1., pakers, bikes ERK 3 te HLiT), nam. 6 ure, ene GLOOI- oene Steen- der waard ARDS VAN het Water- erde Üiter- sld”. Zaterdag 28 Juni. N°. 785. GOUDA. Gouda, lek van leursel, tel, 870.) de Turfmarkt. EN OTER. 1884. NG Weekblad voor Zuid*Holland en Utrecht. c tuigen. EN lige, iderdjjk, lelne winst kan re franco en geeft irantie. BINNENLAND. BUITENLAND. Een troebele bron van Rijks-inkomsten. SCHOOWHOVEH8CHE 80DRAHT te Schoonhoven, wnsteUingen heel se la; machines ^OERD. »jjn jeugdigen teno veroordeel! I stoombooten. die nj iten. andt 4. Co. )lichtingen|'en in., Secretaris. licht in in onze kanten. Gijp 4 de longh. tolfabrikanten. H. J. Koopman. S. W. N. VAN NOOTEN Uitgum. voorwaarden. 9 soorten van meel. Zwijndrecht. maan, r 4 Co. ogd. Brand, ons. J. J. B. J. Bouvy. irs. van Oldenborgh Zonen, alk, xijn te ver- Ie Heer VAN die aanwijzing en 23. Juni opgaven. ne en OliÖn. iden. maker. IARKT. Hand- n Boter koopen Ie marktprijzen den KAAS van Ponden, na af- van het achtste de geoorloofde l. het vierde vat; donderwyser te s 90 Cents, te bekomen. •riek. 4 Co. nten. ek Co. bh, ens. A. P. Schotel, 'ikanten, itingen, Gebouwen, r Linden. gera. L. Vliegenthart. De betreffende de E; dag jl. in de L. ’t Waa in den namiddag van Zater- -a- -1.adding bekend. des Prinsen Ier trof die 'de droeve mare allerminst Overal in den lande rouw en verslagenheid en s, thans is er oorzaak van Deernis met den vorstenzoon, land getelde waterstand verbonden; voor Spoor- Directe Stoomboot Deie Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Dat is echter geen reden, om met die soort van belastingen, accynsen, invoer en, en hoe zij verder heeten mogen dyk ingenomen te zyn, of, om haar deling als iets wenschelyks voor te Op zichzelf zyn zy onbillyk; en de wetenschap der staathuishoudkunde zou verre beneden haar roeping blyven, indien zy geen middelen wist te vinden die beter beanlwooiden aan het ideaal eener recht vaardige belastingheffing. Persoonlijk zyn wy volstrekt geen harts- tochtelijke liefhebbers van belasting betalen, en zouden we ons wel houden willen aan het bekende gezegde: «Hoe minder hoe liever, als ge maar gezond blyft." Doch misschien verkeeren wy in dit opzic* een gansch bijzonder gevalen hebber lezers van hun staatsburgerlijke plichten een ruimere en breedere opvatting. Toch gaat ook onze af keer van belasting betalen niet 166 ver, dat wij er de schouders van een ander onder zouden willen plaatsen, op gevaar af dat hij misschien bezwykt. Al te veel is juist dat een van onze kleine zwakheden. We laften er liefst on zen buurman voor opdraaien. Wie geen kans heeft op een erfenisal stierf ook de halve wereldvindt dat verhooging van het successie-recht nog zoo kwaad niet zou zijn want, «egt hij, de winnende hand is gul, en wien de ryksdaalders zoo maar bij hoo- pen in den schoot geworpen worden, kan er best een stuk of wat van missen. Als iemand geen voet grond in de wereld be zit, zal het weinig moeite kosten hem als waarheid te doen aannemendat er geen soliederrechtvaardigergemakkelyker hef fing te bedenken is dan grondbelasting; want, door haar treft men den nationalen rijkdom bij haar bron, en het bedrag, op die wyze verkregen, verspreidt zich in omgekeerden zin alt'ydl over allen die arbeiden en de vruchten van dien arbeid genieten. Wie nooit zich heeft verlustigd in het bezit van effecten, zal in den regel het sterkst aandringen op belasting van het kapitaal in portefeuille, of wel van de rente; terwijl men de krachtigste opwek king om den jenever-accyns te verhoogen, juist niet zal vernemen van de pimpelaars en drinkebroers. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Ieder» regel meer 0,10. Groot» letters naar plaatsruimte. Intending franco, uiterlijk tot Vrijdage-namiddags. Alle binnenlandsoh» Ad verten tien waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebrul Wo hebben, deze laatste woorden schrij vende, onwillekeurig een compliment ge maakt aan den schryver van het voor eenige weken in ons blad voorkomende ingezon den stuk, dat ook in andere couranten werd opgenomen, en waarin op aanzien lijke verhooging van den accyns op het gedistilleerd werd aangedrongen als een voor de hand liggend en gemakkelyk toe te passen middel tot verbetering van onzen niet bijzonder rooskleurigen llnanciöelen toe stand, een compliment echter aan zyn vermoedelyke matigheid, niet bepaald aan zyn helder inzicht in de eischen van een goed belastingstelsel. Tot dusver hebben we ons onthouden van een beoordeeling van dat schrijven, meenende dat wel an deren op dezelfde plaats van ons blad er zich tegen zouden verklaren; doch nu dit tot heden niet is geschiedmeenen we het zwygen niet langer te mogen bewaren omdat de strekking van het aanbevolen denkbeeld in lijnrechten strijd is met een beginsel, sinds jaren door ons in de hoofd artikelen der Schoonhovensche Courant ver dedigd. Moge er verschil bestaan omtrent de vraag *of het tot de roeping van den Staat behoort, volksondeugden door directe mid delen te bestrydenwij voor ons erkennen dien plicht, als het algemeen belang, de volkswelvaart of de zedelyke ontwikke ling der natie er mee gemoeid is, zeer zeker zullen wel de meesten van meening zyn, dat het den Staat niet past, uit het voortbestaan dier ondeugden munt te slaan. Zoowel de opium-pacht in Indië als den drank-accyns in Nederland achten we af keurenswaard in de hoogste mate, en we zouden het oogenblik zegenen waarop slechte middelen van inkomsten uit de onzer belastingen werden weggenomen. Bedoelde schrijver A....z ziet in een ver hooging van dien accijns tot 100 gulden per hectoliter het middel aan den eenen kant om het fmanciëel evenwicht te her stellen aan de andere zijde om indirect het drankmisbruik te bestryden. Beide beweegredenen kunnen niet samengaan. Is men werkelyk overtuigd, dat het mis» bruik zal afnemen naarmate het heilloos vocht duurder wordtafnemen in een redelijke verhouding tot die prysvermeer- dering, zoodat de opbrengst voor den Staat nagenoeg dezelfde blyft, dan verhooge menliever heden dan morgen. De erva ring leert, dat deze verwachting een illusie is. De jeneverslaaf blyft drinken, hoeveel hij ook moet offeren om zijn lage harts tocht te bevredigen alleen zal hy er dan nog een greoter gedeelte van zyn bezitting of verdienste aan moeten geven, zal hij minder overhouden om in zyn óverige be hoeften te voorzien, zal hij meer ontstelen aan hetgeen, indien hij huisvader is, zyn vrouw en kinderen toekomt. Men houdt niet genoeg rekening met het diep betreu- renswaardig feit, dat het grootste deel van de opbrengst van den jenever-accyns van de 22 millioen gulden die daarvoor op de staatsbegrooting staan uitgetrokken .letterlyk wordt ontstolen aan hulpbehoe vende diep beklagenswaardige wezens anders zou men inzien dat elke verhooging hun droevig lot nog verzwaart. Het is alzoo, naar onze besliste overtui ging, een stap achteruit dat opnieuw op voorstel van de Regeering dgftrccyns met drie gulden per hectoliter wordt verhoogd. Wy zien daarin een bewys van onvermo gen op ünanciëel gebiedwaarvoor we echter niet in de eerste plaats de Regeering aansprakelyk willen stellenmaar wel de liberale partij in de Tweede Kamer. Zy heeft het met tot eenheid kunnen brengen Door Z. M. den Koning ia be noemd tot ontvanger der dir. belastingen, invoerr. en aco. te Maassluis o. a., J. II. H. Eelsingh, ontvanger der dir. belastingen en acc. te Ameide c. a. By Konirfkljjk besluit zijn be noemd tot notarisbinnen het arr. Dordrecht H. F. Koevoet», cand. notaris aldaar; bin nen het arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Dirksland W. Kuyporscand. notaris te Gorinchem. Z. M. heeft het Kon. besluit van 17 Maart 11. N*. 6 ingetrokken en L. D. Labberté, onderwijzer te Sliedrecht, benoemd tot onderwijzer in de gymnastiek aan de Rykskweeksohool voor onderwysers te Maastricht. Het lid dor Tweede Kamer, de heer Mr. C. J. F. Mirandolle, is Zaterdag te Haarlem overleden. Bij do verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Zevenbergen zyn ingeleverd 1165 biljetten, waarvan 78 van onwaarde. Er moot eeno herstemming plaats hebben tusichen de heeren Mr. R. Van de Werk die 519, en Baron Van dor Borch die 509 stemmen verkreeg. De uitbreiding van den dienst der pakketpost tot het verkeer met Nedorl.* Indië maakt sinds eenigen tijd het onder werp van onderhandelingen tusschen de De partementen van Waterstaat en Koloniën uit. De postadministratie heeft zich verplicht gezienten oinde het aantal mis bruiken en onregelmatigheden met betrek king tot couranten en gedrukte stukken tegen te gaan, haar ambtenaren aan te schrijven, voor taan al dergelyke stukken dagelijks met de moeste nauwkeurigheid te onderzoeken. De Dordsohe gemeenteraad gemachtigd om, do op 10 Juli te Delft te houden tou- dagtoen da treurig» werd van het overlijden d van Oranje. Te zwaard< slagnu do v was verwacht, heerscht zoo ooit smart. L die, na een vreugdeloos leven, zoo jong reeds moest scheiden, innig medelyden met den grijzen Koning, die thans ook zyn laatsten, zjjn eenig overge bleven zoon aan het graf moet af staan geven eenigermate de verklaring waarom de natie treurt. Maar dieper beteekenis heeft de rouw, nu in dezen Prins de laatste mannelijke telg ten grave daalt, van wien men voor het zinkend Oranjehuis een schooner toe komst had gehoopt. Neen, ’t is meer dan eene voorbijgaande opwelling van droefheid in het hart des volkswant bij de baar van dezen doorluchtigen doode dringt zich de vraag op: Wat zal er thans worden van de toekomst van volk en vaderland P De liefde van de natie heeft zich tegenover den overleden Prins nimmer luide betoond. Prins Alexander was te weinig bekend aan zijn volk. Aan houdend lichaamslijden sloopte zijne krachtenwreede slagen het verlies van zijne moeder en zyn broeder verlamden zijne veerkracht. Maar aan ernst en ij ver om zich voor te bereiden voor de hooge taak, waartoe hij ge roepen scheen, heeft het hem nimmer ontbroken. Zijne voornemens kon hij niet uitvoeren, al heeft hij, meer nog dan wij weten misschien, getracht om te doen wat de natie van hem verlangde. En daarom bleef ons oog op hem ge vestigd. Daarom bleven we heimelijk hopen op een geheele herstelling, op gelukkiger dagen voor den zwakken koningszoonop nieuwe veerkracht, die het vaderland ten goede zou ko men. En thans, met zijn verschei den is ook de hoop op die toekomst verdwenen I Veel is het vaderland ontnomen, maar het heeft nog het bloeiende koningskind. De natie vestigt thans haar hoop op Prinses Wilhelmina, nu de Kroonprinses. Maar toch, waar het Vorstenhuis zoo weinig meer heeft te verliezen, daar kunnen we zoo spoedig, door één sterfgeval, wor den geplaatst voor ernstige feiten. Op ’s Konings raadslieden rust onge twijfeld de verplichting, den vorst eene nadere regeling der troonsopvolging in eerbiedige overweging te geven. Om verwikkelingen te vermijden zij boven alles de regeling der troonsop volging duidelijk en klaar. toonstelling van voorwerpenbetrekking hebbende op het levan en het tjjdperk van Prins Willem I-uit het archief der gemeente tijdelijk af te staan eene resolutie, dd. 10 April 1581waarbij de Prins aan de ge meente Dordrecht uitstel van betaling voor den tyd van 6 jaren verleent van schulden, waarmede die stad beswaard is. Dit stuk is op perkament en draagt, behalve twee zegels, de handteekening van den Prins. Bij den Botterdamsohen Ge meenteraad is door Burg, en Weth. ander maal ingediend een afwijzend preadvies op het nader adres van de firma Kloos Zonen te Alblasserdamom terugbetaling van do boete van f 42.800, wegens ie late ople vering van het yseren dry vend droogdok. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage stond Vrjjdag terecht G. W. van der P., oud 27 jaren, laatstelijk goud en silverkashouder te Gouda, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van koop manschappen en roerende goederen van zyn boedel. Uit de door den besoh. afgelegde be kentenis bleek, dat zijne zaken, een vijf of zestal jaren te Gouda gedaan, spoedig reeds niet goed gingen en later zelfs zeer ongunstig waren geworden, zoodat hij in Novqpber jl., behalve schulden aan leveran ciers tot een vrij aanzienlijk bedrag, wegens geleende gelden van zijn vader f5000 on aan ?ijne schoonmoeder f1800 te betalen had. Den 23 November, zich buiten staat ziende den volgenden dag een vervaHon wissol te voldoen, en alzoo feitelijk opge houden hebbende te betalen, verliet hij heimelijk zijne woonplaats, met het plan zich naar het buitenland te begeven,doch met zich nemende een deel van zyn win kelvoorraad, bestaande in allerlei kostbaar heden, door hem geschat op eene waarde van f1000. Donzelfden dag verkocht Ly daarvan aan een zijner crediteuren, don handelaar H., te Schiedam, eon groot ge deelte voor f 260, terwijl hij oen paar dagen later aan dezelfden persoon, dien hij ver volgens naar Den Haag had ontboden, weder eene partij voorwerpen verkocht voor f 120; beide verkoopon deed hij volgons zjjno eigen opgave onder de waarde. Te ’s-Gravenhage, waar hij op enkele dagen na van 23 Nov. tot 13 Dec. ver bleef, leidde besoh. eon zqér treurig leven in gezelschap van zekere dames in de Tullinghstraat woonachtig, en dat wel terwijl hij vrouw en kindfamilie on zaken had in den steek gelaten. Van de opbrengst der overige medegenomen voorwerpen, die werden verkocht of beleend en ook wol ten geschenke gegeven, maakte hy goeden sier, totdat alles was verteerd en hy zyn afscheid bekwam. Aanvankelyk in gijzeling gesteld, werd besoh. als bankroetier in hechtenis gehou den. Den 28sten November was hij door de rechtbank te Rotterdam in staat van faillissement verklaard en bleek bij de in ventarisatie, dat het bedrag der schulden dat der baton met f 10.000 overtrof, terwyi de in den winkel achtergelaten sieraden op ongeveer f3000 werden getaxeerd. Een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen waren onder de overtniging- stukken ter terechtzitting aanwezig, en ko men alzoo nog aan de crediteuren ten goede. Besch. deed bet overigens voorkomen, dat hy door den toestand zijner zaken ver ward was geraakt; hy had gehoopt, dat alles zou zyn geschikt, en was eerst na geruimen tijd tot de wetenschap gekomen, dat zijne faillietverklaring was uitgesproken. Nadat omtrent het boven medegedeelde een twintigtal getuigen verklaringen hadden afgelegd, was het woord aan den adv.-geu. Mr. Byleveld die kortelyk aantoondedat uit de bekentenis van besoh., in verband met de verklaringen der getuigen, volkomen was bewezen hetgeen beech, was ten laste gelegd. Hy geloofde, dat buiten twyfel besoh. met zijn onhoudbaren tbestand be kend was. Met het oog op zijn onbesmet verleden en »yn jeugdigen loeftyd eischte Z. E. G. A. eeno veroordoeling tot 2 jaren celstraf. De verdediger, Mr. baron Van Zuylon van Nyevelt, wees er op, dat zyn cliënt niet bekend was met de wetsbepalingen betrek kelijk bedriegelijke bankbreuk. Zyne zaken waren achteruitgegaan, en daardoor was hij in verwarden toestand geraakt, hetgeen nog toenam, toen Inj te 's-Hago in handen viel van personen, die hem zeker niet op den rechten weg zouden brengen, maar besch. had eenmaal zich aan lichtzinnigheid over gegeven en ondoordacht was hij voortge gaan. Pleiter hooptedat oen en ander als verzachtende omstandigheden zoude gel den, en vooral de reeds ondergane preven tieve gevangenis bij de op te leggen straf in aanmerking zou worden genomen. Do uitspraak is bepaald op heden. --Do hooivelden in de Alblas- serwaard zyn reeds voor oen groot doel ontruimd.Men is over ’t algemeen zeyr tevreden over do opbrengst. De tuin vruchten staan uitstekend, doch do vruoht- boornen zullen zeer weinig of hoegenaamd niets oplevereif. Overzicht. Engelsch—Fransche overeenkomst Egyptische zaken was Maan- u Kamers van beide landen, waarschynhjk ingevolge een afspraak tus- schen de twee regeeringen, gelijktijdig aan de orde. Frankryk neemt genoegen met de volkomen opheffing van het gemeen schappelijk beheer en zal nu of later Egypte niet bezetten. De Engelsche troepen bly ven daar tut 1 Januari 1888 en ook langer, in dien dit in overleg met de Mogendheden wordt noodig geacht. Engeland zal te zyner tyd een voorstel doen tot onzydigverklaring van Egypte en van het Suezkanaal. Wat de financiën betreft, wordt de algemeene contróle opgeheven, doch daarentegen de volmacht van de internationale commissie voor de schuldregeling uitgebreid, zoodat deze waken kan tegen oversohryding van het budget. Tot regeling der schuld wordt voorgosteld rentevermindering der geunifi-< ceerde schuld met j pet. en verstrekking van 8 millioen p. s. door Engeland als preferente schuld. Deze voorstellen zullen door de gevolmachtigden der Mogendheden, die, gelijk nu is vastgosteld, heden in con ferentie sameitkomeii, behandeld worden. Eerst daarna zal het parlement een defi nitief oordeel uitspreken over de staatkunde der regeering in zake Egypte. In strjjd met vroegere berichten wordt thans weder betwijfeld dat Berber zou uit gemoord zyn, terwijl evenzeer hut gerucht wordt tegengesproken als zouden de En- gelsche troepen van eon tocht naar Khar toum hubben afgezien. Men is integendeel druk bezig aan den aanleg van eon spoor weg van öuchin naar Berber speciaal met o het oog op dio expeditie, terwyl gewapende heeft Burgem. en Weth. booten op don Nyl don steeds stouter op- voor C - tn tredenden vijand eenigszins in bedwang moeten houden. Men meedt nu eindelijk den waren schul dige aan den dynamietaanslag in het Vio- toria-station te Londen in handen te hebben. Een Ier, George Johnson genaamd, heeft zich zelf als zoodanig aangegeven en zyne drie medeplichtigen genoemd. Men is aan ’t onderzoeken. De Fransche Kamer nam het wetsont werp op de recruteering aan. De Senaat nam het voorstel tot wederinvoering der echtscheiding onderhanden en vereenigde zich bereids met het beginsel. Bij de behandeling van het ontwerp tot grondwetsherziening, drong de Minister van Marine en Koloniën op splitsing van zyn departement aan. Misschien staat dit wel in verband met de nieuwe last die Frankrijk in het Oosten op de schouders nam, nl. het protectoraat over Cambodja. Te Toulon kwamen eenige gevallen van in- landsche cholera voor, die oen groot gedeelte der bevolking de vlucht deed nemen. De ge- gezondheidsraad gaf echter geruststellende berichten omtrent de mogehjke verspreiding der ziekte. De verwachting van den Duitsehen Rijks- kanselier, dat de eerste zyner sociale her vormingen, do verzekering der werklieden tegen ongelukken, nog in deze zitting kracht van wet zal erlangen, zal verwezenlijkt worden. De Rijksdag bracht de tweede lezing reeds ten einde. Minder vlot gaat het met het voorstel tot subsidieering van stoombootlynen. In de Ryksdag-commissie verklaarde Yon Bismarck dienaangaande dat het Duitschland niet te doen was om koloniën te bemachtigen, maar alleen om de particuliere Duitsche nederzettingen te beschermen en de Duitsche vlag te doen eerbiedigen. Het voorstel werd echter niet zeer gunstig opgenomen. De Duitsche en Ooetenrijksche Keizers zullen elkander eerstdaags te Ischl ontmoeten. Een van de oerste daden van het nieuwe Ministerie in België is geweest den bouw van nieuwe scholen voorloopig te doen staken. Voorts is de Gouverneur van Brabant ontslagen en hebben 3 andere gouverneurs hun ontslag genomen. Zooals men begrij pen kan strekt een en ander niet om de gemoederen te bedaren. Een Irade van den Turkschen Sultan strekt tot goedkeuring van een door den Minister van Financiën ingediend conversie- plan der Turksche schuld, waarover thans met de schuldeisohers zal geraadpleegd worden. Te Nishni-Nowogerod (Rusland) heeft weder een Jodenjacht plaats gehadtot onderdrukking waarvan de militaire macht te hulp moest worden geroepen. De Joden zelf gaten er echter aanleiding toedoor een Christonknaapje in de Synagage te brengen. De leider der oppositie in het Noor- weegsche Storthing, Sverdrup, is thans met de vorming van een Kabinet belast, waarin slechts één lid van de vroegere regeering zal zitting nemen. De Rumaansche Kamer heeft don Koning 12 landgoederen tot een waarde van 700.000 francs als dotatie aangeboden. Indien het rnogelijk ware, met volkomen zekerheid de draagkracht van eiken burger te bepalen, het belastingstelsel der naaste toekomst zou de eenvoudigheid zelve kun nen zyn. Maar ongelukkig is de maatstaf naar welken ieders vermogen kan afgepast wordennog niet gevonden. In afwachting dat het eenmaal moge gelukken, moeten we ons vergenoegen met een gemengd stelsel van belastingen, die elk op zichzelf zeer veel stol tot critiek opleverendoch welker afzonderlijke onvolmaaktheden elkander een weinig neutraiiseerenzoodat, dooreen ge nomen, toch ieder ten naaste by volgens de mate zyner gegoedheid bydraagt in de kosten der gemeenschappelijke huishouding. Alleen om die reden kunnen wy tot ze kere hoogte vrede hebben met de indirecte belastingen, die tot dusver ten onzent een vry ruime plaats innemen en voorshands nog wel zullen blyven innemen. Zy vullen de leemten van andere heffingen aan, en maken dat een tahyke klasse van personen, I z die anders of volstrekt niets zouden bij dragen of met een kleinigheid volstaan, mede van het hunne offeren. Dat is echter geen reden, rechten hoogel Uitbrei stellen. by de keuze der mS^ri^die dienen moe ten om het evenwicht der-geldmiddelen te herstellen, en alweer^Tnoet de toevlucht genomen worden tot lapmiddeltjes, die de zaak niet verbeterenmaar integendeel slechts dienen kunnen om de gebreken in ons belastingsysteem nog meer in het oog te doen springen. Kan ook van een Regeering, die zeer hooge inkomsten ontleent aan den drank- accyns, welke inkomsten haar vrijstellen van de zorg om schier onvindbare andere bronnen op te sporenkan van haar worden verwacht, dat zy al het mogelyke zal doen om het drankmisbruik tegen te gaan? Wij gelooven dat het onredelyk zou zijndit te eischenvan niemand kan ge vergd worden dat hy >yn eigen glazen in gooit. En nu verlangen wy juist dat èn Hooge Regeeringèn lagere autoriteiten èn particulierenèn vereenigingenèn kerk, èn schoolèn huisgezinèn wetenschap èn kunst, èn litteratuur, kortom dat alles en allen samenwerkenmet volle kracht, zonder een oogenblik te verslap pen, om den drankduivel te breidelen. Veeleer zouden wy willendat naarmate ten gevolge van alle aangewende middelen het verbruik afnam, tot dusver is de vermindering nog niet zóó belangryk dat wy ons bevreesd behoeven te maken (f) voor al te sterke afneming van de opbrengst van den accyns in diezelfde verhouding ook de accyns tot een lager cyfer werd gebracht, ’tls waar dat het verlies van de schatkist op die post van inkomsten dan dubbel zou zyn. Doch even waar is het, dat de volkswelvaart zoozeer zou toe nemen dat zonder eenig bezwaar meerdere lasten van nobeler karakter konden worden opgelegd. Men beschouwt somtyds den jenever als een hrtikel van weelde dat als zoo danig ze^r vatbaar is voor accynsheffing. Wie ^enigszins gelegenheid heeft een blik te slaan in' het leven van onze lagere volks klasse, zal misschien tot de erkenning ko men dat het woord weelde hier al in zeer oneigenlyken zin wordt gebezigd. En dan is over het algemeen de bekende belastbaarheid van weelde-voorwerpen wel eenigszins aan bedenking onderhevig. Elke heffing van dien aard is een belemmering van den handel of van de nyverheiden tevens een aansporing tot smokkelary en ontduiking van allerlei soort Het heeft dezer dagen waarlyk niet ont broken aan diep- en minder' diepzinnige belasting-beschouwingen, en wie de jongste Handelingen der Staten-Generaal heeft in gezien zal wellicht verbaasd zyn geweest over de verbazende massa économische wijs heid die onzen beschreven vaderen ten dienste staat. Jammer is het maar, dat we tot dusver le vergeefs zochten naar een leidend beginsel voor Nederlands finan- ciöele regeling in de naaste toekomst. Maar wat er ook van al het gerede voer moge terecht komenop het oogenblik dat we deze regelen schryven is de beslissing in zake de Klassen-belasting nog niet geval len,steeds zullen we de staatsmanswijs heid afwyzendie voor Nederlands geld middelen geen ander drijfmiddel kent dan de kurk der jeneverflesch.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1