IJselstein op 23 dezer, is door de Utrechtsche kiesvereeniging, afd. IJselstein tot candidaat gesteld do heer J. A. Van Buma, oud-lid dor Prov. Staten te Benschop. Naar men vernoemt, isZ. K. H. de Prins van Oranje ongesteld en bedlegerig. Woensdag-middag zijn de Koning en Koningin van België op het Loo aangekomen, van waar zij des avonds naar Amsterdam zyn vertrokken. Daar zijn zij met groote geestdrift ontvangen. Maandag had de onthulling van het standbeeld van Jan van Nassau te Utrecht mot groote plechtigheid plaats. HII. MM. de Koning en. Koningin waren daarby tegenwoordig en werden in do fees telijk versierde stad mot de grootste geest drift begroet. Dr. A. R. Ruytenschild, predikant te Utrecht hield de feestrede. Ofschoon het weder niet gunstig was, mag do feestviering uitmuntend geslaagd heeten. Aan bet Departement van wa terstaat w.erd 17 dezer aanbestood: hot verdiepen van het groot scheepvaartwater over het Zuiden aan het benedeneind van hot Scheur, met eonig rijswok tot vorming van losplaats en bijbehoorondo werken, oen en ander voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver do heer M. C. De Jong F.Mzn., te Sliedrecht, voor f69.300. Op de internationale vissche- ry-tontoonstolling te Londen zyn o. a. aan durendo 4 achtereenvolgende jarenen een zelfde lot was ten deel gevallen aan een voorstel van den heer Van Itersou om haar gedurende 1 jaar «ene toelage te verstrek ken werd hot voorstel van B. en W. aan genomen met 11 togen 3 stemmendie der hoeren Van Straaten, Van Iteraon en Kist. Op verzoek dor directie van de IJsolwa- terleiding werd nog besloten, dat deze in richting niet in exploitatie behoeft te worden gebracht vóór December e. k. GORINCHEM, 17 Oct De opening van den spoorweg van hier naar Geldermalsen zal niet onopgemerkt voorbijgaan. De weg moet zich in eenen goeden toe stand bevinden en de berichtendezer dagen in enkele bladen gemeldomtrent nieuwe verzakkingen aan don Diefdyk, geheel be zijden do waarheid zjjn. Daar 1 November geregeld van hier de treinen zullen vertrek ken, zal op Woensdag 31 dezer een feest- trein van Gorinchem naar Leerdam en Gel- dermalsen loopen. Te Leerdam zullen volks feesten plaats hebben en ook alhier zal hot aan feestelijkheden niet ontbreken. Dezo zullen voornamelijk bestaan in muziekuit voering vuurwerk on het optreden van een gezelschap acrobatenwaarbij natuurlijk niet mogen ontbreken de onmisbare poffer tjes- en koekkramen en oaroussels. In de Doelen zal na terugkomst van den feesttroin een diner plaats hebben, terwijl na afloop van het vuurwerk, hetwelk buiten de Waterpoort wordt gegeven, een café chantant zich in den Doelen zal doen hooron en ook de liefhebbers van den dans zich mede kunnen vermakdn, waartoe in hot lokaal der manege en de zaal ruimschoot* gelogenheid is. Do loop der treinen op 1 Nov. is ah Van Geldermalsen: 9 mm. 11.40» 7 nm. ö.ou 10 De afstand van hier tot Geldermalson per spoor is l uur. ALBLA88ERDAM, 15 Oct. Door ■heerlijk weder begunstigd, is Vrydag alhier ter inwyding van de twee schoollokalen, het eene nieuw gebouwd on hqt andere gerastauroerddoor de schooljeugd feest gevierd. Eene Commissie, daartoe door geldelyke bijdragen in staat gesteld, ont haalde do kinderen op ruime wyze in het gerestaureerde schoollokaal, nadat de kin deren zich des morgens in de nieuwe lo kalen vereenigd hadden en een optocht door de gemeente hadden gemaakt. Den geheelen dag was de jeugd op aardige wyze beziggehouden on ten slotte ging ieder mot een aardig prijsje, uit eene tom bola getrokken, bljjde en opgeruimd naar huis. Eere der Commissie, die ziah zooveel moeite on zorgen heeft getroost om de schooljeugd eenige genoegelyke uren te verschaffen. Door eene Commissie alhier is ten behoeve der noodlijdenden in Indiö inge zameld f 387,65. AMEIDE, 16 Oct. De aanvoer op do heden alhier gehouden najaarsbeestenmarkt is niet groot, de handel evenwel zeer vlug. Er Werd besteed voor vaar- en kalfkoeien f 120 k f 175, vaarzen f 110 k f150, kal veren f35 k f55, ossen f90 k f 145. BENSCHOP16 Oct De alhier gehou den collecte tot leniging der rampen in N.-Indiö heeft de som van f 57,25 opgebracht. •BERG-AMBACHT16 Oct. Ds. A. Renier heeft bedankt voor het beroep naar Wynjoterp en Duurstwolde, en een beroep ontvangen naar Elspeet (classis Harderwyk). •BERKEN WOUDE, 16 Oct. Heden avond had alhier de eerste Nutaverandnring plaats. Als spreker trad op de heer W. Groenendijk, die met eene novelle van Cremer, Kruicemuntje, het publiek op eene aangename wyze bezig hield. Vervolgens werden bijdragen geleverd door den spreker, H. Van Eyck, W. Van Reeuwjjk, Z.Vink en J. Do Visser uit Berken wonde en A. De Jong uit Berg-Ambaoht In do pauze werd op eene plechtige wyze de zilveren medaille uitgereikt aan H. Van Eijck, die in den avond van 6 Juli met levensgevaar oen kind uit het water had gered. Tot president van het dop. Berkenwoude is benoemd de heer F. Verhoog uit Berg- Ambacht. •BLE8KEN8GRAAF, 16 Oct. Het ver gelijkend examen voor do vacante betrek king van hoofd der school alhierwaarvoor zich slechts 4 sollicitanten hebben aauge- meld zal gehouden worden den 26 Oct. a. s. De gemeente-begrooting voor 1884 be^ draagt in ontvang on uitgaaf f8236,42). BOSKOOP, 17 Oct. De collecte voor de ramp op Java hoeft alhier opgebracht f 126,92. GOUDERAK, 17 Oct. Ds. J.Vink, pre- dikant te Moornheeft voor het beroep naar dezó gemeente bedankt. •HAASTRECHT, 15 Oct. Do collecte voor de noodlijdenden op Java, Zaterdag door do loden van don Raad gehouden, be draagt f 103,31. De rekening der Nijd. Herv. kerk over 1882 bedraagt aan ontvangsten f1871,16* zooals wij zien, 8 maal met den gouden me- zyn Engelschen collega te lf»nn daille en 4 maal mot een eerediploma. De Koningin van Madagascar Wat of Alcool do Menthe dan toch is, vraagt gij misschien. Ik antwoord u daarop eenvoudig een geestrijk vocht, dat den bloeds-, omloop bevordert, werkt op do spijsverte ringsorganen en het zenuwstelsel, en een der vormen, van wat wij in het dagelyksch leven spiritus noemen. Als ik het zoo noem, kent iedereen het; weet iedereen welk een in veel gevallen onmisbaar artikel het is en begrijpt ieder een waarom het reeds zoovele en zoo hooge bekroningen waardig gekeurd is geworden. Bovendien dient het tot toiletwater en wordt het gebruikt voor de tanden. De petroleumcapsulus van Thevenot, welke ik zooeven noemde, worden beweerd on schatbare diensten te kunnen bewijzen bij borst- en longaandoeningen. In hoeverre dit het geval is, kan ik niet beoordeelen, maar daar het geen geheim middel is, maar eenvoudig bastaat uit ruwe, uit ongezuiverde petroleum, zou het dunkt mij voor medici niet moeielijk zijn, bij de genoemde ziekte gevallen eens deugdelijk te onderzoeken of het gebruik van petroleum werkelijk een heilzame uitwerking kan hebben. Wat in deze afdeeling bijzonder de aan dacht trektis de keurige zeskante zwart houten vitrine, waarin de tandmiddelen van Dr. Pierre zyn tentoongesteld en die een vernieuwd bewys is voor de hoogte waarop de Franschen het gebracht hebben in de kunst van etaleeren. Op een geel fluweelen grond zijn de sierlyke flacons smaakvol ge rangschikt; hier en daar worden zij afge wisseld door de welbekende porcoleinen potjes en eenige pakjes. Het is opmerke lijk welk een schoon geheel is verkregen met zulke eenvoudige hulpmiddelen. Hoewel de tandmiddelen van Dr. Pierre tot dusverre steeds op elke tentoonstelling, waar zij werden ingezonden, eene hooge bekroning verwierven, en niettegenstaande hare alom erkende goede eigenschappen, is er op onze tentoonstelling geen bekroning aan toegekend geworden. Of de jury twijfelde aan hunne voortref felijkheid? In geenen doele. Ik geloof dat zij, bestaande uit deskundigen, wel de eerste zal zijn om hun een medaille waardig te keuren. De reden ligt eenvoudig in de om standigheid dat de fabrikant, de heer Acho- net, zelf jurylid was. Zijn product bleef dus buiten mededinging. Overzicht. Hoe uit hei kwade vaak het goede kan voortkomenzal wellicht do geschiedenis der eerstvolgende jaren in Spanje kunnen leeren. Want niet onwaarschijnlijk bestaat er «enig verband tusschen de verbroedering der verschillende partyentoen hot er op aan E—’'**” koning aangedaan en den ningdie er spreekt uit ue samenstelling van het nieuwe kabinet. Reeds vóór ’s Ko- uiugs uiruis uau uet uuue aaumetwaarvan Sagasta het hoofd was, zijn ontslag ge vraagd, welk verzoek was aangehouden tot de terugkomst van den koning. Wat voor enkele maanden onwaarschijnlijk zoo niet ónmogelijk scheen, is gebeurdhet nieuwe kabinet is voor een gedeelte uit aanhangers van Sagastavoor een ander gedeelte uit geestverwanten van Serrano samengesteld, welko laatste zich verbinden de grondwet onaangetast te laten. 'tZou voorzeker in het wezenlyk belang van'Spanje zijnindien ook in de kamers gelijke verbroedering plaats vond en der nieuwe regeering dus een lang leven te beurt viel. Wijselijk is goedgevonden aan het Fransche incident een einde te makendoor hot relaas van het onderhoud met don president Gróvy in zijn geheel in de Staatscourant op te nemen, nu het Fransche journal ofliciel er zich toe bepaalde naar een elders geplaatste offici- euse regeeringsmededeeling te verwjjzen. Dat Thibaudinde ontslagen Minister van Oorlog, in die zaak op de hand der radicalen was, kwam vooral na zijn ontslag aan het licht. Allerlei demonstraties werden door de rooden op het touw gezet om hunne ergernis over dat ontslag te kennen te ge ven zelfs werd aan hemdie tijdens den Fransch-Duitschen oorlog zijn eerewoord ver brak, oen eercsabel aangeboden. Over een on ander zal bij de op handen zijnde heropening van de zittingen der kamers die tegen 23 dezer in buitengewone zitting zyn bijeengeroepen zeker nog wol oen hartig woordje gewisseld worden. Ge lukkig schijnt de spanning tusschen de premier/ Gróvy en Ferrygeweken te zijA. In een toespraak door laatstgenoemden te Rouaan gehouden en waarin den radicalen eene welverdiende berisping te beurt viel waarover zij natuurlijk woedend zijnvon- kondigdc hy do zeker, na het gebeurde dor laatste dagen wel wat gewaagde stelling dat do President nooit zijne bevoegdheden waa te buiten gegaan. Ook de quaestie mot Engeland is thans uit den weg geruimd. De oolijko zendeling 8haw heeft zich met 2400 p. s. f 30000 getrooet over zijne verongelijking op Ma dagascar van de Franschen ondervonden, en de Minister Challemel Lecour hoeft of ficieel zyn leedwezen over hot gebeurde aan te Amsterdam. Er is sprake van, dat eenige Fransche exposanten dadelijk na het bezoek van den Koning en de Koningin van België reeds zullen gaan inpakkenom tijdig met hun étalage te Nizza te kunnen zijn. Het is waarlyk jammer, dat zulk een schoon geheel, als een groote Tentoonstelling in den regel oplevert, zoo kortstondig van duur is. Vooral is dit te betreuren voorde kostbare gebouwen, door tal van exposanten opgericht. In de eerste plaats voor het schoone paviljoen van de Persdoor den Amsterdamschen journalistenkring gebouwd en- door de medewerking van verschillende exposanten met een zeldzame pracht en •omfort ingericht. Inderdaad, wij zijn tamelijk verwend ge worden en velen onzer zullen in den eersten tijd na afloop der tentoonstelling hun ge zellig paviljoen nog wel eons herdenken en betreuren. Daarbij zullen zij stellig ook wel gedach tig zyn aan de firma Rud. Ibach Sohn te Barmendie hen in de gelegenheid stelde om, wanneer het goed op pooten zetten van een artikel hun geest wat had afgemat, zich wat op te frisschen met een walsje van Strauss of een ander stukje muziek. Immers de firma Ibach had de goede ge dachte een prachtige pianino uit haar we reldberoemde fabriek ter onzer beschikking te stellen. Zij deed dit niet als zoovele anderen om reclame te makenwant ochdat heeft zij niet noodig. Niet alleen is zij hofleveran cier van den Keizer van Duitschlandmaar was het ook van onzon prins Frederik. Bovendien, waar Franz Liszt en Ferd. Hilles, Alfred Jaëll en Minnie Hauck zich bij voor keur van een Ibach pianino bedienen en uitbundig zijn in hun lof, is alle aanbeve ling van een handjevol courautenschrijvers totaal overbodig. Richard Wagner, de com ponist der toekomst, zooals sommigen hem noemen bediende zich op zyn villa d’Augri van een Ibaeh-FJügelom de laatste hand te leggen aan zyn Parsival. Het is trouwens van algemeene bekend heid dat de pianoindustrio vooral in de laatste jaren in Duitschland mot reuzen schreden is vooruitgegaanniet alleen wat aangaat het technische gedeelte, maar ook ten opzichte van het materiëele. De Duitsche fabrikanten hullen hun pianino’s tegen woordig in prachtige kasten. Zoo schreef de heer Ibach zelf in het afgeloopen voorjaar een wedstrijd uit voor het schoonste model van een kast in zui veren door hem opgegeven stijlen die den fafbrikaut op niet meer dan f 150 zou te staan komenopdat do gewone prijs der pianino’s er niet door verhoogd zou behoe ven te worden. Voor dezen wedstryd werd voor een be drag van f 1000 aan prijzen uitgeloofd. Dordrecht. Aan de scheepsbouwwerf van A. Vuijk te Oapelle a/d IJsel zal in den loop der week de kiel worden gelogd voor een ijzeren Rynsleopkaan van circa 375 last, te bouwen voor rekening van Chr. Thiebes Comp. te Beuel. Den 17den September is, vol gens opgavein de brievenbus te Krimpen a/d Lek gestoken een brief, .geadresseerd aan den gemeente-ontvanger inhoudende 2 bankbiljetten van f 100, dd. 6 Mei 1879, A. H., 3224, dd. 16 Februari 1875, A. F., 405en 3 bankbiljetten van f 25dd. 8 Sept. 1877, C. O., 5302, 6 Februari 1879, C. V., 849 en 5 Februari 1883, E.P.3072. Deze brief is niet aan zijn adres ontvangen. Voor de Arr.-Rechtbank te Rotterdam stonden 11. Dinsdag terecht: R. B. en A. v. L., arbeiders te Lekker- kerk, beklaagd van zekeren 8. voor brand stichter uitgomaakt te hebben. Eisch voor den len bokl. 2 booten van f25 en voor den 2en bekl. 1 boete van f25. II. R.. landbouwer te Capelle a/d IJsel, beklaagd van het openlaten van hekken aan zyn overweg over den Rhynspoorweg. Eisch f 10 boete. Over-8 dagen uitspraak. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zyn veroordeeld: J. v. d. F., te Kedichem, wegens beleediging met woorden, tot fll boete, subs. 7 dagen. II. K., te Giessendam, wegens eonv. diefstal, tot f 1 boete, subs. 1 dag. A. V. en G. B., te Giessendam, wegens moodw. mishandeling, tot 2 dagen coll, gevang. A. L., te Slie- drocht, wegens idem, tot 3 dagen cell, gevang. De eerste trekking der loten van de internationale tentoonstelling zal op Zaterdag den lOden November a. s. plaats hebben, en wel van do serieën 1—10, elk van 200.000 numm'ors. De loten, op welke de premie valt, zullen voor de latere trekking dor hoofdpryzen, over allo 30 serieën verdeeld, worden afge- stempeld. In do vorige^week zyn te Oud- Beierland 27 gevallen van pokken vóórge komen en 8 personen overleden; te Leiden 2 gevallen te Rotterdam 2te Kralingen en te Leiderdorp één. Van 14 tot 16 dezer kwamen te Oud- Beierland 15 nieuwe gevallen van pokken voor, terwyl 3 personen aan die ziekte over leden. Acte als onderwyzer is be- haald door de hoeren W. O. Van der Kraan en K. Uyterlinden van IJselmonde; G. Den Hertog, van Waddingsveen, en W. C. J. Van Leeuwenvan Lekkerkerk. Weder heeft een kweekeling der Rijks-normaallossen te Berg-Ambacht, de heer W. C. J. Van Leeuwen te Lek- korkerk, met gunstig gevolg examen afge legd als onderwyzer. Bedankt voor het beroep naar Weesp door Ds. E. A. Lasonder te Zegveld. Beroepen bij de chr. gom. te Giessendam Ds. G. Goris, pred. te Vrooms- hoop. GOUDA, 16 Oct. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad kwam o. a. in het antwoord van Burg, en Weth. op het rapport der commissie voor de ge meente-begrooting van 1884. Op de meeste punten kunnen zij zich niet vereenigen met de gemaakte opmerkingen, en vooral niet met die betreffende de voorgeatelde verhoo- ging van schoolgeld. In allen geval ontra den zij de behandeling dier zaak bij de discussiën over de begrooting, daar eene af- zonderlyke behandeling de voorkeur verdient. Uit het bedoelde stuk bleek dat bij den Burgemeester dezer gemeente een voorstel in overweging is tot reorganisatie der politie alhier. Do Raad besloot afwijzend to beschikken op een adres dor politio-agenten lo en 2e klasse om vorhoogiug van bezoldiging, doch niet dan nadat het raadslid Van Straaten eene poging had gedaan bun eene kleine tegemoetkoming te verloenen, door voor te stellen xhen vry te stellen van schoolgeld voor hunne kinderen en tevens hun koste loos geneeskundigen dienst en geneesmid delen te verstrekken. Dit voorstel werd verworpen mot 12 tegen 2 stemmen, die der hb. Van Straaten on Hoogenboom. In deze zitting werd ten slotte nog een adres -behandeld van mej.‘ Verhoef, om eene toelage tot instandhouding barer bewaar school. B. on W. hadden voorgesteld hierop afwijzend te beschikken. Nadat oen voorstel van den heer Van Straaten was verworpen, om haar eene gratificatie te verloenen ge- kwam eene beleediging te wreken, den geest van verzoe- de samenstelling Waar een fabrikant zijn taak zoo ernstig nings afreis had het oude kabinet opvatis stellig wel iets goeds te wachten. Wij wandelen nu het terrein over naar het hoofdgebouw*, waar wjj de Fransche afdeeling nog eens binnengaan. Wy wandelen door de galerijwaar do juweliers zyn vereenigdlangs de brand kasten van Haffnerwaarvan ik den vorigen keer sprak (de man heet Haffner en niet Hoffner, zooals toen gezegd word) en die terloops gezegd met goud is bekroond en komen dan aan de collectieve Fransche wynen expositie. De Fransche wijnhandelaars zijn in grooten getale herwaarts gekomen. Hoeveel er wel zijn weet ik niet en durf ik zelfs bij bena dering niet bepalen. Als ik zei, dat er 300 zynzou ik waarschijnlijk nog beneden het minimum blyven. Bij do bekroningen der>wijninzendingen heeft zich een merkwaardig feit voorge daan. De allerhoogste onderscheiding, oen eerediploma, is namelyk voor de cham pagne toegekend aan een betrekkelijk nog onbekend merk: aan de champagne van den heer Loche te Reimswiens naam daarenboven door een vergissing niet eens in den officiöelen catalogus voorkomt. Zij schynt wel bijzonder goede kwaliteiten te bezitten om als met een too verslag op een rij geplaatst te worden met de moest be kende en tot nog toe meest gezochte merken. Liefhebbers van dit edele vocht doe ik er misschien geen ondienst mede te ver tellen, dat de heer Spiering, wijukooper te Amsterdam, generaal agent is van den heer Loohe voor Nederland en zjjn Koloniën. Achter al die honderden flesschen wijn, waarvan wij alleen do etiquetten en de cap sules kunnen beoordeelen, maar baarbij we de namen vinden van do fijnste merken en de beste wynjaren, hebben de pharmaceuten hunne tenten opgeslagen, of liever hunne vitrines geplaatst, We vinden er Braitwaite’s Royal Windsor om den haargroei te bevorderen, Brovois Vernet-mineraal water, Chassaing’s Pepsino- wyn, Rigollot’s papier, Eau de 8t.-Golmier, Thevenot’s petroleum capsules, Dr. Pierre’s tandmiddelen en Bicyles Alcool do Menthe. Dat dit laatste bekroond is, is stellig niets nieuws voor den Lyonschen inzender, want roods 30 maal is hom dit gebeurd, waarvan,

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1