EEBSTE BLAD. N°. 774. VA1GEH. ART, Weekblad voor Zuid-lolland en Utrecht I an Coupons, 146, D A, Ziekteverschijnselen. BINNENLAND. te Schoonhoven, Dem (Jouraat bestaat alt twee bladen. I. jen, di een ijs ine”. HG commissie der vereeniging voor Chr. Nat. )TEN, Schoenhoven s S. W. N. VAN NOOT» Uitgeval 876. 1877 Schoolonderwijs, maar zal als lid des be stuur» aanbljjven. 11} 8}| 831 55 124} 91 88 901 90} 90} 58 111} 109} 99} 71?. 58/« 8}} 11* 67} 87} 121 SCHOOWHOTOM COURANT 89 I 78X 102}} 103} 97 65 65 66 67 52 89 80 97 97 94} 90 80 ingenis politie- M)s. Alleen ver- t bewustzijn kan ,het als geleider van op die binnen te B. en 12. J. R., veroordeeld tot eene bij wanbetaling te igenisstraf van drie „het zich in kenne- enschap bevinden op Deae Courant wordt des Zatordag-morgena uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. lito jaars, te rn t|jde, mits een halve ohuwende. f 1000 en daarboven lide fondsen verstrekt. Lied, met QUEUEËN, voor billijken prjjs plaatsruimte. Inzending franco w Alle binnenlandsohe Advertentiën maal wordt opgegeven, worden slechte GOUDA, 8 April. De gemeenteraad be handelde heden eene missive van Gedepu teerde Staten dezer provincie, waarby oenige aanmerkingen werden gemaakt op de on langs vastgestelde verordeningen up de trambanen dezer gemeente. Deze aanmer kingen golden: 1®. het verbod om met grootere snelheid te rijden dan met 15 K. M. in het uür; en 2®. de bepalingen voorge schreven uit zorg voor de veiligheid der reizigers. Ged. Staten achtten genoemd verbod in eene plaatselijke verordening met het oog op art. 150 der gemeentewet on bestaanbaar, daar de maximum snelheid reeds is voorgeschreven in art. 2 der wet van 2 Aug. 1878, terwijl in de tweede ge noemde zaak niet door eene plaatselijke verordening kan worden voorzien, wijl bij de wet van 23 April 1880 de zorg voor de veiligheid der reizigers is opgedragen aan een algemeenen maatregel van in wendig bestuur. De commissie voor de strafverordening! ofschoon bet niet geheel eens met het ge voelen van Ged. Staten, adviseerde den Raad de verordening op bedoelde punten te wijzigen. Dienovereenkomstig werd be sloten. In deze zitting kwam o. a. in eene missive van de hh. De Benedetti en Beer, te Amsterdam, verzoekende de hun ver leende concessie voor een tramweg Gouda— Bodegrave, voor zooveel de wegen dezer gemeente betreft, te mogen overdragen aan de „Stoomtramweg-MaatschappiJ Gouda”. Burg, en Weth. verklaarden daarentegen geene bedenkingen te hebben. Vastgesteld werd ten slotte het kohier der pl. dir. belasting op de inkomsten, dienst 1884. De heer H. W. Kramen herdenkt den len Mei a. s. den dag waarop hij vóór 25 jaar zijn betrekking als hoofd der openbare meisjesschool alhier aanvaardde. *BERG-AMBACHT, 9 April. Tot predi kant is beroepen Ds. P. J. Hopman, te Oosterwolde (classis Harderwyk). De aanvraag om subsidie ten behoeve eener Stoom-tramonderneming Gouda Schoonhoven is met kleine meerderheid verworpen. De bekende oude veerman, Jan Bode, is overleden. Het stoombootveer aan Berg- stoepvoor den stoombootdienst op de Lek werd door hem zelven tot weinige dagen voor zijnen dood bediend. Reeds zeer veel vee is in de weide gedaan. Zoowel wei- als hooilanden zijn dik met malsch gras bedekt. Het teenschil- len is in deze week weder aangevangen. KRIMPEN a/d IJSEL, (Stormpolder), 7 April. Zaterdag ia van de werf van den heer Cs. Van der Giessen met goed gevolg te water gelaten een ijzeren Rynzeilschip, genaamd „Josephine”, groot 200 last, voor rekening van den heer B. J. Timmerman te Rotterdam. Daarna werd de kiel gelegd voor eene ijzeren sleepkaan, groot 375 last, voor rekening van den heer Johan Stübor te Lobith. Bij den heer A. J. Otto alhier is de kiel gelegd voor eene ijzeren sleepkaan, groot 18.000 centinaars, voor rekening van schipper Weisbarth, te Lobith. OUDERKERK a/d IJSEL, 7 April. Op 5 dezer werd alhier van de scheepstimmer werf van den heer L. Van Duijvendijk Jz., met goed gevolg te water gelaten het ijzeren liohterschip „Willemina”, gebouwd voor re kening van schipper Van der Pluimte Rotterdam. Terstond daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren Rijnschip, genaamd „Emanuöl”, te bouwen voor rekening van mejuffrouw de wed. Harnas te Kampen. Het kohier van den hoofdelyken om slag over het loopend jaar, door den Raad vastgesteld, beloopt f5665. De heer G. Van de Rotte, genees kundige alhier, herdacht op 1 dezer den dag waarop hij vóór 50 jaren zijn radicaal als geneeskundige verwierf, kort waarna hij zich alhier vestigde. Had het feest een meer huiselijk karakter, het ontbrak den waardigen man niet aan blijken van vriend schap en toegenegenheid, ook betoond door zijne collega’s van hier en uit de omstreken. SLIEDRECHT, 8 April. Tot wethouder alhier is gekozen de heer W. M. Schram die echter voor do benoeming bedankte. N» hem werd gekozen de heer H. Bosdie eveneens bedankte. VI AN EN, 7 April. Zaterdagavond zijn van de 200 werklieden, die aan de nieuwe sluis bezig zijn, 120 bedankt. Met het heien is men begonnen. Voorloopig wor den daartoe 2 Hollandscho stellingen ge bruikt met Fransche blokkenlater komen eenige inorritons er bij, om de 2900 palen voor de sluis benoodigdin te heien. De groote watermachine, aan het Zederikka- naal geplaatst, bestaande uit 2 ingemet selde ketelsieder van 60 paardekracht kan 6 pompen in beweging brengen, (nu werkt ze slechts mot 2) die hot kwelwater aan beide zijden dor oude schutsluis kun nen uitmalen. iT te Molenaarsgraaf. RICHTEN. pC. 3 April. 2} 66} 3 n 4 1878 4 5 Mei-Nov. 5 Feb.-Aug. 5 Jan.-Juli. 5 Apr.-Oct. 5 8 8. .5 5 I* f1000. 5 f1000. 5 5 5 1867/69. 4 1875. 4} 82} 1880. 4 4 65 gereg. 169 De arbeid en zyn vruchten zyn byna niet te scheiden. Wanneer men zegt, dat het werken den mensch ten zegen isdan wordt zoowel gedacht aan het gevoel van voldaanheid, van bevrediging, dat voort vloeit uit de bewustheid, in zyn onderhoud en dat der zynen te kunnen voorzien door middel van het eerlijk verdiende geld als aan het genoegen waarmede teruggezien wordt op een afgelegde taak, of aan de lichaam- en geestversterkende werking van den arbeid zelven. Toch wordt dat niet door allen begrepen. De oude en men zow toch ook wel mogen zeggen: verouderde opvatting, dat de arbeid is een kwelling en een vloek, leeft nog bij sommigenbij velen misschien voort. In vroegere tyden had men de in stelling der sfoven die voor anderen moesten arbeiden, welke anderen zelf niets uit richtten maar eenvoudig de vruchten van den arbeid naar zich toehaalden, terwyl zy daarvan den arbeiders zelven een. niet grooter deel toewezen dan volstrekt noo- dig was om niet van honger om te komen. Beide partyen, slaven zoowel als meesters, werden op die wyze moedwillig beroofd van minstens de helft van het levensgeluk de laatsten dierven de zegeningen van den arbeid zelf en gingen door dit gemis zedelyk ten gronde, den eersten ontgingen de vruchten niet alleenmaar werd ook het werk een bron van ellende. Het kwaad, hier met enkele trekken aangegeven, is aan het verdwijnen; maar men zou zich aan overdrijving schuldig maken door te beweren dat het niet meer bestaat. Onze hedendaagsche maatschappij, die zich terecht verontwaardigd toont als er sprake is van slavernij in den eugeren zin 1 van het woord, is nog verplicht veel te dulden dat er een sterke overeenkomst mede heeft. Er zijn in ons midden namelyk een veel te groot aantal personen, die arbeiden zonder hoop, zonder moed, zonder opgewektheid, eenvoudig omdat van de vruchten hun te weinig ten deel valt. Zeker, zy hebben, wat de middeleeuwsche lijfeigene niet bezat, vryheid om zich naar elders te begeven, vrijheid om te beproeven door anderen arbeid in beteren toestand te geraken; maar wat baat hun dit, zoo zy door hun gansche opleiding, die eigenlyk een soort van africhting is gefeest, feitelyk gebonden zyn aan het kleine vakje eener bepaalde industrie, buiten welke zy niet in staat ten iets te doen. Plaats nu deze armoedige, slecht ont wikkelde, onvoldoend verzorgde menschee, die dan toch, werken, dat wil zeggen hy drogen leveren tot vermeerdering van het algemeen bezit, van den rijkdom^ plaats hen naast zoo menigeen, die in ’t geheel niet werkt, doch dien de opbrengst van door eifenis verkregen bezittingen in staat stelt,' al zijn verlangens te bevredigen, zijn begeerten op te volgen, aan zyn grillen zelfs, al zijn ze nog zoo buitensporig, te voldoenen als ge daarna nog kunt beweren dat de maatschappelijke verhoudingen niet dringend om Verbetering roepen, dan begrijpen we niets yan uw logica. Nog minder behoeven we het wel te zeggen van die waarvoor men in en buiten ons vaderland propaganda zoekt te maken, en die uitgaat van het denkbeeld dat men eerst de geheele maatschappelijke inrichting zou moeten omverwerpen, om uit de bouw stoffen] en op de puinhoopen een nieuwe op te trekken. Wij vatten niet dat men om een zieke te genezen, hem eerst moet doodeii^ en gelooven het veeleer wenschelijk, met zorg te waken, dat het leven van den patiënt gedurende de behandeling gespaard blyve. Slechts in één enkel geval moet het gebaar dat hy inderdaad zal sterven, al is de kans ook honderd tegen een, ge trotseerd worden; als een ongeneeslyke ziekte Het organisme langzaam sloopt, en het bewijs geleverd is dat slechts één middel, welks toepassing onvermydelyk bedoeld ge vaar mei zich brengt, helpen kan. Maar zoover is het met de maatschappij nog niei gekomen. Zij is te redden, te zuiveren, van ’tgeen haar ontsiert, te ont doen van den kanker die zich met haar beste levenssappen voedt. En al duurt dat proces ook langer dan een licht verklaar baar ongeduld wenschelijk vindt de mannen en vrouwen van goeden wil, die zich aan deze verbetering wydenhun is de toe komst, a| zal eerst een volgend geslacht de resultaten van hun edelmoedig streven duidelyk zïen. Ieder dje geen vreemdeling is in de staathuishoudkundige geschiedenis van onze dagen, wéét dat het niet ontbreekt aan ernstige pogingen om het lot der arbeideis te verbeteren, zoowel door hen te helpen in het tot sttmd brengen van inrichtingen ten 1 hunnen behoeve, als door het steunen van het selfhelp der werklieden. Tot welke misbruiken en verkeerdheden de epvatting kan leiden, dat het, om ge lukkig te leven, genoeg is de vruchten van anderer arbeid in de ruimst mogelijke mate in te zamelendaarvan levert onze tijd helaas ook een massa bedroevende bewy- zen open wel is er volharding noodig in het aanwyzen van den eenig goeden weg i als men ziet hoeveel afwijkingen men zich nog daarvan blijft veroorloven. i Want wat is de tegenwoordig algemeen i heerschende begeerte naar geld en niets dan geld, anders dan de toepassing van het begrip, dat het niet noodig is gezaaid te hebben om met blijdschap te kunnen maaien? Bijna dag aan dag treffen ons mededee- lingendie het voortdurend heerschen van den gouddorst teekenen. Gelijktijdig uit de beide hoofdsteden der beschaafde wereld uit Londen en uit Parysverneemt men van dobbelgezelschappensamengesteld uit per sonen, die tot de hoogste kringen behoo- renmenschen die zich hoogelyk belee- digd zouden achten als men hen met een eerlyken werkman op dezelfde lijn plaatste terwyl dan toch de laatste recht zou hebben zich door deze gelijkstelling gekrenkt te ge voelen. Allerlei schandelijkheden vergezel len daar de uitspattingen van het spel, en terwyl zijdie nooit zich overgeven aan dat kwaadzich verbazendat de diplo matie geen eind maakt aan een inrichting als de speelbank van Monacodie zich nagenoeg week aan week berucht maakt doordien haar slachtoffers zich van het leven berooven, begrypen we thans waarom dat niet geschiedtde Statendie in de eerste plaats geroepen zonden zyu om zich te doen geldenmoeten in eigen kring nog veel grooter ongerechtigheden aanzienen daarom zwijgen hun regeeringen wyselyk. Inderdaadde Moloch van Monaco staat daar als het ware in het openbaaren de verblindendie eerst hun fortuin en veel tijds ook het geluk van hun gezin, daarna hun ontzield lichaam nederwerpen aan de voeten van het afschuwelijk afgodsbeeld, zij doen het voor het oog der gansche we- 1 reld maar wie zich in de «hoogst beschaafde kringen van het Lond^nsche high-hfe" heeft laten uitschuddenvertrekt stil naar zijn hótel of naar zijn landgoeden jaagt zich daar een kogel door het hoofd, terwijl dan de wereld vergeefs gezocht hebbende naar de aanleiding tot die wanhopige daadhaar ten slotte toeschryft aan zwaarmoedigheid of gekrenkte geestvermogens. Laat onsNederlandersons niet ver kwikken met de gejachte, dat in het bui tenland alleen'dergelyke treurige ziektever schijnselen worden waargenomen. Nog dezer dagen werd gesproken van een speelclub, in het hart van ons land, in Utrecht, waar zeer aanzienlijke sommen worden verdob beld: en hebben zelfs leden van de rech terlijke macht zich laten vinden, om onder elkander uitspraak te doen over een quaestie van winst of verlies 1 Ziet, als de dobbe- lary niet reeds een aanmerkelyke plaats had ingenomen in onze zedenzou dan een uitnoodiging om zich voor zoodanig onder zoek beschikbaar te stellenniet met ver ontwaardiging van de hand worden gewezen En voorts telkens opnieuw worden per sonen genoemdbehoorende tot zeer ge achte familiëndie plotseling gebroken heb ben met alle denkbeelden van rechtscha penheid door zich aan beursspel over te geven waarby de veelbesproken tulpenhan del van onze vaderende windhandel van John Law in de vorige eeuwin geen ver gelijking kunnen komen. Nu eens was het een kapiteinweduwnaardie in korten tijd het vermogen zyner kinderen verdob belt dan weer een Amsterdamsch patri ciër, die zich uit de voeten maakt na een kolossale som geldsveel meer dan hij en zyn verwanten betalen kunnen, in den bo- demloozen kolk der speculatiewoede te heb ben geworpen. Wy kennen mannen van schitterende geestesgaven, voorgangers op wetenschap pelijk gebied en geroepen door woord en voorbeeld invloed uit te oefenen op hun omgeving, die toch niet de kracht be zeten hebben het oog te sluiten voor het geflonker van het gouden kalf, maar er als dwazen omheen gedanst hebben, totdat zy eenvoudig hun fortuin verloren hadden en daarna gedwongen waren, door over matigen- arbeid in de eischen van hun stand te voorzien. De sAmerikaansche Sporen” hebben menigen landgenoot in het verdriet gebracht. En vraagt men nu, met welk doel men schen, die genoeg bezitten om, de opbrengst van hun weik, hetzy in een openbare be trekking, hetzij als industrieel, medege- rekend op een deftigen vöet te leven en ook voor de toekomst van hun kinderen niet bezorgd te zyn, niettemin zich over geven aan dergelijke onzedelijke waag halzerij, dan verklaren wy eerlyk het niet te weten. Zy zwichten slechts voor een geheimzinnige begoocheling, uitgeoelend door den glans van het bezit, en vergeten in dien roes dat zij er het kostbaarste goed, de achting voor zichzelf, by inboeten. Tegen zulke afdwalingen van den geest Het hulpkantoor te Everdin- gen zalte rekenen van 1 Mei a. s., voor den dienst der Rijkspostspaarbank zijn open gesteld. Tot ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeenten Goudriaan en Ottoland is benoemd de heer W. J. Van Slype, burgemeester dier gemeenten. De gelegenheid om de buiten omloop gestelde koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselenwordt op 30 April a. s. gesloten. Op de Maandag te Utrecht ge houden palmpaardenmarkt waren 1260 paar den en veulens aangevoerd, onder welke tal van luxe-paardende prijzen liepen van f500 tot f1000. Veulens golden van f90 tot f 300; ponnies van f 80 tot f 180; 3-jarige fokpaarden van f 200 tot f 300voor de slachtbank van f25 tot f50. De handel was redelijk. Er waren vele binnen- en buitenlandsche kooplieden. Op de Dinsdag voor de eerste maal ge houden en onlangs vastgestel Ie 2e palm paardenmarkt waren 96 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkocht van f500 tot f600 en de veulens golden van f200 tot f300. De handel was tamelijk. Er waren weinig binnen- en buitenlandsche kooplieden opgekomen. Het hoofdbestuur van het Ge nootschap van Ny verheid in Groningen zal eene gezamenlijke inzending van melk vee naar de Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam bewerkstelligen. Alle landbou wers, die best melkvee bezitten, worden opgeroepen hunne exemplaren daarvoor aan te geven. Ten bewijze hoe in Noord- Holland de prijzen van het vee stijgen, moge het volgende dienen. Onlangs werd in het naburig Oudendijk oen kalf van 10 weken verkocht voor de som van f400. De Amerikaansche liefhebbers, door de kenfoekenon van liet jUI1K verlokt, spoorden de moeder op en deden alle moeite om het dier te krijgen. De eigenaar, evenzeer ge steld op het bezit van zulk een „juweel van een koe”, waagde het de som van f 5000 te vragen ennaar wordt medegedeeld, is op dien fabelachtigen prijs de koop niet afgesprongen en heeft de eigenaar kans, een klein burger-kapitaaltje voor ééne koe te ontvangen. Eenige veehouders in de Beemster, be ducht, dat de uitvoer tegen zulke hooge prijzen den veestapel te zeer zal benadee- len, hebben eene vereeniging opgericht, om dat gevaar, zoo mogelijk, af te wenden, zoowel door het aanfokken van puik vee, als door het uitloven van premiën aan de eigenaars, die de verleiding weerstand kun nen bieden. Door den landbouwer J. De Vries, by het Hoofddorp te Haarlemmer meer is de vorige week versche grasboter verzonden aan Z. M. den Koning. In Zuid-Holland kwamen van 30 Maart tot 5 April alleen 4 gevallen van pokken voor te Leiden. Te Maassluis heeft zich op nieuw een geval van pokken voorgedaan. Blijkens ingekomen ambtsbe richten zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 22 Maart jl. geëindigd isgeen ge vallen van longziekte buiten den afgesloten kring van het spoelingdistrict waargenomen. In de slachterijen binnen dien kring bleken de longen van 7 runderenvan 7 veehou ders door longziekte te zijn aangetast. Gedurende voormeld tijdperk werd afmaking bevolen van 281 van longziekte verdachte runderen, sedert 1 Januari jl. 823. Door de Arr. Rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld: J. V. te Al- blasserdam, wegens verzuim aangifte na tionale militie, tot f 25 boete, subs. 7 dagen gev. J. J. M. te Giesendam, wegens moedwillige mishandeling, tot 15 dagen cell, gev., f8 boete, subs. 1 dag cell. gev. De Commissaris van Politie in de 3e Afdeeling te Rotterdam bericht, dat in zijne afdeeling dezer dagen valse he rijksdaalders zijn uitgegeven. Zij zijn te kennen aan eene loodkleur en dragen het borstbeeld van den tegen woord igen Koning en de jaartallen 1862 en 1870. Op den i kant ontbreken de woorden „God zy met ons." De uitgever is een man van ruim 40-jarigen leeftijd, vermoedelyk Duitscher van geboorte, tamelijk lang, met rond, vol, kleurig gelaat, een lachenden trek om den mond en rossigon baard en knevel. Hij was bij de uitgifte der rijksdaalders gekleed met eene lange donkere overjas, grijze broek en phantasiehoed, vermoedelijk een flambard. Ter wille van de schoolkinde ren is in Arnhem bepaald, dat het on vermijdelijke kleedenkloppen op de straat ’s morgens vóór half negen moet afgeloo- pon zyu. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Giesendam door Da. N. J. Engelberts, pred. te Uithoorn. Mr. M. Bichon van Uselmonde heeft bedankt als voorzitter van de hoofd- dnr raronnitrintr vnni» flhr Nuf 4 5 4 1876 4} 111 5 98} l. 4} 98} 6 5 100 Z. R. 5 Oblig. 3 aandeel. rpd.st.100. 5 5 5 LOW. 5 H f 1000. 5 orw.-aand. 5 g. .6 100. 3 3 te SCHOONHOVEN. Februari 1884. onende te 8., veroor- leten, elk van fl,00, e vervangen door ge- i dag; ter zake van j aanzegging van den igendat de hem toe- loopende op een open- ihoven door het doen Ibandals in art. 71 itiereglement bedoeld naakt, tweemaal ge en van „zynen brui- twaadaardigon hond nrandt cn verontrust, loopen op straat te ie te O., veroordeeld i f 7,50bij wanbeta- >r gevangenisstraf van van „het buiten de kelen 434 tot 462 en etboek van Strafrecht, van schade aan eens id om men.” C. B., wonende to J., rvolging van „in hare st bakkersbedrijf door voorhanden te heb- et voorzien van het k. " teJ., veroordeeld tot 0,00, bij wanbetaling 'angenisstraf van drie verklaring van de in ter zake van „het id tot het verkoopen ivoorhanden hebben m van het af keurings- >r maten, dje bij den reisohten voldoen.” i te L., veroordeeld tot ran f 10,00bij wan gen door gevangenis met verb^urdverkla- i maatter zake van bestemd tot het ver in warenvoorhanden ichten en een maat 4. te J., veroordeeld tot 0,00, by wanbetaling rangenisstraf van drie verklaring van het in htter zake van „het id tot het verkoopen mvoorhanden heb- voorzien enz., als 4.” ie te K.: als 6. te 8., veroordeeld tot l, 00, bij wanbetaling rangenisstraf van drie rangenisstraf van twee „hei ais geien ioor honden Benbaren weg ht.” de 8., veroordeeld tot i,00, bij wanbetaling rangenisstraf van drie als 8., behalve voor Vlist”. nde te 8., veroordeeld elk van f 15,00bij rvangen door gevan- lagen; ter zake van n staat van dronken- len openbarén weg, meer 0,10. Groote letten naar uiterlijk tot Vrndags-namiddags. waarvan de plaatsing 3 maal 3 maal in rekening gebracht. helpen geen verbodsl of ander toezicht ma< sterking van het ze redding aanbrengen. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad van hot hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe A. P. H. A. De Kleijn; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap ie Vijf Hee- renlanden J. De With. De uitslag der verkiezingen van hoofdingelandenplaatsvervangers voor het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe”, is als volgt. In het 2e districthoofdplaats Giesendam, is tot hoofdingeland gekozenmet algemeene (177) stemmen, de heer Jan Schakel te Giesen-Oudekerk. In het 3e district, hoofdplaats Bleskens- graaf, zyn voor de betrekking van hoofd ingeland uitgebracht 188 geldige stemmen en werden gekozende heeren V. Brandwijk en A. Ejjkelboom, te Gijbeland, ieder 187 stemmen, D. Bons, te Molenaarsgraaf met 148 stemmen. In gemeld district zijn voor ds betrekking van hoofdingelaud-pl&atsvervanger uitge bracht 190 geldige stemmen en gekozen de heeren W. Van der Laan Hz., te Bles- kensgraaf met 179 stemmen, J. W. Van den Berg, te Oud-Alblasmet 179 stemmen, J. Tukker JCz., te Gybeland met 148 stemmen. Tot hoofdingeland-plaatsver- vanger van Schieland is in het 4e district hoofdplaats Moordrecht, verkozen de heer L. Exalte, ter vervanging van den heer H. M. Van der Haak die tot hoofdingeland wan benoemd. HH. MM. de Koning en de Koningin sullen naar men thans meldt 20 Mei naar Brussel gaan en daar drie dagen verblijven. Feesten zullen er tijdens hun verblijf in België niet plaat» hebben. De Minister van Binnenland- sche Zaken heeft het denkbeeld ontworpen, een gedeelte der lokalen van de kazerne Princenhof, te Delft, bij gelegenheid van den 300en jaardag van den dood van Prins Willem I, te meubelen en in te richten in de gedaante welke zij hadden in den tijd toen zij door don Vader des Vaderlands werden bewoond en ze dan voortaan als een historisch gedenkteoken van Rijkswege te onderhouden en toegankelijk te stellen. De Delftsche gemeenteraad heeft nu be sloten bedoelde lokalen kosteloos aan het Rijk in gebruik te geven. Aan het Departement van Wa terstaat werd 4 dezer aanbesteedhet on derhoud van en het verrichten van eenige herstellingen aan het Rijks-postgebouw te Gorinchom, gedurende dejaren 1884, 1885 1886. Minste inschrijver de beer A. G. De Pater, te Gorinchem, voor f1120. Woensdag werd aan het De partement van waterstaat aanbesteed: het verrichten van eenige werken aan de schut sluizen en daarbij behoorende werken te Nichtevecht (prov. Utrecht), behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Mer- wede. Minste inschrijver do heer J. Van Straaten, te Jutfaas, voor f1877. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te ’s Hage werd 7 dezer herbesteed: het afdammen, droogmaken, onderzoeken en herstellen der Mallegatsluis te Gouda, provincie Zuid-Holland, behoo rende tot de werken van den Waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste inschrijver de heer T. Volker te Dordrecht, voor f 33.700. Daarna werd aanbesteedhet vernieuwen van den bestaanden pakberm langs de west zijde van de buitenhaven van het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. Minste in schrijver de heer C. Bos Az. te Dordrecht, voor f 3980. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is aanbesteed: Het leveren van steen en het bestorten der Heldersche zeewering. (Raming f 11.750.) Minste in schrijver de hoer A. M. Langeveld te Har dingsveld, voor f 11.289. Bij de door burgemeester en wethouders van Rotterdam gehouden open bare aanbesteding voor het kosteloos slepen van alle niet door stoom voortbewogen sche pen in de Koningshaven, voor den tijd van 5 jaren, zijn de volgende inschrijvingen ontvangenL. Smit Co. te Alblasserdam f13.995; J. M. M. Jung, voor de schroef- sleep-stoombqotreedery „De Toekomst” te Rotterdam f13 380; beideï ingeschreven sommen per jaar. Te Arnhem had Dinsdag de aanbesteding plaats van 150 HL roode of Ryntarwe on 450 IIL witte] of Zeouwscho tarwe, respectievelijk wegebde 77 en 80 HGten dienste der garnizoensbakkerij. Minste inschrijvers, voor n°. 1 do heer M. De Gier, te Gorinchem, voor 1845, en voor n°. 2 do heer J. H. Hooghwmkel, te Go rinchem, voor, f7,50 per HL. - De Telephoonmaatschappy te RoRerdam heeft de vorige week ^aar öOOsten abonnó gekregen. I

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1