N°. 792. Zaterdag 1* Augustus. MG BS! aden, 'liilTI.I V, el uk ken. mr ',i s, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ER8 Jz. van Ig. lg- PER. ft. BINNENLAND. Weelde en 8m«ak. BUITENLAND. tdhuis to GRINT jrieksmerk. J. *even zijn bij Schoenhoven. >ornoemd K. S. W. N. VAN NOOTEÏ te Schoonhoven, Uitgeven. rvoer van 1ND ten uwschen-, nderschen uraad schap elijke aan- istus 1884, ton uiterlijk jrd bij den wonende te in AD VER- SCSOOfflOfflffl COURAHT •f. .Amsterdam” .U grootste July 1884. i voornoemd, GOTEN, irgemeester. IOUDKR8 zijn voor- Lugustus ten 11 ure, ■Langerak n: 0 Stères oeve van >n, per schied jaren, JR van het chnoBhovM* belast met »- en BUI- en zal ook de kunst een woord laat MRADEN >n van den 18 An il ure, in nbesteden: izalt van le tegen der sluis -bij het ning van dsche Fa- KAA8- SEL van isdag 6 Au- langhebben- mte Lopik d te bezig- ILANDEN, osch ADE, ROE LEDEREN, vaste en zeer EE kan ook d van zee en nvragen van chtingen ge- t den Agent )1, den Heer LRDEN en Hoofdagent k a/d IJseel N DAM te te Krimpen Lekkerland, VAN WIN- DIAMANT ENAAR Cz. Van alle stuk- “"’-J en inhoud iventaris en Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den beer Doie Courant wordt des Zaterdag-morgen» uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Misschien zouden we de waarheid het meest nabij zyn met de beweringdat de •weelde”, dat is de behoefte aan het over bodige niet is de beschaving zelvemaar haar draagster. Niet bij elk byzonder per soon wordt de meerdere rykdom van wo ning, van kleeding en van ameublement, van de grovere genietingenofschoon ze ook haar plaats innemen in de reeks der maatschappelijke feitenzullen we niet spre ken daar haar invloed minder groot is op den voet gevolgd door uitbreiding van den kring der begrippen en verlevendiging van het zedelijk bewustzijnmaar over eenige geslachten heen zal men die werking wel degelijk kunnen bespeuren, en nog veel duidelykerals men het onderzoek uitstrekt over talryke groepen van personenvan wier uiterlijke omstandigheden men zich rekenschap kan geven. Nemen we voorts in aanmerking, dat niet het bezit van geldmaar het gebruik van het geld bepaaltin hoeverre men zich aan »weelde” overgeeft, dan zal het dui delijk zijndat de aanhalingwaarmede dit artikel aanving, niets beslist omtrent het beschavingspeil van onze vaderen van twee honderd jaar geleden. Omdat te ken nen moeten wy hun woninghun huis raad hun kleeding beschouwen. Wat de laatste betreft deze muntte boven de hedendaagsche uit door fijnheid van stoffenlevendigheid van kleuren en fraaiheid van vorm. Maar dit geldt dan ook alleen den xleftigen” burgerstand en den aanzienlyken. De kleeding der minder gegoeden was over het algemeenwat zij vroeger steeds wasgrof en smakeloos. Het was niet zoo heel lang nog geleden dat de Overheid gemeend had een dam te moeten opwerpen tegen te groote weelde in kleeding. Maar de tydgeest stoort zich niet daaraanhy gaat steeds voort. Een maal is het beleefddat in het weelderige Frankrijk men het erg buitensporig vond dat koningin Isabella van Beieren twee linnen hemden bezat, maar, dat was op het eind der 14e eeuw, en sedert dien tyd heeft men er wel andere dingen ge zien waar noch Koningnoch Parlemen ten noch de openbare meening iets aan konden doenl Onder Hendrik IV droegen de Fransche dames hoepelrokken die zoo wijd warendat zy ze dikwijls aan één kant moesten oplichten om op straat elk ander te kunnen passeeren. De kanselier 1’ Hópital was een uiterst verstandig man maar deze eigenschap weerhield hem toch niet om tegen het leelijk kleedingstuk een verbod uit te vaardigenwaaraan men niet do minste aandacht schonk. Op dezelfde wijze is het gegaan met de weelde-wet ten”, die later in Frankryk zoowel als in andere landen, ook ten onzent, zyn uitgevaardigd zij .zyn totaal onmachtig geweest om de zeden te veranderen. Het feit waarop we zooeven wezenhet groote verschil m kleeding tusschen de gegoede en minder gefortuneerde standen twee honderd jaar geledendwingt ons tot een vergelijking met den hedendaagschen toestanden dan zien we veel minder onderscheid. Ook de mannen en vrouwen uit den werkmansstand kleeden zich met fijne stoffendie voorheen slechts binnen het bereik van weinigen waren. Dat komt, omdat de nyverheid zich heeft moeten schikken naar deeischen der weelde; zij heeft hef middel gezocht en gevonden, om goedkoop en in massa te produceeren. En zoo staan de maatschappelyke verschijn selen met elkander in nauw verband zoo schakelen zich steeds oorzaken aan gevolgen. De vraag, of die toenemende >weelde” een vloek is of een zegen achten wy de beantwoording niet waard, omdat wy van het bestaan van den eerste dier twee niet zoo byzonder vast zijn overtuigd. Dat zy, gelijk bijna elk gelukkig verschijnsel, een schaduwzyde heeft, willen we aanne men. Niet ieders smaak is genoegzaam verfijnddat hij de bevrediging van zyn behoeften en begeerten toetst aan de eischen van wèlstand en kunstzinen menigeen omringt zich by voorbeeld liever door tal van voorwerpen van minder edelen vorm, dan dat hij zich plaatst onder den invloed van enkele uitgezóchte werkstukken, welker samenzijn hem spreekt van harmonie, en waarvan de lijnen en tinten door het oog op de ziel werken. Zoodra de uweelde” een onverbrekelijk huwelijk aangaat met den smaakzal de wereld niet langer over stroomd worden met de goedkoope en wan staltige dingen, waarmede thans nog door Een Engelschman. in de nc eeuw ^o ver onze landgenooten schry- vende, zegt van lien: »Er zyn sommige gewoonten of hoedanighedendie allen men- schen in Holland gemeen zynals groote zuinigheid en ordentelijkheid in het uitgeven van hun penningen. Hun algemeene rijkdom bestaat hierin, dat ieder meer heeft dan hy verteert, of, om juister te sprekendat ieder niet meer verteert dan hij inkomsten heeft, hoedanig zy ook zijn; ook komt het niet eens bij hen in bedenkingdat zij ge- woonlyk zooveel zouden verteeren als zij inkomen hebbenen als dit gebeurtdan meenen zy, datzy datjaar vergeefs hebben geleefden de gevolgen daarvan zijn even nadeelig voor hun goeden naam als in andere landen die eener verkwistende buitenspo righeid.” Ook in dit opzicht zyn de tijden eenigs- zins anders geworden: Vooreerst hebben we ons los gemaakt van het denkbeelddat een jaar verloren zou zyn, waarin we niet financiëel zyn vooruitgegaan. We noemen dat een verbetering. De waarde des levens hangt niet af van hetgeen men tydenszijn duur aan geld en goed verzamelt, maar van de diensten die men aan de menschheid heeft bewezen. Doch in de tweede plaats hebben we ons met de gedachte aan tekorten op de begrootingen van ontvangsten en uit gaven zeer gemeenzaam gemaakt, en de schandewaarvan hierboven sprake iszou in onze dagen beschouwd worden als iets uiterst belachelyks. Thans is het met velen onzer juist zooals met de groote meerder heid in andere landen: de leus schynt wel te zyn: opmaken wat men heeft en, als de gelegenheid het medebrengt, ook wat men in de toekomst verwacht. Men kan een verklaard vijand zyn van oppottery een geopend oog hebben voor de bekrompenheid van velendie het bezit van geld beschouwen als het einddoel van al hun wenschenen niettemin van oor deel wezen dat het goed zou zijn het voorvaderlijk systeem nog eens ernstig te overwegen. Ondanks hun streven om op den oude jaarsavond met een voordeelig saldo te sluiten, namen die oudjes het er toch goed vanals de middelen het hun veroor loofden. In alle beschrijvingen van feest malen, van denbare en byzondere plech tigheden, van de inrichting der woningen, van kleeding en niet te vergeten hun gewone dagelijksche voedingworden wy getroffen door den overvloed dien zij ten toon spreidden. Somtyds geschiedde dit wel wat al te opvallend; de ryk geworden koopman was dwaas genoeg om voor iets anders te willen gehouden zyn dan een voudig handelaar, en daarom verzamelde hy dikwyls gasten rondom zijn disch en poogde hy hun oogen te verblinden door een letterlyke uitstalling van mooiigheden. Het voorbeeld van zoodanig vertoonin de hoogere standen gegevenmoest zich wel in ruimen kring uitbreiden. Naarmate de maatschappelyke toestand der minder bevoorrechte klasse zich verbeterde, ont stond ook de behoefte om van die »peil- verhooging” getuigenis af te leggensoms een overdreven gedachte in te boezemen en overal begon men de zoogenaamde >weelde”-uitgaven als de noodzakelykste te beschouwen. Wy zullen niet beweren, dat deze ziekte reeds heeft uitgewoedintegen deel verwachten wy leekenen van instem ming als wy het wagenhaar aanwezigheid met 'nadruk te bevestigen. Ja, maar wat is toch eigenlyk zweelde Het antwoord op die vraag kan niet da- delijk worden gegeven. Waren alle men- schen van denzelfden aanleg, even sterk en gezond, onder dezelfde omstandigheden opgevoed en gelyk gezind om zich binnen de grenzen van het noodige te beperken dan zou het misschien mogelyk zyn de oneindige reeks van bestaande voorwerpen en stoffen zóó te scheidendat men aan de eene zyde van de grenslyn slechts dat gene heeft wat aan werkelijke behoefte voldoetaan den anderen kant de overtol ligheden. De geschiedenis der beschaving is hoofd- zakelyk slechts het verhaal van de toene ming der behoeften en in verband daarmede van de vermeerdering der middelen om er in te voorzien. We hebben dus hier niet te doen met iets willekeurigsiets dat afhangt van het goedvinden van een zeker getal personen. Al waren wy het met elkander eensdat het den mensch waar diger zou zyn zich los te maken van het genot der voorwerpen die de zinnen stree- len, we zouden toch den stroom niet in eene andere richting kunnen brengen. Wel is waar, eenige honderden aanhangers van een of ander beperkingsbeginsel zouden, bij de onmogelijkheid om hun begrippen in toepassing te brengen in de samenleving te midden van welke zy zich bewegen het land kunnen verlaten en ergens een kolonie kunnen stichtenwaar zij alleen datgene gebruiken wat zy strikt noodig hebben, zonder meer. Doch één van bei- - Naar aanleiding van het 25-jarig jubiié als priester, van den heer G. W. Van Heukelum, pastoor te Jutfaas, heeft een zijner vrienden te zijner eere aan de kerk aldaar een kostbaren predikstoel geschonken. den zal men dan reeds na honderd jaar kunnen waarnemendie denkbeeldige ko- Leti/e'rige menschdomen dan zatu^béOf$ het onderscheid geheel verdwenen zijn en dezelfde zweelde”, die elders wordt aange troffen, ook daar weer haar tenten heb ben opgeslagenóf, dergelyke betrekkingen zouden niet bestendigd zyn maar dan ware ook de bevolking teruggezonken tot een gemis van beschaving, ook in den hoogeren zin van dat woord, dat volstrekt niet ver goed werd door meerderen eenvoud van zeden. Overzicht ’t Is vooral de nieuwe onderwijswet, die de hartstochten in België in beweging brengt. De welbekende burgemeester Buis van Brussel heeft zich aan het hoofd der be weging gesteld en wordt door zijn collega te .Antwerpen jjverig ter zyde gestaan. Op hun initiatief kwamen heden voor acht dagen alle gelijkgezinde burgemeesters en gemeen teraadsleden van België op het stadhuis te Brussel bijeen om te protesteeren tegen de nieuwe wetdiezoo luidt het in de verklaring door den burgemeester van Ant werpen voorgelezenin strijd is met de grondwet, het karakter van het onderwys te niet doet, de openbare onderwijzers in hunne rechten verkort en het onderwijs onder de macht der kerk brengt. Dank zij de krachtige en doeltreffende maatregelen die het gemeentebestuur geno men heeft, hadden Zondag de demonstratie der liberalen en de contra-demonstratie der clericalen, bijna op hetzelfde uur ongehin derd en in de beste orde plaats. Muziek, aanspraken en bijvalskreten wisselden elkan der af. Dergelijke betoogingen zyn door het gemeentebestuur wijselijk voor ’t ver volg verboden. Ook voor het gebouw der Volksvertegenwoordiging, waar het volk in de eerste dagen nog al eens hartstochtelijk aan zijn gevoelen uiting gaf, zijn strenge politiemaatregelen genomen tot het bewa ren der rust en tot bescherming der Volks vertegenwoordigers en Ministers, die nu en dan aan gevaar bloot stonden. Het is niet te denken dat deregeering, die over eene meerderheid van ruim 30 stemmen beschikt, zich door die'beweging zal laten intimideeren. Vooral nu, bljjkens de laatste herstemmingen, de kans zoo licht kan verkee- ren, schijnt de regeering tot haar devies gekozen te hebben„nu of nooit.” I Haren geestverwanten in Franrijk gaat het niet zoo fortuinlijk. Met overgrooto meerderheid en in weerwil van heftige pro testen der Rechterzijde, werd art. 2 van het herzieningsontwerp, waarin o. a. be paald wordt, dat geen der kroonpretenden ten ooit in aanmerking zal kunnen komen voor den presidentszetel, door het congres aangenomen. Bij dergelijke gelegenheden vooral blijkt, dat de voorstanders van het legitime Koningschap nog geenszins den moed en de hoop hebben verloren om Frank rijk van de Republiek te „verlossen”. De behandeling van het herzieningsont- werp vorderde slechts zeer langzaam. Voorstellen tot opheffing van het pre sidentschap of van den senaat, of tot ver andering in de verkiezingswijze dier mach ten, onaannemelijk door hun radicaal ka rakter, belemmerden zeer de afdoening van zaken, en gaven aanleiding tot heftige tooneelen, die den leider der vergaderingen vooral in een zeer moeielijke positie brachten. Woensdag is, na onveranderde aanneming van art. 3, het herzieningsontwerp in zijn geheel aangenomenwaarna het congres gesloten werd. De toestand in China, waar do Fransche troepen weder handelend zijn opgetreden, heeft er vermoedelijk toe bij gedragen de zittingen van het congres te verkorten. De president der V. Staten van Nd.-Amerika heeft zich eindelyk toch be reid verklaard als arbiter tusschen Frankrijk en China op te treden. Voor het ontzet van Cordon worden thans door de Engelsche regeering uitgebreide maatregelen genomen. De expeditie, die langs den Nijl in vaartuigen zich naar het tooneel van den strijd zal begeven, zal uit 10.000 man bestaan, terwijl Cordon, die in den laatsten tijd eenige voordeelen be haalde, over 8000 man beschikt. De vij and daarentegen heeft een leger van 16.000 man ter zjjner beschikking. Ceneraal Wood zal vermoedelijk de expeditie aanvoeren. De trouw van den inudir van Dongolo, voor^eenigen tyd op goede gronden be twijfeld, moet thans weder daghelder ge bleken zijn. De keizers van Duitechlnnd en Oostenrijk hebben bij gelegenheid hunner samenkomst het bondgenootschap weder voor 6 jaren verlengd. In verband hiermede zal de Oostqfirijksche Minister van Buitenlandsche Zaken eerstdaags prins Von Bismarck een bezoek brengen, tot regeling der zaken. Ook de Duitsche gezant bij het Vaticaan heeft'zich tot bespreking van zaken naar Varzin begeven. De keizer van Rusland begint wat moe diger te worden. Vergezeld van den Kroon prins, den Minister van Binnenlandsche Zaken en een groot gevolg zal hij een binnen- landsche reis ondernemen, wa.arby o. a. Warschau, Moskau en het land der Donscho kozakken zal bezocht worden. velen wordt gepronkt 1— werkman die de -- meérgerégBnAéïa’ vinden” orn zyn Kraciïtdh te wijden aan het maatschappelijk belang. begrafonimen ten pl»tten Unde memgmeU ue6uüueraaaiunr van om overledene op de lykkist zitten, terwjjl zij naar de begraaf plaats rijden. Ook geschiedt het in menig sterfhuis, dat vóór de begrafenis, de lijk kist te midden van familie en vrienden staat, die de kist gebruiken als tafel, om het hun aangeboden glas met jenever of wijn er op te zetten. Al deze ongema nierde gebruiken moesten nagelaten worden, en door verordeningen van de betrokken besturen tegen de mogelijkheid van be smetting gewaakt worden. De Arrondiss&ments-Recht,- bank te Rotterdam deed Zaterdag o. a. uitspraak in' de zaken van J. 8.; deze be kwam eene maand celstraf wegens diefstal van twee lakens te Willeskop. In de zitting van. Dinsdag werd J. M., scheepstimmerman te W addingsveen, ver oordeeld tot 21 dagen gevangenisstraf, we gens het zich bij herhaling bevinden op den openbaren weg in kennel ij ken staat van dronkenschap. Volgens de laa,tste berichten hoopt men het bij het Sable-eiliand strande stoomschip ,Aê zullen krygen en het der lading te behouden. De tusschendekspassagiers van de wAm- sterdam” zyn te New-York aangekomen. Cedurende de afgeloopen week zyn te Leiden weder 5 gevallen van pokken aangegevente ’s Hage twee en te Zoeterwonde één. Het eerste geval van pokken, dat zich in Den Haag een 14 dagen ge leden voordeed, betrof een ongevaccineerd kind van twee jaren, waarmede de ouders een bezoek brachten aan eeu broeder, die te Leiden aan pokken leed. Het tweede geval betreft een kind van 3 maanden in hetzelfde gezin. Het derde een kind van verwanten, die evenzoo de onvoorzichtigheid hadden dien poklyder te Leiden te bezoeken en daardoor aan hun kind de ziekte be zorgd hebben. De uitgave wordt aangekon- digd van een „Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphie”, onder redactie van den heer B. J. R. Engelbregt, directeur bij de posterijen en telegraphie, met medewerking van onderscheidene ambtenaren bij post en telegraafdienst. De gemeenteraad te Vuren heeft besloten, aldaar eene openbare school met onderwijzerswoning te doen bouwen, waarvan de kosten zyn geraamd op f25.636. Voor het examen Fransch, »ger Ond., zyn o.a. geslaagd de heeren: Verhoef en P. Meijer, te Gouda. Uit het geformeerde drietal voor secundus van den secretaris der Synode werd door de Synode als zoodanig gekozen de heer L. Overmanpredikant te Spijkenisse. De heer L. Overman, secundus secretaris der Synode, heeft gedurende een tweetal jaren zich gewijd aan het ordenen van het synodaal archief. -1-1- ken, door hem naar dagteekening gerangschikt, heeft hij een invi een catalogus vervaardigd. Door dien veel om vattenden arbeid is thans het archief gemakkelyk te raadplegen en in twee deelen gesplitst: het le bevat alle bescheiden van vóór 1816; het 2e die van genoemd jaar tot heden. Voor geschiedkundige naspo- ringen, vooral op kerkhistorisch gebied, is nu het archief van het hoogste gewicht geworden. Te Groningen is overleden de heer O. P. Hofstede de Grootprofessor in de godgeleerdheid aan de Universiteit aldaar. Hij was een paar dagen te voren door eene beroerte getroffen. In de ochtend-godsdienstoefe- ning van Zondag herdacht Ds. A. H. O. Van Senus, predikant te Kralingen, voor eene talryke schare den dag, waarop hy vóór 50 jaren zijn predikambt to|Berken- woudo aanvaardde. Tot tekst voJr deze gelegenheid nam hij Gen. 32, het eerste gedeelte van vers 10. Tal van bewijzen van waardeering vielen den geachten jubilaris ten deel. Ds. J. W. A. Boers te Stolwijk heeft j.l. Zondag aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij voornemens is zijne 40jarige evangeliebediening a. s. Zondag17 dezer kor kei jjk te herdenken. Beroepen te Zyderveld Ds.J.J. De Kat Angelino, predikant te Varik. Ds. Oh. Van Oosterzee, predi kant te Heukelumheeft het beroep naar Werkendam aangenomen. De heer G. O. W. Van Geyten- beek, predikant te Sleeuwyk, kreeg voor zijn bedanken naar Avezate van eenige gemeenteleden een keurigen fauteuil ten geschenke. O. M. Potvliet, als majoorcoömi. der dd. schutterij te Gorinchem, met vergunning m dBttmWaw® verbonden. Z. M. de Koning heeft goedge vonden te bepalendat het geheele perso neel in dienst van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranjegedurende zee maandente rekenen van den sterfdag des Prinsen afy in het genot zal blijven van het volle trak tement, dusver genoten, en verder levens lang een pensioen zal ontvangen naar ge lang van het aantal dienstjarendoor ieder vervuld, en naar den maatstaf van één twintigste van Het traktement voor elk dienstjaar. Bij de Dinsdag te Brielle ge houden verkiezing van een lid der Prov. Staten van Z.-Holland werden 431 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen werd de heer J. S. Korteweg, met 260 stemmen. Op den heer O. M. Loef waren er 169 uitgebraoht. Metingangvan 15 dezer wordt te Moordrecht een rykstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend. De dienst uren zyn geregeld als volgt: op werkdagen van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 7 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddags. Aan het Departement van wa terstaat handel en nijverheid te ’s Hage is Woensdag o. a. aan besteed de inrichting van eene aan het Rijk be- hoorende woning, nabij de in aanbouw zynde draaibrug over den Vaartschen Rijn te Jutfaasprovincie Utrecht, tot woning voor een brugwachter en brugkneoht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste intohfjjver de heer A. C. Willemsen, te Vreeswijk, voor f1800. het bouwen van een pontwachterswoning bij Vreeswijk, provincie Utrecht, behoo- rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver de heer A. C. Willemsente Vreeswijkvoor f 3850. Van Z. M. den Koning is be richt ontvangen, dat, ten gevolge van de treurige omstandighedenwaarin het Huis van Oranje zich door het afsterven van den prins van Oranje bevindtZ. M. de plech tige opening der landbouwtentoonstelling te Amsterdam op 26 dezer niet zal bij wonen. Ten gevolge daarvan heeft het comité be sloten, ofschoon op de juist verspreide aan plakbiljetten de toegangsprijs voor dien dag op f2,50 werd gesteld, dezen tot fl te verlagen. Op den openingsdag geeft de gemeente Amsterdam een feest in het Paleis voor Volksvlyt, waartoe een beperkt aantal uit- noodigingen zullen gedaan worden. Bilse’s kapel zal zich dan doen hooren en verder gedurende de tentoonstellingsdagen in het Paleis eene reeks concerten geven. De tentoonstelling wordt volgenderwyze gehouden Van 26 tot31 Augustus: paarden, rund vee wol vee en varkens. Van 26 Augustus tot 9 September: boter, kaasmelkwerktuigen en gereedschappen hulp- en leermiddelen ten gebruike bij het landbouw-onderwysde bijenteeltde die renbescherming en akkerbouwgewassen. De tentoonstelling van ’s rijks remonte- paarden heeft 2 September plaats. De Vrydag te ’sHage gehou den openbare verkooping van de rijtuigen, paarden, tuigen, enz., uitmakende de equi page van wijlen Z. K. H. den Prins van Oranjeheeft ruim f 10.000 opgebracht. De paarden9 stukshebben daarbij ge zamenlijk opgebracht f2770. De opbrengst van de verkooping der wy- nen, likeuren enz. uit den kelder van wylen den Prins van Oranje bedroeg ongeveer f5000. De verhuring bij inschrijving van eene hoepelfabriek, woning, loodsen en erf, gelegen te IJselstein, tegenover de herberg „de Strik” aldaar, heeft Maandag ten overstaan van hh. directeuren der IJsel- steinsohe Bou w-maatsohappij, onder goedkeu ring van hh. commissarissenplaats gehad. Het eerste perceel, zijnde de hoepelfabriek met knechtswoning on annexe loods, is verhuurd aan den heer F. D. Schalij, hoepel- fabrikant, wonende op Geinoord onder Jut faas, voor eene som van f253; de tweede loods aan den heer C. Kranenburg, hoepel- fabrikant te IJselstein voor f44; de derde loods met eeu gedeelte grond aan J. Peele te IJselstein, voor f48; alzoo te zamer jaar voor f345. De verhuring is gesc voor den tyd van 6 achtereenvolgende ji met ingang van 15 Nov. a. s. Onder de vele voorzorgsmaat regelen, om besmetting te voorkomen, heeft de Raad van Leerdam een wijs besluit ge nomen. Evenals op de Veluwe en elders, worden daar de lijken op boerenwagens ter grafplaats gebracht en die wagens nader hand weder tot vervoer van landbouwpro ducten gobezigd. Nu heeft de Raad van Leerdam dat ver voer verboden on gelast, dat voortaan daar- I voor alleen de bestemde draagbaren of prjj, dw AdTcrtentifin: 1 *o 5 «gU«ff meer 0,10. Greote letter, n—r plMtamate. ïmendtag ulterlök lot V.ijdM.-n.midd.g. wMTvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden 3 maal in rekening gebracht. ge- te iel te

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1