1 1884. N’. 776. ia, Her, ekend, lebben t voor gesla- len en i Loo- rlams, kken arijen anden, irkens- onden, meters ■berei- schap- wattot t mijne e pry- daijn. I. 7 Zaterdag 26 April, L r Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUIT el, I'l.l w. s 4- c IDS, E BINNENLAND. I' iize nd ihahr* aar je- ngen markt. klauwzeer onder de 8pCt. ie der gedeel- iotari». iar. it ön. Ichotel. ouwen, nthart. ▼an it. Bouvy. en iris. ■Pil leeeren 5 in Ie argh Zonen. rboven ▼trekt. longh. nten. opman. iets rdt oen lire irt. van •1885.) !B, c in ft L >t S. W. N. VAN NOOTEN n Schoonhoven, üitgWMt. ■t e a ld, «f, Ier CO land e» telde ter«tand ■bonden-, »r Spoor- Jirecte •omboet. N en fdagent Uarel <M te ■fmpea ▼laad, WIN- MANT LR Cs. SCHOOfflöfflffl COURANT. Prfls der AdvertenÜën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandscbe Ad verten tiön waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. in Soudan tot een goed einde te brengen. Van wege de Engelsche overheden te Suakin is aan de bevriende Sheikt vrijstelling van belasting beloofd, indien sjj de wegen naar Berber en Kassdla weten vrij te maken. De Oostenrif kscbe Kroonprins en zijne gemalin brengen een bezoek aan het Turksche hof, waar sjj met veel hartelijkheid en luister ontvangen werden en in de onmid- dellijko nabijheid van des Sultans paleis verblijf hielden. Onder de merkwaardig heden die bezichtigd werden, behoorde na tuurlijk ook de harem. De republikeinen in Spanje zijn verdeeld. Het verschil loopt over de vraag of zij al dan niet aan de verkiezingen zullen deelnemen. Castelar is voor deelnemingZorilla voor onthouding. Z. M. heeft aan den heer F. L. Geerling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais Minister van Marine, met dank betuiging voor de gewichtige diensten, door hem aan den Koning en aan den lande be wezen en tot Minister van Mariue benoemd de heer W. F. Van Erp Taalman Kip. Bij koninklijk besluit is, met ingang van 16 Juni 1884: lo. aan Jhr. Mr. A. P. C. Van Karnebeek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commissaris des Konings in de provincie Zeeland, met dank betuiging voor de dienstendoor hem aan den lande bewezen; 2o. tot commissaris des Konings in de provincie Zeeland benoemd Jhr. Mr. W. M. De Brauw. Z. M. heeft Dr. Jan Ten Brink, leeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool te ’s-Gravenhagebenoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-Universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Ne- derlandsche letterkunde. Het Staatsblad no. 48 bevat kon. heshiit van den ftdnn April 1984, houdende verbod van in- en doorvoer van buiten ’s lands van levende varkens, uit over weging, dat in naburige landen het be smettelijk mond- en klauwzeer onder de varkens voorkomt. Aangaande de aanstaande reis van HH. MM. don Koning en de Koningin naar België, wordt het volgende medege deeld In den ochtend van 20 Mei zullen Hunne Majesteitenvertrekkende van „Oranje- Nassau-oord”, aan het station Oosterbeek op den koninklijken trein gaan, welke de vorstelijke reizigers naar Esschen zal brengen. Aan het station van die grensplaats vinden zij ter hunner beschikking het particuliere salonspoorweg-rijtuig van Z. M. den Koning der Belgen, waarmede de reis naar Brussel wordt voortgezet. Koning Leopold zal HH. MM. ontmoeten aan het station Stuyvenbergwaar de militaire macht van het Antwerpsoh garnizoen zal zijn opgesteld. Onzen Koning zal alsdan de gelegenheid worden aangeboden om de eerewacht te inspecteeren. Van Stuy venberg begeleidt Koning Leopold zijne gasten rechtstreeks naar Brussel, waar HH. MM. eveneens plechtstatig zullen worden ontvangen en tot 23 Mei denken te blijven, om daarna naar het Loo terug te keeren. Naar men meldt, zullen op verzoek van onzen Koning volstrekt geene feestelijkheden plaats hebben. Aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteedhet bestorten van de Hoornsche hoofden aan den Oudenhoornschen zeedijk behoorende tot de zeewerken in de provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer C. Roskam te Sliedrechtvoor f 8630. Uitslag der door dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, op 16 dezer te Gorinchem gehouden aanbesteding van aar dewerken enz., in 15 perceelen: Perceel 1 aan P. Sterk te Spijk f7900.— Perceel 2 aan G. Koorovaar te Hardings veld f590. Perceel 3 aan M. Van Rees te Sliedrecht f 395. Perceel 4 aan H. Kampsteeg te Giesendam f 2030. Perceel 5 aan H. Kampsteeg te Giesendam f300. Perceel 6 aan J. De Jong te Ammerstol f 1740. Perceel 7 aan J. Elshout te Giesen f600. Perceel 8 aan 0. Zanen te Am merstol f 840. Perceel 9 aan C. Ooms te Ammerstol f2190. -- Perceel 10 aan C. Zanen te Ammerstol f240. Perceel 11 aan G. Do Haas te Hardingsveld f3780. Perceel 12 aan 0. Zanen te Ammerstol f970. Perceel 13 aan C. Streefkerk te Ameide f879. Perceel 14 aan O. Streef kerk te Ameide f987. Perceel 15 aan G. Maskamp te Leerdam f7473. Het vervoeren en verspreiden van grind en het onderhouden van den geheelen Lekdijk onder Nieuw-Lekkerland, Streefkerk, Groot- Ammers, Langerak, Tienhoven en Ameide gegund'aan J. Kortland Jr. te Streefkerk voor f880. Uitslag van de door Burg, en Weth. van Rotterdam op den 23sten April gehouden openbare aanbesteding van het maken van vier gaskuipen met bij behoorende rwerken, ten behoeve van de gemeente-gas- die hem in staat zouden stellen de zaken I fabriek aan den Oostzeedijk te Rotterdam Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjz: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bp alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Niet wat men neemt, maar wat men «eeft houdt de maatschpppü in stand en brengt haar tot hooger ontwikkeling. Wé hebben weleens de leer hooren verkondigen, dat zelfzucht de spil is om welke alles zicht beweegt. In de planten en in de dierenwereld zien wij bij elke schrede den strijd om hel bestaan zich openbaren; de individuen en de soorten betwisten elkander de plaats die zij in nemen, de overwinnaar van gisteren moet heden zelf het onderspit delven en bezwykt in den kamp. Is het bij onze medemenschen wel veel anders? Zonder nog te spreken van den natuurstaat ons slechts door overlevering of door het aan schouwen van verwijderde volken bekend, en waarin men elkander uit den weg ruimt op de meest naieve wijze, als iets dat ge heel alledaagsch is, beroepen wy ons slechts op de oorlogen, die ieder verwenscht maar die we toch aanvaarden zoodra de gelegenheid er toe dryftl of wil men meer voor de hand liggende voorbeelden, op de mededinging, die niet vraagt of het eigen welslagen ook geschiedt ten koste van het levensgeluk van den man die met ons het renperk betrad, maar wiens krachten door eigen toedoen of door omstandigheden buiten hem, te kort schieten. En let wel op, dat wy in de meeste gevallen niet af- keerig zijn van een of ander middeltje, dat geschikt is om zijn gang onder het loopen wat te vertragen; dat is voor ons weer zóóveel gewonnen. Maar de zelfzucht, als grondslag van het maatschappelijk en zedelijk leven, heeft ver dedigers die niet licht zijn te schatten. Zy verdienen in elk geval met ernst aange hoord te worden. De hoogste wet voor den redelyken mensch, zeggen zy, is dezeWees gelukkig. Daar het nu niet mogelijk is, aan die wet te voldoen zoolang men niet het bewust zijn heeft anderen m zijn omgeving ten zegen te zyn, ligt daarin tevens opgesloten dat men zich niet binnen den kring van zyn bloot persoonlyke belangen zal terug trekken, maar wel degelijk al het mogelijke doen om aan alle zyden den gelukstaat van anderen te vermeerderen. Daar het geluk onbestaanbaar is met het verslaafd zyn aan grove ondeugden, toegeven aan booze nei gingen, geketend zyn door verkeerde ge woonten en hebbelijkheden, spreekt het wel vanzelf dat in die aanbeveling: Wees ge lukkig I” een gansch gestel van zedelijkheid verscholen ligt. Terecht wordt gezegd, dat het er in verscholen ligt. Want voor *t grypen is het zeker niet. Sommige diepgevoelende denkers mogen zich een voorstelling maken van zeker ver fijnd egoïsme, dat een afkeer heeft van slechte handelingen orndat zij de gemoeds rust verstoren, dat behoefte heeft aan hulpbetoondewyl het een weldadig be wustzijn van zelfvoldoening wekt; we willen zelfs de mogelijkheid aannemen dat eenmaal de menschheid met die enkele zedewetzal kunnen volstaandie voortvloeit uit een juist inzicht in hetgeen we persoonlijk voor ons geluk noodig hebben, by den tegen- woordigen stand der beschaving zouden we er niet gerust onder zyn, indien dit de eenige maatschappelijke band ware. Het tekort aan zedelijkheid is nog zoo oneindig groot, dat buitengewone bijdragen tot den algemeenen vooruitgang niet kunnen gemist worden. Noem het een valsche opvatting zoo veel ge wilt, een feit is het toch, dat de groote massa onzer medemenschen, en laten wy onszelven er gerust^ bij reke nen, de zelfzucht niet op den voorgrond plaatsen in den boven aangeduiden ver edelden zin. In de honderden gevallen, waarin we staan voor de keus van het oogenblikkelyk grof en stoflelyk genot, en de hoogere bevrediging die het gevolg zou zyn als we van het aangeboden genot afstand deden ten genoege van anderen, kiezen we het eerste. We nemen van twee goede dingeh, die ons worden aangeboden, eenvoudig het minst goede, omdat we het andere nog niet behoorlyk kunnen waardeeren. Loopt eigenlyk de geheele hedendaagsche maatschappelijke strijd niet op dit punt samen Het geroep om hervorming, om ver betering van den socialen toestand zou niet gehoord worden, indien elk meer door drongen was van de noodzakelijkheid, offers te brengen,indien er, om een vaak mis bruikt woord nog eenmaal te bezigen, meer toewijding was. Denken bijvoorbeeld zy, die zich zoo luid beklagen over de ongelijkmatige ver deling der goederen, en die ze daarom maar liefst in handen van »den Staat” of van eenige andere vereeniging zouden willen brengen opdat ze verder ten algemeenen nutte, zoo het heet, zouden worden aan gewend, denken die menschen er wel aan, dat de ongeiyke lotsbedeeling meestal zyn oorsprong vindt in het feit dat A de .zedelyke kracht bezit om het voor de hand De aandrang ,o0^»nd9»Uhenpening in de Fransehe Kamer schijnt toch door de regeering te zyn aan gemerkt als eene her innering om aan dat gedeelte van haar pro gramma uitvoering te geven. De manifes tatie bij de onthulling van het standbeeld voor Gambetta, waaraan de regeeriig zulk een ijverig deel nam, is misschien weleenigs- zins te beschouwen als eene voorbereiding tot het gewichtige werk der herziening, die zonder eensgezindheid onder de republi keinen geen kans van slagen heeft. In den Senaat althans kan geen stem gemist worden, daar de herziening, naar hetgeen er dezer dagen van gemeld wordt, bijna uitsluitend de beperking van de bevoegd heden van dat staatslichaam geldt. Het levenslange mandaat zou worden afgeschaft; in de wijze van verkiezing der Senatoren verandering gebracht, en hunne bevoegd heid op financieel gebied beperkt worden. Voorts zal worden voorgesteld de verouderde en in menig opzicht heiligsehennende ge woonte om de zittingen met een openbaar gebed te openen vaarwel te zeggen. Dit laatste zal voorzeker de geestelijkheid op nieüw aanleiding geven tegen de republiek te velde te trekken. Zelfs zij, die haar niet ongenegen zyn, wachten er zich wel voor daarvoor uit te komen. Zoo haastte zich de Bissohop van Gabors, wien de dagbladen eenige voor de republiek gunstige woorden hadden in den mond gelegd, om die me- dedeeling door zijn Vicaris te doen logen straffen. Die tegenzin der kerk tegen de tegenwoordige staatsinstellingen van Frank rijk is eene voortdurende bedreiging voor de rust des lands. Twee bataillons infan- .terie benevens eenige artillerie zullen eerst daags naar Huó vertrekken om de hoofd stad van Amram voor goed te bezetten. De troepen hebben, door den ingevallen regen tijd tok r«ok gedoemd, hnano winterkwar tieren bezet. Het hoofdkwartier is te Hanoy gevestigd. Paus Leo heeft van uit Italiês hoofdstad wederom eene scherpe encycliek uitgevaar digd tegen de vrij metselaarsorde, de moeder van socialisme en revolutie. Het gerucht dat de bissohop van Posen, Ledochowski, door Z. H. daartoe aange maand, zijn ontslag zou gevraagd en ver kregen hebben, en zoodoende aan Duitsch- land wederkeerig een bewijs van verzoenings gezindheid zou gegeven zijn, is gebleken onjuist, althans voorbarig te zijn. Dit is te meer te bejammeren omdat die toenadering vormoedelijk eene groote verbetering zou gebracht hebben in de verhoudingen tus- sohen staat en kerk. Slechts schoorvoetende schijnt Keizer Wilhelm er toe te kunnen besluiten den Rijkskanselier, overeenkomstig diens wensch, van een gedeelte zyner staatsbemoeiingen te ontslaan. Toch duidt een en ander aan dat er gehandeld wordt over ingrijpende wijzigingen in het Pruisisch Kabinet en de daarmede in verband staande instelling van een Staatsraad onder presidium van den Kroonprins. De verjaardag van Lord Beaoonsfields overlijden heeft den conservatieven in Enge land, voorgegaan door de Koningin, die een bloemkrans liet leggen op zijn graf, aan leiding gegeven tot tal van demonstraties. Vooral thans, nu de conservatieve candida- ten weer meer en meer „in trek” komen, zag men te Londen en elders tal van per sonen, met een primula vent getooid, hunne sympathie voor den overleden staatsman te kennen geven. De Lord-mayor van Londen, Fowler, stelt, zooals te denken is, alles in het werk om de hervorming van het Londensch gemeente bestuur tegen te gaan. Op denzelfden dag dat Minister Harcourt die hervorming te Leeds aanprees, presideerde Fowler eene bijeenkomst om daartegen te protesteeren. In de oostelijke graafschappen van En geland, voornamelijk te Ipswich en Colches ter, zyn eenige vrij hevige schokken van aardbeving waargenomen, die vooral in laatstgenoemde plaats heel wat verwoes ting hebben aangericht. De Egyptische financiën zullen weldra het onderwerp uitmaken eener conferentie van de Mogendheden, die bij de schadeloos stellingen wegens do ongeregeldheden te Alexandrië betrokken zijn. Baring en Graham zijn naar Londen ontbo den, om de regeering in te lichten omtrent den stand van zaken in Egypte. Hoewel de berichten zeer tegenstrijdig zijn en nu eens Gordons toestand als wanhopig voor stellen, dan weer melden dat hij goedmoeds is en mot vertrouwen den loop der omstan digheden afwacht, is het een feit, dat totr dusver Engelands optreden in Soudan nog niets goeds heeft uitgeworkt en dat Gordon te Khartoum opgesloten zit, omringd door vyandige stammen. Wel begrijpende dat hij op geen hulp van Engeland, of van Egyp tische zyde te rekenen heeft, moet hij dan ook reeds een beroep hebben gedaan op de Engelsche en Amerikaansche millionairs tor verkrijging eener som van 200.000 pd.st., waarmede hij de hulp van 2 il 3000 Otto- maansche Nizams denkt te kunnen koopeu on i waarvoor werd ingeschreven door: Jan SmitVII, te Slikkerveer, voor f279.000; H. Stelwagen, te Rotterdam, f299.500; A. Van der Meyden Aan., te Hardingsveld f264.938; O. Hagendoorn Kzd., te Giesen dam f274.000; G. Kefj/te Rotterdam, f256.500; M. L. v. Spanje, te ’sGravenhage, f327.750; L. Brand Dzn. D. P. Seret, te Giesendam en Sliedrecht, f 294.840J. Koog, te Amsterdam f 324.600H. Degenste Dordrechtf319.943 J. J. Van Sluisdam te id., f 319.800J- J. Bekker A, D. Van Beters Co., te Lent en Nijmegenf 286.000; S. H. Ternimte Amsterdam, f391.900; P. Vlasmante Bodegraven, f312.400. Door het bestuur van het wa terschap Snelrewaard Zuid-Linsohoten Schagen en den Engh is voorloopig vast gesteld de rekening over het dienstjaar 1883, in ontvangst op f6888,14 en in uitgaaf op f6798,04», alzoo aanwijzende een batig slot van f90,09». Door stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Mastwijk en Achthoven is de rekening over 1883 vastgesteld met een voor- deelig saldo van f54,81». Door het bestuur van het waterschap Cat- tenbroek is voorloopig de rekening van ge meld waterschap vastgesteldin ontvangst op f3571,12 en in uitgaaf op f3431,10 zoodat ze met een voordeelig saldo sluit van f 140,02. De heer Mr. D, Veegens, oud- griffier van de Tweede Kamer der Btaten- Generaalis Zaterdag in bijna 84-jarigeu ouderdom te ’s Hage overleden. In den Haag is overleden de heer Mr. Wynaendts, oud-burgemeester van Gorinchem. Na het einde van deze maand zal er geen gelegenheid meer zijn om oude koperen centen bij de betaalmeesters in te wisselen. Wy meenen het publiek daaraan nogmaals te moeten herinneren. De Transvaalsche deputatie is in Deigle met groote geestdrift ontvangen. Generaal Smit bezocht Zondag 11. het slag veld van Waterloo. Dinsdag kwam de de putatie te Parijs aan en werd aan het station opgewaoht door een aantal der aldaar wo nende Hollanders. —Gedurende de vorige week zijn in Zuid-Holland de volgende gevallen van pokken voorgekomenMaassluis één, Lei den vier. Waarschijnlijk als protest te gen overdreven toepassing van de afma- kingsmethodedeelt de N. Schied. Ct. mede dat van den heer A. Van der Burg te Schie dam, negen en negentig stuks afgemaakt zyn, waarvan gebleken is, dat niet éón enkel beest ziek was. Wij ontvingen dezer dagen het eerste nommor van „De Echo”, Mail- editie voor Oost- en West-Indië (Amsterdam, Holdert Co.). In beknopten vorm levert dit weekblad overzichten van ’t binnen- en buitenlandsoh nieuws, Londensohe en Pa- rijsche brieven, kunst- en letternieuws, mo- deberichten, boekaankondigingen, allerlei enz. enz. Uit de kennismaking met dit eerste nummer, dat er keurig uitziet, bleek ons dat de redactie den tact bezit, het zoo uitgebreide menu smakelijk gereed te maken. Eenige vellen van een nieuwen roman wor den bij elk nummer gevoegd, terwijl dit eerste nummer ook nog van een muziek stukje vergezeld gaat. Wij meenen aan deze familie-courant in onze Indiën een gunstig onthaal te mogen voorspellen. Medio Mei zal te Hellevoet- sluis het jaarlyksch toelatingsexamen wor den gehouden voor adspirant-loerlingen machinist 2e kl. Tot leden dier commissie zijn benoemd de hoeren: De Vries, luit, ter zee le klasse; Jonghees, Officier-machinist le klasse; Van der Laar, luit, ter zeö 2e klasse; D. L. Hardeman, hoofdonderwijzer en J. Th. Fauel, machinist le klasse. De eindexamens der Hoogere Burgerscholen in de provincie Zuid-Holland zullen dit jaar afgenomen worden te Schie dam. In de commissie zijn o. a. tot leden benoemd de heeren H. W. F. Bonte en J. H. Van der Voort, leeraars aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gouda en J. De Vries eu P. Munk, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Gorinchem. De heer E. A. Van Put, hoofd der school te Zijderveld, hoopt den 2. Mei a. s. den dag te herdenkenwaarop bij 25 jaren geleden daar in functie trad. Tot onderwijzer aan de school met den bjjbel te IJselmonde is benoemd de heer S. De Jong, te IJlst De regeling der vacatuurs- beurten in den ring Schoonhoven wordt met 27 April eenigszins gewijzigd, door dat alsdan Krimpen a/d Lek en Krimpen a/d IJsel weder bezet zullen zijn. De hulp van den ring Gouda vervalt. In de vacaturen te Schoonhoven (2e pl.) en Berg-Ambaoht zal voorzien worden door de predikanten van Schoonhoven (le pl)Willige-Langerak, Ammerstol en Lekkerkerk; in dietoGouderak en te Ouderkerk door de predikanten dor beide Krimpens, Stolwijk on Haastrecht, terwijl te Berkonwoude de dienst door al de beschikbare predikanten zal worden waargenomen. liggend genot van het oogenblik op te offeren voor een minder zeker voordeel in de toe komst, vaak in een toekomst die men zelf niet zal beleven, terwyl B. heel een voudig neemt, wat hem wordt aangeboden zonder zich om iets anders te bekommeren Neem in plaats van A. en B. twee huis vaders uit den werkenden stand, en in zooveel mogelijk gelijke omstandigheden; beiden zyn gezond en sterk, ijverig en be kwaam, beiden hebben, misschien onder meer kinderen, een zoon voor wiens toe komst allereerst moet gezorgd worden. A. neemt dat nog al luchtig op. Hij is van de leer dat een werkman zich een geoorloofd genoegen niet behoeft te ontzeggen; dat, wie zooveel uren daags gearbeid heeft, recht heeft op eenige uitspanning, enz. altemaal dingen die niemand hem zal kunnen be twisten. Maar door zich zoo stevig aan die beginselen vast te klemmen, kan hij weinig doen aan het werk van de opvoeding zyner kinderen; en de zoon van wien hierboven sprake is, gaat dan ook, zoodra hij den leeftyd van twaalf jaar heeft bereikt, met vader te \»erk, wordt, gelijk hij, een geschikt werkman, kortom, neemt op den maatschappelijken ladder geen lager, maar volstrekt ook geen hooger standpunt is. Men vergunne ons hier te doen opmerken, dat we geen sombere kleuren hebben ge bezigd om onze stelling te bewijzen; onze werkman A. is een heel gewone, die zich aan geen uitspattingen schuldig maakt, wien niemand iets kan verwyten, die het leven opvat gelyk het is en, als er niets byzonders gebeurt, heel wel door de wereld zal komen. B. daarentegen ontzegt zich dat genot bepaaldelijk, hetwelk voor A. een soort van behoefte is geworden. Niet, uit overdreven gestrengheid voor zichzelvenwogen de be langen van zyn gezin bij hem niet zoo zwaarhij zou zich eenige uitspanning ge rust gunnen. Maar zyn streven is, zyn zoon en later als ’t hem gelukken mag ook zyn andere kinderen, beter teegeruet het worstelperk des levens te doen binnentreden dan hyzelf zich bevond toen hij op eigen wieken moest dry ven. Het is hem minder te doen, dien knaap uit zijn stand te brengen, dan wel hem in zijn stand een der eersten te doen zijn. En daarom moet die jongen onderwezen wordenheeft hij boeken en werktuigen noodig, is er geen sprake van hem in de eerste jaren cijnsbaar te maken voor de kosten der huishouding. Maar om diezelfde reden is ook vader gedwongen, en wie het niet weet bij ervaring, kan ón mogelijk begrijpen met hoeveel wezenlijk genot hy zich aan dien dwang onderwerpt! oin nog te arbeiden als anderen zich aan de rust of aan het vermaak overgeven. Hy geeft, de ander, neemt; wel niet meer dan hem rechtens toekomtmaar toch hy neemt zijn aandeel in de materiëele ge nietingen van het oogenblik. Laat ons nu even verder zien. Wanneer beide zonen, die van A. en van B., mannen zyn geworden, aangenomen dat zij gezond zyn gebleven, als eerlijke lieden zijn opge groeid, enz. zullen zij dan niet een voor beeld van ongelijke lotsbedeeling aanbieden En laat dit proces nu eens worden voort gezet over eenige opvolgende geslachten; iaat de jonge B blijven doen wat hij zyn vader zag doen, en zich in dit opzicht weer opnieuw van zyn eigen lotgenooten onderscheiden zal dan niet eindelyk een onmetelyke afstand bestaan tusschen de na komelingen van die beide werklieden En als onder die van A. nu eens een zeker aantal socialisten of zoogenaamde collecti- visten zitten, die, wijzende op de welvaart van de familie B. die zich gelijk het heet »in weelde baadt” is dat alleen wel een bewys, dat de maatschappelijke inrichting niet deugt? Wij zouden integendeel juist dat »niet deugen” erkennen, als de offers, gebracht door hen die er zedelyk sterk genoeg voor zyn, geen vruchten droegen. Het beweren dat niet de minder bedeelden de schuld hebben dat zij die hen vooraf gingen zich niet om de toekomst bekreunden, gaat niet op: elke daad is oorzaak van bepaalde gevolgen, en in het verband tus schen beide kan geen stelselfabrikant ver andering brengen. Wy willen volstrekt niet beweren, en onze lezers behoeven die verzekering niet van ons te ontvangen, dat de maatschappij geen ernstige kwalen en gebreken vertoont. Het is zelfs geen bijzondere kunst, die aan te wyzen en met aandoenlyke trekken te schetsen. Doch niemand vermag daarmee het bewys te leveren, dat haar inrichting op andere grondslagen dan de eeuwige wet van oorzaak en gevolg moet gevestigd worden. Met ruw geweld zou men haar misschien een zwaren schok kunnen toe brengen die voor langen tyd haar ontwik keling stremt, maar indien de wonde, door roekelooze verstoorders der orde toegebracht, door den tyd en den arbeid van wélgezinder! weder geheeld was, men zou haar eenvoudig weer dezelfde richting zien volgen. Wie inderdaad de maatschappy ver beteren, vooruitbrengen, gelukkiger maken zullen, dat zyn zy die offers aanbieden, zy die, overeenkomstig de gewyde leer dat geven zaliger is dan ontvangen, niet met woorden, maar met hun persoon betalen voor het voorrecht, mensch te zyn.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1