Uil JU N°. 768. Zaterdag 1 Maart. 1884 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. .7*. 1 ti - X COURANT. Doze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. S. W. N. VAN NQOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franoo, uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebraoht. Overzicht. Bismarck, de Duit6che Rijkskanselier, overleeft zijn roem. Met den ouden dag komèn de gebreken en deze benevelen vaak het gezicht of maken het gezond verstand onwel. Hoe groot ook in het oog van den geestverwant zoowol als van den tegen stander, zijne figuur daalt tot het peil van het alledaagsche door eene handeling als ten aanzien van het condoleance schrijven van het Amerikaansche congres bij den dood van den Rijksdag-afgevaardigde Lasker, dat bestemd was om langs den Koninklijken weg den Rijksdag to bereiken. Do Rijks kanselier heeft, onhandig genoeg, dien weg versperd en het adres toruggezonden, omdat daarin hulde werd gebracht aan de liberale beginselen van den overleden afgevaardigde, die de sociale staatkundigen economische Btelling van het volk in hooge mate zouden bevorderd hebben. Nu zal het vermoedelijk rechtstreeks aan zijn adres gezonden worden en daar voorzeker de hilariteit der tegen standers en de ergernis van de vrienden -des Rijkskanseliers opwekken. De aanval op do karabiniers, die belast waren met de bewaking van den spoorweg, waarlangs de Koning van Italië huiswaarts keerde, schijnt, blijkens inlichting der re geering in de Kamer, toch niet ten doel gehad te hebben een aanslag op het leven van den Vorst, maar veeleer een wraakoe fening op een der bewakers. De gebezigde middelen waren ontoereikend om eenig on geluk te veroorzaken. In I-Ingeland heeft men er beter slag van om met dynamiet om te gaan. Aan het Victor ia jtation te Londen heeft weder eene ontploffing plaats gehad, in de bagagekamer, die gelukkig later plaats greep dan blijkbaar bedoeld was, en dus alleen materieele schade aan richtte. Ware het doel bereikt, dan zou vermoedelijk een aantal passagiers het leven er bij gelaten hebben en zouden de daders, in de verwarring, huh slag geslagen hebben. Het Lagerhuis heeft eindelijk de beraad slagingen over het adres van antwoord op do troonrede ten einde gebracht en hiermede heeft ook do Speaker zijn taak als geëindigd beschouwd en eene eervolle rust gevraagd en bekomen. Zijn opvolger, Arthur Peel, mag zich aanvankelijk reeds verheugen in gelijke sympathie, als die zijn voorganger te beurt viel. Hij aanvaardt zijti taak niet onder de gunstigste omstandigheden. Egypte is eiken dag op nieuw het onderwerp van interpellaties links en rechts, en er behoort handigheid toe die beraadslagingen te leiden. De toestand is daar dan ook met recht kritiek. Terwjjl de Engelsche troepen, onder ge neraal Graham als 't ware gereed stonden om op te trekken tot ontzet van Tokar, dat door de troepen van den Mahdi, onder Osman Digna omsingeld was, gaf de stad zich over, juist omdat de bevrijding zoo nabij was. Men wilde die bevrijding niet aan het Engelsche leger te danken hebben I Dit is wel een bewijs hoe moeielijk Gordons taak in Soudan is. De antipathie voor Engeland is nog grooter dan die voor den Mahdi, ja zelfs is er niet veel noodig om het volk er toe te brengen met dezen ge- meene zaak te maken. Ook te Suakin hebben de Engelsche troepen metNfen op- roerigen geest der bevolking te strijden. De negersoldaten hebben daar deh dienst ge weigerd, zoodat admiraal Hewett genood zaakt was de marine-soldaten, bestemd om Grahams leger te versterken, te bezigen als rustbewaarders. De onwilligen zijn ontwa pend en de troepen concentreeren zich thans te El Teb om daar Osman Digna in het open veld slag te leveren. Intusschen heeft Gordon te Khartoum zjjn invloed zóó doen gelden, dat aldaar geen vrees behoeft te bestaan voor onlusten. Do bevolking van Soudan heeft hij, in een nieuw manifest, gedreigd met eene Turksche invasie, indien zij zich niet goedschiks naar zijne wenschen schikken. Hij zal weldra den Mahdi met een regiment huzaren te gemoet gaan om met hem te onderhandelen. Mocht hot dan generaal Graham gelukt zijn door zijne krijgsbedrijven wat kracht bij te zetten aan die onderhandelingen, wie weet hoe spoedig dan Gordon nieuwe lauweren zal geplukt hebben op het terrein waar hij ook vroeger zich betoondo zoo thuis te zijn!* Bij Kon. besluit is aan L. M. VanKooten, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der directe bolastin- gen te Amsterdam ('2e kantoor), behoudens aanspraak op pensioen. Bij koninkljjk besluit is aan het uitvoerend comité van do Internationale Landbouwtentoonstelling in 1884 te Am sterdam, vergunning verleend tot het hóuden eoner verloting vun paarden, vee, werk tuigen en andere inzendingen, aangekocht op die tentoonstelling. Door den commissaris dos Konings in de provincie Noord-Holland is bij dispositie van 19 dezer bepaald, dat bet aantal loten voor deze verloting 100.000 zal mogen be dragen tegen den prijs van f 1.— per stuk, terwjjl de trekking in de maand September 1884 zal geschieden. De loten zullen worden verkocht tegen f10.de elf loten, tej-wijl geene andere korting hoegenaamd zal worden gegeven. Eene officioele uitgave van het verslag der Staatscommissie, benoemd bij Kon. besluit van 11 Mei 1883, om te onderzoeken van welke bepalingen der Grondwet herziening noodzakelijk en thans raadzaam is, met het daarbij behoorend ont werp eoner gewijzigde Grondwet en zos af zonderlijke adviezen van leden dier com missie, zal Zaterdag 1 Maart algemeen ver krijgbaar worden gesteld. Een wetsontwerp tot invoe ring der directe belasting onder den naam van „klasB en belasting" bij de Tweede Kamer ingekomen, neemt als grondslag aan het jaarlijksch zuiver inkomen van de in gezetenen, bepaald naar dat van het vorig jaar, of het vermoedelijk zuiver inkomen van het jaar der heffing, indien de gege vens van het vorig jaar ontbreken. Door zuiver inkomen wordt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebruik genoten wordt uit onroerende goederen, roerende goederen, arbeid, beroepen, be drijven of ondernemingen van welken aard ook, uit ambten, bedieningen, betrokkingen, wachtgelden, pensioenen, lijfrenten of an dere periodieke uitkeeringenuit eiken anderen hoofde voor het leven of tijdelijk, onvorsphillig op wolke wijzekrachtens welk recht en onder welke benaming; alles onder aftrek van de kosten, die gewoonljjk als lasten vau de vruchten worden aange merkt. Het gezamenlijk inkomen wordt verminderd met renten van schulden en niet periodieke uitkeeringen, waartoe hij, die het inkomen geniet, krachtens titel of krach tens de wet verplicht is. De man, en bij ontstentenis van deze de vrouw, is naar het geheele inkomen belastingschuldig, minderjarigen of onder curateele gestelden in de personen hunner wettelijke vertegen woordigers. Ingezetenen, gezamenlijk wo nende en tot hetzelfde zuiver inkomen ge rechtigd, zonder dat ieders aandeel bepaald is, zjjn behoudens verhaal hoofdelijk naar dat inkomen belastingschuldig. De ingezetenen worden naarmate van hun zuiver jaarlijksch ipkomen in een der volgende klassen gerangschikt: Ie klasse van f 600 tot beneden 800 zuiver inko-" men; 2e van f800'tot beneden f 1000 3e f 1000—f 1200; 4e f 1*00—f 1500; 5e f 1500-f2000 6o f2000—f2500; 7e f 2800- f 30008e f 3000—f 40009e f 4000 —f5000; 10e f 5000—ffiOOO; 11o f6000— f7000; 12o f7000 f 8500; 13e f8500- f 10.000; 14e f 10.000 f 13.000; 15e f 13.0CX)f 16.0(H)16e f 16.000—f20.000; 17e f20.000— f25.000; 18e f25000- f30.000; 19e f30.000 f 36.000; 20e f36.000—f42.000; 21 o f42.000—f49.000; 22e f49.000 f56.000; 23e f56.000- f63.000; 24e f 63.000 f71.000; 25e f71.000 f80.000; 26e f80.000- f90.000 en voor elke f 10.000 boven f90.000 een klasse hooger. Ter bepaling van het be lastbaar inkomen wordt voor elke klasso het laagste cjjfer genomen na vermindering voorde le kl. met 70 pet., 2e met 60, 3e met 50, 4e met 40, 5e met 30, 6e met 20 en 7e met 10 pet. Indien het jaar lijksch zuivor inkomen geacht wordt minder dan f600 te bodragen, wordt geen belast baar inkomen uitgetrokken. Jaarlijks zoo Bpoedig mogelijk na 1 Jan. wordt van wege den ontvanger der directe belastingen aan ieder vermoedelijk belasting schuldige oen belastingbiljet uitgereikt. De daarop gestelde vragen moeten Stellig en zonder voorbehoud beantwoord en ondertee kend worden, waarbij de aangever vrij is meerdere inlichtingen te geven. De Ijjst der personen, van wio de ingevulde biljetten zijn ontvangenmet huune of door den ontvanger verzameldo inlichtingen wordt door hem of den controleur der directe belastingen zoo spoedig mogeljjk in een vergadering van het college v#n zetters in behandeling gebracht. Het bedrag der belasting, naar elke hon derd gulden belastbaar inkomen te heffen wordt jaarlijks bij afzonderlijke wet bepaald. Hij, die zich met zijn aanslag bezwaard acht, kan binnen drie maanden na de af kondiging van het kohier in beroep komen bij den ontvanger, die de reclame in 't col lege van zetters ter behandeling brengt. Hij wordt door den rijksambtenaar, die tot do aanslagregeling medewerkt, ter verga- doring opgeroepen om zijn klacht toe te lichten. Bij verschil tusschen het collége van zetters en den rijksambtenaar beslist de provinciale inspecteur der directe belas tingen. Daarna staatbinnen 30 dagen nog beroep open bij Ged. Staten. Met f 25 boete wordt gestraft die niet tijdig aangifte heeft gedaan en die de ge stelde vragen niet, niet juist of niet vol ledig heeft beantwoord. Ken tweede wetsontwerp bepaalt, dat voor 1885 het bedrag der klassenbelasting, naar elke hondord gulden belastbaar inkomen te heffen, wordt gesteld op éen gulden vijftig cent. De gemeente Leiden tot maat staf nemende voer zijn berekeningen, bo- cjjfert de Min. van Fin. in zijn Memorie van Toelichting, dat elk procent der klas senbelasting voor het geheelofand 5.6 rail- lioen zou bodragen, indiende toestand van het platteland geljjk ware met dien der steden. Daar dit het geval niet is stelt de Min. olk procent op 4,4 en dns do over 1885 te, heffen 1} pCt. op 6,6 millioen. Volgens het hierna (sub. Ui ^ötyelde) wetsontwerp zal hot Rijk echte/ aan patentrecht ver liezen f4.414.000— f478.000 f3.936.000; de rijksmiddelen zouden dus door de klas senbelasting met afschaffing van het patent vermeerderd worden met f2.664.000. Het derde ontwerp van den Minister bepaalt de nieuwe samenstelling der colleges van zetters. Te Amsterdam zullen 25, te Rotterdam en 's Gravenhage 17 leden zjjn, in de overige gemeenten van meer dan 30.000 zielen 13, in gemeenten van 10.000—30.000 zielen 9, in gemeenten van 5 10.000 zielen 7 en in de overige gemeenten 5 leden. Tot het nemen van een besluit zjjn te Amsterdam minstens 13, te Rotterdam en 's Hago min stens 9 leden noodig enz. Alle leden der colleges van zetters treden af bij het einde van 1884, doch zijn herbenoembaar; de helft der nieuwbenoemden treedt 31 De cember 1886 af. Eindeljjk wordt bij het IVe ontwerp voorgesteld, dat met 1 Mei 1885 het recht van patent, met uitzondering van dat ver schuldigd door de naamlooze maatschappijen, vervalt; vóór gemeld tijdstip worden de patentwetten voor bedoelde maatschappijen herzien. Wordt de klassenbelasting met 1 Jan. 1885 ingevoerd, dan zou het patent recht, streng genomen, slechts over 8 maanden van het dienstjaar 1881—85 ge heven moeten worden, doch ter vermijding van complicatiên acht de Min. het aanbe velenswaard het patentrecht eerst bij het einde van het dienstjaar 188485 te doen vervallen. Tot lid van den^gemeenteraad te Alfen a/d Rijn is gekozen de heerJ. Van der Linden. De heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, de belangen dier gemeente hooger stellende dan de redenen van ge zondheid, die hem eenigen tijd geleden noopten zijn ontslag uit die betrekking te vragen, is op dit besluit teruggekomen. Voortaan kan voor de ver schillende postpakkettengelijktijdig aan denzelfden geadresseerde door denzelfden afzender gezondenmet één adreskaart worden volstaan. Men,zorge echterachter b8t woord hierbijhet aantal en de ver schillende soorten dor pakketten te om schrijven. Van pakketten met aangegeven waarde of verrekenpakketten wordt de ge- zamelijke waarde in ééne som op deadres--., kaart ingevulddoch op elk pakket afzon derlijk vermeld. Port en recht worden echter voor elk pakket afzonderljjk bere- kond en door frankeorzegels op de adres kaart vermeld. Te 's Hage werd Dinsdag de 46e algemeene vergadering gehouden van do Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het aantal aanwezige afdeelingen vertegen woordigde 455 stemmen. N i eenige andere punten kwam aan do orde het voorstel van het Hoofdbestuur om, ter bevordering van do inzendingen uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland op de internationale tentoonstelling vun Landbouw te Amsterdamvoor rekening der Uoll. Maatsch. van Landbouw te voldoen do ver voerkosten van inzendingen, alsmede hulp te verleenon bij het aanvoeren, ontpakken en weder terugvoeren van het tentoonge stelde. Voor een en ander werd de beschik king gevraagd over een som van f2500. Dit voorstelhetwelk slechts van één zijde principiëele bestrijding vondmaakte een punt van langdurige bespreking uit. Een voorstel van de afdeeling Oudewater om de faciliteiten ook uit te strekken tot niet-leden dor Maatschappijin beide provinciën woon achtig voornameljjk als middel om de too- treding tot het lidmaatschap aan to wak keren miste de noodige ondersteuning. Ten slotte werd bij acclamatie aangenomen een amendement op het voorstel des Hoofdbe- stuurs bepalendedat geheel of gedeeltelijk ten lasto der Maatschappij worden genomen de kosten van vervoer van paardenvee zuivel en akkerbouwgewassen alsmede van een beperkte inzending kleine landbouw werktuigen hier te lande vervaardigd. Met 446 tegen 18 stemmen werd het ge heele voorstel van het Hoofdbestuur, waarbij het een crediet erlangt van f2500, aange nomen. Een mot machtiging der vergadering nieuw ingebracht voorstel van het Hoofdbestuur, om aan het uitvoerend comité der Interna tionale Landbouwtentoonstelling f500 aan te bieden om onder het programma een ru briek voor hokkelingen uit Noord-en Zuid- Holland op te nemenwerd mede aange nomen. Vanwege de afdeeling „Rotterdam, Schiedam en Omstreken" der Uoll. Maatsch. van Landbouw zal op do vlakte achter de cellulaire gevangenis te Rotterdam dit jaar een harddraverjj worden gehouden. In de afgoloopen week zijn in onzo provincie de volgendo gevallen van pokken voorgekomen: te Leiden 3, te Maassluis 2, te Nieuw-Beiorland 1. In don loop dezer week worden in de ge meente Oud-Beierland geen gevallen van pokken aangegeven. De pokken-ljjders die nog onder behandeling waren, zijn allen hersteld. In den Haag heeft zich een eerste geval van pokken voorgedaan. Te Schiedam zijn wederom 37 runderen onteigend, thans 32 van den voe- houder F. Van der Most, en 55 van den veehouder J. Hoogenboezera. Bjj de te Rotterdam gehouden aanbesteding van een Schouwburg aan de Aert van Nesstraat waren 9 biljetten inge leverd. Laagste inschrijver was de heer J. II. Vos Sr., te Almelo, voor f 428.700; hoogste inschrijver de heer G. Schnitger, te Groningen, voor f 469.800. In zake het geval van eedswei gering door den heer A. Roland Holst Jr. te Amsterdam hetwelk reeds onderscheidene malen door onderscheidene rechtscolleges werd behandeldis thans door den Hoogen Raad eene eindbeslissing genomen. De Hooge Raad heeft namelijk hot vonnis van het Gerechtshof te Arnhem vernietigd en den heer R. H. wegens eedsweigering veroordeeld tot 3 dagen celstraf en in alle kosten. Voor de Arr. Rechtbank te Rot terdam stond II. Dinsdag terecht: J. O., land bouwer, wonende te Ouderkerk a/d IJsel. Aangeklaagde werd ten laste gelegd in den avond van 28 December van het vorig jaar te Ouderkerk a/d IJsel zekeren P. M. R. herhaaldelijk moedwillig te hebben gesla gen welke mishandelingen ook door den gehoordeu getuige T. v. W. werden waar genomen. Beklaagde ontkende echter het hem ten laste gelegde en gaf integendeel op, door P. M. R. het eerst te zijn aangegrepen en op den grond geworpenen tot zelfverde diging zich te hebben verweerd. Het O. M. eischte zjjne veroordeeling tot 15 dagen celstraf en f 8 boete, subs, één dag celstraf. Mr. L. 8. VanEmbden, advocaat te 's Gra venhage als verdediger van den beklaagde optredendeachtte het feit niet wettig althans niet overtuigend bewezen en vroeg vrijspraak of voor hot minst toepassing van verzachtende omstandighedeu. Dinsdag a. 8. uitspraak. Door de Arr. Rechtbank te Dor- drecht is B. P., te Sliedrecht, wegens over treding der wet op hot patentvrijgespro ken en zijn veroordeeld: F. d. D., te Tien hoven wegons moedw. mishandelingtot 7 dagen cell. C. B., te Ameidowegens idem tot idom. L. v. VV., te Sliedrecht wegens gewelddadigheid bed. beambte, tot 2 maanden cell. gev. Do collecte voor de Maat schappij van Weldadigheid heeft opgebracht: te Kuilenburg f52,36, te Gouda f 148,22, te Gorincbetn f182,—te Woorden f53,08 j, te Vlist f 14,15,te Haastrocht f88,4 lj, te IJselstein f 60,te Ameide en Tienhoven f178. Bovendien verbonden 7 personen (e Ameide zich tot eene jaarlijksche contributie van f 2,60. Bedankt voor Koldorvoen door Ds. C. Van Koetsveld, te Zwartsluis. Aan Ds. E. A. Lasonder, is door den kerkcraad der herv. gemeente te Zegveld, mede namens de leden dor kerk, een prachtig orgel geschonken, bij gele genheid van het bedanken voor het 100ste beroep, ifp Z. E. W. uitgebracht, gedurende zijn verblijf te Zegveld. Ook zal hem een album, bevattendo de namen der gevers, worden aangeboden. Uit do rekening van ontvangst en uitgaaf der commissie voor de bijbeltent, op do internationale tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam, bljjkt, dat de ontvangsten f5406,89 en do uitgaven f4960,87 hebben bedragen. In de Kamer van afgevaar digden te Berlijn is in behandeling gekomon een verzoekschrift van don pachter der Rijn- visscberij, Elsbergen, die kwijtschelding van do pachtgelden vraagt, omdat hom door de roofvisscherij der Nederlanders groote schade wordt toegebracht. De vertegenwoordiger der Regeering ver zocht de Kamer omtrent het verzoekschrift tot de orde van den dag over te gaan, omdat het stelsel van zalmvisscherij der Nederlanders, hetwelk eene roofvisscherij genoemd wordt, roeds in toepassing werd gebracht vóórdat de pacht van den adressant is ingegaan. Ook had de Regeering her haaldelijk, maar steeds te vergeefs, getracht dat stelsel veranderd te krjjgen. Bijna eenstommig werd door do Kamer besloten, zoowel het verzoekschrift omtrent kwijtschelding der pachtgelden als het on- dorzook der vraag, op welLe wijze in do roofvisscherij der Nederlanders in de monden van den Rijn verandering gebracht zou kunneu worden, ter overweging in handen der Regeering ie stellen. GOUDA, 28 Febr. De gemeenteraad heeft Vrijdag in do in het vorig nommer vermelde geheime zitting besloten om de directie der IJsel-stoomtraraweg-Maatschapp{j te vergun den voorloopig do stadsexploitatie van de stoomtram te hervattendoch Blechts met één locomotief on één wagen totdat nadere maatregelen zullen zijn genomon ia zake verbetering van de booht op den Katten- singel. Maandag had aan het gebouw van het Prov. bestuur te 's Hage de aanbesteding plaats van bet afdammen droogmakeu onderzoeken en heretellen der Mallegatsluis alhier. Ingeschreven werd door: Ph. Ver- bruggen f 35.300; Vlot f 34.275; Klein f33 900; J. Smit f32.500; J. De Jong f32.000; P. Vsn Rooijen f32.000; K. Hol lander f31.500; C. P. W. Dessing f31.000; A. v. Kekem f30.100 L. Brouwer f29.900; H. J. Nederhorst f29.239; J. Vermeer, He kendorp, f28.640; P. Vermeer f28.600 en Bekker Lentf 25.835. ♦BERG AMBACHT, 26 Febr. Tot pre dikant bjj de Ned. Herv. gemeente is be roepen Ds. P. Deetman te Amsterdam. Bij de aanstaande verbouwing der openb. school op het dorp, zal een gedeelte der leerlingen onderwijs ontvangen in de consistoriekamer der llerv. kerk, welk lo kaal daartoe bereidwillig door het collego van kerkvoogden is toegestaan. ♦BLESKENSGRAAF en HOFWEGEN, 27 Febr. Uitslag der loting voor de Natio nale Militie N°. 1. Johannes Baan. 2. Arie Koorevaar. 3. 8 ij men Donk (broederdienst). 4. Leendert De Jong (gebreken). 5. Hendrik Boele. 6. Jan Van den Heerik. 7. Joost De Kreij (gebreken). 8. Pleun Baan. 9. Jan Cornelia De Ruijter (broederdienst). 10. Jan Bastiaan Treure. BODEGRAVEN, 26 Febr. Bij gelegen heid eener openbare nutsvergadering werd door den secretaris een verslag uitgebracht van den toestand der Spaarbank in 't afgo loopen jaar, waaruit blijkt, dat deze in richting zich in een voortdurenden bloei mag verheugen. Er werden 25 nieuwe boekjes afgegeveningebracht werd een bedrag van f8656,02, terwijl de uitgaven f7506 beliepen, 't Reservefonds bedraagt f8600; de gezamenljjko inleg f37357,64, zoodat de geheele bezitting uit p. m. f 46.000 bestaat. GOUDERAK, 26 Febr. Ds. A. Knol to Ter Aar heeft voor het beroep naar deze gomeento bedankt. ♦HAASTRECHT, 27 Febr. Vrijdag-avond had de vijfde openbare vergadering van het Nut plaats. Vóór de pauze droeg de spreker, Dr. F. L. Idenburgeono novello voor van Justus van Maurik, getiteld: Baddoktoron." Na de pauze hebben de leden der rederij kerskamers eenige bijdragen geleverd. Volgens de ter visie liggende naam lijsten van de stemgerechtigde ingelanden van het hoogheemraadschap „De Krimpe- nerwaard", over 1884, bedraagt het aantal stemgerechtigde leden in het le kiesdistrict in deze gemeente 45 te zamen uitbrengende 162 stemmen in het 2e kiesdistrict 3 leden met 14 Btemmen en in het 3e kiesdistrict 1 lid met 1 stem. De heer G. Beijen Gz., rustend land bouwer te Stein heeft bij zijn overljjden f1500 geschonken aan de algemeene armen zijner geboorteplaats Bodegraven. §KINDERDIJK, 27 Febr. Het Nation aal - Antwerpsch-TooneelgezeLchap, onder leiding van den heer A. Van Zujjlen, gaf gisteren avond alhier in het socioteits-gebouw eene buitongewono voorstolling. Opgevoord wer den: „Onverstandige Vrouwen", bljjspel in 4 bedrijven, van Hugo Bürger; voorafge gaan doQr ,'t Scheepje", oorspronkelijk drama in één bedrjjf, van Jao. De Vos. De beide tooneelstukken werden zeer goed opgevoerjl, hetgeon ten volle bleek uit de ruime toejuichingen van het talrijk publiek. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 25 Febr. Zaterdag is van de werf „De Hoop" van den scheepsbouwmeester C. Van dor Gieson mot uitstekend gevolg van stapel geloopen: een ijzeren Rijnschip, groot 200 last ruim, gebouwd voor rekening van den heer Philip Schafer te Gernsheim, waarna onmiddelljjk werd ovorgegaan tot het leg gen der kiel voor eon ijzeren Rjjnzeilschip, groot 180 last, dat gebouwd moet worden voor rekening van don heer J. H. Kessol te Leeuwen (Gelderland). §KRIMPEN a/d IJSEL, 23 Febr. In de vorige week werden door de rederijkers kamer „Concordia", alhier twee uitvoerin gen gegeven* De beide stukkon daarvoor bestemd,a„de Leugenaar" en „Oom slaapt" werdon opgevoerd, afgewisseld door eeno voordracht. Alles liep goed van stapel en het aplaudi8sement, dat in de gevulde zaal werd gegeven, getuigde, dat men genoo- golijke avonden had doorgebracht. Opge luisterd door uitmuntoudo muziek, besloot de eerste avond met een geanimeerd bal. ♦NIEUWERKERK, 27 Febr. De zang- vereeniging „Harmonie" zal 6 Maart eene uitvoering geven ton voordeele der alge meene armen. ♦VLIST, 27 Febr. Volgens de ter visie liggende naamljjsten van de stemgerechtigde ingelanden van het hoogheemraadschap „Do Krimpenerwaard", over 1884, bedraagt al hier het aantal kiezers in het le kiesdis- trict 40 uitbrengende 121 stemmon, in hot 2e kiesdistrict 1, uitbrengende 4 stemmen. ♦ZEVENHUIZEN, 27 Febr. De heer H. Paul, architoct-werktuigkundigo alhier, is benoemd tot opzichter over hot water schap Hee>w|jk.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1