1 I 4 I 1884, N°. 761. er!! Zaterdag 12 Januari. en. I. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 1 i PPI I 1 1 r )ns, 1 Een woord - dat een daad is. BUITENLAND. '■f'" na twyfel te n t I N. Z. 1 voel sarzt. kon bij den pok- onhovon. 1 k( n I t- I o S. W. N. VAN NOOTEN |te Schoonhoven, Uitgeven. «•boven ra trekt. J. VAN ROST te a; H. J. J. VAN KOES te booger, acoyns, nerken. ara, te rn halve rept ileuwe DON, der par- 5n om het haar zjj- i tuur lijke terug te g met ;enuw- 1,25, I O. 1. Amtfer- COERT, irsMrs. katen en No. 455. Si Per- «lukken tegen lot 360 IERKES BEECK, r. A. I. lerdam A. AL- E. H. I. 'erlogen- W, erater- f3,- een tegenbezoek brengen Aan de verschille dagen dat tegen- kantoren halve op de JB1ER, »g- en Fles- 0. RACT ziekte en lt, Bzen. 'enten ’•aten 'orgiën IOFF, ntlen- vcAoet- eid en ik z-krui- Ct. Ct. en ONZE BOTER. m. Bij het karnen willen we eerst een blik slaan op den graad van zuurheid der melk. Daarbij zij aangemerkt, dat het zuurwor- den eigenlyk een begin is van bederven. SCHOOKHOVEHSCHE COURANT. Hoofd- J. VAN te Krim- uw-Lek- f. VAN AMANT sten niet op gelijke tegemoetkoming van de zijde van het Vaticaan mogen rekenen als den Duitschen Kroonprins ten deel is gevallen. De Keizer van Oostenrijk zal deze waarschuwing zeker wel ’t best be- BINNENLAND. Z. M. heeft J. A. Van Haaften benoemd tot burgemeester der gemeente Sliedreoht. Z. M. heeft aan L. A. “Rusz op zijn verzoek eervol ontslag verleend als le luitenant bij de dd. schutterij te Schoon hoven, onder gebondenheid dat hij de op hem, uit kracht der wet, nog rustende ver plichtingen als gewoon lid der schuttery volbrenge en benoemdbij de' dd. schut terij te Schoonhoven, tot len luit. H. M. Den Uijl, thans 2e luit. Blijkens een Zaterdag-avond aan het Departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, was den 30en December besloten tot eene militaire expeditie naar Tenom (westkust van Atjeh) en zou een bataillon infanterie, onder bevel van den militairen commandant van Atjeh en onder- hoorigheden, den 6den Januari aldaar landen. De aanleiding tot deze expeditie is, dat in den loop der maand November jongstleden het grootste gedeelte der bemanning van het bij Tenom gestrande Engelsohe stoomschip „Nisero” door den radja van dat landschep werd gevangen genomen, en dat deze, niette genstaande verschillende daartoe aangewende pogingen, de uitlevering van de schipbreuke lingen blijft weigeren. Door dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland is 4 dezer aanbesteed le perceel. 6.000.000 KG of 3000 last bazalt stortsteen en 1.200.000 KG of 600 last bazalt zinksteen. Minste inschrijver de heer A. M. Langeveld te Hardingsveld, k f20.879. 2e perceel. 150.000 bos Hol- landsch rijs, 2500 bos tuinlatten, 2500 bos Walchersche palen, 25.000 stuks kruisband, en 250.000 stuks wiepband. Minste in schrijver de heer J. Kalis Dz. te Sliedrecht, f7826. Bij de aanbesteding ten dienste der gemeente Utrecht is aangenomen: per ceel 2, IJselstraatklinkers, door A. C. Van Houweninge te Gouderak voor f241.50. Naar men verneemt bestaat bij de Nederlandsche Rijn spoor weg maat- het «0TOM1M, om eerlang hu- zich namelijk naar Frankrijk, wensoheu 1 >ohen hare .tation. Den Haag en Voorburg willen schikken, door afstand te doen ran “,n“ "”M“” ™’kli van het eiland. De nu ze haar gezant- slling rfALZ- n de ier in omen; sreter- ,voor- dt bij lyders ras de en bij tenge- rzach- iddel. Het is ook de lieer Du Toit, die den treurigen moed heeft gehad het ontslag van Dr. Jorissen als Staats procureur in bescherming te nemen, en wel door het te doen voorkomen als hadde men gezegden heer nog een belangrijken dienst gedaan, toen men hem spaarde; eigenlijk had hy verdiend, zoo zei de heer Du Toit in zijn Patriot”,te worden terechtgesteld voor een aantal feiten die niet te verdedigen zyn. De opsomming dier feiten heeft, ge- lyk men zich herinneren zal, aanleiding —“O de melk of den room vergaart, zonder ze *"k een irvsu een deel veel i ffléf' lange, witte Zou daaruit goede boter bereid kunnen worden? In het algemeen meen ik opgemerkt te heb ben, dat men in deze streken de melk dik wijls te zuur laat worden. Zoo iets voor komt men door de afkoeling, waarbij de melk of de room zoet bewaard blijft, tot men ze daags vóór het karnen voldoende verwarmt, om te gelijk te verzuren. En daar zal het toch eenmaal toe moeten komen al willen velen van zulk fabriekmatig wer- I ken nog niets weten. Een ander, nog belangrijker punt, is de i warmtegraad der melk vóór en tijdens het i karnen. Een gering verschil in tempera tuur, een enkele graad te koud of te warm kan de geheele boterbereiding doen mislukken, of het afloopen der karn een of meer uren vertragen. Daarom is het noodzakelijk, steeds met den thermometer te werken, want het is toch onmogelijk de warmte door middel der hand nauwkenrig te bepalen. Wel zijn er tal van omstan digheden, die oorzaak kunnen zijn, dat de warmte van het karnsel iets booger of iets lager moet genomen worden, maar dit ver schil is altijd betrekkolijk gering en juist daarom niet zoo precies met de hand te voelen. Zoo zal men b. v. iets warmer moeten karnen, indien de lucht in het ver trek kouder is dan de melk, zooals dit in den winter veelal plaats heeft. En in den zomer ziet men het omgekeerde. Ook het voeder der koeien, het oud- of nieuwkalft zijn enz. zijn van invloed op den karntem- peratuur. Overigens mag men aannemon, dat een warmtegraad van 13° C. voor zure melk en van 12° C. voor zuren room onder gewone omstandigheden het beste is. Zeker is het, dat de boter beter zal zijn, naar mate men kouder gekarnd heeft, weshalve men altijd moet trachten te karnen, bij den laagsten temperatuur, waarbij het maar ge lukken wil. Om de melk nu vóór het karnen op den vereischten warmtegraad te brengen, moet ze doorgaans verwarmd worden. In den vroeger beschreven metalen bak, die daarbij in warm water geplaatst wordt, gelukt dit uitstekend, mits men het water niet heeter make dan 40° O. en men de melk voort durend roere. Vooral zorge men, de melk of een gedeelte er van niet te warm te maken, want zoodanige melk botert uiterst moeilijk, ook al wordt ze weer voldoende afgekoeld. Is de melk eenmaal in de karn, dan kan het zijn, dat ze nog een weinig verwarmd of afgekoeld moet worden. Daar toe giete men toch vooral geen water bij de melk, maar gebruikt men liefst een blik ken bus, die met koud of warm water ge vuld en daarna door de melk geroerd wordt, tot de thermometer den gewenschten graad aanwijst. Na het karnen volgen het zouten en het knedenwerkzaamheden waarmede men gansch niet naar willekeur mag omsprin gen. Het gaat niet op om maar te denken, zout is goedkoop en weegt ook mee en hoe meer melk er in de boter blijft, hoe meer ze weegt, dus hoe voordeeliger. We hebben het reeds herhaaldelijk gezegd; hoe beter de waar, hoe voordeeliger. En daarom wordt een voldoend zouten 3 tot 5 KG op de 800 KG boter - - en een behoorlijk kneden gebiedend voorgeschreven, vooral indien de boter moet verzonden worden. Is dus de boter nk het karnen eenigszins uitgelekt, dan menge men er de vereischte hoeveelheid zout door en late ze daarna nog eenigen tijd op eene koele plaats staan, om het zout zooveel mogehjk te laten op lossen. Het kneden moet liefst niet met de handen geschieden en behoeft evenmin ge paard te gaan met afwasschen met water. Een eenvoudig werktuigje voor het kneden is een ijzeren rolletje, in de lengte geribd en in het midden iets dikker dan aan' de einden. Rolt men dit op het schuins ge plaatste kneedbord op en neer, dan kan men de melk gemakkelijk en vlug ver wijderen, zonder water te gebruiken. Is dit doel bereikt, dan kneed men ook niet meer, want de boter wordt er dan eer slechter dan beter van. Zulk een nauwkeurige en altijd eendere behandeling van melk en boter en dit niet Slechts bij enkelen, maar bij allezuivel- bereiders, zou de markt van dit kostbare product spoedig doen rijzen. Jammer echter dat zeggen en doen twee zijn en we in het gunstigste geval toch nog geruimen tijd zullen moeten wachten, eer de boterberei- ding in deze streken aan de eischen des tijds zal beantwoorden. Zulk een omwen teling toch kan alleen verwacht worden van een geheel andere wijze van opkooping der boter, of van krachtig optreden van boeren, dio zich met elkaar veroenigen. Do zucht tot knoeien toch zit er zoo door on door geweven, dat men nu reeds weer maatregelen ziet nemen, die bij den ge wonen gang der zaken, over eenige weken boter zullen doen afleveren, die op geen enkele markt voor goede waar v De vraag of de Transvaal-republiek ooit iets voor Nederland zyn kan, behoeft niet beschouwd te worden als door louter zelf zucht ingegeven. Integendeel zal men moe ten erkennen dat de hand, van hier naar Afrika’s Zuiden uitgestoken, een getuigenis was van vriendschap zonder byoogmerken. Dat, toen de wederzydsche verhoudingen een min of meer bepaalden vorm begonnen te krijgen, de gedachte rees, hoe goed het wel zou wezen voor beide partijen, als af en toe mannen van beproefde werkkracht zich verplaatsten naar een oord, dat nog zoo ontzaglijk veel ruimte aanbiedt, en dat slechts tot ontwikkeling kan komen door snelle vermeerdering van bevolking gepaard aan een oordeelkundige toepassing van de nieuwere ervaringen der nyverheid en waar- deering van de uitkomsten, der weten schap, is zeer begrypelyk. Immigratie op eenigszins groote schaal van Nederlanders die, op welke wijze dan ook, kunnen bydragen tot verhooging van de welvaart, tot vermeerdering van den rykdom des lands, zou, werd het daar ginds goed begrepen, zeer in het belang der Boeren zyn. We voegen er by dat na tuurlijk ook onze landgenooten er noemens- waardige voordeelen uit zouden trekken. Op menig gebied is hier de concurrentie zeer sterkhet zou niet kwaad zyn als een zeker aantal kooplieden en industriëelen een nieuweren bodem voor hun werkzaam heid vonden, waar de kans van slagen zoo bijzonder groot is. Toch, ofschoon het voor de hand zou liggen een middel dat van weerskanten voordeel zou opleveren, zoo spoedig moge lijk aan te wenden, de mannen van de Transvaal haasten zich niet al te zeer om de toepassing aan te moedigen. Komen er al eens eenige lieden uit Nederland over, nu ja, men zal hen niet over de grenzen zetten als een soort van land loopers maar wanneer zy niet door invloedrijke personen of vereenigingen worden gesteund, dan’ heeft men er ook al niet veel mee op en is zeer geneigd hen, gelijk men dat noemt, in hun dop gaar te laten koken. Niemand heeft hen eigenlyk geroepen, ze moeten maar zien dat ze gereed komen, ’t Spreekt vanzelf, een gastvrij dak en een plaats aan den disch wordt niet geweigerd, al zou de vreemde »neef” or ook een heele week gebruik van willen maken, maar veel ver der gaat de toenadering niet. Indien de verschijnselen ons niet bedrie gen, dan voedt het gros der Transvalers zeker wantrouwen jegens den naar zyn land verhuizenden Nederlander. Die man daar, denkt hy, zou heel stilletjes in zijn land gebleven zyn als hij het er kon klaar spelen; nu het hem tegenloopt komt hij hier de room wegscheppen. Wij Boeren mogen wel dubbel en dwars op onze hoede zyndie lui zyn slim en behendig, en zou den ons het kind van de rekening maken. Een middel om zoo ver mogehjk van ons gescheiden te blijven, is het behoud der zoogenaamde Transvaalsche taal, 't Is zeer gemakkelyk na te gaan dat bij een volk, hetwelk zooveel lotswisselingen onderging, tegen zooveel invloeden van buiten moest kampen, een volk, dat geen voeling meer kon houden met de beschaafdere landge nooten van wie het verwyderd leefde en dat in veelvuldige aanraking stond met natuurvolken, de spreektaal zich niet op dezelfde wyze kon ontwikkelen als in het moederland, dat er na langen tyd groote verschillen moesten ontstaan; maar men kon toch de schrijftaal gelijken tred doen houden met de vormen, door de taal in het moederland sedert aangenomen, opdat er, door middel van couranten en boeken, geestesgemeenschap zou kunnen bestaan. Maar neen, men wil dat niet. Het gebrabbel dat men de >Afrikaansche taal” gelieft te noemen, een mengsel van verouderde en verminkte Nederlandsche vormen, wordt in couranten en in boeken gedrukt, en men maakt de bevolking diets dat met die taal der Afrikaners hun politieke zelfstandigheid moet staan of vallen. Het heftigst is die aandrang, om toch vooral geen toegang aan het Nederlandsch te verleenen, van de zijde van den heer Du Toit, de eigenaar en re dacteur van »Die Patriot”, tevens hoofd van het Uitvoerend Bewind en hoogste ambtenaar voor de zaken van het onder wijs. In die qualiteit schreef en drukte de heer Da Toit een stel leesboekjes, waarvan het gebruik op alle scholen van de Trans vaal verplichtend is gesteld, en die tevens dienst doen om nu en dan réclame tema ken voor >Die Patriot”. woordig getrouw hun boter, dewijl ze nu naar hun zin te laag in prijs is. Komen straks de opkoopers en rijst de markt, dan wordt die opgegaarde boter met de versche dooreengekarnd en het komend product voor reraehe boter afgolevord. Waa die bewaarde boter nu van zeer goede qualiteit, dan kon het er nog mee door, maar hoeveel ranzige, sterke, enz. enz. zal er niet uit de vaatjes of potten komen. Zoo wordt weet het goede door het slechte bedorven en blijft men een algemeene schade lijden. In een volgend nommer wil ik tot be sluit nog eene korte beschijving geven van eene flinke wyze van boter verkoopen, zooals die in enkele onzer Nederlandsche steden plaats heeft. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. eene localen dienst in te richten, waarbij elk uur van elk dier stations oen trein naar het andere zal vertrekken. Voorts zullen vermoedelijk in elk geval treinen tijdig genoeg voor Voorburg in Den Haag aankomen voor hen, die zich naar inrich tingen van onderwys, bureaux enz. hebben te begeven, en uit den Haag naar Voor burg vertrekken, na afloop van tooneel- voorstellingen on andere belangrijke open bare vermakelijkheden. Naar aanleiding der klachten over de nieuwe halve centen schrijft een ambtenaar van het Departement van financiën het volgende: De voorraad aangemunte en beschikbare halve centen is ruim voldoende om alle oude halve centen in te wisselen. Ten I bewijze daarvan strekke, dat in de laatste dagen van December, toen de tegenwoor dige jacht op die muntsoort een aanvang nam, was ingetrokken voor bijna f13,000, en uitgegeven voor by na f20,000, terwijl in de laatste veertien dagen twee-en-een half maal meer halve centen zyn uitge geven dan ingetrokken (f8000 ruim tegen over f3000). T In de laatste dagen wordt echter storm- geloopen om zilvergeld, muntbiljetten, ja bankbiljetten van vrij groote bedragen tegen halve centen in te ruilen. En aan dergelijke navraag is niet terstond en op alle plaatsen tegelijkertijd tegemoet te komen. Men bedenke toch, woordig op meer dan 400 bronzen munt beschikbaar moet zijn dat toezendingen van f 100 aan centen, waaraan men vroeger, en meeste plaatsen nu nog, weken lang* ge noeg heeft, thans somtijds in enkele uren verbruikt zijn. Toch geldt het ook hier slechts eene quaestie van wachten gedu rende hoogstens enkele dagen, tenzij on verhoopt mocht blijken dat do nieuwe halve centen vele malen meer gezocht zyn dan de oude. Want op zoodanige eventualiteit heeft men bij de raming der aan te munten hoeveelheden niet gerekend. Het hoofdbestuur der Maat schappij Nut van ’t Algemeen heeft Utrecht gekozen als plaats, waar tot blij vende herinnering aan het 100-jarig bestaan der Maatschappij, eene kweekschool voor bewaarschoolhouderessen zal worden ge sticht. Bereids is een uitgebreid pand op de Kromme-Nieuwegracht daarvoor aange kocht. De volgende gevallen van -- ken kwamen in de vorige week in onze door den Staats-secretaris provincie voor: Rotterdam 1, Leiden 3, i Oud-Beierland 12 (4 sterfgevallen), Slie- u” 1 en Spijkenisse 2. gegeven dat de heer Jorissen tegen den schrijver een aanklacht heeft ingediend. Het is vroeger in onderscheiden bladen hier te lande duidelyk genoeg gezegdin- plicht niet had gedaan of in eenig opzicht zyn aangenomen vaderland had benadeeld, men had hem voor een rechtbank ter ver antwoording moeten roepen. Men heeft hem daarentegen op een nietsbeduidend voor wendsel uit zyn post ontzet, en wel terwijl hy afwezig wasreden genoeg om de eer lijkheid der beweegredenen in trekken. Dat zelfde werd dezer dagen den Trans valere onder de aandacht gebracht op eene wijze dienaar het ons voorkomtniet zal nalaten indruk te maken. In October des vorigen jaars werd de Utrechtsche hoogleeraar De Louter door de Transvaalsche deputatie te Londen uitge- noodigd om haar als rechtsgeleerd raads man ter zyde te staan. De Professor had bij meer dan één gelegenheid zijn warme sympathie voor de Transvaal aan den dag gelegdevenals elk flink Nederlander had hij de inlijving bij de Britsche koloniën le vendig betreurd en warm sloeg ook hem het hart bij de berichten van de overwin ningen op de vreemde overheerschers be haald. Des te dieper moet het treffen dat de Hoogleeraar de uitnoodigingtot hem ge richt, op een beleefden maar beslisten toon van de hand wijstalleen omdat de volks raad onrecht had gedaan aan Jorissen en de Regeering niet by machte was het te keeren. »Het bedoelde besluit”, zoo schreef hij o. a., >tast de grondzuilen aan, waarop de sympathie van alle weldenken- denrust, en brengt derhalve aan de Trans vaal onberekenbaar nadeel toe. Hel zal de noodlottige gevolgen na zich sleep en, dte een Heilig God aan alle schennis van het recht heeft verbonden." Zelfs doet de heer De Louter uitkomenmogehjk wel ten be hoeve van hen by wie de geldelijke argu menten luider spreken dan het rechtsge voeldat hy met velen een ongunstigen uitslag vreest in Holland van de finanti- ëele plannen welke de deputatie in last heeft te volbrengen. Wij noemer, het woord van den Professor een kloeke daad. De Volksiaad te Pretoria moet weten waar het op staaten niemand is beter geschikt om zulks onomwonden te zeggengelyk thans is geschied. Het volk aan de Vaalrivier heeft, als stam- en taal verwant en niet minder om zyn betoonden heldenmoed onze sympathiemaar het moet niet zijn best doen om die door alle denkbare middelen te verbeuren. Ons ka rakter zouden we by de Transvaal-vergo- ding inboetenen daarvoor bedanken we. Klaarblijkelijk heeft Professor De Louter eerst openbaarheid aan zyn schrijven willen geven nadat de onderhandelingen met En geland afgeloopen zouden zyn. Hy heeft er echter niet op kunnen rekenendat zij zoo lang zouden durenzoodat de plaatsing van zyn brief in de Volksstem”, een blad, dat zeer ijvert voor het onderhouden van goede betrekkingen met Nederland en het gezag der Regeering zooveel mogelijk tracht te versterken tegenover den Volks raad,aan de deputatie wel een weinig ongelegen komt. Dat de onderhandelingen met Engeland niet meer vlotten de onderstelling ligt voor de handdat het de schuld is van den Volksraad te Pretoria, en van niemand anders. Heeft de zaak Jorissen kwaad ge daan aan de Transvaalsche belangen, de terdoodbrenging van het Kafferhoofd Man- poer deed het niet minder. Men zal vra gen Wat zyn dat toch voor liedendie hun weerlooze krijgsgevangenen dooden nog wel na een vertooning van iels, dat op een afstand gezienop een rechterlijk von nis moet gelykendie dien moord plegen in koelen bloedeen nog wel op een wreed aardige manier. Zij daar zullen misschien zeggen Menpoer was maar een Kaffer nu ja, men weet wat dat in hun mond beteekent, en in Engeland weet men hrt ook en het is daarom juist dat men ten aanzien van de Westelijke grens zoo inoeie- lijk in de Transvaalsche plannen kan tre den omdat de Regeering zich verplicht 1 acht de Kaffers niet onbeschermd te laten. Inderdaad Kiüger wist wel wat hy deed, 1 toen hy bij zijn vertrek den Volksraad deed beloven dat Manpoer niet zou gedood wor- den vóór de deputatie terug was. Waar- 1 schynlyk heeft de meerderheid van den Volksraad te zeer gehunkerd naar den dood I des ongelukkigen zwarten. Zou, ais straks de Transvaalsche heeren I hier te lande feestelijk worden ingehaald1 een hulde, met welke wij van heeler harte instemmen-— de eerlijkheid niet voorschry- 1 ven, dat zij vooraf weten door welke sooit \an handelingen de sympathie van ons volk stellig wordt verbeurd? Prys der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Allo binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. Overaiclit Het zou een wijs besluit der Egyptische regeering zijn indien zij er toe overging het gebied, thans door den Madhi (val- schen profeet) bezet, te verlaten en hare zorgen tot het eigenlijke Egypte te be perken. Dit is ook het gevoelen van En geland, dat door zyn vertegenwoordiger Baring den Khedive in dien zin adviseerde en hem tevens duidelyk maakte dat op Engeland» hulp tot onderdrukking van den nieuwen opstand in geen geval te rekenen valt. En werkelijk schijnt de onderkoning naar dien raad te zullen luisteren, daar hij zijne Ministers, die zich niet geheel daarnaar wilden gedragen, ontsloeg. Het nieuwe Ministerie, dat in wording is, zal nu ver moedelijk aan Engelands wensch gevolg geven, aan Turkije overlatende zijn rechten op Soudan te handhaven. Eene andere wijze daad van den Khedive is de invoering van bezuiniging, waaraan de ledige schatkist zoo dringend behoefte heeft. De Vorst zelf gaf hot voorbeeld, door gedeelte van zijn inkomen en dat van den Erfprins af te staan, een voor beeld, dat reeds door enkele ambtenaars gevolgd is. Men berekent hierdoor eene vermindering van uitgaven van 430.000 Eng. ponden te zullen verkrijgen, terwijl de geheele ontruiming van Egypte door de Engelsohe troepen, die zich, als het boven staande zich bevestigt, wel niet lang meer zal laten wachten, de uitgaven op nieuw zal doen verminderen. Ook Frankrijk zal nu welhaast een ge- i deelte zijner expeditietroepen huiswaarts zien keeren. De regeering van Madagaskar zou i' -”•••• willen scniKKen, uoor i het noordelijk gedeelte regeering kon moeielijk anders doen, ervoer, dat hoe beleefd men o schap ook in Engeland ontving, van die zijde geene bescherming te wachten is. Niets was ook minder in Engelands belang, dan zich met de Fransche aangelegenheden j in te laten. Het nieuws uit Tonkin is ook niet ongun- i stig voor Frankrijk. De nieuwe Koning van Annam, wiens goede gezindheid men op goede gronden meende te moeten betwijfe- i len, heeft het tractaat, door zijn voorganger met Frankrijk gesloten, on voor waardelijk aangenomen, dit overal binnen zijn gebied doen aanplakken en maatregelen genomen tegen de vijandig gezinde mandarijnen en de christenvervolgers. i De aanval op Bac-Ninh zal, luidens de berichten, deze week nog plaats hebben en dan zal moeten blijken of China bij dat alles rustig toeschouwer zal blijven. De Fransche Kamers hebben hare werk zaamheden weder hervat. Het ontwerp tot herziening der Grondwet zal eerst na Paschen worden ingediend. In Spanje is eene Kamerontbinding op til. De liberalen, welke het tegenwoordig Kabinet onder den hoed van niet ver gaande grondwetsherziening en bijna algemeen stemrecht meende te vangen, zijn verdeelder en veeleischender dan ooit en de conser vatieven, wel wetende dat nieuwe verkie zingen haar ten goede moeten komen, ma ken zich bereids in stilte gereed de teugels van het bewind weder op te nemen. Ge lukkig dat de spanning die er op dit oogen- blik heerscht vrij wel binnen de wanden der Kamer beperkt blijft. De Keizer van Husland gaat in beter schap goed vooruit. Omtrent do eigenlijke eerste oorzaak van den val en van de verwonding blijkt nu, dat slechts de halve waarheid gemeld is. De heele waarheid is, dat de Keizer, van de jacht terug keer jnde, op den weg door als boeren ver momde nihilisten aangevallen werd. Ver scheidene schoten werden op hem en zijn gevolg gelost, tengevolge waarvan zijn gespan doorging en de val veroorzaakt werd. Denkt men hierbij aan den dezer dagen gepleegden moord op het hoofd der geheime politie door diens agent, ook al een ver momde nihilist, dan gaat de toestand in Rusland waarlijk niet vooruit. De Koning van Italië zal in het voorjaar een tegenbezoek brengen aan het Duitsche Hof. Aan de verschillende nuntiussen is o^.. dezer dagen door den Staats-secretaris verkocht I Jacobini de waarschuwing voor wie haar I Oud-Beierland 12 kan worden. Zoo bewaren sommigen tegen- hooren wil gericht, dat Katholieke Vor- drecht 1, Piershil 2 Wie nu b. v. in den zomer 4 tot 6 dagen ae meiK oi aen room vergaan, zonue eerst goed af te koelen, zaF natuurlijk - o „f_ o_- karnsel verkrijgen, waar dien men meende dat de lieer Jorissen zyn te zuur, mogelykwa’, plicht niet had gedaan of in eenig opzicht schimmelharen begroeid is.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1