1884, N°. 782. Zaterdag 7 Juni. meer!! [BRING JOHAN", kkerkerk". KDIEKTF. uwe vinding. geoctrooieerd. EIZEN 1 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ij van UMINGEN. OURANT, DAG, ag 1884. AIRE Vacantie-uitstapjes. 7 i te Schoonhoven, i I ontvangst Schoonhoven. SCHOOÏÏHOVEHSGHE COURANT. eindo te maken. Aan Minister Schuvilgaard DSON A Co., 10, Rotterdam. ij H. J. VAN J. DROST te Gouda; II. J. cerk; J. VAN H. MOES te dsrhi' fxijiutli ngelukken. Dw. Dienaar, JMINGEN. Eenij kanon aan. tw. Dienaar, smietigt al het ladigd niets en iren schriftelijke eheel Nederland tan bovenstaande n ik de vrijheid te bevelen. Te- de etbakkerij. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. •RLANDEN, bosch HADE, ROE- I GOEDEREN, )p vaste en zeer VEE kan ook tijd van zee en aanvragen van dichtingen ge- tot den Agent «el, den Heer Koopt de nieuwe LONDON, e beste der par- imeriën om het rijze haar zij- e natuurlijke leur terug te even. begunstigers. en Mei 1.1. mijne zoon overgedaan i dezen weg mijn ne begunstigers, rende 32 jaar zoo beveel ik mijn iet volste vertrou- 5NTIEBLAD, >h II.II. Brood-, akkers. ‘AKKE HSBON1), avonds. De Uitgever, PLANTINGA. orden nden. AARDEN en de Hoofdagent ;erk a/d IJssel (TAN DAM te IS te Krimpen N.-Lekkerland f. VAN WIN- A. DIAMANT JLENAAR Cs. roorm. 5,30 uur. jamidd. 4 roorm. 8 lamidd. 7 /AN ZESSEN. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letten naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle blnnehlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ien van isterdag. )rm. 8 en 9 ure. midd. 2* rm. 7} en 12 ure. midd. 7} gevaar af dat men er geen resultaat van te zien zou krygen. Welke die vruchten zyn zullen moet de ondervinding leeren. Wjj verbeelden ons dat zij vele zyn. Versterkte levens kracht, ontwaakte levensmoed, begrippen van orde en betamelijkheid, die het kind ook in zijn eigen omgeving zal zoeken te pas te brengen, benevens, misschien I in later jaren eenig besef, dat de zoo vaak gescholden zmeergegoeden” toch waarlyk zoo onbarm hartig niet zyn. n staat ben niet f, maar ook af- leveren. Belo- e laten om mij te maken, lichamelyken toestand. Het ontbreekt hem eenvoudig aan kracht om zyn werk met lust en met vrucht te verrichten. Dat kind wordt slecht gevoed, maar nog veel slechter verpleegd; het grootste deel van zyn leven brengt hij door in de bekrompen ruimte zijner slecht geventileerde woning, of, op de straat, in enge stegen, tusschen benauwde huizen. Kon men diezelfde kinderen eens voor korten tyd, al ware het slechts voor een paar weken, in een andere omgeving plaatsen, naar buiten brengen, in de vrye natuur, om hun de frissche strand of bosch geuren te doen inademen, men zou spoedig een gunstige verandering waar nemen. Er zou gloed komen in die fletsche oogen, kleur op die bleeke wangen, en met deze gunstige verschijnselen zou de verle vendiging van de geestvermogens gelyken tred houden. Op deze verwachting, die niet rust op bespiegelingen maar op ervaringsgronden, worden de plannen gebouwd waarvan hier boven is gesproken en die ook in de ge meente Gouda, gelijk wy verleden week berichtten, met goeden uitslag bekroond zullen worden. Daar bepaalt men zich tot uitstapjes; een voortreffelijk begin, zoolang het organiseeren eener ikolonie” de finan- ciëele krachten te boven gaat. Zullen, in het algemeen, de resultaten van die zuitstapjes” bevredigend zyn, dan moeten zy niet tot een te korten tyd be perkt zyn. De eigen woonplaats der kinderen moet niet het middenpunt blijvenintegen deel is het zeer wenschelyk dat zij zich zoo lang mogelijk vandaar verwyderen. Ware het eenig doel, hun een reeks aangename dagen te verschaffen, dan zou men hen *s morgen bijeen kunnen laten komen, laten wandelen naar een bepaald oord, zich daar wat verlustigen, hun voedsel nuttigen en dan weer naar huis, om den volgenden dag hetzelfde weer te gaan doen in een andere richting; maar dat is het streven niet. De kinderen moeten eenigen tijd een geheel andere dan hun gewone levenswijze volgen; zij behooren in vele gevallen nog gewend te wordeq aan orde, aan regelmaat, aan reinheid. Op een bepaald oogenblik op, zich gewasschenontbeten, en op marsch; te bed juist op het uur daarvoor aangewezen, en wat er verder volgt uit de stipte naleving van een met zorg samen gesteld program. Wil men de zaak zien gelukken, dan mag men zich de groote moeielijkheden niet ontveinzen, aan de uitvoering verbonden. Merkt ook op, dat juist de armste kinderen aan zulk een versterkingskuur de meeste behoefte hebben, en wil men met deze de proef nemen, dan is letterlyk aan alles gebrek. Men dient dié stumperts wel van het hoofd tot de voeten te kleeden alvorens hen mede te nemen en zelfs voor de nood zakelijkste toiletbehoeften te zorgen. En daarom zou het, o. i., de voorkeur verdienen, eerste proeven goed te nemen met een klein getal, dan terstond over te gaan tot een gedeeltelijke toepassing van het stelsel op een talrijke groep van kinderen, op het algsm— vindt w»®n in de vrees voor zoverbevolking” een reden tot klacht. De mannen van de wetenschap hebben uitgemaakt, dat de toeneming van de op brengst des bodems bij lange na geen ge lyken tred houdt met de vermeerdering van de bevolkingsdichtheid, zoodat de on evenredigheid tusschen onze behoeften en de middelen om er in te voorzien steeds grooter moet worden. En telkens, als in eenigen tak van nijverheid een toestand van slapte, van werkeloosheid voorkomt, neemt men, ter verklaring van het ver schijnsel zijn toevlucht tot het gewone ge zegde: >Er zyn menschen te veel”. In nauw verband met deze meening staat de théorie omtrent den stryd voor het be staan. Al wat in kracht te kort schiet, is veroordeeld tot den ondergang, na een korter of langer worsteling is het weer standsvermogen uitgeput, en de wapens ontvallen aan de hand van het machteloos slachtoffer eener onverbiddellijke natuur wet. Alleen het sterke overleeft, houdt de soort in stand en brengt haar tot hooger ontwikkeling, terwyl die strijd zelf slechts het middel is om de krachten te vermeer deren, de gaven en vermogens tot een hoogere mate van volkomenheid te brengen. Wij zullen niet trachten te betoogen, dat de hier aangeduide opvatting zeer een zijdig is, omdat zij geen rekening houdt met de rol die het schynbaar zwakke en nietige in het samenstel der dingen te ver vullen heeft. Alleen wenschen we met blijdschap aan te toonen, dat de practyk in dit opzicht de théorie niet volgt. Ware het zoo, veel van hetgeen in onze dagen wordt gedaanzou ongedaan moeten blyven. Eigenlijk zouden we, wilden we verstandig handelenhet voorbeeld moeten volgen van de oude Spartanen, die de zwakke of gebrekkige jonggeborenen on- middellyk ter dood brachtenmen zegt dat de ooievaars die methode ook weleens in toepassing brengenof van sommige wilde volksstammen, by wie de oude lui als zij niet meer werken kunnen, uit den weg geruimd worden. Juist het tegendeel geschiedt. ’t Is inderdaad een allerzonderlingste tegenstrijdigheid, maar hoe dieper de men schen doordringen in de kennis van de wetten der bevolking, des te meer be ijveren zy zich om in volkomen tegenspraak met haar te handelen. De oude van dagen, wiens natuurlyke verzorgers óf ontbreken óf zelf alle krachten moeten inspannen om het hoofd omhoog te houden, wordtmet nauwlet tendheid verpleegd, en men schaamt zich waarlijk niet dien nutteloozen mond zoo lang mogelyk open te houden. Aan de gebrekkigste wezentjes wordt niet zelden de meeste zorg besteed. Missen zy een der deurenwaar door de ziel gemeenschap heeft met de buitenwereld, inzonderheid gezicht of ge hoor, aan uitstekende opvoedkundigen is het gelukt de middelen te vinden waardoor dat gemis kan worden aangevuld. Nooit werd meer dan in onzen tyd de aandacht gevestigd op hetgeen gedaan moet worden om ziekten te voorkomen, dus de sterfte te verminderen of, wat hetzelfde is, overbe volking in de hand te werken. Men kan hier dus wel zeggen, dat de natuur gaat boven de leer. De leer, de streng wetenschappelijke théorie, die langs logischen weg haar besluiten trekt, en zelfs eerbiedwaardig is waar zy op een dwaalweg is geraakt, de natuur, die alleen luistert naar de stem der menschelijkheid, des me- degevoels, der liefde gelijk haar het Christen dom predikt, zij vraagt niet of de ongelukkige, aan wie zij kleeding en voedsel reikt, mis schien toch, als behoorende tot de ^zwakken”, bestemd is om in den stryd voor het be staan onder te gaan en of het niet beter zou zyn dien stryd te bekorten door den minder bedeelden aan zyn lot over te laten. Haar triomf is juist, de levenskansen zóó te vermeerderen, dat de ondergang wordt voorkomen, en voor de maatschappij be houden blijft wat daaraan wellicht belang rijke diensten kan bewyzen. In dezelfde philanthropische richting van onze dagen liggen de pogingen, die tegen woordig worden aangewend om vacantie- koloniën tot stand te brengen en vacantie- uitstapjes op ’t touw te zetten. Wij spreken hier natuurlyk niet van hetgeen in dien zin ten behoeve van kinderen uit den ge goeden stand is georganiseerd. Het kind des armen, dat op de lagere school in de gelegenheid gesteld wordt om de onontbeerlykste kundigheden op te doen, trekt van dat onderwijs dikwyls minder nut dan verwacht mag worden. Hoe be trekkelijk gering de hersen arbeid ook is, die daar van hem gevorderd wordt, hy is toch niet in staat dien te verrichten; lusteloos, met flauwe oogen zit hij daar in de school, en hel kost den onderwyzer de grootste moeite, by hem eenige opge wektheid te voorschyn te roepen. De voorname oorzaak van dit droevig verschynsel moet gezocht worden bij zyn BUITENLAND. Overzicht. In de laatste dagen waren de dynamiet- aanslagen in Engeland» hoofdstad weder aan de orde van den dag. Op twee ver schillende plaatsen, St. James Quare en Scotland Yard hadden hevige ontploffingen plaats, terwijl eene derde, nabij het Nelson monument, gelukkig tydig verijdeld werd. Met welk een driestheid de ontevredenen te werk gaan blijkt hieruit, dat de aanslag in Scotland Yard een hoofdbureel van po litie gold, dat nog wel bijzonder bewaakt wordt. Het gebouw is geheel onbruikbaar geworden, terwijl de overige gebouwen zeer beschadigd zijn. Aan een bijzonder, ge lukkig toeval is het te danken, dat slechts één menschenleven te betreuren valt. Men zoekt de schuldigen. Intusschen blijft de regeering het „zegen ze die u geweld aan doen” in toepassing brengen. Een nieuw wetsontwerp, ten doel hebbende het aankoopen van grond voor pachters gemakkelijk te maken, werd dezer dagen bij het Lagerhuis ingediend. Daarbij vraagt de regeering machtiging voor het verstrekken van voorschotten tegen 3} pet. *8 jaars en aflossing binnen 33 jaar. De som dier voorschotten mag echter een be drag van 5 millioen pond sterling per jaar en 20 millioen in ’t geheel niet te boven gaan- S. w. N. VAN NOOTÖi Uitgeval dachtenwisseling uit tusschen Engeland en Frankrijk. Hoewel de rageeringen van beide landen het stiptste stilzwijgen bewaren over den loop dier ondéthandelingen, is alleen op het gerucht, dat Engeland aan Frankrijk enkele concessies zou gedaan heb ben een storm tegen Gladstone opgestoken. Anderen beweren dat het gerucht dier con cessies door de regeering zelve handig in omloop is gebracht om daardoor op de Fransche regeering invloed te kunnen uit oefenen. In ieder geval blijkt dat men nog steeds aan ’t onderhandelen is, zoodat men goed doet maar niet al te vast geloof te slaan aan het bericht dat de conferentie den 23en Juni zal bijeenkomen. De Fransche Senaat heeft met ruim 40 stemmen meerderheid aan Nacquet’s voor stel tot wederinvoering der echtscheiding, bereids door de Kamer aangenomen, mede zijne goedkeuring geschonken. De cleri- calen, die hierdoor een leerstuk hunner kerk, waarbij echtscheiding verboden wordt, aan getast zien, zijn hierover zeer ontstemd. Ook in andere opzichten waren zij niet ge lukkig. In de Kamer werd, bij de behan deling van een wetsontwerp betreffende de recruteering een voorstel van Bisschop Treppel tot vrijstelling van den militairen dienst voor toekomstige geestelijken ver worpen. Ook aan de meeste andere vrij stellingen wordt door het wetsontwerp een einde gemaakt. Uit Egypte luiden de berichten in den laatsten tijd wat gunstiger. Uit Berber dat nog niet in handen van den Mahdi schijnt gevallen te zyn en Dongolo, wor den in vereeniging met Gordon met goed gevolg uitvallen ondernomen tegen den vijand. Een gerucht wil dat de expeditie tot ontzet van Khartoum zou gesteund wor den door 15000 man Turksche troepen, door de Porte toegezegd. Duitschlands Keizer is weer geheel her steld. Den 29en Mei woonde hij te paard de groote voorjaarswapenschouwing bij, terwijl hij den 9en dezer den len steen voor het nieuwe Rijksdaggebouw zal leggen en bij die gelegenheid eene redevoering houden. Het Oostenrljksch Hoerenhuis heeft het ontwerp tot toekenning eener schadeloos stelling aan onschuldig veroordeelden een voorstel dat binnenkort ook in Duitsch- land aan de orde komt verworpen. De meerderheid ging hierbij uit van de stelling, dat de Staat, overeenkomstig de wetten handelende, nooit onrecht pleegt, ook al zou hij zich een enkel maal vergissen. De voorbereiding van de verkiezingen geven hier en daar tot gevechten aanleiding. Het Deensche Folkething heeft het han- delsverdrag met Spanje verworpen en zal nu eerstdaags ontbonden worden. In Noor wegen zou de Koning besloten hebben aan de eindelooze veete tusschen Kroon en ver tegenwoordiging een die verzoening zou worden opgeofferd. De sterfdag van Garribaldi gaf in Italië weer aanleiding tot eene vijandige demon stratie voor het hotel der Oostenryksche ambassade. BINNENLAND. Door Z. M. is benoemd tot rechter-piaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Dordrecht Mr. H. J. K. Dijckmeester, advocaat en procureur aldaar. Mr. C. Fock vierde den 1. Juni zijne 12-jarige ambtsvervulling als com missaris des konings in Zuid-Holland. Tot Directeur der algemeene slachtplaats (abattoir) te Amsterdam is be noemd de heer Hoogenboomkapitein der artillerie te Breda. Den 13 J,uni zal de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid voor den polder Stein. Aan de beurt van af treding is de heer L. Leeuwenhoek, die onmiddellijk weer herkiesbaar is. De begrooting voor het hoog heemraadschap „Krimpenerwaard”, dienst jaar 1884/85, is vastgesteld op f78002,40» in ontvangst en f77380 in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f622,40». De jaarlijksche St. Odolphi- schouw langs de dyken van de Krimpener waard zal op Maandag 16 Juni e. k. des morgens te 7 uren aanvangen en des Dins dags daaraanvolgende te 10 uren worden hervat. Do schouw zal op beide dagen te Haastrecht aanvangen. De gezegelde briefomslagen van 5 en 12} cent zullen voortaan worden verkrijgbaar gesteld voor 10} en 25} cent de twee stuks van iedere soortmet ingang van het tijdstip door den Minister van Wa terstaat te bepalen. —Aan het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd Woensdag o. a. aan besteed: Het opruimen van 4000000 M» grond uit den Nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland, ter verdieping van het groot scheep- vaartwater, voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee, uit Bos te Gorinchem, voor 56 cents per M». Hetzelfde werk, uit te voeren in drieja ren. Minste inschrijvers de hoeren M. C. De Jong P.Mzn. en A. L. Van Wijngaar den Jz. te Sliedrecht, voor 46} cent per M». Door de heeren C. F. Cramer en Diepenveen te Nymegen, R. W. Haentjes te Arnhem, L. Smit Jr. en Schlezing te Rotterdam en E. Beijer te Meppel is te Rotterdam eene bijeenkomst belegd van ondernemers van Stoombootdiensten en be langhebbenden in Nederland, welke verga dering door Oen vijftigtal heeren werd bij gewoond. Er werd eenparig besloten tot het oprichten van eene „Vereeniging tot behartiging van stoom vaartbelangen in Nederland”. Enkele bepalingen werden vastgesteld, alsdat districten kunnen worden opgericht; dat de contributie der leden f10 ’sjaars zal bedragen; dat na vaststelling van de statuten de Koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd; dat de zetel der vereeniging zal zijn ter woonplaatse van den voorzitter enz. Tot Bestuur, voor hot ontwerpt de Statuten enz., werden benoemd de heeren J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, als Voor zitter; G. W. Lans, te Oapelle a/d IJsel, als penningmeester; O. F. Cramer, te Nijmegen, als secretaris; R. W. Haentjes, te Arnhem, H. A. W. Van Reede en L. Smit Jzn., te Rot terdam, en J. Van der Schuit, te ’s-Hertogen- bosch. De heeren Beyer, Diepenveen en Schlezing hadden verzocht niet in aan merking te komen. Eerlang zullen de plannen ontworpen worden voor een nieuw station te Schiedam, eenigszins meer naar de zijde van Rotterdam gelegen, daar het polder bestuur bezwaar maakt om op de plaats van het oude station een hooger station te laten bouwen, ondanks het aanbod der Holl. Spoorweg-maatschappij, om den watermolen door een stoomgemaal te vervangen. Het nieuwe station zou dan meteen dienen voor de lijn van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Aan eene particuliere corres pondentie van eene welwillende hand uit Brussel, beschrijvende de ontvangst van HH. MM. onzen Koning en onze Koningin, ontleenen wij het volgende „De Hollandsche Ambassadeur alhier had dertien meisjes van de voornaamste Hol landsche familiën, alhier woonachtig, uit gezócht, om de Nederlanders te vertegen woordigen bij de aankomst van onzen Ko ning en onze Koningin. Deze meisjes, in wit satyn gekleed met een prachtigen oranjestrik op den linkerschouder, werden Dinsdag-morgen om 11 uren, per rijtuig van de Hollandsche Ambassade, waarvan de paarden waren versierd met oranjekleuren, naar het Station du Nord gebracht, al waar al de Belgische Ministers en al de Ambassadeurs, te Brussel woonachtig, in de Koninklijke zaal waren vereenigd. Daar aangekomen, ontvangen drie der meisjes elk een bouquet. Bij de aankomst der hof- rijtuigen werden de deuren der Koninklijke zaal geopend. De 13 Hollandsche meisjes traden de Koningin van België te gemoet en de jongejuffrouw Angelique Schuurman bood H. M. een bouquet aan, zeggende „Se Majesté daigne accepter ces fleurs de tous les Neerlandais.” Vervolgens reikte de jongejuffrouw Anna van Deth een bouquflt over aan de Gravin van Vlaanderen, met de woorden: „Bon altesse Royale daigne accepter ces fleur» de tous les Neerlandais.” De Koningin en de Gravin, de dertien meisjes ziende, versierd met de oranjekleuren, voor het eerst in Brussel openlijk vertoond, waren zeer bewogen en de Belgische Koningin sprak: „Nous vous remercions avec effu sion et nous vous prions de redire k tous les Neerlandais, combien nous sommes tou- cbées de cette manifestation.” ige oogenblikken later kondigt het de komst van den Koninklijken trein De 13 meisjes plaatsen zich achter HH. (Belgische) MM. Neerlands Koningin stijgt uit den trein, terwijl de muziek het Wilhelmus en het Wien Neerl. bloed doet hooren. De 13 meisjes gaan H. M. te ge moet en de jongejuffrouw A. Piepers spreekt de volgende woorden in ’t Hollandsch „Mevrouw! uit naam der Nederlanders, te Brussel woonachtig, hebben wij de eer Uwe Majesteit eenen eerbiedigen welkomstgroet en dit huldeblijk aan te bieden.” Daarop overhandigde zij H. M. een prachtigen bou quet, voorzien van een kostbaren waaier van Brusselsch kantwerk, met goud en di amanten. De Koningin was tot tranen toe bewogen en kon bijna niet spreken. H. M. nam de hand van het meisje en dankte de kinderen zeer. Het was ook een aandoén lijk gezicht, onze zoo geliefde oranjekleur op de beelderige witte kleedjes en dan in een vreemd land. UEd. kan begrijpen welk een ovatie men ook aan die kinderen ge bracht heeft. Verleden week werd de ge meente Leerdam bezocht door den kolonel Kromhout, die de leiding van de manoeu- o- vre8 b,J de forten ridaar zal voeren. De De bijeenkomst der conferentie in zake i te voeren in één jaar. Minste inschrijvers kapitein Seyffart, chef van den staf, en Egypte maakt nog altijd een punt van ge- de heeren A. Volker te Sliedrecht en P. A. kapitein Winkel, intendant bij die manoeu vres, hebben zich ook eenige malen daar opgehouden, ter regeling van de inkwar tieringen, enz. De forten te Nieuwesteeg, te Akkooi en aan den Diefdijk worden bezet Het hoofdkwartier zal te Leerdam zijn en bestaan uit ongeveer 12 officieren met ruim 20 paarden. Bovendien zal er een compagnie infanterie en een detachement pontonniers ingekwartierd worden. Over de Linge zal een pontonbrug worden ge slagen. Vrijdag-avond had eene eerste proefneming plaats met electrisch licht aan het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen. Acht lichten wéren op het terras aange stoken, en verspreidden zóóveel licht, dat men aan de tafeltjes op het terras gemak kelijk een brief kon lezen. In de curzaal was het licht in twee kronen aangebracht, wat mede zeer voldeed. Het licht heeft eene sterkte van 1500 waskaarsen. Een monument op de onder Scheveningen gelegen begraafplaats „Ter Navolging”, opgericht voor wijlen het echt paar Groen van Prinsterer, is Dinsdag op plechtige wjjze onthuld. Bij de Dinsdag gehouden trek king van 20 seriënloten in het Paleis voor Volksvlijt, werden getrokken de volgende nos.: 321, 761, 891,1101, 1568,2119,2201, 2780, 2818, 3738, 3832, 4083, 4938, 5669, 5808, 5820, 5965, 6278, 6541 en 7597. Bij testament van 1 Mei 1873, had mejuffrouw 8. 0. Kroef, de kinderen van haren neef A. A. Kroef te Lekkerkerk, die toen meerderjarig waren, tot erfgenamen aangesteld. Zy stierf te Rotterdam op 16 October 1877. De bij het testament ingestelde executeur stierf, bij het begin van zijne werkzaam heden, daarom werd door de erfgenamen bepaald dat een hunner, de heer J. A. Kroef te Arnhemals zoodanig zou op treden. Verder bepaalden de 3 erfgenamen dat zij, elk voor zich, aan ieder hunner 2 min derjarige broeders T's der netto opbrengst van de nalatenschap zouden geven, zoodat feitelijk do erfenis in 5 gelijke deelen zou gescheiden worden. De heer J. A. Kroef verkocht de effec ten en onroerende goedereninde de pach ten, betaalde de schulden en legaten. In de meening van zijne zuster, mej. 8. C. Kroef, te Lekkerkerk, bleef hij in ge breke tot de scheiding over te gaan. Vandaar dat zij voor de Rotterdamsche Rechtbank een actie tot boedelscheiding instelde tegen haren broeder en hare zuster H. C. Kroef, echtgenoote van H. R. Groo- tenhuis te Gouda. In de zitting van 30 Mei werd deze zaak voor haar door Mr. H. A. Nieuwkamp be pleit. Het beweren van gedaagden, dat de na latenschap reeds gescheiden is, omdat ieders aandeel door den eersten gedaagde is vast gesteld, terwijl de eischeres op verschillende wijzen daarover beschikt heeft, gaat niet op. Volgens pleiter moet er altijd een sohrif- telijk stuk zyn voor de boedelscheiding, ook al zijn al de erfgenamen meerderjarig. Zij kunnen wel scheiden zooals zij willen, maar altijd scbriftelijk. Anders toch zou geen crediteur of legataris tegen de boedelschei ding in verzet kunnen komen en evenmin zou de termijn van verjaring van de ver nietiging van boedelscheiding kunnen vast gesteld worden. Pleiter voor gedaagden, Mr. H. H. Van Oapelle uit Arnhem, ontkende dat eene schriftelijke akte hier noodig was, dat is nooit de bedoeling des wetgevers geweest. Verzet van crediteuren is toch wel mo gelijk, ook al is het moeielyk. Had de wetgever daarvoor eene schriftelyke boedel scheiding noodig gehad, dan had hij tevens openbaarmaking daarvan moeten bevelen; anders toch hadden de crediteuren aan die akte, die alleen aan partyen bekend was, niets. En om den termyn voor verjaring te laten loopen, zou eene dato certaine noodig zyn, die de onderhandsche acte, zonder registratie niet heeft. Partijen zyn hier overeengekomen, dat zij de nalatenschap zouden besteden aan het opriebten van een sigarenfabriek voor de beide minderjarige broeders, terwijl de eischeres zou komen aan het hoofd van een sigarenwinkel. De eerste gedaagde was gemachtigd alles tot geld te brengen. Toen dit gedaan was, heeft hij het deel van elk berekend, in verband met de aangegane overeenkomst. Er bestaat dus hier in werkelijkheid geen gemeenschap meer; er valt niets meer te verrekenen. De staat der deelbare massa is klaar; ieder deolgerechtigde kan dus uitrekenen wat hem toekomt. Eischeres heeft het haar competeeronde, deels zelve genoten, deels is het voor haar gestoken in de sigarenfabriek. En tot dat laatste had zij zich verbonden. Voor zooveel noodig, bieden gedaagden getuigenbewijs daarvoor aan. Uitspraak 23 Juni. De eerste W e s 11 a n d s c h e nieuwe aardappelen zyn Zaterdag te Rotter dam ter markt gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1