51UM hem. 1884. N°. 783. Zaterdag 14 Juni. meer!! ZOUT, UUR, OURANT. 1NTIEBLAD, ih H.n. Brood-, ikkers. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. i UÜS, IkSTEN :rk. bouwzout. ogram f 2,50. Centen ■MSEL BUITENLAND. Overzicht. platte tvoet. De naderende herin- neringsdag. BINNENLAND. 4 i im f 2,50. 4 den Enghvoor Schoenhoven. bestellersdeur en van eon valscheu sleutel S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Oitgevan- was de minste in- J. Nederhorst te w jn Gro- Zondag a. s. voor rkerk H. in den Boek- AN NOOTEN üng wordt nacht. DHE ibinet- nkt, iEIJER t Co. is van verschil- orhanden in den VAN NOOTEN ingsexamen 11 en Zaterdag 1 verzocht zich i by den Onder- IEIJER, den Tekst, said door i. J. QUANJER, mdheid. te. AN BEEKUM, GPLAATS. traat letter B DE ZONDAG- s wijzen, bijeen- de Christelyke OH ■OWfflSM COURANT. Koopt de nieuwe LONDON, de beste der par- fumeriën om het grijze haar zij ne natuurlijke kleur terug te geven. TEN d. Rijn. n de landbouw- en van hot vak zijnde het beste hiertoe gemaakt ichtige en immer erste aanbevolen, seren Dr. FRIJ- mdbouwkundige f, en ADOLF et Rijksproefsta- h f 1,10. - 0,60. IOTERKLEUR- oede kwaliteit fOLFFAZOON Bij de 11. Dinsdag in België plaats ge had hebbende verkiezingen voor de Kamer, voor hot corst met toepassing van het zg. capaciteitsbeginsel, neergelegd in de nieuwe kieswet, is aan de liberalen een niet twij- felachtigo nederlaag bezorgd. In Brussel en Antwerpen zegevierden de antiliberalen met 1347 en 1492 stemmen meerderheid. Elders ging het evenzoo. De slotsom is, dat de liberalen die over eene meerderheid van 20 stemmen in do Kamer beschikten, in de nieuwe Kamer*|over 32 stemmen minder zullen kunnen beschikken dan de clericalen. Nadat onlangs de provinciale verkiezingen in gelijken zin waren uitgevallen, was het Ministerie Frère Orban op de verandering I van tooneel voorbereid en stelde dadelyk na afloop der verkiezingen hare portefeuilles I id is te bekomen indeling, bene- te voorkomen. R IEDEREEN, Curatoren, HELBERGEN, lymn. Rector. by H. J. VAN J. DROST te Gouda; H. J. J. VAN MOES te Bij gemeenschappelijk besluit van Gedeputeerde Staten der provinciën Zuid-Holland en Utrechtd.d. 29 Mei tot 3 Juni 1884, is de heer K. Regtuit van der Lee te Hekendorp herbenoemd tot voor zitter van het waterschap SnelrewaardZuid Linschoten Schagen en den tijd van zes jaren. Benoemd tot opzichter van den polder Bloemendaal, onder Gouda, de heer H. Paul te Zevenhuizen. Berichten uit Karlsbad mel den, dat de toestand des Konings, hoewel voor het oogenblik bevredigendtoch verre van geruststellend is voor de toekomst. De ongunstige berichten omtrent den toe stand van den Kroonprins brachten groote ontsteltenis te Karlsbad te weeg, doch de doctoren ontrieden op de meest stellige wijze den Koning het af breken der kuur, dat, met een daarop gevolgd haastig reizenlicht noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Men schrijft uit ’s Hage aan het Dagblad van Z.-H. en ’s Gravenhage Daar uit de verschillende mededeelingen, door den lijfarts van Z. K. H. den Prins van Oranje verstrekt, betreffende de hoogst ernstige ziekte van Z. K. H. blijkt dat daarin, in het gunstigste geval, eerst in het laatst dezer maand een beslissend keer punt kan verzekerd geacht worden, heeft het Bestuur van het Officieren-schietgezel- schap der dd. schutterij alhier besloten, den in deze maand te houden algemeenen schiet wedstrijd voorloopig uit te stellen. Mag de ziekte van Z. K. H. weldra eene'gun stige wending nemen, dan zal het uitstel slechts van korten duur zijn. Woensdag werd aan het De partement van Waterstaat, Handel en Nij verheid te 's Hage o. a. aanbesteed: Het maken van 6 dwarskribben onder de gemeente Ingen, provincie Gelderland, aan den linkeroever van de rivier den Nedemjn, tusschen de kilometerraaien 56 en 57. Minste inschrijver de heer L. A. Van Haaften, te Sliedrecht, voor f 10.470. De uitvoering van werken tot normali- seering van de rivier de Waal, onder Bom mel en Millingen, provincie Gelderland, tus schen do kilometerraaien IX en XIII. Minste inschrijver dezelfde, voor f102.470. Het wijzigen van 955 M' rommingswerk langs don kaaimuur van de spoorweghaven to Foijonoord. Minste inschrijver de heer J. Smit VII te Slikkerveer, voor f25.000. Bij de Dinsdag ten raadhuizo te Schiedam gehouden openbare aanbeste ding van het maken van een bazaltkade voor aanleg van stoombooten aan het Wes- torhavenhoofd aldaar schrijver de hoer H. Gouda, voor f43,698. Door den raad der gemeente Charlois is aan den heer M. Sijmons, te Rotterdam, vergunning verleend voor den aanleg van een stoomtram van Rotterdam naar Charlois. De 'nieuwe i ningenDelftzyl woi De hemel beware ons vaderland en zyn toekomstige zonen voor eon zóó verstandige handelwijze. Waar de eerbiedverschuldigd aan vgodsdienstige begrippen van anders denkenden”, de leidslieden onzer jeugd zou dwingen, de onwraakbaar juiste vermelding van nauwkeurig geconstateerde historische feiten achterwege te laten daar kan men niet meer spreken van verdraagzaamheid of van nauwgezette inachtneming van wet telijke voorschriften maar daar is de grens overschreden waar de karakterloosheid.een aan vang neemt. Het spreekt van zelfde mededeeling van zekere by zonderhedenwelker authentici teit volkomen vaststaatdoch die met be trekking tot het hoofdfeit van ondergeschikt belang zijnkan op zoodanige wyze geschie den, dat het zelfs bij tamely k ruime opvat ting aanstoot moet geven. Elk onderwyzer die zyn roeping begrypt, zal zich wel wach ten het felste licht te doen vallen op dat gedeelte der schildery. Want mogen de ultra’s van verschillende richting goedvin den bij elke gelegenheid juist datgene op den voorgrond te stellen wat de kinderen van hetzelfde vaderlandgeroepen te arbei den zoo noodig te strijden en te lyden voor gemeenschappelijke belangen, van elkander verwydert, wy gelooven niet dat dóór juist de paedagogische waarde van histori sche herinneringen ligt. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. OEL Jr. te >r het geheele i voor Huis en irukten omslag, )1 groot f 2,75. nplaren worden itend na ont- aanvrage tegen oegezonden. AKKERSBOND, avonds. De Uitgever, PLANTINGA. orden nden. Wy zyn het volmaakt eens met hen die meenendat er van een ^feestelijke” vie ring van den 10®n Julials derden eeuwdag van den dood van den Vader des Vader lands”, geen sprake kan zijn. Al laten we ook de misdaaddie den edelsten man van zyn tijd tot slachtoffer koosalsmede de dryfveren van den moord op den achter grond om het beeld van Prins Willem zoo zuiver mogelijk voor onze aandacht te bren gen dan nog past ons slechts in de ge dachten een bloem neder te leggen op het graf van hem, wiens laatste woord gewijd was aan het welzyn van het volkwaarmede hij één was geworden. Een sterfdag biedt geen stoffe aan voor iets dat naar vreugde betoon of feestgedruisch gelijkt. Maar wel kunnen we beginnen met ons voor den geest te brengenhoe zwaar de slag was, die ons volk op den 10®“ Juli des jaars 1584 trof. Als van een vaartuig te midden van den storm de schipper wordt over boord geslagendan kan de bemanning niet in radeloozer toestand verkeeren. Prins Willem was de ziel van elke onderneming op staats- en krygskundig gebiedhij had al de draden in handen die de lotgevallen onzer nog zeer zwakke republiek verbonden aan de wereldgeschiedenis. Jawaren den Zwyger nog eenige levensjaren vergund ge worden, de ontwikkeling van ons staatkun dig leven zou wellicht een geheel andere richting hVbben genomenimmers over een belangryk deel van ons land was hem reeds de souvereiniteit of >Hooge Overheid” op gedragen en men wisselde nog slechts van gedachte over de wyze van huldiginghadde deze plaats gehadgeen twyfel of een erfe- lyke monarchie zou zich aan de monden van Rijn en Maas hebben gevormd. Het mocht zoo niet zyn, en er is, meenen we, geen reden om juist dat als eene zware ramp te beschouwen. Doch op het oogen blik van ’s Prinsen dood wist niemand een uitweg, was het Nederlandsche volk letter lijk gelyk aan een kudde, welker herder door den bliksem is geveld. Een eerbiedige hulde dusop den nade renden herinneringsdag aan de nagedach tenis van den trouwen helper, den onver- saagden herderden held van kloek ver trouwen, wiens bondgenootschap met den Koning der Koningen sterker was dan ooit een alliantie kon zyn. Dat menzoo ver de Nederlandsche taal wordt gesproken en ver staan tot grooten en kleinen spreke van Willem en zyn dadendat men zyn deug den overal roeme waar de partygeest de waardeering niet heeft verstikt, dat men in alle kringen zich geplaatst gevoele onder den versterkenden invloed van een, zoo roemvol voorbeeld. ter beschikking. De minder gunstige toe stand der schatkist, voor eeu goed deel ook het gevolg van de hervoriüing van het on derwijs, heeft den clericalen uitmuntende diensten bewezen. Ten gevolge dier omkeering hadden er te Brussel aan den avond van den verkie zingsdag hier en daar ongeregeldheden en oploopen plaats. Bij de verkiezingen voor gemeente- en provinciale besturen in Italië zullen, indien de Kamer zich met de voorstellen harer commissie vereenigt, de vrouwen voortaan mede hun stem kunnen uitbrengen. Zij zullen zich dan echter, uit vrees van per soonlijke invloeden, door een gemachtigde bij de stembus moeten doen vertegenwoor digen. Gladstone, de Engelsche premier, heeft bij de behandeling der kieswet er zich zoo stellig mogeljjk tegen verklaard, dat een gelijk beginsel, vrouwenstemrecht, zou wor den opgenomen in de aan de orde zijnde kieswet. Hij dreigde zelfs met intrekking der wet, indien het Lagerhuis bij amende ment dat beginsel zou willen binnensqiok- kelen. ’t Is best mogelijk dat vooral mi de conservatieven, al is het niet uit be ginsel, als één man de zijde der vrouw kiezen. Te Newry, in Ierland, zijn de oranjeman nen en nationalen Zondag jl. weder eens zoo aan ’t kloppen geweest, dat de politie en troepen krachtdadig tusschenboide moes ten komen. In den staat van zaken in Egypte is nog niet de minste verbetering waar te nemen. Integendeelde volgers van den Mahdi groeien by den dag aan en bedreigen zelfs Suakinzoodat de Engelsche autoriteiten het noodig hebben geacht alle beschikbare troepen uit Port-Saïd naar Suakin te zenden. Het gerucht, dat Gordon Khartoum zou verlaten en zich op een gepantserde boot in veiligheid zou gesteld hebben, luidt zeer onwaarschijnlijk. Meer waarschijnlijk is het bericht dat Berber zich toch zou hebben overgegeven en dat de gouverneur, zijn gezin en volgelingen wreedaardig zouden ver moord zijn. En onder dit alles is men nog maar altijd aan ’t onderhandelen over de te houden conferentie tot regeling van Egypte’s finan ciën. Nu met Frankrijk alles zoo goed als geregeld is, komt de Porte een spaak in ’t wiel steken. Het gerucht, dat Turk- sche troepen naar Soedan zouden worden afgezonden, is door de Engelsche regeering zoo stellig mogelijk tegengesproken. Met 19 tegen 3 stemmen vereenigde de commissie uit de Fransche Kamer zich met de voorstellen tot grondwetsherziening der regeering. Een grooi aantal afgevaardigden staan «ben meer uitgebreide herziening voor. Met veel plechtigheid is Maandag jl. door den Duitschen /Keizer de eerste steen gelegd voor het nieuwe Rijksdaggebouw. De Transvaalscle deputatie was er o. a. bij tegenwoordigX Den volgenden dag zijn de zittingen heroptodf, twee belangrijke wetsontwerpen, tot verzekering van werk lieden tegen ongelukkenen tot schadeloos stelling van onschuldig veroordeelden, zijn voor de behandeling rijp. Tusschen Koning en vertegenwoordiging van Noorwegen zal het eindelijk tot een vergelijk komen. Het ministerie Schweigaard nam ontslag en met den leider der oppositie, door den Koning geraadpleegd, werd omtrent de te volgen gedragslijn overeengekomen. Tusschen Bulgarije eu Servië dreigt een vredebreuktengevolge van strooptochten der grensbewoners. ’t Is jammererg jammeren bijna zouden we durven zeggen’t is een onuit- ■wischbare schande voor onzen naam als Nederlandersdat we dien dag niet met elkander kunnen gedenken. Voor een 1 zich by uitnemendheid godsdienstig noemende party in den lande is het eenvoudig niet mogelyk, zich met de gehate >liberalisten” in een en dezelfde historische herinnering te vereenigen. De oprecht vrome Christen die andersdenkenden niet verketterde en hun bet burgerrecht niet zou geweigerd hebbendie aanhoudend streed voor ge lijkstelling van rechten voor de aanhangers der verschillende belijdenissen, en bij zijn leven misschien door niemand smadelyker is bejegend dan door de blinde ijveraars voor een alles beheerschend kerkgeloof, is ook waarlyk de man niet naar het hart van partijleidersin wier oog verdraagzaamheid gelyk staat met plichtverzaking. Niet min der te betreuren is hetdat de geschied kundige opvatting van de gebeurtenissen der zestiende eeuwdoor een andere insge lijks kerkelyke party gehuldigd, zich ook uitstrekt over de persoonlijkheid van Prins Willem, en voor een ander belangryk deel onzer natie een beletsel schynt om aan hem met een gevoel van eerbied en dankbaar heid te denken. Dat zulks ons niet weerhoude. Laat ons van den geest die ons vervult getuigenin kerk en schoolin den huiselyken kring en in volksbyeenkomsten overal waar Ne derlandsche harten eenstemmig kloppen. Men spreke het uit zonder vrees of terug houding, dat de heldenfiguur van Willem van Oranje als het ware het middenpunt vormt van onze historie: dat wij aan hem oneindig veel zyn verschuldigdals zonen van een vry en gelukkig vaderland. In kerk en schoolzeiden we. Doch wat de laatste betreftzou het wel voor zichtig zyn van onze onderwijzersindien zy zich uit persoonlijken eerbied voor de nagedachtenis van Prins Willemop het glibberig pad der historische beschouwing begaven, op ge\aar af van zich te bezondigen aan schennis der neutraliteit, en door een re- geerings-besluit tot de orde geroepen te wor den Zouden onze onderwijzers niet veel ver standiger doen, indien zy den 10un Juli maar stilletjes ongemerkt voorby lieten gaan? Een waardige wyze om de nagedachtenis van den Zwyger in eere te houden, wordt door het Gemeentebestuur van Delft voor bereid onder goedkeuring van Z. M. den Koningonder medewerking van leden van het Oranje-huis en aanzienlijkefamiliën, en ook van de Regeering. We bedoelen de inrichting van eenige zalen van het voor malig Prinsenhof te Delft, in den geest van vóór driehonderd jaar, en de organisatie eener tentoonstelling van voorwerpendie betrekking hebben op Prins Willem en zijn tyd. Wij juichen dat plan van heelerharte toeen drukken den wensch uitdat zeer velen zich opgewekt zullen gevoelen om in de volgende maand als ter bedevaart te gaan naar de plaats waar de Prins zijn laatste levensdagen sleet. Wy hebben evenwel nog een wenschin aansluiting aan hetgeen daaromtrent in enkele andere bladen is aangevoerd. Er is op gewezen van hoeveel belang het zou wezen, iets blijvends te hebbendat steeds in levendige trekken de merkwaardige fei ten voornamelijk uit de eerste periode van den worstelstryd tegen Spanje, onder de aandacht hieldniet in den vorm van een standbeeld of monument, maar in den veel welsprekender vorm van een natio naal muséum. Men heeft gevraagd of het niet mogelyk zou zijn dat geheele gebouw te Delft te herstellen in den staatwaarin het zich bevond tydens den dood van Prins Willemzooveel doenlijk te meubelen met voorwerpen uit of overeenkomstig die da gen en het geheel te doen dienen als een verzamelplaats van wèlgeordende herinne- ringsstukken aan Prins Willem, aan zijn broeders en aan zijn zonen. Ziet, we hebben geen eigenlijk gezegde historische verzamelingnog veel minder ietsdat den naam van een nationaal pan théon zou mogen dragen. Wel is er veel bewaard gebleven, dat voor de kennis van vroegere zeden en gebruiken van onschat bare waaide is; maar het is over onder scheiden verzamelingen verspreid of in han den van particulieren. Deze-laatsten zouden natuurlyk niet allen gemakkelyk van hun eigendom afzienmaar dat behoeft ook niett zulke merkwaardige voorwerpen wor den doorgaans gewillig in leen afgestaan ter bereiking van een goed doel. Voor het overige kon men daar bijeenbrengen al wat in nationale, gewestelyke of gemeentelijke verzamelingen aanwezig is en beschikbaar kan komen. Als we ons niet vergissenwerd in het Rott. Nieuwsbl. dat denkbeeld voor het eerst aangegeven. Als nationale gedachte, als aanleiding om iets wezenlyk voortreffe lijks tot stand te brengen dat nog lang zal kunnen spreken tot het verstand en het hart van het Nederlandsche volkgelooven we dat het ernstige overweging verdient. Door Z. M. is de benoeming van den burgemeester der gemeenten Gou- driaan en Ottoland W. J. Van Slijpe, tot secretaris dier gemeenten, goedgekeurd. Door Z. M. is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de Arr.- Rechtbank te Rotterdam, Mr. J. A. M. Van Haaften, thans referendaris bij het Departement van Justitie. Door Z. M. is met 1 Sept, tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Gouda benoemd M. J. Van Dugteren, met toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Middelburg, en met machtiging tot ge lijktijdige waarneming van het ambt van leeraar aan het pro-gymnasium te Gouda. Bij koninkljjk besluit zijn be noemd tot heemraden van den polder Oost- IJselmonde, provincieZuid-Holland, J. Kooy- man Corneliszoon en F. Van den Berg; tot hoogheemraad van het groot waterschap van Woerden, prov. Utrecht en Zuid-Holland, J. Knijff Az. Bij resolutie van den Minister van Financiën is benoemd tot commies ter directie der registratie en domeinen te Mid delburg U. J. W. Van Nooten, surnumerair der registratie en domeinen te Middelburg. De Minister van Oorlog heeft bij beschikking van 31 Mei goedgevonden bij de directie der constructiemagazijnen te Delft te bevorderen tot schrijver le klasse den schrijver 2e klasse E. B. Guérain. van de deur tusschen de gang en het kan toorlokaal en uit dat kantoornadat de 2e en 3e beklaagden daarbinnen waren ge gaan op gezegde wö«®> en d« beklaagde zich daarbinnen had geposteerd, met het doel om de wacht te houdenbij mogelyk onraad te waarschuwen en een vooruit afgesproken teeken te geven als signaal voor veiligheid aan de twee laatste beklaagden bij hun uittreden 'uit het gebouwarglistig te heb ben ontvreemd en zich toegeëigend een aantal aangeteekende brieventen getale van 41, inhoudende -een gezamenlijk be drag van f 28.741,74} Nederlandsoh en fr. 3005 Belgischeen kistjeinhoudende een bedrag van f220.16, aan gelden, be- hoorende aan de rijkspostspaarbank, eon be drag van f50.50 en de som van f 18.91 gehecht aan een adviesbrief, al welke waarden hun beklaagden niet toebehoorden, hebbende de drie beklaagden, dadelyk na de ontvreemding op het postkantoor, ge. zamenlijk de hierbovengenoemde voorwerpen gebracht naar de fabriek van Meeu wissen, hun tot dit einde door den eersten beklaagde geopend, aldaar de brieven opengebroken en al de geldswaarden er uit genomen. Den 22en dezer zal deze zaak behandeld worden voor genoemd Hof. -4- Men meldt, dat er flink door- gewerkt wordt voor de landbouwtentoon stelling op de terreinen achter ’t Rijks- museum te Amsterdam. De tenten voor de Werktuigen zijn geplaatst: ze hebbende totale lengte van 500 M. De groote restau ratie nadert hare voltooiing. Behalve de kantoren voor het uitvoerend comité, is aan de andere zijde van den, hoofdingang een gebouw verrezen, met voor verscheiden doeleinden bestemde looalen, waaronder ook een ruim vertrek voor de perZ Tal van getimmertenover oen groot deel van het terrein verspreid, zijn reedt geheel of ten deele voltooid. Hot zyn dé stallingen voor paarden, hoorn- en wol vee, acht en dertig in getal, in elk waan vijf en twintig paarden of runderen dak kunnen worden gebracht. Aan het einde van het terrein is men bezig met de bestrating voor de renbaan, die, 500 M. lang, zich zal uitstrekken vah de P. O. Hooftstraat af tot ongeveer aan de waskaarsenfabriek. Daar zullen de hard draverijen worden gehouden. Iets verder nog naar achteren, door een vijver er van afgescheiden, is reeds voor een goed deel de z. g. „rink”, door begrinding van den grond, gereed gemaakt, waar de paarden zullen gekeurd worden. De feesttribune, waaraan druk gearbeid wordt en die, amphitheatersgewijze ingerioht, in drie afdeelingen 1200 zitplaatsen zal bevatten, wordt zoodanig samengesteld, dat zij op rollen verplaatsbaar is. Een en ander doet dus reeds aanvanke lijk zien, dat ook voor deze landbouwten toonstelling vele toebereidselen worden ge maakt In de vorigé week kwamen in onze provincie de volgende gevallen van pokken voor: Te Leiden twee, Zoeterwoude één en Aarlanderveen één. Verleden week zyn er iq 333 huisgezinnen te Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. In den afgeloopen week zyn te Kralingen 37 personen door de mazelen aangetast. Eén patient ia aan die ziekte bezweken. De verwachting, dat de op brengst van het jaarlijks door den polder Molenaarsgraaf verhuurde hooiland, met het oog op den nog al grooten voorraad over gehouden hooi en het goede nieuwe gewas, veel minder zou bedragen dan het vorig jaar, is niet bewaarheid. Het verschil be droeg slechts pm. f50. Intuuchon ware het niet vreemd geweest, wanneer de animo minder geweest ware dan andere jaren, zoowel om bovengenoemde redenen als om den gedrukten prijs der kaas. Daarby komt nog, dat velen brand in het vee hebben en daardoor zuivel maken van zeer onderge schikte qualiteit. Weldra zal verschynen een nieuw deel van Mr. A. VerHuell, getiteld „Afspiegelingen” (het 9e van zyn gezamen lijke werken). Het zal bestaan uit 52 platen. Een 10e deel zal on middellijk hierop volgen. Van den bundel Novellen en Schetsen, getiteld„Met z’n Achten", van den gunstig bekenden schrijver Justus Van Maurik zal eon nieuwe goedkoope uitgave met 8 illustraties door Johaa Braakonsiek verschijnen. Beroepen naar Werkendam en De Werken Ds. C. L. Laan H.Azn., te Serooskerke op Walcheren. Ds. J. Van Doosburgh, predi kant te Zwammerdam, heeft het beroep naar «Geervliet aangenomen. —Tot Opperrabbijn voor de halve provincie Zuid-Holland is benoemd met algemeene stemmen de heer Dr. Bernhard Ritter te Prenslaw. Tot bekrachtiging van de benoemii de goedkeuring des Konings verei. spoorweglij -o-v. ..ordt Zondag a. het verkeer geopend. Het Sterrebosch, bij Utrecht, dat thans gebruikt wordt tot exercitieter- rein, zal als bouwgrond worden verkocht. Volgens schatting zullen de kosten, om dit Sterrebosch als bouwterrein geschikt te maken f70.000 bedragen. Onder de zinspreuk „Excel sior”, is te IJselmonde eene derde werk lieden vereeniging opgericht. Zij stelt zich ten doel eene geldelijke uitkeering van f4 per week te geven aan hare leden, die door ziekte of bekomen kwetsuren verhinderd zijn te werken. Do wekelyksche bijdrage voor elk lid is gesteld op 10 cents. Het Gerechtshof te ’s Graven hage deed Zaterdag uitspraak in de zaak van A. A., arbeider te Wijngaarden, be schuldigd van poging tot moord. Het Hof heeft als bewezen aangenomen, dat bij den beschuldigde het doel om te dooden be stond, maar oordeelde dat niet bewezen was dat hij daartoe vooraf een plan beraamd had. Op grond daarvan werd de beschul digde schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Dinsdag zijn naar de openbare en criminfcele terechtzitting van het gerechts hof te 's Hertogenbosch verwezen 1°. Wil helmus Ballintijnoud 45 jaren meester knecht op de sigarenfabriek van Meeuwissen 2°. Jacobus Hendricus Moors, oud 44 jaren, ontslagen brievenbestelleren 3*. Zacharias Abraham van Haloud 47 jarenkleerma ker allen geboren en wonende te Breda beschuldigd van te zamen en in vereeniging, na vooraf door hen beraamd plan en ge- maakte afspraakzich iu den nacht van 28 op 29 Februari 1884 te Breda te hebben begeven naar het postkantoor aldaar, dat een geheel uitmaakt met het bewoond huis van den directeur, daarvan en daarmede door binnendeuren inwendig is verbonden, on waartoe zij zich den toegang hebben weten te verschaffen door middel van een valscheu sleutel van de buiten- zoogenaamde

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1