1884. Zaterdag 5 Juli. n Badkuren, aar meer!! rsknecht N°. 786. Ooslerwijk. MAKERS! er voorkoming van KAAS, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. Kabinet- erinkt BLMEIJEH Co. laconB van verschil- i voorhanden in den N. VAN NOOTEN LEENING 1584-10 Jöfi COSTER. BUITENLAND. Alweer vastgeloopen. BINNENLAND. .„r1884. EMSCHE BANK. D.'HAGE. weinig van denadeek Idaan. te mo| men S. W. N. VAN NOOTEN tï Schoonhoven, Uitgeven. FDBCHE VAN DER VLIST dewater. SCHOOWHOVEBSCHE COURANT. olden tbllgafiën in bovon- ÏING wordt bekend ■ekking op 24 dezer nimmer» >n 99, all aanstaande, ten 8| 6A 85 55A 125} 91f 87H 92 J 92Ï 91} 551 Ml 110 100J 981 95 95 105 112} 140 1881 128 EN, Schoonhoven. Het was fn mare door de Nederlandsche Fa- -EURSELKAA8- LSSTREMSEL van 3 0 U D A. 4 ),1854. 1860. 1864. S. 100. 80 102A 102-H 99 66 66 66r'T 661 BH 99} 81H 981 98} 95} 90A 90} Kip. st. 4i 88} Ï67/69. 4 80} j 5. .4} 83} .0. .4 71}} 574 57} 6A 9} 57} 85 1181 108} 96} yk in dienst te tre- vraagd een bekwaam knecht. O. F. HANSSEN, (Cabauw). 10 HAHN, rta. h vertaald Arn. J. QÜANJER, Gezondheid. Cents. in dit Blad is te des lands ingekomen hebben het ongegronde dier beduchtheid voldingend bewezen. De onderteekenaars vragen daarin niet om nieuwe belastingenniemand is daar verzot op, maar zy erkennen de noodzakelijkheid van vermeerdering der staats-inkomsten en stellen er prijs op dat de Regeering wete, dat een groot deel van de natie geneigd is een afzonderlyk offer te brengen tot herstel van financieel evenwicht, een der voornaamste voorwaarden waarvan de bloei van een ryk afhangt. Dat adres was uiting van gezonde vaderlandsliefde. Aan een bekend Afgevaardigde werd on langs gemis van die deugd verweten, en wy zouden ongaarne datzelfde verwyt over een wyder kring van Volksvertegenwoor digers uitstrekkenmaar tocTi doet het ons zeer leed, dat men op het Binnenhof zoo weinig gevoeld heeft wat er in den boezem des volks omgaat. Laat ons er byvoegen, dat het den Minister van Financiën niet is mogen ge lukken een hoogen dunk te doen verkrygen van de vastheid zyner beginselen als waar borg voor een krachtig beheer. 11 yzelf ondervond nog kort geleden, dat bekwaam heid en overtuiging by machte zyn om zeer veel tegenstand te overwinnen: toen hy zyn suikerwet in de Tweede Kamer te verdedigen had, en dus streed op een terrein waar hy door zyn byzondere studiën vol komen thuis was, behaalde hy op elk punt de zegepraal. Maar hier schoot hy krachten te kort, en het scheen wel, alsof de zaak van ons belastingwezen by hem het stadium van «ernstige overweging” nog te boven was. Indien eenvoudig van den aan vang af, de heffing van een matige klassen be lasting afgescheiden was gehouden van alle j met zijn eigen vormia te veHen men her innert sieh dat de voordracht o. a. strekt tot afschaffing der onafentbaro Senatoren soa dus de regeering hare portefeuilles alvast kunnen gereed maken tot overgave I Een verraderlijke aanval der Chineezen op de Fransohe troepen in Tonkinde eerste scheiding van het nog niet eens geratifiëerde verdrag van Tsien-Tsin, heeft beweging gebracht in de arsenalen, tot uitrusting der troepen, die daarheen sullen vertrekken. Uit Hanoi wordt voorts bericht, dat de troepen die naar Langson zijn afge zonden tot tuchtiging van den vijand, vol geestdrift zyn. De internationale conferentie tot regeling der Egyptische financiën is Zaterdag jl. in Engeland's hoofdstad voor ’t eerst byeen- gekomen. De eerste vergaderingen werden natuurlijk ingenomen door de inzage der geloofsbrieven en de kennisneming der voor stellen. Deze strekken, gelyk vroeger reeds -met een enkel woord is medegedeeld, tot vermindering van den interest der geünifi ceerde en gepriviligleerde schuld,, alsmede der kanaal-obligatiën, die Engeland in han den heeft. Aan de 8 millioen p. st., dio Engeland zal voorschieten of waarborgen, zal boven alle andere schuld de voorrang worden verleend. De berichten uit Egypte blijven steeds weifelend. Berber heet nu weer verloren. De bezetting van Khartoum zou een aan slag van den Mahdi zegevierend hebben afgeslagen. Generaal Kitchener is by een firman van den Khedive benoemd tot spo- cialen commissaris by do stammen der Abbabdahs en Bisoharies. Al» het met benoemingen te vinden was, zouden de zaken in Soudan spoedig in 't reine zjjn. De leider der oppositie in Noorwegen is met zyn Kabinet uitsluitend uit radicalen bestaande gereed. De Koning heeft be reids de voordracht bekrachtigd. Op aan sporing van de Demokrat hebben do werk lieden eene schitterende serenade aan den Koning gebracht. De burgemeester van Griekenland» hoofd stad is in staat van beschuldiging gestold, wegens het omkoopen van kiezers door middel van gemeentegelden. Elders in Grie kenland zyn twee dorpen, Kakosalesi en Bouga, aan hare bewoners verkocht voor eene som van 362.000 Drachmen. Er ge beuren daar vreemde zaken! ICHTEN. pC. 26 Juni. 2} 66J 3 4 178 .4 ei-Nov. 5 b.-Aug. 5 n.-Juli. 5 pr.-Oct. 5 3 5 5 f1000. 5 flCfoO. 5 5 5 5 Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Overzicht. De Dulteehe Rijksdag is Zaterdag jl. uiteengegaan. In zijn voorlaatste zitting werd het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongelukken definitief goed gekeurd en dus aan bet verlangen der re geering, by de opening van den Rijksdag te kennen gegeven, voldaan. Minder ge lukkig was zij met haar subsidievoontel voor transatlantische stoombootlynen. Dit voorstel werd verdaagd tot dat een onder zoek zal zyn in gesteld naar de waarheid der bewering van een der leden, dat bij zondere speculatie’» met het voorstel in verband zouden staan. Ten slotte werd de regeering ernstig op het hart gedrukt tijdig de maatregelen te nemen tegen de verspreiding der cholera, die te Toulon en Marseille enkele slacht offers heeft gemaakt. De regeering meende te mogen verzekeren, dat de gevreesde ziekte niet de zoozeer besmettelyke Azia tische cholera is, doch een sporadisch en lokaal karakter draagt, Zjj beloofde echter ernstige maatregelen te zullen nemen, die afsluiting der grenzen onnoodig maken. Luidens de jongste berichten uit Frank rijk bleek echter de ziekte eene lichte graad van Aziatische cholera te zyn. Nu zij zich echter nog slecht» in twee plaatsen en in betrekkelyk geringe mate vertoont, mag van de middelen, die aangewend wor den om haar te beperken, een goed gevolg worden gewacht. Zoo zyn b. v. op alle sta tions ontsmettingskamers ingericht, waarin de reizigers uit Toulon of Marseille ko mende, eenigen tijd moeten vertoeven. De Fransohe Kamer heeft een aanvang ge maakt met de beraadslagingen over de Grondwetsherziening on van de al of niet aanneming van de door haar ingediende voorstellen eene Kabinetsquaestie gemaakt. De amendementen van Pelietang en Laforge strekkende tot een'o uitgebreider herziening werden dan ook al reeds verworpen en men berekent doch het zijn Fransche bereke ningen dat in de Kamer eene meerder heid van 60 stemmen voor de herziening w Daarentegen gelooft men, dat de Senaat de voorstollen verwer pen zal. Tenzij deze nu genoegen nam Het is niet geheel onwaarschijnlijk, dat een groot aantal Nederlanders de courant die hun het eerst den uitslag meldde van de stemming der Tweede Kamer op Don derdag den 26en Juni, over het voorstel tot heffing eener Klassenbelasting, met een verdrietig gebaar hebben nedergelegd. Sommige der minst kalmen kunnen haar, ’t zou zulk een groot wonder niet zyn wel met een wrevelige uitdrukking hebben weggeworpen, als of 't stomme blad het helpen kon! En inderdaad er was reden tot ergenis. De meerderheid in de Tweede Kamer heeft opnieuw blyken gegeven van haar meester schap in het afbreken. Maar als bouw meesteres is haar reputatie van onbekwaam heid nog ongeschonden gebleven. Toch aan bouwers is behoefte I Reeds jaren achtereen heeft men de geldmiddelen des lands achteruit zien gaan. De inkomsten verminderden ten gevolge van het prysgeven van onbillyke voordeelen, uit de Indische cultures, de differentiëele rechten enz. voortvloeiende, en het strekt de liberale party tot eer, dat zy, toen 't noodig bleek, met opoffering vangeldelyke belangen, de noodige hervormingen tot stand wist te brengen. Doch daarbij ontging zy de verplichting niet, door verbetering van de wyze van belastingheffing, de schatkist scha deloos te stellen voor het gemis der Indische baten, althans voor zooverre de behoefte drong. Dit positief gedeelte van haar taak heeft zij steeds zich van den hals geschoven, of getracht ten einde te brengen op eeno Wyze die de kans van mislukking tot zekerheid verhief. In den stortvloed van welsprekendheid, waarmede de heeren van rechter en van linkerzyde om stryd hun best gedaan hebben om de belasting-voordrachten tot zinkens toe te overstelpen, ach, sooveel moeita* was niet eens noodig om het arme dier te verscheuren, gelyk Florian in zyn fabel van het kapelletje zegt! hebben we van onderscheiden geachte sprekers de verze kering vernomen, dat een inkomstenbelasting niet populair is. Dat gezegde is een dooddoener, anders niets. Misschien is onze opvatting van het woord «populair” niet dezelfde als die van de leden der Volksvertegenwoordiging; maar toch zouden we wel wenschen dat ons één belasting werd genoemd, die het wél is. Van een byzonderen afkeer van eene heffing naar den maatstaf van het inkomen hebben we niets vernomen. Vóór ruim 35 jaar, toen de Minister van Hall de natie voor het dilemma stelde: óf een algemeene in komstenbelasting, óf de volteekening van een gedwongen leening tegen lagen rente koers, toen moge men, uit onbekendheid met het eerste, zich tot het laatste hebben geschikt om van twee kwade dingen het minst kwade to kiezen, het gaat niet aan, natuurlyk, zich te beroepen op mee- ningen en inzichten-waarvan onze vaders op den huidigen dag geen heugenis meer hebben. De openbare meening is in dien tijd heel wat veranderd, en in verschillende grootere gemeenten, waar men die heffing plaatselyk heeft toegepast, ondervindt men adeelen die de tegenstanders met zoo Ijzingwekkende breedsprakigheid Koopt de nieuwe LONDON, de beste der par- fumeriën om het K grijze haar zy- A no natuurlyko kleur terug te aW geven. on bij H. J. VAN ven; J. DROST te K té Gouda; II. J. Meerkerk; J. VAN en H. MOES te Bij Zr. Ms. besluit ia aan Mr. J. A. M. Van Haaftenop afin verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris by hot departement van justitieonder dank betuiging voor de in zyne betrekking be wezen diensten. Ingevolge de bevelen des Ko- nings zal voor wylen Z. K. EL den Prins van Oranje door he> leger voor den tijd van 4 weken de gebruikelijke rouw worden gedragente rekenen van den 22sten Juni jl. tot en mot den 19den Juli a. s. Gedurende dien tyd zal er geen trom ge roerd worden, on zal de muziek niet mogen spelenparades zullen gedurende dezen rouw- tijd niet mogen plaats hebben. Met zekerheid verneemt men, dat omtrent den begrafenisdag va* den Prins van Oranje nog niets is beslist Te Oreuth aangekomen, zal Z. M. de Koning, na overleg met de geneesheeron, eerst bepalen wanneer hy naar Nederland terugkeert, en daarvan zal de teraardebe stelling afhankelijk zyn. Men acht het waarschijnlijk dat de be grafenis niet voor half Juli zal plaats hebben. Naar men verneemt, zyn de voorloopige overwegingen ten aanzien der voogdywet reeds zoover gevorderd, dat het wetsontwerp binnen betrekkelyk zeer korten tyd by de Staten-Generaal zal inkomen. II. M. de Koningin moet daarbij zyn aangewezen als voogdes, terwijl als de aan zienlijke Nederlanders”, welke haar in den raad van voogdy zouden terzijde staan zullen worden voorgedragen Jhr. Mr. G. 0. J. Van Reenen, vice-president van den Raad van State, Mr. C. T. Th. Graaf Van Lynden van Sandenburg, oud-Minister en A. Baron Schimmelpenninck van der Oyë. - Voor het apothekersbedien- de-examen te Middelburg is geslaagd de heer L. J. Meyer, te Hekendorp. Bij de aanbesteding door de directie der marine te Amsterdam, waren de minste inschryvers voor: Iepen, esschen en lindenhout, de heer G. F. Horngreen, Berg-Ambacht, voor f2955. Loodwit, de firma wed. Hondorff Block en Braet, Schoonhoven, yoor f2316. Wit on geteerd touwwerk de heer W. De Gruyter, Lekkerkerk, voor f2024.50. Garens, de Goudsche machinale garen- spinnery, Gouda, voor f1327.25. Door Burgemeester en Wet houders van Utrecht werd Zaterdag aanbe steed Het bouwen van een nieuw tolhuis aan den straatvi^hrijL Vreeswyk. Minste inschryver de hm^Krnoveld, te Vrees wijk, voor f3090. (W biljetten waren in gekomen). 4 I. 5 77 4 76 .4} 5 4} 98} 6 5 1 Z. R. 5 )lig. 3 ideel. .st. 100. 5 5 5 5 r looo. 5 .-aand. 5 6 8 3 4. 3 '4.'y-‘- den jare 158< dat de droeve e pas vereeidgdo gewesten weerklonk „do Prins ia do<dl” en thans in 1884 is het in het koniikrijk der Ne derlanden wederom dezelfde treurmare „de Prins is dood!” Toen gold z« den eersten, thans geldt ze den laatsten Prins uit ons doorluchtig vorstenhuis! Gïnen wachtte oen graven-dezen een koningskroon maar beiden werden in den romer des le vens weggeruktDe eerste resds eene roe ping vervuld hebbende, de laststo zich met ernst voorbereidende tot de groote taak, die hem wachtte, viel beider dood voor op een tyd waarin het oog vat elk recht geaard Nederlander meer dan ooit; op het dierbaar Oranjehuis staart! Drie eeuwen liggen tusschen het heengasn van den vader des vaderlands en van len laatsten Prins van Nederlands vorsteEhuis! Nog weinige dagen en hetzelfde vontelyke graf zal de urnen van beider assche omsluiten! Is het wonder, dat Neerland» zonen bij den rouw van het heden eene stille hulde brengen aan het graf van den eersten en grooten Prins uit het geslacht der Nassau» Nederlanden! Eerlang breekt de 10de Juli aande dagwaarop voor 300 jaren de mond van den grooten Zwyger voor eeuwig verstomde. Reeds drie eeuwen rust gij in ’t vorstelijk graf, gy die de grondslagen van onzen sohoonen vry heidstempel onder itryden en lijden gelegd hebt’t Waren bange dagen, waarin gij den stryd voor vrijheid en voor recht aanvaardet; donkere walken pakten zich nog samen aan den horizont en om sluierden de eerste stralen der nauwver- schenen vryheidszon’t was nog sche merlicht om u heen, maar uw helder oog zag door de dichte nevelen en strevende naar een vast en heerlijk doel zyt gij ten einde toé getrouw gebteve» aan uw roem ruchtig devies: „Ik zal handhaven!” En gij hebt gehandhaafd, waar hot gold uw schoonsten arbeid: de vrymaking van het land, dat u lief geworden was! Gij hebt gewerkt voor Nederland tot dat gij als het slachtoffer uwer heilige roeping zijt gevallen. De bede, die stervend van uwe lippen vloeide: „Mon Dieu, mon Dieu, aie pitió de moi et de ton pauvre peuple getuige hoe gij in uwe jongste stonde nog aan het arme Nederlandschevolk dacht! Arme Printf, gy die goed en bloed hebt veil gehad voor anderen, hot was u niet o „and de zon der vryheid te zien door breken, die op uw wenk uit de nevelen verrijzen zou, al zaagt gy het morgenrood reeds aan de kimmen gloren! Neen! de gravenkroon, al begeerdet gij die niet, zy mocht uwe slapen niet sieren, een marte laarskroon werd u bereid door het moor dend lood van oen snoodaard! Maar een dankbaar nageslacht vergeet u niet, want het staart na drie eeuwen nog op de groot- sche en heerlijke vruchten van uw arbeid! Gij waart de heraut, de/ /landaard waarop gansch Nederland in die moeielijko dagen hot oog gevestigd hield en gij hebt de ba- niere omhoog doen gaan, waarop geschreven stond: „eendracht maakt macht". Op dien heraut, op dien standaard uit het ver verleden rust ook nog ons oog in de 19de eeuw. Zyne nalatenschap is onze vrijheid; bewaren wij dat pand, ons toobe- trouwd, opdat niemand onze kroon roovo! Op den sterfdag van den edelen Zwijger klinke het nog: „eendracht maakt macht”! Dio leuze zij ook de Onze, vooral in onze dagen, die, helaas-van zooveel verdeeldheid getuigen Driehonderd zomers zijn over *s Prinsen graf heengegaan, maar nog bloeit de roos, die hij geplant heeft, de roos van Neerlands vrijheid! Dat zij nimmer ver welke! Vergeten wy hem dan niet op sijn sterf dag, maar schare het gansche Nederlandsche volk zich in den geest, als een eenig man om de plek, waar zijn assche rust om hem te gedenken als de vader des vaderlands, als de edele kampioen voor waarheid, vry- heid en recht! Bij al de lofzangen, hem reeds door zoo vele dichters toegezongen, bij al de hulde hem in de latere eeuwen toegebracht,*bij al de liefde, die het groote volk, al is zijn getal ook klein, hem vroeger of later be wees, wijden wij eene gedachtenis van plech- tigen en heiligen ernst; waar wy om zyn stof verzameld zijn I „Ik zal handhaven" had de Prins gespro ken, laten ook wy handhaven om den uit zijn arbeid gerloeidon zegen niet van ons te zien wijken! De tempel der vryheidwelk» fondamen ten door hem gelegd zyn, was niet op een» voltooid, neen onder smart on Ijjdon moest hy opgetrokken worden 1 Bloed en tranen heeft het gekost eer do arbeiders op de nadering dor voltooiing konden starenmaar niet versagende blonk hy eindelijk in al syn schoonheid toen van zijn tinne het dundoek wapperde om aan de Europeesche volken te j verkondigen: „Nederland is een vrijland!" Mogen ook thana nog de vrienden dos i zou gevonden worden, vaderlands steeds pal staan en hand aan hand gaan om te waken dat in onze dagen, de schennende hand der tweedrachtzaaiera zich niet vergrypen aan ons dierbaar goed De herinnering aan de grootsche figuren die op het wereldrond verschenen zyn kan niet stervenmaar toch elk Nederlan der zal op dien gédenkwaardigen 10den Juli niet alleen denken aan het verleden hij zal ook zien op de toekomst. Ook thans is de hemel niet helder boven den dierbaren grond„waar onze wieg eens stondwaar eens ons graf zal staan." Ook thans ver- keeren wij in rouw, maar denkende aan de leuze „eendracht maakt machthopen wy, dat eendrachteiyke samenwerking ten goede in hoogere en lagere regeeringen de nevelen op doe klaren. Zoo beleven wij dagen van rijpe over denking, van droeve herinnering, van rouw, maar toch wij treuren niet, als die geen hope hebben. Nog straalt er een glans van den Oranjeboom! Onze grijze koning leeft nog! Op hem rust nog ons oog. Hij bhjre gespaard tot in hoogen ouderdom opdat ook Hy een nog schooner toekomst zie voor het volkdat zich mef liefde om zyn troon schaart! En zyn de loten van den Oranjestam reeds op zoo menige plaats afgehouwen, aan den voet bloeit een liefelijk roosje; op dat roosje is onze hope gevestigd! Lief Koningskind, op u staart Neerlands oog voor de toe komst! Jeugdige vorstenspruit, Prinses Wil helmina nog dartelt en speelt gij met den lach der jeugd op de kaken; nog zijt gy onbewust van de groote taak, die u mo- geiyk in *t leven wacht! Moge uw leven eenmaal oven schoon gekleurd zyn, als de tooYorwereldwaarin uw kinderoogen nog een hemel zien, u schoon toeschijntMoogt gij ontwikkelen, bloeien ep riipen tot een der schoonste vruchten van Neórlands ge liefden Oranjeboom! Moge de laatste Oranjezoon, uw Konink- lijke vader, u zien opgroeien, opdat hy zelf zieh kunne overtuigen, dat een Konlnginne- kroon u na Hem sieren kan en mag. Die tyd zij nog verre van ens! Nederlanders! ziende op de toekomst, op het heden en op het verleden, zullen wy don sterfdag van Prins Willem I niet ver geten. Brengen wy onze liefde over op onzen thans in rouw gebrschten Koning Willem III, den naneef van den grooten Zwli&er> ™n w*on staat odgeteekend, dat hij een verbond gesloten! had met den Potentaat aller Potentaten, met don Koning der Koningen. Die Koning zij ook met onzen vorst en zyn Huis. En nu, wy scheiden voor heden van u, Prins Willem II Mogen boven uw graf eeuw aan oeuw de echo's weerklinken van de zuivere en reine akkoorden, wier grondtonen zyn: vryheid! vryheid! Krimpen a/d Lek, 4 Juli 1884. Prys der Ad verten tiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiteriyk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. wijzigingen in de vorige middelen, als maat regel om de tekorten op de begroetingen af te sluiten, dan zonden^ de aanvallen zich op dat onderwerp alleen hebben samenge- gevat, en de Minister ware in staal geweest zijn stelling zeer sterk te maken. Maar nu ter elfder ure de afschaffing van het patent over boord werd gezet, en de Minister daardoor een blijk van zwakheid had ge geven, regende het bezwaren van allerlei aard, en te samen hebben deze aan de fatale beslissing den doorslag gegeven. Fataal om meer dan één reden. Vooreerst verliest ons volk meer en meer zijn geloof aan de werkkracht zyner ver tegenwoordiging. Indien de heeren slechts konden begrijpen, hoe moede we dat ein deloos en onvruchtbaar party-gescharrel zyn, dat de beste parlementaire krachten verslapt, dat den y ver om met vaste schreden de banen van den vooruitgang te bewan delen, verlamt; hoe vervelend ons volk dat eindeloos politiek gehaspel vindtdat het regeeringsgezag vernietigt en den tyd voor krachtig handelen ongebruikt voorby laat gaan; hoe de natie, doordrongen van de waarheid dat een goede staatkunde in de eerste plaats zorg moet dragen voor goede geldmiddelen, die niet alleen de zenuw van den oorlog maar ook het levenssap yan den vrede zyn, voorzeker, er zouden meer vruchten van de «samenwerking" en van het «gemeen overleg” ingezameld worden. In de tweede plaats om de wezenlyk zorgeischende omstandigheden waarin Ne derland op dit oogenblik verkeert. De oogen van Europa zyn op ons gericht; in den laatsten tyd genoten wy de twyfel- achtige eer éener meer dan gewone be spreking in de buitenlandsche, niet zelden van hoogerhand geïnspireerde dagbladpers. Meer dan ooit is het noodzakelyk te toonen dat wy een natie zyn, die in geen enkel opzicht de leiding en voorlichting, straks wellicht de recbtstreeksche bemoeiing en inmenging eener vreemde nqodig heeft. Hebben we ons er niet zonder reden over geërgerd, dat men buiten onze grenzen de onkieschheid en voorbarigheid heeft gehad het vraagstuk der troonsopvolging en zelfs van het regentschap hier te lande te be spreken onder verwyzing naar verschillende «invloeden" die daarby konden gelden, ons past daar tegenover een waardige houding: het bewys dat we onze eigen zaken naar eigen goedvinden willen en kunnen regelen. Hoeft Engeland gemeend met een aanbod van zyn «goede diensten" ter beëindiging van het Afjeh-geschil te ’gogui moeten aankomen, wederom kan daarop geen ander antwoord gegeven woeden dan dat we onze Souvereiniteit in eigen kring ongeschonden wenschen te bewaren en geen enkel oogenblik een haarbreedte van ons recht tot zelfbestuur afstand willen doen. Doch wat kracht kan tegen het buitenland een Ministerie ontwikkelen, dat zyn aller- noodzakelykste maatregelen tot herstel van het financiëel evenwicht ziet afstuiten op den onwil van de vertegenwoordiging? Voorts wordt iederen dag de noodza kelijkheid dringender, om de Grondwet te herzien, en we hebben als eenige zorg die daaraan zou mogen voorafgaan het herstel des flnanciëelen evenwichts be schouwd. Nu het laatste weder is mislukt vanwaar wil men dan dut de Regeering uitmeten. Integendeel, talryke adressen bijopgewektheid putte om dien omvang- de Tweede Kamer uit onderscheiden oorden ryken arbeid met hoop op wélslagen te aanvaarden De partyschap in de Tweede Kameï is zóó groot geworden, dat er geen partijen meer zyn. Nergens bespeuren we een scherp afgebakend program van beginselen, rondom hetwelk zich een bepaalde groep van personen scharen, en die den grond slag kunnen vormen van het regeerings- beleid, nu en in de naaste toekomst. En hoe meer wolken zich opeen hoopen aan den gezichteinder, des te flauwer, schynt het, wordt wel het bewustzyn dat de mannen die we afvaardigen verplicht zijn, de mid delen vast té stellen die onder Hoogeren zegen en met kloeke medewerking van de natie zelve, de gevaren door welke we be dreigd worden kunnen afwenden. Als de stembus roept, beklaagt zich over toenemend gebrek aan belang stelling van het kiezerspersoneel. Is het eigenlyk wel te verwonderen dat het zoo gaat? Indien het vertegenwoor digend stelsel zelf z(jn aantrekkelijkheid verliest, en men by zichzelf de gedachte voelt opkomen dat een onbeperkt gezag hoe strydig ook met den geest en met het verleden van ons volk, waarschynlyk betere resultaten zou opleveren dan de eindelooze woordenschermutselingen in de zalen van het Binnenhof, mag men het den burger dan wdkwalyk nemen als hy ten slotte ineen doffe onverschilligheid vervalt die de dood is voor het politiek leven? Doch de liberale meerderheid wil geen leering trekken uit eigen tekortkomingen. Het staat te vreezen dat er bittere ervaringen noodig zyn om haar, als het te laat is ge worden, haar gemis van samenwerking en eensgezindheid te doen betreuren. lp. 17/ 5. .4} 83} .4 4 gereg.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1