iÈa 1884, N°. 765. Zaterdag 9 Februari. haar meer!! 3WAAGEH, ITER. WENBROOD, ogge, Mais en Paarden- )r kilo. IJKOEK Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I I. BINNENLAND. STOEFENING El DE. UENBROOD, IEIMENBERG, straat, No. 20, KRDAM. Ooetinchemsche K.OBDS Jr., RESINK, Doetincheiu. en Coupons, U D A, BUITENLAND. Weten, denken, praten i en doen. lippen hangende, tot er van Hi OOTEN, Schoenhoven. I S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgewn. J. VINK. 1884. H. J. KONINGS, tuigmeester, Oude water. Een stellen Z. M. heeft aan J. Verboon, mbare lagere school te een pensioen verleend DE KERK te Schoon- rdag 7 Februari 1884, rganger: r. ZeerGel. Heer STMAN, te Amsterdam. nenen het gegeven is ter Koopt de nieuwe LONDON, de beste der par- fumeriën om hel grijze haar zij ne natuurlyke kleur terug te geven. beweren in ’t geheel iiet|, dat dit een uit- euvel is; niet slechts o “"r heel ons we- maar overal Waar door min of nde neemt de vrijheid iet geachte publiek van natreken in kennis te lige taal en laster ten r R. DIJS8BLHOFF, jranen en mesting enz., jstrooid, geheel bezijden en dat hij aanneemt te i Honderd Gulden aan 38ELHOFF, of ook aan wettig kan overtuigen, nk of gelden uitgedeeld le politie zou hebben [(flacon bij H. J. VAN mhoven; J. DROST te [ENK te Gouda; H. J. te Meerkerk; J. VAN terik en H. MOES te te Voogden wordt bekend INSCHRIJVING VAN 1 Rijksnormaallessen te 384/85, zal plaats heb- 16 Februari 1884, des 4 ure, in het SCHOOL- de. or de VOORBEREI- moeten 1 April 1884 12 jaren, die voor de 5 den ouderdom van bben. der Rijksnormaallessen ig>ng doei der bijeen- vw/alte reden om hoofd equer openl ïhillende kringen Krimpen a/dïJsel, >gge, Mais en Lijnzaad, in de EELFABRIEK van Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. hebbende aan de uitnodiging te voldoen. Op die w\jze wordt het 1 komst geheel gemist 1 We hebben, meenes te wenschen, dat in verschillende kringen het praten, of laat het zyn het spreken, wat meer plaats inruime voor het doen. VAN DER WAAL te g Depothouder te dezer heeft veel voor boven zachtheid, ook zeer go ing naar Indië. ivertentie van G. OOMS inoodig te antwoorden Koopman al 18 jaren s bekend ben en iedereen DOMS kent. Alleen laat woorden van vader Cats: ange reeks van woorden (zamenrijgt, in verstand, dan hij die (stille zwijgt, >nd hoofd zal luist’ren, (weinig praten, eeste klank bij de aller- (leêgste vaten. J. C. KENTIE. A 146, iposito 4*/# jaars, te- dlen tijde, mits een halve arsohuwende. an 1000 en daarboven i solide fondsen verstrekt. van f783. Door de Vrjjzinnige kiesver- eeniging en de kiesvereeniging „Burger plicht” te Rotterdam is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gepro clameerd de heer Mr. H. C. Verniers van der Loeff. De heer Wolfson heeft, ten einde verdeeldheid onder de liberalen te voorkomen, voor de candidatuur bedankt. De kiesvereeniging „Algemeen Belang” te Rotterdam heeft voor de Tweede Kamer tot candidaat gesteld den heer M. M. L. Van Deventer, oud-CQnsul te Rio-Janeire. De Minister van Waterstaat enz. heeft den locaaldienst tusechen de stations Den Haag en Voorburg van den Nederlandschen Rijnspoorweg goedgekeurd. De opening is thans bepaald op 15 dezer. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben bepaald: dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Zaterdag 1 Maart a. s., dat de visscherij in de binnenwateren zal zijn gesloten van 4 April a. s. tot en met 4 Juni d. a. v. met uitzondering: a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscbaren, aalkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers; dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook be- hooren ankerkuilen en staalboomen, van den 4n April a. s. tot en met 18 Juni d. a. v. is verboden; dat de kooilieden hun kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den 8n Maart tot en met 26 April en van den 7n Juli tot de opening der jacht op waterwild. De Gemeenteraad van Rotter dam benoemde gisteren tot havenmeester den heer C. C. Vermeer, rijkshavenmeester aldaar. De Raad besluut verder tot verkoop van grond aan de Rozestraat op Fijenoord voor den bouw eener katholieke kerk. Woensdag werd aan het Mi nisterie van Waterstaat aanbesteodhet verrichten van eenige werken aan het ver ruimde gedeelte van den Vaartacben Rjjn, tusschen het huis „de Liesbosoh” en het huis „de Wiers” onder de gemeenten Jut faas en Vreeswijk, behoorende tot de wer ken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver do heer J. Van Harpen te Wijk bij Duurstede, voor f 6885. Aan het provinciaal gouver nement van Utrecht is aanbesteed het drie jarig onderhoud van en het uitvoeren van eenige vernieuwingen aan de rijkshulp- schutsluis te Vreeswijk. Minste inschrijver was de heer J. Barneveld te Vreeswijk, voor f3700. Door de heeren Mr. 8. A, Ve- ning MeineszJ. A. M. BekkingJ. M. CanesA. De Haas Jbzn., W. Houwens F. J. Kloos, Hugo Molenaar, J.Th. Moor mans Jr., A. Snoei Kiewit, W. A. Viruly Verbrugge, W, M. Visser, J, V, Wierdsma en L. J. Nooijen te Rotterdam, is een cir culaire verspreid waarin wordt gemelddat zich aldaar een commissie heeft gevormd tot vestiging eener afdeeling van de „Nederl. pensioenvereeniging voor werklieden”. Het doel is een fonds in het leven te roepen waardoor werklieden of anderen voor hen de gelegenheid wordt gegeven te zorgen voor hun ouden dag en voor hun nagelaten betrekkingen. De algemeene medewerking wordt ingeroepen tot bereiking van dit doel. Voor de viering van den 100. gedenkdag der geboorte van Elias Annes Borger, den 26. dezer, heeft de feestcom missie te Joure het volgende programma vastgestold: Feestrede in de Herv. kerk; onthulling van den gedenksteen, schoolfeest; tentoonstelling van Borger's handschriften, medailles enz.buitengewone vergadering der rederijkerskamer E. A. Borger; vuurwerk. Z. K. H. Alexander Prins van Oranje zal als eere-voorzitter der commissie tot oprichting van het gedenkteeken van Leidens ontzet tegenwoordig zijn bij de onthulling op 26 Mei. De hoogleeraar M. Do Vries zal het woord voeren. Den 10. Juli a. s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat de groote Willem de Zwijger te Delft door Balthazar Gerardts werd vermoord. Het plan bestaat, om op dien dag te ’s Gravenhage eene tentoonstel ling te houden van voorwerpen betreffende dezen beroemden Oranjetelg. In de vorige week kwamen te Leiden 3 en te Charlois, Oud-Beierland en Spjjkenisse 1 sterfgevallen voor ten gevolge van pokken. Te Maassluis hebben zich drie (eerste) gevallen van pokken voorgedaan. Te Buren (Gelderland) zyn tot nu toe zeven personen door de pokken aan getast; een overleed. Door de commissie, die zich te Oud-Beierland gevormd heeft met het doel om behoeftige poklydera te ondersteu nen, is in het geheel ruim f 2200 aan vrij willige giften ontvangen. SCHOOMOVERSCHE COURAET. Tijd is geld, is he. n^otto van deze als practisch geroemde oeuw. In lynrechte .g jut zod uitnemend voor Overzicht. Als slotsom der beraadslagingen over den arbeidersnood te Parijs heeft de Fransche Kamer zich vereenigd met eens motie van het lid der uiterste Linkerzijde Clémenceau, strekkende ter benoeming eener commissie van 44 leden, die een onderzoek zal in stellen naar den toestand en voorstellen zal doen ter voorziening. Dit geschiedde nadat dezelfde Kamer eenige dagen vroeger op voorstel van een lid der gematigde Linker zijde had verklaard dat Kamer en Regeering zouden voortgaan maatregelen te beramen tot verbetering van het lot der werklieden. Is nu eerstgenoemde beslissing een begin van uitvoering van den wensch uitgespro ken in laatstgenoemde motie, waarmede de Regeering zich vereenigde Maar waarom verzette de Regeering zich dan tegen Clé- menceau’s voorstel en behoudt zij haro portefeuilles niettegenstaande dit voorstel werd aangenomen? De commissie heeft intusschen keus ge noeg in de geneesmiddelen die tijdens het meer dan «evendaagsch debat zijn aan de hand gedaan, en waartoe ook nog behoort de invoering eener progressieve inkomsten belasting. De Regeering wil van hare zjjdo meer munt slaan uit de tabak en uit de rozijnen, die dienen moeten tot bereiding van wijn, te zamen tot een bedrag van 6 millioen. Elk op zijn wijzezoo redeneeren de Bo- napartisten, die èn in den geldnood èn in den arbeidersnood eene gereede aanleiding vinden, om eene nieuwe agitatie in ’t leven te roepen met Prins Jerome Napoleon aan hunne spits. Hun vroegere aanvoerder, die eenmaal in Europa een belangrijke rol speelde, de oud-Minister van het Kei zerrijk, meer bekend onder den naam van vice-Keizer, Rouher, overleed den 3en dezer op bijna 70-jarigen leeftijd. Oorspronkelijk republikein, schaarde hij zich later aan de zijde van Prins Lodewijk Napoleon en nam in 1849 voor 't eerst zitting in de Regee ring. Sinds speelde hij meermalen een eerste rol in de Napoleontische politiek, ook nog na den val van den laatsten Keizer. Door het voorbereiden en sluiten van het handeistraefaat met Engeland, waarin het Vrijhandelstelsel gehuldigd werd, toonde hij niet alleen een handig maar tevens een bekwaam politicus te zijn. Hij bracht zijne laatste jaren schier als vergeten bur ger door, daar hij zich van het staatatoo- neel had teruggetrokken. Behalve ten aanzien der Egyptische en Transvaalsche aangelegenheden, hield de troonrede, waarmede het Engelse he parle ment den 4en dezer geopend werd, niets anders in, dan de verzekering dat de be trekkingen met het buitenland naar wensch waren en dat met Spanje, Portugal, Turkye en Japan handelstractaten zijn gesloten of worden voorbereid. Aangaande Egypte werd medegedeeld, dat do staat van zaken te Soudan verlen ging der bezetting noodzakéliik maakte en voorts gewag gemaakt van Gordon’s zen ding ter ontruiming van het binnenland van Soudan. Deze is reeds op reis naar Karthoum, waar hemal dadelijk het teleur stellend bericht wacht dat Baker-pacha, die met 3500 man naar IJokar was opgetrok ken om die plaats te ontzetten, verslagen en slechts een derde gedeelte zijner troepen in veiligheid brengen kon. Ook het gar nizoen van Sinkat is bij een uitval geheel vernietigd, zoodat de taak van Gordon er niet gemakkelijker op geworden is. Naar Daily New» beweert moet echter Engeland bereid zijn, als het er op aankomt troepen van de zeezijde te ontschepen, om Gordon te hulp te komen, daar er niet aan te denken valt, zoo spoedig versterking uit Egypte te bekomen. Lord Derby is, zooals te verwachten was, in zijn eisch blijven volharden endeTrans- vaalsche deputatie heeft er zich bij neer gelegd, mits de regeering dor republiek niet verantwoordelijk gesteld worde voor de moeiehjkheden die het gevolg zouden kunnen zyn der nieuwe grensscheiding. Er blijft nu nog over de overeengekomen pun ten in een nieuw verdrag te sanctionneoren. De door den Londenschen Lord-Mayor, tevens parlementslid, aangekondigde interpellatie over den moord op het stamhoofd Marpoer gepleegd, zal gelukkig in deze niet too heel veel kwaad meer kunnen doen. Voor Weeneu en omstroken zal de kleine staat van beleg worden afgekondigd. De daartoe strekkende wetten zijn door den üosteiirijkschen Minibter-president in het Huis van afgevaardigden ingediend en ver dedigd op grond van het woelen der anar chisten, het vermoorden van politie-ambte naren en de opruiing der arbeiders. Oos tenrijks Keizer en Italië» Koning zijn voor nemens Keizer Wilhelms geboortefeest op 22 Maart a. s, te Berlijn te gaan bywonen. lacht uit rijden wil gaan, UKKER te Gijbeland maar aan. i EEN PAARD, zwaar gebouwd, ■bij en zes jaren oud. Op' het gebied van het weten is onze eeuw haar voorgangers verre vooruit, gelijk zij, willen we hopen, door elke volgende nog in meerdere mate zal worden over troffen. Met vasten tred schrijdt de onder zoekende geest voortniets dat binnen het bereik der zintuigen kan gebracht worden ontsnapt aan een zeer nauwkeurige be- schouwing, en door de kennis van hetgeen w tracht men op te klimmen tot die van hetgeen watom wellicht eenmaal met voldoende zekerheid te kunnen aantoonen hoe het werd. Maar dat laatste behoeft immers niet meer onderzocht te worden hooren we ons daar toeroepen. Ieder die een klein beetje gelezen heeft weet daar nu alles van. De aarde, voor zóóveel millioen jaar van de zon afgerukt, in gasvormigen toe stand zwevende in de ruimte later bij toenemende aswenteling zich verdichtende enz. En wat de menschen betreftnu ja, we weten nu eenmaal wat Darwin laar- omtrent heeft ontdekt en al vinden wy juist niet veel pleizier in de gedachte aan onze familiebetrekking met de apen en onze gemeenschappelyke afstamming met alle andere diersoorten een feit is toch niet te loochenen! oogenblik. We kunnen ons voor- dat menschen die een heel klein beetje, misschien zelfs die meer dan dat hebben gelezen, dus hebben geredeneerd of het nog doen. Doch merkwaardig is het, hoe vaak we de meest stellige weten schappelijke beweringen hooren uit den mond van hen, die niet bij machte zijn de bewijsvoering zelfe te begrypen, veel minder, door eigen onderzoek iets daar van kunnen weten. Stel daar tegenover de bescheidenheid, met welke sommige (niet alle!) mannen van veelomvattende kennis dikwijls hun meening verkondigen, hoe bedachtzaam en voorzichtig zij zich gedragen tegenover een onderstelling, al springt haar hooge mate van waarschijn lijkheid telkens meer in het oog. Er is in onze eeuw veel wetenschap, maar ook haar droesem, de betweterij, en de daarbij behoorende pedanterie zijn er helaas ook nog. ’t Ligt stellig in de richting van onzen tijd, dat ieder van alles zoowat moet weten, en men kan bijna geen »vak” bedenken welks beoefenaars niet zeggen dat de kennis daarvan voor een beschaafd mensch onontbeerlijk is. De beschaafde menschen der naaste toekomst krijgen op dien grond een massa zoogenaamde weten schap op den levensweg mede. Wat zij er mee doen is moeielyk te zeggenwat zij er aan hebben kan niet door hen noch door iemand anders uitgemaakt worden, daar het dikwijls slechts waarheden zyn welke zij anderen nazeggen. Toch zullen zy met dit mager bezit niet zelden pralen, als stonden Croesus’ schatten hun ten dienste. Dat de kennis van ontwijfelbare, vaststaan de, met geen mogelijkheid te weerspreken daadzaken het eigendom moet worden van een zeer groot aantal menschen, betwisten we niet; alleen sporen we den niet-deskun- dige tot behoedzaamheid aan in hetoordeelen waar de vaste grond onder de voeten ont breekt. Maar zelfs aan dat weten van hetgeen zeker is heeft men in zekeren zin niet genoeg. De mensch moet zoeken naar waarheiddat is, er niet een ander op af sturen om, als deze meent iets gevonden te hebben, gauw mededeeling te verlangen en dan den schyn aannemen als hadde men het zelf opgespoord. Per slot van rekening gaaWde wereld meer vooruit van een dwaling, die men ter goedertrouw en meenende den rechten weg te bewandelen, heeft begaan, dan van het overnemen en nazeggen der waarheid zelve. Want van den doolweg keert men weder en men ziet dan wat de oorzaak is geweest dat men op een verkeerd punt is beland, terwijl boven dien ook de krachtsinspanningver- eischt om daar te komen waar men zich bevond, wellicht nieuwe vermogens wakker schudde of nieuwe krachten deed te voor schijn treden. Dit geldt ook voor ieder in ’t byzonder. Eén waarneming, ze.f ge daan, levert voor het vers tandsle ven meer op dan honderd mededeeiingen van hetgeen anderen hebben aanschouwd. Wilt ge, bij voorbeeld, uw zoon de wonderen van .de plantenwereld doen kennen, geef hem dun een loupe, en breng hem op den weg óm door eigen waarneming de kenmerken van een enkel gewas op te sporen; wat hij dan vindt is meer waard dan dat hy duizend bijzonderheden weet die hem slechts werden voorgezegd. Denken en zien, onmisbare voorwaarden om het weten le doen toenemen. Natuurlyk dan ook vrij, denken. Als men ons vooraf zegt tot welke conclusie we behooren te komen, weUks-V aar heid we vinden moeten, dan kunneiii Me ook gerust den verstands- arbeid staken; eenvoudig heeft men reeds voor ons gedacht. Ons dunkt, dat de zich noemende vrijdenkers, gelijk men weet be hooren tot deze groep van personen een aantal mannen en vrouwen van groote ver- t recht we zullen want dat is het ei- ovjerdreven gebruik ibelémrperd, in volle ‘:r vrees voor de ge volgen, behalve de kans dat straks een opponent voor den dig zal schieten en den zooeven za| havenen dat er I stuk heel blyft, blootleggenloopen geen zeer groot gevaar dat we in Sratery geraken? Of laat ons maar zeggenl van gevaar is eigen lijk geen sprake meer, we zyn er reeds midden in. De eenvoudigste zaken, die binnen den kring van elks bevattingsver mogen liggenworden begraven onder een berg van redevoeringen, waardoor natuur lyk de oorspronkelijk iechte draad wordt ineengefrommeld tot éen Ónmogelijk te ont waren kluwen, en als men ten slotte aan het eind komt, na lnetjes alle denkbare argumenten voor en tegen te hebben uitge pakt, dan blijft men nog even ver van hetgeen gewenscht wordt» De voornaamste reden waarom de maatschappij weinig voor uitgaat in het laatste tiental jaren, is naar het ons voorkomt daarin gelegendat men elkander te veel op Woorden onthaalt. We zullen de laatsten zijn die de won derbare macht van het woord niet erken- geen hulde brengen aan wien rechtertijd en op de juiste plaats de luistejrendeschareaanzijn lippen hangendetot geestdrift op te wek ken, met een voor hennieuwe gedachte kennis te doen maken. Doch laat ons de waarde der triomfenj in het worstel perk der welsprekendheid behaaldniet 0verschattenze althims niet als vruchten aanzien waar zij hoo|^tehs met bloesems vergeleken mogen warden. Op de daad Men meldt uit Brussel: De Ko ning en de Koningin van Holland worden in de volgende maand hier verwacht Wij vernemen, dat het in den laatsten tjjd veel besproken waarborgkapi taal voor den spoorweg Rotterdam—Munster dezer dagen te gelde is gemaakt en de op brengst van dien verkoop in ’s Rijks schat kist is gestort. V. Door een groot getal ingezete nen der gemeenten Giesen-Nieuwkerk, Peur- sumGoudriaan en Ottoland is den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres ingediend ter verkrijging van een halt (spoorweg Dordrecht—Gorincnem enz.) aan het einde van de zoogenaamde Kerksteeg of Nieuwe steegonder Giesen-Nieuwkerk. Door de maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen is aan de leden van het uitvoerend comité der Inter nationale Landbouw-tentoonstelling, welke dit jaar te Amsterdam zal gehouden worden, van nu tot na afloop van de werkzaamheden der tentoonstelling vrjj vervoer op haar lijnen verleend. De Rotterdamsche Tramweg- maatschappij heeft aanvraag gedaan om concessie voor het doortrekken van haar lijn Kralingen—Nieuwehaven naar het Beurspleinen voor een nieuwe lijn langs de Geldersche KadeBoompjesWillems brug naar de Van der Tackstraat, op Fijenoord. Ten einde het bezoek aan ons land 'gemakkelijk te makenia aan de leden der deputatie uit de Tranvaalsche republiek door de „Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen” vrjj vervoer over haar Ijjnen toegestaan. Te ’a-Gravenhage zal op 26 dezer gehouden worden de 46e. (buiten gewone) algemeene vergadering der Holi. Maatschappij van Landbouw, hoofdzakelijk ter behandeling van het volgende voorstel van het Hoofdbestuur: I. Du kosten van vervoer van paarden, vee, zuivel en akkerbouwgewassen, in te zenden ter Internationale Landbouwten toonstelling te Amsterdam door leden der Maatschappij, binnen de provinciën Noord en Zuid-Holland, worden geheel ten laste der Maatschappij genomen; de wijze van vervoer en de plaatsen van waar dat ver voer zal loopen voor rekening der Maat schappij, later door het Hoofdbestuur te bepalen. II. Kosten voor het verleenen van hulp bij het aanvoeren, ontpakken en terugvoeren van zuivel en akkerbouwgewassen van in zenders hiervoor genoemd, worden mede door de Maatschappij gedragen, voor zoover het Hoofdbestuur dit noodig acht, en geld voor beschikbaar is. III. Eene som van f 2500 wordt ter beschikking van het Hoofdbestuur gesteld, om hieruit te voldoen de kosten sub. I en II genoemd. Bij uitvoerig arrest deed Dins dag de Rechtbank te Utrecht uitspraak in de zaak der studenten van het Munster- kerkhof. De beklaagden Ram en Grenfell zijn veroordeeld tot 15 dagen celstraf en f8 boete, subsidiair 1 dag. Boddaert tot 8 dagen cel. Voorts Grenfell, Turk en Ryckevorsel elk f25 subs. 7 dagen cel. De Jong werd vrijgesproken. Bjj beschikking van den Mi nister van Justitie, dd. 29 Januari 1884, is eene aanstelling van onbezoldigd rjjks- vold wachter verleend aan R. De Gier, bode en opzichter der waterschappen Batuwe c. a.” onder Jaarsveld, wonende te Jaarsveld. Sedert eenige dagen is Njjmo gen een belangrijk historisch voorwerp rijk geworden. Baron Van Boetaelaar aldaar is door erfenis in 't bezit gekomen van de kist, waarin Hugo de Groot in 1621 uit Loevestein naar Gorkum ontsnapte, Deze kist is in de familie Graswinckel afstammelingen van Hugo de Groot, met de meeste zorg bewaarden moet volgens de beschikkingen van den laatsten erflater van het eene geslacht op het andere over gaan. Zij is ruim 1| M. langen circa M. hoog, met een rond deksel en van binnen met wit linnen bekleed. Dat zij aan den tand des tjjds weerstand hooft kunnen biedenis te danken aan de 13 jjzeren banden, waarmee zij beslagen is. Wanneer men opmerkt, dat De Groot alleon door twee nauwe sleutel gaten eenige versche lucht heeft kunnen inademonverbaast het ons nier, dat hij ten huize van Daatselaar gekomenhalf bezwijmde, maar wel, dat hij op dion tocht niet door verstikking gestorven is. Bjj deze kist zijn tevens 12 familiepor tretten, onder andoren van de grootmoeder van Hugo de Groot, geboren Van Heenu- kerek, van Jan De Gfoot, vader van Hugo, van Hugo Do Groot zelf met zjjne vrouw Maria Van Reigersbergen en van zijn zonen, Dirk De Grootmet zijne vrouw geb. Van Zeeuwen on Jan en Willem De Groot. Twee kisten met documentenalle op deze zaken betrekking hebbendebowijzen de identiteit der kist op afdoende wijze. De tegenwoordige eigenaar heeft belang stellenden, met groote bereidwilligheid toe gestaan ai deze zaken te zien. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. ADe binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. aanzien waar zij hooi^tehs met bloesems komt het ten slotte toch aan. Tyd is geld, is he tegenstelling met die verbazend veel tijd handeling geschikt, wordt weggepraat. Wy bpwprpn in gnhppl iiAt dut dit. epn uit sluitend Nederfandsch wordt men het gewaar i in relddeel, maar overal Waar aoor min ui meer talrijke vergaderingen beslissingen moeten worden genomenzelfs bij nog half wilde volken. Zou bij <ie nieeste sprekers wel de gedachte levendig zijn dat allen die daar naar hen zitten luislereh het reeds met zichzelven eens zijn, hoe zij straks zullen stemmen en tot welke maatregelen zy hun goedkeuring zullen verleenen? Naar den' overvloed van redevoeringen te oordeelen, zeker nietinderdaad schijnen zij nog de verwachting te hebben Idat zy velen tot hun gevoelen zullen ovèrhalen. Het spreekt vanzelf, dat we een ander uiterste, het nemen van besluiten zonder mededeeling van motieven, minstens even sterk zouden afkeurenzij, wier fteiaifigen bij de -zaken betiokken zijn, hebbfn het volste recht te weten waarom in dézen en niet in genen zin werd beslist. Maar als nu eenmaal do tegenover elkander staande ineeningen zich met genoegzame' duidelykheid hebben geopenbaard, »>.on men het er dan niet by laten, en overgaao tot de daad! btel u een vergadering voor, bijeenge roepen om te beraadslageii over het zenden van een verzoekschrift aan de Hooge lle- geering; onder zekere omstandigheden kan ook dat een daad genoenjd worden. De in leider van het debdt kfwijt zich van zyn taak, een ander licjit die zaak nader toe, een tegenstander treedt op en verb laai t het standpunt door hem ingénomen, de eerste spreker tracht zyn bedekkingen te weder leggen; maar nu volgen er zoo velen die aan het debat deelnemen, en neemt de discussie zulke kolossale afmetingen aan, dat eindelijk, als de 'ham|er des voorzitters is gevallen en de delegpnlieid tot onder- teekening van het hdie^ wordt geopend, de vermoeide toehoorders zich haasten om naar huis te gaan, —geen tyd of lust meer - ---M~~ - dienste, en bovendien een nog grooter aantal die hun gebrek aan geringe verdienste door groote luidruchtigheid ioeken te vergoe den, dit weleens uit j het oog verliezen. Zij komen in verzet tegen geloofsdwang onder welken vorm bok; uitmuntend. Maar tegelykertyd zullen zij weigeren als een der hunnen te erkennen den man, die door ervaring en nadenken tot de over tuiging is gekomen van het bestaan eener wereldorde, welker bqgr^p ligt buiten den beperkten kring onier feitenkennisja, zelfs pogen zij het geloof aan hetgeen ver der reikt dan hun eigftn levensbeschouwing, met de steenworpen fieri bespotting te ver pletteren. Of men q|p pie wijze het be ginsel der »vrjje gedachte” het best en het eerlijkst huldigt? J i Erkend moet het woiiden, we leven in een tijd die veel goe|s aanbiedt. Het be ginsel dat van de resultaten het denken niet verborgen mogeii by ven, wint veld, en langzamerhand begint men vryheid van spreken te beschouwen Ivoor hetgeen het wezenlijk is, een iiatuurlijk recht, dat alleen mag beperkt worden voor zooverre de toepassing inbreuk! maiakt op de rechten van anderen. Maakt men van dat niet zeggen misbruik J genlijk nietmaar Nu iedereen zoo oh vryheid en bijna zonder lent voor den d( spreker van aan zijn betoog geer zijn gedachten mag 1 we nu een maalstroom van

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1