«GEN. N°. 794. 1884. Zaterdag 30 Augustus. AKERS! met Kap, 0 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. illitonstraat 2. 'i FOSTER. AK, u a-i7, het Incasscerea ERKEN, idkoralen, iZ.. AM, JNDE. EMSEL da, aanbevolen, ook elk, dié zich er kennis mede OP: WS. IM. I “H" BUITENLAND. BINNENLAND. Brieven van Barend. de ge- .4 n rente van 3 pCt. en conditie der tons of bij gadeel- m., Seoretliru. MOMöfflffl MUIT. Nederlandsche fa- Kaasklcursel en OUD A. HERVERZEKE- IJK INGAANDE item andt Co. dichtingen en S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». en- 1 de o soorten van meel. Zwijndrecht. maars, r Co. >r. ogd. Brand, onz. J. J. B. J. Bouvy. irs. van Oldenborgh Zonen, ilgefourneerd.) J. P. Portielje. 12. 'en B, No. 39, AN NOOTEN. bestaat gelegen- •nige Jongelieden, vkundige, Hoiter- IOR8T, Boekhan- nn. n Toozigt, NDAAL, Notaris, lier ’s Hago. DELOOS. naken, wordt het irfwerend wpgaven. ine en Oliën, nden. kmaker. in. 'ikanten. r Gijp de Joflgh. ftelfabrikanten. H. J. Koopman. briek. r Co. inten. eek Co. ;ers, enz. A. P. Schotel, rik anten, atingen, Gebouwen, r Linden. gers. L. Vliegenthart. Fe bevragen bij d, Groot-Ammera. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens nitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. FWEEMAAL per t do belangrijkste op de voorvallen dose maand ver- n abonneere men •i|- TF pwdde n wateratand verbonden) Stoomboot. lachen. Precies zóó zouden onze geestdrift volle landsverdedigers naar het stelsel van professor Van Geer voor den dag komen. Zij zouden de wapens niet kunnen voeren, omdat zij ’t niet geleerd hebben. Professor Van Geer en hij isdeeenige niet, verwart dienstplicht met oefenplicht. Niet de milicien dient den Staat, maar omgekeerd; deze geeft hem gelegenheid, zich in den wapenhandel te oefenen, zich te bekwamen voor zyn taak van verdediger der nationale vryheid. Dat het Staatsgezag langer beslag op zyn tyd legt dan voor dat doel noodig is, erken ik en betreur ikonze Volksvertegenwoordigers scbynen het uur nog niet gekomen te achten, omdat ziekelyk stelsel te hervormen. Nu zult ge begrypen, mynheer de Redac teur, dat ik zoolang over het artikel van professor Van Geer heb zitten peinzen, en hoe het kwam dat het mij ’s nachts dien ministe- riëelen droom in de hersens bracht. Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letton naar plaatsruimte. Inzending franco, uitorlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. qfr Hebt u weleens een schutter gezien, die voor *t eerst een geweer in handen kreeg? om de vier jaar door de kiezers getaxeerd,— en we dan, elk nipt zyn gezin, voor een T__wr_T^r_t commissie yan beëedigde taxateurs moesten Ik dikwyls en juist daarom’wil ik geen kor- verschijnen, net precies als een soldaat alle poraal wordenik zou my een ongeluk drie maanden zyn boeltje” moet uitpakken n-11 - en laten waardeeren door sergeant-majoor en fourier? De quaestie, door professor Van Geer behandeld, en die ook op het hygiënisch congres in Den Haag ter sprake is gekomen, heeft ongelwyeld een vermakelijke zyde. Ik ken wel lui met wie men voor een schelling bekocht zou zijn als men er een kwartje voor gaf, echte maatschappelijke lastposten, die den bekwaamsten taxateur tot wanhoop zouden brengen. De bedoeling van den hoogleeraar is, dat de waarde van een mensch stijgt in de mate van de ge middelde kosten van zyn opleiding, en van de diensten die de maatschappy van hem kan verwachten. Maar hoe de waarde verhouding te bepalen tusschen een lief meisje van duizend weken en een gehuwde jonge vrouw, tusschen deze en een oude vryster die slechts leeft voor haar kanarie vogeltje, haar katjes en haar theevisites? En welk taxateur zou den moed hebben den storm van verontwaardiging te trot- seeren, die hem bedreigt wanneer hij een lid van de schoone sekse lager berekent dan zij zichzelf heeft aangeslagen? Met welk doel heeft nu de heer Van Geer deze théorie verkondigd Eenvoudig om haar te gebruiken ais een pleidooi tegen den persoonlijken dienstplicht. Zyn Hoog geleerde redeneert aldus. Iemand die den juisten tyd voor zyn dagelyksche bezigheden wil weten, gebruikt daartoe een eenvoudige klok, die voor weinige guldens te krygen is geen astronomisch uurwerk dat tot in onderdeden van seconden juist wyst Deed hij dat, men zou hem terecht een noodelooze verkwisting verwyten. Eveneens bezigt men voor het wegen van gewone zaken balansen naar de behoefte. Op de kermis is een >stap-op en laatje wegen,” waarby een balk met een gat er in en een spyker er door als hefboom dient, voldoende. Een winkelier gebruikt niet het weegschaaltje van den scheikundige en den natuuronderzoeker dat, zorgvuldig onder een glazen stolp geplaatst om beschermd to zyn tegen den invloed der buitenlucht, een gewichtsvermeerdering van een mille- gram aangeeft. In het maatschappelijk leven moet dezelfde regel in acht worden genomen. De- Staat heeft soldaten noodig maar het gaat niet aan daartoe jongelieden te nemen die een waarde van eenige dui zenden guldens vertegenwoordigen, wier tijdverlies een aanmerkelijke som bedraagt, terwyl men volstaan kan met jonge mannen van geringer gehalte, wier offer aan het algemeen belang uit den aard der zaak veel kleiner is. Tot mijn schande moet ik bekennen dat ik, Barend, nog eenigszins behelpt ben met gelijkheids-begrippen, al zou ik die niet op zoo onzinnige wijze willen toegepast zien als de heeren sociaal-democraten verlangen. Ik zie nu wel jn, dat ik die meeningen als een overblijfsel uit den pruikentijd over boord moet gooien. Vooral op het punt van burgerlijke rechten en plichten, waaronder het dragen der wapenen, zooals de grondwet dat noemt, een eerste plaats inneemt, dacht ik dat geen onderscheid gemaakt moest worden. Want of een gymnasiast den tyd voor zyn »actieven dienst” slechter kan missen dan een onder wijzer of een werkman, hangt geheel af van omstandigheden welker invloed zich eerst later doet gevoelen. De eerste kan wel een mislukt student worden, aan wien de maatschappij niets heeft, terwyl de laatste mogelyk aan het begin staat van een eervolle loopbaan, die nu plotseling voor een tyd wordt afgebroken, Professor Van Geer wil dat de Staar, die soldaten noodig heeft, ze niet kiest uit de jeugdige burgers die een hooge geldswaarde vertegenwoor digen. Het beste stelsel zou volgens hem dat zyn, waarby de Staat eenvoudig de diensten betaalt die hy vordert, de prys wordt dan geregeld door het aanbod. Het spreekt vanzelf, voegt by er by, dal wanneer onze onafhankelijkheid bedreigd wordt, ieder zonder onderscheid zich voor de ver dediging beschikbaar stelt. Ja I maar daar zit nu- juist de fout van de geheele redeneering. De^tqqt heeft soldaten noodig. Waartoe? Om in de koloniën zyn gezag te handhaven. Welnu, die soldaten worden als vry willigere aangeworven en betaald. Voorts om bin nenslands de rust te helpen bewaren. Daar toe zouden kleine groepen infanteristen, over de voornaamste garnizoens-plaatsen van ons land verspreid, voldoende zyn. Eindelijk nog, om het oorlogsmateriëel in orde te houden. Ook voor dat doel zou het aan beveling verdienen, een corps vrijwilliger^ aan te werven, die tevens in den Wapen handel geoefend zouden inoeteQ worden. Indien daar nu alles mee gezegd ware, ons oorlogsbudget zou een heel eind beneden de 21 millioen gulden blyven. Zegt nu de professor, dat by oorlogsgevaar alle jongelui te wapen zullen snellen, dan zou ik willen vragen wat men met hen zou uitrichten. GOUDA, 27 Aug. De Minister van Binnonlandsohe Zaken heeft beslotendat op de Hoogere Burgerschool alhier voortaan geen nieuwe vrouwelyke leerlingen mogen worden toegelaten, daar de klassen zoo tal- rijk werden dat splitsing noodzakelijk werd en de gemeenteraad de kosten, daaruit voort vloeiende, weigerde uit de gemeentekas te betalen. Bij besluit van Z. E. den Minister van Binnonlandsohe Zaken is met ingang van 1 September e. k. do heer II. J. W. Huber, hoofd der eerste Burgerschool voor jongens, benoemff tot directeur der rijks normaallessen alhier. Mejuffrouw M. Van Amerom alhier i? benoemd tot tijdelijk leerares in de Gym nastiek te Utrecht, op een tractomont van f800. De heer M. Oats alhier deed te Am sterdam met goed gevolg examen alsgods- dionst-onderwijzer by'de Isr. gemeente. De collecte voor de school met den bijbel heeft alhier opgebraöht f308,25. ALBLAS8ERDAM, 25 Aug. Met den scheepsbouw gaat het alhier minder gunstig. De werf van de heeren O. en J. Von Lin- dern is gesloten11 en op de werf van den heer J. Smit is mede weinig vertier; ge lukkig dat do etablissementen aan den Kinderdjjk nog velen onzer ingezatonen werk on brood verschaffen. A. R. C. OventohL Het is tusschen Frankrijk en China tot eene uitbarsting gekomen. Als genoegdoe ning voor het^gepleegde verraad te Langton, eischte de Fransche regeering onmiddelljjke ton uitvoerlegging van bet verdrag van Tien-Tsin en eene schadevergoeding van 80 millioen francs, in 10 jaren te betalen. China weigerde, de Chineesche gezant te Parijs nam afscheid van Ferry, wiiarmede de onderhandelingen werden afgebroken en de Franschen, aangevoerd door generaal Courbet, deden met 8 zware oorlogschepen een aanval op Foeehon, «een havenplaats van China, met het doel Dm het tuighuis aldaar, waar een groofe voorraad, oorlogs materiaal geborgen was, te vernielen. Niet minder dan elf Chineesohe kanonneerbooten ep verscheidene kleinere vaartuigen werden daarbij in den grond geboord, terwijl de bemanning overboord sprong en voor een gedeelte door do Engelschen, die aan boord van bet pantserschip Champion, het bom bardement gadesloegen, gered word. Het bombardement miste ook ten aanzien van Foofehou, de omliggende forten en het ar senaal zijne uitwerking niet. Eene poging om de rivier Min op te (toornen en de hoog ten, die het arsenaal beheerschen, te be zetten, mislukte echter door den moedigen tegenstand der Chineezen. Van Engelsohe zijde wordt de wreedheid der Franschen, die, in strijd piet de hedendsagsche oorloga- gebruiken, voortgingen met beschieten toen des vjjands schepen vernield waren en de forten het vuur gestaakt hadden, scherp in ’t licht gesteld en veroordeeld. De Chi neezen van hunne zijde plunderden het Fransche consulaat te Fooohpu. Volgens een gerucht zouden zij met een kolossale legermacht in Tonkin zijn binnengevallen en de Fransche troepen, slechts gering in getal, totaal geslagen hebben. Dit bericht eischt zeker nog bevestiging, doch het is in elk geval niet waarschijnlijk, dat het tweede gedeelte van Courbets plan de campagne, nl. het in bezit nemen der belangrijke mijnen en bergwerken te Kelung (Formosa) zoo zonder slag of stoot zal kunnen plaats hebben. De Franschen konden wel eens den tegenstand der Chineezen te gering schatten, die zich sterk gevoelen ook door de groote handelsbelangen van Engeland die hier in het spei zyn. In Engeland klaagt men steen en be«l over de schade, door de Fransch-Chineeache troebelen aan den handel toegebracht. En men weet, de Engelschon zyn, als kooplieden, in hun beurs vooral zeer gevoelig. In Afrika komt het onweer van alle kanten te gelijk opsteken. Terwyl in Egypte, in verband met do Engelsohe expeditie in Soudan, beslissende gebeurte nissen te wachten zijn; in Zululand de Engelsche tusschenkomst opnieuw gevorderd wordt; aan de Congorivier de strijd om de opperheerschappij niet te vermijden schijnt, komen ook van de kust van Guinea weer treurige tijdingen. Koning Coffbe Calcalli, eerst onlangs opgetreden, stierf aan de pok ken en als zyn opvolger wordt zekere Meniah genoemd, die een doortrapte wreed aard moet zijn, waarom vele Hoofden En geland* bescherming en tusschenkomst in roepen. Wat in Ashanti onder wreedheid wordt verstaan kan men eenigszins opmaken uit het feit, dat als offer op het graf van den overleden Koning, die geen wreedaard was, drie honderd negers om het leven wer den gebracht 1 Oqk Portugal ziet zyn gezag in Afrika bedreigd. Aan do Zambesi-rivier ontstond een algemeeno opstand onder de inboor lingen, zoodat de Portugeesche troepen daar totaal verslagen zijn. Intusschen nam Duitscbland rustig bezit van Cameroon (herdoopt in Kamerun) met de landstreek tol de kust van Batanga tegenover hot aan Spanje toebehoorende Door Z. M. den Koning zyn de volgende besluiten genomen: Benoemd tot ontvanger der dir. belast te Haarlem jhr. J. Van Beresteyn, thans ont vanger der directe belast, invoerr. en ac- eynsen te Eindhoven e. a.; tot ontvanger der dir. belast, en ace. te Gouda D. W. C. Veldhorst, thans ontvanger der dir. bel., invoerr. en ace. te Tiel. Van het 3e regt. Infanterie wordt gedetacheerd bij de Normaal-Schiet- sohool de kapitein J. N. Hardeman. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is afgekondigd het door den Koning goedgekeurd besluit der Stalen van de provincie Zuid-Hollandtot vast stelling eener aanvulling en wijziging van de verordening op het bouwen op de zee- of rivierwater koerende dijken en het graven in deze. In de op Vrjjdag 22 Aug. ge houden vereenigde vergadering van het dijkcollege met de hoogheemraden van de Kriinpenerwaardis de rekening over 1811/ti goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 79610,74* in ontvangst en f73264,62* in uitgaaf, met een batig slot alzoo van f 6346,12. Op 3 Sept. a. s. zullen te Am- merstol, ten huize van den heer J. Stuur man, en te Gouderèk, ten huize van den heer C. Ooms, de stemmingen plaats hebben voor hoofdingel&nd in het le en het 2e district van de Krimpenerwaard, en wel ter ver vanging van uon heer P. J. Smits te Berg- Ambacht, (thans hoogheemraad) en van wylen den heer J. J. De Jong te Gouderak. De gemeenteraad te Alblas- serdam heeft aan het burgerlijk armbestuur aldaar eene subsidie verleend van f1650. vDe voorbereidende werkzaam heden voor het aanleggon van eene brug ter verbinding van de Hoekscha waard met den vasten wal zijn thans afgöloopen. De plaats, waar de brug moet komen, is geheel uitgebakend. Op de scheepstimmerwerf van de heeren Rykee Co. te Rotterdam zullen worden aangebouwd twee ijzeren zeilschepen voor do groote vaart, van ruim 1000 register tonnen. De eene voor rekening van den heer J. Vroege, te Alblasaerdam, en de andere voor eene reederij, onder boekhou- derschap van den heer P. Vau der Hoog, te Krimpen a/d Lek. Zaterdag word door dea schout-by-nachtdirecteuren kommandant der marine te Amsterdamin het openbaar o. a. aanbesteed dé levering van 15.000 kilogram Itali^ische hennep. Minste in- schrijfster de Goudsche Machinale Garen- spinnery te Goudaf 52 per 100 KG. Gedurende de laatste twee weken (8—23 Augustus) zyn in 18 huis gezinnen te Rotterdam nieuwe gevallen van mazelen, en in 21 nieuwe gevallen van roodvonk vóórgekomen. Voor de arrond.-reohtbank ie Rotterdam stond Dinsdag terecht J. B., 23 jaar, boerenknecht te Lekkerkerk. Hy had zich op den 18. Jani jl. bij gelegenheid der kermis te Lekkerkerk, en terwyl hij zich bevond in de tapperij van W. Den O. aldaar, waaruit hij op verzoek van den tapper door de veldwachters werd verwij derd, tegen hen verzet door rukken en stoo- ten. Tegen beklaagde, die het hem ten laste gelegde ontkende, oischte het O. M. een maand celstraf. Vervolgens eischte het O. M. eene geld boete van f 11, subs. 7 dagen gevangenis straf, tegen G. H., huisvrouw van G. v. W., spoorwegwachteres in dienst van de Neder- landscho Rijnspoorwegmaatschappij, die op den 8sten Juni jl. verzuimd had do hekken to sluiten van den openbaren overweg, den opwog onder Hekendorp, waarmede zij be last was, ten minste 3 minuten vóór het passeoren van den spoortrein, die, te onge veer 2 uren ait de richting van Woerden eiland Fernando Po aan de Westkust van Afrika, waar verschillende Duitsohe kantoren V*11' «on^de gelsche was neergehaald, heeft zich niet bevestigd, doch het gerucht alleen, van Engelsche zyde uitgestrooid, toont aan hoe zeer Engeland elke concurrentie op Kolo niaal gebied vreest. De verhouding van Rusland met Duitsch- land en Oostenryk schijnt weer wat inniger te zullen worden. Eene samenkomst der drie Keizers is tegen half September be raamd, terwyl Oostaurijk en Rusland eene overeenkomst sloten tot gemeenschappelijk optreden tegen de anarchisten. Van de nieuwe Schoolwet in België, die nog altijd tot veel beroering aanleiding geeft, is art. 1 met 78 tegen 50 stemmen aangenomen. Van liberale zyde wordt be weerd, dat de Koning, mocht de Wet worden aangenomen, haar niet zal bekrachtigen, voordat de verkiezingen, in October te houden, de thans overheerschende politiek zal hebben bevestigd. komende, dien overweg kruist Een schro melijk ongeval had door dit verzuim kun nen gebeuren, daar even vóór het voorbij snellen T*n genoemden trein, eene tilbury met personen dien overweg was gepasseerd. Daarna had de 19-jarige M. D., wonende te Zevenhuizen, zich te verantwoorden we gens oene hem ten laste gelegde verwonding aan don persoon van A. De G. aldaar. Hij had nl. in den morgen van den 24sten Juni jl, terwyl A. De G. werkzaam was in den Zuidplaspolder onder genoemde ge meente, welke persoon door hem verdacht werd een dam, liggende in eon sloot aldaar, te hebben opengemaakt, dezen moedwillig op den grond geworpen en hem met eeno tabaksdoos verscheidene slagen toegebracht, waarvan verwonding het gevolg was. Be klaagde, die het hem ten laste gelegde be kende, kon tor verontschuldiging slechts opgeven, dat hij in drift gehandeld had. Eene maand celstraf werd door hot O. M. tegen hem geëischt. Over acht dagen in deze,‘taken uitspraak. De arrondissoments-rechtbank te Amsterdamin raadkamer vergaderd heeft Jacques Rudolph Wijtmancommis sionair in effectenverwezen naar den pro- cureur-generaal bij het gerechtshof aldaar, wegens bedriegelijke bankbreuk en verduis tering van geldentot een bedrag van p. m. f150.000. Door mevrouw de douairière Jantzon van Erffrenten-Van den Santheuvel te Dordrecht is f6000 geschonken aan de -Louisa-stichting” te ’s Hage en verder aan het Bestedelingenhuis te Dordrecht f 12.000; de Diaconie der Ned. Herv. gemeente al daar f12.000; het Dordreohtsch Museum f12.000; de Kinderbewaarplaata te Dordt f 5000 en aan de vereeniging Dorcas aldaar (3000. Dezer dagen verscheen bij den uitgever Chs. Ewings, te ’s Gravenhage, het eerste nommer van een nieuw Tijdschrift voor Posterijen en Telegraphic, onder redactie van den heer B. J. R. Engelbregt. Tot onderwijzer a*n de op< bare school te Sliedrecht is benoemd heer J. J. Do Ruiter, te Ouddorp. Bedankt voor het beroep naar Spjjk (cl. Gorinchem) door Ds. G. C. Pril- levitz, te Batenburg. (De vacature duurt hier reeds sedert 31 Optober 1875.) Bedankt voor het beroep naar Zijderveld door Ds. J. J. De Kat Angelino, te Varik bij Tiel. Ds. E. A. Lazonder te Zegveld heeft bedankt voor het beroep naar Hoe velaken. Ds. G. Klaarhamer te Mont- foort heeft bedankt voor het beroep naar Middelburg. Ds. E. Van *t Loo, te Sliedrecht, is beroepen tot predikant bij de chr. ger. gemeente te Katendrecht. Ds. M. Van der Boom, to Hardingsveld is beroepen tot predikant bij do chr. gotef. gemeente te Ambt-Vol lenhoven. Men meldt uit Vreeswijk van 24 Augustus: Op eene weide, grenzende aan den Wiersdijk te Vreeswijk en behoo- rende by het landgoed „Oudegpin”, werd heden morgen weder eene godsdienstige bij eenkomst gehouden. Een talrijk publiek was samengestroomd om naar de wcorden van twee sprekers to luisteren. De een was do heer J. Samplonius van Viauen. De heer F. Van Vlooten, pas toor bij de oud-katholieko gemeente te Amersfoort, is benoemd tot professor bij het Seminarie der Bisschoppelijke Clerezy aldaar. XII. Allerdolst kan een mensch soms droomen, waarde heer Redacteur, zooals gyzelf wel bij ervaring zult weten. Verbeeld u, ik werd dan wezenlijk en in allen ernst uitgenoodigd om Minister van Oorlog te zyn. Daar kwam een myn heer bij me, als ik goed gezien heb en het prentje van Uilenspiegel een beetje ge- lykt, dan moet het de Minister Heemskerk geweest zyn, en die zei tegen me: Hoor eens, Barend, we hebben weer zoo’n soort van crisisje gehad, de Kamer heeft ge mopperd over de hooge kosten van de najaarsmanoeuvres in verband met den toe stand van laagwater in de schatkist, en generaal Weitzel heeft verder voor de eer bedankt. Enfin als getrouw courantlezer zulje dat wel weten. Maar watje nog niet weet, en wat ik je by deze kom mededeelen, is dat ons oog op u is gevallen om de vacante plaats in te nemen. Op my Excellentie? Maar dat is immers onmogelyk? Niet slechts mogelyk, zelfs zeker is het. Ziehiermet alle wapens is het al geprobeerd, en telkens vergeefs. Alleen de schuttery en de weerbaarheid hebben de portefeuille nog niet in handen gehad. Deze liggen nu aan de beurt. Ik houd my overtuigd dat het, dank z'y onze ge lukkige keuze, met de eerste zoo goed zal vlotten dat de laatste nog wel een poos geduld mag oefenen. Veel eer, Excellentiedoch houd mij ten goede Van een weigering kan geen sprake zyn. Jy bent de man, en niemand anders. Je hebt, in zake onze verdedigbaarheid, zoo vaak den spijker op den kop geslagen, dat Nederland met belangstelling de toepassing van je denkbeelden te gemoet ziet. Dan ia er nog iets. Je adviezen kenmerken zich steeds door strikte onpartijdigheid; daarom past ge niet slechts in deze Regêering, welker streven het is de zaken te besturen en de natie te leiden buiten het gedrang der fracties om, doch ook in elke volgende. Inderdaad, er Zijn geen liberale kanonnen en conservatieve sperforten of clericale inundatieliniën, en het zou zeer wenschelyk zyn, dat wie eenmaal het Departement van Oorlog in beheer heeft, daarmede belast biyft zoolang hijzelf niet door een votum der Volksvertegenwoordiging wordt ge troffen, en dus niet meegaat in het komen en verdwynen van ministeriën. Gy, Barend de Schutter, zyt juist geschikt om de ver- wezenlyking van dat vaderlandslievend dank beeld te beproeven. Maar Excellentie, ik sta waarlijk ver bluft van uw welsprekendheid. Weet u wel dat ik, al heb ik een wynglas in de hand, geen twee volzinnen ^an elkaar kan vasttoosten, en hoe wil ik dan in de Kamer Heb daarover geen zorg,dat komt wel. En ook, een man van het zwaard en van de daad moet niet te veel praten, dat benadeelt zyn prestige. In elk geval, moet ik ook eerst mijn Parlement raadplegen. Vrouw, luister even, ge zult waarlyk even naar den kleermaker moeten sturen om mij de maat 1e laten nemen voor een rok met Daar voelde ik opeens een stoot vlak onder de linker-ribbenverzameling. Barend, Barend, wat mopper je weer in je slaap! Dat lesro^ er van als je zoo laat blijft zitten lezen.” Moeder de vrouw had gelijk, dat moest ik erkennen zoódra mijn spyt over het verstoren eener schoone illusie was ge weken. Niet dat ik eerzuchtig ben; te vaak is mij geleerd dat eerzucht den mensch ten val brengt, dan dat ik er iny niet zorgvuldig van zou vry trachten te houden evenmin geldzuchtig, het zou mij waariyk niet te doen zyn om het mooie pensioen dat ieder opstrykt die maar een Vla uwen Maandag aan de groene tafel heeft gezetën. Slechts zou ik, als oprecht vaderlander ge dreven door de begeerte om royn mede burgers te ontlasten van een deel van den druk, dien het onderhoud onzer strijd krachten hun oplegtmaar komaan, ’t is te gek om er langet van to praten. Myn vrouw had gelyk ik had wat lang zitten lezen. Het Juli-nommer van de Vragen des tyds” uit het leesgezelschap moest den volgenden dag weg en ik wilde het daarin voorkomende opstel van professor Van Geer eerst tón einde hebben. D&arin werd namelyk gesproken van de waarde van een menschenleven, niet op de manier van de dichters, godgeleerden, wysgeeren ot wie zich ook voor en na heeft bezig gehouden met bespiegelingen over dat onderwerp, maar met de cyfërs van een rekenmeester. Deze wyze van be schouwing is stellig niet onpiaclisch. Wy hëbben tegenwoordig tienjaarlyksche volks tellingen, en deze hebben reeds viywat voeten in de aardgezwegen nog van de belangryke kosten die ze veroorzaken. Maar als er nu ook eens mensebentatatiën bij kwamen, om de vier jaar by voorbeeld, immers, ook deTweede-Kamerleden worden

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1