fi MARKT thuis. HEID, jaar en genegen Loon naar be- o, onder letter O, VAN BENTUM [AKERS! met Tuin, lende KAMER en E, voorts vier ERS en KEUKEN fELDERsteeds nd geweest door t Telegraafkantoor i in de Veerstraat. igenaar, alhier, tOEOK. ING meer!! schuld! 1884. N°. 795. Zaterdag 6 September. langd een stil gezin te Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. PREUGT WIJK. ÏT jveelt zich aan liteit PULP. iER Az., lelksloot 213. del „de Paauw’’ EMSEL ida, aanbevolen, ook elk, die zich t, er kennis mede FOSTER. ER: AM. BINNENLAND. BUITENLAND. ff’ i i zal de kapt, der art. N. O. Grotendorst Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeval». Nederlandsche fa- Kaaskleursel en bij H. J. VAN J. DROST te Gouda; H. J. rkerk; J. VAN H. MOES te r W. 8. HAYS, van Huis”. SGHOOMOTENSCHfrCODRANT ,”>7 I IpX 3 r ;-{p gezin wordt ter- eene zindelijke ODE, it. etter L, aan het Koopt de nieuwe LONDON, de beste der par- fumeriën om het grijze haar ag ue natuurlijke kleur terug te geven. maken, wordt hni erfwerend OUOA. te Werkendam en W. Ringnalda, te Loon ;eres zoekt, bij een kerkerk, net inbegrip van boekhandel van te Schoonhoven. letter I, bij den 4AN, Hoorn der Èi en MEEL, ge een koopje de >or te lagen prys a gebruikt men rlei bijmengselen j ke, weinig voed- Vilt ge echter de ervalscht, koopt DENMARKT die arlijks zal gehou- an September, aal bben op ptember 1884, nde markt op den estaau. Wethouders van voorbeeld om hen aan te moedigen, het uitschrijven eener speci ling van paarden, geschikt met bepaling dat daar, zoo mogelijk, zeker aantal paarden voor een 1 prijs zullen worden aangekocht. neester, E L. aris jDANUS. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hét goheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren eh Brievengaarders. Wed. Bulkley Bekking uit ’s Gravunhage. H. M. de Koningin heeft aan deze zaak haren geldehjken steun verleend en tevens tuin den naam van Prinses Wilhelmina te doen dragen. Benoemd tot onderwijzeres te Bodegrave aan school B (in de Meije) mej. J. W. Backer Overbeek, te Harlingen. Beroepen De Werken Ds. op Zand. GOUDA, 4 Sept. De uitslag van den Maandag geëindigdon schaakwedstrijd van het Nederlandsche Schaakbondalhier ge houden was als volgtEerste klasse, eerste prijs, C. Messemakor te Gouda met 8 p.; tweede prijs, O. E. A. Dupree te Rotterdam met 7$ p.; derde prijs, L. Benima te Win schoten met 5 p. Tweede klasse, eerste en tweede prijs werden gedeeld door L. Content te Amsterdam en J. A. Tinholt te Gouda, zij behaalden namelijk iedor 5j p.; na een overspeldat als remise eindigde, besloten zij den eersten en tweeden prijs te deelen. Derde prijsH. J. Wennekeste Gouda met 5 punten. Op 1 dezer herdacht de heer Dr. W. Juliusdirecteur der Rijks Hoogere Bur gerschool alhier, zijn 25-jarige werkzaam heid als leeraar bij hooger en middelbaar onderwijs. Het notarieel examen2e gedeelte is met gunstig gevolg afgelegd door den heer 11. Luijten alhier. De gemeenteraad besloot in zijne zit ting van Dinsdag, overeenkomstig het voor stel van B. en W.om aan de hh. 8. en P. A. Lafeber den door hen gevraagden grond af te staan aan de Crabethstraat, tot bebouwing mot woonhuizen, tegen een prijs van f 1 per centiare. In deze zitting dienden B. en W. de gemeenta-begro.otinflf in voor 1885. dia in handen werd gestold eener Commissie, be staande uit do hh. Homsing, Ruijgers on Hoefhamor.' Onder de ingekomen stukken was o. a. eene missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarbij word medegedeeld dat de hoogere burgerschool alhier tot na dere beschikking niet toegankelijk zal zijn voor nieuwe vrouwelijke leerlingen. Zij, die daarop thans roods zjjn toegelaten, kun nen daarop hunne studiën blijven voort zetten. Voorts kwam nog in een adres van den heer J. Van Groos Jz. te Boskoop, verzoekende vergunning om eene aanleg plaats te mogen maken voor eene stoomboot aan hot jaagpad. Burg, en Weth. stellen den Raad voor op dit adres eene gunstige beschikking te nemen. De gemeenteraad vergaderde heden in buitengewone zitting, naar aanleiding van een bij burg, en woth. ingekomen be richt, dat de commissaris des Konings in dezo Provincie morgen, Vrijdag den 5 dezer, de gemeente zal bezoeken en bij die gelegenheid des middags 12 uur audiëntie zal verleenen op het raadhuis. Conform hot voorstel van Burg, en Weth. word besloten aan den heer J. Van Groos Jz. to Boskoop toe te staan vóór zijn pakhuis aldaar, aan het Jaagpad langs de Gouwe, stoombooten te doen aanleggen. Maandag on Dinsdag had alhier eon schietwedstrijd plaats, welke met Oen goeden uitslag werd bekroond. BOSKOOP, 2 Sept. De door den raad goedgekeurde rekening over 1883 bedraagt in ontvangst f22.983,30 on in uitgaaf f 19.680,98, en sluit dus met een batig saldo van f3302,32. De vergoeding van het Rijk voor onder wijs bedroeg f 1883,93, aan schoolgelden is betaald f 1929,91. Het vergunningsrecht bracht op f400, de belasting op de honden f234. y., oud 16 jaren, QIESEN-NIEUWKERK3 Sopt. Door inding der eerbaar- ^en raaij dezer gemeente is eenparig be- nnolinrrnn i n>w sloten tot afschaffing dor kermis. ♦HAASTRECHT3 Sept. In de huis houdelijke vergadering van het Nut is uit geloot het aandeel N’. 29 van het waarborg kapitaal der Nuts-spaarbank. Onder do toogelatenen voor de voor bereidende klassen, 2do afdeelingder Rijks normaallessen te Goudabehoort Adriana Blanken en onder die van de eerste klasse der Hoogere Burgerschool, P. Van Lit, leerling der openbare school. De rekening der Hervormde kerk Over 1883 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 1832,78. De verpachting der tweede snede gras gewas van den polder Beneden-Haastrecht heeft opgebraoht f158. KRIMPENa/d LEK, 1 Sept. Woensdag werd op de scheepstimmerwerf van do heo- ren J. en K. Smit alhier de kiel gelegd van eon ijzeren barkschip, genaamd „Krimpen a/d Lek”, groot 1070 registertonnenwelk schip, bestemd voor do grooto vaart, zal varen onder het boekbouderschap van den heer P. Van der Hoog alhier. ♦KRIMPEN a/d IJ8EL, 3 Sept. In do hoden-avond gehouden raadsvergadering waarbij hot, dank zij de ge- smaatregolen, rustig toeging. )is des Konings, die afwezig werd een door duizenden goteekend ’even, met verzoek de wet niet igen. krijk is de cholera aan het af- doch in Italië en vooral in Napels neemt de ziekte toe. Ook in Spanje is zij hier en daarverschonen. Bij Kon. bosluit is benoemd tot ontvanger dor directe belastingen en accijnzen te Ameido c. a. A. Beijorinck, thans ontvanger dor directo belastingen, invoerr. en accijnzen te Goedereede c. a. Door den Minister van Oorlog Prijs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,Bü. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Allo binnenlandsche Advertentiën, waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Zij laat ons letterlijk alles zien, wat op de bijenteelt betrekking heeft, zelfs do photo- graphisohe afbeelding van een bijenstal en een verzameling gedroogde bloemen en planten, waarop de bij het meeste honig verzamelt. Ook de expositie van den hoer J. Solkes te Amsterdam is zeer fraai. België, Frankrijk en Engeland zondeff') niets wat op do bijenteelt betrekking heeft. Duitschland on Oostenrijk echter zoor voel, terwijl Luxemburg, Zwitserland en Italië ook good vertegenwoordigd zijn. Overzicht. Een nieuwe poging van het Fransche eskader in de Chlneesche wateren, om de rivier de Min op te stoomen, teneinde, ne vens het arsenaal te Foochow, ook de forten, dio dit tuighuis en de stad beschermen, te vernielen, is gelukt en daarmede het 1ste gedeelte van het programma afgeloopen. Admiraal Courbot is met zijn eskader naar het eiland Matson gestoomd, om de beloo- pen schade te horstellen. Hij ontving van zijne regeering eon har- tolij ken gelukwensch on dankbetuiging voor de vrjj gemakkelijk bevochten zege. Zooals nu gebleken is, was hij namelijk, door ver raad, geheel op do hoogte gesteld van de ligging en inrichting der verdedigingswer ken te Foochow, die anders niet zoo go makkelijk onschadelijk hadden kunnen ge maakt worden. Het bombardement van Fooohow heeft, zooals zich laat begrijpen, zoowel daar als elders aanleiding gegeven tot botsingen tnsschen de Chineesche be volking en de vreemdelingen, zoo zolfs, dat Engelscho on Amorikaansche troepen to Foochow zijn ontscheept om de vreemde lingen te beschermen. De Chineesche re- geering heeft de bevolking aangemaand rustige burgers geen overlast aan te doen, doch de Fransche soldaten met kracht te bestrijden en zelfs de handelsvloot der Franschen niet te ontzien. China weigert dus genoegen te nemen mot do beschouwing dor Fransche regeering, volgons welke geen I oorlog gevoerd wordt en do handelsvloot I ook niets te duchten heeft, maar alleen I róprésailles genomen worden voor gepleegd l verraad. Al heeft hot gerucht zich niet bevestigd, dat in Tonkin do Franschen een gevoeligen nederlaag leden, toch schijnt er, wel iets gebeurd te zijn. Althans generaal Millot, aldaar met hot opperbevel belast, is om gezondheidsrodonon teruggeroepen en vervangen door Brière de Lisle. Vermoedelijk met hot doel om Engelsche tusschenkomst to verhinderen, heeft de Fraq- sche gezant te Berlijn zich gehaast opening van zaken te doon aan do Duitsche regeering en verklaard de bescherming der Duitsche belangen in China op zich te nemen. Do gezant had daarover een langdurig onderhoud met den Rijkskanselior toVarzin. En deze schijnt, nu het bezit eener eerste kolonie de smaak naar meer heeft opgewekt, het niet tegen ’s lands bolang te achten met Frankrijk op een goeden voet te zijn. De Engelsche premier wendt in den laatsten tijd zyne welsprekendheid aan om te betoogen dat Engeland geenszins aan Duitsch land het bezit van koloniën misgunt of concurrentie zou vreezen. Men weet de eerste geruchten van Engelsche zijde ver spreid, over het hijsohen der Duitsche vlag aan Afrika’s westkust, gaven wel eenigo aanleiding om aan najjvor te denken, zoodat de verklaring van Gladstone niet zonder beteekenis is. De laatste berichten uit Egypte van Gordon, makon melding van oen door dozen behaald voordeel op den vijand, waarbij een 3000-tal opstandelingen buiten gevecht zouden zijn gesteld. De stand van den Nijl is zeer gunstig voor de expeditie tot ontzet van Khartoum, Oneerlijkheid van beambten heeft de Egyptische schatkist, waarmede het toch al zoo treurig gesteld is, 80.000 p. st. armer gemaakt. De nieuwe Belgische Schoolwet is Zaterdag met 80 tegen 49 stemmen door do Kamer aangenomen. De weinig belangrijke wijzigingen, er bij do behandeling in aangebrachthebben geen verandering gebracht in de houding dor liberalen tegenover de wet. 100.000 man sterk hielden zij Zondag jl. eeno botooging tegen de wet, nomen voorzorgsi Aan het paloi was, adres afgegeven, te bekrachtigen. In Frankrijk nomen, doch in De Internationale Landbouw- Tentoonstelling te Amsterdam. in. Mag de Tentoonstelling in elk opzicht geslaagd genoemd wordenzij is dit vooral met betrekking tot de ingezonden dieren. Goon enkele vroegere Landbouw-cxpositie gaf daarvan zulk een rjjko en prachtige verzameling te zien. Daarover zijn allen hot geheel eens. Het was in do eerste plaats onzo oigon veestapeldio uitmuntend vertegenwoor digd was. Landgenoot en vreemdeling, bei den waren opgetogen over de achoone en krachtige runderenover het gelijkmatige type, door onze veehouders ten toon ge steld. Dat ons vee inderdaad door kenners hoog geschat werd, daarvan getuigt niet alleen de uitspraak van do jurydie het do hoogste en de meeste bekroningen waar dig keurde, daarvan getuigt niet alleen de algemeene roep, welke er over uitging, maar daarvan getuigen ook do prjjzon, welke door buitenlanders voor vole exem plaren worden uitgeloofd. Voor eon melkkoe uit Noord-Holland zag ik f1000 betalen; voor een stierook uit Noord-Holland hoorde ik f5000 weigeren. Was het hoofdzakelijk Noord-Holland dat don alouden room van onzen veestapel op waardige wijze ophield Friesland liet ziendat er in ons land ook schoone paar den to vinden zijnwe zagen menig edel dier in onzo afdoeling tentoongesteld. Ook Gelderland heeft zich in dit opzicht goed gehouden. Over ons wolvee valt weinig, over onze varkens by na niets goeds to zeggen. Wan neer niot uit Noord-Holland eonigo weinige goede schapen gezonden warenzou men allicht tot de conclusie gekomen zjjndat we in het gehool geen goodo hadden. Onze varkens mochton we allen wel aan den kant, doen en voor andere plaat* laten maken. Als wij thans do buitenlandscho inzen dingen van dieren nagaan dan blijven wij in de allereerste plaats bewonderend stil staan voor het Engelsche veo. Wat een grootezware en vleezige dieren vonden we daarbijen wat eon schoone vormen I Ook Frankrijk had ons, met namo uit do Vendée en uit Bretagne, prachtige on zware runderen gezonden. Onze veehouders mogen wel bij voortduring hun aandacht gevestigd bljjven houden op de aanhoudende verede ling hunnor rassen, op gevaar van ovorscha- duwd te worden. Zij hebben aan oen zware en mot ernst geleid wordende concurrentie het hoofd te bieden. De paarden waren uit het buitenland over het algemeen beter vertegenwoordigd dan uit ons land. Wat een odolo, moedige rassen waren er uit Engeland en Duitschland ge komen! Onzo paardenfokkers zij dit een spoorslag, om geen middel te verzuimen, dat leiden kan tot verbetering onzer in den grond toch zeer goede inlandsche rassen. De Minister van Oorlog geeft een loffelijk moedigen, door .'ialo tentoonstel- voor het leger, gelijk, een bepaalden Als met deze proeve eenige jaren ach tereen wordt voortgegaan, dan zal dit voor velen een nieuwen prikkel zijn om zich ernstig te wijden aan het fokken van goede paarden. Duizenden guldens, die thans jaarlijks in het buitenland besteed worden tot aankoop van paarden voor hot leger, zullen dan in ons land blijven en onzen nationalen rijk dom komen vermeerderen. Zeer mooi wolvee was ons uit Engeland en Frankryk gezonden. Ik geloof dat onze schapenhouders veel voordeel zouden trek ken, als zij hun inlandsche schapen kruisten met verschillende Engelsche soortenvooral met dit schoon Catwoldsche ras. Van de Fransche schapen kwam wel de eorepalm toe aan de inzending der Borgorie nationale de Rambouillet, merinos schapen met onvorgelijkeljjk zachte en fijne wol. Van de varkens valt op te merken dat de leelijkste eigenlijk de mooiste zijn. Uit Engeland vonden we bepaald afschuweljjke dieren, maar die toch in hun soort wonder schoon waren. Het zou hoogst wenqchelijk zijn, dat wij de Engolsche rassen bij ons wat meer gingen invoeren; althans de onze er mede kruisten. Nu wij toch bezig zijn mot hot besproken dier dieren, willen wij ook een enkel woord wijden aan de inzending van bijen on van al wat op de teelt dier nijvere beestjes be trekking heeft. Jammer, dat deze afdoeling van do Ten toonstelling is geplaatst in het vroegere diamanten-huisje, dat or niet half mede gevuld is en waardoor het geheel dus oen minder gunstigen indruk maakt. Oppervlakkig gezien staat in die groote ruimte niet heel veelmaar op don keper beschouwd valt de verzameling toch mede. Het is vooral de Leentersche Tuinbouw vereeniging te Leenteren op do Veluwo gevestigd, welke hior een goed figuur maakt. heffing en invordering van het schoolgeld voor het horhalings-onderwijs. De rekening van het Burgerlijk arn.- hmte» Avw het dienstjaar 1883 bedraagt in ontvangst f1628,12’, in uitgaaf f 1616,3?A en sluit alzoo met een batig slot van f 11,75. §LANGERAK, 3 Sept. Uit een te voren gemaakt tweetal predikanten, n. 1. de hoeren A. Do Vlieg te Noordwijk a/z en II. J. Kouwonhoven, candidaat, is eerstgenoemde tot predikant bij de Chr. Ger. Gemeente alhier beroepen. ♦LEKKERKERK, 3 Sept. De kaaspryzen varieoron thans in deze onviron* naar do grootte. Voor kleine wordt besteed f21 h f23 on voor groote f26 h f27,50 de 50 KG. De gomoonto-begrooting is vastgesteld tot een bedrag yan f21052,72 in ontvangst on uitgaaf. Als eone bijzondorhoid kan worden vermeld, dat do landbouwer B. Breed veld een aanvang beeft gemaakt, om voor de tweede maal het schrale hooiland te maaion. Bij den landbouwer T. Dekker alhier is op dezelfde plaats waar hij eerst negen- wekors gerooid heeft, in de afgeloopen week eon aanvang gemaakt met noodbloeiers te rooiendie ook uitmunten in qualiteit en quantiteit. Aan het leesgrage publiek alhier zal, te beginnen met 13 dezer, weder gelegen heid verschaft worden om hun lust te be vredigen. De volks-leesbibliotheek zal als dan geopend worden, waarin tal van keurige werken voorhanden zijn. Dinsdag-avond kwam een schroef stoomboot van Deventer voor deze gemeente in aanraking met een voor anker liggend schipwaardoor laatstgenoemd vaartuig' eenige schade bekwam. Benoemd tot onderwijzeres aan de school voor g. 1. o. in wijk B alhier mej. E. C. Idema te Medemblik en aan de school in wyk C mej. M. A. Verzeil te Rotterdam. LEECUOHD, O OU-.—!. JU. gustus zjjn hier 286 zalmen gevangen. De aandeelhouders mogen zich bij 't einde van dit seizoen over een uitstekend goede uit komst der geheele visscherij verheugen. NIEUW-LEKKERLAND, 3 Sept. Door den gemeenteraad is tot hoofd der 2e open bare school alhier benoemd de heer Kake- boeke, onderwijzer te Alkmaar. ♦NOORDELOOS5 Sep£> De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft alhier f27,75 opgebracht. §OUDERKERK a'd IJ8EL, 4 Sept Aan gezien a. s. Zondag de intrede zal plaats hebben van den predikant Ds. Hopman en het te verwachten isdat dien dag vele personen uit andere gemeenten zullen over komen, zijn door den burgemeester, als hoofd der politie, flinke maatregelen geno men tot handhaving der openbare orde. Naar men verneemt, wordt het politie-per- soneel aanzienlijk versterkt, terwijl de tap perijen slechts tot vijf uren in den namid dag geopend mogen zijn. Ook met het oog op de wanordelijkheden, die elders bij der gelijke gelegenheid plaats grepenverdienen do genomen voorzorgsmaatregelen allo toe juiching en vooral ook ondersteuning. Heden werd onze gemeente bezocht door het korps Pontonniers uit Dordrecht, dat op onderscheidene plaatsen de IJsel- oevers verbonddoor het leggen van pon tonbruggen. ♦POLSBROEK, 4 Sept. De dezer dagen gehouden verpachting van grasgewas, door het bestuur van het waterschap Polsbroek, heeft opgebracht de somma van f379. REEUWIJK, 3 Sept. Ter benoeming tot zetter alhier zijn voorgedragen de aftreden den de heeren J. J. Schreuder en O. Dog- terom en de heeren A. Van Ree en J. De Ridder. SLIEDRECHT, 1 Sept. De gemeente raad heeft het voorstel aangenomen van Burg, en Wethouders tot het aankoopen van grond voor eene nieuwe begraafplaats. In dezelfde zitting is de heer G. A. Van Hattem tot regent van het Oudemannen- en Vrouwenhuis gekozen. VIANEN, 2 Sept. Heden herdacht do heer F. Stuart den dag, dat hij 25 jaren lang zitting had als lid van den gemeen teraad. Al de leden van den Raad met den burgemeester en den secretaris brachten don jubilaris bij deze gelegenheid een bezoek, om hem geluk te wenschen. De 85-jarige grijsaard vervult nog met allen lust zijne betrekking als wethouder, welke hij mede 22 jaren waarneemt. •ZEVENHUIZEN3 Sept. De heer P. Blok alhier is benoemd tot laten onderwijzer aan eon der openb. lagere scholen to Am sterdam. Door do afdeeling Waddingsveen en omstreken van de Holl. Maatsch. van Land bouw is de hoer Stoop te Bleiswijk gekozen als afgevaardigde voor de algomeeno ver gadering te houden te ’s Hagoden 7den October a. s. Tot bestuursleden van boven genoemde afdeeling zijn gekozen de heeren J. II. Van der Torren te Zevenhuizen en Ph. Van der Breggen te Waddingsveen. Onzo gemeento-veldwachter J. Van Dijkis als zoodanig benoemd te Velzon standplaats IJmuiden. worden benoemd tof Jtffeeteur van den artillerieoursus te Delft, Vervanging van dea kapt. P. J. te W^®|k Namens den Mf uil ter van ~- terstaat zjjn de spoorweebosturen uitge- noodigd om, ter bevordering van de Zon dagsrust, het aannomen en afleveren van vrachtgoederen, zoomede het af halen en be stellen van ijl- en vrachtgoederen op Zondag zoo min mogelijk te doen geschieden en het aannemen en afloveren van bestel en ijlgoed op dien dag zooveel doenlijk te beperken. Het Koninklijk gezin zal tot het einde dezer maand op let paleis het Loo vertoeven, en daarna rechtstreeks ver trekken naar het kasteel Colmar Berg, in Luxemburg, om aldaar tot half November te verblijven. Z. M. de Koning is verhinderd de aanstaande onthulling van het stand beeld voor Van der Werff te Leiden bij te wonen. De Minister van Staat, L. G. A. graaf van Limburg Stirum, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud- Gouverneur der provincie Gelderland, enz. is te Arnhem overleden. Den 3. September 1884 is ver kozen tot hoofdingeland van de Krimpener- waard de heer L. De Jong, in de plaats van nu wijlen den heer J. J. De Jong. De begrooting der gemeente Goudriaan bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 5068,471, die der gemeente Ottoland f 4446,28. Door den gemeenteraad van Zutfen is aan den heer M. Van der Kuijl te Slikkerveer, voor f35.540 gegund het maken van een nieuwen gashouder bij de gasfabriek aldaar. Op de grooto Internationale Tentoonstelling van Pluimgedierte te Ostende, waar üuvr du wurnlu ïhrgohoho kwoehorB ix> menigte was ingezonden, werden door den heer H. Coert te Molenaarsgraaf behaald 2 eerste prijzen voor kippen en wel voor Goudpellen en witte Italianen (die beide ook te Amersfoort den len prijs behaalden), en, wat met hot oog op de Engelsche con currentie wel eene bijzonderheid mag heeten, ook den len prijs voor Schotsche of Ayles- burry eenden. Op 1 Sept, is weder, volgens tractaat, de gedwongen staking der zegen- zalmvisscherij ingetreden, welke staking tot en met 15 Nov. voortduurt Intusschen wordt het visschen met de vlouw dopr nog meer visschers, dan gewoonlijk, voortgezet. De visschery „Oranje Nassau" bracht in de vorige week een zalmpje aan van 9 pond, hetwelk in vorm en kleur alle overeenkomst had met de Californische zalmen. Het zalmpje word op order van den heer Bottemanne te Bergen-op-Zoom ge zonden aan het museum voor natuurlijke historie te Utrecht. Dinsdag dood de rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zakende vorige week medegedeeld. Zij veroordeelde: J. B., boerenknecht te Lekkerkerkwegens wederstand tegen bedienende beambten in functio, tot drie dagen celstraf; M. D., bouwmanszoon te Zevenhuizen wegens mishandeling tot 15 dagen celstraf en f 8 boetesubs. 1 dag celstraf G. H., vrouw van G. r. V., apoorweg- wachter te Hekendorpter zake van het niet sluiten van een spoorweghekin eene geldboete van f 3subs. 3 dagen gevan genisstraf; D. v. W., koopman te Waddingsveen wegens openbare dronkenschaptot 10 dagen celstraf en 3 maanden plaatsing in eene Rijkswerkinrichting. o. Door den brigadier der rijks- veldwacht te Werkendam is proces-verbaal opgemaakt tegen I. v. V., oud 16 jaren, beschuldigd van aanrar heid en onzedehjko handelingen. Gedurende de maand Augustus zijn door de stoomtram GoudaBodegrave vervoerd 7745 personen. In de verschenen 8 maanden zijn vervoerd 49410 personen tegen 38193 in 1883. Nog alt ij d hebben vele Hol- landscho boeren een vooroordeel togen het bemesten van hunne landerijen met gier. Hoezeer echter dit vocht de vruchtbaarheid van den grond bevordert, kan opgemaakt worden uit het feit, dat een boor in de Alblasserwaarddie zijn land ook met gier besproeid had binnen den tijd van een jaar van eene hooiwei voor de vjjfde maal hot gras maaide. Telkens had het gras eene tamelijke lengte. In de afgeloopen week zijn te Leiden weder 2 gevallen van pokken aan gegeven. In do vorige week zijn te Rot- i terdam in 12 huisgezinnen nieuwe gevallen van roodvonk, en in 6 nieuwe gevallen van mazelen voorgekomon. Te Apeldoorn zal oen speel tuin voor behoeftige kinderen van de open bare scholen worden opgericht door den u oo Heer A. Hoek, geneesheer, en Mevr, de werdeu vaslgesteld, de verordeningen op de

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1