I I t t I I DIENSTBODE, STEENKOLEN „Oefening baart kunst" te Stolwijk. KINDERMEISJE. GOUD-en ZILVERWERK. Nagekomén Adveftentiën. Pannen en Tegels in soortentegen concurreerende prijzen o. a. HANG WRAKKE PANNEN van r*,-> bü lik. k/VPTEIN. Amtnerstol Eiken Kabinet, INKT. V L I S T, 7 MeUikoeijen, „RECHT AAN ALLEN”, Lekkerkerk. t 1 IJaslede De en Dl door l Boekhi is taan. >t niet laten de werklieden verlieten in de „Eerste en laatste ’t Burgerlijke Stand. Gem. Schoonhoven. Van 4 tot 11 April 1884. Geboren: Johanna Hendtika, ouders G.II. Kuylenburg en P. Oostrom. Neeltjo, moe der M. Snel. Pieter Jan, ouders P. De Vries on E. Van Ewijk. Johanna Hen driks, ouders O. Rous en J. De Bruin. Overleden: J. Van Baren, oud 73 jaren, weduwe van A. Rietveld. W. Hoogendyk, oud 48 jaren, echtgenoot van C. J. Van Solinge. J - Dc tot burgt Nieuw-Le Kraijenho van Stree gemeente. - Bjj luit.-adj. veld-art., van het f 2°.aan ge van kapit - Do Strnyk, eervol on recht. Bel Z. M. dei meenten De Ea Vrjjdag e werd zekf fenian Fit te Birmit politietoes kenhead e schen met gelooftd in de onli ploffingcn gerald zij genomen der politie zjjn leven als verklil de vangst Do rege gunstigen kieswet in standkomi zekerd. 2 generaal 1 lisbury uil De her meentebeel ring aanhi van een v de Lord-Mt aantal zijn belang woi districten, worden, el de plaatse) Het ontwe zeer geroe Door Di dagen bij drongen o goeding, d wegens he en den op van verschi 't Is echte benden zie der Egypti vreden ste in zulk een dezer dage Mogend he< in de „firn En het vooreerst In Soudai Gordons p vaarlyk er sche zijde, moeten ve zijn Gordo voorstel vi reeks van graven in troepen na Men ho sohenkoms opstandelir Met de het beter Bac Ninh genomen dan als a schouwd. in de bes een krach' Van Ch belangrijk! bedingen, regeer in g Franschen veel op m maat en en van de schillende ten het ni Te Cah voor Gam ring, bij munt heel dering vai publikeine streven w wiens naf dooden ni In Zwi men, kra< kroegen i voorschrift In een klein gezin zonder kinde ren wordt p’. Mei verlangd eene geschikte Adres franco, lett. B, aan het Bureau dezer Courant. Do elftvangst op de Waal be gint langzamerhand beter te worden, dage lijks worden er al 500 gevangen. n“ prijs wordt dientengevolge ook minder, variöert tusschen f 0,75 en f 1, Een jongmensch, met den landbouw en de veeteelt bekend, van Tjam- marum (Fr.), is voor rekening van een Amsterdamsch kapitalist naar Amerika ver trokken om Dacota te onderzoeken, voor zoover landbouw en veeteelt betreft. I gsor* G. H. C. WEP8TER te Krimpen a/d Lek bericht aan zijne geëerde begunstigen, dat hij eene puike lading heeft ontvangen welke hij tegen concur- reerende prijzen blijft uitverkoopen. TE BEKOMEN firma VALK, te Krimpen a/d Lek. De Notaris D. TEIJINCK te ■ih/f Schoonhoven zal op V r jj d a g den 18. April 1884, 's morgens 9} ure, te op het dorp, in het openbaar, om contant geldverkoopen Tafels, Stoelen, Spiegel, Schilderijen, Koper-, Glas- en Aardewerk, eenig oud Porcelein. SchouwIJssledeGereedschap en Handwerk. Eene party AFBRAAK, waaronder: 7 Kozijnen met ijzeren spijlenDeuren Vensters, Ramen en Brandhout. Alles ’s morgens vóór den verkoop te zien. De gunstig bekende zwarte SCHRIJFINKT uit do fabriek van NEELMEIJER Co. te Apeldoorn is in flacons van 75, 55, 30 en 15 Cents voorhanden bij de Boek handelaren S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven, Deze inkt vloeit gemakkelijk uit de pen, tast haar niet aan, droogt onmiddelijk, verbleekt niet, schimmelt niet, en is niet vergiftig* S7&~W. N. VAN NOOTËNrs’choonhoven. Vervolg der Nieuwstijdingen. LONDEN, heden, Vrijdag. Aan de Times wordt van gister uit Durban geseind: Het wordt mogelijk geacht, dat de Volksraad van Transvaal zal weigeren de nieuwe con ventie met Engeland goed te keuren. •KRALINGEN, 11 Apr. In de afgeloopen week werden alhier aan de markt verkocht 1636 zalmen en 24682 elften. Prijs der zalm van f 1,05 tot f 1,15 per kilo. Prijs der elft van f 0,85 tot fl,25 per stuk. ♦KRIMPEN a/d LEK, 11 April, ’t Was eene aandoenlyke plechtigheid toen Zater dag jl. hot stoffelijk overschot van den veel- belovondon J. Van Wijnen aan de aarde werd toevertrouwd. Op 20-jarigen leeftijd den zijnen ontvallenwas zijn heengaan dubbel treurig, niet alleen door hetgeen hij in de toekomstals hoogst bekwaam jon geling voor zijn vak beloofdemaar ook door de achtingdie hij bij jong en oud verworven had. De vereenigingen waarvan hij lid wasverliezen in hem een ijverig medewerker. Door zijne jeugdige vrienden leden van „Vriendenkring”, (van welke ver- eeniging hij medeoprichter was) grafwaarts gedragen volgden familieleden en belang stellenden den treurigen stoot. In hartehjke bewoordingen herdacht de heer F. J. Mijnlieff den te vroeg ontslapene, herinnerende aan de deugden en ontluikende talenten vah de jeugdige bloemdie helaas 1 te vroeg op haar stengel geknakt was. Vriendenhanden leg den een krans op de kist. Mogen vele jeug digen van jaren leven, zooals Van Wijnen geleefd heeft. Zijn assche ruste in vrede §OUDERKERK a/d IJ8EL10 April. Heden-middag na afloop van den schooltijd begaven zich een aantal meisjes uit de twee hoogste klassen der o. 1. school in Wijk C naar den Burgemeester. Bij dezen toege laten nam een hunner het woord en ver zocht ZEd.Achtb. uit naam van allen om te bevorderen, dat do tijd, voor het onder wijs in de nuttige handwerken bestemd, gedurende de zomermaanden voor elke les met een half uur mocht worden verlengd. Aangenaam verrast door dit even onver wachte als eigenaardige bezoek gaf de Burgemeester te kennen, dat hij zijn best zou doen om het uitgedrukt verlangen te bevredigen, waarna de meisjesstoet, onder een luid hoera en andere betuigingen van blijdschap, aftrok. •STREEFKERK, 10April. De gewone jaarlijksche verpachting der hooilanden van dezen polder bracht f 12 minder op dan ver leden jaar, nl. f 134tegen f 146 in het vorig jaar. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 11 April. De 60e verjaardag van H. K. H. Prinses Sophie van SaksenWeimar Eisenach, zuster des Konings, werd 11. Dinsdag alhier door het houden eener groote parade van het garnizoen herdacht. Ds. E. J. Homoet te Putten heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Er wordt in deze gemeente welwillend de gelegenheid voor ieder open gesteld om oude centen en halve centen te kunnen inwisselen. Wij verwijzen dien aangaande naar eene advertentie, voorko mende in ons Eerste Blad- De Notaris D. TEIJINCK te Schoonhoven zal op Dingsdag 29 April 1884, 's morgens 9 ure, op de Hofstede bewoond door W. DE PATER, in Bonrepas, gemeente in het openbaar, om contant geldver koopen 2 Pinken, 4 Kuiskalveren, Zog, Boeren wagen KarSchouwBouw- en Melk- gereedschappenHordenBoomen en Brandhout. Alles ’s morgens vóór de verkooping te zien. woning behulpzaam. Tjjdens de verhuizing werd de portefeuille met effectenvertegen woordigende eene waarde van p. m. f 90.000 en een bedrag van f7000 aan bankpapier vermist. De politiedie reeds Zaterdag van het feit kennis droeg, leidde haar eerste onderzoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aange houden maar spoedig in vrijheid gesteld nadat het onderzoek geen vermoeden van schuld tegen hem had opgeleverd. De politie is ijverig in de weer, om te trachten den dader van dezen effectenroof in handen te krjjgen. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat men niet juist aan op- zettelijken diefstal behoeft te denken. Op oen verhuisdag worden wel eens meer din gen vermistdie later weer te voorschijn komen op de plek waar men ze het minst Er is weer een diefstal ge ploegd in een der kleinere Londensohe post kantoren. Tèrwyl de postmeester bezig was met het aftellen van geld, drongen vier mannen het kantoor binnen grepen hem bij de keel, ontroofden hem f54 en maakten zich in een licht rytuigje, waarmee zij ge komen warenuit de voetenvoor do aan gevallene, half geworgd, genoegzaam tot bezinning kwam om hulp te roepen. Naar aanleiding van dezen diefstal dringt men aan op betere bescherming van de be ambten in kleine postkantorenwelke in dit opzicht meestal veel achterstaan bij de groote kantoren, waar toch altijd meer personeel ter verwering bij mogelyke aanvallen aan wezig is. De in vroegeren tijd zoo me- nigwerf geopperde en vooral in genees kundige tijdschriften besproken twistvraag, of de melk van teringachtige of zooge naamde gortige koeien bij menschen tering kan Veroorzaken, kan door de in het pa thologisch instituut te München genomen proeven als opgelost- worden beschouwd. Uit die proeven is gebleken dat, zoó de gortigheid (tuberculose) der koeien tot lon gen en middenrib beperkt was, de melk geene schadelijke bestanddeelen bevatte. Waren daarentegen ook andere organen, vooral ook de uier, ziekelyk aangedaan, zoo was de melk steeds door ziekelijke be- standdeelen besmet. Door koken ging echter het besmettend vermogen der melk ver loren het is dus dringend aan te raden, zoo de melk van deze ziekelyke koeien nog gebruikt wordt, deze steeds vooraf flink te koken- Te Birmingham zou dezer da gen de dochter van den rijken koopman Salomon met den heer Carl Cohen in het huwelijk treden. Alle toebereidselen voor een inderdaad vorstel jjke bruiloft waren ge nomen en honderden personen waren in de synagoge verzameld tot bijwoning van de trouwplechtigheid, die echter niet voltrok ken werd. De bruid verscheen namelijk niet en is ook tot op dit oogenblik nog niet ver schenen, evenmin gevonden. Zij verliet, zooals zich weldra ophelderdeop den trouw dag vroeg de ouderlijke woning en werd in alle stilte naar de burgerlijke wet met een op het kantoor haars vaders werkzamen jongen man (een Christen) in het huwelijk verbonden. Waarheen de jongelui gereisd zijn, is onbekend. Maar de bruidegom en bruiloftsgasten gingen in eene alles behalve pleizierige stemming naar huis. Zwarte rozen bekomt door afleggers van donkerroode eiken te occuleeren. Het sap ook rustig. Maar Woensdag-morgen begon het van meet af. In optocht kwamen de „grèvisten” uit do richting van de Haar lemmerstraat, met ’t weekblad „Recht vóór Allep” in de eene, met oen stuk roggebrood in de andere hand. De politie wilde op het Haarlemmerplein aan deze demonstratie een eindt? maken, maar 't baatte niet en in een tappery wilde een dcc^Averklieden aan een langen stok een stuk ^roggebrood bindon om dit, bij wyze van banier, mee te dragen. Hij werd uit de herberg ver wijderd en de roggebroodvlag bleef achter wege. Doch de stoet trok naar de fabriek om zoo mogelijk do verstandige werklieden, die aan den arbeid waren, in het schaft uur op te wachten. Dit wist de politie door doelmatige voorzorgen te voorkomen en de ordelijke werklieden konden ongehin derd te 1 uur aan den arbeid gaan. De werkstakers, voor een goed deel „vol ster ken dranks”, kruisten voortdurend door de buurt, maar hielden zich Woensdag verder rustig «n de politie zal wel zorgen dat het zoo blijft. Ook de herbergiers in den Om trek der fabriek hebben toegezegd aaójïo werkstakers geen drank te zullen verschaf fen. Vermoedelijk'zal het gezond verstand dus weldra zyn rechten hernemen. Terwijl een werkman te Nijme gen bezig was een vat van de Rotterdamsche stoomboot „Nijverheid” op den wal te rol len gleed hij daarmede op de loopplank uit, viel in de Waal en verdween terstond in de diepte. Zyn lyk werd nog niet opgevischt. De man laat eene weduwe met 4 jeugdige kinderen aóhter. —Door Amerikanen wordt tegen woordig tegen zeer hooge prijzen in Fries land rundvee aangekocht, om naar de nieuwe wereld verzonden te worden. Eenige boe renknechten en meiden hebben zich ver bonden om mede derwaarts te vertrekken. Door den heer H. Stam te Oudendijk is aan Amerikaansche koop lieden een kalf, oud 10 weken, verkocht voor f 400. 24 cl. per half kilo, 495 biggen, prijs f 8 a 12 per stuk. Boter 55 h 60 ct. per f kilo, eieren f 0,95 k 1,00 per 26 stuks, kippen f0,80 k 1,10 per stuk. Rotterdam, 7 pn 8 April. Aangevoerd8 paarden, 1 veulen, 1553 runderen, 172 vette en graskalveren, 154 nuchtere kalveren, 33 schapen of lammeren, 284 varkens, 201 biggen en 2 ezels. Runderen: 1ste qual. 88 ct., 2de qual. 72 ct., 3de qual. 49 ct.; Kalveren: 1ste fl’06i Soh*‘,ra Wei varkens 44 A 50 ets. per kilo. Boter: 1ste qual. f60, 2de qual. f55, 3de qual. f50, per kilo,60 A 75 ct. Tarwe. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overm. 7,70 A f 8,40, mindere f 6,50 A 7,60: op de wicht van f9,25 A 10,00 per 100 kilo. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overm. f6,10 A 6,50, mindere f5,50 A 6,00. Gerst. Zeeuwsche, Flakk. en Overm. Winter f5,60 A 6,00, mindere f4,60 A 5,50, dito Zomer f5,10 A 5,40, mindere f4,40 A 5,00. Haver, f 4,00 A 4,50, mindere f 2,50 a 3,80. Boekweit Noord-Brabanteche f 190 per 2100 kilo. r Paar den boon en. f 6,70 A 6,90, mindere f6,00 A 6,60. Hennepzaad, f 9,50 A f 10,50. Bodegraven8 April. Op de weekmarkt werd heden aangevoerd: Kaas, 79 wa gens, te zamen 3247 stuks, wegende 16235 kilo, prijs le soort Goudsche f25,00 A 27, 2e soort f22,00 A 24,50, hieronder 2 wagens Derby-kaas, prgs le soort f25, 2e soort f23, 5 wagens Edammerkaas, prijs le soort f 30, 2e f24. Handel traag. Boter aangevoerd 40 halve kilo's, prijs 55 ct. per half kilo. Vee. Aangevoerd 1 koe, 1 vet kalf, 15 varkens, 51 biggen. De prijzen waren als volgt: varkens f20A25, biggen f6 AIO. De verkoop van eieren bij het gewicht. Menigeen zal zich by het lezen van deze woorden over zoo iets verwonderen, wel licht een lach over zulk nieuws niet kunnen terughouden; laten wij daarom meteen hier verklarendat wij ons er zeer over verwon deren, hoe het eeuwen oude gebruik nog altijd gevolgd wordtom eieren bij het stuk te verkoopen. 't Is zoo algemeen gebruike lijk, niet alleen in ons land, maar ook in ’t buitenland en zoozeer wordt dit gebruik stilzwijgend gehandhaafd, dat wij er voor eerst nog niet aan behoeven te denken dat hierin verandering zal komen, tenzij het buitenland het voorbeeld geeft. En toch dnrven we gerust verzekerendat de tijd zal en moet komenwaarin men niet lan ger do eieren, bij het aantalmaar bij het gewicht verkoopt. Wat is toch natuurlijker dan dat? Neem b. v. de lichte eieren van Drente en andere zandstreken en weeg ze tegen die van kleigrondenen men zal zich dan terecht verwonderen over het groot ver schil. Neem dan nog op kleigronden de verschillende hoenderrassenen ieder zal moeten toestemmen dat de verkoop, zooals hij tegenwoordig geschiedt, al zeer bespot- teljjk is. Werden nu de eieren bij 't gewicht ver kocht, dan zouden de verkoopers er het grootste belang bij hebben rashoenders te houdenwelke vele en zware eieren leggen, terwijl de kooper nooit bedrogen zou uit komen. De verkooper of hoenderfokker zal onder de tegenwoordige omstandigheden zich er niet op toeleggen om de rassen te verbeteren maar alleenwegens het voor deel, die soort hoenders kiezen, welke de beste eierleggers zijn. Vandaar dat er zoo vele kippeneieren ter markt komenwelke duiveneieren schijnen te zijn. De vraag rijst: is de verkoop van eieren bij 't gewicht ook mogolijk? Ons antwoord is: waarom niet? In den kleinhandel ten minste zeer goed. Toen men voor het eerst lasdat op sommige plaatsen bijvoor beeld aardappelen bij het kilo verkocht werden, zal dit velen vreemd voorgekomen zijn, maar het vreemde was er spoedig af. Met de weegschaal in de band zou het bijna even gemakkelyk, ja gemakkelijker z^n om eieren bij 't gewicht dan bij het aantal te verkoopen, daar de kooper tegen woordig niet zelden het oneens is bij het toetellen, omdat hij meent te kleinen te krijgenja hoe dikwijls komt het niet voor, dat iemand een bepaalden prijs biedt voor eierenmitsdat hij ze mag uitzoeken. En bij den handel in 't groot? zou het daarbij ook niet veel gemakkelijker zijn om ze bij 't gewicht dan bij het aantal te ver koopen P Wanneer ze in manden gepakt waren kon men in vijf minuten verrichten, waartoe thans uren noodig zyn, terwyl ge vaar er «enigen van te breken dan niet bestond. Ons komt het inderdaad wonderlijk voor, dat men aan het oude gebruik nog altijd getrouw blijft, en laat men den ouden sleur varendan zal de hoenderteelt tevens een hooge vlucht nemen, dat wil zeggen, men zal de beste rassen gaan kiezen, wat nu betrekkelyk niet het geval is. men rozen op van den eik, waaruit do roos haar voedsel alsdan trekt, bevat tannine en daardoor krijgt de roos een zwartachtige kleur. Tegen twee dames, die in 't Vondelpark te Amsterdam bloemen afpluk ten, is proces-verbaal opgemaakt. In de gemeente Doniawerstal (Friesland) trekken thans personen rond, die door middel van een ijzeren stang den grond in de nabijheid der boerenerven on derzoeken, of er ook vee begraven ligt, dat voor jaren, tijdens de longziekte, bezweek. Vinden zij dierenlijken, dan vragen zij ver gunning om de beenderen op te graven, hetgeen hun een aardigen stuiver opbrengt. Eene eigenaardige manier van briefwisseling had eene aanzienlijke Antwerpsche jonge damewier schaking door een jeugdig schilder aldaar groot opzien baarde, mot dien minnaar. De vader van het meisje werd nW, buiten zijn weten natuurlyk, als overbrenger van de minnebriefjes gebruikt. Hij bezocht eons in de week op een bepaald uur een voornaam koffiehuis. De candidaat-schoonzoon, die op de hoogte gebracht was, ging om dien tijd ook daar heen, hing zijn hoed aan den kapstok vlak bij het hoofddeksel van den ouden heer en wist behendig tusschen den lederen binnenrand van diens hoed, een klein briefje aan zijn geliefde te stoppen. Zoo werd het verboden geschrijf door den argeloozen vader zelven in huis gebracht. Op die zelfde manier bezorgde het dametje hare brieven aan haren uitverkorene. Het meisje had nu alles uitgekomen is, herrinnert men het zich altijd bij zonder veel zorg voor papa’s hoed, en zij schuierde dien doorgaans, vooral op de koffiehuisdagen, zelve af. Er heersoht groote opgewon denheid onder alle zwaarlijvige tram-con ducteurs in de Vereenigde Staten van N.-Amerika. „Is dit oen vrij land” vragen ze, „en mag een man hier niet eens meer dik zijn.” De reden tot dezo opwinding is het ontslag dat een trammaatschappy in Philadelphia gegeven heeft aan alle con ducteurs, die meer dan 120 Amerik. ponden wegen. „Voor de passagiers” zegt de di rectie, „is een dikke conducteur, die tegen hun knieën drukt, die met logge beweging de heeren op de balcons van den wagen samenperst zoo onaangenaam, dat wij be sloten hebben voortaan enkel kleine en magere conducteurs aan te stellen.” Werkstaking te Amsterdam.— Dinsdag-middag weigerden vele werklieden, die arbeiden aan de nieuwe gasfabriek buiten do Willemspoort te Amsterdam, vooral de metselaars, truffel en kalkbak getrouw te bljjven als bun geen loon van 25 cents per uur werd toegestaan. De aannemers wilden zich do wet voorschrijven en de steigers, om aanleg”, een tappery op den hoek van Haarlemmerplein en de Planciusstraat, troost te zoeken voor hun verdrukking. Doeh niet allen waren van plan de zaak tot 't uiter ste te drijven en wilden Woensdag wel weder aan 't werk gaan. Dat zou niet gebeuren, verzekerden de aanvoerders van de beweging en ze scholden er duchtig op los en bedreigden de „lafaards” met een zoodanigen ernst, dat deze er dadelijk een speldje voor wilden steken en er op in sloegen. Het was inmiddels 7 uur gewor den en de geheele omtrek was in opschud ding. Meer en meer kwam het tot vecht partijen en de politie, die zich zoo lang mogelijk buiten de „arbeidersvraag” had gehouden, moest nu wel tusschenbeide ko men. Na een vrij hevige kloppartij werden eenige belhamels ingerekenddoch niet zonder dat de politiedienaren waren toege takeld een werd aan de hand verwond een ander kwam er „niet zonder kleer scheuren” af. Men dacht nu het opstootje meester te zijn en Dinsdag-avond bleef 't I Op V/jjda» 18 April 1884 hopen onze geliefde Ouders en Grootouders P. HKERENS en J. VAN OS hunne Vijftig-jarige Eehtvereenl- te vieren. Hunne dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Schoonhoven, 11 April 1884. IJSCLUB Tot bjj woning van de op Woensdag 16 April a. e.’s avonds 7 uur, te houden JAAR8VERGADERINGten huize van den Heer D. VAN DER WOUDEN, wor den alle contribueerende~ leden uitgenoo- digd, tot het aanhooren der rekening en verantwoording over het afgeloopen boek jaar 1883/84, enz. Namens het Bestuur, J. DE JONG Jr., Seor.-Penn. ZANGVEREENIGING OPENBARE UITVOERING op Maandag 14 April 1884, des namiddags ten 2 ure, in het locaal van P. STOPPELENBURG aldaar. Entree M Cis. Kaartjes te bekomen op den dag der uitvoering, by H. L. MATHUISEN. Wordt gevraagd voorbuiten een KINDER MEISJE, niet beneden de 14 jaar, P. G. Adres, met briefjes of in persoon, bij de Boekhandelaren A. KOK Comp. te Gouda. had vermoed. De nommers van de verdwenen effecten zyn inmiddels in een gisteren verschenen buitengewoon nommer van het „Politieblad” vermeld. Het is den heer Julius, leer- aar in de natuurk. aan de Koninkl. mili- r taire academie te Breda, na ruim 3 uren visschens, gelukt door middel van een qter- ken electromagneet (hoefvorm) een der beide verloren sleutels van 't postkantoor te Breda uit de breede gracht van den Buitensingel op te halen. Tengevolge van do aanwij zingen der beschuldigden Moors en Ballintyn, 1 was de heer Julius door de justitie uitge- noodigd, op eene tamelyk onbepaald aan- 1 geduide plek zijne wetenschappeljj ke proeven aaa te wenden, en na ruim 3 uur vis schens, gedurende welke de meest verschil lende voorwerpen, b. v. een antieke bijl, een ijzeren kanonskogel etc., werden opge haald, mocht de bekwame natuurkundige er in slagen, den binnensleutel van ’t post- 1 kantoor machtig te worden. Binnen weinige dagen zullen er pogingen gedaan worden, ook den buitensleutel te krygen. Zondag-middag had het zes jarig zoontje van T. Van der Vlies, te Slie- drechthet ongeluk in de rivier De Merwede te vallen. De aangewende pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven vruch teloos. In den nacht van 2 op 3 April werd de hoofdonderwyzer te „de Valk” i onder Ede uit den slaap gewekt met het geroep, dat er brand in de school was. Met - behulp van zijne hoogst zwangere vrouw en eenige door zyne dienstbode gewekte buren gelukte het hem, om den brand bin nen een korten tijd te blusschen. In de school, waar een tiental banken in brand stonden en een deel van het plafond reeds naar beneden gevallen was, bevond men, dat de brand door bossen stroo en hout, waarschijnlijk met petroleum gedrenkt, aan- 1 gestoken was. De justitie uit Arnhem heeft een onderzoek ingesteld. Een onderwijzer, die *s nachts den brand het eerst heette te hebben gezien, is als vermoedelijke dader herhaaldelijk ondervraagd. De echtgenoote van den hoofdonderwijzer is tengevolge van den hevigen schrik ontijdig bevallen van een dood kind, en verkeert iu bedeukelij- ken toestand. Ook te Amsterdam zijn, oven als te Rotterdam, hoogstwaarschijnlijk door denzelfden onbekendevalsche Engelsche banknoten van 50 pond sterling uitgegeven. Ter gelegenheid van den op gisteren gehouden ochtenddienst in de R. G. kerk, op de Haarlemmerstraat te Amsterdam, heeft de pastoor de aanwezigen gewaar schuwd tegen zakkenrollersdie gedurende de laatste dagen in die kerk op roof uit ge weest zijn. Er is in do Langstraat (N.-Brabant) in het geheel geen handel in hooi. Nagenoeg alles wat in het vorige jaar is gewonnen on ook nog zeer veel van 1882 is onverkocht overgebleven, en kan door de houders niet van de hand worden gedaanwaardoor oene groote stremming vooral ook in de betaling der landpachten wordt veroorzaakt. In do „Landbouw Courant” deelt Dr. L. Mulder mede, dat hij den 20. Febr. van den heer R. te 's Hage een zakje kreeg met gekookte aardappelen (4 dagen oud), die een zeer sterk licht van zich af gaven. Zij hadden dat den avond van den dag, waarop zy gekookt werden, reeds ge daan. Bij onderzoek bleek, dat alleen de oppervlakte lichtte. Met een pennemes liet zich de lichtende oorzaak wegnemen en het verwijderde, op donker papier voor zichtig uitgestreken, lichtte nog een weinig. Van phosphorus was geen sprake. Ook te Dubbeldam is dit verschijnsel waargenomen en dacht men aan een poging tot vergiftiging. Een scheikundig onderzoek toonde daar niet de minste sporen van phos phorus aan. Waarschijnlijk is het verschijn sel veroorzaakt door de een of andere schimmelplant. Te 8t.-Nicolaas, in België, liet iemand dezer dagen een kastje brengen, om het te politoeren, bij een meubelmaker. Bij het verrichten van zyn werk ontdekte de meubelmaker een geheim laadje, opende het, en vond er, tot zyn groote verbazing, een schat in van 130.000 francs. De eerlijke man haastte zich het terug te geven aan den reebtmatigen eigenaar, die over den vond niet minder verbaasd stond. Vele landbouwers schynen niet te weten, dat de scheuten van aard appelen vergiftige bestanddeelen in houden die voor varkens nadeelig zijn. Indien deze dieren er niet altijd van sterven zij zullen er toch door vermageren. In elk geval han delt men voorzichtig, door de aardappelen van de scheuten te ontdoenalvorens ze aan het vee te geven. In Pruisen oefent de staat zelfs toezicht uit op het hoefbeslag. Vol gens een thans aangenomen wetsontwerp zal voortaan niemand het handwerk van hoef smid mogen uitoefenen, indien hij niet eon diploma bezit, hem uitgereikt door staats- examencommissies, door de staatsscholen voor hoefbeslag, of door de militaire hoef smeden aan welke de staat de bevoegdheid heeft verleend. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat iemand te Gorinchem in eene zoogenaamde blokval twee ratten te gelijk ving. Eene zeug van den landbou wer P. De Groot, aan den Kadijk, onder Berg-Ambachtbeeft 20 levende jongen geworpen. H.H. Fabrikanten in Een DIAMANTEUR wenscht zich in verbinding te stellen met een fabrikant in GOUD en ZILVER, die het geheele land bereist, hoofdzakelyk de provincie Zuid- Holland, om hem na kennismaking zijne goederen goedkoop over te doen of tegen behoorlijke provisie in commissie mede te geven. Brieven franco, letters Z N Z, Bureau HANDELSBLAD te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Bij den handelaar Bloch, in oude en vreemde muntspeciënin de Spui straat te Hage, kwam vóór een paar dagen een Engelschman, althans een Eu gelsch sprekend heer om eenige goud stukken te wisselen. De heer B., geen kwaad vermoedende en den koopprijs ge deeltelijk in coupons willende betalen, zette op zijn toonbank een trommeltje met cou pons, talons van effecten, loten enz. en familiepapieren neer en betaalde met eenige der coupons. Na het vertrek van den vreemdeling miste de heer B. het trommeltje. Spoedig werd een onderzoek ingesteld, en men ontdekte dat de vreemdeling, die ver- moedelijk „in vergissing” het vermiste had meegenomen, in een hotel op het Spui was gelogeerd. Toen men daar kwam, was do vogel reeds gevlogen. Vermoedehjk had hij zich terstond na het bezoek aan den winkel van den heer B. uit de voeten gemaakt en tot hiertoe is zijn spoor nog niet gevonden. De waarde van het gestolene is niet juist op te geven, doch overschrijdt ver een som van f 1000. Met 1 April jl. verhuisde de weduwe R. te ’s Gravenhagodie bij haren schoonzoon v. d. H., in het Huygenspark (vroeger een welgesteld stalhouder) inwoonde, een paar huizen verder in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 4