MM 1883. N°. 750. en ERF, Zaterdag 27 October. VOEDER. UfiER, [UIS SCHUUR, -- J 1 louwland r - i Coupons, 146, D A, Weekblad voor Zuidpoolland en Utrecht. sgraaf', DOPING \woude DOPING, i-Bouw- dland gemeente nld, BUITENLAND. Overzicht. Mr. W.Thorbecke. BINNENLAND. 30 OCTOBER 4 V ilETGEWAS in i geeft genoemde Da. U. Pop PEN, Schoenhoven. vrouw TUSSEN te A. HEUFF te Go- OOP te Nieuwland. ikjes geeft Notaris S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevan. 1 groot 3 Hectaren, i; alles bij biljetten irven JOHANNES UIBtzoon. IILPULP aangebo- voor waar den. >E LANGE, Nieuw- o il 4°/t jaars, te- tijde, mits een halve luwende. 1000 en daarboven le fondsen verstrekt. SCÏOOIfHOmSCHE COURANT. f T - 1884. Betaling der Februarjj bevorens. ;yn te bekomen bij DIJT te Ouderkerk otaris DE KLEIJN, inchem, zal op Za gen 20 en 27 ber 1883, telkens m herberge van de te 5 en afslag, krach- t artikel 1223 van ik omschrevenin verkoopen fATER aldaar, op sectie B, nommora ter grootte van e Vrijwillige 1. October 1883, ure, in het te ver- l door P. DAM- weini en om 20° een staatkunde door te dry ven die al de iL te Gorinchem zal lag 7 November imiddags 2 uur, te c er k, J. H. ROMEIJN, VRIJWILLIGE November 1883, ten 10 ure, COPPELENBURG srsche, onder Stol- lerceelen VIJK. i Hectaren, 60 Aren, de helft, onverdeeld, Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders, erjarig RIJSGE- roek. 0 Heet, uitmun- 3 op Zevenhoven i in de Zouwe Ipstallen den 1. Mei 12. Februari 1884. inningen op den 3. kren, 60 Centiaren. 1884. üijn te bekomen ten ■is GAMBIER VAN an van den Notaris oven. m UITSPANNING, (GAARD en ERF, Berkenwoude, vierkante Roeden, j billetten breeder lijn te bekomen ten ris G. J. 8PRUIJT Prjjs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterljk tot Vrjjdags-namiddags. AÜe binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. CAMBIER VAN estigd te Lopik, zal 30 October 1883, e, in hot hierna te Jaarsveldpubliek Uitbreiding van stemrecht, aan de orde van den dag overal waar het nog niet al gemeen is, was ook het hoofdonderwerp van bespreking op het liberalen-congres, dezer dagen te Leeds (Engeland) gehouden. Ruim 250 vereenigingen hadden 2500 af gevaardigden gezonden en eenstemmig werd do behoefte aan die uitbreiding erkend. Alleen was men niet zoo eenstemmig toen het er op aankwam te beslissen of ook do vrouw zou medestemmen. Toch werd ook, bij meerderheid van stemmenin laatstge noemd opzicht toestemmend beslist. De Timesanders niet een van de eerste om met alle nieuwigheden mede te gaanbe aamt do genomen beslissingen en de regee- ring heeft dus eono vingerwijzing in welke richting do meerderheid der natie wenscht dat zy allereerst arbeiden zal. Do Transvaalsche commissie is nog niet cens in Engeland aangekomen of reeds een onhandige vriend had haar eene kleine nederlaag bezorgd. Hij stelde nl. aan den streng conservatieven Lord Mayor voor om haar ter eere een feestmaal te geven in Guildhall, welk voorstel echter, zooals men denken kanzeer ongunstig werd ontvan gen. Na do misschien openhartige, doch in elk geval zeer onhandige wijze waarop Krüger bij zijn doorreis te Kaapstad een toast der Engelsche autoriteiten beant woordde is het ook maar te wenschen do Boeren-commissio geen Hoeren- of liever Diplomaten-party aan te bieden. Do berei king van hun doel zou er zeker niet door in de hand gewerkt worden. Te Alexandrië (Egypte) kwamen weer enkele gevallen van cholera voor; do re- geering is echter op hare hoedezij deed oen dorpje in de nabijheid der hoofdstad waar mede enkele gevallen voorkwamen ontruimen. De Fransche kamers zijn Dinsdag weder bijeengekomendoch zooals gewoonlyk na een paar zittingen weder voor enkele dagen uiteengegaan. De uiterste Linkerzijde be sloot do regeering te interpelleren over hare tegen die partij gerichte beschuldigingen en vermoedelijk ook over het ontslag van haar troetelkind Thebaudin. De regeering heeft ook niet geschroomd die partij den hand schoen toe te werpen. Op den dag van de bijeenkomst der Kamers bevatte het Journal of/iciel do redevoeringen door Ferry te Rouaan en te Havre gehouden. Uit cone gedrukte mededeeling, door de regeering aan de leden verstrekt, blijkt dat de onderhandelingen met China over de grensscheiding van hot gebied te Tonkin mislukt zijn. De eischon van China, zoo betoogt do regeering gingen te ver, doch zij hoopte dat do afgezonden versterkingen die eischon wol wat zouden doen matigen Te Madagascar zullen de vijandelijkheden worden hervat. Do bewoners van Tamatave, beducht voor een nieuw bombardement, na men al vast do wjjk. Het nieuwe ministerie in Spanje is met ingenomenheid begroet. Op verlangen des Konings zal de staathuishouding zoo zuinig mogelijk worden ingoricht, terwjjl do be staande ambtenaren zooveel mogelijk in hunne ambten zullen gehandhaafd worden; iets wat in Spanje tot nogtoe geen gewoonte was en waaruit veel kwaad bloed voortkwam. Onder de plannen, die dj» lieu we regeering hoopt te verwozenljjkert^/nehoort ook de invoering van het algemetfi stemrecht, mits de Viavai-H hlijVn» .7^. jfrnoogzamo elementaire onfwlkk^MgU<ff9HMa^* Ook het Ministerie in Portugal heeft eene wijziging ondergaan, tengevolge van onee- nigheid in den boezem van hot Kabinet. Uit Duitechland wordt bericht, dat do Rijkskanselier, dank zij het vroeger naar bed gaan, de genomen beweging en de wij zigingen in zjjn gewonen leefregel, 40 pond lichter geworden is on zich beter gevoelt, dan in den iaatsten tijd het geval was. Mis schien is dit voor een deel ook wel te -- - danken aan de gunstige wending die de ontkennen, niettegenstaande do Voorzitter onderhandelingen met het Vaticaan in den haar wijst op hare tegenovergestelde ver- laatsten tijd namen. Men zou het nl. ge- klaringen in do instructie. Evenzeer ont heet eens geworden zijn over de regeling kent zij het verhaal van Woud hu ij zon der betrekkingen tusschen kerk en staat, -Tunin- ah» toak nnn vn-anharu tnrwiii zonder dat eene nieuwe wjjziging der kor- kehjke wetten noodig is. In Klehi-Azlë hebben hevige schokken van aardbeving plaats gehad, ten gevolge waarvan verschillende dorpen verwoest en vele menschen omgekomen zijn. Ook te Gibraltar zijn schokken waargenomen. behandeld. De zaal was stampvol, vooral de publieke tribune. Jaantje zag er een voudig gekleed en welgedaan uit. Achter haar en do medobeklaagdon Vau Zutphon, Van der Heem en Gonsenheim zaten marechaussees. 23 getuigen zijn gedagvaard. Tweo waren door ziekte verhinderd, o a. Woud- huijzen Sr. De verklaringen der families Wildeboer en van Vliet, te Haarlem, komen allen overeen dat zy vrij grooto sommen aan Jaantje hebben gegeven, in goed vertrouwen, en omdat zij het bestaan ooner erfenis voorwendde. Jaantje ontkent dit en blijft gen van een door kerkeltfke leiders vastge steld programma. Straks zal een herziening van de Grondwet aan de orde komen, en het is van het uiterste gewicht, dat werk od te dragen aan mannen wier oordeel niet vooraf bepaald is door overtuigingen die wij alleen te eerbiedigen hebben ter plaatse waar zij behooren, maar die van het terrain van den Staat verwyderd moeten blyven. Ongeluk kig het land waar het antwoord op de vraag: »Wat gelooft gij?" beslist over iemands geschiktheid als leidsman op staat kundig of maatschappelijk gebied. Wanneer de vrijzinnigen en verdraagzamen zich niet krachtig doen gelden, zal Nederland binnen een niet lang tijdsverloop in dien treurigen toestand verkeeren. De tegenpartij haalt haar candidaten overal vandaan waar zij maar instemming met »Ons program” van den anti-revolutionairen aanvoerder kan vinden, en zij verwacht dat de kiezers slechts een naam behoeven te hooren, al vernemen zy dien ook voor het eerst om gedwee hun stembiljet in te vullen. Wij gelooven niet dat zoodanige slaafsch- heid van de meerderheid onzer tot kiezen geroepen medeburgers uit het district Gouda kan verwacht worden. De dag van 30 October moge het bewijs leveren, dat wy vrye Nederlanders wenschen te blijven; dat wij eerbied voor kerkgeloof weten te vereenigen met den eisch dat het niet trede buiten zyn grenzen, eh daardoor zyn waarde voor de godsdienstige ontwik keling van ons volk verlieze. Uit diepen eerbied voor den godsdienst protesteeren wy, vryzinnigen, tegen de heillooze ver menging van godsdienst en staatkunde, en zullen wy aan dat protest kracht bijzetten door aanstaanden Dinsdag ais één man onze stem uit te brengen op Z. M. hoeft aan J. F. Heyligers, gewezen brievengaarder te Bleakensgraaf, een pensioen verleend van f32. Bij do Dinsdag in het hoofd kiesdistrict IJselstein gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten werden uitgebracht 964 stemmen. Daarvan waren van onwaarde 9. De heer Hazendonk te Tuil en ’t Waal verkreeg 417de heer Haersma de With 307 en de heer Van Buma te Benschop 222 stemmenzoodat een her stemming moet plaats hebben tusschen de hoeren Hazendonk (Roomsch-Katholiek) en Haersma de With (Anti-revolutionair). Door de R.-K. Kieavereeniging „Recht voor Allen” te Gouda, is tot can didaat roor d« verkiezing ran een lid der Tweede Kamer op Dinsdag a. s. gesteld Mr. U. H. Huber, candidaat der anti-revo- lutionairen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten bericht, dat zij ten aanzien der lijn Gouda—Schoonhoven, na hun resolutie van 20 Maart, tot den eenigon aanvrager, den heer Kaptijn gericht, niets vau do zaak vernamen. Het consor tium, waarop hij zich beriep, schijnt zich haar niet aan te trekken. De luit, ter zee lo kl. L. Roo- senburg, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. „Bonaire”, wordt mot 1 Nov. a. s. gedetacheerd bij de Kweek school voor Zeevaart te Leiden. De heer A. W. Bock, opzichter le kl. bij de staatsspoorwegen, is overge plaatst als hoofdopziohter bij de werken der Keulsche Vaart, te Vianon. Met 1 Nov. a. s. wordt het hulp- postkantoor te Bleskensgraaf voor don dienst der Ryks-postspaarbank opengeateld. Aan het Departement van Waterstaat werd Woensdag herbesteed het afbreken van do bestaande on het maken van nieuwe landhoofden voor de draaibrug over het Zederikkanaalin den spoorweg van Dordrecht naar Eist. Minste in schrijver de heer H. Schuit te Alkmaar, f41.941. Wy vernemen, dat do gezond heidstoestand van Z. K. II. Prins Alexander, Prins van Oranje, in do laatste dagen aan merkelijk is verbeterd. 1% Prins houdt echter nog zyne kamer. Bij het afscheid, dat Koning Willem van Koning Leopold namheeft onze Koning bepaald toegezegd in April a. s. een tegenbezoek te brengen te Brussel. Uit Brussel schrijft men dienaangaande: Men zal zich den tijd ten nutte maken om bij hot bezoek van den Koning van Neder land eene plechtigheid te organiseeren waarvan do geschiedenis zal gewagen. Wil lem III is een Brusselaar van geboorte, on de hoofdstad zal in hem een stadgenoot begroeten. Op 13-jarigen leeftijd verliet do prins zijne geboortestad; hij is die dus nog niet geheel vergeten, en zal hij haar even, als Antwerpen veel veranderd vinden. Men mag Willem III een triomftocht in België vóórspellenin do provincies Zal men van harte meedoen. De oude centen .en halve cen ten zijn na 31 December aanstaande niet meer gangbaar. Gedurende de maanden November en December 1883 on Januari 1884 zal die muntsoort aan de kantoren der betaalmees ters en van de ontvangers en cointuies- ontvangors der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen kunnen ingowisseld worden. De sectie Oudowator— Haast recht— Gouda van do IJsel-stoomtramweg- niaatsehappij zal den Ion November a. s. worden geopend. Do locomotieven zyn reeds te Haastrecht aanwezig, terwijl het andere materieel binnen eenigo Jagen verwacht wordt. De zaak van Jaantje Struik is 1.1. Dinsdag voor do correctioneele 1„r. zitting van het Gerechtshof te ’a-Gravenhage I do inwendige vcrdooling Junior, dio haar f245.000 verschafte, terwijl zij beweert slechts f 80.000 genoten te hebben. Ook aan hom zou zij niet van eene erfenis gewaagd hebben. Gisteren nam de advocaat-genoraal z|jn requisitoir en eischte mitsdien met beves tiging ten deole van het vonnis der Recht bank te Rotterdam, voroordoeling van Jaantje Cornelia Struik tot 5 jaar gevan genisstraf en 3 geldboeten, elk van f 100; Jan Hendrik Van Zutphon, niet tot 2, maar tot 3 jaren gevangenisstraf; ThoodorusNi- colaas Van der Heem (die door de Recht bank was vrijgesproken) tot gevangenisstraf van één jaar en Emanuël David Gonsenheim tot gevangenisstraf van één jaar. De verdediger Mr. Ph. A Haas kwam daarna aan het woord. Heden voortzetting. De vroegere beklaagde Hoetink woonde onder het publiek de zitting bij. Onder de aanwezigen zag men ook den Minister van Justitie. Door de Arr.-Reohtbank te Rotterdam zijn II. Dinsdag veroordeeld: H. R.landbouwer te Capelle a/d IJsel bekl. van het openlaten van hekken aan zijn overweg over den Rhijnspoorweg tot f 10 booSe. B. B. rn A. L. arbefdOTS te Lekkorkerk, bekl. van zekeren S. voor brandstichter uitgemaakt te hebben, den len bekl. tot 2 bootan van f25 en don 2en bekl. tot 1 boete van f25. J. D.werk jongen te Gouda, bekl. van diefstal van noten te Haastrecht, tot 3 dagen gev. cell. Vervolgens stonden terecht: W. d. B., tapper te Capelle a/d IJsel, bekl. van het toedienen van drank aan een beschonkono. Eisch f 25 boete. J. v. R.veehouder te Waddinxveen, bekl.van den rijks veld wachter v. d. Glas gestompt te hebben. Tweo ge tuigen a décharge verklaarden dat de njks- veldwachter zelf do aanleiding er toe had gegeven en dat de stomp niets dan een lichte aanraking met de hand geweest was. Eisch 7 d. gev. cell. Over 8 dagen uitspraak. De collecte voor de ramp in Indië heeft opgebrachtte Linschoten f23,50; te Snelrewaard f7,83; te Wil leskop f37,60; te Hoonkoop f 15; te Vuren f38,99; te Dalem f21,01; te Capelle a/d IJsel f 161. In do week van 14 tot 20 October kwamen te Oud-Beierland 29 ge vallen van pokken voor, waarvan 4 met doodelyken afloop. Het aantal aange tasten van het begin der epidemie is 339 en 82 sterfgevallen. T- Volgens ingekomon ambtsbe richten zijn te Breslau gevallen van veepest 1 voorgekomen. Do Pruisische regeering heeft onmiddollyk de bij de wet voorgeschreven maatregelen tot voorkoming van versprei ding en tot uitroeiing dier ziekte iu toepas sing gebracht. Vergunningen tot invoer van slachtvee uit Duitschland in Nederland zyn ingetrok ken en worden voorloopig niet verleend. Voor hot mondeling litera- risch-methamatisch-examen, te Utrecht af genomen, slaagde de heer C. H. Felix van Boskoop. Act* als onderwijzeres is ver kregen door Mej. J. M. it, Van Rijkdom te GorinchemA. De Brujjn en M. G. Kloijn te LeerdamC. De Leeuw te N.-Lekkerland (Kinderdjjk). Benoemd tot onderwijzer aan eene openbare school te Utrecht de hoer J. C. Segers te Waddingaveen. Ds. E. A. Lazondor te Zegveld, heeft voor het beroep naar Weesp bedankt.' Op 1 October 1.1. warbn er ia de Herv. Kerk 272 vacante predikanta- plaatson. GOUDA, 23 Oct. la de hedea gehou den vergadering vau den gemeenteraad was do gerueente-begrooting van 1884 aan de orde, waarbjj uit deu aard der zaak eene menigte punten werden besproken, het be langrijkste waarvan hier volgt: Voor de kosten vau do restauratie van den gevel van het raadhuis was f 8000 uit- getrpkken, welke som hot raadslid Straver vrij hoog vond, waarop echter do voorzitter, Mr. Van Borgen IJzendoorn, mededeelde, dat de referendaris, Jhr. Mr. Victor de Stuers, eene nog veel kostbaarder restau ratie wenschelijk achtte, waarbij o. a. do ramen op ééuo lijn zouden komen, wat echter bezwaar oplevorde mot het oog op An InunnAinn ^nnAnnl’.n^ ygf] het faadhuis, Binnen enkele dagen wordt weder een beroep gedaan op de kiezers in het district Gouda. 'Hun afgevaardigde,- de heer Biehon van IJsselmonde, heeft zich om redenen van gezondheid genoopt gezien, zyn man daat neder te leggen. Wel kan gezegd worden, dat in dit jaar de uitoefening van het kiesrecht tot ver dubbelde inspanning noodzaakt, maar laat dat ons geen oogenblik doen verflauwen in het behartigen van de vaderlandsche zaak. Rechten en plichten zijn nu eenmaal onaf scheidelijk verbonden, en hoe dieper wij het belang der laatste gevoelen, des te minder gevaar is er, dat wy de eerste on gebruikt zullen laten. De stembus van Dinsdag a. s. zal, hopen we, het bewijs leveren dat die overtuiging allerwege in ons district heerscht. Hoe dichter het getal uitgebrachte stemmen komt bij het cyfer der ingeyieven kiezers, des te zuiverder, kunnen we/zéggen, is de uitslag, hoe die ook moge zyn. Indien de opkomst beantwoordt aan de billyke verwachting, dan durven we ons tevens vleien met de hoop, dat de beslissing in het voordeel der vrijzinnige partij zal zijn. Met volkomen eenstemmigheid hebben alle liberale kiesvereenigingen in ons district den heer Mr. W. THORBECKE tot can didaat geproclameerd. Het votum, door onze geestverwanten uitgebracht bij de stem bus van Juni is alzoo op nieuw bekrachtigd de vereenigingen toonendat het haar ernst is met haar eenmaal gedane keuze, dat zy in den heer Thorbecke blijven zien den man, bij uitnemendheid geschikt en waar dig, om ons district ter Tweede Kamer te vertegenwoordigen. Die voorkeur is alleszins gewettigd. De heer Thorbecke, advocaat en procureur bij den Hoogen Raad der Nederlanden, is een man van wien we zeker zijn dat hij een zetel in de Volksvertegenwoordiging met eere zal innemen. Aan het politiek leven in de residentie neemt hij yverig deel, en zoo vaak hij in vergaderingen het woord voert, bewondert men de helderheid zijner adviezen, de juist heid van zyn beschouwingen, de smettelooze .eeriykheid waarmede hij zijn overtuiging 'uitspreekt. De vooruitgang heeft in hem een warmen voorstander. Onze candidaat heeft niet den naam dat hij zich door toe vallig heerschende meeningen op het sleep touw laat nemen, of dat hij ja en amen zegt op alles wat met een liberaal étiquet voorzien aan de markt wordt gebracht; daarvoor staat hy èn als man van beginsel, èn als man van wetenschap, te hoog; maar wel waardeeren allen die met hem in aan raking komen den geest van samenwerking die in al zyn handelingen doorstraalt, en die een waarborg is dat hij, geroepen om invloed uit te oefenen op den gang der wetgeving, zyn inzichten zooveel mogelyk in overeenstemming zal brengen met de wezenlyke belangen des lands. Die belangen, welk vrijzinnig Neder lander betreurt het niet ten diepste I hebben in de laatste jaren het meest daar door geleden, dat een toenemend aantal mannen worden afgevaardigd die hun staat kundige beginselen ondergeschikt maken aan de leerstellingen van een kerkgenoot schap, die de kerkelijke geschilpunten op den voorgrond plaatsende, dogmatische op vattingen uitspraak laten doen over vraag stukken van staatkundigen aard. Nog is liet hun niet gelukt de meerderheid in de Tweede Kamer te verkrygen; nog wordt die meerderheid gevormd door mannen die aan elk kerkelyk begrip recht doen weder varen, doch het afgescheiden wensthen te houden van staatkundige beginselen. Aan die meerderheid danken wij het, dat in onze openbare betrekkingen de verdraag zaamheid wordt gehuldigd, dat de strijd om geloofsmeeningen binnen den kring der kerkgenootschappen beperkt blijft en het burgerlyk leven onaangeroerd laat. Doch als de vrijzinnigen in den lande niet pal staan, niet voet voor voet het terrein der neutraliteit van den Staat ten aanzien van de kerkleer verdedigen, dan zullen we op houden een »volk van broeders” te zijn; dan zal de dwingelandij in zake van het •geloof” hetwelk alleen moet zijn het levens beginsel van elks individueel geweten, de staatkundige verhoudingen beheerschen, en zal de gewetensvrijheid niet langer bin nen onze landpalen haar vasten zetel vinden. Tot dusver kan de door kerkelijke inzichten in beweging gebrachte oppositie slechts be lemmerend werken op het tot stand komen der dringendst noodige hervormingen; nog ""“!nige overwinningen door haar behaald, zy zal zich krachtig genoeg gevoelen in het vryzinnig Nederland, tot heden afkeerig van kerkelijke overheersching, "‘■r.±ï_2- -L' .Z- ïli 2b vruchten van de hervormingen, sedert 1848 moeitevol veroverd, doet verloren gaan. Dat wy ons van den ernst van het oogen blik wèl overtuigd houden. De Tweede Kamer heeft eerlang beslis singen te nemen van belangryken aard. De linanciöele toestand des lands moet ver beterd worden, en dat is de taak van staatslieden, niet van gehoorzame volgelin- wolko mededeeling den hoor Straver aan leiding gaf te vragon of niot ovenals vroe ger voor den voorgevel, thans voor den zijgevel eene ryks-subsidio zou kunnen wor- deiï verkregen^ niet vaalkana schijnt to zyn, to oordoelen naar het ant woord van den voorzitter. De som va a f8000 word ten slotte met algemeone stem men goedgekeurd. Bij den post: kosten dor vernieuwing van de sohoeiing aan de aanlegplaats dor stoombooten aan de Vest, werd er door don heer Prince op gowozen dat op bedoelde aanlegplaats niet zelden ontvreemdingen plaats hebben ten nadeele Van fabrikanten, voor wie daar goederen aankomen, zonder dat daaraan veel to doen schijnt, althans klachten hebben tot heden niet veel gehol pen. Do voorzitter beloofde de zaak onder de aandacht te zullen brengen der politic, terwijl misschien de toestand ook verbeteren zal ten gevolge van het daar ter plaatse doen branden van eon paar lantaarns, waartoe dezer dagon is last gegeven. Bij den post„f 800 voor het aanbrengon van een dryfwerk voor do wijzers mot regulateur, aan het uurwerk van den groo- ten toren” werd door vele loden het woord gevoerd. Sommigen meonden dat do uitgaaf geheel onnoodig was en dat, als maar do noodige zorg werd besteed aan het onder houd, bet uurwerk niets to wenschen zon overlaten. Anderen waren van oordeel dat, als men een uurwerk had, dit goed moest gaan, wyl het anders meer kwaad dan goed deed on daarvoor was de voorgestelde ver betering noodig. Ten slotte stelde deheer Fortniju Droogieever voor do f800 van do begrooting te schrappen, wolk voorstel ver worpen werd met 9 tegen 8 stemmen. Bij de som, door B. en W. uitgetrokken om op de begraafplaats meer boomon te kunnen planten, betoogde Dr. Van Iterson dat hot verkeerd gezien is om eene begraaf plaats met boomen to beplantenwijl daar door de vochtigheid van don bodem zeer bevorderd wordt, naar aanleiding Waarvan do voorzitter opmerkte dat dio moordore vochtigheid z, i. geen kwaad kon, daar daardoor het ontbindings-proces werd be vorderd, terwyi ook in hot buitenland veelal boomon worden geplant of de begraafplaat sen, die daardoor sotntyds aan ware parken dedon denken wat de heer Van Itorson toegaf, doch er was z. i. geen enkele reden om dergelyke ziekelijke ideeën van het buitenland hier na te volgen. Do Raad voreenigdo zich met zyn gevoelen on de post voor boomeu werd met 11 togen 6 stemmen geschrapt. De som voor het bouwen van een zieken kamer bij het Bestedelingenhuis ontlokte ook vele besprekingen. De Commissie voor de begrooting had voorgesteld deze som to doen vervallen, wyl de zieken zeer goed naar het gasthuis konden worden gobraoht. Dr. Van I ter son verdedigde het gevoelen dier Commissie, on de heer Jager bestreed dat. Laatstgenoemde betoogde do nood- zakelykbeid van een afzonderlyk zieken lokaal, vooral voor die ouden van dagen, die niet bepaald ziek zyn, maar lydon uan kwalen van den ouden dag on eerstgenoemde vreesde dat een besluit van zoo’n nieuw lokaal uit een financieel oogpunt veto na- deelige gevolgen zon hebben. De Raad besloot met 10 tegen 7 stemmen dat er geen nieuwe ziekenzaal zon komen. Hot voorstel der begrootinga-commissio, dat hot meest de aandacht van do burgerij had getrokken, was dat tot verhooging van schoolgeld op sommige lagere scholen, doch op voorstel van B. en W. (waarmedo de Commissie zich vereenigde) werd be sloten dit belangrijke punt eerst later aan de orde te stellen, doch niet dan nadat Dr. Van Iterson had medegedeeld, dat het geenszins de bedoeling was dor Commissie het schoolgeld hoogor op te voeren, maar veeleer het terug te brengen op hetgeen het oonpronkelyk geweest was. De begrooting word ten slotte vastgostold in inkomsten zoowel als in uitgaven op f359.471,98: GORINCHEM, 24 Oct. Tot stationschef alhier is benoemd de heer Van dor Veen. Tot telegrafist aan hot station alhier is benoemd de heer R. Dykstra, thans te Hoogevoea. Ds. F. Oberman te Ommen hoeft voor het beroep naar deze gemeente be dankt. AMEIDE, 22 Oot Door 'don Raad de zer gemeente is besloten, de voorjaars- beestenmarkt af te schaffen. •BERG-AMBACHT, 22 Oct. Op 20Oct is ter polder-raadkamer door schout on heem raden aanbestoedHet afgraven van eene kade van den Hoogénboezem on het dem pen cener sloot; in 2 percoelen. Aannemers worden do laagste inschrijvers, Evert Tig- gors voor f 500 en Barend Schilt, voor f 490. Ds. A. Renier heeft oen beroep ont vangen naar Kootwyk c. a. (classis Harder- wijk) en toezegging van beroep naar Noor- langbroek (classis Wyk bij Duurstede). Het reciteorgezolsohap „Borg-Am bacht” zal zyno eerste openbare uitvoerin gen geven op Dinsdag 13 on Donderdag 15 Nov. a. s. ♦GOUDRIAAN, 24 Oct. is beroepen te Goudswaard.

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1