"dienstbode. gepatenteerde Penhouder. T. Goedewaagen en Zonen Tiendgewassea Tienden en Rietgewas, Een net WINKELHUIS kleermakersknechts, ADVERTENTIËN. mnakt bekend dat hij in het begin van Augus tus a. s. VERHUIST naar den Tol bij de Vischbrug, schuins over het huis van wijlen ür. DE WILDE. Ouderkerk a/d IJsel. TE KOOP R IJ T U 1 G, JAARSVELD, Gewone Verpachting Bergambacht TE HLUU: ATTENTIE!! T. A. vau ROOI JEN, solied Persoon, Twee bekwame ♦GOBINCHEM, 17 Juli. Op Donderdag dp 31. ilejer y»|l in den Dooien alhier ohno vor&migdo vergadering gehouden wor- don van het hooghoomraadsohap „de Al- blassorwaard met Arkel benoden do Zouwe". In dozo' vergadering zal do rekening van ontvangsten on uitgaven over het dienstjaar 1883—84 in het openbaar worden bohandeld. De 2.5860 II.A. wei- en hooiland op don poldor Bpjjk, onder do gemeon ten Vuron en Dalem, toobohoorondo aan den hoor J. H. De Graaff to Oogstgoest, zyn 11. Maandag •Ihior, b[j publieke veiling in twee peroeelen, ingezet op f 6226. Bjj bet onwedor van Zondag-avond werd hier de haan van den toren der Groote Kerk door don bliksem getroffen. Aan den afleider hoeft mon het te danken dat do haan daarbij alleen zyn staart verloor on wellicht dat de toren hem niet onder do pooten werd stuk goslagen. In de jongste ringvergadering van predikanten alhier, is het oonsulentschap in de vacatures te Hoornaar en Hoog- Biokland zoodanig gewyzigd dat te Hoor naar, in de plaats van Ds. A. Meta te Giesen- Nieuwkerk, Ds. A. De Peoker te Goritachem oii te Hoog-Blokland, in de plaats van Ds. ^^^jj^üman te Arkel, Ds. W. Zegers to GormcTOfestot consulenten dier gomoonten De algemeene vergadering van de loden der onderwijzoravereoniging „Arron dissement Gorinchem", zal dit iaar den 26. dozer, niet zooals eerst bepaald en uitge schreven was in den Doelen, maar in het lokaal der Korenbeurs op den Harend ijk gehouden worden. ♦BERG-AMBACHT, 17 Juli. De heer P. J. Smits heeft do benoeming tot gecom mitteerd ingeland van den poldor niet aan genomen. Op 1 Aug. a. s. zal in do poldorraad- kamer do verkiezing plaats hobben van een hoomraad en van een gecommittoord in geland. ♦BLE8KENSGRAAF, 17 Juli. Voor do vacante betrekking van Goraeonto- Veldwachter alhier, hobben zioh 17 solli citanten aangemeld. ♦HAASTRECHT, 17 Juli. Zondag-avond ontlastte zioh eene zware onweersbui boven deze gemeente. De bliksem was niet van de lucht af en de regen viel in zulke stroomen neer, dat geen dor inwoners zich herinnoren kan ooit zooveel regen in zulk oon korton tyd te hebben zion vallen. Een der paarden Va» den burgeraeestor word zoodanig door den bliksem getroffen, dat hot aan een kant lam is geworden. Zondag jl. heeft Ds. Paré in do morgen- godsdienstoofoning oene redevoering go- houden over den sterfdag van Prins Willem I. Zatordag-middag liep Dr. I. met zijn zoon langs den IJsel bij Oudewater te wan- dolen. Dr. I. ziet eenige beweging in bet water en bomerkt dat er een jongentje in gevaarvollen toestand verkeerde. Zonder zich te ontkleeden springt zyn zoon A. onmiddellijk in het water en smaakte het genoegen hot jongentje to redden. ♦HOORNAAR, 17 Jnli. Sedert de vorige week is de prys der kaas f2 per 50 KG. gedaald. Door do opkoopers wordt thans hier eu in do omstreken f 18 4 f 20 per 50 KG besteed. KRIMPEN a/d IJSEL, 12 Juli. By den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, word gistereu te water gelaten eene jjzeren sloepkaau, groot ongeveer 260 last, go- bouwd voor rekoning van don heer II. Rey- bel te Ilarsmershoim en onmiddellijk daarna do kiol gelegd voor een dergelijk vaartuig, groot pl. m. 250 last, voor rekening van don hoer Senneftlobon te Nockergoruch. ♦LEERBROEK, 16 Juli. Ds. M. J. Bouman, prodikant alhier, heefteen beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Oude water en een naar die van GicBen en Rijswijk. ♦MEERKERK, 17 Jnli. Een stuk hooi land, golegen op Lakorveld, onder Leksmond, ter grootte van 2,5508 H.A. werd heden ingezet en verhoogd tot f 2250. ♦MEERKERK17 Juli. Op de Nutsver- gadering van hot Depart. MeerkerkAmeide on omliggende dorpen, Vrijdag alhier ge houden werden herbenoemdtot leden van het bestuur: de heeren DeKleijn v.d. Voort on Van Kleeff, aan welken laatstgenoemden het praesidium is opgedragentot directeu ren van de departements-spaarbankdo hee ren Bodde en De Klejjn. Ook zal de com missie voor de volksbibliotheek te Meerkerk en te Ameide dit jaar hare zorgen aan die instelling blyven wydon. Benoemd tot afge- vaardigdo ter Algem. Verg. weiwÉu heer Van Kleefftot plaatsvervangend Afg- de heer Degenhardt. Betreffende de viering van het eeuwfeest door het Departement zal op de e. k. wintervergadering een besluit worden genomen. ♦NOORDELOOS, 17 Juli. De hooi bouw is hier afgeloopen, en in tegenstel ling met de laatste jaren kunnen de land bouwers onbezorgd een langdurigen staltijd afwachten, want er is overvloedig hooi ge wonnen en de qualiteit is uitmuntend. Niet zoo voordeelig ziet het er met het hennep- en aardappelgewas uit, welke beide maar een middelmatige opbrengst beloven, vooral de hennep, welke Zondag jJ. veel van storm en hagelslag heeft geleden. In den tuin van de gebr. D. staat een nog jong appelboompje rykelyk met vruchten en bloeeem beladen. Gisteren-morgen word in do weide van den landbouwer H. d. J. eene koe door den bliksem gedood. OUDERKERK a/d IJ8EL, 14 Juli. Van do scheepstimmerwerf van den heer L. Van Duijvendijk Jansz. alhier is met het beste gevolg te water gelaten het ijzeren schip, genaamd „Emanuel", gebouwd voor reke ning van mejuffrouw de wed. Warnas te Kampen. Terstond daarna is do kiel ge logd van oen yzeren RjjuBchip, genaamd „Prins van Nassau", groot 280 last te bou wen voor rekening van den heer W. Loweij to Rotterdam. ♦SCHELLUINEN, 18 Juli. De ymkers zijn uit deze streken vortrokken naar de boekweitvelden. De bijen hebben door het schoono weder veel kunnen halen en zyn in een goeden staat vertrokken. Het vooruitzicht op een goed honig- on wasgewin is beter dan in do vorige jaren, daar toen de opbrengst de moeite der ymkers niet heeft kunnen beloonen. Ofschoon de hooihandelaars niet erg mot de pryzen van hot hooi zyft ingenomen, zjjn ze over den bouw tevreden, daar do opbrongst wat qualitoit en quantitoit botreft zoor gunstig is. In do laatste wokon krygon de bouw lieden op don poldor Scheiw(jk vooral vool laat van do veldmuizen, die binnen onkelo weken alles vernielon, ♦STREEFKERK, 17 Juli. Do weinige hennop, die in dozo gemeonte wordt ge tooid, heeft jl. Zondag door don harden wind veel geloden. VIANEN14 Juli. De gomoontoraad heeft besloten, voorloopig aan het voorstel van het dageljjksch bestuur, zich per request tot den Minister van waterstaat te wondon, ton einde het bohoud van de schipbrug to verkrijgen, geen govolg te geven, maar oorst door oono commissie te doen onderzooken, of de stoompont niot workolyk de voorkeur verdient bovon oono schipbrug, dio by ys- gang, hoogen waterstand, storm ete. geen waarborg voor oeno goregeldo communicatie geeft. WAARDER 16 Juli. Ds. J. J. 0. Van Toorenenbergeu to Voonendaal hooft toe- ■eggtag v|n boroep naar deze gomoente ontvangen. STAT EN-GENE BAAL. Do Eorsto Kamer ving haar zitting van Vrydag 11 Juli aan door hot houdon van een vergadering met gesloten deuron, ter bespreking vau de Atjeh-zaak. Daarna worden de wetsontwerpen, uitmakende de Indische begrooting voor 1884, aangenomen met algemeene stemmen, nadat over de voltooiing dor Bpoorwogen op Java eenigo opmerkingen waren gemaakt door den heer Van Naamen van Eemnes, die de Minister van Koloniön beantwoordde. Zaterdag deed de Minister van Binnen- landsche Zaken raododoeling van maatre gelen die door de Rogeering wordon voor bereid tot wering van het gevaar der ver spreiding van cholera. Een wenk, gegeven door don hoer Fransen van do Putto, om de stoomschepen van do Maatschappij „Nederland" Marseille te doon vermijden, beloofde de Minister in overweging te zullen nemen. Vervolgens werden behandeld: De voordracht betreffende de geldleening. Na discussie aangenomen met 29 tegen 3 stommen. Het gevraagde crediet tot aankoop van grond to Amsterdam voor den bouw van een gevangenis. Verworpen met 21 tegen 11 6temmen. Dat tot bestrijding der longziekte. Aan genomen met 27 togen 2 stemmen. Het handolstractaat met Frankrijk. Aan genomen met algemoone stemmen. Do Kamer is daarop tot nadere byeen- rooping gescheiden. PLECHTIGE BEGRAFENIS van wijlen Zijne Koninklyke Hoogheid Willem Alexander Karei HendrikFrederik, Prins Tan Oranje. Is in den regel het aantal belangstel lenden die zich naar do residentie en do Prinsonstad begeven om do plechtige ter aardebestelling van oon lid van het Vorsto- lijke Huis bij te wonen, groot, thans nu don laaiston Prins vnn Oranjn gold, waarop al onze hoop voor do toekomst was gebouwd, kon hot wel niet anders of hot aantal bolangBtollenden zou aanzienlyk zijn. Deelt do Noderlandscho Natie steods in den rouw, wanneer baren koning zulke ge voelige slagen worden toegebracht, ditmaal uitte zich de algemeene deelneming vooral in de buitengewono stilte, die ovorul ge durende do plechtigheid word waargenomen. Men kon hot der menigte aanzien dat zij zich ten volle bewust was van bet grooto verlies, dat Z. M. Onze Geëerbiedigde Koning en het Nederlandsche Volk door het helaas zoo vroeg afsterven van dezen Prins heeft getroffen. En nu de plechtigheid zelve. Reeds bij het aantreden der troependie aan den plechtigen optocht deelnamonwas eene groote menigte aanwezig; het formeeren van den stoot in 't Voorhout geschiedde onder 't oog ran een onafzienbare schare de straten en wegen waarlangs zich onder kanongebulder de lijkstoet bewooghier zoowel als te Delft, waren overvuld mot toeschouwersdeelnemende getuigen der nationale smart. De moeste magazijnen waren gesloten; hier en daar waren rouwdecoratiën aange bracht, de fiere driekleur was door rouw floers omgoven of uit schier alle woningen, van alle vaartuigen in de grachten dor residentie eri in de vaart naar Delft halver wege ontplooid. Waarheen men het oog ook wendde, overal teekenon van rouw en droefenis, hetgeen vooral op de verschillende aanwe zige vertegenwoordigers der buitenlandscho nieuwsbladen een voorbeeldigen indruk maakte en aan een hunner zelfs do ont boezeming ontlokte dat het een land waar zoo het volk aan zyn vorst gehecht is, steeds wel moet gaan. Overal heerschte een voorbeeldige orde, wel is waar ten deele door de doeltref fende maatregelen der politie, bijgestaan door piketten cavalerie, maar vooral door den geoBt van eerbied en nationale deel neming in het leed des Konings, die de menigte bezielde en die aan de plechtigheid het btempel gaf vaq een waarlijk nationaal rouwbetoon. Geheel overeenkomstig het programma had de plechtigheid plaats. Zooals mon weet was tot in de kleinste bijzonderheden hei zelfde ceremonieel gevolgd als bij de be grafenis van 'bPrinsen ouderen broeder; wij zullen dus daarvan slechts in het kort melding maken. To 8 uren vercenigden zich do deelnemers ten paleizewaar de le compagnie van het le bataljon schutterij mot 't vaandelals eerewacht was geposteerd. Te 9 uren was de stoet gevormd. Statig toog de rouwstoet voort; de zon verborg zich achter grauwo wolkendie zioh woldra in een regenbui ontlastten. Drie escadrons van het 3e reg. huzaren met den staf en don standaard gingen vooraf do muziek speelde van tijd tot tijd onder scheidene trenrmarschen. Daarna volgde een compagnie dor Kon. scherpschutters van 's Gravenhage en een bataljon van de schutterij der residentie met do muziek. Vervolgens het le en 3e bataljon grenadiers en jagers met den staf en hot vaandel on mot do muziok. Na den hoffourior on tweory knechts to paard nudordo do Karaorheor-Ceroraonio- meestor, vervolgens con Ungo ry van hof beambten on officianten van hot Iluis van w(jlen don Prins van Oranje en do iivoroi- bodiondeu vun den ovorledon Vorstallon in diopen rouw. Na do vyf hofkoetsen voordo Kamorhoo- ren dragors van hot Vorsteljjk lijk en dor slippon van het rouwkleedkwam het rytuig met de lieido doctoren van don Prins; vor- volgens do Opper-Coremonieraoestor des Ko nings en daarna, door do drio bedienaren dor begrafonis voorafgegaan, do Koninklyke rouwwagen bespannen mot zes paardon door evenvoel «tolbedienden in diopon rouw goloid. Van 't lijkkleed was bjjna niets to be speuren 't was aan alle zydon bedokt mot een 14-tal uit ds 54 gozondon kransen en bloemkransende ovorigo waren afzondorlijk naar do kerk te Delft gebracht. En to midden van al die bloemen prijkte de Koninklijke Kroon, dio voor don Prins van Oranje was bestemd, maar dio 't hom niot gegeven word to dragen. Aan elk dor beide zijdon van den lijkwagon gingen acht Kamerhooren dragers, io^rouwmantols ge huld, by gestaan door ondorolHciorou van schutterij on legér. Voorts gingon aamboido zydon van den rouwwageu verscheidene leden van den NsderlandBchen adel. Maakte diept aandoening zioh van allo toeschouwers möoster toon do lykbaar voor- n'e* mindor was dit hot geval by het zien vau hot Koninklijk galarijtuig, waarin thans nog slechts do Koning als eenigsto Oranjevorst was gozoton, vergezeld van Z. D. H. den Groothertog van Saksen "Weimar en van Z. K. H. Prins Albert van Pruisen. Het dienstdoende Militaire Iluis dos Ko nings volgde te paard. Nu volgden do graaf van Vlaauderon cn do Prins Von Wied in oon koets met vior- en daarna de afgevaardigden'van vreemde Hoven in koetsen mot twoe paardon. Na den Grootmeester van het Huis van Z. M. den Koning cn van II. M. de Ko ningin volgden de rijtuigen met de heeren van het gevolg dor vorston, dio de plech- tighoid by woonden en de stalmeester in buitengewonen dienst. Twoo bataljons van bet regiment grenadiers on jagers, een 68cadron van hot 3o regiment huzaren en eon buttery voldartillorie besloten den rouwtrein. Te midden van de treffendste uitingen der algemeene deelneming schreed de stoet tamelijk snel door de straten der residentie en vervolgens langs den Delftschen weg voort. Te Delft werd het Vorstelyk lijk begroet door het Gemeentebestuur, waarna do tocht tot aan do kerk, alwaar verschillende eoro- wacbten waren geposteerd, werd voortgezet. 't Was elf uren, toen de stoot het kerk- gobouw naderde. Het koor was gehoel gevuld met do meest aanzienlijke personen uit den lande, de leden van 't corps diplo matique, waaronder het ChineeBch gezant schap in groot costunm, en verder deputa- tiën van verschillonde vorcenigingen en genootschappen, wier steun en beschermer Prins Alexander was. In eerbiedige stilte werd 't Vorstelyk lyk tot voor de genpeödo groeve gedragen, ge volgd door Z. M. eü do Vorsten, zoomede do gezanten en do leden van 's Konings gevolg. Do stilte vau 't graf word weldra ver broken. De grijze hofprediker Ds. C. E. Van Koetsveld naderde de groeve en sprak de volgende indrukwekkende lijkredo uit: „Mijne gedachten zijn niot Ulioder go- dacliteu en uwo wegen niot mijne wegen, spreekt do Hoor, want gelijk de hemelen hoogor zyn dan de aarde, alzoo zyn mijne wegen hooger dan uwo wegen, en myne gedachten dan do uwen." Dat geloof al leen, broedersgeeft den byna tachtigjari gen grijsaard moed en kracht om nog eens, en, God geve, nu althans voor het laatst! te Bpreken bij dit vorstelijk graf, geopend voor den laatsten dor vier prinsen van Oranje, die nog vóór zes jaren den troon omringden. Hoe telden wy de dagen der verraderlijke ziekte, die hein had aangetast I Wat blijde mare was door het gansche land, zyn aanvankelijk herstel 1 Maar anders waren God's gedachten! Onverwacht nog legde do onverbiddelyke dood de kille hand op dit nog jeugdig hart en hot klopte niet meerJ Het had veel geleden, dat hart! Arme Prins, die nooit uit deu rouw over uwe dooden U hebt kunnen opheffen tot do blymoedigheid der levenden Nog hoor ik hot U zeggon in een vertrouwelijk gesprek Ik ben nog geen dertig jaren oud, en zeg 't reeds Borger na: Ik wcnsch geen stap terug te treden op do afgelogde lovensbaan. Zoo riep ieder jaar do zomermaandals de maand uwer dooden U herwaarts tor bedevaart, tot dit jaar haar eerste dag U op het ziekbed wierp, waarop de benevelde geest nog den laatsten nacht over uwe dooden sprak. Rust zacht in dit uw tweede tehuis! Wat al gehejmen en raadselen zinken daar in die diepte 1 Wat gedachten en aan doeningen doorkruisen als een brandiug het hart der levenden daar omheen! Maar die allen lossen zich op in diepen weemoed, waar gansch de natie in deelt. Aan U allereerst, beminde Vorst en Koning! denken daarbij allen, nu gij den laatsten uwer drie zonen ten grave brengt. Toen den eersten do dood dreigde, toen hoordo ik 't u zeggen, en een Koninklijk woord vergeet men niet, na meer dan dertig jaren Wanneer het de Voorzienigheid behaagt mij kinderen te ontne men, zal ik mijn troost vinden in de kinderen van Nederland. Mocht go alzoo, myn Koning, door de liefde van uw volk gedragen meer dan eonig ander Vorst, en door duizenden bjj duizonden opgedragen aan den Koning der Koningen ook dezen zwaren slag te boven komenondersteund door eene trouwe, lief devolle gade enook in rouwgelukkig door het aanvallig kindthans Nederland's troost on hoop. Of zouden wij bier vooral niet hopen zonen van Nederland Hier waar vóór 300 jaren de bede van den ver raderlijk vermoorden Vader des Vaderlands word gehoordHeere God Ontferm U over dit arme volk Die bede des stervenden ver hoorden drie eeuwen ook in den bangsten j nood nog zweeft gijals uit zyn open graf, gelyk oen beschermende engel over 's Ko nings hoofd on huis en volk. Overlieze dat volk nooit hot Christelijk geloofdat zoo nog stervend bad Vorston on gozanton uit don vroomdel Dank voor uwo belangstelling in Oranje on Nodorland. Zogt het ton uwont, dat, waar do takkon wordon afgebroken, wy ons to nauwer scharen aan don stam van Oranje Nassau, on bidt mot ons, dat God hom be ware zooals Iiy diop zyno wortels hooft in do gravon dor doodon on in de harten der levendon. En nu, nu wordo ons allen de kracht go- schonkon om Godo to zwygen, waar zoo luide do graven spreken. Amenl" De Koning was bleok en zichtbaar aan gedaan, toon de lijkredo werd uitgesproken do Groothertog woonde; allo aanwozigon waron diop goroord godurendo do gansche, door hare stilte vooral zoo indrukwokkendo plechtigheid. Daarna word 's Prinsen stoffelijk omhulsel in do eerste nis ter linkerzydo vau don nieuwen grafkoldor bygozet en word vor- volgons door Baron Fagol met luider Btemino aangekondigd dat do plechtige teraardebe stelling van hot stoffolyk overschot van Zyno Koninklyke Hoogheid Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins van Oranje, was volbracht. Mogen wy nog lang gespaard blyven voor oon nieuwen gang naar 't graf, dat heden opnieuw zooveel vorwooste hoop eu zooveel liefde in zyn schoot hooft opgenomen. VARIA. Te Veenendaal, to Leiden en te Delft zyn dezor dagon groote zwormen glazenmakers gezien. „Zo kwamen uit 't Oosten" en brachten „on passant" een bezoek aan de residontie. Do stad was or vol van, van do schalobijtors on do commentaren, zogt do Haagsche correspondent van de „Nieuwe Groninger." Barnutn is dood! 't Bericht kwam pas geleden uit Amerika. Maar on waarschijnlijk is 't niet, dat de spulleman springlevend on 't heolo verhaal oon nieuwo roclame is. «Een klein, klein jokkontje zou dat wol zondo wozen P" vroeg Heije, en wjj zouden 't wel haast willen vragen aan don correspondent van een Friesch blad, dio vertelt van een zoor wonderbare visohvangst. In de Compagnonsvaart zoo heet het kreeg iemand oen snook aan den hengel, een dier van 20 pond 1 Do man was niet by machte 't boest op don wal te krijgen, maar hy weet raad: hij haalt zjjn geweer van huis on schiet daarmee den snoek in 't water doodl Een arbeider te Soost was jl. Vrydag bezig een aardappolkelder schoon te maken, toen op eens ©en groote rat to voorschyu kwam. Het dier was woedend, omdat het in zijn sombere rust werd ge stoord, en bracht den verschrikten mau ernstige verwondingen toe. Gelukkig kwam hulp opdagen en de brutale kelderdief werd voor goed tot zjjn plicht gebracht. Breda heeft een schitterend muziekfeest gohad. Een groot aantal Hollandscho en Belgische harmonie- en fanfaregezelachappen waren or bijoen. Nommer één vau 't programma was oen foestmarsch, uitgevoerd door 1000 exe cutanten! Een gecostumeordo zwemwed strijd zal, einde Augustus, te Arnhem wor den gehouden. Niet alleen worden heeren tot deelneming uitgenoodigd, maar zwem- lustige dames mogen ook van de partij zijn.— Op een vélocipède maakt zokero Stevens een tochtje dwars door Amerika. Den 22sten April is bjj vortrokken on dezor dagon kwam hy te Omaha aan. Nog oon woek of drie en hjj zalNow-York, het einddoel van zijn uitstapje, hebben bereikt. De voldwachter Van Kortonhoef, in Utrecht, is ook op reis. Waarheen woot niemand. Do man moot go- gronde redouon hobbon gehad om. geen adres achter to laten. Voor 't hoofdouderwijzers- examen in Don Haag zijn 215 candidaton. Naar 't baantje van veldwachter te Wa- geningen zyn 84 liefhebbers komen opda gen. Altemaal vry van sterkon drank I Ameland zal met Terschelling door oon telo- foon verbonden worden on op 'l Binnenhof in Den Haag zal men electrisch licht krij gen. Amsterdam heeft plan de beurs van zjjn belastingschuldigen te verlichten. Een nieuw gymnasium moet worden gebouwd waarvan de kosten ongevoer f175.000 gulden zullen bedragen. Voor een beeldengroep als gevelvereiering is 't sommetje van f 5000 uitgetrokken. In 't Friesche Sneek flad derde dezer dagen een bankbiljet van 1000 gulden over do straat. Geen slecht teeken, dat er nog zulko bankjes vliegen! In de school te Noordwolde hebben zich een Siar zwaluwen metterwoon gevestigd on te iever is oen vogelpaar druk bezig zijn nestje te bouwen. De byenhoudors in Drente en op do Veluwe zijn tevreden. Do laatsto weken, zeggen ze, hebben alles goed gemaakt: bet kleine nijvere volkje is gezond en de korven vol zoeten konings. DierenbeschermingMijnbeer is haar en baard geknipt. „Botje", zogt mevrouw, „veeg do vloer aan en gooi dat in den vuilnisbak". „Och, mevrouw", vraagt Botje, „mag ik het op do vensterbank leggendo volgeltjes maken er zoo graag nesten van!"—„In 6 dagen," zei iemand, „bon ik mot eon zeilschip van Amstordam naar Hamburg gevaren" „Geen wonder", sprak de ander, „als er zoo'n windzak aan boord is." INGEZONDE N. Mynheer de Redacteurl Voor eenige dagen heeft er te Haastrecht een ongeluk plaats gehad, dat ernstige ge volgen na zich had kannen sleepen. Een schilder aldaar kwam ter hoogte van circa 12 meter uit de derde verdieping van eon huis vallen. Gelukkig is hot bijzonder goed afgeloopen, maar ware de man gehuwd ge weest, on tengevolge van dien val overleden, zoo zouden zyne vrouw en kinderen, zoo al niet direct broodeloos, dan toch zonder hunnen kostwinner zyn. Bijna dagelijks leest men van ongevallen die in- of buiten het beroep voor rallen, zoodat velen reeds dergeljjke rampen in hunne familiën to betreuren hobben, en toch schijnen in het algemeen ambachts lieden afkeerig te zijn, van hot, wat het geldelijke betreft, voorbehoedmiddel dat hun aan de hand wordt gedaan door de Eerste Ned. Verz. Maatschappij op het loven tegen invaliditeit en ongelukken, o. a. te Haastrechten omstreken vertegenwoordigd door den heer W. J. Van Dam. Voor slechts eenige centen in do week krijgen nabe- staandon (of hunne werkgevers, die even eens bun personeel op ééne polis kunnen verzekeren) eene uitkeering in geld, óf zoo n'et hot overlijden, maar éene tijdelijke of algeheele onbekwaamheid tot werken het gevolg van oen ongeluk wordt ófevoneons oono uitkeering in geld in ééns, óf oeno dagolykBohe schadevergoedingdio hnn voor do liofdadigheid hunner medomensolien be hoedt, terwyi werkgevors, by ovontuoolo ongevallen ouder hun verzekerd personeel, mode voor grooto offers wordon gevrijwaard, dio hun govoel van mousoholijkheid hun vaak oplegt. U dankzeggende voor de my afgestane ruimte Uw Dw. Dienaar. D. D. Geachte Redacteur/ Beleefd vorsook ik u, my een plaatsje te willen afstaan in uw weekblad voor hot navolgende. In de laatste nommors uwer Courant hob ik oen paar ingezonden artikelen gelezen botreffendo de riolen enz. in deze gemeente. Zou hot ochtor niot good zyn, in het belang der gezondheid, ook hot oog oons te vesti gen op do begraafplaats dor Israëlioton P Wanneer men in deze warme dageü eëü oostewind hoeft, is het in de Nes somwylen niet uit te houdon van do bedorven lucht, wolko door dio bograafplaats verspreid wordt, zóó zelfs dat do bewoners dier straat soms verplicht zyn, hun deuren en ramen to sluiten, in plaats van deze zoo wijd mogolyk te kunnen openzetten tot do ontvangst der zoo hoog gewaardeerdo frissche lucht, waar aan in deze dagen mensoh on dier zooseer bohoofto hooft. Eene verplaatsing van genoemde be graafplaats sou naar myn inzien hoogst wenschelyk zyn. U dank zeggende voor de afgestane luimto, noem ik my, Een bewoner van de Nee. BEURSBERICHTEN. pC. 16 Juli. Nederl. Work. Schuld. 2} 68| Dito dito 3 82 Dito dito 4 103 Dito dito 1878 4 103 llong. Obl. 1867. 5 98 H Oostenrijk, Obl. pap. Moi-Nov. 6 66,», Dito Fob.-Aug. 5 65 fj Dito zilver Jan.-Jun. 5 671 Dito s Apr.-Oot. 5 66} Portugal, Oblig3 49Jf Rusl., Obl. IIopo 1798. 5 100^ Dito 6o Sorio. 1855. 5 82} Dito Obligatiel. 1864 k f 1000. 5 98 j Dito 1866 4 f 1000. 5 98 Dito 1877. 5 95} Dito 1872. 5 90,9f Dito 1873. 5 90} Dito 1860 lOOp.st. 4} 90 Dito Obl. Nicol. Spw. 1867/69. 4 811 Dito Obligatieleou. 1875. 4j 84} Dito 1880. 4 71JJ Spanje. Buitoni. Perp. 4 55} Dito Binnenl. Perp. 4 55 Turkye. Alg. Sch. 1865 goreg. 16 Dito 1869 15} Egypte Oblig. 1876. 4 59,5, Dito Spoorwegl. 1876. 0 79 N. Amerika Oblig. 1877 4 118 Dito 1876 4} 109} Brazilië Oblig. 1865. 5 98 Dito 1863. 4} 98} Poru Oblig. 1870 6 12} Dito 1872 5 9} Rusl., Patidbrievon. 100 Z. R. 5 84} Zuid-Ital. Spoorwog Oblig. 3 56 Gr. Rubb. Spw. 5pC. aandoet. 124 Russ.Spw.Chark-Azowpd.st. 100. 5 92} Dito Jelez Griasi5 89 Dito JelezOrol5 93} Dito Kursk—Charkow. .5 92 'Dito Poti Tiflis 4 f 1000. 5 92} Dito Zuid-WestSpoorw.-aand. 5 57 Centraal-Pacific. Oblig. 6 110 Lotou .Amsterdam f 100. 3 110} Loten Rotterdam3 100} Antwerpsohe loten. 1874. .3 98} Hong. Loten 187095} Theiss-loton4 95} Oostonr., Aand.4pC. fl. 250,1854. 102} Dito 5pC.fl. 500,1860. 111 Dito fl. 100, 1864. 140} Rusl., Aand. 1864 5pC. Rs. 100. 134} Dito 1866127 Aand. loting Madrid3 43} MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 16 Juli. Boter: Ie qual. 68 ct., 2de qual. 57 et. por half kilo; kaas f18 4 22; vette kalveren 24 4 26 ct., graskalveren le soort f30 4 40, 2e soort f20 4 27, vette schapen 24 4 26 ct. per half kilo; vette varkens 20 4 22 ct., biggen f 5 a 8 per stuk; aardappelen Graafjes le soort f 6,00, 2e soort f 4,50 4 5,00 por Hectoliter. Gouda, 17 Juli. Kaas. le qual. f26 4 27, 2o qual. f21 4 24, zwaardere fNoord- hollandsche f254 33. Aangevoerd 200 par tijen. Handel matig. Vette varkens 21 4 24 ct. per half kilo. Biggen voor Engeland 18 4 20 ot. per half kilo. Magere biggen f 0,70 a 1,30 por week. Gorinchem, 14 Juli. Ristarwe f8,50 4 8,75, roode dito f7,75 4 8,00, witte dito f8,75 4 9,00. Ink rogge f6,50 4 6,75. Gerst f5,60 4 5,75. Haver f3,50 4 4,26. Aangevoerd 101 runderen. Prijaenzwaro kalf koeien f220 4 330, kalfvaarsen f140 a 230, melkkoeien f160 4 220, l}-jarige ossen f 100 4 140, guiste vaarzen f100 4 180, pinken f604100; 31 nuchtere kalveren f8 4 14. Aangevoerd 5 vette varkens van 214 22 ct per half kilo, 207 biggen, prys f4 4 10 per stuk. Boter 65 4 75 ct. per kilo, eieren f 1,00 4 1,10 per 26 stuks, kippen f0,80 4 0,90 per stuk. Botterdam, 14 en 16 Juli. Aangevoerd: 2 paarden, 946 runderen, 241 vette en graskalveron, 49 nuchtere kalveren, 799 schapen of lammeren, 421 varkens en 84 biggen. Runderen: lste qual. 85 ct., 2de qual. 70 ct., 3de qual. 49 ct.; Kalveren: lBte qual. f 1,00, 2de qual. f 0,80; Schapen f 0,92, alles per kilo. Weivarkens 46 4 52 ets. per kilo. Boter: lste qual. f54, 2de qual. f48, 3de qual. f44; per kilo 65 4 80 ct. Tarwe. Vlaamsche, Zeeuwscho, Flakk. on O verm, f 8,50 4 9,00, mindere f 7,25 4 8,30; op de wicht van f 10,00 4 10,75 per 100 kilo. Hennopzaad. f 11,50 a f 12,50. P- Gemengd Nieuws. Een hevig onwedor, vergezeld van zwaro plasregons, hier en daar van hagelslag, en van gewoldigo windatooten, dio op sommige plaatsen hot karakter had den Us, „en wMhóm, heoft io den'n«mldd«g gewoed. nWtaftll» strekon van ons land. maar vooral uitdezuideiyke, komen benchton m Van ongelukken, die daarbjj plaats haddon. Te b»ge Zwaluwo worden lioel wat ver woestingen aangerioht. Van oono buiten do gemeente staande bouwhoove werd het dak der graansohuur zwaar beschadigd hot wdonhais soliuddo op zyno fondamenten, zoodat hot dreigde iu to storten, boomen werden op velo plaatsen ontworteld of af gebroken, van oon andor huis waaiden de ramen geheel er nitnog van oon ander hot halve dek, om van pannen, die by vele in kleioyer of grootor aantal wordon ver- bryzold, niot eens te sproken. Paarden on beesten worden in de weide opgenomen en door flk^mder gegooid als waren het stroo- halmpjèsterWjjF het wator eenige moter hoog uit de slooton werd opgenomen. De telegraafpalen van de spoorbrug over 't Hol- landsoh Diep tot station Zwalnwe, de af stand van «en half uur gaanszijn allo uit déw'grohd gewaaid. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats, hoewel 2 per sonen welke met eene boot op 't Hollandsch Diep waren, eenigon tnd in nood hebben verkeerd. De bui ziende naderen waren zjj zoo «nel mogeljjk naar een plaat geroeid, on haddon juut de boot verlaten toen ajj vol water sloeg. Door het klimmen in een op de plut staand baken, werden sy door een paar personon, heel in de verte opgemerkt. Aak Ppersorten, die er onmiddeliyk heen roeiden, en Vrien hiervoor een woord van lof toekomt, mocht het gelukkenhen na oen uur behouden aan wal te brengen. Van iiet stoomgemaal aan den Moerdijk is de schoorsteen omvergewaaid. Ook uit Iersoke wordt geschreven, dat vele vaartui gen vqn den wal sloegen, boomen ontwor teld werden, dakpannen by menigte door do luoht vlogen, enz. By Sluis is do blik- som in oeno hofstede geslagen, zoodat de schuur geheel vernield werd. De te velde staande oogst hoeft in die streken nog al ^Te Hoofdplaat (Zeeuwsch-VIaanderen) werden de ingeaetenen door de bui over vallen, terwyl «ij kermis hielden. Alle hui zen atfn 'de windzljde gelegen, bekwamen hagelschade, zoodat or houderdon van glas ruiten verbryzold werden en het water en de hagelstoenen binnen de huizon drongen. Sommige kramers zagen hunne kramen in oen oogwenk ter aarde liggen en bekwa men voel waterschade aan hunne koopwaren, terwyl hier en daar galanterie-artikelen verbrjjzeld werden. 2VÜ oosten vad Amersfoort heerschte te gelijkertijd eeno hagelbui, die ronde stoenen deed neerstorten ter grootte van een duiven-, soms kippenei, en platte ter grootte van een gulden of rjjksdaalder. Gelukkig was er op dat oogenblik windstilte, waardoor de schade van weinig beteekenis is. Uit Kuilenburg meldt men, dat zioh daar 2 büien ontlastten. By de eerste werd het achterhuis van den heer R. getroffen, werden •ou 40>tal pannen en een paar dakgebindten verbrijzeltterwyl zonder brand te ver oorzaken de bliksem zioh een nitweg baande dott* fiet gangplafond van den heer L., zon der dat de bovenbewoners er iets van be merkten. Een tweetal op 't veld staande schelven hooi werden mede getroffen en zjjn verbrand. Do tweodo bui was vergezeld van Btorm en regenvlagen, zoo hevig als weinigen zich bij oenig onwedor herinneren. Do regen was den landbouwer zoer welkom en voerzag in eene groote behoefte. Op*de Oude Maas, tor hoogte van de Groote Lindt, werd een pleizierjacht van Slikkerveer door oen rukwind omgeslagen. Hot 4-tal opvarenden werd door hulp van don vasten wal spoedig gered, zoodat zy met den schrik en een nzt pak er van *yn afgekomen. Boven Beneden-Hardingsveld vertoonde ziek Zondag-avond ongeveer 6 uren, oven «óór het hevige onweder, een prachtige luchtspiegeling. Alle schepen die zich op de rivier bevonden, zag men tot in. geringste by zonder beden in de luoht teruggekaatst. Zaterdag-namiddag ontstond er in een psnd aan het Roode Zand te Ondewater branddie zich zeer ernstig liet aanzien, maar door het spaedig aanrukken van vijf spuiten mocht het gelukken den braad, tot dat pand te beperken en nog eon gedeelte er vau te behouden. Een jongmensch, afkomstig uit Gelderland en sedert kort werkzaam op den steenoven van den heer M. te Yianen, is Vrij dag-a virad by het zwemmon in het Hagesteinsche Rek verdronken. Zondag-namiddag had teHaar- lem iu het café de Korenbeurs eene by een- komst plaats van 250 mannen, vrouwon en kiudereu, die uit Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage on Alkmaar naar dio plaats waron overgekomen en in don voormiddag in optocht een uitstapje naar Bloomendaal haddon gedaan. Weldra werd bekend, dat dit gezelschap voornamelijk bestond uit so ciaal-democratenhetgeen ten gevolge bad, dat zich voor gemeld koffiehuis eene me nigte volks verzamelde, uit wier houding mon zeer goed bespeuren kon, dat zij alleB behalve met een bezoek van dergelyko per sonen aan deze stad was ingenomen en geenszins instemde met de beginselen en denkbeelden, die verkondigd werdeu. Toen oono rQodo vlag uit het gebouw was go- stoken 'en onder de menigte verzen en liedjes werdeu verspreid, die echter ongelezen wer den verscheurd, geraakte het volk zoo in drift dat het met geweld het koffiehuis bin nendrong en mot de sooialisten handgemeen werd, bjj welk gevocht eenige personen wer den verwond, o. a. de vaandeldrager, wiens vlag gehoel aan flarden werd gescheurd. De oploop was zoo uitgebreid, dat de politio handen vol werk had om verdore wanorde tegen te gaan. Een paar agenten werdon zelfs mishandeld, waarop een persoon in vorzokorde bewaring werd gesteld. Door het volk uitgejouwd en vervolgd, trokken de 80oiaal-domocraten vervolgens, zooveel mogelijk door politie-agenten beschermd, naar het station en keerden zij naar hunne haardsteden terug. Men zogt, dat ook do hoer Domela Nieuwenhuis tegenwoordig was. Omtrent bet uitstapje van de sociaal democraten naar Bloomendaal wordt gemeld, dat men in het bosch aldaar verscheidene liederen had gezongen en toesprakon ge houden, en dat ten slotte iemand vanwege don burgemeester dier gemeonte kwam aanzeggen, dat h|j dergelijke bijeenkomsten voortaan niet moor Jn hot bosoh zon too- laton. Op don Ovorveenschen weg werdon later in den avond vorschoidone voorby- rydonde damos on heeren door sommige sociaal-democraten aangeroepen on uitge scholden. Naar aanleiding van een verspreid gornoht. dat do sooiaal-democraton Maandag-avond to Haarlem terug zouden komen, was het tegon 9 uren in don omtrok van „de Koren beurs" weder tamelijk rumoorig. De politie, die aldaar aanwezig was, kwam al spoedig in botsing mot eon troop halfdronkon per sonen, zoogenaamde Maandaghoudors, on heeft gebruik moeten maken van hare sabels om eon der belhamels to arrosteeren. Een agent van politie hoeft bij die schermut seling oene diepe, maar gelukkig niet go- vaarlyke verwonding aan het voorhoofd gekregen. Do sneltrein van Manohestor naar Londen is Woensdag naby Shoffield ontspoord. Er zjjn 25 personen gedood en 60 go wond. Dinsdag-avond te 9} uron had to Niouwerkork a/d IJsel ('s Graven weg) oen droevig ongoval plaats. Hot 9-jarig doohtertjo van de wed. P. Gonlaoh, die aldaar kort te voren met den trein van 9 uren was aangekomenom een bezoek te brengen by bare familieging oven met haar tante eeno boodschap verrichten. Van daer teruggekeerdliep zn al spelende ach ter een boom en gleed ondoruit in het water en zonk in de diepte weg. Na verloop van 20 minuten haalde men haar voor dood uit de sloot. Den gemeentebode L. Basoski, die de voorschriften voor drenkelingen toe paste mocht het wel golukken de levens geesten weer op te wokkenmaar de vreugde was van korten duurdaar het meisje den volgenden morgen is overleden. - Sommige landbouwers te Vuren hebben zich genoodzaakt gezien hun vee in het korenland te dry ven, doordien het vooruitzicht bestaat dat het tengevolge der muizenplaag toch niets van belang zal opleveren. Woensdag-avond geraakte te Bodegrave een tienjarig knaapje spelende te water. Het werd eenigen tijd later leven loos opgehaald. In Rusland is octrooi verleend op een nieaw soort van lucifers. Het on- dersoheidt zich van de gewone door het ontbreken der zoogenaamde koppen. De houtjes zijn door den uitvinder gedrenkt in eene vloeistof, die ze door eene lichte wrijving ontbrandbaar maakt. De nieuwe lucifers branden langzaam af, worden ge makkelijk uitgeblazen, en kunnen dan op dezelfde manier weder aangestreken en dos verscheiden malen gebruikt worden. De uitvinder beweert, dat men daardoor minstons 75 pot. zal uitwinnen.' - Te Otterioo onder Ede ont stond Vrijdag-nacht door eene onbekende oorzaak brand bij een bakker. Twee meis jes, een van 7 en eeu van 3 jaar oud, kwa men iu de vlammeu om. Toen men pogin gen deed om haar te redden, sloegen de vlammen in het vertrekje, waar ze sliepen, reeds naar alle kanten nit.. Ook 3 geiten en een varken zyn verbrand. Huis en in boedel waren tegen brandschade verzekerd. De familie R., op de Heeren gracht te Amstordam wonendeis eenige weken geleden eene bnitenlandsche reis gaan ondernemen. Onder de achtergebleven bedienden bevond zich de huisknecht Muller, een Duitscher, dieschromelijk misbruik makende van het in hem gestold&.jertrou- wen, schier den geheelen onder zjjn bereik gebleven voorraad tafelzilver van genoemde familie, eene aanzienlijke waarde vertegen woordigende, ontvreemd on te gelde ge maakt heeft, in versohillende stads-beleen- banken. Daar is het gestolene inmiddels grootendeels teruggevonden, doch den dader heeft mon nog niet in handen weten te krijgen. Te Wijk bij Dnurstede is een jongeling van 22 jaar by het zwemmen in den Krommen Ryn verdronken. Hij kon niet zwemmon en was gaan baden op eene plaats, waar 9 voet water stond. In een paardenspol te Barmen, bij Ëlberfeld, is Zondag, tjjdens de voor stelling, een bliksemstraal ingeslagen. Vier menschen werden gedood, zeven ernstig ge wond en een aantal anderen licht gekwetst. Eene dame to 's Heeronberg stak zich in bet begin der vorige week, bjj het helpen van haar kind, met een speld iu den vinger. De zwelling van het ge wonde deol breidde zich weldra uit, en na een smarteljjk lijden van vier dagen bezweek de dame aan bloedvergiftiging. Omtrent den voortvluehtigen Piotor, den gewezen directeur van het post kantoor te IJzendijke, deelt men het vol gende mede-: Kort na zijn vertrek was P. to Londen on schreef van daar uit naar het Ministerie, dat hij daar goed en wel was aangekomen en hij, by ontvangst van zijn brief in Den Haag, reeds op de woesto zoe zou dobberen en in de golven van den Oceaan zijne misdaad zou afwasschen. De justitie, meenende dat P. nog to Londen zou zjjn, zond een recheroheur uit Vlissiu- gen daarheen, die echter tydig genoeg kwam om te vernomen, dat de vogel gevlogen was. Hjj was met een stoomschip naar Boston vertrokken. Omtrent de aanleiding van den diefstal nog ditHy ontving van zijn sohoonvader ieder jaar eene zekere toelage. Den laat- Bten tyd was dio toelage niet verleend. Hierop begon P. te speculeeren en verloor, verloor zooveel, dst hij zelf geheel verloren was en de dreigende crediteuren beslag op zjjn tractement legden of zouden leggen. Ziende, dat zijn toestand hopeloos werd, besloot P. hoen to gaan en op de bekende wijze voor reisgeld te zorgen. Reeds was zyn verlof aangevraagd en ingewilligd en zeker zou hij de geheele 60 mille hebben kunnen medenemen, als de administratie der posterijen zich niet zoo waakzaam hadde getoond. Mon is er nu toe gekomen om de Btelen van radijzen, die doorgaans als onnut weggogooid worden, te gebruiken, zoo goed als de raapstelen. Zij worden gewasschen en van de bladeren ontdaan als salade gegeten. Men snijdt ze dan fijn, doet er wat zout op, laat ze voor het door trekken van het zont een of twee uren staan en eet ze mot olie en azijn. Zo kunnon ook met peper en zout bij de bo terham gebruikt worden. Liefhobbors ver zekeren, dat deze nieuwe soort van snlado zeer fijn en smakèlyk is. Te Oud-Alblas is oon kind van vier jaar in het water gevallen en verdronken. Hot vurig luchtvorsohjjnsol, dat, volgens een bericht uit Langorak in sommige couranten, den 4eu dezer 's avonds in zuidolyke richting op ciroa 30 graden aan don horizon werd waargenomen, is waarschyniyk niots anders geweest dan een bijzondor soort vuurpijl, door eenige heéren te Gorinohem op gemelden avond on op dat uur afgestoken. STADSNIEUWS. Schoonhoven18 Jolt. Bjj gelegenheid van de plech tige begrafonis van Z. K. H. den Prins van Oranje was gisteren bij enkele inge zetenen alhier do vlag halfstok, met rouw floers omwonden, uitgestoken. De hoer Arend Berkley had in zyn winkel wederom eene smaakvolle ronw- ótalage aangebracht, waartussehen een immortellenkrans met het wèlgelykond portret van den Kroonprins. Het onweder met hevlgen wind, regen en hagel, dat Zondag-avond in vele plaatsen van ons land schade en onheil teweegbracht, is in deze gemeente zonder ongelukken afgeloopen. Alleen werd een boom op den Ouden Singel door den wind omgoworpen, waardoor een daar ge plaatste schutting schade bekwam. Onder de onbestelbare of ge weigerde voorwerpen der pakketpost, die nog een maand na de aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen ter beschikking blijven van de reohthebbenden, om na ver loop van dien termijn, voor zooveel zij niet zijn opgevraagd, te worden verkocht, is een afgezonden van Schoonhoven, geadresseerd aan A. Bos te Wateringen. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting van 11 Jnli 1884. I. J. S., wonende te J.j 2. C. 8., wonende te 8.; 3. I. O., wonende te S.J 4. A. D., wo nende te L.; 5. C. J. G., wonende te B.{ 6. S. H., wonende te L.; 7. P. O. d. G., wonende te J.; 8. T. de B., wonende te J.; 9. J. L.. wonende te J.; 10. J. v. d. 8., wonende te S.; U. L. B., wonende te D.; allen veroordeeld tot eene geldboete van f7,50, by wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagenter zake van „het zich in kenneiijken staat van dronkenschap bevinden op den openba ren weg." 12. H. H., wonende te K., veroordeeld tot twee geldboetenelk van f 7,50bij wanbetaling elk te vervangen door gevan genisstraf van drie dagenter zake van rfhet zioh in kenneiijken staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg, tweemaal gepleegd." Zitting van 17 Juli 1884. M. v. d. K., P. V., P. d. B., allen wo nende te A. en P. d. O., wonende te B., vrijgesproken van „samen en in vereeniging in den namiddag van 7 April 1884 in do rivier de Lek bjj sterk vloeiend water, een zalmzegendoor die aan weerszijden van genoemde rivier, onder de gemeenten Berg- Ambaoht en Streefkerk vaat te zattan, zoo danig te hebben gesteld, Jat daardoor den visch de doortocht is belet geworden, en met die zegen eerst te hebben ge visch t, na die op bovenvermelde wijze meer dan een uur als keernet te hebben laten staan". Vervolg der Nieuwstijdingen. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is Donderdag bij enkele in schrijving aanbesteed het herstellen en voor zien van den afsluitdyk te Schellingwoudo, behoorènde tot do werken van het Noord zeekanaal. (Raming f 10.770.) Minste in- schrjjver de heer T. Do Grootte Giesendam, voor de som van f8545, Vrydag werd de gemeente Vu ren vereerd mot een bezoek van ZExc. den Commissaris des Konings. In de vergadering van stom- gerechtigde ingelanden van het waterschap do Qomeene boezem van Rapijnen IJsel- veld, Cattenbroek en liaan wijk, Vrijdag gebonden is besloten om van de water schappen Rapijnen en IJselveld on Catten broek voor f 250 aan te koopon het ruim 30 area terrein ten noorden van bet stoom gemaal en op dat terrein eene woning te bouwen voor den machinist. Verleden Maandag is ook de flessohenfabriek van do heeren Jeekel Co. te Leerdam te werk gesteld. Aan die flos- schenfabriek en de witglasfabriek zyn thans ongeveer 300 werklieden werkzaam. De heer W. Van Zuijlen heeft zijn ontslag genomen als directeur van den Nieuwen Rotterdamsohen Schouwburg. Met 1 Juli 11. sou een aanvang moeten gemaakt zyn met den aanleg van eeno stoomtram op de rijkswegen in IJsel- monde. Nu er, nadat reeds herhaalde malen verlenging van concessie was verleend, met 1 Juli nog geen begin is gemaakt, is don heer Symons te Rotterdam aangezegd, dat zyne aanvrage vervallen is. Te Utrecht heeft men reeds maatregelen genomen met het oog op een mogelijke cholera-epidemie. Aan de verschil lende hulpbureaux van politie zullen desin fectie-middelen verkrygbaar worden gesteld. Door het Gerechtshof te '«Gra venhage is C. 8. te Schoonhoven, met ver nietiging van eeu vonnis der Rotterdamsche Rechtbank, ter zake vau diefstal in een herberg, waarin hy was opgenomen, ver oordeeld tot 4 maanden eenzame opsluiting. Bijhet kantongerecht teGouda kwam Donderdag in eene strafzaak het geval voor, dat de beambte, die het proces verbaal had opgemaakt, zwaarder gestraft werd dan degeen tegen wien hjj het op gemaakt had. Een kaashandelaar namelijk, die van Amsterdam by vergissing naar Qouda was gespoord in plaats van naar Bodegrave en de bijkomendo vracht Woerden- Gouda niet had willen betalenwerd des wege tot eeno boete van f 1 veroordeeld. Do contróle-beambto op het station te Gouda, die het proces-verbaal had opgemaakt, werd daarentegen veroordeeld tot eeno boete van f 3, omdat bij vergeten had op de zitting van het kantongerecht te verschijnen, niet tegenstaande hij behoorlijk was gedagvaard. Do heer C. Van der Velden, te Oudewator, heeft bedankt voor de benoo- ming tot hoofd der op te rlohten schoei met don bybel to Oudtforp. Boroepon te Harlingon Ds. A. H. De Klerck te Weeep. Beroepen te Waalwjjk D». A. G. Iteode to Oscn. Bodankt voor het beroep naar Werkendam on Do Werkon door Ds. Ohr. L. Laan te Berooskorke, op Walcheren. Ds. H. Groeneveld> te Hoog- Blokland heeft bedankt voor do toezegging van boroep naar Ilorkingen. v ♦AMMERSTOL, 18 Juli. Van Zaterdag 12 Juli tot on met Vrydag 18 Juli zyn alhier aan den afslag verkocht 41 zalmenwo- gende van 9—27 halve kilo's; prijs der groote per X kilo van f 1,05 tot f 1,10 prjjs der kloine por kilo van f9,95 tot fl,00. 89 St. Jaoobzalmen, wegende van 3—5 halve kilo's; prys per kilo f0,90 tot f 1,10. l)e kermis, die uithoofde der begra fenis van den Prins van Oranje was uit gesteld, zal 23 dezer aanvangen. ♦KRALINGEN18 Juli. In de afgeloo pen week werdpn alhier aan de markt ver kocht 2430 zalmen. Prys dor groote zalm van f 1,00 tot f 1,15. Bt. Jacobzalm prijs van f0,80 tot f 1,10 per kilo. NIEUWERKERK a>d IJSEL16 Jnli. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad werden uitgebracht 46 stemmen. Herstemming tussohen de heeren L. Mijn- lieff Azn., die 17en P. Karreman en F. Mjjn- iieff Azn., die ieder 9 stemmen bekwamen. ♦NIEUWPOORT, 18 Juli. Door wylefi Tryntjo Voormolen, alhier overleden, is by uiterste wilsbeschikking eene som van zes honderd gulden gelegateerd aan de Gere formeerde diaconie-armen alhier. ♦STREEFKERK, 18 Juli. Gisteren-avond geraakte het 2}-jarig jongentje van A. K. alhier, in eene sloot nabij zyne woning te water, met het ongelukkig gevolg van te verdrinken. Boigerlijke Stand. Gom. SohoonhoTen. Van 11 tot 18 Juli 1884. Geboren: Pietje, ouders C. De Langen on H. Den Onden. Aaltje, ouders D. L. Reynen en M. De Zeeuw. OndertrouwdD. Yiveen en G. y. Van Wijk. Overleden: C. Copier, oud 18 jaren.— J. Schmidt, oud 78 jaren, eohtgenoot van C. Reifers. Op 26 Jnli aanstaande hopen CORNELIS ZWIJNENBURG en JANNA ADRIANA BLOMMENDAAL hunne Vijftigjarige Echtvereeni- glng te herdenken. Hnnne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Lekkerkerk, 19 Juli 1884. Ondertrouwd: HENDRIK PLOOIJ Hoofd der 2de O. S. te Mxjnsheerenland en HESTER SEBILLA DE VISSER. Streefkerk, 15 Juli 1884. Voorspoedig bevallen van eene Doohter M. REIJNEN, geb. DE ZEEUW. Schoonhoven, 12 Juli 1884. Hoden overleed myne geliefde Echtge- noote NEELTJE SNOEK, in den ouder dom van ruim 24 jaar^ mij nalatende één kind, dat uog te jong is om het gemis te beseffen. DIRK Dfi JONG. Vlist, 6 Juli 1884. Heden behaagde het den Heer, tot onze diepe droefheid van ons weg te nemen onze veelgeliefde Moeder en Behuwdmoeder JANNIGJE VAN ZESSEN, Wed. C. DE HAANin deu gezagenden ouderdom van 81 jaar en 5 maanden. J. DE HAAN. H. DE HAAN - DEN BOER. A. ZWIJNENBURG. J. ZWUNENBUBG DE HAAN. B. DE HAAN. Langerak, 11 Juli 1884. Voor de vele blyken van deelneming, ondervonden bjj het overlijden van mijn ge liefden Echtgenoot, den Heer JAN KOOIJ, betuig ik myn oprechten dank. Wed. J. KOOIJ - VAN DER GRAAF. Gouderak, 17 Jnli 1884. De Ondergeteekende zegt zyne vrienden hartelijk dank voor de hulp hem betoond gedurende de ziokte en bij het overljjden zijner geliefde Echtgenoote. DIRK DE JONG. Vlist, 17 Juli 1884. NÏEU W, ORIGINEEL en PRAKTISCH1 W EISFLOG'S Prijs der penhouder 25 Cents per Btuk. pennen 30 dozijn. Voorhanden bij de Boekhandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. GOUDA, MARKT naast .01S WAAG", verstrekken golden op effooton voor: bodragen onder/1000,—4 41/, 's jaars, daarboven tot den prolongatiekoors;- volgons Amstordamsoho bonrsvoorwaaidon nemen gelden 4 dópoeito 4 4 'sjeaw voor bedragen onder/1000 voor minsten* 2 dagen, daarboven a 8 l nemen gelden 4 déposito tegen onderpand in rass. fondsen 4 3' 's jaars; belasten zioh met het koopen en ver- koopen van effecten tegon eene protiaio (ook voor loten) van: toor fondsen boven de 80 o/, onder „30*/,5 wisselen coupons boven do Amsterdamsclio boursnoteoring, «onder bij berekening van visie, als: fr.üiusse roebel0,01. merik. dollar0,01. tostenrykscho (Metalliek) coup. 0,05. fraj -100.0,21 d sterling 11,80) up. UusÜmO 26,55) 6o Serjö, 23,60) b 1864/4 26,-) 26,72. 2»,W> 1872/8 (p. it 100) 18T7 (f80,-) 1847/» I 4,72) enz. enz. Inkasseeren zonder kosten wissels op Amsterdam en Rotterdam; belasten zieh kosteloos met het nazien van lotingen. 0,66. 27,35. 30,40. 30,4». ,80,40. 4,88. Polder KROMME, GEER en ZIJDE. Voor de vervulling op 23 Jqli der vaca ture van POLDERMEESTER van genoem den polder wordt ten zeerste aanbevolen de Heer Zeer vele Ingelanden. een vry goed onderhonden ingericht voor zomer- en wintergebruik kunnende met 1 of 2 paarden bereden worden. Franco brievenonder lettér P, bij den Uitgever B. J. DE BOER Gz. Gorinchem. Verpachting van TIENDGEWASSEN in 't Raadhuis te op Donderdag 24 Jnli 1884, 'svoor- middags 11 ure. Information bij de» Heer DE KLEIJN te Ameide. van op Vrijdag 25 Juli 1884, des namid dags ten 5 uur, iu het voormalig Recht huis te ten overstaan van den Notaris J. P. MAAL STEDE aldaar. met ruime WINKEL en flinke BOVEN WONING, vau alle gemakken voorzien, waarin sedert jaren met goed succès een Melknering en handel in Boter en Kaas wordt uitgeoefendstaande op een der beste standen van de Koestraat te Schoonhoven, naast het Heeren-Logemont. Voor alle win kel-affaires geschikt. Te aanvaarden 1 Au gustus en te bevragen by den eigenaar O. B. VAN BAAREN, DeurwaarderOude Haven. Op nieuw ontvangen pnike nieuwe GEZOUTEN VISCH, eerste kwaliteit 18 en 20, tweede kwaliteit 12 cent de 6 ons. KEELEN en LIPPEN 28 cent do 5 ons. Nieuwe volle HOLL ANDSCHE HARING 10 en 12} cent per stuk. Idem MAATJES HARING 8 cent per stak. NB. Ook heeft hg ontvangen NIEUWE HARING 4 2} en 3 cent per stuk. Vischhandelaar, SCHOONHOVEN. Voor Schoonhoven en Om- •P—"2^ streken vraagt men een voor den verkoop van een artikel voor den Landbouwer. Adres, mot franco brieven, onder lettere OON, aan het Alg. Adv. Bureau van NIJGH VAN DITMAR, Rotterdam. van de P. G., kunnen dadelijk geplaatst worden bij P. BODE, Mr. Kleederraaker te B'org-Ambacht. Tegen 1 September e. k. vraagt Mevrouw TEIJINCK - KOCH oene T WEEDE MEID. Adres ia persoon vóór 1 Augustus.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 2