Zaterdag Januari. 1884. De dertig percent. BUITENLAND. BINNENLAND. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht, rprdt dec Zaterdag-morgein uitgegeven. per drie maanden 0,70. Franco per post rijk 0,80. Men kan zioh abonneeren by alle i, Poetdirecteuren en Brievengaarder», S. \y. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven,' Ditgewn. Prjjs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels '0,50. Iedere regel .meer 0,10. Groote letter» naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe AdvertentiSn, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebraoht. Een der hoofdbezwaren die tegen de Wet op het Lager OnderWys worden ingebracht. is'dat zij iTö gemeentebesturen gelegerihèid geelt invloed uit t/fe oefenen op den stand der Ryksfinanoiën .door de bij art. 45 voor geschreven tegemoetkoming in de kosten. Hg de vaststelling der Wet is ook van liberale zijde op deze moeiefykheid gdWe- zèn. Het wijzigingsvoorstel der heeren A. Mackay c. s. heeft ook de strekking, met dit stelsel te brekenen het te vervan gen door de uitkeering van een gedeelte der onderwijzers-bezoldigingen tot aan een bepaald maximum. In hun Art. 3 vervangen zy gezegd art. aldus »Door het Rijk wordt aan de gemeenten voor elk afgeloopen dienstjaar in de door haar betaalde jaarwedden der onderwyzers die volgens de artt. 23 en 24 aan de school verbonden moeten zyneene bijdrage uit gekeerd van veertig ten honderdnaar den maatstaf van f 1200 per jaar voor het hoofd eener schooien 1600 per jaar voor elk ander onderwijzer." De geachte voorstellers lichten dit punt volgenderwjjze toe sDoor de voorgestelde regeling kan te voren vrjj juist berekend worden hoeveel het Ryk aan de gemeenten zal uitkeeren. Hoeveel de gemeente aan jaarwedden be taalt, is voor het Ryk vrjj onverschillig. Niet hoeveel personeel zij aan haar school in het werk gesteld heeft. Is er een deel van het jaar eene vacature geweestdan ontvangt de gemeente over dat tjjdvak geen bydrage. Naar eene vrjj nauwkeurige berekening zal naar den gestelden maatstaf het Rijk te betalen hebben aan de gemeenten hoogstens drie millioen gulden hetgeen ongerekend de toekomstige bezuiniging op de kweek scholen een zeer aanmerkelijke besparing geeft. Naar dezelfde berekening zullen de groote steden iets meerder, doch de plattelands gemeenten waarschijnlijk nog minder kosten dan thans te dragen hebben. Hierdoor zullen laatstgenoemde gemeen ten niet alleen financiëel worden gebaat maar zal ook het gevaar om met behulp van staatsgeld de plattelandsscholen van onderwijzerspersoneel te ontdoen eeniger- mate worden gekeerd." Men weet met welk doel de wetgever in 18/8 de Rijksbijdrage invoerde. De toestand der lagere volksschool liet in menig opzicht te wenechen overgrondige verbetering moest ten spoedigste aangevangen worden zoowel ten aanzien van het getal onderwij zers als van de inrichting /Ier schoolgebou wen. Maar de uitgaven konden niet op de schouders van de gemeenten alleen worden geladen het Rjjk moest een deel der kosten op zich nemen, terwjjl het duarvoor ook het recht verwierf, hoogere eischen te stellen dan waaraan men tot dusver had voldaan. Een regeling van dat punt te vinden die ieder voldoet, mag gerust tot de onmogelijkheden worden gerekend, ter wijl evenmin op die wijze voor alle gemeen ten de druk gelijkmatig kan worden ge maakt. Die dertig percent moeten we veel meer beschouwen als een transactie-cjjfer tusschen hen die meer en hen die minder voor rekening van het Rjjk hadden wjJJen nemen. En nu zyn er't was te verwachten die het artikel, althans de uitvoering er vanniet goedkeuren. Onder de liberalen die, den schoolstrijd moede, zich terecht liever met andere onderwerpen zouden be zighouden vindt men voorstanders van de meeningdat het schip te redden zou zyn, indien men slechts artikel 45 over boord wierp. Daar komt bjjdat verschillende omstandigheden onzen financiëelen toestand minder rooskleurig hebben gemaakt, en men zal begrijpendat veleh in de dertig percent geschiedenis het zwakke punt bij uitnemend heid zien. Doch is hetop den keper beschouwd wel de moeite waard zich over deze quaestie zoo warm te maken Onderwijs kost nu eenmaal geld 't is niet anders. Bij alle denkbare vereenvou diging zal men toch moeten hebben een zeker aantal niet al te slecht ingerichte lokalen, meteen behoorlijk getal bekwame en geschikte onderwyzers. Die menschen moeten bezoldigd worden op zoodanige wjjze, dat de betrekking van onderwijzer gewild is. Of nu het een en ander wordt betaald uit de kas der gemeente ot uit die van het Ryk, wat maakt het, welbeschouwd, voor de belastingschuldigen uit? Of ge met een gulden of wat minder kunt volstaan bij den Rijksontvanger, doch daarentegen uw biljet voor den hoofdelijken omslag met hetzellde bedrag ziet verhoogen. Wat verschil geeft dat? Maar die vergoeding van 30 percent is oorzaak, zegt ge, dat de gemeenten er ten behoeve van liet onderwijs maar in hakken, 't Is waardat wordt gezegd maar ook bewezen Er gebeurt zoo goed als niets of de heeren vun het Rijks-schooltoezicht laten er hun oordeel over gaande begroo tingen der gemeentenwaarop ook de post voor de Ryks-bjjdrage voorkomt, moeten door de Gedeputeerde Staten worden goed gekeurd. Is er derhalve geen contróle genoeg? Van hun standpunt gezienkan die der- tig-percent-quaestie den Irtseren voorstellers niet bijzonder interesseeren. Doch het is zeer verklaarbaar dat zy te rade gaan met de politiek: en wetende dat er onder de liberalen zijn voor wie die Rijksbijdrage een steen des aanstoots ishebben zij voorzeker de kansen der aanneming van hun ontwerp willen vermeerderen door zich den bijval van deze liberalen te verzekeren met de wyziging van artikel 45 in hun ontwerp op te nemen. Als het waar is, dat zoowel de Rech terzijde als sommige liberalen thans tegen I de uitkeering van 30 percent zijn, dan is het veelbesproken artikel immers bestemd te vallen, althans in de Tweede Kamer? Zelfs aannemende, dat een andere rege ling die de Rijksfinanciën geheel van de gemeentelijke begrootingen losmaakte, de voorkeur zou verdienen, wat wy op dit oogenblik noch erkennen noch betwisten willen,dan nog zouden we het onvoor zichtig noemen, op dit gedeelte van het voorstel in te gaan. Er is nog veel te doen om de lagere school, van welker meerdere of mindere voortreffelijkheid zoo oneindig veel afhangt voor de toekomst van ons volk, te bren gen in den toestand door den Wetgever van 1878 gewild. Het is billijk dat de steun, daarbij aanvankelijk door het Rijk verleendniet worde ingetrokkenvóór en aleer een grondige hervorming van ons belastingwezen een nadere verhouding brengt in de geldelyke aangelegenheden van beide partijen. Het zou zelfs niet moeielyk zyn de mee ning te verdedigen, dat, zoo men wyziging van artikel 45 der schoolwet verlangt, deze een deel moet uitmaken van de belasting plannen naar welker definitieve vaststelling we sinds jaren wachten. Dat artikel toch is van financiëelenniet van paedagogischen aard, en heeft met het beginsel van onze schoolwetgeving weinig te maken. Maar ook redenen van zuiver Staatkun digen aard \erzetten zich zoowel tegen deze wijziging als tegen de andere, door de heeren Mackay c. s. aanbèvolen. Ons volk is nu reeds lang genoeg met de schoolquaeslie beziggehouden. Men kan zonder overdryving zeggen, dat zij voldoende is toegelicht. verjaardag van het overlijden van laatstge- f veearts te Middelburg; E. L. VanMervennee, noemden staatsman. Een honderdtal zijner I plaatsvervangend districts-veearts te Goes; geestverwanten die vroeger duizenden tel den-, deden een bedraaart naar het huis tot V-He d'Avrfcf, wftif 'bij overleden ia. De receptie ten Hove, of liever op het Elysóe, leverde niets bijzonders op; het bleef bij de gewone plichtplogingen. Uit Tonkin valt er na de inneming van Son-Tky niets niouws mede te deden. Voor een aanval op Bac-Ninh wacht men ver sterkingen af, wel een bewijs dat Son-Tay bloed gekost heeft. Het jaar 1883 deed in Engeland do ontvangsten met ruim 3j millioen pond Btijgen, voorzeker een bemoedigend resul taat voor de regeering, wier premier, Glad stone, den 29en December zijn 74sten ge boortejaar vierde, krachtig èn flink als ware hij nog slechts een vijftiger! Zooals gewoonlijk bracht het nieuwe jaar, in kleiner kring, echter ook minder uit komsten, aan 't licht. Vier firma's, allen steenkolen- en ijzerhandelaars, debuteerden met tekorten van eon gezamenlijk bedrag van ruim lj millioen. Engeland heeft aan het verzoek der Ba- zuto's, om het beschermheerschap over hen te aanvaarden, gehoor gegeven. Kolonel Clarke is als commissaris-resident onder de regeering der Kaap-kolonie benoemd. Het Egyptische leger houdt zich aog altijd slechts bezig met het deen ran ver kenningen, teneinde er achter te komen, waar do hoofdmacht der troepen van de« valschon profeet zich Bchnil houdt. Deze heeft te kennen gegeven, dat hij een inval in Egypte op het oog hoeft. Met een moord eindigde het jaar 1883 in Rusland. Ditmaal was kolonel Sudeckin, chef der geheime politie te St -Potersburg, het slachtoffer. Graaf Tolstoi en generaal Grosser hebben de aanzegging ontvangen, dat zij thans aan de beurt liggen. Een aangenaam vooruitzicht. De Keizer neemt in beterschap toe. Do meer geavanceerde regeering van Spanje schijnt toch voor 8agasta on do zijnen de vlag te zallen moeten strijken. Hij wil noch van grondwetsherziening noch van stemrechtnitbreiding weten. Bij de beraadslaging over het antwoord op de troonrede, zal moeten blijken welke partij de sterkste is, en dan zal de Koning heb ben te kiezen tusschen het togenwoordige Kabinet en de meerderheid in de Cortes. De verzoenende geest die er ademt tus schen Rome en Duitscliland bleek dezer Men zou dus, om voorshands een einde dagen weder uit do herstelling dei* bis- aan de zaak te muken, de beslissing aan de stembus kunnen overlaten. Dewijl echter de overtuiging algemeen is, zoowel bjj rechter- als bij linkerzyde, dat de tegenwoordige Tweede Kamer, die aan een zeer beperkt aantal kiezers haar mandaat ontleende, niet kan gelden als de dommen te Culm, Ermeland en Hildesheim. Met toostemming van hetVaticaan vroegen en verkregen de hoofden dier bisdommen vrijstelling van enkele bepalingen der Mei- wetten, tot het verleenen waarvan de re geering door den Landdag gemachtigd is, zoodat do geestelijken nu weder in hot be- uitdrukking van den volkswil, en alle zit zijn gesteld hunner bezoldigingen, partyen zonder onderscheid een aanzien- Teneinde te voldoen aan de door den lijke vermeerdering van kiezers-personeel Landdag uitgedrukteu wensch tot afschaf- noodzakelijk achten om tot een zuivere fing der Staatsloterij, wordt door de Prui- uitspraak te komen, beginne men met het sische regeering een onderzoek ingesteld allerdringendste, dat is te zeggen, de tij- delyke herstelling van het Gnanciëel even wicht, om daarna zonder tijdverlies de grondwetsherziening ter hand te nemen. Acht de Kamer, die onder de nieuwe Grondwet door een uitgebreider kiezers corps met den wetgevenden arbeid zal worden belasthet noodighetzij ons na tionaal onderwys op andere grondslagen te bouwen, hetzy in de administratieve be palingen van de schoolwet verandering te brengendan zullen wij haar daden af wachten en ons aan haur beslissing onder werpen. Het is, dunkt ons, in het belang van alle partyen, het vraagstuk tot zoolang te laten rusten; de party, die daarin niet wil toestemmen, zou twijfel doen ontstaan aan haar geloof in de zuiverheid en den ernst* harer beginselen. De politieke toestand van ons vaderland is niet zonder gevaar. De noodzakelykheid eener diepgaande hervorming dringt tot een wapenstilstand. Wyst men dien aan do overzijde van de hand. Dat dan de liberale party voor ditmaal haar kleine geschillen ter zijde late, en met een eenstemmig veto de pogingen vei- ijdele, om ons volksonderwijs teondemiynen. Overzicht. Na do bcgrooting te hebben afgedaan, waarin, op voorBtel van den Senaat, het traktement van den Aartsbisschop van Parijs weer tot het gewone bedrag verhoogd is en de beurzen der Semanariën hersteld zijn, gingen de Erunsche Kamers met een nieuw jaars-surprise huiswaarts. Voor 1884 be loofde Ferry nl. eene grondwetsherziening, voornamelijk ten doel hebbende, naar men gist, de benoeming van Sena oren voor het leven de zoogenaamde onafzetbaren te doen vervallen en de ipvoering van groote kiesdistrictenhet midden houdendo tusschen de tegenwoordige lokalp en do door Gambetta gewenschte lijststemmiiig Scrutin de liste). De nieuwjaarsdag was tevens do eersto naar de nadeelen door dat Staatsspel vooral onder de mindere Btanden berokkend. Den 8. dezer zal het overschot van Italics eersten Koning met groote plechtigheid, onder geleide der Ministers, van de voor zitters der beide Kamers en van het corps diplomatique, naar het Pantheon worden overgebracht. Z. M. heeft met ingang van den dag na dien waarop hij als zoodanig zal zijn beëedigdbenoemd tot Minister van Koloniën den hoor J. P. Sprenger van Eyk, lid van den Raad van Noderlandsch Indië te Batavia. Door den Minister van Water- staat is de heer S. H. De Beerdirecteur van het post- en telegraafkantoor te Slie- drechtbenoemd tot telegrafist le klasse met plaatsing te Amsterdam. De Minister van Waterstaat heeft als officiëele deskundigen voor het verrichten dor inspectiën on onderzoekingen, krachtens do bepalingen der Internationale overeenkomst tot wering van de druifluis Phylloxeraen van het koninklijk besluit vereischtaan te wijzen: A. J. Vlaraiugs, rijks-veearts's HertogenboschP. A. F. H. Boots, rijks-veearts te Tilburg; J. C. H. Boots, plaatsverv. districts-veearts te Knik; A. J. Montensplaatsverv. districts-veearts te Zevenbergen; L. Yan Drieldistricts- veearts te StratumJ. H. Sickmanopzich ter dor plantsoenen te ArnhemJ. J. Deuier vanderGon, tuinarchitecten boomkweekor te Hees; H. C. Reimcr, plaatsv. district veearts to Wagoningen; E. Uverbosch, rijks- veearts te Zutfen; li. Van Akon, rijks-vee arts to '8 Gravenhago; D. G. Vervooreu, opz. van do beplantiugeu dor gem. Rotterdam te Rotterdam A. Koster Mzvoorz. dor Pomologische vereen, te BoskoopP. C. Van Vrijberghe de Couinghboomkweoker te LisBo; M. W. Bijvoet, lid van hot hoofdbe stuur der algemoene verooniging voor bloem bollencultuur to Ovcrveen H. C. Zwart hoofdopz. der gemeenteboplantingen te Am sterdam C. Smit Cz., tuinbouwkundige on boomkwooker te Alkmaar; Oh. Mazure, rijks- M. Luoieorplaatsvervangend districts-vee arts te IJzendijke; L. J. Janssensopzichter der gemeentewerken te Hulst; B. J. O. Hu- benetplaatsvervangend districts-veearts te Dokkum J. Jansma, plaatsvervangend dis tricts-veearts te JoureR. "Windbloemist te Zwolle; Ph. G.J.Wight, plaatsvervan gend districts-veearts te Winschoten F. K. M. Houba, rij ka-veearts te Maastricht; A. J. Janné, districts-veearts te Roermond; Oh. Houben burgemeester van Yenloo; J.Th. Van der Velden burgemeester van Horst. - - Naar men verneemt, zal Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman het pro fessoraat in de rechten aan de Vrije Uni versiteit aannemen, derhalve ontslag vragen uit zijn betrekking als Raadsheer in hot Gerechtshof te 's Hertogenbosch, maar het lidmaatschap der Tweede Kamer bij zjjn nieuwe betrekking blijven waarnemen. Ton behoeve der garnizoens- baftkerjj te Breda is 29 Dec. aanbesteed de levering van 125 HL. jarige roode en 375 HL. jarige witte tarwe. Hiervoor waren ingekomen 5 inschrjjvingsbiljotten. Van de goedgekeurde monsters was de heer W. Van den Kieboom te OoBterhont de minste inschrijver: voor de roode tarwe ad f 8.77, en de heer M. De Gier te Gorinohem voor de witte ad f 8.53 per HL. Het hulppostkantoor te Schel- luinen wordtto rekenen van 15 Jan. a. s., voor den dienst der rijks-postspaarbank open- Maandag 11. is Mr. G. A. De Raadtburgemeester van Dordrechten lid van de Eerste Kamer, overleden. Hij was den 20. Maart 1818 te Baren- drecht geboren en studeerde aan de univer siteit te Utrecht, waar hjj tot meester in de rechten werd bevorderd. Hij vestigde zioh te Dordt als advocaat en werd vervol gens tot rechter in de arrondissements-recht- bank aldaar aangesteld. Hij was lid van verschillende besturen, regent van het wees- en armhuis curator van het gymnasium en dijkgraaf van de Zwijndrechtsche Waard. In November 1856 werd hij tot lid van den raad van Dordt gekozeft en den 1. Octo ber 1862 door Z. M. den Koning benoemd tot burgemeester aldaar. Gedurende vele jaren was bij lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en der Tweede Kameren Bedert 19 October 1871 onafgebroken lid van de Eerste Kamer. Om zijne vele ver diensten ia hij tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd. Volgens mededeeling van de Dnitsche Regeering, zal in de maand October 1884 te Munchen eene tentoon stelling van molk, melkerjj-producton on melk-industrie gehouden wordenwelke gedeeltelijk 'öok voor buitenlandsche in zenders is opengesteld. Tot het verkrijgen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Hollandsche en der Fricsche maatschappijen van landbouw, aan welke het programma voor de ten toonstelling is toegezonden. In de vorige week kwamen in onze provincie de volgende gevallen van pokken voor te Rotterdam 1te Leiden 2 te Oud-Beierland 10 (5 dooden), teNieuw- Beierland Ite Piershil 3. De door de gemeente Dordrecht uitgeschreven leening van f275.000 tegen eono rente van 4 pet. en den koers van 98 pet. is volteekend. Adv. Gen. Polis heeft in de Maandag gehouden zitting van den Hoogen Raad in de zaak van de zoogenaamde millioenenjuffrouw, Jantje Cornelia Struik, en Jan Hendrik Van Zutphen, zjjne con clusie voorgedragen, strekkende tot ver nietiging vau het arrest van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage en bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotter dam, ten opzichte van de uitbreiding aan de qualificatie van bedriegelijke oplichting door het Hof gegeven door toevoeging van: het gebruik maken van eene valsche qualitoit. Adv.-gen. was van( jueening dat do qualificatie der rechtbank: bet zich be dienen van bedriegelijke middelen, moest worden gehandhaafden concludeerde overigens tot verwerping ook van bet be roep door den tweeden requirant inge steld. De uitspraak is bepaald op 28 Januari. In de vorige week zjjn voor de rechtercommissaris te 's Hage opgeroe pen de geneeskundigen, die verklaringen hebben afgegeven betreffende de ziekten, waarvan sommigen vermoedelijke slachtoffers der Leidscho giftmongster zjjn overleden. In strijd met de berichten, als zon het reeds uitgemaakt zijn, dat bij do bekende vergiftiging te Leiden van operment (zwa- vel-ar8enik) zou gobrnik gemaakt zijn, ver neemt men, dat die berichten minstens voorbarig zijn. Do justitie is met haar onderzoek nog verro van gereed. Het terrein van haren arbeid is zoo uitgestrekt, als maar zelden hot geval iB. Dagelijks komen nieuwe mis dadige feiten van vrouw Van der Linden aan het licht. De Hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam bericht dat dezer dagen aan de redactiën van verschillende dagbla den de plaatsing verzocht is van eeno adver- tentie, houdende een beroep op de welda- dighoid der ingezetenen en dragende de on- derteekening van C. ^WesterveldCzaar Peterstraat N°. 159 Amsterdam. De hoofdcommissaris bericht daarbijC. Wester veld is de naam der moeder van Johannes Kooiman, die te Rotterdam onder de firma Op ten Ziekeden naam zjjner huisvrouwzaken gedaan heeft en tegen welke firma in verschillende dagbladen is gewaarschuwd. De aanbieder der adverten- i tie, Hendrik Albert Van Dolder, heeft te RoW terdam de beruchte firma Doesburg en CaB gevoerd. Het dool is kennelijk de in tm komen gelden onder elkander te verdoeleiff Allen zijn thans woonachtig in de Czaar Peterstraat 159 te Amsterdam. Dr. A.A. W. Ilubrecht, hoogleer aar te Utrecht, doet de volgende oproeping. ELFT-TEELT. Landgenooten In de dagen van weleer gebeurde hot dat vorsten elkaar wederzjjds keurbenden ten geschenke zonden. Die tijden zijn yer- anderd, en met hen de zoden. Thans heeft de Amerikaansche Fish Com- mission zich bereid verklaard aan het Ne- derlandsche volk twoe millioen jonge elf ten, pas uit het ei te voorschijn gekomen, ten geschenke af te staan om in de Ne- dorlandsche rivieren te planten Alleen de transportkosten zouden door Nederland moe ten worden gedragen. Daar de bezending door twoe ervaren ge leiders moet vergezeld worden, van de snel- varendste stoomschepen moet worden ge bruik gemaakt, en in Southampton een vaartuig gereed moet liggen om haar naar onze wateren over te brengen, zullen die kosten niet minder dan vier, maar ook niet meer dan achtduizend galden bedragen. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid heeft hiertoe een post op do be grooting gebracht, dio echter door do Tweede Kamer op 22 December 11. met 40 tegen 26 stemmen verworpen werd. Nu zich de Regeering daardoor in de onmogeljjkheid bevindt het geschenk te aanvaarden, moet het volk toouen dat het deze zeldzame "vrijgevigheid van een be- vrienden Staat op- prijs stelt, en dat het bereid is er naar te streven, de grootsche resultaten die in deVereenigde Staten van Noord-Amerika op het gebied van elft cultuur reeds verkregen zijn (zie do Gids van Juli 1883) in eigen wateren verwezen lijkt te zien. Geen beter begin daarvoor dan twee mil lioen vischjes in onze wateren te planten die over drie jaren do grootte van voor don han del geschikte elft zullen verkregen hebben. Met vertronwen roep ik dus allen tot deelneming op om bovengenoemde som bij een te brengen. Men melde mij voor hoe veel percent van het totaal bedrag (maxi mum f8000) men zich aansprakelijk wil stellen. Wordt voor 200 of 300 percent ingeschreven, zoo wordt natuurlijk het be drag van iedere inschrijving pondsponds gewijze verminderd. Spoedig bericht is gewenscht, daar de leden der Amerikaan sche Fish-Commission, met wie ik op do Vissoherij-tentoonstelling te Londen deze aangelegenheid besprak, de voorbereidende maatregelen bijtijds behooren te kannen De mogelijkheid bestaat dat het trans port mislukt en de jonge vischjes de Ne- derlaudsche rivieren niet levend bereiken. Dan is het nog in versterkten zin I geld in het water geworpen! Toch vrees ik niet dat deze kwade kans hèn zal weerhouden die mij in ernst willen steunen in mijne pogingen om Nederland te doen oogsten op het veld waar de Ver- eenigde Staten gezaaid hebben, ten bate onzer viascherij als volksbedrijf en onzer volksvoeding. A.A. W.HUBRECHT, Lid v/h College v/d Zeevisscherijen. Utrecht, 27 December 1883. Bijschrift bij de plaat „Werken en Zwoegen" van Jozef Israels, in do uit gave Holland—Krakatau. (Eene oude vrouw, een last dragende, barrevoets, in de verte hare hut.) Werken en zwoegen! gij oude van dagen, Is u hot leven slechts kommer en smart, Helpt niet de liefde de zorgen u dragen, Stort ze geen troost in het lijdende hart Werken en zwoegen en arm te wezen, Vèèl te begeeren en weinig in sohjjn, Och! mocht ik maar in uw binnenste lezen Dat God den armen een vader wil zijn! Werken en zwoogen, tot het einde zal komen En ge daar nèerligt in uw' schamele kluis.,.. Ziet go niet „do Engelen van verre" in uw' droomen Die zacht u wenken naar het Eeuwige Huis? Werken on zwoegen?de morgen zal dagen Dat do starre der Hoop voor u blinkt, Dat God u antwoordt op al uwe vragen, En u de last aan do schouders ontzinkt. Almelo, 27 Dec. 1883. H. S. S. rM i i

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1