r, sten. 184 1883. Zaterdag 22 December. N°. 758. l Kabinet. KUGEN. IDSLABD imopiw. OMGAARD. lia. EliKOOPm j- en. IOEK, -ijlen C0RNELI8 NK, U 247, het incaweeren mi Coupons, D A. A. SMITS. Weekblad voor Zuid-Halland en Utrecht. Brieven van Barend. rceelen X en 2 «1 geeft genoemde rente van 3 pCt en conditie der i dit voedsel evig dan ver is even goed scheikundige. >rdt 12 Cents idenier vindt, in uwe stad le en Uitvoer ende bekro- Uw Vriend Barend de Schutter. Scbodhhoven. shappen, maar aderen, onder an en gezond Stoelen, Glas- en ikkeneen party verder te voorschijn rkooping te zien. BINNENLAND. Z. M. heoft benoemd tot plaats- vervangend lid van den Geneeskundigen Raad in de provincie Zuid-Holland den heer A. Van Scherpenzeel alhier. Do jacht op klein wild in de provincie Zuid-Holland wordt gesloten op Deae Courant wordt des Zaterdag-morgons uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonpeeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. I 146, shuwende. f 1000 en daarboven ide fondsen verstrekt. 72, 1875. ongenoemde leenin- April 1884, worden van toewijzing. mingen op den 19. i A. CA8TELEIJN k zal op Donder- December 1883, ure, ten huize van Giessen-Nienwkerk, >aar verkoopen: >Ved. C. ZWAKT mmers. met WATERING, older onder euwkerk, >tare, 09 Aren, 13 it, als volgt: no. 2 op 425,— Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. grena- dat te Ant- PAN BAAREN te op Maandag 17 1883, morgens paar baanbrekers zyn, want de een wil of durft gewoonlyk voor den anderen niet de eerste zyn. Hét vee is deugdelijk en de weiden zyn uitstekend. De eenige aan merking zou zyndat de stallen veelal nog slecht ingericht zijn en de weiden niet door eiken boer behoorlijk van onkruiden schadelijke en zelfs giftige planten gerei nigd worden. Maar deze bezwaren zijn mettertijd op te heffen en verhinderen niet met energie aan het werk te gaan. We willen daarom in dit blad nog eenige opmerkingen ten beste geven over de bo- terbereiding, zoo elders als hier. Belang stellenden zullen daarmedehopen wehun voordeel kunnen doen. Wordt vervolgd.) ms of bij gedeel- i Toozigt, [DAAL, Notaris, er ’s Hage. IELOO8. ONZE BOTER. I. Toen in het begin dezes jaars de ver zending van boter Uit deze streken plotse ling geheel ophield en de opkoopers spot prijzen boden voor dit anders zoo gewilde artikel, zyn in dit blad de oorzaken opge- wereld nog Handeling plicht is te lezen de lieve vryheid. Wel wis en drie 1 Je bent immers Ne derlander, Barend? Gelukkig ja! En burger van den Staat? Voor zoover ik weet althans kiezer voor den gemeenteraad. En in het volle bezit van al je burger- lyke en burgerschapsrechten. Als men je morgen lid van de Tweede Kamer wil ma ken, is er niets tegen in te brengen. Ik begon te vatten waar hij heen wilde. Maar wat heeft dat te maken met het lezen van zekere Handelingen? Komaan het mag je immers niet on verschillig zyn wat de mannen verrichten, die als Vertegenwoordigers op het Binnen hof te ’s-Gravenhage zetelen, en daar de hoogste belangen des vaderlands behartigen Daarom nog eens, lees alle dagen trouw de Uandelingen der Staten-Generaal, dat zal krachtig bevorderlijk zyn aan je staat kundige opvoeding. Je weet, voor slechts drie gulden in het jaar kr’yg je die schat ten van welsprekendheid in eigendom. Om myn opgewonden neef want dat is hy, anders een beste kerel met een hart als goudeen beetje te plagen zei ik: Maar Willem nu snap ik er niets meer van; eerst zeg je, wat die mannen verrichten, en dan praat je weer van wel sprekendheid. Spieken en doendat is toch niet hetzelfde, en alleen het laatste kan men Handelingen noemen. Nu ja, dat is een quaestie van taalge bruik. Overigens, ’t is maar een raad dien ik je geef. En weg stoof hij al weer, net als de stoomtram van Schoonhoven, zoo’n haast had hy. Dat is nu zoowat een maand of drie ge leden; ik ben er mee begonnen toen de troonrede kwamu weet weldie mooie waar de heeren zoo goed als niets op of van te vertellen wisten. Ik moet zeggen, ’k ben bly dat ik neef Willems raad heb gevolgd. Voor iemand die zooals ik weinig verteringen maakt kan er wel alle jaren drie gulden op overschieten voor het va derland en al zyn die blaadjes nu niet zoo netjes en op zulk mooi papier gedrukt als nu tegenwoordig van de kranten gewoon zijn, neen, amice! ik bedoel daar nu bepaald geen complimentje mee voor uw uitgever’t is half voor nieten gegeven paarden ziet men niet in den bek. Daar enboven, het werk komt van de landsdruk kerij, die heel veel geld kost, en daarom moet men wat door de vingers zien. Maar jongenswat toch een gepraatals je dat alles zoo leest. Myn vrouw laat me wel eens een eind er van voorlezen, en myn oudste jongen die op de Hoogere Bur gerschool gaat luistert dan ookik zet dan een heel deftig gezicht, en ik zwaai met myn hand in de richting van mijn weder helft, die dan als het ware voor Mijnheer de Voorzitter speelt, dat mijn dankbare toehoorders zich kostelijk vermaken. En wat kunnen die heeren elkander den mantel uitvegen’t Is goed dat ze een fatsoen lijke opvoeding hebben gehad, en dat de Italiaansche parlements-manierenom elk ander in het gezicht te spuwen en daarna een robberije te gaan vechtennog bij ons niet zyn doorgedrongenanders gebeurde er nog moord en doodslag. Laatst nog was er een mijnheer die zei tegen den Minister van Marine: Wat je doen moest? Stil letjes js portefeuille neerleggenen weer palet en penseel gaan hanteeren; dat zou je veel beter afgaan! Wel drommels, als my zooiets gezegd werd, wat zouden myn handen gaan jeuken! Van Marine gesproken! Langen tyd ge leden heb ik eenswas in de pauze tusschen het exerceerenmet onzen ser geant-majoordie in vredestijd telegrafist is, staan praten over den Atjeh-oorlog. Hy was van meeningdat die oorlog zeer recht vaardig dat by noodzakelyk wasomdat de Atjehers zich aanhoudend schuldig maak ten aan zeeroofen het onze plicht is om dat te belettenaangezien wij op het eiland Sumatra de meeste macht in handen had den. Daar wasdunkt myniets tegen in le brengen zeeroovera moeten gekortwiekt worden. Maar nu meldden onlangs de cou ranten, dat de Atjehsche kustbewoners het SCHOOWHOYBNSCHB COURANT. v - - - S. W. N. VAN NOOTEN’te Schoonhoven, üitgevens. t ,u^ eenon' '"iwenschte verandering iLyeiigewonen der zaken te weeg brachten. Men i troostte zich toen met het denkbeeld, dat 1 het voorjaar reeds ver genoeg gevorderd wasom algemeen tot de kaasmakerij over te gaan en vergat zoodoende weldra de heele boterkwestie. Doch binnen kort kun nen we weer voor hetzelfde dilemma staan, want de toen aangewezen oorzaken, die wel bleken de ware te zynzyn nog in ’t geheel niet opgeheven. Ze heetten toen Concurrentie van andere landen, als Dene marken, Frankryk, Duitschland en Ame- lika, het vervaardigen van en vooral het bedrog met de margarine- of kunst boter, en eindelyk de slechte bereiding der boter in deze streken en vooral het gruwelijke geknoei daarbij, uitgelokt en aangemoedigd door de wyze van opkoopen, waarbij niet het minst op de quahteit ge let wordt. Nu bestaan beide eerstgenoemde oorzaken nog in precies dezelfde mate als van ’t voorjaar, of zijn ze veranderd, dan zal dit wel zyn door toeneming en uitbrei ding. Maar deze te samen kunnen ónmo gelijk nog in staat zyn, onzen boterhandel met het buitenland geheel te vernietigen. Ze mogen hem wat drukken, totaal onder drukken zeker niet, indien de laatste oor zaak maar wordt weggenomenen dit heb ben de landlieden grootelyks in hun macht. Tegen de wyze van opkoopen kan men zich het best verzetten door vereeniging, om de waar rechtstreeks voor gezamenlijke rekening te verzenden, hetzij naar een groothandelaar in ons landhetzij naar een daarvpor aan te stellen commissionair te Londen. Zijn de kooplui niet wijs ge noeg, de waar te betalen naar de hoedanig heid of slecht bereide of verknoeide boter te weigeren, dan is aaneensluiting van goede botermakers het eenige redmiddel. Maar dan moeten dezen ook standvastig afkeurendie niet aan de ge- heele partij zou bederven. GoedeoWt vindt nog wel gretige koopers, ook aan de buitenlandsche markten, doch dan is het noodig vertrouwde waar te producee- ren, met vermydingvan alle geknoei, zoo- dat de afnemers er op rekenen kunnen midden en onder in net vat even goede qualiteit te zullen aantreffen, als bovenop en dat het ééne vat zoo na mogelyk gelijk is aan het andere. Waarom anders wordt de Deensche boter zoo zeer gezocht en steeds met hooge pryzen betaald Het komt alleendoordat de Deen sche boeren en boerinnen er wel op passen zullen, boter af te leveren waaraan iets mankeert, doordat daar te lande de zui velbereiding op zeer hoogen trap staaten op de kleinste boerderijen evenveel zorg besteed wordt aan het zuivelals in de grootste boterfabriekendoordat eindelyk daar alles wordt toegepast, wat ondervin ding en wetenschap als het beste heb ben aangeprezen. Daar wordt de koe nimmer gemolkendan nadat de melkster behoorlyk de handen gewasschen en het uier en de spenen van het dier met een natte spons gereinigd heeft. De zindelijkheid bereikt daar in de melkkanier en den bo- terkelder haar hoogste toppunt. Met den thermometer in de hand wordt de warmte van de melk, van het zuivel, zelfs van de lucht in kamer en kelder gecontroleerd en ai naar liet noodig is gewyzigd. Bovendien heeft men er steeds eon goed stel maten en gewichten bij de handde melk of de room wordt vóór het kamen gemeten of gewogende boterzoodra ze uit de karn komteveneens en het zout per gewicht toegediend. En door deze uiterste nauw keurigheid is het zuivel van heden immer zoo na mogelyk gelijk aan dat van gisteren, het product van den eenen boer aan dat van den anderen. Dit maakt de waar, die verzonden moet worden en daartoe zeer net en deugdelyk in bussen ot vaten gepakt wordtaanbevelenswaardig voor den koo- per, ook al is de qualiteit minder uitste kend. Maar de hoedanigheid moet goed zyn, waar er zooveel werk van gemaakt en de resultaten van ondprzoek en wetenschap zoo juist en algemeen worden toegepast. We verwonderen ons dus nietdat de concur rentie, hetzij eerlijke, hetzy oneerlijke, op de Deensche boter nog weinig invloed heeft kunnen uitoefenen en de pr'yzen in het bui tenland er weinig of niet door gewijzigd werden. Doch zulk een succes zal zeker vooreerst nog niet aan deze streken te beurt vallen. Daartoe is men hier in het algemeen te wars van wat nieuw klinkt en bovendien is de boterbereiding by velen slechts ee.i klein gedeelte van het jaar de hoofdzaak. Maar toch is het plichtbij vele boeren door financieel belang gebiedend voorge- schrevenook hierin zyn best te doen om de giootst mogehjke voordeelen uit de melk le zoeken. Waarom dan vertraagd en schou derophalend weer volgens den ouden sleur begonnen in plaats van Hink de handen uit de mouwen te steken, te zeggen: ik wil I (wil len toch is kunnen) en met een paar goede kennissen of buren de zaak besproken, om gezamenlijk zijn krachten eens te beproe ven! Zeg niet: >dat gaat hier toch niet!” Zoo iets gaat overal, als er slechts een BUITENLAND. Oversleht De troonrede, waarmede heden voor 8 dagen de Koning van Spanje de zittingen der Cortes opende, bevat de resultaten van het langdurig overleg om do uiterste par tijen te bevredigen, de taak die de tegen woordige regeering op zich nam. De grond wetswijziging door de republikeinsche partij verlangd is voor onbepaalden tijd verdaagd, doch daarentegen wordt de invoering Yan een stemrecht voorgesteld, dat algemeen stemrecht zeer nabij komt. Slechts ge deelte der bevolking zal daarvan worden uitgesloten. Het bezoek van den Kroonprins van Duitschland wordt natuurlijk aangehaald als een bewijs der vriendschappelijke ver houdingen met het buitenland, waarvan ook de wijze waarop een incident met Frankrijk uit den weg werd geruimd be wijzen geeft. Sagasta is tot voorzitter der Cortee benoemd. Na een kort bezoek aan Barcelona is de Kroonprins van daar naar Italic vertrokken. Een koninklijke trein bracht hem van de landingsplaats Genua naar Rome, waar/de r koaiaM^ tem asm^W atatto» «ohyren w opwachtte. Reeds den volgenden dag kwam de Pauselijke Staats-socrotaris, Jacobini, i hem namens Z. H. begroeten, doch niet aan het Quirinaal, maar aan het hotel der Duitsche ambassade. Van d&ir uit bracht do Prins een bezoek onder vier oogen aan den Paus, dat drie kwartier duurde. Wat i aldaar verhandeld is, zal spoedig een on derwerp uitmaken voor allerlei gissingen en vte „berichten uit goede bron”. De ontvangst aan het Hof zoowel als door de i bevolking is zoo hartehjk mogelijk en feestelijkheden van allerlei aard, revues, galavoorstellingen, taptoes bij fakkellicht, recepties ten hove, onz. wisselen elkander af. Heden zal de Prins te Berlijn terugkeo- ron en verslag van zijne bezoeken uitbrengen. De Pruisische Minister van Financiën, Von Scholz, heeft een ontwerp ingediend tot invoering van eon progressieve inkomsten belasting en eene belasting op de renten uit kapitaal in portefeuille. Zijn collega in Baden diende oen dergelijk ontwerp in, maar met de, naar het schynt, navolgings- waardige strafbepaling, dat indien na den dood van een belastingschuldige mocht blijken, dat do inkomsten te laag werden opgegeven, de erfgenamen het dubbele van hot gedurende de laatste 5 jaren te min betaalde moeten bijpassen. Eene onverwachte gebeurtenis in Tonkin beeft noodig gemaakt dat de Fransche re geering een nieuw crediet, ditmaal van 20 millioen francs, tot het voortzetten van de expeditie heeft gevraagd en bereids verkre gen. De Koning van Annam is door de anti- Franschgezinde partij vermoord en de nieuwe regeering schynt niet genegen de verbindtenissen van den overleden Koning, nedergelegd in bet tractaat van Hué, na te komen. De Franscho troepenmacht zal nu tot 15.000 man worden versterkt, welk cijfer de regeering voldoende acht om de zaken tot een goed einde te brengen. Deskun digen achten een cijfer van 50.000 man noodig. De uitkomst zal aantoonen wie het bij hot rechte eind heeft. O'Donnell, de moordenaar van Carey, is ter dood gebracht. Do Amerikaansche re geering is niet tusschenbeide gekomen, doch de te New-York zetelende lersche club Mc Invenciblet genaamd, heeft afgevaardigden naar Engeland gezonden om den dood van O’Donnell te wreken. De politie ontving reeds mededeeling dat het op den persoon van Gladstone gemunt is en dat het verder in do plannen ligt de Theemsbrug on de gevangenis te Newgate in de lucht te doen springen. Een Londensch jaarboekje geeft interes sante cijfers, betreffende belooniugen uit 's Rijks schatkist aan den adel toegekend, wegens betrekkingen waarvan aan sommige families er tot dertien toe zijn toebedeeld met eene gezamenlijke inkomst van 50, 60 tot 80.000 p. st. Ook daar valt dus nog wel wat te bezuinigen. 29 December a. s. mot zonsondergang, met uitzondering van het vangen van hout- snippen met laat^iteltes-aa valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met 29 Maart 1884. Het telegraafkantoor- te Vreeswijk is op 20 dezer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgtop werk dagen van 9 uren voor- tot 2 uren namid dags en van 3} tot 5 en 8 tot 9 uren namiddags; op Zon- en feostdagen van 8 tot 9 uren voormiddag». Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraaf kantoren in Nederland is het uniforme ta rief van 0,15 gl. per telegram vermeerderd met 0,01 gl. per woord, van toepassing. De heer E. Otlet heeft aan de leden der Tweede Kamer eene memorie gericht over het waarborgfonds voor den spoorweg Rotterdam—Munster. Hij geeft daarin de redenen van billijkheid en recht op, die z. i. voor het teruggeven van dat fonds pleiten. De Kamer was naar zijne meening omtrent die redenen niet volledig ingelicht, toen zij het besluit nam, dat de waarborgsom, door de heeren Otlet en Wilmart gestort, ten behoeve van de schat kist zou worden verbeurd verklaard. Aan het Departement van Wa terstaat is 19 dezer aanbesteedhet maken I van stationsgebouwen, werken tot beveili ging en afdeeling en van eenige verdere werken voor het gedeelte Dordrecht—Go- rinchem voor den spoorweg Dordrecht—Eist. (Raming f283.000). Minste inschrijvers de j heeren P. A. A. Van Regenmorter te Rot- terdam en N. Pons te Kralingen, voor f278.100. Door de genie te Utrecht, is aldaar 13 dezer aanbesteed: 1*. Het maken I van eene inundatiekade bij de Wien; er waren tien biljetten ingekomen, waarvan de minste inschrijver was de heer J. Bar- I neveld, te Vreeswijk, voor f 8.090. 2°. Het -- verbeteringen van onderge- schikt belang in de forten bij het Hemeltje, bij Rijnauwen en Honswyk, raming f74.000I voor dat werk waren ingekomen drie bil- I jetton; minste inschrijver was do heer J. W. De Bijl, te Hardinxveld, voor f 76.000. Zaterdag werd ter prov. griffie te Utrecht, aanbesteed: het onderhouden van de Keulscho Vaart, gedurende het jaar 1 1884, raming f2999; er waren twee bil- I jetten ingekomen, waarvan de minste in- I schrijver was de heer J. Barneveld te Vrees wijk, voor f8140. Het muziek-corps der diers en jagers uit 's Hage, warpen en te Gent een liefdadig heids-voor stelling gaf ten behoeve van Krakatau, is in beide plaatsen met de grootste geestdrift ontvangen. Naar men verneemt zal het standbeeld van Van der Werf te Leiden op 26 Mei onthuld worden. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zyn veroordeeld: L. d. B., te Streefkerk, wegens beleediging met woorden, tot f25 boete subs. 7 dagen govang. A. H., te Giesondam, wegens beleediging met woorden, tot f 11 boete subs. 7 dagen gevang. C. D., te Hardinxveld, wegens idem, tot idem. De volgende gevallen van pokken kwamen in de vorige week in deze provincie voorte Rotterdam drie, te Leiden twee, te Oud-Beierland 20 (10 overleden), te Nieuw-Beierland twee, te Numansdorp, Piershil en Spijkenisse één. Van Zondag tot Dinsdag kwamen weder 18 nieuwe gevallen van pokken te Oud- Beierland voor en 7 sterfgevallen aan die ziekte. Men leest in het Wageningsch Weekblad VACCINE. De droevige berichteniedere week uit Oud-Beierland tot ons komende, omtrent de aldaar beerschendo pokziekteherinneren mij aan een pokken-epidemiewelke ik eenige jaren geleden te Zwartsluis heb bij gewoond. De vaccine was er destijds niet verplichtend. Velen, vooral onder do Chris telijk Gereformeerden, waren niet ingeënt. Godsdienstige bezwaren zooals het heette hielden hon van deze kunstbewerking terug. Zij was zoo beweerden zij eon vooruit- loopen en verzoeken van den Heere. Doch het duurde niet lang, of het nut der vaccine bleek zoo duidelijk, dat er onder de tegen standers gevonden werdendie 's avonds naar den geneesheer gingen, om zich of hunne kinderen te laten inenten. Ja, er waren er, die verklaarden: „de koning be hoorde de inenting maar te bevelendan moesten wjj. Treffende gevallen, waaruit het nut der inenting bleek, zouden door mij medegedeeld en door don to Zwartsluis nog workzamen geneesheer bevestigd kun nen worden. Zoo herinner ik mij o. a. een huisgezin met 6 kinderen waarvan slechts 3 ingeënt waren. Dit drietal bleef gezond doch de overigen kregen de pokken. Een hiervan stiorf, een tweede verlqor een oog en stierf kort daarnahet derde al loon gonas. Met zulke voorbeelden voor oogen be denkt men zich wel tienmaalvoordat men tegen vaccine gaat ij voren. Bcesd. G. A. Fijuvandraat. -- Weledele Heer Redacteur, anders gezegd Hoofdartikelen-opsteller Ge moet geregeld de Handelingen lezen, zei laatst neef Willem tegen medie oud ste en jongste klerk is bij den Burgemeester- Secretaris van een dorp hier dicht by, en ’t heel goed heeft, want hij doet al het werk behalve het presideeren van den ge meenteraad. Wat bedoel je daarmeevroeg ik om hem uit te hoorende Handelingen der Apos Och kom dat moet ieder voor zichzelf wetenof hy die geregeldof slechts nu en dan, of in 't geheel niet wil lezen. In godsdienstzaken geen dwang, zeg ik altoos; daarvoor ben ik veel te liberaal. Maar neef Willem, zyn er dan in de ij u-_4_i:ngen die men ver_ zelfs met behoud van Engelsche stoomschip Niser o” na stranding somd, die, naar wij mee^dj hebben geplunderd en vernield; de beman- gpwr- ntng ‘worut gevangen gehouden en met loop moord bedreigd met uitzondering van den kapitein en den tweeden machinistdie door het te hulp gekomen Engelsche oor logsvaartuig j>Pegasus” gered en naar Oleh- leh gebracht zyn. Mooi dacht ikdit lezendedus zyn de heeren Atjehers hun oude streken nog niet verleerden heeft het volstrekt niet gebaatdat wy een kostbaren en bloedigen oorlog voerden. Maar zoo dacht ik ver der: wie is eigenlyk voor het gebeurde ver antwoordelijk en wie moet zorgen dat de gevangenen bevrijdde schuldigen gestraft worden? De Nederlandsche staat heeft ty- dens Van Swieten de souvereiniteit in Groot- Atjeh aanvaard en er is een Gouverneur van Atjeheen Resident van Atjeheen Adsistent-resident van de Westkust van Atjeh, een dito van de Noord- en Oostkust van Atjeh, alles en nog wat; zou het dan dwaasheid zijn het gouvernement aan- sprakelyk te stellen Ik geloof nietdat onder Karei Van der Heyden zoo iets zou gebeurd zijndie had er den schrik wel onder. Hoe ik zoo met myn Handelingen in Atjeh beu verzeild? Ja, misschien omdat ook daar wat handeling niet overbodig zou zyn. De Staten-Generaal voelen er naar het schynt niet veel vanalthansik heb in myn blaadjes wel gelezen van geredekavel over het zoogenaamd auxiliair eskaderdat lykt dan de scheepsmacht te zijn die men er daarginds op moet nahouden om de rust te bewaren (ook zeeroof tegen te gaan en den boel te vrywaren tegen een onver- hoedschen aanvalmaar niet één van de geachte sprekers heeft tegen den Minister van Marine of zijn ambtgenoot van Oorlog, die de portefeuille van Koloniën waarneemt, gezegd: mynheer de Minister, op de kusten waar de Nederlandsche vlag waait of be-alleboter hoort te waaien is een in nood verkeerend stelde éïSc schip afgeloopen heeft men arme zeelieden weggesleeptbedreigt een barbaarsche be volking hen met den doodwilt u wel zoo goed zijn onrniddellyk naar Indic te tele- grafeerendat alle beschikbare zeemacht en militairen daar aanstonds eens orde op gaan stellen. z Aan al die >nietsbeduidende” dingen heb ben de heeren zeker niet gedacht, of, zoo aldan hadden zij het op 't oogenblik te druk met sbezuinigen.” Weet ge, amice waaraan de Kamer mij deed denken Aan een beangstigd huisvader, die het huishoud boekje van moeder de vrouw onder handen neemt. Hij vindt daar staan8 doosjes lucifers. Zeg, vrouw, 8 doosjeszegge achtI 't is wezenlyk te veel voor zoo’n klein ge zin ’k stel u voor het in ’t vervolg met 1 te doen. Kom, manlief, je moest je met zulke nietigheden niet inlaten! Ja, ’t doet er niet toede financiëele nood waarin we verkeereneischt dringend voorzie ning derhalvezeven En dan twee honderd turvendat gaat ook niet voortaan moet je het met 195 stellen. Wat zie ikwil je de meid een kwartje opslag geven In onze tegenwoordige omstandig heden kan er van géén verhooging sprake zyn. Maarals ze dan de huur opz^gt Geen nood, ze zal zoo spoedig niet loopen, en mocht ze dat duenhet zij zoovoor die weer een ander, éindelijk begint het de gemalin te vervelen ze wordt driftig maakt haar voorschoot loswerpt het haar man voor de voeten en roept uitWeet je watvoortaan moet jij maar huishouden... ik doe mijn best orn het zoo zuinig mogelijk te overleggen, en je knibbelt en vit overal op dat is voor geen mensch om uit te staan.... Kijkals de Minister Heemskerk by voorbeeld dat ook gedaan had, zou myn respect voor hem nog verhoogd zyn; maar neenmet de meest mogelyke kalmte hooide hij de bezwaren aanantwoordde er op en per slot van rekening: De hee ren moeten ’t welenals ik te kort kom moet ik toch naderhand met voorstellen tot verhooging aankomen. En wat de gebou wen betreft voor welke de heeren de noo- digste reparatiekosten weigeren. als ze over een poos heelemaal in elkander zak ken zyn we nog verder van huis. Mijnheer de artikelen schr'yverik heb altijd geleerd dat er een zuinigheid is die de wyaheid bedriegt. Van harte hoop ik dat men later niet zal bemerken slechts deze in beoefening gebracht te hebben. Onder ons gezegd, geloof ik, dat de heeren in Den Haag de belangen van het vaderland beter zouden dienen ais zij eens alle krach ten inspanden om onze belastingen wat op te knappen. Daar zyn er een massa in ons land, die heel wal meer konden bydragen. Maar dat is hoogere politieken dus geen Rost voor

Schoonhovensche Courant | 1883 | | pagina 1