0PR0EPIN&. T. Goedewaagen en Zonen Het GRASGEWAS Stoomboot Schoonhoven. Een Haan en drie Hennen, DIENSTBODE DIENSTBODE, Eene Dienstmeid gevraagd, ADV ERTENTIËN. EXTRA EN G0EDK00PE REIS. P. GOEDKNEGT, Voor 10 Gulden te koop: fic3r*, Aan het Departement tan Waterstaat, handel en Ny verheid ia Woens dag aanbesteed: het maken van werken tot uitbreiding van het station Dordreoht, tefcJkahlÉ'HHan ddh spoorweg vin Dordrecht naar Eist. (Raming f 124.000.) Minste inschrjjver do heer A. Terwindt te West- Pannerden, voor f 101.200. Ter nadere oplossing van de in den laatsten tjjd veel besproken vraag: of het wonscholjjk sonde syn de vesting artillerie gedeeltelijk ook van vuurwapenen te voorzien, is, bjj wjjzo van proef, aan eene der compagnieën van dat wapen, in garnizoen te Amsterdam, een aantal Beau- mont-goweren verstrekt, ten einde de man schappen met de behandeling en het gebruik daarvan bekend te maken. De hoofdcommissie nit don Dolftschon gemeenteraad heeft, naar aan leiding van een ontvangen schrijven namens Z. M. den Koning, besloten de gedachte nisviering op 10 Juli a. s. voortgang te doen hebben. De wedrennen te Bussnm tjjn bepaald op 26 Juli. De Maatsohappü van Welda- dighoid ontving dezer dagen van een onbe- konde, door tusschenkomst van den pen ningmeester der Amsterdamsche afdeehng, do aansienljjke gift van f4500. Bjj de trekking van loten der Voroeniging tot bevordering van 'a Lands Woorbaarheid ijjn Uitgeloot 80 seriën iodor van 50 nommers: 53 624 1244 1267 2185 2405 2422 248212729 2940 4412 4648 4954 5562 5651 5744 5894 6177 6356 6530 6644 6661 6724 7119 7144 7691 7718 7808 7814 on 7996. Betaalbaar met f2,75. De gemeonte Briello leed Zondag eon groot verlies door het over- ljjden van haren geaohten burgemeester, don hoor G. F. Lette. Jaren lang bekleedde hij de betrekking van bnrgemeestor te Rockanje, te Oost voorna en Brielle, en bo vendien nam hjj tal van andere betrekkin gen waar, waaronder in de eerste plaats mag genoemd worden, die van lid van de Provinciale Staten van Znid-Holland. In de vorige week zjjn binnen Leiden >6 nienwe gevallen van pokken voorgekomen en 4 patiënten aan die kiekte overlodon. In de vorige week kjjn in 202 huisgezinnen to Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. Gedurende Jnni zjjn in 1042 huisgezinnen in de gemeente Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. In de afgeloopen maand Juni k|jn te Kralingen 120 gevallen van mazelen voorgekomen, en zjjn 5 personen daaraan overleden. B|j arrest, Maandag door den Hoogen Raad gewezenwerd vernietigd een arrest van het gerechtshof te Leeuwarden,, waarb|j een veroordeeling van 15 dagen oolstraf waa uitgesproken tegen T. 8. V., tor sake dat h|j als lid van den gemeente- raai van Worknm, in de raadsaal, nadat do vergadering door den burgemeester ge sloten waa verklaardeene rede had gehou- don, waarin voor den burgomeester belee- digondo uitdrukkingen voorkwamen. Do Uoogo Raad beslistedat die uitdrukkingen niet geaoht konden worden den burgo meester, als magistraatspersoon, in de uit- oofening zjjner bedieningto zjjn toege voegd on veroordeeldo op dien grond don requirant in eene geldboete van f2,50. De gemoenteraad te Sliedreoht hoeft in «jjne vergadering van Vrjjdag den ondorwjjser L. D. Labbertó op diens verzoek togen 1 September eervol ontslag verleend. Tevons heeft hjj don heer Smits to Hardings veld benoemd tot onderwijzer aan de open bare school in Wyk D, en mej. J. A. De Veer te Gorinohem tot onderwijzeres aan de &do oponbare sohool aldaar. Beroepen te Everdingen Ds. A. O. L'. W. Vollenhoven van Daalen H.Wz., to Zoelmond. Tweetal te Amoide en Tienho- von: Dt. G. Vlug, to Njjkerk en Da. P. Bartstra, te Wassenaar. Te Vroeswjjk worden pogingen aangewond om het op Ds. C. P. N. Pikaar, prod, te Oversehie, uitgebrachte beroep te doen alagen. Bij adres znllen verschillende lidmaten dien prédikant verzoeken, het be roep aan te nemen. Bedankt voor Avesato Ds. G. O. W. Geytenbeek, to Sleeuwyk. GOUDA8 Juli. In do vergadering van den gomaanteraad van Dinsdag was aan de orde een voorstel van B.enW., om aan de IJsol-Stoomtramwegmaatsohappy vergun ning te vovleenen tot het leggen van raila in de Spoorwegstraat, in verband met eene wjjsiging der booht van den tramweg bjj do Kleiwogsbrug. De wjjsewaarop de stoom tram thans op don Kattensingel komt is rol gevaarmeermalon gebeurden daar ongeluk ken en hadden daar de déraillementen plaats, waarom de directie de voorkeur meende te moeten geven aan een weg langs Spoorstraat en Stationsweg, dooh hiertoo was vergun ning noodig van do Rijnspoorwegmaat schappij aan wie laatatgenoemde weg be hoort en dese was niet gesind die te rer- 1 oenen zoodat een ander middel moest be dacht worden, en men meende dit gevonden te hebben door de tram van de Kleiwegsbrng do Spoorstraat te doen inrjjden en dan weder terng met een wissel naar den Kattensingel. Daardoor sou alle vrees voor ongelukken ophouden. Daartoo was echter noodig, dat de raad 1* do spoorstraat opnam onder die straten waar raila mogen worden gelegd 2° toestond dat de tramwagens op bedoelde plaats ook geduwd mochten worden, wat tot heden (behalve bjj het rangeeren) ver boden was. B. en W. deden daartoe thaus het voorstelen tevens om eon definitiof besluit te nomendat het gebruik van stoom binnen do wateren dor stadssingels voortaan tot wederopzegging son zijn toegestaan. Over dit voorstel haddon uitvoerige ge- duchtenwisselingen plaatswaarna op voor stel van don heer Oudjjk besloton werd, do zaak tot eene volgende sitting aan te houden. Daarop was aan de orde een voorstel, dat de kermis betrof. Vroeger stonden by de kermis de kramen op do Westhaven en Gouwe, dooh om verschillondo rodonon waren die ingevolge raadsbesluit verplaatst naar den Kattensingel. Thans r(jdt daar echter de stoomtram, en opnieuw mooit dut eene andere plaats worden gesoeht, en B. on W. stelden na voordrie kramen zooveel mogeljjk op de Markt te plaatsen, voor zoover de ruimte jlit toeliet, en voorts weder de vroegere plaats, Westhaven en Gonwedaarvoor aan te wyzen. Na eenige bespreking besloot de raad de beslis sing der quaestie over te laten aan het Da gelij ksch Bestuur. In dese sitting werd nog besloten tot het beschikbaar stellen van gelden voor eene herstelling van den Hoejgen Schielandschen Zeedijk by het schiettorrein, en kwamen nog in twee andere van ten aantal personon, wonende tosschen Gouds en Boskoop, ver zoekende vermindering kan het gabelgeld, verschuldigd voor hat bdvaren van de rivfer de Gonwe door de booten der maatschappij BoskoopWaddingsveenGouda. Voordat de vergadering gesloten werd, richtte het raadslid Dr. Van Iterson nog een verzoek tot B. en W. Hij betoogde nl. de wen8cheiykheid met het oog op de warme dagen, die aanstaande sijn, en niet minder met het oog op de misschien na derende cholera, om in die bnnrten, welke thans door afdamming van bet gewone water verstokon zyu, water uit de water leiding te vorstrekken. De voorzitter gaf te kennen, dat deze zaak door B. en W. in ernstige overweging zoo worden genomen. Maandag is de heer J. Mnlder alhier ala stationschef afgetreden en als zoodanig vervangen door den heer S. Boon. Des middags te 12 uren nam het personeel afscheid van hom en bood hem als souvenir aan oen fraaie zilveren inktkoker met ivoren schryfpen. De heer Boon sprak daarby den waar- digen man op gevoelvolle wyze toe. 's Middags to 8 oren vervoegde zich aan hot station eene commissie, om den hoer Mnlder uit naam van oenige Goudsohe burgers een prachtvol gouden horloge met dito ketting aan te bieden. Dat de hoer Mulder door zoo vele blij ken van sympathie was geroerd, laat zich begrijpen. Ds. B. J. Swaan, predikant by do Herv. Gemeente alhier, heeft voor het op hem nitgebrachte beroep naar Leeuwarden be dankt. Mej. Van Amerom heeft de benoe ming tot tydelyk leeraros in de gymnastiek te Utrecht niet aangenomen. Donderdag-middag is uit de rivier den IJsel nabij de Mallegatsluis het lyk op gehaald van J. V., werkman, wonende te Veero, tijdelijk werkzaam aan genoemde sluis. Sedert Zondag-avond vermist, is hy ver moede! yk by het naar boord gaan to water geraakt. De hoer 0. P. Van Dillen alhier heeft met gunstig gevolg het oandidaats- examen in de geneeskunde aan de univer siteit te Leiden afgelegd. Bjj het gisteren-avond boven onze stad losgebroken onweer, met hevige stortregens gepaardzijn een paar boomen in het Plantsoen (naby de Doelenbrug) en op de Spoorstraat door den bliksem getroffen voorts is by IJselzicht onder Gouderak by don landbouwer C. v. d. H. een koe in het land door den bliksem getroffen en doodgeslagen. Het beest was geassureerd. Voorts ia nog in de Platteweg de bliksem ingeslagen in het hnis van R., dat gedeel- telyk is ingestort. •GORINCIIEM, 3 Juli. Op Vrydag 18 dozor zal in den Doelen alhier eene ge combineerde vorgadering gehouden worden van do besturen dor Hoogheemraadschappen „de AlbJasflorwaard met Arkel benoden de Zouwo" en do „Vyf-Hoerenlandon". In deze vergadering zal do rekening van ontvangst en uitgaven over het dienstjaar 1883—84, betreffende de gemeene belangen «lor beide Hoogheemraadschappen, in het openbaar behandeld en vastgesteld worden. Gister-avond ontlastte zioh boven de omstreken, ten ooaten en noorden dezer stad gelegen, een hevig on weder, vergeaeld van oen weldadig verkwikkenden regen. Jam mer dat de regen zoo kort aanhield en in twee richtingen brand bespeurd werd. Den volgenden morgen vernam men hier dat het onweder te Jaarsveld in den molen en te Nieuwland in eene hooischelf geslagen was en beide branden veroorzaakt had. Ta Oosterwyk, bij Leerdam, is eene koe inde weide door den bliksem doodelyk getroffen. •BERG-A M BACHT, 2 Juli. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst hoeft alhier f 15 opgebracht. De heer 0. Oskam As. heeft, als zwager van den tot poldersohout benoemden heer A. Van der Straaten, zyu ontslag ge nomen als heemraad dor polders. OAPELLE a/d IJSEL, 30 Jnni. Met gunstig gevolg is van de werf van A. Vuyk te water gelaten een yzeren sleepkaan, groot oiroa360 lasten, gebouwd voorrokening van Herrmann Dörtelmann te Duisburg. GOUDERAK, 80 Juni. In »t tweodo kwartaal van dit jaar werden in de school- spaarbank ingebracht de som van 89,72' galden door 56 inleggers on werd aan 3 hunner., terugbetaald 6,81* gld., zoodat in de departementale spaarbank ten name der sohoolspaarbank werd ingebracht do som van 88,49 gulden. Eén inlegger werd ge heel afbetaald en 13 nieuwo inleggers kwa men er by. Het totaal tegoed der gesa- menlyke inleggers belooDt nu reeds de som van ruim 400 gulden, noewel de sohool spaarbank pas 2{ jaar bestaat. •GROOT-AMMEUS, 1 Juli. LI. Zondag 29 Juni, gaf de sangvereoniging Minerva'' alhior oeno uitvoering in hot kerkgebouw, onder leiding van haren jjverigen direoteur, den heer W. L. Sohippers. Eene talryke schare, waaronder ook velen van elders gekomen, woonde dose uitvoering by, welko afgewisseld werd door het zingen der kin deren, onder leiding van den heer B. v. d. Wal Hz. •HAASTRECHT, 4 Juli. De collecte voor don gowaponden dienst in Nederland heeft alhier opgebracht f23,56. Woensdag-avond zon de kneoht van den verver W. 8. het zolderraam van zyn overbuurman sluiten. Terwyl hy met het raam in do handen in de goot stond, had hy hot ongeluk naar beneden te vallen. Gelukkig kwam eerst het raam op don grond on daarna de knecht. Het toeval wilde dat by met den arm onder hot hoofd op het raam nederkwam. Hoewel eerst bowuateloos zijnde, kon de dokter spoedig constateoren dat er naar alle waarsohyn- lykheid niets inwendig gobrokon is. Wel klaagt bij nog over een weinig pjja in de zyde, doch zijn toestand is soo bevredigend, dat hy, nn een paar dagen rast, weer zyn werk zal kunnen hervatten. r- Op do Vrydag-avond gehouden huis houdelijke vergadering van het Nat alhier, hadden de volgende verkiezingen plaatstot afgevaardigden naar de algemeene verga dering te Amsterdam de heeren G. J. Paré en D. A. Dapper; tot bestaarslid van het Nnt de beer J. C. Muller; tot directenren van de spaarbank de heeren D. A. Dupper en J. O. Mallertot commissaris der naai- en breischool de heer ]D. A. Dupper, en als com missie tot het nazien der spaarbankrekening de hoeren D. Yan der Grift en G. J. Paré. HOOG-BLOKLAND, 2 Juli. Onze pre- dikant, Ds H. Groeneveld, hooft het beroep naar Aalburg en Hees been aangenomen. De oollecte voor den gewapenden dienst heeft alhier f4,361 opgebracht. •HOORNAAR, 3 Juli. Sedert de vorige week is de prys der kaas f 0,50 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f20,50 k f22,00 por 50 KG besteed. De gemeenterekening over 1883 heeft voor ontvangst f 4362,39voor uitgaaf f4284,28 en sluit alzoo met een batig saldo van f 78,114Yoor 't onderwijs werd f 1744,92 nitgegeven. ♦KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder)2 Juli. Heden ia ian de werf van den scheeps bouwmeester Os. Van den Giessen met goed gevolg te water gelaten een ijzeren sleepkahn, groot 420 laaiengebouwd voor rekening van den heerlgr. Heinman te Neokargerach in Baden. §LANGERAK, 30 Juni. Werd de bouwcommissie by de eerste steenlegging van pastorie en onderwyzerswoning der Christ. Geref Gemeente verrast door eene gift van f2000, heden werd zij op nieuw verbiyd, dadr haar door eon lid dier ge meente eene gift groot f 1000, voor beide woningen werd geschonken. •LEERBEOEK, 3 Juli. Ds.M.J. Bonman, predikant abier, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Oudo en Nieuwe-Vetering. •LEERDAM, 1 Juli. Ds. Bolkesteyn, pred. te Gerkesklooater, heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier. LEXMOÏD, 2 Juli. By de regeering schynen plannen te zyn ontworpen voor de wegruining van de sedert onheugelyke jaren bestaan hebbende Schipbrug, tusschen Vinnen en Vreeswyk en die alsdan te doen vervangen door eene veerstoombootdienst. Deze verandering zonde een ontzettend groot ongerief veroorzaken voor het publiek in 't algemeen, maar in 't bijzonder ook voor alle omliggende gemeenten. Van dsar dat besturen der gemeenten Lexmond en Hei- en Boeicop zioh ook by adressen tst den Minister hebben gewend, mot het gemotiveerd verzoek dm niet tot de opruiming van de schipbrug overtegaan. Vele pogingen worden er te Vianen en elders aangewond om de brug te behouden. In de afgeloopen maand Jnni zyn alhier sleehta 135 zalmen gevangen. •NOORDELOOS, 4 Juli. Door den kerkeraad dezer gemeente is tot predikant beroepen Da. H, Bax te Doornspijk. De oolleöte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht f7,78. ♦OUDERKERK a/d IJSEL, 2 Juli. In do vergadering van den gemeenteraad van 28 Juni is tot onderwyzereB aan de 2e open bare school alhier benoemd mej. A. M. Leliveld van Rotterdam. Met do benoemde stonden op het drietal mej. M. A. Verzijl van Rotterdam en mej. W. G. M. Van Altena van Bergen op Zoom. In de vacature op de eerste openbare school is voorzien door over plaatsing van de 2e naar de le openb. school van de onderwyzeres mej. H. Den Haan. STOLWIJK, 30 Juni. Er is voor de landbouwers in deze streken veel reden tot tevredenheid. De weilanden zyn, zooals het geheele voorjaar, ruimschoots van gras voorzien, en de hooilanden leveren onder begunstiging van het weder veel en best hooi. De hennep en aardappelen staan mede goed te velde. Van ziekte of sterfgevallen onder het vee hoort men nu weinig moer, van 't voorjaar heel veel. De kaas, het hoofdproduct nit deze streken, is echter zoer laag in prys. Per half kilo wordt niet meer dan 28 ct, gemaakt, wat minstens 5 p. to laag is. •VLIST, 4 Juli. De oollecte voor den gewapenden dienst bedroeg alhier f 5,62. VREESWIJK, 1 Juli. Bjj de heden filaats gehad hebbende stemming voor twee eden van het kiescollege der herv. gemeente alhior is herkozen de heer G. J. Tounisson en gekozen de heer H. Vink. •ZEVENHUIZEN, 8 Juli. Do hooibouw is in vollen gang. Begunstigd door droog weder zal de berg weldra in top rijzen en een inhoud bevatten van uitmuntende qnaliteit. Gedurende de maand Jnni heeft er in deze gemeente geen sterfgeval plaats ge had en is sleohts één proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der drankwet. 8TATEN-GENERAAL. De Tweede Kamer behandelde in haar sitting van Vrydag 27 Jnni een voorstel van den Minister van Marine tot verhoo- ging van syn begrooting voor het loopende jaar. Onderscheiden leden spraken er tegen, met het oog op de financiën. De post voor ijzeren kappen op de Marinewerf, ten be drage van f75.000, werd afgestemd. De ovorigo onder-artikelenaanschaffing van materiaalbouw van oen zeil-oorvet voor oefening van marine-onderofficieren aan genomen. De onteigeningswet voor den bonw eener sluis op de Drentache hoofdvaart werd aan genomen, do voorgestelde uitbreiding van het station to Roosendaal verworpon. De Kamer keurde het wetsontwerp tot grens- vorandering tusschen de gemeenten Haarlem en Sohooten goed, en ving de discussie aan over het ontwerp betreffende het begraven van militairen voor rokening van hotRyk. Ook tegen dit voorstel rezen vele beden- kiogen, vooral omdat goen onderscheid werd gemaakt voor wolgestelde officieren. In de zitting van Maandag werd art. 2 verworpen en de böraadslaging geschorst. Tot de overige dien dsg afgedane voor stellen behoort de vergunning, aan Vlissin- gen verleend om nog goduronde 5 jaren gomaalbolasting to heffen. Dinsdag kwam aan de orde de intrekking van tijdolyken vrijdom van grondbelasting voor gebouwde eigendommen. De heeren Gratama, Van der Feltz en Rutgers wensch- ten dien vrijdom bestendigd te zien voor gebouwen ten dienste van landbouw, tuin bouw, veehoudery of soortgelyke middelen van ny verheid om den ontgonnen of droog- gemaakten grond zeiven vruchten te doen afwerpen. Een amendement van die strek king werd aangenomen in de volgende zit ting zoomede het geheele wetsvoorstel. Verworpen werd (Dinsdag) een voorstel van den heer Van Eek om het adres van antwoord op de troonrede te doen vervallen. Aangenomen een conclusie van den heer Van Gennep op hot adres betrekkelijk het briefport tusschen Nederland en zyn Kolo niën, in welke conclusie de wensch wordt uitgesproken dat maatregelen worden ge nomen om gezegd porto meer in overeen stemming te brengen met hetgeen daarvoor in omliggende landen wordt gevorderd. Nog werd in de zitting van Woensdag een belangrijk debat gevoerd over het nieuwe crediet van drie ton, door den Minister van Binnenlandsohe Zaken aangevraagd ter be- stryding der longsiekte. De heer De Vos van Steenwijk trad in uitvoerige oritiek van do maatregelen, in deze door den Minister genomen, inzonderheid van de bestendiging, tegelykertijd, van inenting en afmaking, en van het toezioht door de veeartsen uit geoefend. Met het oog op de groote be langen, die bjj het horstel van onzen vee stapel zyn gemoeid, wilde de meerderheid het gevraagde bedrag niet weigeren. In do vergadering van Donderdag is o. a. aangenomen hot gevraagde crediet voor den koop van grond, waarop te Amsterdam een gevangenis zal worden gebouwd, en het handelstractaat met Frankryk, het laatste met 60 tegen 6 stemmen. De Eerste Kamer hervatte Maandagavond haar zittingen. De voorzitter herdacht het overlyden van den Kroonprins en besloot tot het zenden aan den Koning van een adres van ronwbeklag, dat den volgden dag werd vastgesteld. Door de Iiegelring is overgelegd een nota over de Atjeh-po- litiekde heer Van Akerlaken drong aan op het ontvangen van mondelinge medo- deelingen in geheime zitting. VARIA. Iu de hoofdstad wandelt een letterzetter, te Groningen een arme schoenmaker op hooge beenen. Geen wonder: beiden heb ben uit de Staatsloterij een 20ste van de lOOduizand getrokken. Veel zegen er meêl De hoofdpozen der Teleurstellings ho, we bedoelen de Tentoonstellingslotery, laten zioh lang wachten. Wanneer moet de trekking plaats hebben P Een knap man, die 't ons zegt, meent de Arnhemsohe Courant. In Bednm is brand geweest. Drie gebouwen narden in asch gelegd, maar gelukkig, zegt de beriohtgover, „de kerk kwam er met den schrik af." Als de arme 't nu, van den doorgestanen angst, maar niet op de zenuwen krygtl Op Urk is in verscheidene dagen geen hemelwater gevallen. Ora in 't gebrek aan drinkwater te voorzien, voeren schuiten het dageiyks uit den Kamper Ketel aan. Van 't Kamper eiland is dezer dagen 't eerste hooi ver zonden. De qualiteit is uitstekend en de prijB f 17,75 per 1000 kilo. Deventer heeft weer zyn gras verpaoht. Zonder de na- weiden, bracht het ditmaal nagenoeg 50 duizend gulden op. Te Lobit passeerde jl. Dinsdag de „Rheinlamler", geladen met meer dan 100 kisten en over de 8700 manden kersen. Al dat heerlijks was weer bestemd voor don grooton slokop, Enge land. In Londen vertoeft sedert eenige dagen een vreemd personagekoning Tawhiao. Z. M. is voor z'n pleizier uit; zóó zeer trekt hij de attentie, dat hij zich niet meer op straat durft vortoonen zonder een sterke politiemacht. Uit Vlissingen zyn dezor dagen 7 personen naar de Transvaal vertrokken, 't Waren 5 landbouwers van West-Kapelle en 2 onderwijzers uit Zd.-Beveland. In den oorlog met Atjeh zyn in '83 aan onze zyde gesneuveld 2 offioieren en 14 min deren. Gewond werden 256 personen, waarvan 17 aan de bekomen kwetsuren overleden. Aangeschoten waren haast al de manschap pen van oen transport miliciens, dat dezer dagen uit Utreoht te Veenondaal aankwam. De korporaal, dm als geleider fungeerde, had 't geducht t#q>akken. Dadelyk by zyn aankomst werd hy in verzekerde bewaring genomen. Tegen een 14-jarig moisje te Ond-Beierland is voor de 7de maal nota benei prooes-verbaal opgemaakt wegens diefstal en te Arnhem is een dievenbende ingerekend, waarvan de 5 leden nog in de kinderschoenen stélen. Men ziet het, de wereld gaat vooruit I Zeker geen nieuwe ling in 't vak was de dief, die dezer dagen een nachtelijk bezoek aan een woning te Geertruidenberg bracht. Behendig wist bjj een gesloten kistje weg te kapon uit een bedstede, waarin twee vrouwen lagen (e slapen. De dames bleven gerust doordreu nen, de dief opende 't kistjeverzekerde zioh van den ryken inhond en... poetste de plaat. Te Uddelop de Veluwe werd dezer dagen een denuenboschje zeven hectaren groot, rerkoobt voor de som van f 1900. 32 jaar geleden had de eigenaar voor aankoop van dien grond en kosten van bezaaiing ongeveer f200 qitgegeven. De schrale heigrond braoht hem das de niet onaardige wihst van 26 pot. per jaar op. Van 18 tot 24 Jnni heeft men te Beusiohem weer de vermaarde paarden markten gehad. Op één der drukste dagen zag men 2265 paarden aan de lyn. De handel was levendig, vooral in luxe-paar den. De pryzen van deze variëerden van f800 tot f1000. - Engeland's hoofdstad brengt slechte tyding aan de nieuwsmarkt. In 't verslag van London's politie leest men dat in 't vorige jaar in de wereldberoemde, onmetelijk rjjke stad 44 personen omkwa men van gebrek 1 De Amsterdamsche dier gaarde betreurt een treffend verlies. Een der Nylpaardenisdood. Tot overmaat van ramp schynt de andere zioh de scheiding zóó hevig aan to trekken dat men ook voor het behoud van diens leven vreest. Barnum kan tevreden zyn. Op zyn onlangs uitgeschreven prijsvraag, het beste gedicht op Toung Taloungzyn witten olifant, zyn niet minder dan 72 duizend gediohten ingekomen. Maar de 500 dollars, de oor zaak van zooveel inspiratie, zyn nog altyd aan goen enkolen muzenzoon toegewezen, De raad van Opsterland ontving dezer dagen een prachtig gestelde reclame van een mars kramer. De man weigert zyn hoofdelijken omslag te betalendie naar z|jn zin schan del yk hoog is. Aan 't slot van zyn brief dreigt de sohrijver „zyn domme ziel" hy bedoelt zyn domicilie over te plaataon naar een andere gemeente! INGEZONDEN. Manheer de Redacteur! „De krachtigste opwekking om den „jeneveraoo{jns te verhoogen zal men Juist niet vernemen van de pimpelaars eh „drinkebroers." (Hoofdart. 8. C. no. 785.) Hoewel reeds op Donderdag 26 dezer door de Tweede Kamer art. 1 van het wets ontwerp eoner klassenbelaating, met 46 tegen 35 stemnen, verworpen werd, schynt dit, blijkens het hoofdartikel „Ken troebele bron, enz." (1) in uwe courant van 28 dezer, don geaohten schryver nog niet bekend te zyn geweest; want ware deze, inderdaad niet onbelangrijke, beslissing ter zyner ken- nisse gekomen, dan zou, naar aanleiding zijner hooge belangstelling in het heil en de bevordering der belangen van Nederland en het Nederlandsohe volk, met waardee ring van verschil in meeningen (2) wei- ligt een meer volkomen en op meer rede- delyke gronden gebaseerd voorstel, om Ne derland uit zynenfinanciëelen noOÉte redden, zyn in het midden gebragt of aan do hand gedaan, dan het zeer bescheiden stukje Financieel en (of) Moreelomsehryft, 't welk de eer genoot in onderscheiden dag en weekbladen te worden opgenomen, met vermelding der verschillende motieven, welke tot dat schryven geleid hebben, eneenig- zins mogen geacht worden te strekken tot bevordering van de algemeene belangen des Rijks. Thans, nu deze hoogst belangryko be slissing, omtrent het wetsontwerp oenen klassenbelaatingden geaohten schryver niet meer onbekend zal zyn magzyno bijzonder betoonde belangstelling in ons vaderland en zyne inwoners, in aanmerking nemende, met eenig vertrouwen vermoed worden, dat door hem -- met verwerping of voorbyziening van het zeer zwakke pogen van bedoeld bescheiden stukje Financieel en (of) Moreel", 't welk zeer gaarne voor beter wordt ingetrokken of teruggenomen, oen meer heldere bron van Ryksinkomston, meer krachtig gemotiveerd en in verschil lende opzichten waardiger middel worde aangewezen om Nederland uit zynen zwaren finanoieelon druk of nood meer volkomen, of op meer degelyke wyze redding te ver schaffen.... Of evenwel hierdoor aanspraak zou kan nen of mogen gemaakt worden op staats- manswysheid (waarvan Bprake in „Ken Troebele bron, enz.") is oene vraag welko gewis niet zoo voetstoots toestemmend zal beantwoord worden; m*ar zeer zeker zou daardoor aan den Nederlandschen staat eenen zoer gewenschten onschatbaren dienst bewezen en aanspraak verkregen worden op do erkentelijkheid en waardeering van alle weidenkenden, welko Neerlandaoh heil en welvaart op hoogen prys stellen „Ce n'est pat la critique qui rógne". Met do opnamo hiervan in uw eerstvol gend noxnmor 786 zal u zear verpliohten S. 30 Juny 1884. A...Z. (1) Troebelgeen eigenschap van gedistilleerd. (2) Wageningsoh Weekblad no. 592 en 598. De beslissing der Tweede Kamer in zako de klassenbelaating viel in de zitting van Donderdag 26 Juni en kwam dien avond ter myner kennis. Het hoofdartikel „Een troebele bron" enz. was toen reeds ter drukkerij. En al geef ik nu den geaohten heer A...Z. terstond toe, dat vooral do „klare"4jenever doorgaans niet troebel is, -- wel acht ik het jenever-misbruik, de vuile hartatoftht die ons volkskarakter vergiftigt, die zijn slaven verdierlijkt, die de kiemen bevat, ïn tallooze menigte, van misdaad en krankzinnigheid, in zedelijken zin zéé troe bel, dut ik steeds aal protesteeren tegen elke poging, om die brow ten bate van onze schatkist te exploiteeron. Levendig betreur ik het, dat we op dien heilloozen weg reeds zoo verre zijn gevorderdal zie ik op dit oogenblik de mogelijkheid niet in om terug te gaan. De verwerping van art. 1 der Kiassenbe- lasting wasm. i., een misgreepdie eohter niet mag leiden tot een nog veel bedenke- lyker font. De verantwoordelykheid voor die verwerping rust op de geheele Kamer, niet uitBluitcDd op een bepaalde party hoe zeer het waar moge zijndat we van de liberalen meer eenstemmigheid eu besef van samenwerking hadden verwaohtin welk geval de ramp voorkomen wnre» De heer A...z verge van my niet de aanwyzing van den weg, die gevolgd moet worden om Ne derlands financiën in orde te brengen. Die weg is bekend en een feit isdat zeer vele landgenooten- gelyk blijkt uit de bij de Tweede Kamer ingekomen adressen, dien weg op willen. Een directe heffing naar den maatstaf der inkomsten is noch Impo pulair noch onredeljjk. Ons nationaal eergevoel moet ons beletten, de betaling van belastingen te endosseeren aan het minst zodelyk deel des volks, waartoe ook de heer A.den drinker rekent. Al het kwaad dat uit de jenever belasting voortvloeit, zon verdubbeld worden, by de toepassing van zyn denkbeeld, en de belastingdruk zou neerkomen op de onge- lukkige gezinnen der drankslaven. Hoeseer den yver waardeerende, waar mede de heer Az zyn beweeggronden verdedigt, handhaaf ik myn meening daaromtrent. De schrijver rum het hoofdartikel In N« 785. Heeren Brandmeesters van Schoonhoven Wees zoo goed, als gy eerstdaags de spuit probeert, ook eens te denkon aan Koestraat en Lopikerstraatdaar zjjn riolen, die mot de warmte stinken en gaarne wat water van u zouden willen ontvangen. In andere Gemeenten wordon de spuitou daarvoor ook gebruikt 1 Een tegenstander van volle lacht. KANTONGERECHT u SCHOONHOVEN. Zitting van 13 Jnni 1884. (Vervolg.) 9. B. Z., wonende te J., veroordeeld tot tweo* geldboeten elk van f 5,00bjj wanbetaling elk te vervangen door gevan genisstraf van drio dagenmet verbeurdver klaring fééidh in. lakg fleur en d. opbreng* TMita onirettig gevnngen oo Terkoobton TMobtor nke ron .bet .iMohon onrooMén too eene dnkrtoe be- /onvooiilién'Tan eene dafirtoe trekkelijko akte; en het bevisschen van eens anders visohwater, onvoorzien van eene schrifteiyke vergunning van den eigenaar of reohthebbende van dat visohwater. Vry- gesproken van deze feiten te hebben ge pleegd „na binnen de laatste twaalf maan den wegens jaoht- of vissoheryovertreding te zjjn veroordeeld geweest." 10, H.S. en J.T.S., beiden wonende te W., ieder veroordeeld tot twee geldboeten, elk van f6,00, bij wanbetaling elke boete te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenmet verbeurdverklaring van de ge bezigde aalkorf, bevel tot uitlevering of betaling van fl,00, by niet voldoening te vervangen door gevangenisstraf van één dag ter zake van „het tezamen en in vereeniging 1° visschen, onvoorzien van eene daartoe betrekkelijke akte; 2' bevisschen van eens anders visohwater, onvoorzien van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar of reohthebbende van dat visohwater." ïl. 0. L., wonende te J., veroordeeld tot eene geldboete van f20,00, by wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van vyf dagen en tot eene gevangenisstraf van zeven dagen, met bevel tot teruggave van de opbrengst van de ten onreohte in beslag genomen en verkochte eend van den vroe- geren houder; ter zake van „het bejagen van eens anders jaohtwater, onvoorzien van eene schriftelijke vergunning van den eige naar of reohthebbende van dat jaohtwater; en znlks na binnen de laatste twaalf maan den wegens jaoht- of vissoheryovertreding veroordeeld te zyn geweest. Ontslagen van rechtsvervolging ter zake van „in gesloten jaohttQd 1' wild te hebben vervoerd en 2' in het veld geweigerd te hebben zijn schiet geweer ter onderzoeking over te geven aan eon bevoegd beambte." STADSNIÏHJWS. Schoonhoven4 Juli. •—Het adres dezer gemeente aan de Provinoiale Statenom subsidie voor eene stoomtram van hier op Goudais in handen rteld van oeno oommissiebestaande uit leden de heeren Mr. J. Fortuyn Droog- leeverK. J. G. Baron Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Berg-Ambacht Mr. 0. J. E. Graaf Van Bylandt, Mr. J. G. Patijn en Mr. J. T. Buijs. Zooals men |weet, hebben Gedeputeerde Staten niet gunstig geadviseerd, doch wij hopendat de Provinciale Statenover tuigd van de noodzakelykheid eener tram verbinding van zulk een belangryke streek der provincie, Schoonhoven zal ter zyde Btaan In het financieele offer, dat onze ge meente wil brongen tot het verkrygen eener tram. In de eerste plaats blyft onze hoop thans gevestigd op de oommissie, die omtrent het adres rapport moet uitbrengen. Woensdag zyn van de in structie-compagnie alhier 5 volontairs op verzoek overgeplaatst naar de veldartillerie, en 3 korporaals-titulair vertrokken als kor poraal eneotief naar de verschillende rege- menten vestingartillerie. Dinsdag zyn 6 pupillen van Nieuwersluis by de compagnie alhier aangekomen. Het jaarlyksoh verlof der compagnie zal plaats hebben van 9 Juli tot 8 Augustus. •—Bij de Dinsdag gehouden her besteding voor de levering van geschilde aardappelen, ten behoeve van het garnizoen alhier, van 15 Juli tot 1 November, is het minst ingesohreven door Stekelenburg al hier, voor f 4,77 per HL. De levering wordt voorloopig niet gegund. •—In de algemeene vergadering der Nyverheidsvereeniging voor goud- en zilversmeden, Dinsdag alhier gehouden, werd door de commissie harer instelling „Tot Hulp in Lyden", opgericht ia 1863, reke ning gedaan der gehouden administratie over het jaar 1883/4. Hieruit bleek dat: de ontvangst over dat jaar be draagt 1301.80' de uitgaven900.04' Het voordeelig saldo 401.76 't Kapitaal en saldo van 1882/3 bedraagt 8902.91' Totaal op 1 Mei 1884 9304.67» Deze instelling telt 167 met de 12 op nieuw ingesohrevene leden en drie gepen sioneerden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier verleende aan den heer W. Romans Van Sohaik, op zijn verzoek, tegen 1 Juli 1884 eervol ontslag, als se cretaris der bovengenoemde Kamer. Op 1 Juli jl. was het 25 jaren geleden, dat onze stadgenoot G. Van den Bergh benoemd werd tot Koster van de Gereformeerde kerk alhier. De nauwgezetheid en voorkomendheid, waarmede de jubilaris zyne betrekking tot tevredenheid zyner superieuren heeft waar genomen en nog vervult, zyn zeker redenen genoog waarom dit zilveren feest voor hem niet onopgemerkt zal zyn voorbygegaan. •—Voor eone arme krankzinnige ▼ronw werd door den Burgemeester dezer gemeente plaatsing verzocht in eon van de krankzinnigengestichten in ons land. Van tien gestichten was het antwoord „Goen plaats*'. Tusschen Zondag en Maan dag jl. is alhier gestolen, van twee in de Haven liggende vaartuigen, oen jaaglyn van omstreeks 40 vademen lang en een zilveren horloge. De politie doot onderzoek. Gemengd Nieuwe. Na een soheiknndig onderzoek omtrent het drinkwater in de gemeente Go rinohem is gebleken, dat hot water uit 10 pompen na behooriyke filtratie drinkbaar en na koking geschikt voor huishoudelijk ge bruik en dat uit 13 pompon gehool on bruikbaar is. Wegens sohaarsehte van Werk zaamheden zijn Zaterdag op nienw oen 30- tal werklieden ontslagen, aan het établis sement Fyenoord. De beschuldigden van den be kenden postdiefstal te Breda, Moors, Bal- lintyn en Van Hal, zyn onder geleide van een wachtmeester met 4 marechaussees, van daar naar 's-Hertogenbosch overgobracht, teneinde voor het Gerechtshof terecht to staan. Gedyrehde een hevig onweder, dat Woensdag-avond boven Utreoht los barstte sloeg de bliksem in een molen op den Jutfaaschen weg, eenige minuten buiten de stad, en veAielde in weinige oogenblikken het gevaarte datterwyl de wieken draai den met donderend geraas ineenstortte. De brandweer, die Bpoedig ter plaatse was, moest zich natunrlyk bepalen tot bescher ming der nabygelegen gebouwen. Een kort maar hevig onweder ontlastte zioh Woensdag-namiddag boven de gemeente IJselmonde. De korenmolen en pastorie werden beide door den bliksem ge troffen dooh zonder dat daardoor brand te weeg gebracht of groote schade aangericht wera. Dinsdag-middag is tnssohen Rotterdam en IJselmonde oen jongentje van 8 jaar nit den trein gevallen, en wel oit den sneltrein, die te 3 uur 55 van het station-Beurs vertrok. De vader, die möt het kind reisde, was radeloos en wilde zyn kind naspringen, hetgeen hem evenwel door zyne medereizigers belet werd. Te Baron- drecht is hy daarop uit den trein gestapt en teruggegaan met den trein van 4.31 naar IJselmonde. Van hier ging hy on- mjddellyk met den stationschef de lyn langs, en het kind werd nu weldra in bewuste- loozen toestand teruggevonden, dooh uit wendig niet gekneusd, daar het gelukkig onder aan den weg in het gras was terecht gekomen. Het kind had tegen het portier geleund, dat blykbaar niet goed gesloten was. De timmerman H. 8. te Lok- kerkerk had het ongeluk van een dak te vallenhy kwam op een op zijn kant Btaando plank terecht, waardoor hy zioh ernstig heeft bezeerd. Zondag-namiddag had de 19- jarige knecht van den smid Van de Graaf, te Sliedreoht, het ongelnk bij het baden in de Merwede to verdrinken. Zyn lyk werd spoedig opgehaald. Eene meid te Arnhem heeft haren dienst opgezegd, enkel en alleen omdat er een gaslantaarn op de stoep was aangebracht. Haar vryer vond zooveel licht te hinderlijk. Dinsdag viel op den Loosduin- Bchen wog onder 'sHage een vronw, door een beroerte getroffen, dood neer. Toen men aan de dochter de doodtijding harer moeder braohtontstelde zij zóó hevigdat ook zy na weinige oogenblikken een lyk was. Een 19-jarig jongeling, nit Hoenderloo, had te Sohaarsbergen een gra naat opgeraapt en met een hamer afgesla gen, met hei noodlottig gevolg, dat hy deerlijk verminkt werd en tijdens het ver voer^ naar Arnhem overleden is. Eene vrouw te Helder, buitenshuis eenige boodsohappe# te ver richten hebbende, haar jeugdig kind alleen in de wieg had aohtergelaten, vond by hare tehuiskomst het arme wicht in een deerniswaardige! toestand terug. Aantee- nen., handon en andere plaatsen van het lichaam tooh was het vleesch tot op de beenderen afgeknaagd, welke gruweldaad alleen door ratten kan zyn verricht, die zich blykbaar door een openstaand venster in de woning hadden gedrongen. Twee knapen van 18 en 14 jaar waren Zaterdag-middag onder Ond- Beierland op een voer hooi geklommen; door een zwenking kantelde de wagen en viel met hooi en jongens in de sloot. Al het mogelyke werd in het werk gesteld, om de knapen te redden, maar vruchteloos; toen men hen eindelijk vond, hadden beiden reeds opgehouden te leven. Donderdag geraakte een vier jarig knaapje van den heer A. 8. te Zeven huizen, achter de ouderlijke woning in eon diepe vaart. Toevallig kwam de vader daar ter plaatse en zag den hoed van zyn kind dry ren. Door deze aanwijzing mocht hij er nog gelukkig in slagen zyn kind van een anders wissen dood te redden. Een versohrikkely k drama heeft dezer dagen plaats gehad ,in do hut van een vissoher te La Pasadetusschen Nizsa en Yillefranche. Angelo en Dominioo Baffi hadden te 9 uren 's avonds een groote haai gevangen van tot 3 meters lengte. Het monster had in de dy twee groote wonden, veroorzaakt door de harpoenen der vissohersdie het zoo goed als dood waanden. Zij sleurden het dior aan wal en brachten het in hun hut, in afwachting dat zy het in triomf naar Nizza zouden kunnen voeren. Te 2 uren in' den morgen werden beide visschers gewekt door een helsch leven. De wachthond huilde versohrik- kelyk, en tweo kinderen, die bij hunne moe dor sliepen, schreiden luide. Angelo en Do- minico stonden haastig op en staken de lamp aan. Een ijzingwekkend schouwspel vertoonde zioh voor hunne oogen. Het monster, welks wond aan de dy niet doodelyk bleek geweest te zyn, was uit zyn toestand van verdooving ontwaakt, on had met een enkelen beet den hond, die by de kinderen lag, door midden gebeten. De moeder was voor haar kinderen gesprongen, maar haar been kwam mede tot boven de knie in den versohrik- kalyken muil terecht en werd letterlijk af gesneden. Alsnu nam Angelo een harpoon en stak het dier een oog nit. Het monster deed een versohrikkely ken sprong en wierp de lamp om, zoodat de worsteling in de duisternia moest worden voortgezet. Do visschors sprongen nu naar de deur, maar de slontel pastte er niet op; zy konden haar niet oponen. Op dit oogenblik kwam eon buurman, de kapitein ter zeo M. Michelisi, toegesneld en klom tot aan een venstertje in den muur, waardoor hy zich de beide kinderen liet overhandigen; daarna sloeg hy de deur in on vloog do visschors ter hulp. Een hunner bedwong don haai met eeno zwaro tafel, welker pooten het dier als stroohalmen doorbeet. Eindolyk, toen de deur open was, sprong het monster naar buiten, op weg naar de zee, maar een goed toegebrachte harpoonsteek beroofde het van zyn tweede oog, en thans was men er meoster van. De toestand der vrouw van Angelo is bevredigend; do geneesheeron hopen haar te behouden. De gevangen haai was een dor gevaar- lykste van zyne soort. Sodcrt tweo of drie maanden was er voortdurend jaoht op go- maakt. Het dezer dagen in te Amsterdam ovorloden nijlpaard had 't res- pee taboio gewioht vnn 5000 halve kilogr. Het skelet zal worden geprepareerd en in 't maseam ran „Artis" bewaard blij ren. Het afknagen der njuin door de wormendat zoo menigvuldig voorkomt kan voorkomen worden door de bedden te bestrooien met roet, en ze daarna voohtig te honden. Ouderdom onzer vorsten. Prins Willem I werd 53 jaren o ad, zjjn zoon Manrits 58 en Frederik Hendrik 63 jaren. Diens zoon Willem II stierf reeds op 24-jarigen leeftijd; Willem III bereikte den ouder dom van 52 en zyn opvolger Willem IV dien van 40 jaren. Willem V word 56 jarenonze eerste koning Willem deed op 88-jarigen leeftijd afstand van de regee ring. Willem II waa 56 jaren toen hjj overleed en onze tegenwoordige koning is thans 67 jaren. Afloop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Goederen. f By veiling op Vrydag 27 Juni 1884 te Ammerstol gehouden, ten overstaan van den te Schoonhoven gevestigden Notaris D. Teyinck, zyn verkocht in versohillende perceelen 5 heet., 5 aren, 16 centiaren bouw-, wei-, hooiland en djjkgrond onder Berg-Ambacht, te zamon voor f 13.692,50. 3 hoet.30 aren, 23 centiaren buitenland aldaar, te zamen voor f 3610. 39 aren, 50 centiaren bouwland onder Ammorstol, te zomen voor f 1950. Zamen f 19.252,60, Vervolg der Nieuwstijdingen, In de vergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland werd bij de opening door den voonitter, den com missaris des Koninga Mr. Fook, een har- tel yk woord van diep leedwezen gesproken over de ramp, die ons getroffen heeft door het verlies van een zoo dierbaar leven. Aan Gedep. Staten werd opgedragen oen adres van ronwbeklag aan Z. M. den Koning aan te bieden. Naar men verneemt, kon er geen eerewaoht voor het paleis van wylen den Kroonprins optrekken, zoolang de ronw voor het leger nog niet was nitgesohreven. Nadat dit thans is geschied, zai dageliiks op vaste aren eene eerewaoht voor het paleis van wylen Z. K. H. den Prins van Oranje de gebrnikelyke eer komen bewyzen. Omtrent den dag der begrafe nis van den Kroonprins is nog niets be paald. Elk oogenblik wordt het programma van Z. M. den Koning verwaoht. 16 of 18 Jnli blyft de meest waarsohynlijke datum. De begrafenis zal plaats hebben preoies als die van den vorigen Kroonprins. De Minister van Finanoiën heeft zyn memorie van antwoord over de verhooging van accijns van 't gedistilleerd ingezonden. Hy verklaart daarin niet hoo- ger te willen gaan dan f 60, waarmede z. i. do grens voor een behooriyke verzekering der belasting wordt bereikt. Ter algemeene konnis wordt gebracht, dat by Kon. besluit van 22 Mei 1.1. no. 30 (8taatsblad 138) de prys der ge zegelde briefomslagen van af 1 Juli is ver laagd op 10) en 25) oent de 2 stuks, tot welken verminderden prgrta Tan dien da tum af verkrygbaar zyn. •—Verschillende provinciale be sturen verleenen subsidiën voor het daar- stellen van verbindingswegen, het verbete ren daarvan, of het aanleggen van tram wegen. De gronden, waarop doze subsidiën worden verstrekt, vereenigen zioh allen in het hoofdmotiefhoe meer gelegenheid tot vervoer, hoe meer gelegenheid gegeven wordt tot ontwikkeling van Handel, Ny- verheid en Landbouw, waardoor de belangen eener provincie worden bevorderd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ondersteunen krachtig het verzoek om eene subsidie van 150.000 galden, die gevraagd wordt aan de Provinoiale Staten voor den ontworpen locaalspoorweg Hollandsch Noor derkwartier, van Hoorn naar Medemblik, lang 19 Kilometera. Deze lyn zal loopen door de gemeenten Zwaag—Wognum— SybekarspelBenningbroek Abbokerk— Midwoud—Oostwoud—Twiik en Opperdoes, te samen 9000 inwoners; Medemblik en Hoorn te zamen 13000 inwoners. Bevorderd te Leiden tot doctor in de Rechtswetenschap de heer R. A. Vogelsang, geboren te Leerdam, met acad. proefsohr., get. „Het Stemreont in onze wateftohappen". —Voor hot maken van eone vasto brug over de Oude Maas, om den Hook8chen Waard met IJselmonde te ver binden, zyn do voorbereidende werkzaam heden druk aan den gang. In de zitting def Arr. Recht bank te Rotterdam van Zaterdag is veroor deeld W. v. d. H. en O. v. P., beklaagd van rebellie te Capelle a/d IJsel gepleegdtot 15 dagen gev. eell. ieder. Benoemd tot oAderwyzer te Hardingsveld de heer A. Stoorvogelte 's Bosch. De heer O. d. Velden Jz. te Ondewater is benoemd tot hoofd der niedwo school met den by bel te Ouddorp. Beroepen naar Nienw-Lek- korland Ds. J. J. C. Van Toorenenbergen te Veenondaal. Ds. E. A. Lazondor, te Zegveld, is beroepen te Gameren. Ds. C. II. Van Rhijn, predikant te Gonda, is beroepen to Vlissingen. Er worden pogingen aange wond om een bedrag van omstreeks f 20.000 byoen te brengen, teneinde daarmode de kosten van een nienwe, op de jongste we- tensohappelyke onderzoekingen gegrondo vertaling van het Oude Testament te bokos- tigon. Eene vereeniging van vaderlandscbo geleerden zal dat werk onder leiding van den Leidschen hoogleeraar Kuoncn onder nomen. •AMMERSTOL, 4 Julh Van Zatordag 28 Juni tot en met Vrydag 4 Juli sijn alhior aan don afslag verkocht 103 xalmon we gende,van 8—23 halve kilo's; prys per) kilo van fl,00, der kleine zalm van f0,85 tot f0,95. 10 Jakobzalmenprys per kilo van f 0,90 tot f 0,95. 1 elft, prys f 0,60. 1 steur, ±150 halve kilo'sprys f26,50. BENSCHOP, 30 Jnni. Een lief, aan vallig moisje van byna ^aren zat Vrydag- middag aan den slootkant aq viel in het water. De moeder, in de nabyheid zijnde, zag het, en riep om hulp. Zoo spoedig mogelijk werd het kind uit het water ge haald, maar, helaas! het was reeds te laat. De aangewende pogingen om het lieve kind in het leven terng te roepen mislukten het was een lyk. CAPELLE a/d USEL, 8 Juli. Heden liep van de werf van A. Vuyk met het ganstigste gavolg te water eene yzeren sleepkaan, groot 250 laat, gebouwd voor de firma Winachermann Co. te Millheim a/d Ruhr. Met den bouw van eenzelfde vaartuig voor dezelfde firma zal na worden begonnen. •KRALING1N4 Juli. In de afgeloo pen week werden alhier aan de markt var- kocht 1819 zalmen. Prys der groote aalm van f 1,05 tot f 1,15, der kleine zalm van f 0,75 tot f 0,95 per kilo. •OUDERKERK a/d USEL, 1 Jnli. De Club „Aurora" eene sedert drie jaren alhier bestaande vereeniging, die zien ten doei stelt, door het houden van wekeljjkaehe bijeenkomsten, de gezelligheid te bevorderen on kameraadschap aan te kweeken hield heden avond, ter gelegenheid van de in stallatie van het elfde lid, een hnishonde- lijken schietwedstryd, waarvan de uitslag was, als volgt: lste prys, de heer A. L. De Raadt. 2de de heer Jie. Van Waning. 3de de heer A. O. Van der Els*. 4de de heer A. Schouten Hoogendyk. 5de de heer M. L. Sprayt. SLIEDRECHT, 80 Jnni. In de jongste zitting van den gemeenteraad alhier ia be handeld een adres van de reederfi Fop Smit Co., waarin zy zioh bereid verklaart, het gemeenteveer te horen voor £600 'sjaars, of te koopen voor f12.000. Na eenige disoossiën is besloten aan genoemde roe- dery het recht te verkoopon, aan bedoeld veer personen en goederen gratis te laden en te lossen voor f12.000, met bepaling dat dit recht geene belemmering worde voor andere stoombooten. Heden overleed, tot raflue diepe droefs hoid, in den ouderdom van rnim 57 jaren. mjjn geliefde Echtgenoot, de Heer JAN KOOU, my nalatende aoht kinderen. te»,^^,..Ao^JI..KOOIJ-l, VAN DER GRAAF. Gouderak, 4 Jnli 1884. Voor de talrjjke blijken van belangstel ling by het overlyden van onsen geliefdon Echtgenoot, Vader en Behnwdvader onder vonden, betuigen wy onsen harteiyken dank. Wed. P. KERVER- VAN WILLIGEN. W. J. MEUER-KERVER. O. MEIJER Psn. Schoonhoven, 4 Jnli 1884. LUBT VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden uit Schoonho ven, gedurende do maand Mei 1884: N.mm der goadreesoerden. 1. H. WebuRotterdam. 2. L. De Brnyn 3. Leon DarrieZurich. 4. Mej. A. M. Sanerten Bulto Antwerpen. 5. Mej. A. M. Sauerten Bulte Van het Hulpkantoor Streefkerk: 6. Anton Korporaal Oud-Alblaa. Burgerlijke Stand. Gem. Sohoonhoven. Van 27 Jnni tot 4 Jnli 1884. Geboren: Maria Elisabeth, onders W. Blok en M. E. Van Oosterom. Arie, ou ders G. Mopman en P. H. Gaillard. OverledonJ. J. Van Tongerloo, oud 80 jarenweduwe van C. Van Oostrom. L. ^Kapoen, oud 78 jaren, eehtgenoot van Op Zondag 6 Juli a. s. hopen A. LAMMEREE en W. KOK hun veertigjarig Huwelijksfeest te herdenken. Hunne dankbare Dochter en Kloindoohter. Schoonhoven, 5 Jnli 1884. Die iets te vorderen heeft van- of ver schuldigd is aan of goederen onder zioh heeft, behoorende tot de nalatenschap van den WelEdelen Heer GERRIT VAN EWIJK, gewoond hebbende te 8eboonhoven en al daar overleden 2 Mei 1884, wordt verxooht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vóór den 15. Jnlij 1884, aan den Onder- geteekende, uitvoerder van den uitenten wil vnn genoemden overledene. J. P. NIEKERK. Schoonhoven, July 1884. GOUDA, MARKT naast ,OE WA AO", verstrekken gelden op effecten vont: bedragen onder 1000,— 4'/, jm, daarboven tot den prolongatiekoen; volgens Amsterdamsche beunvoorwaarden nemen gelden h déposito k 4 'sjaars voor bedragen onder 1000 voor minstens 2 dagen, t daarboven f 8 nemen gelden k déposito tegen onderpand ia raas. fondsen k 3> »a jaar»; belasten zich met het koopen en ver- koopen van effecten tegen eene provisie (ook voor loten) van: Vvoor fondsen boven de 80 7 n'/l onder 30 wisselen coupons boven de Amsterdamsche benrsnoteering, zonder by berekening van provisie, ala: pr. Rnas« roebel 0,01. Amerik. dollar 0,01. Oostenryksche (Metalliek) oonp. 0,05. frs. 100.—0,20. pond sterling (f 11,80) 0,36. Voor coup. RusF 1860 26,55) „27,85. „6e Serfo 23,60) 23,80. 1864/8 25,-) „26,72. („29,50) „30,40. 1872/3 (p. at. 100) 80,40. 1877 30,-) „80,40. 1867/9 4,72) 4,86. enz. enz. Inkaaaeeren zonder koaten wisaek op Amsterdam en Rotterdam; belasten zioh kosteloos mot het nazien van lotingen. Getrouwd: J. NOORDUK en F. J. VAN ROSSUM, die tevens hunnen dank betuigen, ook na mens hunne familiebetrekkingen, voor de vele bewyaen van belangstelling by hun Huwelyk ondervonden. Vlaardingen, T Schoonhoven', 26 Jom 188<' Getrouwd: JOHANNES VERHEIJ en ADRIAN A BELIA SCHIPPERS, die, mede namens hunne wederajjdsche betrekkingenhartelykon dank betuigen ▼oor de vele blyken van belangstelling, zoo van hier als elders ondervonden. Ameide, 3 Juli 1884. Door Gods goedheid voorspoedig beval len van een welgeschapen Zoon A. VAN AS, geliefde Echtgenoote van A. BARNEVELD. Linsohoten, 1 Jnli 1884. Heden overleed, in den ouderdom van tachtig jaron, onze geliefde Moeder, Behuwdmoeder en Grootmoeder J. J. TONGERLOO, eerder Weduwe van H. VERMEIJ. G. VERMEIJ. J. VERMEIJ VERMEIJ. Schoonhoven, 29 Jnni 1884. Heden overleed myn geliefde Echtge noot CORNELIS KOUWENBERG, in den ouderdom van 28 jaar en 8 maanden, my nalatende 2 kinderen, nog to jong om dit zwaar verlies te beseffen. Zyn diepbedroefde Weduwe, B. KOUWENBERG - VAN DEN BERG. Leerdam, 30 Jnni 1884. Hoden overleed, na een lang maar ge duldig lijdon, onzen innig geliefden Zoon, Broedor en Bohuwdbroeder CORNELIS KOUWENBERG, in don ouderdom van 28 jaar en 8 maanden. I. H. KOUWENBERG. M. KOUWENBERG - KLEIN. ABRm. KOUWENBERG. L. G. KOUWENBERG-HOL. J. A. DE WIT. A. DE WIT-KOUWENBERG. T. KOUWENBERG. A. H. KOUWENBERG. Leerdam, 80 Jnni 1884. J\ s De Notaris H. J. F. HEIJMAN M/i Haastrecht zal op Vrydag BHKeflF 18 Jnli 1884, des namiddags om 6 ore, ten Horberge van de Wed. L. BLANKEN, ia het openbaar verkoopen: van rnim 4 Hectaren HOOILAND, op Laag-Bllwljkonder HAASTHEOHÏ. AANSTAANDEN ZONDAG (6 JULI) Van SCHOONHOVEN des morgens uur. ROTTERDAM des avonds 7 DB DIBEOTIE. in groote on kleine hoeveelheden, bij t« VLAARDINGÏN. (in de leg), Goudlak Padua, echt ras. Franco brievenaan het Bureau der Schoonhovensoho Courant, motto Met 1 Augustus wordt er eeno gevraagd, van goede getuigen vooralen, P. G. Zich in persoon te vervoegen, Koe- straat, Wyk B, No. 258. >I®Trouw POPTA - HORA eerder «ene BUMA vraagt 1 Augustus of als meid alleen of een noodhulp. tegen Augustus, by P. KRAMER, Mr. Smid te StolwUk.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 2