-eh, t Zaterdag 2 Februari. 1884; neer!! N°. 764. IT, heid. Lp! stbode, en, om met tredenbij ik. I I I bs. W W Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I J BINNENLAND. 1 jpons, 8ÓJ 52 J 119} 87 84 87’. 86 J 88} ffl' 108? 100’ 98 94} 92} 102} 115 141* 125} 123 43} 9 BUITKNÜAWD. Onze gevangenen. gH te Schoonhoven, N NOOTEN hebben dat de zaak Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEM Uitgevers. i daarboven n verstrekt. Koopt ie nieuwe JNDON, >este der par- leriën om het ze haar zij natuurlijke ur terug te en. H. J. VAN DROST te louda; H. J. rk; J. VAN I. MOES te ,Mr.Kle«r. Jd, Trugt n womraw «rast. Door Z. M. is met 1 Februari benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Utrbcht, standplaats Baarn, Mr. F. Pen, )0. 5 5 5 5 )0. 5 ad. 5 6 3 3 3 3 70. 3 4 54. 60. 64. DO. 3 4 4 5 v. 5 li. 5 jt. 6 3 5 6 0. 5 0. 6 5 5 5 it. 4| 19. 4 <1 4 4 •g- 4 5 4 U 5 <1 6 5 R. 5 3 j“"> te- ts een halve TEN. pC. 24 Jan. 2} 66 77} 102A 102! 971 661 66 f 66* £l! 77} 974 97| 901 85} 851 85 77* 78 67|t 55* 17< 67* 87 122 112 991 99 10* Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. candidaat-notaris aldaaren is aan S. Cam- bier van Nooten, notaris binnen het arron dissement Utrecht, op zijn verzoek, vergund zijn standplaats over te brengen van Soest naar Baarn. Bij konlnkiyk besluit ipn o. a. I nen leiden; benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden herland van en hunne plaatsvervangers in de onder- scheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1884: Prov. Zuid-Holland: in het 3de militie- district: tot voorzitter Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv., H. C. Hartevelt, lid der Prov. Staten; tot lid Mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsv., J. Bredius, lid van den gemeen teraad van Leiden; in het 4de militiedis- trict: tot voorz., W. M. Van Haaften, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsv. D. W. Stoop, lid der Prov. Staten; tot lid, A. J. Verbeek van der Sande, lid van den ge meenteraad van Dordrecht; tot zijn plaatsv. S. M. Hugo van Gijn, lid van don gemeen teraad van Dordrecht. Blykens een Kon. besl. van 30 Januari, opgenomen in de St. Ct. No. 26, kunnen de oude centen en halve centen alsnog gedurende de maanden Februari, Maart en April aan de kantoren der betaal meesters ingewisseld worden. De kiesvereeniging „Algemeen belang”, te Rotterdam, heeft tot candidaten geproclameerd: voor de Tweede Kamer den heer D. L. Wolfson en voorden Gemeenteraad den heer L. A. Gleichman. Een commissie uit ingelanden heeft de vraag behandeldIs de instelling van een nieuw waterschapwaardoor de Noorder-Lekdijkalthans ten deeleten laste van Rjjnland komen zalin Rijnlands belang Daarover is praeadvies uitgebracht door de heeren Van den Berch van Heemstede, E. N. De BrauwP. F. Hub rechtD. A. Koe nen W. O. T. Van OudheusdenD. Vreede, J. Waldorp. <UU< uuu B. M. 4--t.l onderstaande adres aan te bieden. Geven mot verschuldigden eerbied te ken nen de ondergetekenden dat zij naar aanleiding van 4e geschiede nis der laatste verhooging van den Noorder- Lekdijk zijn te rade geworden het belang te overwegendat Rijnland heeft bij het voortdurend ook in de toekomst afdoond waterkeerend vermogen van dien dijk; dat zij de uitkomst dier overweging heb ben samengevat in een memorie, welke Uwer Majesteit bij deze eerbiedig zij aan geboden waarin de wenschelijkhoid van do instelling van oen nieuw waterschap tot behoud van dien dijk besproken wordt, met opgave der practischo bezwarendie aan de verwezenlijking van dien wensch in den weg staan dat zij naar aanleiding van een en ander Uwe Majesteit met vorigen eerbied verzoe ken tot bevordering van voormeld belang, waarbij niet alleen Rijnland, maar ook het behoud en de welvaart van de drie meest welvarende provinciën van het Rijk zoo nauw betrokken zijnal datgene te veror denen en te doen tot stand brengenwat strekken kan tot: a. betere verdeeling van het door den Boven-Rijn aangevoerde hoog opperwater b. wettelijke regeling der hoogteverhou- ding van de dijken der waterschappen tus- schen wier grenzen de vijandelijke rivier haar loop neemt c. krachtige voortzetting der werken voor versnelden en verruimden afvoer onzer ri vieren naar zee. Februari 1884. -’t Welk doendeenz. Voorts stellen de genoemde adviseur» voor, de medewerking te vragen van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan den Minister van Binnen- landsche zaken is een adres gericht door de afgevaardigden van de verschillende groote Landbouwmaatschappijen in Neder land, meerendeels leden der Hoofdbesturen. Nadat reeds vroeger van verschillende zijden de Regeering gewezen is op de wen- schelijkheid van het nemen van krachtiger maatregelen tot beteugeling der besmette lijke longziekte, heeft, zooals men weet, nu onlangs de Friesche Maatschappij van Land bouw aan den Koning het ernstig verzoek gericht, dat het Z. M. behagen moge, zoo danige maatregelen te doen beramen, ndat die ziekte in Nederland zoo spoedig moge lijk met wortel en tak worde en bhjve uitgeroeid.” Dit verzoek, door de meeste provinciale en vele gemeentebesturen, zoomede door Kamers van Koophandel, particulieren enz. ondersteund, is tevens in overweging ge nomen bij de Hoofdbesturen en Commissiën van de verschillende Provinciale Landbouw maatschappijen, en heeft bij deze tot het besluit geleid, om éónparig bij den Minister dat verzoek, met alle middelen die hun ten dienste staan, te steunen en hem wegens het overgroot belang dat de N^derlandsche landbouw bij eene volkomene uitroeiing der longziekte heeft, met aandrang te verzoeken, daartoe alles wat mogelijk is wel te willen aanwenden. Zij achtten het zich ten duur- J de dievenmoordenaarsbrandstichters en t inbrekers worden gevoederd. Het, geldt I een belang dat ook dien burgers niet on- ver8Chiïtyi> ^an zyn» Overzicht De volgende week komt het Engelsche parlement weder bijeen. De Koningin is nog steeds lijdende en zal dus de zitting niet persoonlijk kunnen openen. De hoofd schotel voor die zitting is e?n ontwerp tot uitbreiding van het stemrecht, dat gevolgd zal worden door eene betere verdeeling der parlementszetels. Buitendien beloven Egypte en de Transvaal ruimschoots te zullen bij dragen tot de levendigheid der beraadsla gingen. Door de zending van generaal Gordan nam Engeland nieuwe verplichtingen op zich, zonder welke het tot stand gebrachte vermoedelijk zou te niet gedaan zijn. 10.000 man staan gereed om, zoo noodig, de zen ding van Gordon kracht bij te zetten. Diens mandaat strekt om, in overleg met Baring, aan wien hij ondergeschikt is, de ontrui ming van Soudan hetzij dan geheel of ten deele, hierover verschillen de lezingen nog altijd te leiden. Geen gemakkelijke taak. Doch Gordon kent de kaart van het land en het is hieraan waarschijnlijk ook wel toe te schrjjven dat, alleen op het be richt zijner zending, enkele ontrouwe hoof den hunne onderwerping zijn komen aan bieden. Te Caïro had de generaal een on derhoud met Bareng, waarop hij met een som van 40.000 p. s.die straks tot 100.000 p. s. zal worden aangevuld, naarKarthoum vertrok. Geld schijnt dus het voornaamste wapen te zijn, dat hij zal hanteeren. Gelukkig dat Rothschild zich bereid verklaarde 950.000 francs tegen 6 pot., terug te betalen binnen 6 maanden, aan te brengen! Met de Transvaal is eene schikking nabij. Wijselijk heeft de deputatie besloten zich, behoudens enkele afwijkingen o. a. dat Ihh Ma^ab» b? «e vaal zal gevoegd worden bij het Engelsche voorstel neder te leggen en Lord Derby schijnt met die afwijkingen wel genoegen te zullen nemen. De Boeren zullen dan altijd hun grondgebied nog met 2600 kilometer vergroot zien. De wijzigingen door den Franschen Senaat in de begrooting gebracht, zijn slechts ten deele door de Kamer goedge keurd, zoodat nu de Senaat haar nogmaals onderhanden zal moeten nemen. Een voorstel van den legitimistischen afgevaardigde Baudry d’Asson om 20 mil- lioen francs beschikbaar te stollen voor de arbeiders, die geen werk konden vinden, heeft, hoewel verworpen, de sociale quaestie in de Kamer op het tapijt gebracht. De een zocht de oorzaak van de kwaal in ge brekkige armenzorg, gene in de opdrijving der loonon, een ander weder in de te lage tarieven van invoer, een vierde in de ver onachtzaming der kerk. Verwijdering der vreemde werklieden; staatspensioen aan de ouden van dagen; bescherming van in- landsch tegenover buitenlandsch fabrikaat werden als middelen van voorziening aan bevolen, terwyl een der leden, waarschijnlijk om wat vroolijkheid in de debatten te bren gen, voorsloeg van de Prinsen van Orleans de 40 millioen francs terug te vorderen, die hun vroeger namens de natie zijn uit gekeerd 1 Do regeering beloofde door het doen bouwen van arbeiderswoningen en het on dernemen van werken van openbaar nut zoo veel mogelijk in den nood te zullen voorzien. De berichten uit Tonkin maken gewag van eeno verkenning in de richting van Bac-Ninh gedaan, waar men op eene ster ken vijand stuitte. Als dit stuitten maar niet blijkt een zachte uitdrukkirig voor nederlaag te zijn. Gedachtig aan het spreekwoord „de aan houder wint” gaat het centrum in den Pruisischen Landdag steeds voort met aan te dringen op wijziging of intrekking der Moiwetten. De regeering blijft dien eisch, evenals een voorstel der Polen om den Aartsbisschop Ledochowski te begenadigen, pertinent afwijzen. Zij verwees naar hare jongste verklaringen te dien opzichte, waarin zjj te kennen gaf haar eigen wegen, zooals die door de omstandigheden zullen voorge- schreven worden, te zullen volgen. Het lijk van den afgevaardigde Lasker, uit Amerika, waar hij overleed, te Bremer haven aangebracht, is aldaar en te Berlijn met groote eerbewijzen ontvangen en, na een plechtigen dienst in de synagoge, op het Israëlitische keikhof begraven, De Lands- en Rijksvertegenwoordiging verliest in hem een uitnemend lid. Onder de zuivering van het Spaansche ambtenaars-personeel zijn ook do gezanten begrepen. Alle, die te Berlijn uitgezonderd, zullen vervangen worden. Ruslands Mi nister van Financiën gaat van gewichtige hervormingsplannen zwanger. Onlangs, in de Tweede Kamerzitting van 5 Decemberby de algemeene be raadslaging over"Ropfdstuk IV der Staats- begrootingvertérae de Minister van Justi tie, dat er in het tuchthuis te Leeuwar den,waar, zooals men weet de heeren en dames zyn gelogeerddie men vroeger opgehangen en veel vroeger nog heel wat meer gedaan zou hebbeneen groote weelde heerscht. Boven de wasch- en badinrichting aldaar, ’t zyn der Minis ters eigen woorden 1 >zou men zelfs kun nen schrijven: Koninklijke wasch- en bad inrichting” zoo {prachtig en kostbaar is zij ingericht. Dat dateert reed? van een tiental jaren geleden.’’ Er is in de laatste jaren zeer dikwyls, in de pers niet het minst, op gewezen, dat de veroordeelde misdadigers, zoowel als zij die voor geringe overtredingen tucht huisstraf moeten ondergaanhet veel te goed hebben. O. a. beriep men zich op de hooge aanbestedingssommen der levens middelen, onder welke er voorkomen, die voor den vlytigen eerlyken werkman veel- tijds artikelen zyn van weeldeen waarvan toch maar de eerste qualiteit voor dage- l'yksch gebruik der gevangenen moet worden geleverdmen wees op den betrekkelyk zeer lichten arbeid die van de gevangenen wordt gevergd en op de overdreven nauw gezetheid waarmede gewaakt wordt tegen al'e gevaarlijke invloeden die zyn dierbare gezondheid zouden kunnen benadeelen. Dat alles werd dan aangeduid als een uitvloeisel van een dwazeondoordachteonpractische philanthropic. Echter bleven die bedenkingen niet on weersproken. Toegegeven dat zorg wordt gedragen voor goed en overvloedig voedsel, luchtige woninggezonde ligging en klee- ding ten behoeve der gevangenen dat men hen niet foltert met overmatigen arbeid in ééjn woorddat men hen behandelt als afgedwaalde broeders, dan is dat geen overdreven philanthropicmaar eenvoudig humaniteit. Wilt ge, bijv, hen slechts half voedenhen opsluiten in een ongezonde celhen ten prooi laten aan onreinheid dan ware het menschelijkerhen maar liever dadelyk tot den strop of de guillotine te verwyzen, daar een snelle doodstraf- voltrekking in elk geval te verkiezen is boven een langzaam wegkwijnen, gelijk we dat lezen omtrent de gevangenissen in Si berië en in China. Dat laatste mogen we beschouwen als een verwyt, gericht tot hen die den mis dadigers het leven wat zuurder wenschten te maken. Ook wy hebben ons weleens in dien zin uitgelaten. De zaak verdient een nieuwe overweging nu de Minister van Justitie bij de behan deling van de begrooting voor zijn depar tement in de Eerste Kamer beslist partij heeft getrokken tegen een al te zachte be handeling. 1. Ex. zeide namelijk >De Commissie van Rapporteurs meent, dat op het gebied van het gevangeniswezen te veel wordt toegegeven aan te ver gedre ven philanthropic. Ik geloof dat die op merking juist is, dat men sedert jaren reeds gekomen is tot hetgeen men ziekelyke phi lanthropic zou kunnen noemen, en bet zal mijn streven zyn om zooveel mogelyk daar omtrent andere denkbeelden in te voeren. De Koning heeft ,my gemachtigd om bij den Raad van State een ontwerp van wet aanhangig te makenhoudende de begin selen van wetgeving omtrent de innerlijke inrichting onzer gevangenissen gebiedend voorgeschreven by de tweede alinea van art 22 van het Wetboek van Strafrecht. Ik heb gemeend in dit ontwerp van wet een beginsel te moeten opnemen, waarvan ik de meest heilzame gevolgen verwacht, dat is namelyk, dat ieder gevangene en eenieder die in een huis van bewaring tot straf wordt opgesloten de twee eerste da gen die straf zal ondergaan op water en brood, dan vlei ik my, dat de gevangenis niet meer een plaats van aantrekking zal zijnzooals nu het geval is. Er bestaat geen vrees meer om den drempel van de gevangenis te overschrydenmen heeft het daar te goed. In den regel wordt men in de huizen van bewaring door den cipier dikwyls vriendschappelijk opgenomen en brengt men eenige dagen in vrij gezellig verkeer door. Ik geloof dat aan dien toe stand een einde moet gemaakt worden.” nEr is een tweede zaak, die ik de vrij heid zal nemen voor te stellendat is om de lijfstraffen weder in te voeren voor die gevangenen welke langer dan 5 jaar straf ondergaan en zich aan strafbare daden ty- dens hun verblyf in de gevangenis schuldig makenwant het gaat niet aandat de gevangenbewaarders, de cipiers en de com mandanten van de strafgevangenissen da gelijks in levensgevaar verkeeren, zonder dat men de macht zou hebben om iets tot hunne veiligheid te kunnen doen.” Tot zoover de Minister over dat onder werp. Wat brengen scheiden hij zich voorneemt tot stand te n is, gelooven we, een zeer he rn stap in de goede richting. Het >twee dagen op water- en brood-systeem”, is een uitvinding hoofdzakelyk tengenoege van overtreders der drankwet en zulk soort van lieden. Worden zij, na zich te veel ®vergunnings-recht” aangematigd te hebben, veroordeeld tot geldboete, subsidiair gevan genisstraf, dan kiezen zy meestal het laat ste, om, zooals de Minister zei, joviaal door den cipier ontvangen, (»zoo,KeesI kom je weer eens kijken?” »Ja maat, ik was verlangend naar je; ik kom weer eens een paar daagjes bij je logeeren,”)een of meer etmalen weer eens nieuwe indruk ken op te gaan doendie de eentonigheid van den alledaagschen sleur des levens wat breken. Bij invoering van het bedoelde dieet zal meer dan één delinquent liever de boete betalen. Doch dat raakt eigenlijk het hart der quaestie niet. Voor lieden die langduriger straffen te ondergaan hebben, wordt door het pas vermelde niets veranderd. We zullen moeten afwachten, wat er nog meer in het toegezegde wetsontwerp zal staan, alvorens een oordeel uit te spreken. Hoogst waarschijnlijk zal de weelderige badinrich ting, waar te Leeuwarden de heeren moor denaars en dames moordenaressen onder het genot eener aangename temperatuur zich het lichaam verfrisschenwel iets minder >Koninklyk” worden. De spyslijst, dat is een ander teer punt, en zeker niet het minst belangrijke. Onlangs gaf Hel Nieuw» van den Dag de programma’s voor de maaltyden van een klein-burgergezin, voor een geheele week; en ofschoon er op het menu een enkel nummer voorkwam dat er wat al te fan tastisch uitzag, we bedoelen de haring met karnemelk, toch kan over het al gemeen wel ondersteld wordendat de schrijver zyn onderwerp behoorlijk heeft doordacht en geen menschenlevens zal wil len opofferen wanneer het er eens toe mocht komen zyn voedingslysten op eenigs- zins ruime schaal in toepassing te brengen. Welnuhij kwam tot de conclusiedat een volwassen persoon gemiddeld voor 31 cents aan spijs gebruikendebehoorlijk ia gevoed niet alleen, maar lekker en over vloedig kan gegeten hebben, indien hij een verstandige keuze voor de bestand- deelen van zijn maaltyden heeft gedaan. Nu zyn de verpleegkosten van een ge vangene 64 cents per dag-van een ver pleegde in een Rijksbedelaarsgesticht slechts 28 cents. Dat laatste bedrag moet nog, om tot de som voor de voeding te gera ken, met eenige centen verminderd wor den, als daar zyn kosten van toezicht, van woning enz. Niemand zal dus met grond kunnen beweren dat de bedelaars te Om- merschans en te Veenhuizen het al te ruim hebben. Maar nu de 64 cents voor de ge vangenen. Ja, de Minister heeft wel be- c'yferd dat het precies op hetzelfde neer komt, want van dat bedrag moet veel af, licht en verwarming van de cel, meer toe- ziend personeel, meer meubilair, maar de raming van die verschillende' posten heeft wel een weinig de strekking, onq tot hetzelfde bedrag van 28 cents te ko- men, die hier dan zouden overblyven voor xzuivere verpleegkosten.” Wy gelooven, j als men nauwkeurig naging wat aan voe ding in de strafgevangenissen jaarlijks wordt besteed, en dat zuiver deelde door het getal verpleegdagenmen tot een hooger bedrag zou komen dan de 31 cent hierbo- j I ven aangewezen als behoorlijk voldoende voor de dagelyksche voeding van een bur german. En nu meenen we juist, dat dat niet opgaat. Hoe groote tegenstanders ook van de af- schrikkings-methode, een aanmoediging tot het aankweeken van recidivisten komt ons, niet om hèn maar om de maatschappij, bedenkelijk voor. Daar zijn lui die zich j het gevangenisleven voorstellen als beant- 1 woordende aan de plastische uitdrukking: 1 »Goed voer en een warme stal.” Het voer 1 moet zoo zijndat het voldoende ismaar volstrekt niet meer dan dat, en het zou j o. i. aanbeveling verdienen een paar maal per week de spijskaart tot de eenvoudige nummers water en brood terug te brengen. Als een misdryf is gepleegd, en het gelukt de politie den dader in handen te krijgen, dan is hij zeker in twee van de vyf ge- vallen een oude kennis, wien de herinne- ringen aan den tyd, door hem als Staats- s kostganger gesleten, wel niet zóó drukken of hij gaat met een kalm gemoed een nieuwe 1 dusdanige periode tegen. Al het aantrek kelijke moet daarom noodzakelyk van het j gevangenisleven verwyderd worden. On langs werd in een der bladen voorgesteld, 1 bij de hooge vleeschpryzen, de bewoners van den kerker op planten-diëette stellen; zooals beweerd werd zou hun gezondheid daar in het minst niet onder lyden, ge tuigen de voorstanders van het vegetarisme J in Duitschland en Engeland. Over het ge- wenschte van zulk een maatregel zouden we ongaarne een beslissing uitspiekenmaar dat de vleesch-consumptie in de gevangenis tot een minimum moet worden terugge bracht, is onbetwistbaar. Wy vinden, dat niet slechts de hygië nisten en de juristen over deze dingen een woordje mogen praten, maar ook de eer- 1 lijke, werkzame burgers uit wier zakken ■ten plicht dat té doen, overtuigd als zij zyn, dat de thans reeds sinds meer dan 5 jaren in het spoelingdistrict toegepaste be ginselen en maatregelen slechts zeer lang zaam tot de afneming der longziekte kun- dat deze niet in staat zyn Ne- i die ziekte te verlossen en, mocht dit in weerwil hunner overtuiging oók kunnen geschieden, die maatregelen in elk geval door hunnen langen duur zeer kost baar voor 's Rijks schatkist on tevens hoogst nadèelig voor den landbouw zyn en zullen blijven. In het bedoelde adres wordt de noodza kelijkheid van den maatregel nador aan getoond. Volgens gerucht zou H. K. H. Prinses Hendrik in onderhandeling zijn over den aankoop van ,een huis op de Heeren- gracht, tusschen de Vijzelstraat en de Re- guliorsgraohtte Amsterdam. H. K. H. zou het voornomen hebben, jaarlijks eenigen tijd haar vorblijf daar to vestigen. Het bestuur der maatschappij van weldadigheid heeft zich bij circulaire tot de gemeentebesturen gericht om hunne medewerking te verzoeken voor de collècte, die op voordracht van den Minister van binnenlandsohe zaken door Z. M. vergund is. Zij zal door het geheele land gehouden worden in de week van 17 tot 23 Febr. a. e. De Hooge Raad heeft in zake Jaantje Struik en Van Zutphen, bevestigd het vonnis der Rechtbank te Rotterdam en hen ook in de kosten veroordeeld. Zooals te verwachten was, woonde een talrijk publiek de terechtzit ting van de Rechtbank te Utrecht van Maandag en Dinsdag bij. Als beklaagden werden binnengeleid de studenten J. E. Boddaert, J. A. P. L. Ram, W. Grenfell, J. K. H. Turk, H. J. C. J. Do Jong, A. J. Van Rijckevorsel van Kessel. Do drie eersten stonden terecht ter zake dat zij te zamen en in vereeniging de woning van Jacobus Hendricus Van Rooijen zijn binnongedrongen, en eerst diens huis- hebben aangegrepen, met stokken geslagen, gestompt, geduwd, uit de woning op straat getrokken on mishandeld; do vier laatsten ter zake dat zij do glasruiten van genoemde woning opzettelijk hebben vernietigd. 21 getuigen werden gehoord. De officier van Justitie wees op do belangstelling die deze zaak heeft getrokken. Hij nam als vaststaand aandat de drie eerste be klaagden de woning zijn binnengedrongen. Dat er geslagen en geschopt is, berust wel alleen op de verklaringen van Van Rooijen, maar er zijn aanwijzingen die vol doende de waarheid daarvan bevestigen. De getuigenissen o. a. van dr. Bressler, den inspecteur Lequé, de heeren Koster en Lamping, die allen ontvelling van den arm hebben waargenomen. De groote vraag, die dit proces beheerscht, is deze: is de dood van de vrouw van Van Rooijen een gevolg van het ondergaan geweld? Uit de verklaringen der deskundigen leidt ZEA. af, dat deze vraag ontkennend moet worden be antwoord. Ofschoon niet ieders aandeel in de zaak kan worden vastgesteld, meent spr. op door hem aangegeven rechtsgronden, dat bij zoodanige samenwerking ieders aandeel niet behoeft te worden aangetoond. Wat de verbreking van afsluiting aan gaat, kan hij kort zijn, Voor bekl. De Jong zal hij vrijspraak vragen, omdat nopens zijn medewerking het bewijs niet voldoende geleverd is. De officier wijst er op dat de bekl. niets te hunnen voordeele hebben weten in het midden te brengen. De eisch tegen de beklaagden is als volgt Voor-J. E. Boddaert, J. A. P. L. Ram en W. Grenfell, als schuldig aan eenvoudige moedwillige mishandeling, tweemaal ge pleegd en den laatsten bovendien aan moedwillige verbreking vau afsluiting, wat den eersten betreft: drie maanden celstraf en 2 boeten van f 8, voor den tweedenzes maanden celstraf en 2 boeten van f8, en voor laatstgenoemden: vier maanden cel straf, 2 boeten van f8 en 1 boete van f25. De beklaagden J. K. H. Turk en A. J. V. Van Rijckevorsel van Kessel, als schuldig aan moedwillige verbreking van afsluiting, te veroordeelen tot vijftien dagen celstraf en 1 boete van f 25 den beklaagden H. J. C. J. De Jong vrij te spreken. Daarna zijn de pleidooien in deze zaak aangevangen. De drie advocaten waren eenstemmig in hun eisch tot vrijspraak, en mr. Van Eeden vroeg zelfs voor zijn cliënt, beklaagde Ram, ontslag van rechts vervolging. Dinsdag uitspraak. Men verneemt, dat de zaak der Leidsche giftmengster niet vóór Mei in openbare behandeling kan genomen worden. De gezondheidstoestand van de beklaagde is op dit oogenblik zwak. Door de rechtbank te Rotter dam is rechtsingang met bevel tot gevan genhouding verleend tegen de 20-jarige J. De J. te Ouderkerk a/d IJsel, wegens door haar gepleegden kindermoord.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1