1884. Zaterdag 23 Augustus. N°. 793. EER RTON, n, prg» r 11,—. isteldePont, IAKERS! Goederen, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 4 i COSTER. iOUDA. F KOOP EMSEL igeboden E R UNDE. 'EMSEL f ppij van EKERIKG 3t EDERLANDEN, enbosch DSCHADE, ROE- <DE GOEDEREN, >top vaste en zeer en VEE kan ook ien tijd van zee en iet aanvragen van ■0 inlichtingen ge len tot den Agent binnenland' Onze jongens. BUITENLAND. 5 dam. JPEENHOFF. slecht op examens? •I EN, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOfrEN re Schoonhoven, Uitgever» Nederlandsche fa il, Kaaskleurs»! en schiet er heb je L. aan een ■j eener ‘eguen», suw-Lekkerland JGUSTUS voor SLOTEN zon. N8CH iillllscllf ATOII’I'IJ i:i ha. Ongelukken. iiTAiiur zijn te bekomen Schoonhovensche 3 M. Dagelijks te n bij den Admini- CNING. Brieven L, aan het Bureau k bestaat gelegen- eenige Jongelieden, iwkundige, Rotter- I HORST, Boekhan- maken, wordt het lerfwerend uda, aanbevolen. ook elk, die zich ft, er kennis mede IWAARDEN en n do Hoofdagent lerkork a/d IJssel VAN DAM te ?ERS te Krimpen te N.-Lekkorland W. VAN WIN- A. DIAMANT MOLENAAR Cs. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SCHOOMOVENSCHE COURANT. ite oefeningen op den weg .Ijn; één voedt het IJeeel, den Heer RNEN a. d. Rijn. i in de landbouw- tnnen van het vak Js zijnde het beste tot hiertoe gemaakt krachtige en immer i zeerste aanbevolen. Heeren Dr. FRIJ- Landbouwkundige dorfen ADOLF het Rijksproofsta- esch f 1,10. - 0,60. a BOTERKLEUR- goede kwaliteit WOLFF ZOON ITER VISSER te GEVRAAGD voor Ische laatschapplj WERS en VEE- nderling. jaar 1860, i Gouda. n VERZEKERIN- ngen gelieve men er M. L. SPRU1JT, Engelsche .vlag te Bageida, nabij de Goud- ‘X—neer en plantte deDuitsche er voor in de plaats, luclien de Duitsche regeering de handelwijze van den bevelhebber der kanon neerboot erkent en goedkeurt is er voel kans, dat het sein voor een vredebreuk tusschen Mof en Brit gegeven is. En onder die omstandigheden denkt Duitschland er nog aan eene conferentie bijeen to roepen tot regeling der zaken aan de Congo-rivior, waar, zooals men zich herinneren zaldo alleenheerschappij van Portugal door do overige koloniale Mogendheden ernstig betwist wordt. De Transvaler» geven den moed nog niet op in do bij de conventie vastgestelde grensregeling eenigo verandering te brengen in hun voordoel. Hoewel do Volksraad het met Engeland gesloten verdrag goedkeurde, geschiedde dit toch niet zonder protest to gen do aangenomen grenslijn en het is dus geheel in overeenstemming met de bedoe ling van dien raad, dat eene nieuwe com missie naar Engeland zal worden afgevaar digd, om nu alsnog eene uitbreiding van grondgebied to verkrijgen. De Engelscho regeering kon ovor dat doordrijvon der Boeren wol wat ontstemd worden, to moer nu zij nog door zoovele andere quaosties wordt bezig gehouden. Do expeditie tot ontzet van Gordon houdt hare geheelo aandacht op dit oogenblik bezig. Het al -of niet gelukken daarvan is voor hare po- Juist als hy zich I sitio in Egypte van het hoogste belang. genomen het beroep naar Ds. A. Verheijte Woerden. Te Vreeswijk wordt des Zon dags door zekeren heer J. Samploniusvan Vianon* aan den Wierilijk godsdienstoefe ning gehouden in de open lucht. Nadat dit den Zondag te voren door de rijks-politie was beletwerd Zondag onder zijne leiding op dezelfde plaats weder eene godsdienstige bijeenkomst gehouden. Men schatte het aan tal zijner hoorders ditmaal op rnim tachtig. Op een adres van den heer Samplonius, waarin vergunning werd, verzocht tot het bouwen van eene tent voor godsdienstige samenkomstenis afwijzend beschikt. GOUDA, 21 Aug. De gemeenteraad hield Dinsdageene zitting, waarin oen voorstel in kwam van een drietal raadsleden, dat door de burgerjj met ingenomenheid werd vernomon. Het gold de bezoldiging van don gemeente secretaris Mr. D. N, Brouwer, on bedoelde hoeren stelden voor, tot Gedeputeerde Staten het voorstel te richtenzijne bezoldiging to verhoogen met f 500 en alzoo te brengen op f2500, deels uit blijk van waardeering voor.zijne toewijding aan de belangen dor gemeentedeels om die bezoldiging in over eenstemming te brengen met die do? andere gemeenten. B. en W. ondersteunden dit voorstel ten zoorstebrachten allo hulde aan den jjver de werkkracht en de bekwaamheden van den secretaris en vereenigden zich met warmte met het voorstel. Al dadelijk bleek, dat ook de raad daar niet tegen was, doch minder kon men zich vereenigen met een voorstel van hot raadslid Prince, om deze zaak aanstond» in behan deling te nemen. Met 9 tegen 6 stemmen besloot de raad evenwel tot dadelijke be handeling en toon werd na eenigo discussie, het voorstol met 11 tegen 3 stemmen aan genomen, terwijl 1 lid buiten stemming bleef. In dezo zitting word nog behandeld eeyo missive van den minister van binnenlandscho zakendie den raad mededeeldedat eeno splitsing van do eerste klasse der rijks hoo- gore burgerschool alhier door hem noodza kelijk werd geacht, wegens het groot getal leerlingeneen gevolg van de indertijd ver leende vergunning tot het toelaten van meisjes op de hoogere burgerschoolvan deze splitsing *6'n eene vermeerdering van kosten het gevolg zijn (f2400 per jaar), on dei» zou de gemeente moeten dragen. Mocht de gemeenteraad evenwel van meening zijn, daartoe niet te kunnen overgaan, dan zou de minister zich genoodzaakt zien bedoelde vergunning in te trekken. Burg, enweth. adviseerden den raad, die kosten niet voor rekening der gemeente te nemen en den minister den wensch van den raad te kennen te geven, dat hij geen gevolg zou geven aan zijn plan, alsnu die vergunning in te trokken. De raad besloot met algemeone stommen dit advies te volgen. De raad stolde voorts nog eon niouwo verordening vast op het zuiver houden, overdekken of rioleoren van wateringen, slooten en andere wateren, die aan bijzondere personen toobehooren. Tot ondorwjjzer alhier is benoemd de heer P. Van der Wilt te Hilversum. Op de voordracht ter benoeming van 3 loden in het oollegie van zetters voor ’s Rijks Directe Belastingen zijn door den Raad geplaatst de hh. H. P. N. Koeman», W. B. Van Straaten, C. Van Veen (aftredende leden) on P. Goedewaagen, L. J. Ruügors en A. H. Van Dillen. De heer J. Slop alhier deed to Breda met good govolg examen voor de acte van hoofdondorwjjzor. Mejuffrouw H. van Creveld heeft mot succes haar examen als Godsdionst-hulp- ondorwjjzeros afgelegd te Amsterdam. 1Bij do Dinsdag gehouden aanbesteding tot hot bouwen van eon Hoerenhuis aan don Kattonsingel alhier, voor rekening van don hoor J. IJsselstein, waron 4 inschrjj- vingsbillotten ingokomon, als: P. M. Roosen daal f9600, II. J. Nedorhorst f9219, W. Bokhoven f9190, W. Do Jong f8038. Zondag-middag viel op do Houtmans- gracht eon man, dio oon emmor water wilde er niettemin 1 beweringen, nnamciu, vp uiu wyz.c gcvuiiucn, vuvuir lick dat deze ook verstandelijk leven meer'dan tien die men De opleiding van onze hun eenvoudig heeft voorgepraat. Waarom -over die der meisjes laat groot- 1 voldoen zy somtijds zoo slecht op examens? zelden uit, ofschoon ik een sterk Zij weten wezenlyk niet weinig; doch i zoodra hun iets gevraagd wordt dat niet uit den inhoud van hun boeken of van de voordrachten hunner onderwyzers is ge grepen, dat zij door eigen nadenken moeten krygen, dan staan zij verlegen.” Eenmaal over «dit onderwerp bezig, had grootvader dog veel meer te vertellen, en ofschoon, wat hier in een soort van aan eengeschakeld betoog voorkomt, eigenlyk meer de loop was van een gesprek, wil ik in denzelfden vorm den gang zyner re- deneering vervolgen, eenvoudig weglatende wat ik als opmerkingen Jusschen den tekst ten beste gaf. Het kenmerk van de tegenwoordige op voeding is, als ik juist zie, dat de jongens te weinig vryheid hebben. *e loopen te veel aan een touwtje, dat weldra voor hen een keten wordt. Het program hunner lessen is eivol, en voor vrye werkzaamheid er geen tyj over> )\vat voor boek het laatst gelezen vroeg ik onlangs zeertieqjarigen knaap. «Lezen, mynheer? daar kan ik niet aan denken,—- er is geen oogenblik voor te vinden.” Zoo is het my voorgekomen, dat een leeraar zyn uiterste best deed, om aan zyn klasse de schoonheden van Hildebrands «Camera Obscura” uit te leggen; slechts enkele der leerlingen hadden gelegenheid gehad, het boek op hun gemak te lezen, om zelf die bloemen te plukken die hun nu in de handen werden gegeven. Het spelen van de knapen is gymnastiek geworden. Juist omdat ik de laatste zeer hoog acht, moet ik verklaren dat de jongens een slechten ruil hebben gedaan. In het vrije spel kan het karakter zich openbaren, niet in de oefeningen op commando en volgens aangegeven model. De jeugdige mensch leert niet zyn wil beheerschen en dien in een goede richting sturen, als hy ieder uur van zijn leven onder het oog volwassene zich beweegten, daar doen, loopt ge juist bij die zorgvuldig ge- pogingen tot verzet, indien de prikkel om hun eigen weg t Gehoorzaamheid Prjjs der Ad verton tiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrjjdagts-namiddags. Allo binnenlandsche AdveïtantiÖn, waarvan dé plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden sléchts S maal in rekening gebracht. tot hoofd der school met den bij bol te Oud- dorp bedankt. De opbrengst der in deze week gehouden collecte voor de scholen met den bijbel bedraagt: te Langerak f43,98; te Nieuwpoort f‘29,08; te Groot-Ammers f 26,15}; te Ameide f31,79; te Tienhoven f21,84; te Goudriaan f 18,95. Ds. J. P. De Meijere, Evang.- Luth. pred. te Kuilenburg, vierde den 14 dezer zijn 25-jarig feest als predikant. Van alle zijden ontving de jubilaris bewijzen van*'belangstelling. FBeroepen te Dintoloord o. a. Ds. G. De Braai te Bodcgrave. - Beroepen te Spijk (cl. Dord recht) Ds. G. O. Prillovitz J.Cz., te Ba tenburg. Ds. E. A. Lazonder te Zegveld is beroepen te Hoevelaken. Ds. W. A. Mac Pherson te West- kapelle heeft bedankt voor het beroep naar Cats. Aan Delft door burgerschool, en wijzen voorts, als een der oorzaken van sommige gebrekkige resultaten, op het ontbreken van een wettelyk ge régeld voorbereidend onderwys en op den veeltijds onvoldoenden toestand der be waarscholen. En zoo wordt de wissel telkens naar de bewoners der lagere ver dieping van het gebouw van ons nationaal onderwijs geëndosseerd; het zou mij niet verwonderen, als hij «indelyk terecht kwam bij de crèches I Toen ik met grootvader deze nquaestie” besprak, glimlachte hy. «De heeren en dames doen zeer verkeerd”, zeide hy, «elkander zydelings te beschuldigen. Er wordt veel beter en veel meer onderwezen, dan toen ik een jongen was. De onder wijzers, leeraars, docenten, professoren zyn er nog meer rangen hebben doóreen genomen meer kennis, en verreweg de moesten hebben meer inzicht in de mid delen die aangewend moeten worden om het verkrijgen van kennis gemakkelyk te maken. Maarje behoeft me niet tege- looven als je niet wilt, daar ligt juist de fout. De jongens krijgen van het goede te veel. Alles wordt hun zoo verschrik kelijk duidelijk gemaakt, dat zy geen besef krygen van geestesinspanning. Toen ik in myn jeugd in de drukkery werkte; had dep we als draaier aan de snelpers een man die niet al te wel by ’t hoofd was, maar voor dat werk goed genoegop een keer vond hy den arbeid erg vermoeiend en vroeg aan den patroon of hij maar «stoom wou nemen”, dan kon hy, Daan de draaier, er zyn gemak meer van hebben. De ver gelijking hinkt misschien wel wat, maar ik heb soms de knapen vergeleken met dien draaier de docenten hebben ny stoom genomen, en zy die den arbeid eigenlyk moesten verrichten zijn er bij gaan zitten, ’t Is waar, onze jongens moeten veel leeren, maar daarom behoeft hun alles niet geleerd te worden. Men zou verder komen als hun vermogens door gepast werden gesterkt, en zy dan r gebracht werden om zelf te zoeken waarheid, op die wijze gevonden, verstandelijk leven meer' den tien De Mudir ran Dongolo bezit thans weer het grootste vertrouwen der Engelsche auto- riteiten on schijnt op de regeling der ex peditie grooten invloed uk te oefenen. Hét eerste transport staat gereed om langs don Njjl naar Wajly Haifa te vertrekken. De agitatie tegen het nieuwe schoolwet- ontwerp in België neemt nog altijd toe. Zondag jl. hebben de liberalen te Gent eeno betooging gehouden. Do clericalon zullen völgon. Indien de wet wordt aan genomen zal men stappen doen om den Hoping to bewogen zo niet te bekrachtigen. Bij koninklijk besluit is H. Lo Coultre benoemd tot burgemeester dor ge meente Boskoop. Bij Zr. Ms. besluit is bondemd tot ridder dor orde van den Ned'. Leeuw de heer G. W. Van Houkelum, pastoor te Jutfaas. Naar uit ’s-Gravenhage gemeld wordt, zal Z. M. de Koning dit jaar niet in eigen persoon de zitting der Staten- Generaal openen. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning toch nog een bezoek brengen aan de Internationale Landbouwtentoonstel ling te Amsterdam. Waartchijnlijk zal H. M. de Koningin den Koning daarbij vergezellen. De Kamers van Koophandel en Fabrieken in het land zijn door den Minister van Waterstaat uitgenoodigdzich als plaatselijke commission te willen consti- tueeren voor de behartiging der Noderland- sche belangen op de in 1885 te Antwerpen te houden internationale tentoonstelling, en voor dat doel in overleg met de bij Kon. besluit van 15 dezer benoemde hoofdcom- missie te willen werkzaam zijn. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeone kennis, dat, met ingang van 1 September, het hulpkantoor Meerkerk voor den dienst der rijkspostspaarbank wordt aangewezen. - Bij de aanbesteding van granen ten behoeve van de garnizoensbakkenj te Naarden was de minste inschrijver de heer J. Hooghwinkel te Gorinchem,. voor 300 HL. witte tarwe A f 8.08 en voor 100 HL. roode tarwe a f 8 por HL., beide van 80 KG. Bij de Vrijdag plaats gehad hobbehdo aanbesteding van granenten behoeve dor garn. bakkerij te Bergen op Zoom is aannemer géworden voor de leve- i .ring van 420 HL. roode tarwe k f 8,07, de heer M. De Gierte Gorinchem. Bij de Dinsdag te Rotterdam gehouden harddraverij vpor paarden, be reden onder den man, was de deelneming zeer groot. Niot minder dan 31 paarden dongen mede naar den prijs van f 125 en de premiën van f75 en f25, terwijl paarden, die r(«>edB promiën gewonnen hebben, van de lange baan waren uitgesloten. De prijs werd behaald door de zwarte merrie „Lifce”, eigenaar R. Rarendrecht, te Rozenburg, en bereden door P. Van Zanten. Do eerste premie behaalde de zwarte merrie „Sophie, eigenaar F. Van der Burg te Pijnakker^ en bereden door den eigenaar. De tweede premie werd behaald door den zwarten ruin van A. Hofstede te Wateringen, on bereden <jtoor J. De Boer. Woensdag had te Alkmaar de jaarlijkache harddraverij met inlandsche paarden, gespannen voor tweewielige rij tuigen, plaats. Prijs, f400, do heer P. Brommer, te Zijpe; 1ste premie, f 150, de hoer Cj Paarlberg, te Zijpe; 2de premie, f 50, de heer J. Sohagen, te Beemster. De hoer D. Van Wagoninge, t& AlblasserdMm, vierde dezer dagen zijn 50-jarig jubilé als notaris en ontving bij die gelegenheid vele blijken van vriendschap on belangstelling. Te Dordrecht is in don ouder dom van 83 jaren overleden Jhr. J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babyloniënbroek (do hoogstaan-geslagene in de belastingen van ons land). -Do Burgemeester van Rotter dam hoeft bekend gemaakt, dat do mazelen aldaar hebben opgehouden epidemisch te heorschen. Het bestuur van het Algem. Ned. Werkliedenverbond, sfdeeling Kra- lingen, heeft aan zijne leden, meer dan 200 in getal, een zeer eigenaardig protest togen do verhooging van den accijns op het gedistilleerd aanbevolen, nl. zich ge heel te onthouden van het gebruik van sterken drank. Onder de geslaagden voor le ged. notarieel examen bevindt zich o. a. de heer L. L. Boonzajer M.Fz.thans te Grootogast woonachtig, en voor 2e ged. do hoor J. Van Herwijnen te Werkendam. Acte voor hoofdondorwjjzer is verkregen door den heer A. v. d. Nadort van Leerdam. Bij het examen te Utrecht in hot Fransch, lager onderwijs, is o. a. ge slaagd Mej. M. G. Van Riel te Kralingen. De heer D. Van Der Valk, te Capolle a/d IJsol, heeft voor do benoeming in vryheid beweegt, heeft hij het tóeeete toezicht noodig, maar ^et is dan tevens de groote kunst, en tegn^k de onmihbaré voorwaarde van welslagen, te zorgen dat hy van dat toezicht niets bespeurt. Het is ook niet aan te bevelen, hem onmid- delyk tot de orde te roepen als hy zyn voet eventjes buiten het pad zet; daaren tegen moet de opvoeder nauwkeurig waar nemen, en al wat hy opmerkt voor zich zelf in rekening brengen by het bepalen van zijn werkzaamheid. Ware onbeperkte en ongecontróleerde vryheid het hooèste opvoedkundig ideaal, men zou de snuiters gelukkig prijzen die door hun ouders de straat worden opgezonden om daar maar hun ‘levensdagen te slijten: de ervaring leert dat ze daar ook al niet veel wysheid en geestkracht opdoen. Maar aan den anderen kant, als ge soms hoort klagen dat wèl- opgevoede jongens, zooals zy bij zulke gelegenheden worden genoemd, zich in ’t geniep aan heel verkeerde han delingen schuldig maken, onderzoek dan eens even, of de oorzaak van die onver klaarbare neiging tot kwaaddoen niet ligt in den dwang, dien liefhebbende en nauw gezette ouders hun aandoen. En verder, als ge in de maatschappij jongelui aantreft by wie de knevel reeds tot ontwikkeling komt, en die toeh nog bang zijn zich aan koud water te zullen branden,in negen van de tóen gevallen kuntge veilig aannemen, dat zy het in hun kindsheid te goed hebben gehad. gon, die de krasse man nog geenszins als afgesloten beschouwt, tenzij een Hoogere Macht er anders over beschikt I moest hij hard werken om vooruit te komen, en werd hem slechts bij hooge noodzakelijkheid een hand toegestoken, maar daardoor leerde hij ook zeer spoedig op eigen wieken dry ven; .en al gebeurde het dan ook vaak dat hij ergens het hoofd stiet of zyn sprong verkeerd nam,—dan maar we^r overgedaan, en ten slotte kwam alles toch terecht. >Met uw tegenwoordige jongelui gaat dat zoo niet. Men maakt hun padje zoo effen als een kolfbaan, en laat hen voor zichtig, voetje voor voetje, met zorg aan de hand geleid, daarop voortstappen, ’t Is waar, ze behoeven dan niet naar den weg te zoeken en verkeeren nooit in gevaar, zich een blauwen plek te vallen. Doch ze leeren ook geen moeielykheden kennen en overwinnen, ze krygen geen besef van een edele worsteling tegen wind en stroom, ze gevoelen nooit hoe heerlyk het is na een harden kamp den vyand onder de knie te hebben. Niet licht geraken ze op een dwaalspoor, maar ze weten er ook mets van, hoe ze weer op den rechten weg zouden moeten komen alt hun steun hun eens ontviel en ze plotseling, onvoor bereid hun eigen pad te vinden hadden. Wy, in onze jeugd, werden gehard; gij daarentegen zyt druk bezig uw zoons tot weekelingen op te brengen”. Aan bqjaarde lieden moet men wat toegeven. Zy leven meer in ’t verleden dan in het tegenwoordige, en dat is oor zaak van het ongunstig oordeel, dat door gaans bij vergelyking aan het laatste te beurt valt. Het is dus niet onnatuurlyk dat zy bij het bespreken van sommige he- dendaagsche toestanden niet altyd van overdrijving vrij blijven. In de meeste gevallen is een grond van waarheid in hun beweringen, en we kunnen wel aannemen ccL hier niet ontbreekt, jongens, over vader zich i vermoeden heb dat dit slechts is ter wille van den lieven vrede, want by enkele dingen trekt hij weleens zijn wenkbrauwen wat al te merkbaar omhoog, is te kunst matig, te zeer in de puntjes, te precies afgepast. Zoowel in ’t stoffelijke als in ’t geestelijke is het veel te veel atafeltje dek u”. Als de knapen behoefte aan iets gevoelen of werkelijk hebben, aanstonds wordt er in voorzien. Men onderzoekt niet eerst, of hetgeen zij verlangen wezenlyk noodig is, dan wel of de drang tot het bezit slechts voortkomt uit een gril van ’t oogenblik; evenmin, of zij ook op een andere manier, dan door dadelijk een be roep te doen op vaders porte-monnaiein het genot van het gewenschte voorwerp kunnen komen. Kleine Jan heeft duiven, en vroeg om een hokje. Kom, Jan, je kunt dat toch zelf wel maken Jan vond dat wel wat kras. Probeeren maar, ging grootvader met een vriéndelijk lachje voort, en als ik tijd heb zal ik weleens komen kijken hoe het gaat. Toch is grootvader alles behalve gierig. In dezelfde week, dat het duivenhok niet zonder tobben en zuchten tot stand kwam en toen, dat moet ik zeggen, den kleinen eigenaar veel meer pleizier verschafte dan wanneer hij er een cadeau had gekregen van notenhout met vergulde biesjes, in die zelfde week kreeg de oudste een micros coop van hem precent. Dat zouden we moeielyk samen kunnen maken, niet waar ■Willem? sprak de oude man. Er stijgt een algemeene klacht op uit Neerlands vruchtbre dreven. In deze prachtige dagen, nu er geëxamineerd wordt van wonder en geweld, eigenlyk zyn we al zoo ver heen dat zelfs de tyd tusschen 1 Januari en 31 December te kort schiet om alle jeugdige burgers en burgeressen van den Nederlandschen Staat het hun voorgeschreven «onderzoek” te doen onder gaan, nu klagen de candidaten naar acten en diploma’s steen en been, dat de examinatoren zoo lastig zyn, terwyl alle examinatoren het er vrijwel over eens zijn dat, dooreen genomen, de examinandi erg stom zyn. En ofschoon dat laatste, min of meer verontrustend verschijnsel aan de meest uiteenloopende oorzaken wordt toe geschreven het feit zelf staat vast als Haarlem. De Hooggeleerden klagen ’t hardst; de jongelui die zich aan de academische studie wyden, zijn niet genoegzaam voorbereid; vandaar dat zy op de examens veeltyds te kort schieten. De rectoren der gymnasiën werpen de schuld verre van zich, en be roepen zich op de geringe intellectueeele kracht van de jongens die zij van de lagere scholen krijgen. De hoofden van deze teekenen protest aan tegen de meening als zou hun taak juist zyn kinderen pas klaar te maken voor gymnasium en hoogere Overzicht. De wet tot herziening vai enkele bepa lingen der constitutie in Frankrijk is be reids afgekondigd. Nu bel zoover is ge komen schijnt men de beteekenis dier wij zigingen heel wat minder te schatten dan vroeger, bMmbs de Waden deelen het feit der afkondiging, waardoor de wet verbin dend is geworden, mede, zonder meer. Al vorens te scheiden hebben de leden van het Congres op voorstel van een hunner er in toegestemd om ieder 50 francs der hun toekomende vergoeding wegens reis- en verblijfkosten als volksvertegenwoordiger af te staan, ten behoeve der noodlijdenden door de cholera. Die ziekte Jlijft te Mar seille, Toulon en Arles nog Wijd, nu eens minder dan eens meer, slachtoffer eischon. Ook in enkele andere plaatsen komew ge vallen voor, doch dank zij de krachtige maatregelen die men neemt, breidt zij zich niet op onrustbarende wijze uit. Turftohen Frankrijk en China is het nog lang niet pluis; China heeft den eisch tot schadevergoeding zoo stellig mogelijk afge wezen. De berichten dal eenige mogend heid bemiddelend zou optraden' hebben zich niet bevestigd, en beiie partijen houden zich ijverig met oorlogstoebereidselen bezig. Te Hué werd dezer dagen de nieuw© Koning van Annam door de 'Fransche au toriteiten gekroond. De verwezenlijking van den door Duitsch land reeds lang gekoesterden wónsch om koloniën te bezitten wordt door Engeland tegengewerkt en dat veroorzaakt tusschen die beide staten éene minder goede ver standhouding, die, zich in de voornaamste organen lucht begint ‘te geven. Onder den schjjn van bescherming Düitache nederzetting te Angra Peg aan de zuidwestkust van Afrika, had Duitsoh- land diUr voet aan wal willen zotten, doch Engeland, concurrentie vreezende, liet door het Kaapsohe koloniaal bestuur een paar eilandjes, tegenover Peguena gelegen, in bezit nemen. Als wraakmiddel haalde de bemanning eener Duitsohw kanonneerboot de laatste zeer f de Duitsche er voor in slechten ruil hebben gedat niet in de oefeningen op volgens aangegeven model. mensch leert niet zyn wil beheerschen dien in een goede richting sturen, al~ ieder uur van zijn leven onder het oog van een de natuur zich niet altijd geweld laat aan- rlnon Inzint rra ïniot zKn dresseerde ventjes het meest gevaar te gaan hun te sterk wordt I is een vrucht, die aan den boom der vryheid groeit. Meent nu niet, ouders en onderwyzers dit gedeelte zou ik, als het hier een groot vader lyke preek gold, het «woord van toepas sing” kunnen noemendat ikdoor u aan te raden het uw jongens wat minder ge makkelyk te maken en hun »des puien ntchl zu viel" te geven, uw taak wensch te verlichten. Integendeel. Indien ik on rechtvaardig wilde zijn, zou ik die nauw gezette zorg toeschrijven aan gemakzucht; uw liefde voor het opkomend geslacht waarborgt mij dat er een andere oorzaak is. Inderdaad is het veel moeielyker, een knaap op eigen beenen te leeren loopen, dan hem op den arm te nemen en met hem voort te kuieren. J

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1