1883. N°. 755. Zaterdag 1 December. H’s ST. «ten. Jolerletters, ICHDfES ebrulk, zjjn te ver- mdige, 'inderdjjk, kM» wtat kan «ehe franco en geeft garantie. iWAAGElt en Coupons. i, Platen enz. jogat mogeiyken prjjs nieuwe Boeken naar Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht ipend. I EEKTEW k. sen. iterdam, a. s. i, Gebakjes, tterij. PW" EN. A 146, U D A. trschuwende. EIJSKES, dbakker. BUITENLAND. Gunstige teekens. BINNENLAND. ito .Boakra”, iu het te Schoonhoven, oonhoven. proefritten op de lijn Utrecht- I SCHOOWHOVENSCHE COURANT. S. W. N. VAN NOSTEf ffitgwta. )0.000 Loten, ipeld voor de verdeeld. J. n: -. In prachtb. f 1,50. In prachtb. f 1,50. intend opwekt. I Met platen f 1,—. n prachtband 1,50. en van Grootvader 1 f 1,50. ndenen. Met platen. (deelde een licht (peering, waartoe 3r zijne eigenaar- •r 'aT zouden wij - be schouwing willen doen genieten door den heer Kiewiet De Jonge aan het i de ontvangst eener tïBYOUTERIÊN, i MANDENWERK ichikt voor :aux. m f 1000 en daarboven solide fondsen verstrekt te St. Oederode o. a. •KRIMPEN a/d IJSEL, 26 Nov. In do Zaterdag gehouden vergadering van den Raad werd de gemeentebegrooting voor 1884 gewijzigd vastgesteld op een bedrag van f 11.595,14} in ontvangst en uitgaaf en voorts de verordening op de invordering der belasting op het houden van honden in dien zin veranderd, dat de vaststelling en ter visie ligging der kohieren van „directe” belastingen is voorgeschreven, waaronder, naar veler gevoelen, eene be lasting op de honden niet is te rangschikken. •LEERBROEK, 25 Nov. Ds. M. J. Bon man, predikant alhier heeft voor het beroep naar do Herv. gemeente te Raamsdonk bedankt. - Tot gecommitteerde van het polder bestuur der gecomb. polders Leerbroek en Niouwland is gekozen de hoer G. Sterk alhier. LEERDAM, 26 Nov. Ds. P. J. Baaij, predikant bij de Chr. Geref. gemeente al hier hoeft het beroep naar ’g Gravesando aangenomen. wel iederen onbevooi opgaan.,over de cijfóij «de Standaard” kornt dige wjjze van yerg^ We' ëffèerén niet verderal zoüïRii ook gaarne onzen lezers de prachtige schouwing willen doen genieten heer Kiewiet De Jonge aan het karakter der openbare school gewijd. Alleen herha len we, wat we in den aanvang beweer den Ook voor politieke partijen bestaan voorschriften van zedelijkheiddie zij niet straffeloos met voeten treden. Doen zy deze geweld aan dan bereiden zij haar eigen val voor. Alzoo kunnen we de teekenen van mo- reele peilsverlaging, door de Standaard-partij gegeven, slechts beschouwen als gunstige teekenen voor de handhaving der vrijzin nige beginselen. Ons volk zal toch niet zeer lang meer geblinddoekt willen loopen. den, voor zooverre ze door een niet-geest- verwant doorgrond kunnen wordenons volstrekt niet aantrekken. Zyn ook wij mis schien we herinneren ’t ons nietin dien strjjd hartstochtelijker dan pas geeft mogelyk ryst ook by ons de natuur weleens boven het A. P. der leer. Het spreekt alzoo van zelf, dat zegepra len onzer vyanden ons nooit verheugen eigenlijk behoeft dat evenmin gezegd te worden als het tegendeel. En als we nu kunnen constateerendat in den laatsten tijd diezelfde party twee zeer belangryke tegenspoeden heeft gehad, en zulks geheel door eigen schuldtegenspoeden die niet haar getalsterkte maar haar zedelijk karak ter raken; als wy met de stukken kunnen aantoonen dat zij haar kleed heeft bezoe deld op onuitwischbare Wijze, dan ver heugen wy ons niet daarinomdat helaas I ook het karakter van ons volk er by be trokken is, wanneer een staatsparty, die de eenige ernstige mededingster is naar het hoogst gezag door de handelingen harer leiders gezond verstand en rechtsgevoel in het aangezicht slaat, maar wel meenen we, dat een party die tot dergelyke mid delen haar toevlucht neemt, haar laatste zetten op het schaakbord doet. En als zoo danig begroeten we diezelfde feiten, hoe betreurenswaardig ook op zichzelf, als gunstige verschijnselengunstig voor de liberale zaak. Het eerste feit betreft de anti-vaccinatie- be weging. Men kent de treurige geschiedenis van Oud-Beierland hoe daar sinds maanden de dood in zyn akeligsten vorm rondwaart, hoe reeds het aantal slachtoffershet aan tal vermoorden 1 de honderd verre over schrijdt. En het zyn de anti revolutionaire dry vers die tot verzet prikkelen tegen de toepassing van het heilzaam behoedmiddel, door Jenner aan de menscheid geschenken, een middel dat, als het nauwlettend wordt toegepast, met inachtneming van alle voorzorgen en voorschriften die de wetenschap aanbeveeltbyna nooit teleur stelt datmocht het al eens een enkel nadeel hebben opgeleverd, dit toch milli- oenen malen in de schaduw gesteld ziet door zyn ontzaglyk reddend vermogen. Is het wonder dat het staatsgezag, ten einde de gevreesde pokziekte zooveel mogelyk te weren, en althans iet» te doen om de on- I nieuw schoolgebouw te stichten met 7 lo- kalengymnastiekvertrek en vergaderkamer 1 voor de plaatselyke schoolcommissie. Later, toen niettemin de noodige stappen gedaan waren voor de oprichting van een school met den bybel, meende de Raad by zyn besluit te moeten blijven. De aanbestedingen hadden plaats, de openbare school werd, zooals de «Standaard” na «nauwkeurig on derzoek” den volke verkondigde, met in begrip van terrein en ameublement in ge reedheid gebracht voor f35.477, terw’yl de bybel-school slechts f4397 kostte. En dat, zooals genoemd blad het deed voorkomen, met een gelijk getal leerlingen voor beide scholen Maar dat was eenvoudig onwaar. De openbare schooi werd voor een bijna drie maal zoo groot getal leerlingen gebouwd als de andere. Wat de «Standaard” dan ook een paar dagen later moest toegeven, echter op een nieuwe niAnier weder aan- toonende, dat het openbaar onderwijs toch ellendig veel geld kost, men herinnert zich, het wachtwoord bij de laatste ver^ kiezingen. Laat ons nu eens hooien hoe de heer Kiewiet De Jonge in zijn flink geschreven opstel de bewering wederlegt. Het gemeente-bestuur wilde nu het toch tot bouwen moest komen niet alleen een ruim en flinkmaar tegelijk een so he de gebouw.- Stel nu tegenover een gemeentebestuur, dat zóó zyn taak opvat, eene commissie voor eene school met den bybeldie bij het laten bouwen tot uitgangspunt heeft Zoo eenvoudig en goedkoop mogelijk. De architecteen der hunnennam op zich een plan te maken en zich verder met het toezicht op de uitvoering te belasten zonder daarvoor een cent in rekening te brengen. Onder zyne leiding werden andere vrienden des geloofs «uitgenoodigd” endoor hern in goeden zin bewerkt om bij afzonderlijke perceelen, deze’t metselwerk, gene ’t yzerwerkeen ander weer ’t verf- werk voor hunpe rekening te nemen, allei zoo zuinig mogelijk en zoo goedkoop mogelijk. En zoo kwam men met het gebouw klaar. Nemen we by dit alles nog in aanmer king, dat men by het bouwen van derge lyke scholen niet gebonden is aan sommige wettelyke bepalingen, diovoor de openbare scholen verplichtend zijn gestelddan moet hem «an het station op en reed met zyn gast in een open rijtuig naar het Paleis. Zaterdag had er eene groote revue plaats publiek juichte den Prins herhaaldelijk en luide toe. Eerst den 8. December neemt hij de terugreis aan. Bij gelegenheid van den honderdsten ver jaardag der ontruiming van Amerika door de En gelachen had er te New-York eene monster- en monsterachtige parade van de vloot plaatswaaraan alle beschikbare stoombooten deel namen. Het monster achtige bestond hierin, dat alle booten op een gegeven oogenblik hare stoomfluiten deden hooren, waaraan zich nog hot geluid van mishoorns en tal van valscho stoom fluiten paarden! OvenlebL Het schijnt de Fransche regeering uit muntend gelukt te zjjn, naar den ain der Kamer, die bezuinigingen in het budget aan te brengen, welke door de minder gun stige financiëele omstandigheden gevorderd worden. Tot nog toe vond alleen de post voor Eeredienst geen genade in de oogen der Kamer. Zij verminderde die met 170.000 francs voor bisschopstraktementenen schrapte voorts de-gelden bestemd voor seminarie- beurzen. Dit geschiedde tegen den zin der regeering en natuurlijk onder ernstig pro test der Rechterzijde en der geestelijken, leden der Kamer. Deze zijn mede niet weinig ontsticht door het op dit oogenblik aan de orde zijnde ontwerp, dat de strek king heeft hen en, op enkele uitzonderin gen na, alle staatsbezoldigden uit de Kamer te weren, door het lidmaatschap onvereenig- baar te verklaren met de bekleeding van eenig staatsambt. De Tonkin-commissie is nog altijd niet tot een besluit gekomen. Steeds houdt zij zich bezig met het onderzoek van het door de regeering aangevraagde crediet van 9 millioen, dat, wordt geen overeenstemming met China verkregen, voorzeker wel ontoe reikende zal zijn om de zaken te Tonkin j tot een goed einde te brengen. In een rond schrijven aan de Mogendheden, dat wat het afschrift voor Frankrijk bestemd nog wat verscherpt is, protesteert de Chi- neesche regeering tegen eiken inbreuk door de Franschen op hare rechten op Tonkin, met aanzegging dat zij die rechten, moet het zijn, zal weten te doen eerbiedigen. Een aanval op Bac-Ninh, door de Franschen meermalen in het vooruitzicht gesteld, zou zij zeker als een inbreuk op die rechten beschouwen. Intusschen hebben 3000 Chineezen den 17en Haid-Zning aangetast, doch zjjn, al tijd volgens Fransche berichten, tot don terugtocht gedwongen. ’t Is misschien wel aan het eten op Mautions house te danken, dat Engeland aanbood als bemiddelaar op te treden tus- schen beide regeeringen. Reeds zou het aan den Britschen invloed, die, zooals men weet, in China niet gering is, gelukt zijn eenige meer aannemelijke voorwaarden voor eene vredelievende overeenkomst te bedingen. Een nieuw bezwaar heeft zich opgedaan tegen de voorgenomen vermindering van het Engelsche hulpleger in Egypte. De Egyp tische troepen onder generaal Hick zyn in Soudan door de opstandelingen, onder aan voering van den valschen profeet, totaal verslagen, zoozelfs dat van de 25.000 man, die het leger telde, slechts zeer enkelen den dood ontkwamen. Khartoum wordt thans door de opstan delingen bedreigd. Het leger, dat, hoewel enkele Engelsche officieren den tocht me- demaakten, uitsluitend uit inlaudsche sol daten bestond, heeft zich van eene niet zeer gunstige zijde doen kennen, zoodat het zich begrijpen laat, dat de Khedive een uitstel in het vertrek der Engelsche troepen zeer zou op prijs stellen. In haast ia een nieuw leger tegen den opstandeling saamge- raapt, doch veel vertrouwen in den goeden uitslag der nieuwe expeditie bestaat er niet, ’t Beste ware misschien indien do Egypti sche regeering maar besloot het onvrucht bare eeuwig in opstand zijnde Soudan prijs te geven. Te Londen zijn weder een paar holsche werktuigen ontdekt en in beslag genomen, die naar menbeweert, bestemd waren om het gebouw der Duitecho ambassade in de lucht te doen vliegen. In nadere berichten wordt weer het vermoeden uitgesproken, dat het beweerde plan si echts dienst deed om eenige uitgeloofde premiön machtig te worden, doch de aanwezigheid alleen van dorgelijke werktuigen boezemt niet veel vertrouwen in. Duitschlands Kroonprins maakt in Spanje een voortreffelijken indruk. Do bevolking van Valencia, waar hij den 22. des mid dags aan wal stapte on tot ’s avonds bleef, 1 ontving hem zeer hartelijk en te Madrid was zijne ontvangst schitterend, neu-uniform gekleed, wachtte Koning Al- 1 fonso, van eene schitterenden staf vergezeld, Partijstrijd moet er zijn ’t is niet anders. Zoolang de mensóhheid niet in ’t bezit zal ?jjn van d# volstrekte waarheid, en wy mogen ons slechts voorstellendat zulks nimmer het geval kan wezenis er on begrensde ruimte voor verschil van inzicht, dat leiden moet tot verscheidenheid in de keuze der middelen welke men zal willen aanwenden tot bereiking van het beoogde doelen natuurlyk ookin het gevoel van de behoefte aan versterking van eigen kracht door samenwerking met anderen tevens door de aandrift tot het maken van propaganda voor eigen meening, tot aan sluiting van in hoofdzaak gelijkgezinden derhalve tot het vormen van partijen. Partijhaat schynt er ook te moeten zijn; althans, de gevallen waarin hij niet aanwezig is, zyn, treurig genoeg, zoo uiterst zeldzaam, dat wy volkomen recht hebben zyn bestaan als regel, zyn afwezigheid als uitzondering te beschouwenniet omge keerd. Waarom het zoo is mogen wijsgee- riger opmerkers en bespiegelaars dan wy zyntrachten uit te maken. Het feitdat zeer dikwyls ons persoonlijk belang de richting bepaalt in welke wy ons bewegen en de keuze van de party bij welke men zich aansluit, zal wel een groot aandeel hebben in onze hartstochtelijkheid. Boven dien zyn wy niet verlicht genoegniet zoo wijt, gelijk vader Camphuizen ons wilde hebben, opdat de aard een paradijs zou zyn, om de dingen geheel op zichzelf te beschouwen uit het oogpunt van beginsel en niet uit dat van de personen die het voorstaan. Eigenlijk zouden we, om geheel aan het ideaal te beantwoorden, zekere onpartijdige partijdigheid moeten bezitten die ons in staat stelt ook den tegenstander en zyn beginsel de volle waardeering te schenken. Haat onderstelt zekere begeerte om elk ander te schadenen ofschoon we tot he den nog altijd vertrouwen, dat bij onze landgenooten die booze hartstocht binnen de grenzen der gematigdheid blijft, en zich bepaalt tot het verlangen orn aan het be ginsel der tegenpai ty af breuk te doen zonder meer,moeten we toch voorzich tig zyn met naar zyn stem te luisteren. Want, en dat is al een van de ergste din gen waartoe hij ons kan verleidenhij doet ons weleens in een onbewaakt oogen blik grypen naar onedele strijdwapenen welker gebruik allerverdeifelijkst is voorde party van hem die ze hanteert. Men kent onze gevoelens. Onze lezers hebben er, hopen we, nimmer naar behoe ven te raden of we de vrijzinnige richting op maatschappelijk en staatkundig gebied zyn toegedaanen evenzoo hebben we steeds Deze Courant wordt des Zaterdag-mor gens uitgegeven.. Prys: toot Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hot geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prys der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiön, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. noozele kindertjes te beschermen tegen den moorddadigen invloed van door dweepzieke voorgangers opgewekte en overprikkelde gemoedsbezwaren der ouders, enkele be palingen heeft vastgesteld onr de meriting tot op zekere hoogte verplichtend te ma ken is hei wonder dat de liberalen zich- zelven gaarne onderwerpen aan dien dwang, waarvan de gevaren en nadeelen, zoo zij werkelijk bestondenvoor hen toch zeker niet geringer zouden zyn dan voor den anti-revolutionairen medeburger, in het belang der openbare gezondheidjadat velen hunner van meening zyn dat de Staat by lange na niet ver genoeg is gegaan maar gelijk in onderscheiden landen plaats vindt, de inenting verplichtend zou moeten stellen voor ieder? En ziet, nadat de heeren van de gemoedsbezwaren van den kansel en in openbaren geschrifte tegen de vaccinatie hebben geijverd, komt de ramp van Oud-Beierland de vruchten toonen van hun werk! Toch zijn zij nog niet door al die ellende in ’t gemoed gegrepen; toch durft nog, in ’t aangezicht van het geheele Nederlandsche volk, een spreker op de te Rotterdam gehouden vergadering van het «anti-vaccine-bond” verklaren, dat hy er met nadruk op wil wijzen dat het bond geenizint strijd voert legen de vaccine maar wel tegen den dwang! Dat is misschien geen logen; maar wat is het dan? Weet bedoelde spreker, de heer Voorhoeve, dan niet, dat hij te doen heeft grootendeels met min ontwikkelde menschen, die, al werd het hun ook nog zoo nadrukkelijk gezegd, toch de bestrij ding van den dwang onmiddellyk opvatten als stryd tegen de zaak zelve? Die arme Oud-Beierlanders, welker consciëntie gy, partijleiders, bespeelt als een klavier! de uitdrukking is van u, niet van my! het zijn geen muggenziftende geleerden geen woordentellenitë beoefenaars der logica zy ontvangen eenvoudig de indrukken die gy hun mededeelt, en voor de gevolgen dier indrukken zytgij' verantwoordelijkook lang nadat de groene zode ze aan het oog onttrekt. Een logen niet, misschien een kleine onjuistheidis de historie van den Ou- dewaterschen schoolbouw, waaruit «de Standaard” onlangs munt heeft geslagen voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Gouda en wel op zulk een oogenblik dat tegen spraak niet meer mogelyk was. Men be- proeve eens het ingezonden artikel van den heer Kiewiet De Jonge, hoofdonderwyzer te Oudewater, in liet «Volksblad” van 18 1 November, waarin deze zaak tot haar juiste I verhoudingen wordt teruggebracht, te lezen zonder een opwelling van verontwaardiging L I Een paar jaar geleden, de kans op het tot stand komen van een school met positie gekozen tegenover de anti revolutie- den bijbel was toen zeer gering, werd naire partywelker staatkundige denkbeel- door den Raad van Oudewater besloten een Bij kon. besluit van 25 Nov. is, met ingang van dien datum, eervol ontslag verleend aan den heer F. G. Van Bloemen Waanders, als Minister van koloniën, met, dankbetuiging voor de ge wichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen, en zijn de functiën van Minister van koloniën tijdelijk opgedragen aan den Minister van oorlog A. W. P. Weitzel. Te Vreeswijk wordt eerlang een particulier telegraafbureau geopend, hetwelk ook voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. Dit telegraafkantoor zal op werkdagen geopend zijn van 9 tot 2 uren, 3} tot 5 en 8 tot 9 uren; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddags. Met het oog op het St Nico- laasfeest, heeft de Minister van waterstaat besloten op 45 en 6 December door alle post-treinen ook postpakketten te doen ver zenden. Bij de aanbesteding van de levering van buisleidingen, voor de water leiding te Kralingen, zijn 6 biljetten in gekomen. Laagste inschrijver was de firma Keijser Co. te Dordrecht, voor f 17.568. De IJselstoomtramwegmaat- schappij heeft van het Dagelijksch Bestuur van Utrecht vergunning verkregen tot het houden van -- Vreeswijk. Naar men verneemt, zyn derom pogingen in ’t werk gesteld tot ver krijging van eene tram tusschen Kesteren en Kuilenburg, een afstand van 6 uren. Op het etablissement Feijen- oord zijn de kielen gelegd voor twee schepen, waardoor vormoedelijk weder de gelegenheid zal worden geopend tot het plaatsen van werklieden. De in de laatste weken op dat etablissement ontslagen werklieden waren slechts tijdelijk aange nomen. Door den gemeenteraad van Dordrecht is tot geneesheer in het krank- zinnigen-gesticht gekozen Dr. Cowange neesheer te Meerenberg, rtet 11 stemmen tegen 9, die uitgebracht waren op Dr. Littelte Delft. Te Oud-Beierland zijn in de afgeloopen week 37 gevallen van pokken voorgekomen en 18 daaraan gestorven. Te Gouda twee gevallente Nieuw-Beierland zes en te Rotterdam één. Van 25 tot en met 27 Nov. deden zich te Oud-Beierland weder niet minder dan 21 nieuwe gevallen van pokken voor en 4 sterf gevallen. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld: G. d. B., te Ameidewegens eenvoudigen diefttal, tot 15 dagen cell. gev. J. R., te Meerkerkwe gens overtreding politie-verordening te Meer kerk, vonnis kantonrechter te Gorinohem vernietigdde zaak teruggewezen naar het kantongerecht te Gorinchemom opnieuw te worden berecht of afgedaan. B. d. B., te Hardingsveldwegens moedwillige mis handeling tot f 3 boetesubs, 3 dagen gev. In „Het Nieuws van den Dag” leest men: „Wie belangstelt in het gedeelte van ons land dat aan de oevers van Lek en Linge ligt, en dat gedeelte is vooral uit een ge schiedkundig oogpunt inderdaad zeer be langrijk, zal met genoegen kennis maken met de Historische Schetsen onder den bovengenoemde titel door Ds. F. D. J. Moorrees, te Vianen, in het licht gegeven (Schoonhoven S. W. N. Van Nooten). Wij lazen ze met met veel genoegen. Sedert eenige dagen wordt te Woudrichem vermist de aannemer P. Roubos. Ten gevolge van den hoogen rivierstandheeft iqon nog geen aan vang kunnen maken met het snijden der teen, op de ondergeloopen uiterwaarden langs de Lek. Zijn daardoor thans reeds velen zonder werk, treuriger nog zou het zijn, wanneer hierbij nog plotseling strenge vorst kwam. Dan toch zou de teen zelve voor het groot ste doel verloren gaan; en zouden niet al- - leen de pachters en werkgevers groote na- In Uhla- I deden lijden, maar ook honderden teen- wachtte Koning Al- werkers maanden achtereen hun loonen ”1 derven. De was op de hoofdrivieren doet ook zijn invloed in den omtrok van ’s-Hertogenbosch gevoelen. Reeds sedert eenige weken geeft de omtrek der stad niet veel meer te zïèn dan VatèF. De gemeenteraad van Dord recht heeft, op verzoek van een aantal be langhebbende onderwijzersbesloten de inrichting tot opleiding van onderwijzers voor de hoofdacte, die met 1 Dec. 1883 zou ophouden te bestaan, nog gedurende twee jaren te continueeren. Tot onderwijzer te Bodegrave is benoemd de heer J. Mauritz te ’sGra- venhage. Tot onderwijzeres aan do open bare school te Voorburg1 is benoemd mej. J. C. Bumond te Hardingsveld. Benoemd tot onderwyzeres te Rotterdam Mej. M. O. Hoogendnk te Kapelle a/d IJsel. Aangenomen het beroep naar Rotterdam door Ds. W. Geesink, pred. te IJlst. GOUDA, 28 Nov. De heer A. A. Van Dorth is benoemd tot Ambtenaar ter Se cretarie alhier. GORINCHEM, 29 Nov. De feestelyke opening van de spoorweglijn Gorinchem Geldermalsen zal op 1 December e. k. des voormiddags plaats hebben, terwijl de ge wone dienst op denzelfden dag des namid dags ten 5,30 met een uit Gorinohem ver trekkende trein zal aanvangen. Bij de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken waren ingeleverd 36 stembiljetten. Geko zen werd de heer D. J. Du Croo met 28 stemmen. Tot predikant bij de Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. Jb. Bolkensteyn, predikant te Gerkesklooster, (Friesland). ALBLASSERDAM, 28 Nov. Door den gemeenteraad zijn tot onderwijzers aan do”* 1 tweede openbare school benoemd de heeren W. Rijkee, thans te Oud-Alblas on A. Van Gangelen, thans waarnemend onderwjjzer aan die school. •BERG-AMBACHT, 26 Nov. In het tydsverloop van 21 tot 26 Nov. viel aan vier echtparen een buitengewoon voorrecht te beurt. Twee echtparen herdachten hunne 25-jarige-, een zyn 50-jarig en een zyne 55- jarige cchtvereeniging. •BERKENWOUDE, 29 Nov. Tot pre- sident-korkvoogd is herbenoemd de heer W. Verdoold. GOUDERAK, 28 Nov. Ds. P. J. Hop- mann te Oosterwolde hoeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De heer A. Berman, hoofd der open- bare school alhier, staat op de voordracht voor hoofd eener openbare school te Go rinchem. HAGESTEIN, 26 Nov. Alhier is tot predikant beroepen de heer J. Bayema, cand. te Utrecht KEDICHEM, 26 Nov. Dezer dagen had alhier de proef bemaling plaats van het nieuw gebouwde stoomgemaal voor de polders van Kedichem en Oosterwijk, welke in allen deele als uitstekend geslaagd kan beschouwd worden. Dit stoomgemaal, ingericht met scheprad en centrifugaalpomp, welke beide door dezelfde stoommachine iu beweging gebracht worden, is ontworpen door den bouwkundige den heer J. W. Bijl te Har dingsveld, en voldoet in ieder opzicht aan de eischen van den tegenwoordigen tijd. Bij de proefmaling met de centrifugaalpomp wer den 54 kub. meter water per minuut 4.40 M. hoog opgevoerd, met een kolenverbruik vau p. m. 110 kilogram per uur, terwijl volgens het bestek slechts 46 kub. meter per minuut 4.30 M. hoog opgevoerd moesten worden, met een kolenverbruik van 135 kilogram per uur. De machinerieën zijn vervaardigd door de welbekende firma Gëbrs. Stork Co. te Hengeloo, en geleverd door hunne ver tegenwoordigers de heeren De Vries Robbé Co. te Gorinchem. De gebouwen enz. zijn gemaakt door den heerL. Van Spanje, aannemer te ’s-Hage. Ds. L. Slotemaker alhier is beroepen

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1