1883. Zaterdag 10 November. N°. 752. 000 FAAGM. ZEKERING het NEDERLANDEN, yenbosch, ÜDSCHADB, ROE- JNDE GOEDEREN, liot, op vaste en zeer en VEE kan ook den tyd van zee en het aanvragen van ere inlichtingen ge lden tot den Agent n Uasel, den Heer IK Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. m Coupons, l 146, D A, ito V/, jMn, te. 1 tyde, mill een halt, ihuwende. C°.J selzaak, Uit O. )t tot nu toe n terwijl wij verloting ter zal ook ver- >r reëel e be- ODzer geëer- rven. BUITENLAND. BINNENLAND. SURINAME. ien. r a. s. sluk de hand! S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever* at van belang is otery opgesloten een nieten, maar rorden; een ieder nd der 7 klassen 0 vreezen, reeds Nederlandsche niet uitgeloot mde de kans te SCHOOMHOYEKSfiHE COURAÏÏT. zijne fittingen. Een zijner eerste, minder aangename, hoewel meer algemeen aan de orde zijnde bezigheden zal zijn te voorzien in een tekort van 22 millioen! Eenige Turkschc provinciën vragen aan hechting bij Griekenland. Om verbetering van financiccle positie behoeven de Turken anders waarlijk niet bij Griekenland heil te zoeken. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgena uitgegeven. Bfl.: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ingekomon ambisbe- Van vier weken, f 1000 en daarboven ide fondMn ventrekt appij van ujn volgens het ld. de prystrekking sarborgde Geld- an N.fl. 3,60 ets. 1,80 0 ,90 a inzending van ootete opmerk- iffectueerd. Het muntbiljetten, gemakkelijkste i. postwissel te i een ieder van met het Staats ka! re en kwart- het verzenden dige ambtelijke d en verklaren overeenkomst Icking terug te ien geld te re der bestellers gieters dadelijk trekking ont- een lot onop- i trekkingslijst. ijzen geschiedt 'eering. Door innen ook de trekking, ter irs uitbetaald s van het ge- d en hebben in de laatste iten uitbetaald t,000, <00,000, Hark etc. dat deze so- sel deelnemers derhalve, om uitroeren, de j mogelijk in I bedraagt in het Hoofdprijs, welke jer Geldloterij te goedgekeurd door aarborgd met het )n. De Ifambur- ist zoo ingericht rlassenlotery, met t de Hamburger rijzen bevat, die m worden en als |n: rk 300,000 200,000 100,000 90,000 80,000 70,000 60,000 .50,000 30,000 20,000 15,000 10,000 5000 3000 2000 1500 1000 500 200 150 145 100, 94, 67, 40, ting in 1863 plaats: tienjaren daarna moest elke arbeider gehpel vr'y zyn. Die maat ree! was eep .triflm£ der jnensQbelykheid K maar een nieuwe slag voor de welvaart der koloniedie er nog de gevolgen van moet dragen. De eerste kolonisten, die zich aan de moerassige boorden van de Suriname-iivier hadden gevestigd, waren Engelschen: zy bevonden zich daar toen, 250 jaar geleden, eenige Nederlanders, uit het naburig Ca yenne, er insgelyks kwamen wonen. De Franschen uit Cayenne veroverden Suri name, maar konden het er niet uithouden. Een belangryke immigratie van Por{ugee- sche Jodenmeest uit Brazilië afkomstig toen hen ook daar de vervolging bereikte, die hen reeds uit hun vaderland had ver dreven, kwam de bevolking vermeerderen. Die menschen hadden kapitaal, waarvoor zij gronden aankochten en m cultuur brachten; voor de bearbeiding voorzagen zy zich van Negerslaven, uit Afrika aan- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel mper f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiscrlijk tot Vrydags-nzmiddags. Alle binnenlandsche Ad verten tiin waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte l maal in rekening gebracht. gevoerd. De kolonie werd als een En- gelsche bezitting aangemerkt; de verschil lende elementen waaruit de Europeesche bevolking bestondleefden vreedzaam naast elkander. Dat duurde tot den tweeden Engelschen oorlog, toen de Engelschen daar de Neder landers weg wilden jagen. Gelukkig kwam net de Zeeuwsche kapitein Crynsen met drie schepen de Suriname opvaren; het Engelsche fort werd door hem vermeesterd en in >Zeelandia” herdoopt; de bezetting werd krijgsgevangen gemaakt en elk die zyn bezittingen wilde behouden, moest den eed van trouw zweren aan de Staten van Zeeland. Een aantal Engelsche planters namen de wyk naar Jamaica, toen bij den vrede van Breda bepaald werd dat Suriname in handen der veroveraars zou blyven. In 1672 stond Zeeland het eigendoms recht af aan de Algemeene Statendezen verkochten het een paar jaar later aan de nieuwe, pas door hen geoctroyeerde West- Indische Compagnie. De laatste ontving het uitsluitend recht tot den invoer en verkoop van Negerslaven in Suriname. Weldra ondervond de Compagnie, dat het beheer der kolonie haar financiëele krachten te boven ging. Zy verkocht dus een derde deel van haar recht aan de stad Amsterdam, een ander derde aan Cornelia Van Aerssen, heer van Sommelsdyck. Deze nieuwe verhouding gaf het aanzijn aan de »geoctroyeerde Sociëteit van Suriname” die het beheer over de kolonie uitoefende onder oppertoezicht vah de Staten-Generaal. Sommelsdyck trad zelf op als gouverneur. Sommelsdyck was een zeer krachtig regent; in de vijf jaren van zyn bestuur heeft hij veel belangrijks gedaan. Hij keerde de invallen der inboorlingen en trof met hen een tot den huidigen dag geëerbiedigde schikking, volgens welke zij als vrye lieden om en in de kolonie wonen, regelde de zaken van politie en justitie, en voerde contróle in op het aantal slaven, op elke plantage werkzaam. Ongelukkig liet de behandeling dezer menschen alles te wen- schen over, en geen wonder dus dat zy, als de kans zich aanbood, naar de bosschen vluchtten. Die *Boschnegers”, wier aantal verbazend toenam, zoodat «ij uitgestrekte dorpen stichtten, waren eerlang de gevaar loste vyanden van de kolonie. Zij hielpen de slaven vluchten, liepen de plantages af, en maakten uitgebreide militaire maat regelen noodig. Tot 1768 werd geregeld door expedities, bestaande uit gewapende kolonisten en de troepen der militie, oorlog tegen hen gevoerdeerst in genoemd jaar werd er een vrede gesloten die de onaf hankelijkheid der Boscbnegers erkende. Maar om tot Sommelsdyck terug te keeren; zyn gouverneurschap eindigde in 1688 op een gewelddadige w'yze. Op zyn raad hadden de Staten-Generaal veroordeelde misdadigers naar Suriname gezonden, orn er als soldaat te dienen; onder dat woeste volkje onderhield hij een strenge tucht. Gebrek aan levensmiddelen noodzaakte hem eens de rantsoenen te verminderen, waardoor zy, nog opgestookt door misnoegde kolo nisten, in opstand kwamen. Sommelsdyck snelde naar buiten om de orde te herstel len, maar werd door het woedend krygs- volk vermoord. De ongemcene vruchtbaarheid van den grond maakte de exploitatie der talryke plantages zeer winstgevend; des ondanks verkeerden de financiën der koloniën steeds in slechten toestand. De planters dachten slechts aan geld maken, om een weelderig leven te leiden, en de beste pogingen, door bekwame gouverneurs aangewend om de defensie te regelen en den aandeelhouders der ^Sociëteit van Suriname” een fatsoen lijke uitkeering te verzekeren, leden schip breuk op de inhaligheid der kolonisten. In 1770 verkocht de familie Sommels dyck haar aandeel aan Amsterdameen nieuwe vereeniging trachtte nu door uit breiding van kapitaal den toestand te ver beteren, maar te vergeefs. Ook de cultu res waren in den laatsten tijd zeer achter uitgegaan de algemeene verslappingwaar door de slotperiode der vorige eeuw zich kenmerktedeed zich ook hier duchtig gelden. In 1791 werd het octrooi der West- ïndische Compagnie niet verlengd en de Staten-Generaal stelden een Raad van Ko loniën voor de West-Jndiën in. Toen volgde de omwenteling van 1795, de vermeestering van Suriname door de Engelschen, en de afschaffing door dezen van den handel in slaven. In 1813 stierven niet minder dan 13 duizend negers aan de pokken allerlei andere oorzaken werkten mede om de welvaart der kolonie te doen verdwynen. Drie jaar later kwam Suriname weer aan Nederland. Sedert werden wel veel plan nen gemaakt om den toestand te verbete ren maar de meeste plantages werden verwaarloosd en verlaten. Een kleine op flikkering was waar te nementoen in 1848 de vaart en de handel op de kolonie voor alle volken werd opengesteld. Daar men wel begreepdat de slavernij niet lang meer gehandhaafd zou wordenwas reeds door velen omgezien naar middelen om vrye arbeiders te krijgenop dit streven had men slechts een matig succes. De op heffing der slaverny had na veel tegenkan- Overzicht Het Fransche Kabinet loopt groot ge vaar berucht te worden door zijn onhan digheden. Het Alfonso schandaal is nog niet vergeten en zal waarschijnlijk de aan leiding zijn, dat de Kroonprins van Por tugal op zijn terugreis van Londen zijn weg niet over Frankrijk neemt, of de re- geering beging eene nieuwe onhandigheid, door het openbaar maken van een telegram, dat öf niet bestond öf eene onware voor stelling van zaken van een harer diploma tieke ambtenaren is. Zelfs in het laatste geval, had men mogen veronderstellen, dat de regeering voorzichtiger ware geweest in het pnbliceeren van een bericht, dat een slag in het aangezicht was voor den Chi- neeschen gezant. Hot bericht, waarin wordt gezegd, dat de regeering van China de handelwijze van haren gezant in zake Tonkin niet kon goed keuren, zal nu vermoedelijk een protest van de Chineesche regeering uitlokken, waar mede de verdere behandeling der zaak waar over het verschil loopt zeker niet zal ge diend worden. En toch wordt de regeering door de meerderheid der Kamer gesteund en moesten de radicalen, die de motie van wan trouwen hadden voorgesteld, het on derspit delven. Inmiddels wordt van nieuwe voordooien in Tonkin behaald gewag gemaakt, maar tevens eene nieuwe credietaanvraag van 9 millioen aangekondigd, dat wel het beste bewijs is hoeveel er nog na de talrijke over winningen die er volgens de regeering be haald werden, te doen valt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Challenul Lacour, heeft een verlof tot her stel van gezondheid aangevraagd en ver kregen, dat niet zelden een voorbode is J van een aanstaand ontslag en zóó zouden wel eens de dagen van het Kabinet—Ferry, 1 dat zich zoozeer compromiteerde door de opneming van een Thibaudin, kunnen ge- J feid zyn. Deze is zoozeer ontstemd over het gedwongen ontslag, dat hij zich in het openbaar op een zeer onbetamelijken toon over zijne vroegere collega’s uitliet en er zelfs sprake van is hem daarover te ver- volgen. Maarschalk Serrano wordt als aanstaan- I Door Z. M. zijn bij den waar borg en de belasting op de gouden en zilveren werken benoemd: tot essayeur: te Utrecht, J. P. Wieling, thans in dezelfde betrekking te Alkmaar; te Alkmaar, A. M. J. Mous- sault, thans in dezelfde betrekking te Mid delburg; te Middelburg, M. P. S. Popta, thans commies-stempelaar te Amsterdam; tot commies-stempelaar: te Amsterdam, L. Pronk, thans in dezelfde betrekking te Leeuwarden; te Leeuwarden, C. E. J. E. Van der Pluijmthans plaatebekleedend ontvanger te Middelburg. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleendmet ingang van 8 dezer, aan Mr. J. W. Monton, als school opziener in het arr. Woerden. Bij beschikking van den Mi nister van Waterstaat is de commies der 4e kl. J. E. A. Post Uiterweer geplaatst ten postkantore te Gouda. - Benoémd tot hoofdopzichter gemeentewerken te Dordrecht de heer Van der Meyden, oprichter bij den Waterstaat van Friesland, te ten, die na beëediging zitting nam. Do voorstellen van Ged. Staten betref fende de polderreglementen zijn commisso riaal gemaakt in handen van de heeren Vaiilant, Begram, Vlielander Hein, Bentz van den Berg en De la Bassecour Caan; het praeadvies op het verzoek van het be stuur der Vereeniging „de practische am bachtsschool” te Leiden, in handen van de heeren: Knijff, De Laat de Kanter, De Vries, Nebbens Sterling en Van der Kemp; de verdere voorstellen tot uitvoering van hot besluit omtrent de vaartverbetering, in handen van dezelfde commissie die zich vroeger met dit onderwerp heeft bezig ge houden, t. w. de heeren: Van Houweninge, Van Weel, Buijs, Kikkert, Murk Leis, Pa- tijn, Boonzajer en Blussó. Ingekomen is nog oen afschrift van het door de heeren Crans c. s. aan den Minister van Waterstaat gerichte adres, betreffende de aanvrage om concessie voor den aanleg van eene haven te Scheveningen. Dit adres is in handen gesteld van Ged. Staten. De vergadering is verdaagd tot 20 No vember, ter behandeling van de onderwer pen waaromtrent alsdan rapport zal zijn nitgebracht. Bij den Gemeenteraad van Rotterdam is ingediend een ontwerp-ver- ordening op de keuring van slachtvee en vleesch binnen Rotterdam. De memorie van toelichting zegt, dat zoolang de keu ring niet bij een Rijkswet geregeld is, er geen doeltreffende verordening is vast te stellen, doch dat het ingediend ontwerp evenwel waarborgen geeft, dat men gezond vleesch koopt, indien het afkomstig is van dieren, geslacht in het abattoir. De aangevraagde concessie door den heer J. M. Van Valkenburg te Alfen voor een tramweg, is door de raden der gemeenten Zoeterwoude, Hazerswoude en Alfen verleend. De collecte ten behoevo der ongelukkigen bij de ramp op Javabedroeg te Krimpen a/d Lek f 52,70, te Heken dorp, Langeruigeweide en Papekop f 71. Te Rotterdam kwam in de vo rige week geen enkel geval van pokken voor; te Leiden werden 2, te Mijnsheeren- land 1, te Oud-Beierland 19, te Heinen- oord 1 geval aangegeven. Van 1 tot 3 November werden te Oud- Beierland 10 nieuwe gevallen van pokken aangegeven, terwijl er 5 personen aan die ziekte overleden. Bljjkens i richten is in het tijdperk I. „De Manie Snriname ondorvin.lt meer en méér de belangstelling, dienstig tot het ontwikkelen van hare bronnen van welvaart.” Troonredz. Er zyn, het valt niet te ontkennen, in »de West” schatten gewonnen. Toch be slaat de >West-Indische Compagniein onze geschiedenis een betrekkelyk geringe plaats; althans wanneer men vergelijkingen maakt tusschen haar en haar oudere zuster de Oost Indische, valt dit zeer in het oog. De eerste heeft dan ook, reeds kort na haar oprichting in 1621een min of meer avontuurlijk leven geleid; ze was pas zeven jaar oud, toen haar schepen de Spaansche zilvervloot inpakten, en een groot deel van de veroverde schatten haar buit werden; achttien jaar na haar geboorte had zy een aanzienlijk deel van Brazilië in haar bezit, maar binnen tien jaar was zij nagenoeg alles, acht jaar verder alles kwyt Zy heeft, misschien door de omstandigheden gedwon gen de dingen te zeer in het groot willen doenen daartoe schoten haar krachten te kort. De Ooat-Indische heeft zich meer in een begrensde ruimte ontwikkeld; zy liep als het ware langzaam maar met ge- Btadigen tred. Wat ons nu nog van het koloniaal bezit in Amerika is overgebleven, is belangryk genoeg, en zou elke mogendheid die de dingen flink aanpakt, en er, des vereischt, offers voor over heeft om buitenlandsche bezittingen tot een hoógen trap van wel vaart op te voeren en zoo productief mo- celyk te maken, veel waard zyn. Onge lukkig is onze koloniale politiek pas be gonnen, zich het lot en de toekomst dier gewesten aan te trekken; tot voor korten tyd waren zywat hun économischen toe stand betreft, meest aan zichzelf overge laten. En ware men nu aan Suriname en Curasao gaan denken in een tyd, toen de bronnen van inkomsten mildelijk vloeiden, en er nog wat overschoot om te amorti- seerendan zouden de geldelijke bezwaren, verbonden aan een krachtige opwekking van landbouw, nyverheid en handel in Su riname minder gedrukt hebbenen waren we nu, in de »magere” periode die we be leven, van de meeste uitgaven in die rich ting ontslagen. Maar het is ook mogelyk I dat, wat in tijden van financiëele >zorgen” wordt aangegrepen, met wat meer geest kracht wordt ter hand genomen dan men in dagen van overvloed gewoonlyk ontwik kelt; en als dat zoo is, zal >de West” er niet te minder om toenemen in bloei. Over Curasao zullen we heden niet spre ken dat eilandzoo heerlyk gelegen tegen over landen die milde hulpbronnen ople veren voor handel en industrie, nog ruimer vloeiende indien de Zuid-Ameri- kaansche revolutie-koorts niet telkens weer opstak 1 zou reeds lang voor »de West” zyn geweest wat het Engelsch Singapore is voor >de Oost”, als er werk van ware gemaakt. Maar nu snapt het een bui tenkansje door de doorgraving van de land engte van Panama. De Regeering heeft er een ingenieur heengezonden om hoogte te nemen. Reeds sinds lang, dit weet men, is er in tydschriften en courant-artikelen op aangedrongen, om toch vooral die prach tige gelegenheid niet te laten ontglippen, enhet komt onsmet alle bescheiden heid zij het opgemerkt, wel voor dat men te veel blyft hangen aan de vraag: >Wat zal de Regeering voor Curasao doen?” Het is toch een zaak die ook den particulieren aangaat die, als de algemeen gekoesterde verwachtingen zich verwezenlijken, belang rijke voordeelen daar kunnen behalen. Sin gapore is ook meest door de krachtige sa menwerking van bijzondere personen ge worden wat het thans is. Voorhayds willen we ons tot Suriname bepalentot het zoogenaamd Nederlandsch Guyana, in den laatsten tyd veel besproken omdat eenige inboorlingen van daar zich in een tent op de Amsterdamsche tentoon stelling hebben laten kyken, en daar by sommige gelegenheden zekere handgrepen hebben vertoond die een voorstelling moes ten verbeelden van hun levenswijze, zeden en gewoonten Een enkel woordje over de geschiedenis der Nederlandsche vesti ging ga voorafeen volgende maai spreken we dan over den agrarischen en oconomi- schen toestand. dat op 3 Nov. jl. is geëindigd, één geval van longziekte waargenomen buiten het af gesloten gedeelte van het spoolingdistrict, in een weide te Overschie. Ju de slach terijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van drie runderen, van drie vee houders, door longziekte te zijn aangetast. Volgens bericht van ’s Ko- nings gezant te Berlijn isblijkens eene bekendmaking van den Rijkskanselier, de runderpest in het geheele Duitache Rijk als geëindigd te beschouwen. Naar men verneemt, zal*han- staande voorjaar te Frederiksoord een land bouwschool met 3-jarigen cursus worden gesticht. Deze inrichting zal worden tot stand gebracht zonder bezwaar voor do kas der Maatschappij van Weldadigheid. Een nog niet algemeen bekend particulier moet de noodige fondsen beschikbaar hebben ge steld. De school zal gebouwd worden in de nabijheid van het logement „Frederiks- oord”, aan den kunstweg van Steenwijk naar Vledder. Op de paardenmarkt te Utrecht waren Maandag 762 paarden en veulens aangevoerd. Weeldepaarden golden van f700 tot f900, werkpaarden van f100 tot f400, veulens van f80 tot f300, ponneys van f80 tot f180. De handel was redelijk. Daar dit een buitengewone markt was, wa ren er weinig buitenlandsche kooplieden opgekomen. Jaantje Struik heeft onmid dellijk verzocht cassatie te laten aantee- kenen van het vonnis, waarbij hare ver- oordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf vol ledig gehandhaafd wordt. Vi d. Heem en Consenheim zijn uit hunne langdurige pre ventieve hechtenis ontslagen. Voor de Arr.-Reohtbank ston den 11. Dinsdag terecht: J. R., arbeider te Haastrecht, beklaagd van verbreking van afsluiting. Eisch 15 dagen gev. cell. F: 8., arbeider te Benschop, beklaagd van rebellie. Eisch 3 maanden gev. coll. J. B., arbeider te Capello a/d IJsel, be klaagd van geweldpleging jegens bedienende beambten. Eisch 1 maand gev. cell. Over 8 dagen uitspraak. Door de Arr.-Rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld: N. S., huis vrouw vap W. P., te Sliedrecht, ter zake diefstal, vrijgesproken. G. v. d. V., te Sliedrecht, ter zake.^jnoedw. mishandeling, tot 5 dagen cell, gevang. J. v. d. V., te Sliedrecht, ter zak© idem tot idem. A. J. B., te Sliedrecht, wegens mishande ling van zijn wettigen vader, tot 2 maanden cell, gevang, en f8 boete, subs. 1 dag cell, gevang. Op de herziene bekronings- lijst der Amsterdamsche tentoonstelling komt de heer D. Samsom te Gouda voor met oen zilveren medaille voor zijne inzending, in plaats van eene eervolle vermelding. De trekkingen voor de ten- toonstellingsloterij geschieden zoodanig, dat elk lot van eene serie kans heeft een der prjjzen te winnen voor elke serie bestemd, om daarna deel te nemen aan do trekking voor de bekende hoofdprijzen. Het geval kan zich dus voordoen, dat een nommer, waarop reeds een serieprijs is gevallen, tot de uitverkorene voor een der hoofdprijzen mee gaat behooren. Do trekkingen hebben plaats te Amster dam, ingevolge het Koninklijk besluit van 1 April 1883, N®. 10, ten overstaan van oen notaris, en wellicht ton raadhuize. Ten einde zoo degelijk mogelijk de verloting in te richten, en opdat geene abuizen kunnen voorkomen, noch bij de prijzenverdeeüng over de verschillende seriënnoch bij de toewijzing, is de eerste trekking door het uitvoerend bewind der tentoonstelling be paald op 30 November, in plaats van op 10 dezer, zooals aanvankelijk was vastge steld, daar er geen kans bestaat tegen dien tijd gereed te zyn. Eerst na het sluiten der tentoonstelling toch heeft men met de ▼erdeeling, schikking en nummering der 8000 voorwerpen kunnen beginnen. De overige seriën volgen in verschillende trekkingen, geleidelijk telkens 10 tegelijk, totdat op den laatsten dag der trekking, als alle serieprijzen tpt hunne bestemming zijn gekomen, de winnende nummers der hoofdprijzen worden getrokken. Zeer ern stig, onder behoorlijke leiding en waarborg, worden de werkzaamheden, die aan de trek kingen voorafgaan, ver/^ht, en is die om vangrijke arbeid eenmaal gereed, dan loopt het geheel als van een leien dakje behoor lijk van stapel. Do houders van loten dienen vooral hunne bewijzen niet te vernietigen na de serie- trekkingen, want een serieniet kan oen win nend nummer worden voor de hoofdprijzen. De dag der laatste trekking is nog niet bepaald. Benoemd tot onderwijzer te Terneuzen de heer A. Hagens, te Giosondam. De heer H. Blok, hoofd dor Christel, school te Boskoop, herdacht 1 dezer den dag, waarop hij voor 25 jaar tot hoofdonderwijzor benoemd werd. Te Amsterdam is beroepen Ds. W. Van den Bergh te Schaars bergen en te Rotterdam Da. W. Goosink te IJl8t. der S. Prov. Drachten. Bij de herstemming to IJsel- Btein voor een lid van de Provinciale Staten van Utrecht waren ingelevord 1095 stem biljetten, waarvan 6 van onwaarde. Geko zen is de heer G. Van Hazendonk met 554 stemmen, terwijl de heer Jhr. Mr. J. H. Van Haersma de With 535 stemmen verkreeg. Een voorstel van den heer Van Eek is bij de Tweede Kamer ingeko men strekkende omin overleg met de Eerste Kamerde adressen van antwoord op de Troonrede te doen vervallen en daar voor in de plaats te stellen een korte be tuiging van dank on hulde aan Z. M. den Koning, in de vereenigde zitting, onmid- dellijk na het uitspreken der Troonrede door den President der Eerste Kamer. In de Dinsdag door ’sKonings Commissaris in de provincie Zuid-Holland geopende herfstvergadering der Staten is het nieuw verkozen lid der Staten voor den gezant van Spanje te Parijs gedood- Gorinchem, de heer C. D. Grijns, toegela- verfd. De nieuwe Spaansche regeering schijnt dus te beseffen, dat Frankrijk wel eene krachtige persoonlijkheid behoeft om de be langen van Spanje aldaar te behartigen en een oog in 't zeil te houden. Ook mot de uit voering van haar liberaal programma bih- nenslands schijnt het de regeering ernst te wezen. Ontwerpen tot invoering van alge meen stemrecht en wederinstelling van het burgerlijk huwelijk moeten gereed liggen, zoodat zelfs Castelar geneigd zou zijn de regeering voorwaardelyk in de verwezen lijking harer plannen te steunen. In Engeland begint de wind weer meer en meer uit den conservatieven hoek te waaien. Bij de gemeenteraadsverkiezingen wonnen de anti-liberalen 40 zetels. Aldus voortgaande, wordt het zeer twijfelachtig of het programma op de jongste congressen door de liberalen ontwikkeld wel zoo spoe dig tot uitvoering zal komen. Nog altijd zoekt men naar de schuldigen aan de ontploffingen op den ondergrondschen spoorweg, want dat deze aan de fenians moeten worden toegeschreven, wordt niet langer betwijfeld. De betrokken spoorweg maatschappijen hebben elk 250 p. St. uit geloofd aan hem die het spoor der schul digen aanwijst. Ook elders lieten de op- roerigen weer van zich booren. In Ierland is een agrarische moord gepleegd op den rentmeester van zeker goed. Te London derry waren de Orangisten met de aanhan gers van Parnell, die eene vergadering in het stadhuis wilden houden, slaags. De optocht op don zoogenaamden Lord- mayors-dag te Londen te houden, zal ook worden medegemaakt door den liberalen Aiderman Hadley, die bij de benoeming van den tegenwoordigen streng conserva tieven burgemeester, voor dezen het onder spit moest delven. Het zal dus dien dag zijn: „Elk wat wils.” De conferenties van Lord Derby met de Transvaalsche deputatie, die nog door twee Hollanders, Beelaerts van Blokland en Dr. Abr. Knijper wordt bijgestaan, zouden heden een aan vang nemen. Van liberale zyde is men ten aanzien harer eischen over het algemeen gunstig gezind. Na afloop harer missie mogen we Krüger en de zijnen hier verwachten. Do Duitache rijkskanselier zou, als men geloof zou willen slaan aan hetgeen een zich noemend gezant der Russische nihilisten opbiechtte, aan een nieuwen aanslag op zijn leven hebben bloot gestaan. Do onverlaat, Protbowski genaamd, is in hechtenis ge nomen. Den 20en dezer heropent de Landdag

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1