a 1884. Zaterdag 9 Augustus. inken Breuken, A. KERS! Weekblad voor Zuid-Hdland en Utrecht. ir Piano dsche (schappij VEN, Ongelukken, aitenhofno.42). n en doen? MS EL Centen \AS, >STER. BINNENLAND. INDEN, Gouda. BUITENLAND. Zand er over? een bui- SUM. Blad is te be- AAS, Schoonhoven. SCHOOfflOfflW COURANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. ■zekeringen te* ■lei aard in en ing tegen nee- atsten Prins khandel van GOTEN te C. DEN HOED 'isdagcn. van 24 Febr. sn. ild door f. QU ANJER, dheid. en Arte. ts. Boekhandelaar 8EKER Co. ran ontstaan, ze te voor delen het dreigend S Johan. ppij sluit con ing van allerlei I in de winst i tegen wekel. EN I. Hl)». de landbouw- n van het vak ijnde het beate üertoe gemaakt 'htlge en immer rate aanbevolen, aren Dr. FRIJ- udbouwkuodigo en ADOLF t Rijksproefeta- i f 1,10. - 0,60. OTERKLEUR- edo kwaliteit, OLFF&ZOON R VI88ER te ►E ZONDAG- wijzen, bijeen- e Christelijke - en buitenland 360 dagen. rekt doorM. L. Ouderkerk a/d te Haastrecht; m a/d Lek; C. andJ. QUINT NGERDEN te e Schoonhoven, rorkoming van erlandsche Fa- 18EL, KAA8- REMSEL van JOA. N OF.l Jr. te het geheete voor Huis en ■ukten omslag, groot f 2,75. plaren worden :end na ont komen enkele^ gevallen van cholera voor. m* m„i._ u-.,1^ neemt (Je jiekte nanvrage tegen egezonden. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Pr^a: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Postdirecteuren en Brievengaarders. STAT EN-GENERA AL. De Vereenigde Zitting der beide Kamers van Vrijdag 1 Augustus, bijgewoond door 100 leden en door al de Ministerswas gewijd aan do openbare beraadslaging over het wetsontwerp tot benoeming van eene Regentes. De heer Gratama bestreed de meening van de Regeering, dat de art 2 en 3 van de wet van 4 Mei 1850, (waarbij aan Prins Hendrik het Regentschap werd opgedragen) nog van kracht zijn. De heer Huydecoper van Maarsseveen gaf den indruk weer van de meerderheid der commissie van rappor teurs dat zij hoopt dit ontwerp met over- groote meerderheid, zoo niet met algemeene stemmenaangenomen te zienonder bij voeging van den wensch, dat de wet lang buiten werking zal blijvendoordien het kostbaar leven van Z. M. onzen geëerbie- digden en beminden Koning nog lang worde gespaard. De heer Van Houten had geen bezwaar tegen dit ontwerp, wel eenige bezorgdheid voor de toekomst, getemperd echter door de overweging, dat de Kroon meer is een ornament dan het fundament van ons staats gebouw, een beeldspraak die op zeer ge lukkige wijze werd wederlegd door den heer Schaepmanvolgens wien de Kroon is ornament en sluitsteen tegelijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken acht de art. 2 en 3 van bovenvermelde wet, eenvoudige bepalingen bevattende om trent de aanvaarding van het regentschap, nog van toepassing, en meent ook dat bij eventueel doch zeer onwaarschijnlijk tweede huwelijk van de regentes een van haar uitgaande voordracht tot vernieuwing of vervanging van haar mandaat niets incon stitutioneels zou opleveren. De heer Van Eek maakte, als lid van de minderheid der Commissie, bezwaar hij meendo dat een regent beter was, omdat een vrouw de kracht en de studiën mist, noodig om zich tegen misleiding te vrij waren. De heer Kenchenins beweerde dat, waar de Grondwet de opdracht verbiedt van het koninklijk gezag aan een vreemd Vorst of vreemde Vorstendit ook hier niet mag geschieden. Nadat de Minister van Binnenlandsche Zaken de verschillende sprekers had be antwoord, ging de vergadering tot stem ming over. Het ontwerp werd aangenomen met 97 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Keuchenius, Van Eek en Viruly. De bijeenkomst is daarna gescheiden. g jaar dat hij ift bezocht', hij iet plaatsen van TTEN volgen* t het vak Van Overzicht Engeland» voorstellen tot regeling der fi- nancieele aangelegenhedei van Egypte zijn verworpen, en de conferentie is daarop voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Dit ge schiedde op aandringen van Engelsche zijde de Fransche gezant wensuht verdaging tot 20 October, om intussches alsnog te trach ten tot overeenstemming te geraken. Het punt van verschil betrof de noodzakelijkheid om de rente met pet te verminderen. Engeland achtte die vernindering noodig ter bestrijding van het jaarlijksoh tekort van 3 400.000 p. st.; Frankrijk daaren tegen berekende, dat, bij eene strenge toe passing der belastingwetten, een even groot overschot kon verkregen worden. Ook het bemiddelingsvoorstel van Engeland om het eventueel overschot te doen strekken tot teruggave der ingehouden rente, kon geen genade vinden in de oogen der gevolmach tigden. Rusland, Duitschland en Oostenrijk hielden zich onzijdig, alleen Italiëen Turkije gingen met Engeland mede. Bij de mede- deeling van den uitslag der conferentie in het Lagerhuis, gaf Gladstone te kennen, dat Engeland hierdoor zijne vrijheid van han delen herkregen had en weldra belangrijke maatregelen zou voorstellen. Die maatre gelen bestaan in het zenden van tengewoon gevolmachtigdeLord North brook, naar Egypte, die door Baring zal vergezeld worden. Voorts vroeg de regee ring een crediet van 300.000 p. g. aan voor eene mogelijke expeditie tot ontzet van Gordon, welk crediet door het Lagerhuis met 174 tegen slechts 14 stemmen werd toegestaan. Deze stemming, zoowel als do toon der dagbladpers, duiden genoegzaam aan, dat het mislukken der conferentie voor Engeland een spoorslag is, om thans, ge heel onafhankelijk, doortastende maatre gelen te nemen tot regeling der Egyptische toestanden. Na de terugneming van art. 8 van het voorstel tot grondwetsherziening, had de Fransche Senaat geen bezwaar meer tegen die herzieningwelke Maandag jl. in de vereenigde zitting van Senaat en Kamer van Afgevaardigden aan de orde werd gesteld, De eerste bijeenkomst dezer nationale ver gadering, onder leiding van den president van den Senaat, was een tooneel van de grootste verwarring. Do president, die nau welijks aan ’t woord kon komen, werd ten slotte als ’t ware van de tribune verdron gen, zoodat hij genoodzaakt was de ver gadering tijdelijk te sluiten. Door dezen maatregel koelden de hartstochten wat af, zoodat het mogelijk was te besluiten eene commissie van 30 leden te benoemen tot onderzoek van het herzienings-ontwerp. Die commissie, zonder medewerking der radi calen, in de zitting van 5 dezer gekozen, is geheel uit ministerieelen samengesteld. Onder andere amendementen is door Barodet voorgesteld het bijeenroepen eoner consti tuante. Ditzelfde denkbeeld wordt door den ex-prins Napoleon Jerome voorgesteld, die, gedachtig aan het spreekwoord, in troebel water is het goed visschen, eene manifestatie heeft uitgevaardigd, waarin hij aandringt op een rechtstreeks door het volk gekozen souvereine vergadering, tot herziening der constitutie. De regeering der Veréenigde Staten van Noord-Amerika, als bemiddelaarster aange wezen tusschen Frankrijk en China, heeft vermoedelijk op verlangen van China, die bemiddeling afgewezen, zoodat de spanning tusschen beide Mogendheden weder is toe genomen. De séclc meldt, dat de Fransche vloot onder Corubet op Formoza verschenen is en zich van de haven en mijnen van Kelung heeft meester gemaakt. Het wetsvoorstel der Belgische regeering, waarby de bestaande onderwijswet wordt afgesphaft on vervangen door eene waarbij de staatsschool uitzondering en de bijzon dere gesubsidieerde school regel zou worden, heeft onder do liberalen een storm van ver ontwaardiging opgewekt. Onder de leiding van den welbekenden burgemeester van Brussel, Buis, voreenigden zich alle liberale gemeenteraadsleden tot beraming van mid delen om de aanneming der regeerings- voorstellen te verhinderen. Tegen Zondag a.s. wordt te Brussel eene „volksbetooging” op groote schaal georganiseerd, ten einde tegen de reactionaire politiek der regeering te protesteeron. Hare financieele voorstellen werden in do zitting van Maandag door de afgevaardigden Tiere—Orban en Bora aan eene scherpe kritiek onderworpen. Doch de regeering beschikt over eene meerder- i dorheid en tart dus de onstuimige woede der liberale minderheid. I Ook in Italië, on vooral te Pancaliore, verdediging harer souvereiie rechten her- 1 vatten. o* Te Toulon en Marseille Laat ons, onder bet jijpög van leedwezen stéeUF langzaam «f. over de betoonde meegaandheid, den ver deren loop der gebeurtenissen afwachten. De Kamer nam een moti» aan tot sluiting van de beraadslaging; wij zullen er in berusten. Nu daar vóór on» ligt het officieel ver- wm het verhandeïde in de Tweede- Kamerzitting van Donderdag 31 Juli, missen we byna den moed gevolg te geven aan onze belofte om de Auero-interpellatie van den heer Brantsen Van de Zyp met eenige uitvoerigheid te bespreken. Niet dal die Afgevaardigde niet gezegd heeft waar het op staat en goed gezegd ook; integendeel. Maar de heele historie van de Engelsche overeenkomst is zoo bedroevend, en de houding, door de Volksvertegenwoordiging tegenover haar aangenomen, getuigt van zooveel gebrek aan vastberadenheid, dat het een voorrecht genoemd zou moeten worden als we deze bladzyde uit de jaar boeken onzer parlementaire geschiedenis losscheuren en vernietigen konden. Waarom de treurige historie dan nog opgehaald waar het niet dringend noodzakelijk is, en het hoogstens kan beschouwd worden als noodeloos napleiten? Waarom? We moeten goed weten, en niet te spoedig vergeten, hoever- een Re geering die in kalmte haar dagen wil zien shenenvlieten’’, het wel brengen kan in schroomvallig toegeven aan onredelyke eischen en in miskenning van den geest van den constitutioneelen regeeringsvorm. Wat het laatste betreft, we herinneren ons niet, dat ooit de natie zóó vierkant werd geplaatst voor het voldongen feit, en haar Vertegenwoordiging er zóó zoetsappig haast zouden we zeggen blymoedig in heeft berust. Bij Kon. besluit van 21 Juli, in werking getreden 1 Augustus jl., is aan de ambtenaren der directe belastingen, in voerrechten en accijnsenvan den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken en der directe belastingen en van het kadaster nadrukkelijk verbodennevens hun ambt eenig beroep of bedrijf uit te oefenen of voor hun rekening te doen uitoefenen. Do Minister van Financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingeninvoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Ameideontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor do vervulling van ontvangkantoren in aan merking kunnen komenonverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijnzich daarvoor nog tot 20 Aug. e. k. bij het Dep. van Financiën kunnen aanmelden. De opening van de jacht op klein wild in de provincie Utrecht ia door Gedep. Staten bepaald op 6 September a. s., met uitzondering van de jacht op faizanten waarvan de opening is bepaald op 15 Sep tember a. s. HH. MM. de Koning en de Ko ningin zullen tot 13 Sept, op het Leo verblijf houden. Na de opening der Kamers, welke op 15 Sept, plaats heeft, zullen HH. MM. zich voor eenigen tijd naar Luxemburg begeven, in plaats van naar het zuiden, waartoe eerst het plan bestond. Naar gemeld wordt, heeft Z.M. de Koning het paleis op den hoek van het Heulstraatje te ’s Hage vroeger bewoond door Koning Willem II en laatstelijk door ’s Konings oudsten zoonbestemd voor H. M. do Koninginvoor het geval dat zij weduwe mocht worden. De aangeboden rekening van het hoogheemraadschap Krimpenerwaard, over 1883/84, bedraagt f79610,74» in ont vangst, f73264,62» in uitgaaf; batig saldo f6346,12. Dinsdag werd ten behoeve der garnizoensbakkerij te Deventer aanbe- uteed: de levering van 300 hectol. jarige witte tarwe, wegende minstens 76 kilo per hectoliter, en van 100 hectoliter jarige roode tarwe, wegende minstens 77 kilo per hec toliter. De minste inschrijvers waren voor de witte tarwe de heer J. Hoogwinkel te Gorinehem f».2ö per hectoliter, wegebde 80 kilo, en voor de roode tarwe, wegende 77 kilo per hectoliter, a f8.05, de heer M. De Gier te Gorinehem. Bij de aanbesteding, Maandag te Amsterdam gehouden door het Depar tement van koloniën, was minste inschrijver voor touwwerk de Goudsche Machin. Garen spinnerij, voor f 274» Zaterdag i s door djjkgraaf on hoogheemraden van den Lekdijk Boven- dams te Utrecht aanbesteedHet verhoogen van den Lekdijk Boveadanu onder de ge meente Tuil in ’t Waal en Vreeswijk, tus schen de hectp. 267 en 306, over eene lengte van 3900 meter, in 2 perceelen. Minste inschrijver voor het eerste perceel A. G.Van Renswoude te Jaarsveld f4494; voor het tweede G. Marskamp te Leerdam 5 f4862. De gemeenteraad van Leer dam heeft in zijne jongste zitting besloten eenige Nortonpompen te slaan tot 27 M. diepte, waarop, blijkens chemisch onder zoek uitstekend drinkwater is aangetroffen. Te Rotterdam is Vrijdag ’t „XVIe Nederlandache Nationaal Zangers feest” geopend. De geheele stad vlagde en de openings plechtigheid die verricht werd door den burgemeester, had velen naar ’t feestge bouw gelokt. De president der feestgevende vereeniging „Amphion” bedankte den bur gemeester, de opgekomen zangers en het publiek voor hun zeer gewaardeerde belang stelling. Zondagochtend had een vergadering plaats van „’t Nederlandsch Zangersverbond,” waar bleek dat het bond een 1000 tal leden telt en de financiëele toestand gunstig is. Op eene over 3 maanden te houden alge meene vergadering zal beslist worden over de plaats, waar ’t volgende zangersfeest zal gevierd worden. Onderhandeld wordt daarover met ’s Bosch, Gorinehem en Nijmegen. Naar men meldt, bestaat er alle vooruitzicht, dat de nieuwe spoorweg van Zwaluwe tot aan den overlaat te Baard wijk met 1 Sept. a. s. zal worden opgeleverd. Met aanvang van gisteren is de zuidelijke of linker groote opening van de in aanbouw zjjnde spoorwegbrug over de Merwode bij Baanhoek voor de scheep vaart gesloten en zal deze uitsluitend kun nen plaats hebben door de noordelijke of rechter openingonder de daar gestolde overspanning, waartoe, zoover gevorderd, staande masten en sohoorsteenen zullen moe ten gestreken worden. De brug is verlicht door eene lantaarn in het midden van de noordelijke of rechter opening. Door de pokken zijn in de vo rige week te Leiden vijf en te Rotterdam éón persoon aangetast. Gedurende de maand Juli zijn in 334 huisgezinnen te Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen voorgekomen. Te Kralingen zijn in de afgo- loopen maand Juli 33 gevallen van mazelen waargenomen, 2 van roodvonk en 1 van ty phus. Aan de mazelen stierven er 5 personen. Dinsdag werd te Zieriksee door Mr. W. O. De Crane, mede-directeur der Zuid-Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam, uitgereikt: aan schipper W. v. d. Berg te Vianen, de groote zilveren medaille en ge tuigschrift; aan J. D. Rijke, P. De Witte, S. Van Ellevoort en Ph. v. d. Est, allen te Vianen, de groote bronzen medaille en ge tuigschrift voor het op 12 December 1883 redden van schipbreukelingen van de aldaar in gevaar verkeerende tjalkschepen „Vrees niet”, schipper Kranendonck en „Crossendo”, schipper Schikker. In de Woensdag te Amsterdam gehouden jaarlijksohe algemeene vergadering der Vereeniging ter bevordering van do belangen des boekhandels is uit het D. A. Thieme-fonds bekroond de heer P. Louwerso te ’s-Gravenhage, voor kinderwerken. Aan den r(j ks veldwachter P. J. v. d. Broek te Woerden is de rang van brigadier-majoor titulair verleend. Door den veroordeelde Van Hal in zake van den postdiefstal te Breda is aan Z. M. den Koning vermindering van straf gevraagd en wel in zooverre dat de eisch van het O. M. hem als straf zal worden toegerekendnl. 4 jaar correctioneele gevangenisstraf. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Zaterdag eischte het O. M. eene maand celstraf tegen J. S., bleekersknecht. Deze persoon, die een zwer vend leven leidde, had zich op den 24en Juli jl., toen hij zich to Willeskop bevond, begeven in de schuur, staande naast do wo ning van den landbouwer T. K. aldaar, en daaruit weggenomen 2 lakens, in het bezit waarvan hij eenige ©ogenblikken later door den veldwachter werd aangehouden. Gebrek aan werk had den beklaagde tot dio daad gebracht. De uitspraak is bepaald over 8 dagen. Den heer Brantsen Van de Zyp onze dank! hy althans is niet een dergenen geweest die zeggenaKomaan, wat zouden we ons druk maken over een ding waar aan toch geen eer te behalen valt, want met Englands macht vergeleken, is de onze slecht* kinderspel. Evenmin had hy vrede met de allerdwaaste politiek van geheimhouding die ons gouvernement by toeneming schynt te huldigen, en die, on- begrypeljjkerwyze, de meerderheid van de Tweede Kamer zich maar laat aanleunen. Weerhouden mag ik de opmerking niet, lw - w en tot myn leedwezen spreek ik ze uit te waken en voor het gezag van Ni dat, naar mijne bescheiden meening, de in zyne koloniën pal te staan, i Regeering door haar stilzwygen niet heeft recht doen wedervaren aan hetgeen waarop èn de Volksvertegenwoordiging èn de natie rechtmatige aanspraak had.” Verder herinnerde Spr. er aan dat, toen hij den 9en Juni 1.1. hetzelfde onderwerp behandelde, de Kamer onverdeelde instem ming aan den dag legde met de duidelijke verklaring der Regeering, dat alle voor stellen van Engeland met de meeste be slistheid waren afgewezen. »En nu, hoe daarmede te rymen de gesloten overeen komst? Wat hebben de verschillende nota’s, aan de Engelsche regeering gericht om de onmogelijkheid eener inmenging in onze zaken duidelijk aan het licht te stellen, te beduiden? Ontkend kan het niet worden dat het inmenging is, dat wy met een vreemde mogendheid op one grondge bied gezamenlijk optreden tegen een aan ons weerspannigen vasalwant uitdruk kelijk en zeer terechfhebben we verklaard, dat de nu strandroover geworden radjah van Tenom onze vasal was, dat wy dus den ichyn op ons laden van in eigen huishouding niet meer huis te kunnen houden.” Zóó is het. En wat antwoordt de Minister van Buitenlandsche Zaken ter verdediging van zyn ibeleid?” Ja, de redevoering is lang genoeg, en de korte zinWij hebben toegegeven omdat we niet langer durfden weigeren, hoezeer het rechtsgevoel er tegen opkomt. >De Regeering had, tot nu toe vruchteloos, aiie middelen aangewend, be loften, geweld en andere, die hetonnoodig is hier te vermeiden, De Engelsche Re geering bleef intusschen dag op dag aan dringen op de invrijheidstelling van de ge vangenen, en wy, souverein van het voor malige sultanaat van Atjeh, waren inder daad gehouden om, zoo dit eenigszins mogelyk was, de vryheid aan die gevan genen, slachtoffers van een zeeroover, onzen vasalte hergeven. En de Engelsche Re geering, het was ook niet uit weelde dat zij voortdurend bjj ons op die invrijheid stelling aandrong, want schier eiken dag werd zij in het Parlement door zeer lastige interpellaties bemoeielykt.” De rede van den Minister is een opeen stapeling van argumenten van die kracht. De Engelsche Regeering zwichtte voor het gezeur in het Parlement, toen het er NB. op aankwam om geld te verzamelen voor de betrekkingen der gevangenen kreeg de rnenschlievende Brit opeens kramp in de beurs! en werd er door aangedreven onaannemelijke voorstellen te doen, die onze Regeering toch maar aannam om van ’t ding af te wezen. Want zóó verbazend beleefd is het Britsch gouvernement ge weest, dat de brief van 17 Juni aan den graaf van Bylandtonzen gezant te Londen, een brief waarin glashelder het onmogelyke was aangetoond van aan Engelands eischen te voldoen, en waarvan lord Granville af schrift heeft ontvangen, door het Britsch gouvernement niet eens is beantwoordhet is alsof het zeggen wilde: Laat die Hól landers maar wat aanleuteren over het prestige van hun gezag en de rechten van koloniale Mogendheden; mooi voor een verhandeling in ’t Nu|En onmid- dellijk daarop kwam >langs den weg van het Engelsch gezantschap te ’s-Gravenhage een bepaald voorstel tot samenwerking wy hebben dat voorstel in zeer ernstige overweging genomen; wy hebben ons af gevraagd of wij de aangeboden samen werking konden aannemen, en hebben ge meend die vraag bevestigend te moeten beantwoorden.” En al wat de Minister nu verder zei om de beteekenis van de Engelsche voor stellen in zoo gunstig mogelyk daglicht te stellen, het kan onmogelijk den indruk wegnemen dat onze Regeering, nadat op haar flink protest geen acht is geslagen, heeft toegegeven. Den sprong door den hoepel moeten we doen, daar helpt niets aan, al werd ook, nadat we hiefin hadden berust, nog wat onderhandeld over de kleur van het vloeipapier waarmee hy zal worden beplakt. De Minister vindt het vooral heerlijk, dat de ^samenwerking” ten gevolge zal hebben dat de radjah van Tenom genezen zal worden van den waan als zou hij van Engeland hulp tegen het Nederlandsche gouvernement kunnen wachten. We zullen dat niet tegenspreken. Maar wie heeft den radjah dat zotte denkbeeld in de her senen gebracht? Zyn het niet de »on- handigheden" door het gouvernement der Straits-Sótlements begaan, toen het zich in de zaak mengde, althans, zoo die flater niet met opzet is verkocht om de quaestie zoo ingewikkeld mogelijk te maken? Welnumoeten wij om die reden de lydende party zyn? Engeland had, ook zonder de gewraakte overeenkomst, den radjah wel aan ’t verstand kunnen brengen dat hij zich aan illusies overgaf. >Ik ben niet het meest geërgerd door den dwang door Engeland op ons uitge oefend, maar daardoor dat de Nederlandsche Regeering, geroepen om voor ons prestige Nederland in zyne koloniën pal te staan, na eerst een deftige wel gemotiveerde schynver- dediging gevoerd te hebben, eensklaps rechtsomkeert gemaakt heeft en aan den loop gegaan is.” Zoo sprak de heer Rutgers van Rozenburg, toen hij den indruk teekende dien de overeenkomst op hem gemaakt had. Minder kalm dan dc heer Brantsen, bezigde hij in het algemeen krassere woorden om zyn ongenoegen te betuigen. Maar de schoolmeesterachtige manier waarop de heer Van der Hoeven hem de onjuistheid van zyn beschouwingen poogde te doen inzien, heeft bij ons alleen het vermoeden kunnen wekken dat laatstgenoemde afge vaardigde heel anders van wal gestoken zou zyn, indien het op dit oogenbiik in zijn kraam te pas ware gekomen. Als wij den heer Van der Hoeven hooren vragen: Begrijpt de geachte spreker (Rutgers) dan niet dat dergelijke zaken niet kunnen geregeld worden dan bij wijze van com promis? Dat het ónmogelijk is tot een regeling te geraken wanneer een der par tyen streng op haar recht blyft staan en niets wil weten van eenige concessie aan de andere party? Begrypt hy niet dat dergelyke houding, ware ze door Nederland tegenover Engeland, een zooveel machtiger Staat, aangenomen, eenvoudig een dwaas heid en ongeremdheid zou zyn geweest,” dan verklaren we eerlyk, niet te begrijpen, hoe het mogelyk is dat de heer Van der Hoeven daar zichzelf begrijpt. Wy kunnen voorts van die isamenwer- king” nog grappen beleven. De heer Bahlrnann vroeg: Als de radjah weigert de gevangenen uit te leveren, dan zal er een gecombineerde expeditie plaats hebben. Wie zal deze commandeeren? Een Nedfer- landsch Minister mag natuurlijk niet dulden dat een ander baas speelt in zyn eigen land, en het antwoord had geen ander mogen zyn danDat spreekt vanzelf, een officier van het Indisch leger. Maar neen. Die bijzonderheden zijn nog te regelen; dat alles komt later. Voor verrassingen op dat punt zyn we dus volstrekt niet ge waarborgd. Als de radjah niet wil, en het zou ons volstrekt niet verwonderen als men hem uit Singapore zal weten te beduiden dat niet willen in zijn belang zou zyn, dan zul, gelijk de Minister zelf by herha ling heelt verklaard, een gecombineerde expeditie even weinig uitrichten als de militaire operatie van Januari j.l. De radjah neemt zyn gevangenen mee naar ’t bin nenland en lacht zijn aanvallers uit. Maai de politieke gevolgen zouden in dat geval van beteekenis zyn. Engeland zou niet berusten in het geleden échec, en onze Regeering zou nog heel wat kromme sprongen moeten maken om de zaak in ’t reine te brengen. W’ant nu zij eenmaal de zwakheid gehad heelt om A. te zeggen,derheid en tart dus do onstuimige woede nu kan zy niet halverwege blyven staan, a— ‘£v1-»-- en op een gegeven oogenbiik de gestaakte Prg* der Advertentie»: Van 1 tot 5 regel* 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1