N°. 771. I. Zaterdag 22 Maart. G PPÜ Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. N, II a. Jr. >ns, M. BUITENT.AND, Overzicht. BINNENLAND. SMOfflOfflffl COÜRABT de Ijjn- ling van 1 [)ED Straks, a«n: maanden dispensatie verleend tot 1 gaan zongen do kinderen oon afscheidslied, touw, waaraan het ledige kistje van do I 'IJ en. rboven rstrekt. 2RIN- 3 men U1JT, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. naar 9 'ster to Iden. reeds l heeft, i door- VER- ■ing In Lok* igheb- Agent, FAAS ekkor* fd Lek PÜ ren, VEE- jlijkus leeds ÏST- atste icel- Ds. J. het beroep 1880. ;er, gbaar Gul- Cent, taand rd bij 8t [MER 12. iwd in t wij nerk- R8T- i’lesch J ge- werd onder >p en omen ’AN r te J. ’AN I te en lagent IJssel -M te Impen ‘land, WIN- IANT R Ca. Zn.; n bij den Lek- vater C. G. ve N, par- i hel bil lijke f te 'WTWS 1111 'lIT Ijl I -.i'.ts Prjjs der AdvortentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterljjk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advortentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte 3 maal in rekening gebracht. u-s, te-, n halve Onderwegtusschen de Jonkerfransstraat en de Goudscheatraal, stonden de weeskin deren der Herv. gemeente geschaard; zij zongen «enige liederen en boden bouquetten aan. Van half twee tot half drie had de ovatie in de kork plaats. Daar waren te genwoordig de kerkeraad, het kerkbestuur en de autoriteiten op allerlei gebied. Voor het koor waren zetels opgericht, in het koor zaten de weezen en in het schip der kerk de kinderen der diaconiescholen, ruim 500 sterk. Bij het binnenkomen der deputatie strooi den de weesmeisjes bloemen. Zij werd ont vangen door den heer Verwejj, president- gecommitteerde, die haar welkom heette in het kerkgebouw, „een der schoonste in Nederlandin het gebouw waar de Al machtige wordt geëerd, wieu^ hulp ook de Transvaal zgo schitterend ondervond.” De kinderen zongen hierop een welkomstlied op de wjjze van het Transvaalsche volkslied. Paul Kruger dankte uit naam der deputatie en het Transvaalsche volk voor de eer, van den eersten dag af op Nederlandschen bodem ondervonden. Onder prachtig orgelspel werden verder de praalgraven van De With, van Van Brakel en van Kortenaer be zichtigd. Bij het laatste graf werd aan Paul Kruger een deputatie uit oud-strjjders voorgesteld. Hij drukte hun hartelijk de hand. Weder gezeten, zong de gemeente Psalm 134, bet laatste vers. Uitgeleid door gecommiteerden, zongen bij den uitgang de weeskinderen Psalm 84, vers 3. De heer Dutoit was er niet bij tegenwoordig. Ten 3 uren volgde de receptie in de zaal Caledonia, welke zaal zeer smaakvol ver sierd was. Zij werd geopend met een warme ovatie, gebracht door de leerlingen der Hoo- gere Burgerschool, en nadat deze vertrok ken waren, werden tai van commission en particulieren tot de deputatie toegelaten. Verschillenden boden ook geschenken aan, als eenige particulieren een fraaien Bijbel met de platen van Doréi de Watergeuzen- vereeniging „TfO TlttliT* son practftexotn- plaar van Vergers, de Bloedstrjjd onzer Vaderen tegen Spanje; de heer G. Tips een fraai en zinnebeeldig bewerkt exemplaar van zijn werkje getiteld: „Zijn de kleuren der Mederlandscho vlag rood, wit en blauw of Oranje, wit en blauw?”; de vereeniging „Batavieren te paard” haar gouden eere- insigne, terwijl de heer Croyfoldt aan ge neraal Smit het voor jacht en oorlog ge schikte geweer aanbood, waarmede do ge neraal tê Amsterdam had geschoten, enz. Waardig werd de receptie besloten door het bezoek van de leerlingen der inrichting voor havelooze kinderen, die de volkslie deren zongen. Kruger wensohte hun toe dat zij kloeke mannen en vrouwen mochten worden, daar op de tegenwoordige jonge lingschap de hoop der toekomst govestigd is. Nadat do receptie te circa 5 uren was af- geloopon, verscheen de deputatie to 6 uren inde zalen van den heerV. d. Velden, waar het galadiner ter harer eere werd gehouden.. Nut alleen de zaal zelve was prachtig ver sierd, maar ook de tafel bood oen schitte renden aanblik. Het diner werd aangevan gen met een gebed door Bs. V. d. Hagt, lid der feestcommissie, die daardoor in over eenstemming handelde met den geest dor Transvalere. Eene monigto toasten werden ingesteld en te 9 uren werd do deputatie oon serenade met fakkellicht gebracht door de leerlingen der II. B. S., begeleid door do muziek der jagers. Een commissie van drie jonge hoeren verscheen in de zaal en bracht de deputatie, bij monde van den jon geheer Lüning, de hulde hunner medeleer lingen, in een toespraak waarin zij hun groot brachten aan de joflgens in do Transvaal en <le hoop uitspraken, dat deze het voetspoor hunner vaderen mochten drukken, waar het gold do verdediging hauner vryheid. Zij werden daarop door Paul Kruger en Smit beiden hartelijk toegesproken. De deputatie begaf zich den volgenden morgen te 9 uren aan boord van het stoom bootje van de Ncderl. Stoombootmaatschappij, om do inrichtigen op Fejjenoord te gaan bezichtigen. Op de werf stonden de school kinderen en zongeu een welkomstlied. De directeur, de heer Visser, ontving de depu tatie en heette haar welkom. Spreker wees er o. a. op dat de afstand tusschen do Transvaal on Nederland nog wel groot was, maar do deputatie zou in do werkplaatsen do materialen zien om dien afstand te over bruggen. Daarop werd de uitgebreido werf bezichtigd. Do heeren Kruger en Smit toonden do grootste belangstelling in alles. Overal werden hun verschillende attenties bewezen. Op do eene plaats waren de woorden „Hulde aan do Deputatie" in een stuk hout gezaagd, op een andere plaats vond men hun portretten. Ook een echt „.warme" hulde, zooals de heer Krüger het noemde, word hun ih de ijzergieterij ge bracht. Daar las men in letters van loom „Hulde aan de Transvaalsche Deputatie 1884”, in oon oogwenk werden zij volge geten en las men die woorden in vurig schrift. Nadat allo lokalen bezichtigd wa ren, rustte de deputatie oven uit. De di recteur, de hoor Visser, bedankte voo. L-i bezoek on hoopte dat hot tot vele punton van aanraking mocht loidon. Bij het aan boord Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post dóór het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ontvangen naar Werkhoven. LEKKERKERK, 20 Maart Volgens de opgemaakte kiezerslijsten zyn alhier 209 kiezers voor den Gemeenteraad137 voor de Provinciale Staten en 138 voor de Tweede Kamer. Den 14. dezer werd alhier aanbe- steed het amoveeren en weder opbouwen van een woonhuis voor Mei. de* Wed. A. Slingerland. Aangenomen door diversen voor de som van f 1.465,98. Het mond- en klauwzeer, dat onlangs onder het vee in deae gemeente was uit gebroken, is geweken. *LOPIK, 19 Maart. Door den Inspecteur is de epidemio-verklaring betreffende de mazelen ingetrokken. Van de 194 kinderenwelke in dezo gemeente woonachtig zjja, gaan er 20 niet naar school. -* Het aantal kieeers voor 1884 bedraagt voor leden van den gemeenteraad 129, voor 1 leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en do Provinciale Staten van Utrecht 95. NIBÜW-LEKKERLAND, 20 Maart Tot 3 predikant alhier is beroepen Ds. J. H. Wensink te Aarlanderveen o. Ha, OUDEWATER, 20 Maart Door den gemeenteraad is tot directeur van draaiorsbeurs, tengevolge der aftreding den heer G. Van der Lee, wegens vertrek naar elders, mot algemeene stemmen ge kozen do heer A. Koppellouwfabrikant alhier. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den onderwijzer, don hoor f naar Arnhem, is benoemd do eenige solli citant, de heer D. Colthof te Doesburg. 8CHELLUINEN, 20 Maart. Door hot classicaal bestuur te Dordrecht is aan de Hervormde gemeente alhier voor don tijd van zes I hot beroepen van een predikant ingang van 1 Mei 1884eervol ontslag ver leend als notaris te Werkendam. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester van Jaarsveld, van Lopik CU van Wiltige-Langerak 8. I. Cambier van Nooten secretaris dier gemeeuten. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April 1884de gouvernements-keur- meester van veeJ. T. Lamériste Rotter dam, eervol ontheven van visitatie van het vee, dat te Rotterdam wordt ingeiaden in schepen naar het buitenland bestemd; en in zijne plaats met gemelde visitatie belast de veearts J. Poolste Rotterdamaan wien de titel van gouvenements-keurmeester van vee is toegekend. Tot lid der commissie door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire academie te Breda zal worden afgenomen, is o. a. door den Minister van Oorlog benoemd de heer 8. I. Van Nooten, eerste luitenant' bij de artillerie oursus-compagnie te Delft. Aan het Depart, van Water staat is Woensdag aanbesteed: het verdiepen van het groot scheep- vaartwater aan het boveneind van het Scheur, tegenover de Vergulde Hand, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar Zee. (Raming f 148.000). Minste inschr. de heer A. L. Van Wijn gaarden te Sliedrecht, voor f119.400. hot gedeeltelijk bezinken van en het maken van zuilen bezaltsteenglooiing tegen het buiten beloop van den Rijksberm van den polder het Kraaiennest, langs den rechteroever van de Nieuwe Merwede, tusschen de kilometorraaien 105 en 107, onder de gemeente Werkendam, behoorende tot de werken der Merwede en Killen in de provincie Noord-Brabant. Minste in schrijver, de heer G. Beenhakker Gzn. te Sliedrecht voor f24.185. het verruimen van de vaargeul der rivier de Noord bij den noordelijken mond van do XtioMnKHi, d* ■■iuu 121 en 122 onder de gemeenten Hendrik- Ido-Ambacht en Alblasserdam, behoorende tot de Dordtsche waterwegen. Minste in schrijver, de heer D. Volker te Dordrecht, voor f 11.800. het maken van twee en het verlengen van twee dwarskribben in de rivier de Lek, onder de gemeenten Willige-Langerak, en Langerak, tusschen de kilometorraaien 111 en 113. Minste inschrijver de heer J. L. De Jongh to Amoido, voor f9346. By den Gemeenteraad van Barendrecht is door den hoer A. K. v. d. Garde to Gouda, concessie gevraagd tot hot leggen en exploiteeren eener stoomtramlijn van de te loggen brug over do Oudo Maas tot aan het station Barendrecht van den Staats spoorweg, voor zoover zulks die gemeente betreft. Een dergelijk verzoek was ook bij den Zuidpolder ingekomen. Daar het evenwel nog niet bekend is waar bewuste brug zal komenis oen beslissing aan gehouden. Naar men verneemt, zal door de IJ_Bel-8toomtrammaatschappij dezer dagen een aan vang worden gemaakt met den aan leg van haar baan van do Wyckerlaan bij Voorburg naar dat dorp en naar ’sHage. De aanbesteding der baan Rotterdam—O ver- schio zal don 24. dezer te ’s Hage plaats hebben. De door do IJsel-stoomtram- maatschappij ontworpen lijn GoudaSchoon hoven zou van Gouda uitgaandevan nabij Stolwjjkersluis do Veenkade volgen tot de grens van Stolwijk en Borg-Ambachtdan in dezelfde richting door wei- en hooiland gaande, aan den Groenen Kerkweg, onder Berg-Ambaohtuitkomen en daarop in eene oostelijke richting langs den Sohoonboven- schen Kerkweg, Schoonhoven bereiken. De 8toomboot-M a a t s c h a p p ij Boskoop-Waddingsveen-Gouda ondervond in 1883 de nadeelige gevolgen van het verbod om in Duitschland hoornen en gewassen' in te voeren wegens do druifiuis-ziekte. Haar goederenvervoer bracht daardoor bijna f900 minder op dan in het vorig jaar; er werd in ’t geheel op de exploitatie een verlies geleden van f 597,87 j. Aan uitkeering van dividend kon dus niet worden gedacht. Duizenden begroetten Zater dag de leden der Transvaalsche deputatie te Utrecht aan het station. Van alle stu- dentenvereenigingen waren vertegenwoor digers met de banieren aanwezig. Overal woeien do vlaggen. Generaal Bel heette de heeren welkom, waarna zij naar het stadhuis werden geleid alwaar zij door den burgemeester en de leden van den raad benevens tal van autoriteiten worden be groet. Na het bezichtigen der voornaamste bijzonderheden werd een diner gebruikt en keerde do deputatie te 7.15 naar Amster dam terug. Maandag-morgen kwam do Transvaalsche deputatie te 11.39 te Rotterdam aan. De muziek ontving haar met het Transvaalsche volkslied en met het Wilhelmus. De Rot- terdamsche Watergeuzen-vereeniging „Pro Patria” salueerde met het vaandel. Do Burgemeester en de commissie van ontvangst ontvingen de deputatie met een korten wel komstgroet. Dadelijk reed men naar het Bathhotol, waar bet déjeuner gebruikt werd. aangeteekende brieven in de haven is ge vonden, te Breda niet anders geleverd werd dan aan die fabriek. Ook is de justitie dezer dagen den schrijver van do aan haar V gerichte anonieme brieven op ’t spoor go- komen door eene toevallige Omstandigheid. Een man, wiens werkkring geheel buiten de fabriek isdoch die een huisje van don 1 eigenaar er van bewoont, verzocht uitstel tot betaling der huishuur. Het schrift had overeenkomst met de anonieme brieven, waarvan de justitie dien fabrikant inzage schynt gegeven te hebben. Daarin werd, zooals men weet, gezegd, dat de dader van den diefstal niet ver te zoeken zoude zijn. Of die persoon nu meer licht in deze duis- I tern is kan ontsteken, zal moeten bljjken. Te Antwerpen zou, naar men verneemt, een persoon aangehouden zijn, die een der gesignaleerde bankbiljetten heeft uitgege ven, zonder de herkomst te kunnen aan duiden. Toezegging van beroep Purmerend aan Ds. A. Van de Wi Sassenheim. GOUDA, 18 Maart. In eene vergade ring der kiesvereeniging „Gemeentebelang” is herbenoemd als bestuurslid de heer G. J. Steens Zijnen en als zoodanig benoemd, in de plaats van den heer Roest van Lim burg, die naar elders vertrok, de heer O. W. Van do Velde. Het is nog onzeker wanneer de Trans vaalsche deputatie onze gemeente zal be- zoeken. Wellicht eerst na hare terugkomst uit Portugal. BERKENWOUDE, 20 Maart Prins te Waalwyk heeft voor naar deze gemeente bedankt. ♦BLESKENSGRAAF, 20 Maart. Hot getal kiezers voor ledoa van den Gemeente- raad bedraagt in deze gemeente 88dat voor leden van de Tweede Kamer en Prov. Staten 61. HARDINGSVELD, 18 Maart Bjj de de Linge was voor de oene 2 perceelen de minste inschrijver de heer W.H. Swots, alhier, voor f16.700, en voor hot andere gedeelte de heer E. Van Harn, te Lienden, 1 voor f9500. ♦JAARSVELD, 19 Maart. Van de 201 kinderenwelke in doze gemeente woon achtig zijngaan er 84 niet naar school. Het aantal kiezers voor 1884 bedraagt voor leden van den gemeenteraad 39voor leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal on de Provinciale Staten van Utrecht 25. ♦LEERBROEK, 17 Maart. Ds. M. J. Rot- I Bonman, predikant alhier, heeft een beroep Na Fejjenoord bezocht de deputatie de H. B. school voor meisjes, het gymnasium, een diaconieschool, een openbare kostelooze school en het doofstommen-instituut. Daar logden do leerlingen van do laagste en hoogste klasse verrassende proeven van hun ontwikkeling af. Te voet ging de stoet nu naar de Dier gaarde, waar het zwart van de menschen was. Op het grasveld voor het sociëteits gebouw werd door de heeren Kruger en Smit een boom geplant. Ten half zes ure had ten huize van den burgemeester een diner plaats en te 8 uren werd de deputatie in het Verkooplocaal een ovatie gebracht. Te 9.50 uren vertrok de deputatie weder naar Amsterdam. Woensdag bezocht i|e deputatie Kampen. Ook daar werd zij feestelijk ontvangen. De heer Paul Krüger was gelogeerd bij Prof. H. De Cock; de heer Du Toit bij Prof. 8. Van Velzen en Generaal Smit bij den heer W. G. Boele. Het dejeuner werd gebruikt in do Theologische school, hetwelk haar door de studenten was aangeboden. Heden zal de deputatie Groningen be zoeken. Z. M. de Koning zal het ge wone jaarlyksche bezoek aan Amsterdam dit jaar brengen van 15 tot 21 April. Do Kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden heeft op voorstel van een der leden, naar aanleiding van den diefstal ten postkantore te Breda gepleegd, besloten tot den Minister van waterstaat een adres te richten, waarin hem wordt verzocht, teneinde dergelijke die&tallen in het vervolg te voorkomen, te willen be vorderen 1°. dat de postkantoren, evenals de kan toren van ’s rijks-betaalmeestere, voortaan ’s nachts door een schildwacht worden be waakt, en op plaatsen waar geen garnizoen is, die bewaking op zoodanige wijze plaats hebbe, als kan geacht worden de meeste ooWhaid te wavborMn: 2*. do bewaking binnenshuis aan een geschikt ambtenaar, en de behandeling der aangeteekende brieven uitsluitend aan ambtenaren van hoogeren rang op te dra gen, en eindelijk, om, afgescheiden van het bovenstaande, voortaan van tijd tot tijd het publiek attent te maken op de bestaande gelegenheid, om geldswaarden, door middel van de post verzonden, tot het volle bedrag te verzekeren. - De werken voor de haven te Buenos Ayres zynnaar men verneemt opgedragen aan de firma Van Hattem te Sliedrecht. Bij den gemeenteraad vanT tordam is door B. on W. ingediend een ont- worp-besluit tot bepaling van den gasprjjs op 7 cents en dien dor abonnementslichten op 2 k 3 cents. De Maatschappij tot exploita tie van oeno telephoongoleiding in de ge meente Dordrecht heeft besloten alsnog den termijn tot toetreding tot 1 April te ver lengen. Het aantal der geabonneerden be draagt 42. Mocht nu met 1 April de deelneming niet grooter zyn, dan zal de Maatschappij de zaak niet verder voortzetton. Aan den heer Meursing Jr., fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen te Alblasserdamis de onderscheiding ten deel gevallen van den Minister van Oorlog eene schriftelijke tevredenhoidsbetuiging te ontvangen voordo wijze, waarop hij in het afgeloopen jaar het leger van verduurzaamde levensmiddelen heeft voorzien. De Minister betuigt niet alleen zjjne hooge tevredenheid over de qualiteit der gebruikte grondstoffen, doch roemt ook zeer de wjjze van bewer king en variverduurzaming. De heer Meur sing werd onlangs opnieuw met eene leve ring voor het Departement van Oorlog belast. ♦—Tot postbode van Papendrecht naar Molenaarsgraaf v. is benoemd C. Bikker teNieuwland, en zulks in de plaats van W. Dekker, die als zoodanig tegen 1 April a. s. ontslag heeft gevraagd. Aan HH. MM. den Koning en do Koningih werden Dinsdag de eerste kievitseieren aangeboden door den heer H. Lensing, hofleverancier, te ’sHage. Van pokken kwamen in de vo- rigo week te Leiden drie, en te Maassluis twee gevallen voor. Voor de Arr. Rechtbank te Rotterdam stond 11. Dinsdag terecht; D. G., baggerman te Ouderkerk a/d IJsel, beklaagd van diefstal van slib. Eisch 15 dagen gev. cell. Dinsdag uitspraak. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zyn veroordeeldJ. T. te Lan gerak wegens het tappen aan kinderen tot f20 boete, subs. 7 dagen. E. P. 8., te' Streefkerk, wegens overtreding der drankwet, tot 2 boeten van fll, subs. 7 dagen voor elke boete. Door den reohter-commissaris te Breda is bevel tot gevangenneming uit gevaardigd tegen den meesterknecht eener sigarenfabriek, als verdacht van medeplich tigheid aan den diefstal ten postkantore bedankte voor het aldaar. Dit bevel tot inhechtenisneming schijnt o. a. ook gegeven te zjju op grond dat het - J- Bac-Ninh, de lang bedreigde stad in Ton kin, eindelijk ingenomon en Osman Digna’s legér verslagen, zietdaar de twee gewich tigste gebeurtenissen die ditmaal te vermel den vallen. De inneming van Bac-Ninh door de Fransche troepenhad bijna zonder slag of stoot plaats. Van ernstigon tegenstand was geen sprake. De Franschen schijnen de plaats te zijn omgetrokkon waarop de Ohineezendie haar moesten verdedigen hnnne positie verlieten on in hunne vlucht achtervolgd werden door de Franschen. Veel geschut en ammunitie werd buit ge maakt. Dit wapenfeit is waarschijnlijk het begin van het einde; want tot het bieden van ernstigon tegenstand schijnen de Chi- neezen niet genegen. Hunne regeering schynt veeleer genegen de zaak nu te be ëindigen. De verjaardag der commune, 18 dezer, ging voorbjj zonder tot byzondere mani- fitaties aanleiding te geven. De Kamer beraadslaagt nog altijd over de onderwijswet; de Senaat nam de ge- mbentewet aan on nam een motie van dank aan de troepen te Tonkin aan. Eene interpellatie over den toestand in Egypte is op Ferry’s verzoek „als ontijdig" uitgesteld. Hoe gaarne zou de Engelsche regeering, vooral nn haar premier ziek en afwezig is, zich ook .op die wijze van de zaak willen afmaken. Want hoewel Osman Digna’s troepen in een bloedig gevecht voor het grootste deel zyn verslagen en hun aan voerder met een handvol getrouwen een goed heenkomen in het gebergte moest zoeken, na op zyn terugtocht verschillende dorpen in brand te hebben gestoken, is daarmede de toestand in Soedan niet "ge regeld. Na het gevecht trokken de Engel- schen naar Suakin terug, geduldig afwach- tende wat de gevolgen zullen zijn van hun zegepraal. Gordon, op wiens verlangen, naar het schijnt, niet al te doortastend in deze wordt te werk gegaan, heeft gelegenheid zich omtrent die gevolgen’ geen al te gunstige voorstelling te maken. Terwijl nog kort geleden alles in en om Khartoum even vredelievend gestemd scheen, is die stad nu door vijandelijke aanvallen in den om trek van het telegraphisch verkeer afge- sneden en moest Gordon zyne vredelievende proclamaties voor een tyd met het geweer verwisselen. Het ziet er in Egypte ook voor Engeland dus alles behalve rooskleurig uit en dat de Kamer dit ook hoe langer zoo meer begint in te zien, bewijst dat eene motie, ten doel hebbende te verklaren, dat hot groote verlies van mensohenlevens in Soedan niet voldoende gerechtvaardigd is, slechts met 111 tegen 94 stemmen verwor pen werd. Bij gelegenheid eener bespreking van de nieuwe Conventie met de Transvaal deed do Minister Derby uitkomen, dat hoewel het woord Suzereiniteit niet in het nieuwe verdrag voorkomt, de toestand toch zoo danig geregeld is dat Engeland inderdaad toezicht blijft uitoefenen op den loop der zaken daar te lande on zich rechten voor behield. Verschillende’ hoofden van nabu rige stammen hebben verklaard het verdrag niet te zullen erkennen. De Duitsche Rijkskanselier is zijne han delwijze ten aanzien van het Amerikaansche adres, by gelegenheid van Lasker’s overlij den, zelf in den Rijksdag komen verdedigen. Hij herhaalde alleen déérom zjjne bemid deling tot overhandiging van het adres aan den Ryksdag te hebben geweigerd, omdat in het adres Lasker’s politiek, die in den regel gericht was tegen des Keizers staat kunde, ten koste van deze, werd verheer- lijkt. Hieraan mocht de RijkskanBolier niet medewerken en daarom weigerde hij zjjne tusschenkomst te verleenen. De linkerzijde was met deze verdediging niet tevreden gesteld en uitte dit op ondubbelzinnige wyze. In een der volgende zittingen leidde de Vorst het ontwerp tot verzekering van arbeiders tegen ongelukken met warmte in. De Rijksdag besloot het in handen eener commissie te stellen. De Koning van Noorwegen heeft zjjn veroordeelden Minister Selmer de Serafijnen orde geschonken mot do mededeeling ech ter dat ’b lands welzijn hun verbood Selmer als Minister te handhaven, al zou hij hem ook steeds de grootste achting blyven toe dragen. De uitloving van oen prjjs van 10.000 roe bels door de Russische Rijkspolitie aan bom die den moordenaar van Sudeckin zal aanwjj- zen is door de nihilisten beantwoord met do bedreiging, dat hij die den prijs zal trachten te verdienen, dit met den dood zal moeten bokoopen. Bij de teraardebestelling van Bella’s over schot is oen voorstel aangenomen om ter nagedachtenis van dien oud-Minister van Italië een gedenkteeken op te richten en zjjne redevoeringen van staatswege uit te geven. Z. M. heeft aan W. J. Van der Eistop zijn daartoe gedaan verzoekmot Door het departement Sliedrecht der Maatschappij „Tot Nut van ’t Algemeen is eene som van f50 geschonken voor de 4 stichting eener inrichting tot opleiding van 1 bewaarschoolhoudereosen te Utrecht. t De heer A. J. Van der Lee Jz. alhier herdenkt den 24sten Maart a. s. 1 den dag, waarop hij vóór 40 jaar hot 1 predikambt in do Hervormde kerk aan vaardde. De heer Van der Lee was ach tereenvolgens predikant to Kalantsoog, te Grootebroek, on sedert 1851 te Sliedrecht.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1