Zaterdag 2 Augustus. N°. 790. laar meer!! I idschoenen DASSEN Schoonhoven. MEDIËRTK. nieuwe vinding. klijk geoctrooieerd. g vernietigt al het beschadigd niets en t 6 jaren schriftelijke oor geheel Nederland MAKERS! - Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. GEBODEN BEIDSLEER, iNCEN: prijzen. van Dantzig, Schoonhoven. KAAS, BUITENLAND. BINNENLAND. LOTERIJ. ■- lotery. Tan dit Blad is te W£ HV1DSON A Ce, No. 10, Rotterdam. Koopt de nieuwe LONDON, do beste der par- fumeriën om het grijze haar sy ne nztuurlgke kleur terug te geren. itgang Zietdaar het zijn algemeenheic SCHO0NHOVE1M GOMT anten. Bandt Co. inlichtingen en Gzn., Secretaris. fabriek, ster Co. ikanten. nbeek Co. agera, ene. A. P. Schotel, ibrikanten, itratingen, Gebouwen, der Linden, dagers. L. Vliegenthart, aio soorten van stemeel. t. Zwijndrecht. Dienaars. iter Co. iger. (Toogd. i Brand, ons. J. J. B. J. Bouvy. pers. J. van Oldenborgh Zonen- CORONEL. )UD. Ier gezondheid, roor reinheid. de lucht rein. ooreen goede voeding. een gezonde woning, arbeidzaam. ht matigheid. opgeruimd. uwe kinderen evon- op. oor uwe zieken. •t uwe jaren niet, r i,-. ruime eorteering whtige 7. N. VAN NOOT EN ven zijn voorhanden: Ie NIEUWE Cabinet-form ut Cent. Bij 10 stuks, ieerd, f 5,-. oon by H. J. VAN oven; J. DROST ie IK te Gouda; H. J. Meerkerk; J. VAN k en H. MOES te ter voorkoming na ie Ntderludraht V«. ILEUMEL, KAAK- LASSTREM8EL van COSTER. GOUDA. iaën- lend e, TrÜ‘ geetelde t een «ateraUnd fluet verbonden; •pen; roorSpoor- ihem. H Directe per Stoomboot. wijsopgaven. [arine en Oliën. Linden. Ilokmaker. Pzn. ibrikanton. der Gijp de longh. ^ketelfabrikanten. I H. J. Koopman. Maar hervorming van de Staatsloterij is iets anders. Zy mag niet ten doel hebben, de opbrengst voor den fiscus te verhoogen, maar de af schaffing voor te bereiden en mogelyk te maken. Vooreerst vermindere men het aantal personen die bij haar instandhouding gel- delyk belang hebben. Dan zal ook de per- soonlijke verleiding om >een kansje te ragen” worden beperkt. In de tweede plaats zou de kans op winst tot minder groote geldsommen ge bracht moeten worden, door vermeerdering van het aantal prijzen, vermindering van het bedrag dier prijzen. Uitroeiing van de speelzucht is niet mo gelyk; de Regeering beproeve daarom, haar binnen engere grenzen te brengen. Daarenboven kan de zaak, en daarmede ook de administratie, zeer vereenvoudigd worden, door afschaffing van het klassen stelsel en invoering van trekkingen in eens. Ook de splitsing der loten behoort te ver vallen. Als men heeft loten van niet hooger bedrag dan drie gulden, en het maximum der prezen wordt tot duizend gulden ge bracht; als die loten verkrygbaar worden gesteld hetzy by de Ryks-ontvangers, hetzij bij de depóthouders van postzegelsals de uitloting op bepaalde tyden geschiedt, en dan telkens het getal prijzen in even redigheid wordt gebracht met het totaal van ontvangsten aan verkochte loten na aftrek van zeker aantal procenten ten be hoeve van het Ryk; dan, gelooven we, is een vorm gevonden die misbruiken te keer gaat en geleidelijke inkrimping niet inden weg staat. Die inkrimping geschiede dan niet op hoog bevel, maar zij het natuurlijk gevolg van verhoogd zedelijkheidsgevoel, bij het dieper doordringen van de overtuiging dat kansspel, ih welken vorm ook, af te keuren is;. - Overzicht De beraadslagingen over het ontwerp grondwetsherziening zjjn n den Senaat in vollen gang. Zooals reed} vroeger mede gedeeld werd en verwacht kon worden, is het aan geen twyfel onderhevig dat de Se naat weigeren zal, genoegen to nemen met het artikel 8, waarbij aan den Senaat de bevoegdheid wordt ontnomen de begrooting te besnoeien of te verhoogen, eene bevoegd heid waarvan dat lichaam tot dusver ruim schoots gebruik maakte ei die vooral bij de begrooting aanhoudend tot soms zeer ernstige botsingen met de Kamer aanleiding geeft. Nu de regeering aldu staat tegen over de besliste weigering vin den Senaat Om van zijn recht afstand te doen, schijnt ze in strjjd met haar vroeger afgelegde verklaring evenwel niet ongenegen, ter wille van den vrede, dit gedeelte van haar plan prijs te willen geven en aldus het land te bewaren voor eene crisis, die noch door de Kamer noch door den Senaat gewen^cht wordt Want ook de Kamermeerderheid schijnt in zoodanige beperking der grond wetsherziening te zullen berusten. Ook in de derde bijeeskomst der confe rentie tot regeling van de financieele zaken van Egypte is geen overeenstemming ver kregen. Tusschen Frankrijk otf Engeland bestaat een groot verschil van gevoelen en Duitschland, dat door Gladstone in den arm was genomen om bemiddelend op te treden, verklaardo te weinig belang te hebben bij de zaak, om als bemiddelaar tusschenbeide te komen. Men blijft echter hopen, dat Frankrijk iets van zijn eischen zal laten vallen en dat de zaak zelve daardoor zal gered worden. De demonstratie’* en volksbgeenkomsten tot afkeuring van de beslissing van het Hoogerhuis in zake de kieswet blyven nog altijd aanhouden, en de pogingen der con servatieven om daartegen contra-demonstra- tiön op het touw te setten mislukken meestal deerlijk. Zelfs werd op eene tot dat doel door de conservatieven belegde vergadering, door de meerderheid eene conclusie aange nomen in liberalen zinIntusschen is door de verwerping der verzoenings-motio in het Hoogerhuis de zaak voorloopig beslist, en, daar de regeering parlementsontbinding niet geraden acht, zal zij aan de eischen van de Lords tot zekere hoogte te gemoet die nen te komen. De mudir van Gondola gaat nog maar altijd voort de Engelsche autoriteiten in te lichten omtrent hetgeen in de omstreken van Khartoum voorvalt en die berichten luiden in den laatsten tijd minder ongunstig. Gordon’s positie zou volstrekt niet gevaar lijk of onrustbarend zijn. Uit het feit, dat die berichten nog altijd naar Engeland worden overgeseind en in de bladen opge nomen, zou men opmaken, dat aan de me- dedeelingen van dien verrader nog altijd eenig geloof geschonken wordt Aan eene Engelsche expeditie tot ontzet van Khartoum schijnt echter minder dan ooit gedacht te worden en werkelijk moet zulk eene onderneming ook minder gera den zijn. Stanley, van de Congo-streolf teruggekeerd, ontraadt haar ten sterkste, omdat het te verwachten resultaat zeer twijfelachtig is. Hij meent dat Gordon wel naar Zanzibar of naar Congo zal kunnen uitwyken. De cholera is zoowel te Toulon als te Marseille, zij het ook zeer langzaamaan het afnemen. Daarentegen is die ziekte thans ook te Arles uitgebroken. Over de waarde en den aard der middelen tegen hare verbreiding aan te wenden, heerscht nog al verschil van gevoelen, hetgeen aan leiding geeft tot minder aangename ver houdingen tusschen sommige aangrenzende landen. PrH. der Ad.ortontita: Vul 1 tot 5 regel» 0,50. Iade» regel meer 0,10. Groote lotton naar plaatoruimto. Innndlng franco, uiterlyk totVr^dags-namiddags. Alle binnenlandsohe Ad verten ti8n, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. zien of zijn nummer er al uit is; zjjn door, eenvormigen arbeid en schraal voedsel ver slapte zenuwen hebben dien prikkel noodig. En wat het smartelijke der teleurstelling betreft, deze komt zoo menigvuldig voor, dat zij niet meer treft. Op zyn hoogst zal de man, als hij met een niet uitkomt, de schouders optrekken en zeggen; sfiah, alweer “mis!” en speelt hy er uit smet zijn eigen geld,” zooals de gejjkte term luidt, dan zal hij dat resultaat aanmerken als een gewenschte vermeerdering van de kans, om eenmaal zjjn portie van de hon derdduizend te snappen. De Génestet heeft terecht gezegd dat poëzie overal schuilt, als men haar maar weet te vinden. Dat tal dan ook wel waar zjjn met de loterij, ofschoon wjj erkennen moeten een meer dan driedubbele verlichting noodig te hebben om haar te ontdekken. De begeerte om vooruit te komen, om sin goeden doen” te geraken, moest inderdaad hy onze werklieden wat levendiger zjjn, maar, met handhaving van Franklin’s stel ling, die we het économisch ABC van den werkman zouden mogen noemen: zoo iemand u zegt dat gij tot welvaart kunt komen, anders dan door arbeid en spaarzaamheid, vertrouw hem dan niet, want hij is een leugenaar! Het spel, ook in zyn minst schuldigen vorm, is op zyn best genomen een slecht middel om een goed doel te be reiken, want het doet, zonder eerlyken ruilhandel, het geld uit den zak van den een in dien des anderen overgaan. Onze financiers hebben voor en na te kennen gegeven, dat zy geneigd zouden zyn een voorstel te doen tot opheffing der Staatsloterij, indien slechts de staat onzer geldmiddelen veroorloofde de bate te ont* beren die zij afwerpt. Dat standpunt is volmaakt onhoudbaar, want het is de on- zedelykheid zelve. Indien dit het eenig bezwaar is, dan behoort zy te verdwynen, en de Regeering moet dan inaar zien hoe zij aan het geld komt, dat zij door deze hervorming moet missen. Wij houden ons echter verzekerd, dat het loterijspel, zoo de Staat er zich niet meer mede inliet, volstrekt niet zou ver minderen. Het ontbreekt niet aan gele genheden, om zyn geld in dobbelspel kwjjt te rakende debitanten van buitenlandsche loten zyn zoo verbazend ijverig, en maken het den liefhebber zoo gemakkelijk, zij spiegelen hem zulke prachtige vooruitzichten voor, dat er wezenlyk een zekere dozisstand vastigheid noodig is om de verlokking af te wjjzen. Bovendien is het menschelyk vernuft er steeds op uit, de speelzucht de hand te reiken. Geen tentoonstelling kan er ge houden worden, of men dekt een deel der kosten met de bydragen van hen dienaar een fortuintje snakken, en hoeveel leer geld het publiek gegeven heeft, de onaan gename ervaringen van een vorige maal is men vergeten zoodra de gouden vlinders weer rondfladderen. Te Scheveningen speelt men een soort van Jockey-biljart, dat niets anders is dan een gewoon hazard spel, waarbjj de inleg een kwartje is en de winst bestaat uit de ingezette kwartjes min één dat den bankhouder toekomt voor zyn amoeite”. Elk spelletje duurt een paar (minuten, dus in een paar uur kan men aardig wat verdobbelen. Hef de Staatsloterij op, en ge zult niet slechts den vloed van buitenlandsche loten geweldig doen zwellen, maar ook andere dobbelspelen schrikbarend doen toenemen. En we betwijfelen zeer, of de zedelijkheid daar bate by zou vinden. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oosterhout J. H. Wiersma thans ontvanger derzelfde middelen te Leerdam. Bij Kon. besluit is aan M. J. Mispel blom Beyer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als essayeur van den waar borg op de gouden en zilvoren werken te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen. Bij Zijner Majesteits besluit is benoemd tot commissaris van politie te Nieuwer-Amste), J. De Klopper, thans in specteur van politie to Amsterdam. Het Kon. besluit, waarby het maximum van het over te maken bedrag per telegraphischen postwissel van f2500 op f 500 is gebracht, schijnt in verband te staan met een administratieven .maatregel, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevm. Dm. Courant yorit de» Z.t.rd.g-morgen. ullgegerai. Mi voor Schoonhoven por drie niMndm 0,70. Tram per poit door het goheele ryk 0,80. Men ken zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. genomen ten opzichte der gewone postwis sel^ teneinde fraude, zooals onlangs door den voortvluohtigen postdirecteur Pieter is gepleegd, voor het vervolg onmogelgk te maken. Bij gewone postwissels, een bedrag van f500 te boven gaande, is het kantoor van afzending voortaan verplicht om den wissel vergezeld van het uit te betalen be drag aan het kantoor van bestemming toe te zenden. Bg de Dinsdag in het hoofd kiesdistrict Haarlem gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden 1663 geldige stem men uitgebraoht. Gekozen is de heer J. Duyvismet 1023 stemmen. De heer Mr. J. Kappeyne van de Coppello verkreeg 639 stemmen. Ter voldoening aan het be kende, ook in de Tweede Kamer behan delde bezwaar der algemeene Rekenkamer, die geen genoegen neemt met quitantiën voor bedragen van meer dan f 10, ook al zijn die gesteld op gezegelde declaratiSn, ten ware afzonderlijk zegelrecht is voldaan, heeft de Minister van financiën het» vol gende bepaalda Tot nader order moet voor de voldaan- teekening op dergelijke declaration een plakzegel van 5 cent gebezigd worden. Ten overvloede wordt opgemerkt dat, wanneer in eene ten behoeve van ver schillende personen opgemaakte declaratie, ieders aandeel afzonderlijk is aangewezen, het quitantiexegel verschuldigd is voor elk zoodanig aandeel boven f 10. De controleurs behooren er op te letten, dat de bovenstaande voorschriften reeds zijn toegepast op quitantiën der declaration, die bij den eerstvolgenden maandstaat worden overgelegd. Gedep. Staten van Zuid-Hol- land hebben den 14. Juli ten opzichte van een verzoek van de hoeren K. N. Henge- veld qq. o. s., om de Jan Dorrekenskade van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Waddingsveen te rooieeren, beslist, dat er geen termen bestaan om aan der adressanten verzoek te voldoen. De opening der jacht op klein wild .voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag 30 Augustus aanstaande, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Woensdag 15 October a. s. *v'Op Vr|jdag 22 Aug. a.s. zal te Stolwykersluis eene vereenigde vergadering gehouden worden van het dijkcollege met de hoofdingelanden van de Krimpenerwaard in welke vergadering de rekening van het Hoogheemraadschap, dienstjaar 18**/l4, zal worden behandeld. Burg, en Weth. van Kralingen hebben bij openbare afkondiging de inge zetenen gewaarschuwd tegen het gebruik van schadelijk drinkwater, alsmede tegen het eten van onrijpe vruchten, ens. Ook van de zijde van het gemeentebestuur worden alle maatregelen genomen, die tot reinheid binnen de gemeente kunnen leiden. Bij don gemeenteraad van Dordrecht is ingekomen een voorstel, om met 1 Jan. a. s. den gasprijs te vermin deren met 1 cent per M’, en dien mitsdien te brengen op 8 cents. Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is beslotenaan de weduwe en kinderen van den vermoorden nachtwa ker T. P. tot 1 Jan. a. s. het salaris van haren man uit te betalenterwijlzoo noo dig, bij het opmaken der begrooting voor het volgende dienstjaar voor eene lijfrente zal worden gezorgd. De uitslag der aanbesteding van het bouwen eener maohinistwoning voor ,de gemeene Boezem vanRapynen, IJssel- veld, Cattenbroek en Haanwyk”, Maandag te Linschoten gehouden, is als volgt: Het getal inschryvingsbiljetten bedroeg 9. Een moest ongeopend tor zijde worden gelogd, omdat het te laat was ingekomen. Inge schreven wasdoor R. Van Guilik voor f 880, G. Th. Van de Poll voor f944, G. Do Goederen voor f1077, C. Bodegraven voor f 1083, P. W. Hardenbol voor f 1290, Joh. Van Dam voor f1449, C. Fluijt voor f1523 en A. Coterus voor f1585. De gunning is voorbehouden met het oog op de nog niet verkregen goedkeuring op de stichting. Op het adres van den heer M. Van der Kuijlte Slikkerveer, aannemer van don nieuwen gashouder te Kampen, om terugbetaling van ingehouden boete, heeft de gemeenteraad aldaar afwijzend beschikt. Aan den heer A. H. Van Bergen, te Heiligerlee, is door den Minister van Marine de levering van 12 brandspuiten opgedragen. De harddravery metwedstryd in het schoontijden, uitgeschreven door de afdeeling ’s-Gravenhage van de Hollandsche maatschappij van Landbouw, welke wegens het ovorljjden van den Kroonprins aan vankelijk wan uitgesteld, heeft Dinsdag middag plaats gehad. Voor den wedstrijd in het schoontijden waren niet minder dan 34 paarden inge schreven. Uit desen kende de jury den len prils, f 150, toe aan den heer Jae. Ds Vos te Puttenhoek, met sflne zwarte nwrrt» ▼oor de sjees, door hemselven geredende Ie premie aan den heer Mr. F. H. Göbel te ’s-Gravenhage, wiens donkerbruine ruin .Norfolk” bereden werd door den heer Sterkman, en de 2e premie aan E. L. gr*af v*n Limburg Stirum to ’s-Gravenhage, met -Pem”, blauwe moorkop merrie, bereden door den eigenaar. Voor het harddraven met inlandsohe paar den van zessen klaar, gespannen voor Hol landsche of Friesohe sjeezen, waren 12 paarden ingeschreven. De le prijs, f 300, werd gewonnen door A. Van Aardenne te Voorburg, met den bruinen ruin .Vitesse”, beryder A. De Koning, na swaren kamp met Jan De Boer. 'De eente en tweede premiën, f 100, uitgeloofd, door de gemeente ’s-Gravenhageen de inleggelden tót een maximum van f 50, werden behaald door A. EL Jurgens te Osch, met den schimmel .Apollq”, bereden door J. De Boer Jr. en met de zwarte merrie .Diana”, bereden door J. De Boer. Jammer was het, dat het weder zoo voort durend ongunstig bleef en de eene stortbui op de andere volgde. De terreinen en de gebouwen van de Landbouwtentoonstelling te Am sterdam verkrygen van dag tot dag een gezelliger aansien. Ben groot deel van de stallingen zyn reeds onder dak gebracht. Het comité heeft wederom moeten besluiten tot het bijhouwen van een paar paarden stallen. In het koloniaal gebouw, waar de zuivel- en landbouwproducten zullen geexposeerd worden, zal eene .kaaskamer” worden in gericht. Aan een loket kan men dan togen matigen prijs een bon krijgen, die recht £eeft tot proeven van die kaassoort, welke men aal verkiezen. Ten einde de proefgolegenheid zoo uitgebreid mogolijk te maken, wonlen van alle kaassoorten ter tentoonstelling aanwezig en waarvan de inzenders dit wensohen, monsters in de kaaskamer opgelegd. Uit Canada wordt eene kaas ingezonden, die 800 KG. weegt. Bij de Maandag te Haarlem gehouden paardenverloting zyn de 22 hoogste prijzen in volgorde getrokken door de num mers: 14416, 4972, 20762, 9253, 8242, 11315, 18857, 7364, 1266116771, 5283, 21830, 2817, 7556, 12451 7453, >437, 17798, 23302, 19677, 13572 m 3918. Aan den heer A. F. Van Re- □ezse, bierbrouwer te Gorinehem, is tot wederopzegging vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik van eene elec- trische geleiding ter verbinding van zyne beide bierbrouweryen met' zyn woonhuis alle aldaar. Aan J. W. Van Loon, ryks- veldwachter en jachtopziener te Ter Neuzen, is door de Maatsohappy tot redding van drenkelingen enz. de bronzen medaille met loffelijk getuigschrift uitgereikt, wegens de redding van een meisje aldaar. a Het gerechtshof te ’sHerto- genbosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan in zake den diefstal in net postkantoor te Breda en veroordeeldMoor» tot 8 Bal- lintijn tot 7 en Van Hal tot 5 jaren tucht huisstraf. De Rykspolitie zal in nieuw model uniform worden gekleed, na|u> het model der Pruisische gendarmes. De kleedingstukken zyn bereids uit de strafgevangenis te Leiden, alwaar ze ver vaardigd werden, aangekomen, en bestaan in: lange jas met blinkende knoopen, zon der kwasten. De verschillende graden wor den door rechte mouwstrepen aangeduid. De korte jas vervalt. De helm blijft be houden doch klein-uniformpetten worden vervangen door die van Duitsch model. In de vorige week is te Leiden 1 nieuw geval van pokken aangegeven. Één lyder aan pokken is daar overleden. Ook in den Haag heeft zich een geval van pokken voorgedaan. De vorige week zyn in 31 huis gezinnen te Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. Ds. S. S. Do Koe, predikant te Utrechtheeft de benoeming tot hoogleeraar by de faculteit dor godgeleerdheid aan de universiteit te Groningen aangenomen. Het beroep door den kerke- raad der Herv. gemeente te Middelharnis uitgebracht op Ds. Ham te Boskoop, is thans door ’t classicaal bestuur van Brielle goedgekeurd. Naar men verneemt, is ge noemd bestuur daartoe gebracht, overwe gende 1. dat na bekomen inlichtingen ge bleken is, dat het class, bestuur van Leiden een met ’t voorgesohreven formulier over eenstemmend getuigschrift volgens recht en billijkheid had behooren te geven; 2. dat eeno onverwylde goedkeuring van het be roep in ’t belang der gemeente Middelharnis en naar den wensch des beroepenen is. Bedankt voor het beroep naar Harlingen door Ds. De Klerck te Weesp. Dezer dagen bevatten de couranten het bericht, dat de Regeering een voorstel in gereedheid brengt tot nadere regeling van een onzer prachtigste instellingen; de Staats lotery. Volgens dat ontwerp zou de bate, die zy de schatkist oplevert, met f180.000 per jaar worden vermeerderd, deels door den inlegprys der loten met eenige guldens te verhoogen; voorts zou aan eiken collec teur de beschikking over niet meer dan 560 loten worden gegeven, terwyl de functie van gedelegeerde <ler le klasse zou vervallen. Het heeft lang genoeg geduurd, eer de Minister van Financiën toegaf aan den herhaalden aandrang tot reorganisatie van dezen »tak van dienst”, en nu de plannen tpt rijpheid schynen gekomen te zyri, kunnen we juist niet zeggen dat de hervorming zoo ver gaat als door velen wordt gewenscht Het bezwaar dat het meest tegen de lotery wordt ingébracht is niet, dat zy te weinig winsten afwerpt, maar dat die winsten voor een groot deel in handen komen van enkele personen, en alzoo aan den Staat wordt onthouden wat deze zonder eenige onbillijk heid tot zich zou kunnen nemen. Nu wordt wel aan het laatste eenigszins te gemoet gekomen door de bovenvermelde beperking, maar tevens wordt, door een verhoogden inleg, alweer meer gevergd van de lieden, die de kracht niet bezitten aan de verlokkingen van het officiéél dobbelspel weerstand to bieden. En daar het nu vooral de mindere man is die >in de lotery speelt”, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat elke gelegenheid wordt aan gegrepen om de lagere volksklasse te be lasten met de voorziening in onze financieele behoeften. De tegenstanders van de lotery zyn vele, en hun argumenten verdienen met aandacht te worden gehoord. Het is den Staat onwaardig, zeggen zy, voordeelen te halen uit volksondeugden. Nevens de vraag, of de inkomsten des lands voldoende zyn om de uitgaven te dekken, moet ook de andere in aanmerking komen, uit welke bronnen die inkomsten vloeien. Elke belasting is af te keuren, waarvan de heffing schade toebrengt aan het stof felijk welzyn der ingezetenen, den handel belemmert, de nyverheid aan banden legt, de staathuishoudelyke ontwikkeling in den weg treedt, maar nog veel verwerpelijker is een belasting die den zedelyken voor uitgang miskent en tegenwerkt. grondbeginsel, dat zoo in id voorzeker bij velen in stemming zal vinden, en op die stelling is het zeker niet moeielyk zich tegenstander te verklaren van jenever-accyns, van opium pacht, van Staatslotery. Doch wanneer men daaruit de schynbaar juiste conclusie trekt: Welnu, dat men dan ook, zonder te vragen welke de gevolgen zijn zullen, deze dne heffingen onmiddellyk afschaffe, dan ontstaat by hem, die de grondstelling on derschrijven, verschil van meening. Een staatsman, laat ons dadelijk zeggen dat we hier onze opvatting ne- derechryven, een staatsman heeft het recht niet, tot een hervorming over te gaan zonder te vragen naar de gevolgen. Deze moeten hem wel degelijk zeer duidelijk voor oogen staan. Indien om goede redenen kan worden verwacht, dat intrekking van opiumpacht de Indische bevolking met hartstochtelyke woede zou doen grypen naar de opiumpijp, dat opheffing van den jeneveraccyns het drankmisbruik op een maal tot een ontzettende hoogte zou op voeren,dan mogen zulke krasse maat regelen niet worden genomen. Maar wat wél mag, wat zelfs tot de duurste ver plichtingen van Regeering en Volksvertegen woordiging behoort, dat is zulk een maat regel, dien men zou toejuichen als er geen gevaren aan verbonden waren, voor de toekomst mogelyk maken en van het eerste oogenblik ai voorbereiden. Besturen is vooruitzien, zegt een welbekend Fransch spreekwoord, en een regeerder, die alleen aan den dag van heden denkt en slechts verantwoording schuldig meent te zyn aan zijn tydgenooten, miskent het beste deel zyner roeping. Laat ons thans trachten een antwoord te vinden op de vraag, of het bovenstaande ook van toepassing is op de Staatsloterij. Om niet van overdry ving beschuldigd te worden, zullen we ons wèl wachten den man die »in de lotery speelt” op gelyke lijn te plaatsen met den drinkebroer en den opiumschuiver. Er is veel kwaad in de wereld, maar er zyn ook graden. Niettemin veroordeelen wij ook het spel. Niet allen zyn dit met ons eens. liet leven des workmans, hebben wy weleens hooren/éeweren, is zoo eentonig, zoo arm aan illusies, aan poësie, dat we hem van het beetje dat het bezit niet mogen berooven. Laat hem zich vermaken met het denkbeeld, dat ook voor hem de kans bestaat op een oogenblik een »man in goeden doen” te worden; ontneem hem niet het genoegen, eiken dag gedurende de trekking da couranten op te vatten om te

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1